B Deel uiaardering voor lubilcrende E.H.B.0 Ik kan 1/Koedet dt Ihouw «J ROUWER 9.o-udm 0-luidi.p.aal PROGRAMMA PROGRAMMA VAN VERZET TOT BEVRIJDING Eigenezariy TTTTT TAXI, HOUW- EN ALLE ZIEKENFONDSVER A. BROUWER EEN STANDBEELD VOOK DE VROUW. De Hongerwinter van 1944-45 toonde ons waartoe het zwakke geslacht in staat was. Vlak voor zonsopgang is de nacht het donkerst. Het is een zeer oude zegswijze die steeds weer bewezen heett een diepe waarheid te bevatten. Nederland heett dit ui de laatste oor logswinter aan den lijve onaervonoen. Mannen, vrouwen en kmoeren die op straat het bewustznn verloren als gevolg van de bonger; plundering van kolen- en levensmidaelenwagens; at- val en vuilnis, het waren normale straatbeelden. In een hongreperiode drukt de grootste zorg op de vrouwen. Zij zijn het die zorgen voor het welzijn van het gezin, die tot taak hebben te zor gen dat de maaltijden op talel komen, dat de gezinsleden gezond blijven en wat al met meer. He Nederlandse vrouwen stonden in die peride voor een schier bovenmenselijke taak. Onder normale omstandigheden heelt een zieke 1700 caloneen per et- maai nodig- Iemand die zittende ar beid verricht minimaal 2500 calorieën en een handarbeider omstreeks 3000 calorieën. Er zijn gevallen bekend, waarin men indertijd mensen in leven hield met 1500 calorieën per dag en dat werd als iets bijzonders be schouwd. Hoe denkt men dan over het feit, dat westelijk Nederland het in de eerst emaanden van 1945 met 500 calorieën per dag per persoon moest doen? Het is een wonder dat de sterfte onder de bevolking nog niet aanmer kelijk hoger was dan ze al was. 'theo retisch hadden de mensen moeten sterven als ratten. Maar gelukkig is gebleken, dat een mens meer kan hebben dan de wetenschap veronder stelde. Heel duidelijk werd dit wel, toen in de laatste maand van de oor log het aantal caloneen by na gehal veerd werd. Het is maar heel goed, dat dit tevens het einae van de enen- de betekende en bat onze geallieerde vrienden en het Kode Kruis in de neutrale landen de gelegenheid kregen ons voedsel te brengen, want anaers was het ook beslist op een catestroie met massale sterite uitgelopen. In diepste wezen heooen de meeste mensen in west-Nederland het met met hun 500 calorieën per dag behoe ven te doen. Velen hadden meer, al was dat buiten de officiële distributie om. In zulke benarde omstandigheden als die waarin de bevolking zich in het westen bevond, was het begrijpe lijk dat zij alles in het werk stelde om het voedsel dat zij te kort kwam, enigszins aan te vullen door het te halen in de gebieden waar het wel was. Dat betekende voor velen zeer lange tochten. Gaat u maar eens te voet van Rotterdam of den Haag naar de Achterhoek of Twente om over de meer noordelijk gelegen streken maar niet te spreken. Vervoermiddelen waren er bijna niet meer, hadden de vorderende be zetters wel voor gezorgd. Voor man nen bleek het een gevaarlijke onder neming om dergelijke voetreizen te ondernemen, aangezien zij onderweg verschillende Duitse controles zouden moeten passeren. Onze „beschermers" dwongen reeds vele Nederlandse man nen tot slavenarbeid over de grenzen en zij zouden voorwaar met schromen ook ae uugemergeiae voeasemarer te arresteren voor awa. .ngaroeia. tiet is üuiaehjk op wier scnouaers ae zware taait van de voedseireizen veel al neerawam.üe vrouwen. Ay he pen de minste risico's wat ae contro les van de Huitsers oetreit en Boven dien maar dat was een byxomsiig- heid - konden zij ais vrouwen beier by de boerenDevolking aamuoppen en tot transacties komen dan ae man nen. De vrouwen hebben zich op een bijzonder te waarneren wyze van de ze schier bovenmenselijke taak ge kweten. Zij waren ook slecht gevoed, ja misschien nog slechter dan de ge zinsleden, want we weten hoe de meeste vrouwen zijn, zij sparen het dikwijls uit eigen mond om het va der en de kinderen te geven. Boven dien wordt altijd aangenomen, dat de vrouw nu eenmaal over minder kracht en uithoudingsvermogen be schikt dan de man, iets dat overigens aanvechtbaar is en dat de vrouwen in die periode ook wel duidelijk bewe zen hebben. Maar goed, zij onderna men de tochten. Te voet of op een gammel vervoermiddel, ja soms een kar achter zich aanslepend. Zo zwoegen zij uren, dagen, lang zaam vorderend naar het doel, het platteland, waar zij hoopten voor veel geld, of in ruil voor zilver en linnen goed of andere nuttige zaken voedsel te kunnen bemachtigen. Voedsel waar mee zij de zware tocht terug zouden moeten gaan in de hoop, dat de ach tergebleven gezinsleden het tijdens haar afwezigheid nog hadden kunnen uithouden. de. man ali PieeA 9n alk goede. HeAenMeduig^aAen in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons En wanneer moeder veilig thuis kwam met de oogst, was het groot feest voor het gezin eh misschien wel het meest voor haarzelf. Helaas kwamen velen terug zonder resul taat.. In die dagen heeft de wereld kun nen zien waartoe de vrouw in het al gemeen en de Nederlandse vrouw in het bijzonder in staat is. Dan komt het natuurinstinct boven tot behoud van man en kinderen en is de vrouw tot alles in staat. Haar moed, kracht er) uithoudingsvermogen kennen dan geen grenzen en zij bewijst dan waar toe het zwakke geslacht in staat is. De Nederlandse vrouw heeft in de laatste oorlogswinter een standbeeld verdiend. ORANJEVERENIGING „WADDINXVEEN" (Koninginnedag) terrein Noordeinde (M. P. van Tol). 9 uur AUBADE op het schoolplein aan de Oranjelaan. 10 uur PUZZLE-RIT voor Auto's, Motoren en Bromfietsen. 10.15 uur WEDSTRIJDEN voor schoolkinderen op het feestterrein. 2.30 uur GROTE MOTORWEDSTRIJDEN met Zijspan-races. 7 uur KINDERPROGRAMMA. Optreden van de rijwielaccrobaat Cabby, Poppenkast. 8.30 uur GROOT GEVARIEERD AVONDPROGRAMMA. Optreden van de Carnavalvereniging „De Kikvorschen" uit 's Hertogenbosch, afgewisseld met draaiorgelmuziek. Entree voor niet-leden: Middag f 1,50 kinderen tot 15 jaar 0,50. Avond f 0,50 kinderen tot 15 jaar 0,25. (Bevrijdingsdag) 2.30 uur VERTREK OPTOCHT vanaf Beatrixlaan 7 uur DEMONSTRATIE PONNYCLUB WADDINXVEEN 8 uur FEESTPOLONAISE op het feestterrein Met medewerking van „De Kikvorschen". 10.30 uur GROOT VUURWERK op het feestterrein (Aangeboden door het gemeentebestuur van Waddinxveen) Vrije toegang. 50 JAAR GETROUWD. Op 6 mei a.s. hoopt het echtpaar G. Verheul-Plomp hun gouden huwe lijksfeest te vieren. Hoewel zij de 7 kruisjes reeds lang gepasseerd zijn, mogen zij zich in een goede gezond heid verheugen. De bruidegom werkt nog dagelijks bij de fabriek voor Molenbouw, alhier. Zij zijn sinds 1923 hier ter plaatse woonachtig en woonden voordien in Nieuwerbrug, Woubrugge en Boskoop. Het zal dit gouden paar op die dag heus niet aan belangstelling ontbre ken. Gaarne voegen we onze felicita tie bij de zovele. Het is bijna twintig jaar geleden, dat de eerste oorlog ook over ons land losbrak en vjjitien jaar scheiden ons alweer van het einde en daarme de van de bevrijding, althans voor het grootste deel van Nederland. Daartussen ligt een periode van ver zet en van vervolging, van onnoeme lijk leed en van persoonlijke moed en zelfopoffering. Het verzet is aanvankelijk een spontane uiting van patriotisme, ver mengd met woede en wraaklust om de aangedane vernedering en het verhes van vrijheden. Er is voor dit werk, ten nadele van de Duitse vij and, ontzaggelyke persoonlijKe moed aan de dag gelegd. Er is door de eer lijksten, de meest altruistischen, kort om de besten van ons volk voor ge streden en voor geleden zoals een mens dat alleen in de uiterste nood kan. Het was voor de besten van het verzet een kwestie van nood, van zielenood vooral. Hun gevoelens kwa men in opstand tegen de overheersing door een vreemde bezetter, tegen diens aanslagen op de menselijke rechten, tegen zijn wreedheden. De meesten verzetten zich hiertegen, om dat zij vanuit hun innerlijk niet an ders konden. Met alle voorzichtigheid tot lijfsbehoud die de mens eigen is, namen zij daarom toch het risico dit te kunnen verliezen en in duizenden gevallen hebben zy hetverloren. Voor hen, die uit deze levensbe hoefte tot het verzet zijn gekomen, is dit geen kwestie geweest van het be halen van roeh en eer. Er zijn er he laas later velen gekomen, die er zich voor op de borst hebben geklopt, die er zich om naar voren hebben ge drongen. Zij waren de berekenenden, die veelal later inzagen, dat deelne men aan het verzet huo toekomst gunstig zou kunnen beinvlöeden. Maar voor de ware, uit nood gedrongen verzetstrijders, het zij man of vrouw, is dit ook nu nog geen kwestie van roem of eer, maar is zijn verzet tegen de bezetter uitsluitend een noodzake lijk gevolg geweest. Het is goed om dat in deze dagen nog eens vast te stellen, want om de herdenking der bevrijding heen zwermen allerlei fi guren, die het verzet wanneer zij daar al deel van hebben uitgemaakt, meer hebben gezocht om eigen glorie dan om de vijand afbreuk te doen. Doch dit zijn slechts bijverschijnse len bij een herdenking, die verdient feestelijk te worden gevierd, nadat wij eerst zeer bewust hebben stilge staan bij het herdenken van hen, üie in de strijd voor de bevrijding hun leven hebben gelaten. De bevrijding van westelijk en cen traal Nederland is op het uiterste nip pertje geschied. De hongerdood sloeg reeds snel om zich heen en zou bij 'n latere capitulatie zeker nog tienaui- zenden slachtoffers meer hebben ge ëist. Zowel daarom als om de dapperheid waarmede de bevrijding binnen en buiten ons land werd bevochten, ver dient de bevrijdingsdag in aller her innering te blyven voortleven. Het betekende immers de verlossing van onaerarukking, vervolgmg en ellen de, het herkrijgen van de vrijheid, die we nimmer zo gewaardeerd hebben, wier waarde we nimmer zo bewust waren, als juist toen op die meiuag in 1945. Het is goed zich dat te herinneren, dat ook feestelijk te herdenken, want mets in ons bestaan ais mens en als volk is eigenlijk belangrijker geweest dan die bevrijding. Veel van wat er zich in de oorlogs. jaren heeft afgespeeld raakt reeds verloren en vergeten. De in en na de oorlog geboren kinderen weten er ei, genlijk niet veel meer van dan ze op school van de tachtigjarige oorlog le ren. Men is daarover ontsteld en ont zet en dat is begrijpelijk voor wie het bewust meemaakte. Maar is dat ei genlijk niet een normale gang van zaken? Wat weten en leren wij zelf nog van lang geleden plaats gehad hebbende gebeurtenissen? Alleen im mers de grote lijnen. Al wat persoon, lijk daarbij was, is dan niet meer van belang. De gruwelen niet en de dap perheid evenmin. Alleen het doel was en is belangrijk. Dat doel is bereikt. En we zullen onze kinderen slechts moeten voorhouden wat velen voor dit doel, het weer verwerven van de menselijke vrijheid en waardigheid hebben overgehad en waarom het waard was daarvoor te strijden. Aan het instandhouden van de gruwelver halen heeft de mensheid niets, dat kan slechts de geesten vergiftigen, Laat ons juichen om de vrijheid, dat duurgekochte bezit van thans, opdat de jongeren de blijheid daarvan zul len beseffen en bewaren. H. v. W. Parel in gemeente-kroon" Wel vat- door noeste arbeid, Van voi .ereenct in necme bauu; Vvaar se. .^ra aan aan uw oionue mi men, bai vryer -nis aan aan uw zoning suana. Waar zag men, meer dan op de woeste baren uw kracnt ais vont, ontworsteld aan ae zee; Waar meer uw nyvre viyt en kloek oe^iuiien Ais aan uw sioere bouwsels op ae ree. O land van vrijheid, recht en orde, Want vryneid is uw laeaal, Het reent zal steeas zijn noogtjj vieren, bui orae, aai is uw morcai. Eidoch, Uw vrijheid mocht niet duren, isen vreemae, macntige lyran, Hwong U voor nen net vaan te strijken, Al voent gu ook met maent en man. Maar moedig volk, gij dorst niet zwichten, Het bloed uws vaaaren vroeg zyn loon; Kn trouw Uw leus zwoer gy uw eae, Voctit gy Uw sir yd. voor volk en troon. Helaas, hoevele Uwer zonen, Vielen m aeze strya voor eer; De jeugd, ae bloem van onze natie, Sciioot ny als wilde honden neer. Maar niets mocht U van strijd weerhouden, Geen concentratiekamp noch dood; Want stryaend voent gij U nieuw leven; Al was het spoor vaak bloedig rood. O helden van 't verzet, nooit zullen wij vergeten Wat gij voor Neerland hebt gedaan; Al ligt g'ook onner blauwen hemel onder een kruis, in stille baan. Wij, Uwe makkers uit den strijde, Uw, onze strijd zal voortbestaan; Hoog zuilen wij Uw strijdvaan dragen, Zoals gij ons zijt voorgegaan. A. G. Laarhoven. >rheid Huidgezondhei Puistjes verdrogen door Purol-poeder nisatie Bescherming Bevolking. Dank baar was spreker voor de vele hulp die in die veertig jaren geboden was. Hij hoopte dat het bestuur nog velen zou weten te stimuleren voor het werk dat gebeurd uit liefde tot de naaste; ongeacht welke richting of stand. „Moge U blijvend een parel zijn in de kroon van Waddinxveen", aldus de burgemeester. Dr. J. Hagenbeek uit Den Haag fe liciteerde namens het hoofdbestuur. Deze vond het ledental - zestig - voor een gemeente als Waddinxveen wel wat aan de krappe kant. Doch hij vertrouwde dat dit in de toekomst wel beter zou worden. De heer M. J. Verwey sprak als vertegenwoordiger tuinieren koken huisboudeu fotograferen In prachtband per deel f 11,90 Boekhandel Veldwijk van het provinciaal bestuur: „Nog nooit heeft U bij ons aangeklopt voor het een of ander vuil karweitje", al dus de heer Verwey. Hij zag daarin het bewijs dat Waddinxveen altijd een gezonde afd. is geweest. De heer A. Kamermans bracht de gelukwensen over van de diverse afdelingsbesturen. Dr. J. W. H. Helleman was de spreekbuis van het college van do centen. Wij hebben altijd veel respect voor de toewijding waarmee iedere maandagavond wordt geoefend. Een mooi stuk vrije tijdsbesteding, wat bewondering verdiend. Mede namens zijn collega's deed spreker de toezeg ging, dat in de toekomst een blijvend beroep op de Waddinxveense artsen gedaan zal kunnen worden. Voorts werden gelukwensen aange boden door de Goudse afdeling van het Rode Kruis, het sportweekcomi té, gymnastiekvereniging TOOS, wan- delsnortvereniging WIK en de afde ling EHBO van Alphen aan den Rijn. Uiteraard ging in de meeste geval len deze felicitaties gepaard met het aanbieden van enveloppen met in houd. Na dit officiële gedeelte werd door eigen leden het toneelstuk „Valse liefde - Ware liefde" gespeeld. Een toneelstuk in vier bedrijven dat door voorzitter R. H. Bezoen is geschreven en door alle spelers op prima wijze werd vertolkt. Wij verzorgen voo. U P. RUPKE, Sniepweg 17, Telefoon 2489 Veertig jaar leng heeft de plaatse lijke afdeling van de E.H.B.O. zijn menslievende, maar ook mooie werk onder de bevolking verricht. Een mijlpaal die een feestelijke herden king rechtvaardigd. Welnu, dit is dan ook op bescheiden, maar geslaagde wijze dinsdagavond gebeurd. Voorzitter R. H. Bezoen uitte in zijn openingswoord zijn vreugde over de aanwezigheid van het voltallig college van B. en W., de vier plaatse lijke artsen en vertegenwoordigers van het hoofdbestuur, provincie- en kringbestuurders. Voorts wees de heer Bezoen op de enorme hoeveel heid prijzen voor de verloting die door de middenstand en fabrikanten geschonken waren. Natuurlijk was hij daar zeer erkentelijk voor, want nu kan de kas van de penningmeester voor bekostiging van deze feestavond gesloten blijven. De secretaris, de heer K. Schaart, schetste in het kort het wel en wee uit de vervlogen veertig jaar. De af deling was geboren uit het toenemen- Foto Sjaak Noteboom de gevaar in de toen sterk in ont wikkeling komende industrie en me chanisatie. Hij roemde de aktiviteiten van de heer B. van Dorp die in 1920 de eerste stappen nam voor de op richting van een vereniging van eerste hulp bij ongelukken. Onder leiding van wijlen dr. Paul werden de eerste cursussen gehouden en al gauw bleek dat de jonge vereniging in een be hoefte voorzag. De heer Schaart bracht vervolgens dank aan de vier doktoren die wekelijks als docent bij de cursussen optreden. Dat deze woorden gemeend waren bleek niet alleen uit het daverende apllaus, maar ook uit het aanbieden van taarten aan de heren artsen. Burgemeester C. A. van der Hooit bracht namens het gemeentebestuur de jubilerende E.H.B.O. zijn geluk wensen over. Hij had al eens eerder gezegd dat de E.H.B.O. onmisbaar was. Ook nu Waddinxveen een uitge breide medische staf heeft, blijft er nog veel werkterrein over; hij noem de o.a. de medewerking aan de orga- (deding., de. mdeAAeJheiding 9n alk goede (ïeAenlkdinggaJUn HEREN COSTÜUMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons In Waddinxveen alleen verkrijgbaar bjj Nesse 46 Telefoon 2285

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2