Weekblad voor Waddinxveen maedec de vcouw Koopt koek öe zeven qeöecoReeRöen OS SP I GEL Boldoot A. BROUWER Wie. ieil gaedl w-Ll doen. fllo-edekdag, Nationale kollekte kinderbescherming No. 775 vrijdag 6 mei 1960 15e Adres redaktie en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK De minister van Financiën, profes sor Zijlstra heeft bekend, gemaakt, dat de vervroegde afschrijving en inves teringsaftrek zal worden beperkt. Ver_ dere aantasting van fiskale faciliteiten zijn niet te verwachten. Minister Zijl stra zei, dat deze beperkingen nodig zijn om de spanningen in de verschil lende sektoren van de ekonomie te doen drukken. Dat deze spanningen er zijn manifesteert 'zich thans met name op de bouwmarkt. De beperking houdt in, dat het thans niet meer mogelijk is een vervroegde afschrijving te doen voor personenauto's en kantoorinven taris, terwijl voor alle gebouwen de mogelijkheid voor vervroegde afschrij ving wordt beperkt tot 6 procent per jaar. Voor alle andere bedrijfsmidde len wordt de mogelijkheid van ver vroegde afschrijving beperkt tot max imaal 8 1/3 procent per jaar van de aanschaffing- of voortbrengingskosten. Zoals bekend heeft prof. dr. H. J. Witteveen enige maanden geleden reeds in de Eerste Kamer voor maat regelen met betrekking tot opschor ting der investeringen gepleit. Moederdag nadert GESCHENKEN Van Mourik's leplaan 67 Tel. 2095 K. Wilhelminaplein 10 Tel. 3055 Een stralende Koningin stond op haar 51ste verjaardag te kijken hoe duizenden mensen, waaronder veel kinderen langs het bordes defileerden. Het was een onafzienlijk en vrolijke stoet, die gedurende anderhalf uur langs liep. Uit de zeer vele bossen bloemen, die na het slot van het defile pp het bordes lagen was duidelijk te zien, hoe ingenomen ons volk is met zijn Koningin. In dit défilé liepen on geveer twintig muziekkorpsen mee. Ook de padvinders waren met 3500 man rijkelijk vertegenwoordigd, veel meer dan oorspronkelijk aan het pro gramma zou deelnemen. Een en ander kostte de organisatoren wei wat hooid- brekens, want de mogelijkheid was daardoor niet uitgesloten, oat het deli- lé te lang zou duren. In Amsterdam heeft men gelukkig de moordenaar van het zeventienjarige meisje Engelina Feenstra te Amster dam Oost gearresteerd. Het is een achtentwintigjarige havenarbeider, uit de Kattenburgerstraat te Amsterdam. Men heett voor men tot arrestatie kon overgaan duizenden vingeraiarukken moeten vergelijken met de lang met perfekte aiurukken, die werden aan- getrollen op de gitaar van Engelina. De man stond bij de poütie bekend als een inbreker, maar met als iemand die z'n „sporen heelt verdiend" op het gebied van zedenmisdrijf. Na verhoor van de dader kwam vast te staan, dat hjj de gewoonte had des avonds door de tuinen te sluipen en naar binnen te loeren. Hij zag dat Engelina Feen stra zich aan het ontkleden was en is door een tuimelraam het huis binnen gedrongen. Door haar direkt te slaan heeft hij haar getracht te intimideren. Vervolgens heeft hij haar de keel dicht geknepen en haar met een gitaarlint gewurgd. De moordenaar is vader van vier kinderen en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Met het oog op de herdenking van de gevallenen op 4 mei werd aan alle Duitsers, die de grens van Duitsland naar Nederland passeerden een ge stencilde mededeling uitgereikt, waarin zij worden herinnerd, dat Nederland op 4 mei zijn doden herdenkt en op 5 mei de bevrijding viert. De reizigers kregen de raad er voor te zorgen dat zij op 4 mei des avonds voor 19.30 uur op de plaats van bestemming zijn en dan die avond beslist geen openbare gelegenheden meer te bezoeken. Sedert Pasen beschikt het Neder landse leger over een parate afdeling Honest Jones-raketten welke inge deeld zijn bij de artillerie van het eerste legerkorps. Voor het eerst is de Honest Jones bij een demonstra tie op de legerplaats 't Harde in het openbaar getoond. Het bleef bij het in stelling brengen van de raket, aan gezien de raket een aktieradius heeft van acht tot vijfentwintig kilometer. Hiervoor is in ons land geen ruimte en zal men voor het afvuren ervan naar Duitsland moeten. De Honest Jones-raket, is er een, welke van een atomaire lading kan worden voor zien. Over de vraag of Nederland hier in tijd van oorlog over kan beschikken, wordt het diepste stilzwijgen in acht genomen. Ongeveer 100 Indonesische jonge lieden hebben zondag anti-Nederland se plakkaten aangebracht op een om heining rond het gebouw van de Ne derlandse diplomatieke missie in Djakarta. HOE MOET DAT OP MOEDERDAG. Hoe hoort het nu eigenlijk op moe derdag, moeten de kinderen mama iets geven en mag vader daar niet aan meedoen (het is immers zijn moe der niet), of moet pa zijn vrouw nu juist eens in de bloemetjes zetten en in de watten leggen? Ja, dat zijn enkele van de vele ver schillende opvattingen over moeder dag zelf heel verbaasd en verrast doen, dan die lieve telgen toch zo lief aan hun mammaatje hebben ge dacht. En er zijn andere echtgenoten, die redeneren dat moeder toch wel weet waar het vandaan komt en vrouwlief een geschenkje geven na mens de hele familie. Of alleen maar namens zichzelf. Het hangt er ook erg van af hoe oud de kinderen zijn, of ze al zak geld krijgen en er iets van begrijpen, of nergens van weten, ofwel (hetgeen genoeg gebeurt) tevoren nergens re kening mee hebben gehouden en op de laatste dag bij palief moeten aan kloppen omdat ze mama toch ook iets willen geven. Verstandige vaders zullen al tijdig tegen het begrijpend deel van him kroost hebben gezegd, dat er iets ge spaard moet worden voor deze feest dag. lh vele gezinnen sparen de kin deren reeds voor verjaardagen e.d., daar zullen geen moeilijkheden ont staan. De groten zullen er zelf wel voor zorgen, en die weten ook vaak iets leuks te bedenken om moeder eens echt mee te verrassen. Maar ja, toch moet pa in ontelbare gevallen nog wel een helpende hand bieden. En als pa er niet meer is, heeft een tante, ja soms moeder zelf wel eens op tactische wijze het probleem opge lost door een toevallige beloning voor een boodschapje, of ex extra gave bij het zakgeld. Het belangrijkste is evenwel, dat het kind de gelegenheid heeft iets, ook al is het maar een kleinigheidje, voor mamma te kopen. Moet de man zich nu onthouden van huldebetoon aan zijn vrouw? Na tuurlijk doet hij dat niet. Hjj kan ge rust zelf het feest meevieren en duch tig laten blijken hoe hij zijn ega waar deert. Zijn cadeau kan niet groot ge noeg zijn! Maar wij respecteren de bescheiden heren des huizes, die zichzelf wegcijferen en hun gaven via de kinderhanden en hun lof via de kindermonden overbrengen. Moeder de vrouw weet heus wel, wat zij dan aan haar heer gemaal heeft en waar de geestelijke brein schuilt. In sommige gezinnen komen de kleuters al 's ochtends vroeg met kleding,, de gAaotite ondeAixdieiding 9n atte goede PuAenMeduiq^cden HEREN COSTÜÜMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bi) Nesse 46 Telefoon 2285 hun gezellig ingepakte presentjes op het bed geklauterd, juichend bij het zien van de blij verraste gezichten in de echtelijke sponde. En als vader dan goed ontwaakt is, haalt hij nog eens een feestelijke taart of bloemen hulde voor de dag, die de blijheid ex tra onderstreept. Is het dan niet overdreven, vragen enkele lezers, als er kostbare ge schenken als ameublementen, com plete serviezen of zelfs juwelen wor den geschonken? Overdreven, waar om? Laten wij eens even nagaan wat moeder ons schonkDat is toch waarlijk geen kleinigheidje! Eerlijk gezegd begrijpen wij niet goed, hoe het nog mogelijk is, dat zo'n groot aantal mannen die ene moederdag in het jaar durf af te doen met een enkele bos tulpen, of met een doosje zeep, of een drietal zakdoek jes.Ja heus, ze bestaan!! Het min ste wat wij mannen en kinderen aan moeder verplicht zijn, dat is toch een met zorg gekozen geschenk dat wer kelijk waarde heeft voor haar. En al behoeft het dan niet uit kristal of briljanten te bestaan, we kunnen toch tenminste zorgen dat er een harte- wenjse wordt vervuld. En dan hangt het er maar helemaal van af, hoe vaak moeders wensen worden vervuld in een jaar. Besteden pa en de kinders veel aandacht aan haar, wordt ze geregeld al bedacht met lieve attenties, och dan heeft ze op de tweede zondag in mei niet zo veel extra nodig als de vereeten vrouw in het onattente gezin en als de eenzame, aan wie zelfs op moe derdag vaak niet gedacht wordt. van de „ZONNEBLOEM" Moeder is de stille werkster, z' is de kracnt van het gezin; Moeder, t is zo simpel woordje, maar wat scnuiit er toch veel in! Moeder is steeds aller toeviucnt, Moeder geelt aan ïeaer raad, z is de vraagbaak van ons allen, want bij ivioeuer vinat elk baat en geen enkel mens kan troosten zoais oat een ivioeoer ooet; al je leed aan naar te zeggen, ach, dat ooet je vaak pas goed. Moeder ieeit siecnts voor naar iplichten. Moeder maakt nooit onderscneid, zy is altijd, altyd bezig. Moeder let nooit op oe tijd; Moeder kent geen acnt-uur-werkdag, Moeder werkt vaak dag en nacnt, Moeoer's handen, ruw van d'aroeid, zyn voor ons toch altijd zacht! Moeder is 't, die voor ons ploetert, die slecht leeft voor kind en man: niemand kan daarvoor zó zorgen, zoals oat een Moeder kan! In de maand van groen en bloesem, als de zon schynt met een lach, op de tweede Meimaand zondag, dan is het weer Moederdag. Moeder krijgt een kiem geschenkje, zelf gemaakt, of zeff gebreid, en daarmee wordt Moeder zondag door haar kinderen verblijd. Och, het hoeft niet veel te kosten: koop wat bloemen, of een plant, daarmee vul je vast en zeker wel je trouwe moederhand. 't Zit m niet in grote gaven heus, 't hoeft niet kostbaar te zijn, Moeder zegt van elk cadeautje: „Nee maar, zeg, dat vind ik fijn!" 't kan een taart zijn, of een foto, of een stukje knutselwerk, 't moet een blijk zijn van waardering en dat maakt de band weer sterk. Denkt U zondag aan Uw moeder? Mannen? Vrouwen? Groot of klein? Laat het ook eens voor Uw oudje 'n echt fijne Moederdag zjjn! een groots moment toen de burge meester de brief voorlas waarin het H.M. de Koningin behaagde hen te onderscheiden met de zilveren ere- mdeaille. Zij werden voorts toege sproken door de president-commissa ris, de heer Op ten Oord en de heer H. Kempkes, die hen een envelop met inhoud overhandigde en hun echtge noten een bloemenmand. Geschenken en bloemen overhandigde ook het personeel door middel van de heer J. Mooy. De heer A. P. Verhoef, die even eens bij Kempkes werkzaam is, werd bij verhindering vrijdag, reeds don derdag met de ere-medaille in brons onderscheiden. 't Gazelle rijwiel 1 snel en sterk, is onbetwist het beste merk. Id prijzen vanaf f 153,- J. Kraijesteijn Brugweg 1 Kinderen, 55000 (vijf en vijftigdui zend kinderen roepen uw mede werking in. 55000 kinderen van ALLE gezindten; uit alle provincies van Nederland, ook uit uw provincies, ook uit onze ge meente Zij hebben reeds veel moeten mee maken, deze kinderen. Heel veel narigheid en maar heel weinig vreugde. Door onverstand, door onmacht en zelfs door onwil van hun ouders, is er een wereld van ellende over hen heengegaan, maar u kunt helpen hun leed te verzachten. NATIONALE KOLLEKTE KINDERBESCHERMING. Zij kunnen niet voor zichzelf vragen, deze 55000 kinderen. Zij vragen daar om UW hulp voor de Nationale kol lekte Kinderbescherming, die voor hen van 9 t/m 15 mei 1960 in onze ge meente zal worden gehouden. Stelt U hen niet teleur Natuurlijk beseft u, dat uw hulp voor het wérk van de Samenwerkend Kinderbescherming Organisaties, de Stichting Sakor, zeer dringend nodig is. Maar u wilt, voordat u besluit deze ONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT Het was vorige week vrijdag voor de zeven plaatsgenoten wel een heel blijde verrassing, toen zij onverwachts door burgemeester C. A. van der Hooft de versierselen, behorende bij de orde van Oranje Nassau kregen opgespeld. Voor de meeste van hen zal het misschien wel een van de hoogtepunten in hun leven geweest zjjn. Een dag waarop een werkzaam leven met koninklijke waardering werd beloond. En als we zo de verdiensten van deze zeven mannen bekijken - vorige week heeft men daar meer over kun nen lezen dan kunnen we niet an ders dan de bekroningen onderstrepen. Want elk op hun eigen terrein heb ben zij gewerkt aan de bloei van on ze mooie gemeente; ongeacht of dit nu achter een schrijfbureau, machine of in verenigingsverband was. Met de burgemeester zeggen we daarom dat dit schouderklopje meer dan ver diend is. Twee van hen, t.w. de heren M. Schouten, en A. van der Ben werden begiftigd met de eremedaille in goud. De burgemeester in gezelschap van de loco-secretaris, de heer J. L. Koopman heeft hen deze 's morgens in hun woningen uitgereikt. Bij de heer Schouten gebeurde dit in tegen woordigheid van kinderen en klein kinderen. De eerste burger legde in zijn toespraak vooral de nadruk op de raadszaal-verdiensten van de heer Schouten. Ook nu nog wordt er vaak aan u gedacht. In de kritieke ogen blikken wist u de juiste oplossing te vinden en sprak het juiste woord op de juiste plaats. De heer van der Ben is de man van de vakbond. Onvermoeid heeft hjj hier ontelbaar vele uren aan be steed en het was de burgemeester dan ook een eer dat hij namens H.M. de Koningin dit met goud mocht bekro nen. De heer W. Brandhorst aan de Noordkade was nog rustig in zijn werkplaats aan de gang, toen het ho ge gezelschap letterlijk bij hem in huis viel. Ook voor hem had de bur gemeester veel waardering. Oprichter van de ziekenkas „De Werkman" is maar één levenswerk waarvoor de heer Brandhorst het zilver kreeg op gespeld. Foto Sjaak Noteboom Geheel verrassend was ook de on derscheiding voor de heer J. van der Wal. Niets vermoedend zat deze op zichter bij het architectenbureau Stuurman Zoon achter zijn bureau. Dat zijn collega-medewerkers het met deze waardering eens waren, be wees wel het drie-werf hoera dat na de waarderende woorden van de bur gemeester opsteeg. In bijzijn van het college van B. en W., de president-commissaris, de vol tallige directie en personeel, werden 's middags in het Geref. verenigings gebouw, twee personeelsleden van de N.V. Kempkes Meubelfabrieken voor hun 40-jarige arbeidsjubileum ko ninklijk onderscheiden. Op 28 januari 1918 trad als boek houder in dienst bij de v-h. N.V. Modderkolk Dijs meubelfabriek, de heer J. Brouwer. Kort daarna werd hij in dit bedrijf procuratiehouder. Toen deze meubelfabriek in 1957 door Kempkes werd overgenomen, werd de heer Brouwer belast met de Inkoop afdeling. Voorts was hij penningmees ter van de vereniging „Ziekenzorg", totdat deze in 1952 werd samenge voegd met de vereniging „Het Groene Kruis". Sedert een viertal jaren is de heer Brouwer diaken bij de Gerefor meerde Gemeente te Boskoop. De tweede jubilaris die de zilveren medaille verbonden aan de orde van OranjeNassau kreeg opgespeld was de heer H. van Egdom. In maart 1913 is deze in dienst bij de N.V. ge komen, maar wegens een staking in het bedrijf tien jaar later weer ont slagen, maar nog geen jaar later werd hij als één der beste krachten weer aangenomen. Nadien is de heer van Egdom ononderbroken bij Kemp kes werkzaam geweest, en blijkens de waarderende woorden tot grote tevredenheid van de directie. De heer van Egdom is vanaf 1930 secretaris van de S.DA.P., later de Partij van de Arbeid, waar hij een vooraan staande plaats inneemt. Vanaf 1950 is hij lid van de gemeenteraad. Voorts is de heer van Egdom sedert een tien tal jaren kerkmeester der Rem. Geref. Gem., vanaf 1919 penningmeester der Arbeidersmuziekvereniging „Voor waarts" en sinds 1934 bestuurslid van de plaatselijke afdeling van de Alge mene Meubelmakersbond. Voor deze beide heren was het ook

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1