II. HEEMSKERK Tüeije 9£uU en jantje Foto Sjaak Noteboom £and- eti Xuinfaum piuimveehoekje SPORT IN HET KORT CONCERT VOX JTJBILANS. Dinsdagavond a.s. geeft Vox Jubi- lans oi.v. Mar. Egberts een Kerk- concert in de Ned. Herv. kerk te Bo degraven. Dit programma zal i.v. met de as. verjaardag van H. M. de Koningin, enigszins een nationaal ka rakter dragen. Feike Asma die het koor zal begeleiden speelt om. Varia ties en Fuga over een oud-nederlands volkslied in een bew. van W. Mudde. Voorts heeft hij op zyn programma staan het gehele 5e concert van G. F. Handel. Maandag, 2e Paasdag concerteerde Vox Jubilans voor een 2000 jongeren in de Buurkerk te Utrecht. Mede dank zij de zeer goede acoustiek van dit kerkgebouw en de kwaliteiten van 't orgel, zal het indrukwekkende pro gramma dat werd uitgevoerd, noch door de uitvoerenden, noch door de vele belangstellenden spoedig verge ten worden. NIEUWE LEDEN I Nieuwe leden zijn nog altijd van harte welkom. Vooral aan meisjes van 12-16 jaar is een tekort! Nu opgeven betekent van de zomer meedoen! Maar er is haast bij Dames bij: H. Brok, Zuidkade 57. Heren bij: C. van Mourik, Kon. Wilhelminaplein 10. WJZ.C. DE GOUWE. GEEN BUS, WEL ZWEMMEN Er zal zaterdagavond geen bus rij den naar Gouda. I.vm. het bloemen corso is er geen bus beschikbaar voor de zwemclub. Men kan echter wel op het Gouwe uur 6-7 uur terecht in het Spaarders- bad, op eigen gelegenheid kan dus ie der gaan. Men weet wel wie er altijd gaat per auto, wrobeer dus mee te rijden OEFENWEDSTRIJD. De Gouwe speelt a.s. zaterdag een oefenwedstrijd tegen de Pinguins uit Woerden. Een oude tegenstander, die zich niet gemakkelijk uit het veld zal laten slaan. Als er met overleg en enthousiasme gespeeld wordt, is er wellicht iets te bereiken. DE WERELDREIS VAN NAAR HET BLOEMENCORSO? Zorg dan dat U Uw CAMERA en voldoende (KLEUREN) FILMS bij U.hebt. Wij geven U gaarne alle gewenste inlichtingen. l ',i^M^2uidkTd^22 - Telefoon 2477 Blauwe Vlag - Vrachtschepen zie ik vaak varen met een blauwe vlag aan stuurbooi J. Waarom is dat? Antwoord. De blauwe vlag aan stuurboord is het teken dat men de verkeerde wal vaart, dit is dus JUnks. Hiervan wordt gebruik gemaakt door snelvarende schepen. De sieepviag is een rood vierkant met een wit blok er in. Wij Juliana, enz. enz.! - Altijd lees ik bij de afkondiging van wetten enz. enz. Wij Juliana (.eertijds Wilneimina) Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranej-Nassau enz. enz. dit slaat op de vele titels van de Koningin. Kent u alle ca 48 titels? Antwoord: In een uitgave van 1958 troffen wij aan: Prinses van Oranje Nassau, Gravin van Katzenellnbogen, Vianden, Diez, Spiegeiberg, Buren, Leerdam, Culem- borg, Markiezin van Vere en Vlissin- gen, Barones van Breda, Diest, Beil- stein, de stad Grave, het land van Cuyk, Usselstein, Granendonck, Eind hoven, Liesveld, Herstal, Waroeton, Arlay, Nozeroy. Erf Vrijvrouwe van Ameland, Vrouwe van Borculo, Bredevoort, Lichtenvoorde, Loo, Geertruidenberg, Ondergrondse vijanden. Een groot aantal insekten verricht zijn vernielend werk ondergronds, voornamelijk door vraat aan onder aardse plantendelen. De schade welke hierdoor aan de gewassen wordt ver oorzaakt kan zéér groot zijn, zodat maatregelen ter bestrijding in vele gevallen noodzakelijk blykem. De bestrijding van bodeminsekten geschiedt door de bovenste laag van de grond te voorzien van een bepaalde dosis insekticide, hetzij door bespuiting of bestuiving over de gehele opper vlakte, hetzij door plaatselijke behan deling van de grond gelijktijdig met het zaaien .hetzij door gecombinneer- de toediening van kunstmest en in sekticide. Aan het te gebruiken insek ticide worden hoge eisen gesteld. Het moet allereerst in economisch ver antwoorde dosering de schadelijke in sekten afdoende bestrijden. Het gewas mag hiervan geen schade ondervinden. Bovendien mag het bodeminsekticide niet dodelijk zijn voor nuttige bodem organismen (aardwormen, bodembac teriën e.d. Tenslotte mag geen smaak- beinvloeding voorkomen. Zoals u ziet zijn de eisen welke men aan bodeminsekticide stelt, bijzonder streng, zodat vele middelen zijn be proefd, doch weinige goed bevonden. Het bekende D.D.T. werd als eerste insekticide voor bodembehandeling toegepast, doch bleef zonder resultaat. Thans beschikt men na langdurig onderzoek en vele proefnemingen over afdoende middelen; hiervan is Heptamix wel een van de belangrijkste. Hiermede kunnen alle bodeminsek ten worden bestreden, de kosten van deze bestrijding zijn zeer gering en men vrijwaart zijn gewassen voor „vreterij". Wanneer men denkt aan de grote schade welke wordt veroorzaakt door wortelvlieg, koolvlieg, preivlieg, en gerlingen en ritnaalden, dan is ieder jaar opnieuw bestrijding noodzakelijk. Vooral bij de particuliere tuinbezitter wordt deze bestrijding maar al te dik wijls vergeten. Khindert, Zevenbergen, Hoge en Lage Zwaiuwe, iNaaiawyK, Poraneu, öt. Maartensdijk, Soest, Baarn, 'ier Eem, Willemstad, SteenDergen, lVlontioort, St. Vitn, nutgenoacn, lluesburg, nier vaart, 'iurnnout, Besan$on. Burggra vin van Antwerpen. Hertogin van Limburg. De particulier secretaris van Hare Majesteit tea ent hreroy aan, uat aeze hjst geen aanspraaK aan maaen op voiieaigneid, terwijl het evenmin vast staat, aal daarop met een ol meer ti tels vermeld staan, weiae in de loop der tijden vervallen zijn. Dammen - Zijn er voor het damspel op een ö-4ruitenbord (dus de scnaaa- kant) nog andere regels dan voor een lbo-runen bord.' Worat. daar met 12 scnjj ven gespeeld? Antwoord: Op een 64-ruitenbord wordt vrijwel niet meer gespeeld en wel in hoofdzaak omdat bij dat spel een dam alle ricntingen uit mag slaan, waardoor de dam een te grote waar de krijgt. Er wordt gespeeld met 12 schijven. Sedert 1923 beoben alle po gingen om verandering te brengen in de huidige speelwijze steeds gelaaid. Als het spel toch op het 64-ruiten- bord wordt gespeeld, mag de dam al leen diagonaal worden verschoven. Suede schoenen donker kleuren - Kan ik lichte suede schoenen donker kleu ren? Aldus de vraag van mej. v. d. M. Antwoord: Het kan wel, maar af doende is dit, als de vakman er aan te pas komt. Naar verluidt, duurt het ongeveer 3 weken en kost het ca. 7,a 8, Als u wat donkerder dressing ge bruikt, worden de schoenen op de duur wel wat donkerder, maar u moet oppassen voor vlekken, d.w.z. gelijkmatig de donkere dressing er op brengen, terwijl het aanbeveling ver dient, niet in eens de donkerste tint op te brengen, maar geleidelijk aan. 89. Mevrouw Smits, die dadelijk be greep, wat er aan de hand was, holde door de keuken naar de tuin en liet toen ze de arme glazenwasser zag spartelen, onmiddellijk haar zonne scherm neer, om hem daarmee op te vangen. Nu 't was juist bijtijds, want geen seconde later viel de man naar beneden. 90. Hij plofte op het zonnescherm en belandde toen middenin de prach tige rhododendron, die het sieraad van de tuin uitmaakte, maar nu tot een vormloze massa in elkaar geplet werd. Ook het zonnescherm was er niet zon der kleerscheuren afgekomen, zodat het voo rmevrouw Smits een middagje werd om nooit te vergeten. JONGE DUIVEN. De verzorging en het ringen Wanneer onze duiven hun eigen nestgelegenheid hebben, met voor lede,, paartje een eigen broedhok (waarbij we ervoor zorgen, paartjes die reeds een keer in ons hok gekoppeld waren, als het kan hetzelfde nestje te geven als de vorige keer) hebben de paring, de bouw van het nest en het eierleggen plaats. Het is wel van het grootste belang gedurende deze periode de dieren goed in het oog te houden en wanneer u dit met liefde doet, zult u spoedig be merken, wanneer er iets niet klopt. Verstandig is het, om bij elk broed- hokje een kaartje te hangen, waarop u de gebeurtenissen in het betreffende nest aantekent. U controleert regel matig, of er eieren bij gelegd zijn, of er wel normaal gebroed wordt en of er reeds eieren op uitkomen staan en aangepikt zijn. We dienen er wel voor te zorgen, dat de duiven niet te vroeg paren. De beste tjjd hiervoor is een periode met mooi helder weer, terwijl de zon schijnt. In elk geval mag het niet voor half februari, aangezien de dieren dan niet in de goede conditie zijn. De oude vogels hebben dan te veel te lijden, hetgeen het gehele verdere seizoen zal blijken en de jonge dieren behoren meestal ook niet tot de besta. Ongelukjes. Zijn de eieren eenmaal uitgenomen dan wordt net extra opletten, met ae jonge dieren kan van alles gebeuren. Be jonge duiven groeien net snelst in de eerste periode. Ungeveer de eerste week woroen ze door ae ouae duiven uit ae krop gevoerd met een soort brei, die zien daar afscneidt. net itomt nogal eens voor, dat jon gen uit net nest tuimelen en dit nan, wanneer het niet tyaig wordt opge- merxt, de dood van net diertje tot gevolg neoben. Dit uit net nest vallen Kan verscnniende oorzanen nebben, 't Kan soms veroorzaaKt women door te onoiepe of te noge nesten. (Jok Kan net voorKomen, aat de ouae vogeis by het piotsenng veriaten van net nest m de naast ae jongen er uit wip pen. Vindt u zo'n jong, dan dient u ogen- bliKKeiyK nanueiend op te treuen. Meestal is het dierje koud en styi ge worden. Zyn de ouaers nog met op net nest, zoaat men net jong met by nen Kan brengen, aan scnuni men net onder een anuer een anaer broedend paar. Binnen Korte tyd is net diertje aan weer warm geworaen en Kan later by de eigen ouaers woraen gevoegd. Water. Ruim een week blijven de ogen van de jonge duiven gesloten en worden ze gevoed door middel van de brei uit de krop van de ouders. Zyn de de ogen eenmaal open, dan worden ze door de ouaers gevoed met graan, dat vooraf in de krop werd geweeKt. Hieruit volgt, dat het van veei belang is, dat de dieren regelmatig over vers en tris water kunnen bescrukken. Zolang de kleintjes nog geen veren hebben, verlaten de ouaers het nest heel weinig. Zyn de eerste veren ge komen, dan vliegen de ouders zo nu en dan uit en na verloop van ruim twee weken worden de kleinen ook 's nachts niet meer door de ouden gedekt. Na een week of vijf zyn de jongen dermate volgroeid en bevederd, dat zij het nest veriaten en zelf rond scharrelen en proberen de kost te vinden. De ouders trekken zich nu meestal niets meer van de jongen aan en hebben soms weer een nieuw legsel. Het is van groot belang, dat de jongen verder ongestoord kunnen op groeien en dat u er voor zorgt, dat zij niet worden lastig gevallen door oude re doffers. Het beste is, indien enig- zins mogelijk, de dieren in een aparte volière te zetten. Is dit niet mogelijk, dan moet u vooral bij het voederen er op letten, dat de diertjes genoeg krij gen. Het ringen vim de jonge duiven geschiedt na ongeveer een week. Men neemt het diertje op de rug in de linkerhand en met de rechterhand schuift men de ring over de drie grote tenen. De vierde teen wordt tegen het loopbeen gedrukt en de ring hier overeen geschoven tot aan het ge wricht. De vierde teen komt nu vrij en de ring zit voorgoed om het been. V. A.V. WADDINXVEEN. Waddinxveen I behaalde op Alphia I een verrassende, maar verdiende 2-1 overwinning. Van Muyen opende in de 15e minuut van de tweede helft met een hard laag schot de score 0-1. Tien minuten later maakte midvoor Uithol van Alphia in een duidelijke buitenspel positie gelijk 1-1. Na een half uur spelen kwam Aat Twigt al leen voor de Alphia keeper te staan en met een handig tikje passeerde hy de doelman 1-2. Waddinxveen 2 stelde teleur door met 2-1 van GDS 2 te verliezen. Waddinxveen 3 kwam met een ver dienstelijk gelijkspel 2-2 uit Stolwijk terug. Waddinxveen Z2 dat met negen man speelde, doordat er enkele niet opkwamen, sleepte tegen Jodan Boys 4 nog een verdienstelijk gelijkspel 1-1 uit het vuur. Waddinxveen A verloor in een slechte wedstrijd van Sportlust A met 2-0. Waddinxveen C2 behaalde op plaatsgenoot Be Fair C2 een klei ne overwinning 2-1. as. Zaterdag gaat Waddinxveen B naar Olympia B en er zal voor de B-tjes weinig winst in zitten. Wad dinxveen Cl gaat naar Gouda C3 en om een kans voor het kampioenschap te behouden moet er gewonnen wor den. Waddinxveen 2 ontvangt dit week eind WSE 1 thuis en ais er gespeeld wordt zit er misschien wel een ge lijkspel in. Programma a-s. weekend. Zaterdag: Olympia BWaddinxveen B, 4 uur Zondag: Waddinxveen 2WSE, 12 uur. DAMVERENIGING „EXCELSIOR" 29e ronde onderlinge competitie. F. M. P. Jacobi—C. H. Kramp afgbr. A. Blonk—A. Blom 1-1 C. H. Kramp-C. Blonk 1-1 F. M. P. Jacobi—H. Troost 1-1 C. BlonkD. H. Zwanenburg 1-1 P. TreifersJ. de Heer 0-2 Groepenwedstryden A. van der FlierJ. L. de Rijke 1-1 H. C. P. Geers—H. C. P. Geers jr. 1-1 J. de Bel—A. Rietveld 0-2 A. ZwanenburgH. Boele 2-0 H. Boele—J. de Heer 2-0 A. ZwanenburgJ. L. de Rijke 0-2 J. A. Doornhern—A. A. Rietveld 1-1 B. van EykA. van der Flier 0-2 Groepenwedstrijden A. A. Rietveld—B. van Eijk 2-0 J. L. de RykeD. M. de Gelder 1-1 H. C. P. Geers jrH. Boele 1-1 A. Zwanenburg—C. Stolker 2-0 UITSLAG PAASRIT. Auto's: 1 W. van Straaten, Gouda, 4 str.p. 2 J. van Eijk, Bodegraven, 6 str.p. 3 Jac. Hoogendoorn, W'veen, 7 str.p. Motoren: 1 P. Versloot, W'veen 4 str.p. 2 C. van Os, Bodegraven, 8 str.p. 3 G. Versluis, Bodegraven, 12 str.p. 4 C. Verboom," Bodegraven, 14 str.p. Brommers. 1 W. Ramp, Boskoop, 5 str.p. 2 N. van den Berg, Moerkapelle, 6 strp.. 3 H. C. Streng, W'veen, 8 str.p. 4 J. Verschoor, Moerkapelle 8 str.p. Het was een mooie rit door het pol derlandschap van Waddinxveen-Moer. k-apelle-Bleiswijk-Zoetermeer - Bent huizen. -- Goed weer maar koude wind. 11 juni een speciale Gouwe-rit. We hopen er een streekdag van te maken. WSE NIEUWS. WSE moest in Moordrecht 2 haar meerdere erkennen al heeft het vyf kwartier van de wedstrijd er niet naar uitgezien, want WSE was steeds in de aanval en stichtte met goede aanvallen verwarring in de achter hoede van Moordrecht. Maar gehol pen door paal en lat hield de keeper zijn doel schoon. Dorpsstraat .33 - Telefoon 2218 Na de rust een zelfde spelbeeld, maar na tien minuten nam Moor drecht onverwachts de leiding toen van den Dool een fout in' de verdedi ging afstraftte. Het werd 3-0 voor Moordrecht, voordat WSE de achter stand kon verkleinen met een be heerst schot door Plomp 1-3. WSE 1 speelt haar laatste wedstrijd tegen Waddinxveen 2. Waddinxveen zal al haar krachten inspannen om deze wedsitryd te winnen, daar ze in degradatiegevaar verkeert, voor WSE is er geen enkel belang meer bij. WSE 2 speelt ook haar laatste com petitiewedstrijd van dit seizoen, na melijk tegen GSV 5. JUBILEUM J. KROON BIJ N.V. CITOSA. Dinsdag mocht de heer J. Kroon, alhier, zijn veertig jarig jubileum vieren bii de N.V. Citosa te Boskoop. De directie meende dat deze dag te belangrijk was om ongemerkt voorbij te laten gaan, vandaar dat dan ook de familie Kroon en enkele chefs bij de directie genodigd waren, om dit heugelijke feit op feestelijke wijze te herdenken. In hartelijke woorden heeft de di recteur, de heer J. Kok, de jubilaris gehuldigd. Hij noemde het een groot voorrecht dat „Jaap" met vrouw en kinderen dit heeft mogen beleven en dat het een grote prestatie was dat hij zolang bij Citosa is gebleven. Als 13-jarige jongen bij de fa. Buitelaar begonnen en later naar de Citosa over gegaan, kon de heer Kok niet anders zeggen dan dat de jubilaris zijn werk steeds tot grote tevredenheid verricht heeft en zich altijd getoond heeft als een prettig mens. Hiermede rekening houdend, aldus spr. was besloten de heer Kroon te bevorderen tot hoofd chauffeur, met de daaraan verbonden extra vrije dagen en salarisverhoging. De heer Kok besloot zijn toespraak met de wens, dat de jubilaris nog vele jaren aan de N.V. mag verbonden blijven en overhandigde hem een ge schenk onder couvert, terwijl mevr. Kroon bloemen aangeboden werd. Burgemeester van der Hooft, die met de wnd. secretaris, de heer Koop man, aanwezig was, meende dat in de functie van chauffeur een grote eer schuilt. Zij zijn belangrijke mensen met wie de passagiers veilig kunnen meerijden in soms gevaarlijke omge ving. Spr. sprak hier niet alleen als burgemeester, maar ook de tolk van H. M. de Koningin, daar in den Haag het werk van de heer Kroon ook ge waardeerd wordt. Spr. mocht dan ook aan de jubilaris de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, uitreiken. Spr. hoopt dat hij deze onderscheiding met ere mocht dragen. Een hartelijk applaus onder streepte dit alles. Namens de personeelsvereniging memoreerde collega de Vries de goe de collegialiteit van de jubilaris, en overhandigde hem een fraai polshor loge en 3311 mevr. Kroon een bloem stuk. De heer Sandbrink deed zyn goede wensen, namens de „staf" vergezeld gaan van een kist sigaren. De heer Kroon was zeer getroffen door al deze blijken van huldebetoon,

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2