Weekblad voor Waddinxveen Bij 1/haedtc dt Vrouw AVONDWERKSTERS OS SPIEGEL ROUWER Overspannen Zenuwen 'Jxti en met 18 mei aA. fcunneri de%e (tij, o-nA uw-kden inq&iMAAetd. AANTREKKELIJKE BELONING EN.... KOKERTJES Gemeenteraadsvergadering Hjuchtfjotu'6, 1 J. Kraifesteijn No. 776 vrijdag 13 mei 1960 16e jaargang Adres redaktle en administratie: Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Abonnementsgeld per kwartaal I 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK Prinses Beatrix heeft vrijdagmiddag het jeugddorp Bethanië te Horn in Limburg geopend. Bij deze gelegen heid werd zij toegesproken door een der kinderen van het dorp. Tijdens dit welkomstwoord werd een maqu ette van alle bungalows en paviljoens van Bethanië opgebouwd. De Prinses drukte vervolgens op een knop, waar door in elk gebouwtje op de maquttte de lampjes gingen branden. Het bezoek van de hoge ^gaste was des morgens om tien uur -begonnen, toen zij bij Mook werd verwelkomd door de commissaris der Koningin dr. Houten. Zij bezocht vervolgens de pottenbakkerij De 01de.Kruyk te Mils- beek, het kasteel Heyen en het atelier van de beeldhouwer Peter Roovers in Bergen, waar haar een lage tafel met tegelblad werd aangeboden. de man. ah heeA. 9n cMe. goede. (ieAetdUeding^a&en in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons Des avonds vertrok de Prinses naar Maastricht, waar zij een voorstelling ten bate van de vluchtelingen be woonde. Scheepsfluiten vormde het geluids decor bij de voltooiing van de histo rische fase in de uitvoering van de Deltawerken. Op dat moment kwamen de laatste twee van de veertien een heidscaissons in het sluitgat van de dam in de Zandkreek op de bodem te rusten. Zuid- en Noorbeveland waren met elkaar verbonden, in het kader het Drie-eilandenprojêct. Aan beide zijden van de Zandkreek waren dui zenden bewoners van de beide Beve- landen samengekomen, om getuige te zijn van dit evenement. Toespraken van autoriteiten, vlaggen en muziek waren achterwege gelaten, omdat waterstaatkundig bezien dit werk niet „als een zware kluif" kon worden gezien. De president van de Amsterdamse rechtbank, uitspraak doende in het kort geding tussen de stichting Bepe- nak die het communistische dagblad De Waarheid uitgeeft - als eiseres van de drie EVC-bestuurders als gedaag den, de vordering tot opheffing van het beslag .op de postgirorekening van Bepenak toegewezen; de eis tot op heffing van dat beslag bij de Amster damse gemeentegiro werd afgewezen. Toen de EVC begin april op grond van een door haar in 1951 aan De Waarheid gegeven lening van ruim 32.000 gulden deed leggen op beide rekeningen, was haar van de over dracht van de uitgave van De Waar heid aan de stichting Bepenak, niets bekend. De stichting nam niet de schulden van de vroegere uitgeefster over. De president van de rechtbank nam aan, dat de rekening bij de post giro staat ten name van de Bepenak en niet op die van de vroegere uit geefster van het blad. Het verzoek tot opheffing van het beslag op de reke ning bij de gemeentegiro Amsterdam werd geweigerd, omdat dit - volgens de president de feitelijke grondslag mist. Uit het proces-verbaal van de beslaglegging blijkt niet dat die, zoals de eiseres stelt, de te hare name staan de rekening daardoor mede wordt getroffen. De EVC werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, zijnde 284,25. Staatssecretaris Calmeyer (defensie) heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het lid der tweede kamer Wierda (P.v.d.A.) over de „baldakijn zaak". De staatssecretaris bevestigde, dat hij de reserve eerste luitenant der genie Faber in overweging heeft ge geven ontslag uit de militaire dienst te nemen. De staatssecretaris zegt dat de betrokken reserve-officier onge schikt moet worden geacht in de ver kregen rang bij zijn wapen te dienen, op grond van de overweging dat deze officier zijn gevoelens inzake een aan gelegenheid, waarbij hij alleen in zijn hoedanigheid van reserve-officier was betrokken, heeft kenbaar gemaakt op een zodanige wijze, dat hij in militair verband niet langer als gezagsdrager kan worden gehandhaafd. Mijnhardt's Zenuwtabletten Op bijna 400 meter afstand van het vakantieoord Beltgraven zijn drie mortiergranaten ontploft. Zij waren afkomstig uit het artilleriekamp Ol- debroek. Door nog niet verklaarde oorzaak is een mortier van genoemd bataljon verkeerd gericht. Er ontstond een kleine heidebrand. De militaire politie stelt een onderzoek in. Een jaar geleden gebeurde iets dergelijks nabij Zwolle. EEN KIND IS ALS EEN BOOM. Er wordt veel geschreven over de kinderen tegenwoordig. Elk zichzelf respecterend blad heeft zijn vaste ru briek over dit ondei-werp. Raadgevin gen voor de opvoeding, oplossing voor kinderproblemen, men vindt ze overal. Er zijn consultatiebureaus voor op voedingsmoeilijkheden, boeken over kinderpsychologie, die zo populair geschreven zijn, dat ook de leek ze kan begrijpen. We leven in de eeuw van het kind en het geestelijk en lichamelijk wel zijn van het kind staat in het teken van de belangstelling. Toch zijn er nog altijd mensen te over, die het hier niet mee eens zijn, of er althans het nut niet van inzien. „Al dat ge- pluis in een kinderziel, niets dan on zin. Een kind heeft te gehoorzamen en daarmee uit." Of: „Wat een ge zwam, dat een kind door gebrek aan liefde een stilstand of terugval in zijn ontwikkeling zal krijgen. Ouders hou den vanzelfsprekend van hun kinde ren, maar daarom hoeven ze er nog geen schoothondjes van te maken. Het zou wat moois zijn, om bij al die lastige kinderen het juiste moment voor een afstraffing voorbij te laten gaan, om eerst eens heel zacht en lief te gaan uitzoeken, waarom ze lastig zijn. Een pak op hun broek moeten ze hebben. Of de ouders lopen kans, dat er met hen zelf een loopje geno men wordt." Een marionet? Ongetwijfeld ként U deze redene ringen, geuit door ouders, die niet met hun tijd zijn meegegaan, maar menen zich nog altijd aan het ijzeren régime van vroeger te moeten houden, waar bij een kind een marionet was, die zich had te buigen en onvoorwaarde lijk te gehoorzamen, zonder dat het zelf ooit aan het woord mocht komen en waarbij de ouders het alleen maar druk hadden met het handhaven van hun disciplinair gezag. Ik geef toe, dat er momenten zijn, waarin het gezag snel moet spreken, waarin het kind zander meer dit gezag dient te erkennen en er van geen on derhandelen sprake kan zijn. Ik geef ook toe, dat sommige ouders de schaal teveel naar de andere kant doen overslaan, hun kinderen téveel vrijheid toestaan, wat op hetzelfde neerkomt als het onthouden van mo rele leiding, en die door hun te grote toegeeflijkheid de kinderen doen op groeien tot stuurloze mensen zonder enige zelf-discipline en zelfbeheersing. De middenweg. Maar tussen de onderweiping-zon- der-meer van vroeger en het slappe laat-hen-maar, waarin sommige ou ders thans vervallen, ligt de gulden middenweg van de verstandige opvoe ding, die vol liefde gericht is op de ontwikkeling en ongestoorde ontplooi ing van het jonge wezen en waarbij aan alle mogelijkheden, die het kind in zich draagt de volle kans gegeven wordt. Ouders, die het met de taak van De oude zilveren dubbeltjes worden aan de circulatie onttrokken Denkt U aan de spaarbusjes Coöp. Boerenleenbank - Waddinxveen opvoeden ernstig nemen, zullen zich oefenen in het waarnemen van en luisteren naar him kind, óók als het zich alleen waant of met zijn leeftijd genootjes samen is. En daardoor zul len zij minder behoefte hebben aan „preken", terecht wijzen of nodeloos ingrijpen. Een kind is als een boom. De takken moeten geleid en soms gesnoeid wor den. Maar men moet niet de fout begaan, de jonge twijgen in hun groei te belemmeren °f hun vorm te ver wringen. MARCELLE. Nieuwe straten. Aan de behandeling van deze be groting ging een lange agenda voor af. Er werd besloten voor 54.000, onderhands aan te besteden de uit voering van een stratenplan in de Oranjewijk ten behoeve van de bouw van 108 flatwoningen. De heer H. J. G. de Jong te Woer den werd benoemd tot onderwijzer aan de Jan Ligthartschool. De heer A. H. van Gent zal de plaats van de heer Schouten innemen als lid van van de woonruimtecommissie. De. voorzitter bracht de heer Schouten dank voor de vele diensten, die deze tijdens zijn 12-jarig voorzitterschap van deze commissie heeft verleend. De heer P. Mier werd gekozen als lid van de commissie wering school verzuim. Een voorstel van b. en w. tot be schikbaarstelling van een krediet van 800,voor het reviseren van de piano in het gymnastieklokaal werd aangenomen. De raad verleende machtiging tot het vervaardigen' van een serie nieuwe luchtfoto's voor het foto-archief kosten 810,De win sten uit de bedrijven zullen in het vervolg niet meer komen ten bate van de algemene gemeentelijke huis houding, maar worden gestort in een onderhouds- en vernieuwingsfonds voor het betreffend bedrijf. Herziening Zuidwijk. Een voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan aan de Zuidkade ontlokte discussie. De heer Lips (PvdA) vroeg aandacht voor de plaats van de zuiveringsinstallatie in deze wijk en de mogelijkheid de modder- affaire achter de Burgemeester Troost straat op te lossen. Op zijn voorstel werd besloten de planologen opdracht kunnen bij LOUIS DOBBELMANN TE WADBINXVEEN komen werken van 6 tot 10 uur namiddag tegen een Aanmelden dagelijks, behalve zaterdags, van 8 tot 5 uur - Telefoon 2044 van maandag 9 mei 1960 In de maandlagavond gehouden openbare raadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester C. A. van der Hooft is de gemeentebe groting voor 1960 behandeld. Alleen de heer Ververs (PvdA) hield een al gemene beschouwing over het ge meentebeleid. Hij vroeg zich af of b. en w. niet al te drastisch tewerk ge gaan zijn bij het uitzetten van de fi nanciële koers. Bovendien is naast het grote tekort dat deze be groting te zien geeft, de zaak in we zen nog ongunstiger, als men denkt aan de grote investeringen, die Wad dinxveen te wachten staan, zoals in het vijfjarenplan is aangegeven. De verhoogde straatbelasting is al in de begroting verwerkt. Met het advies van dte financiële commissie om biv. de huisvuilrechten te verhogen ver klaarde de heer Ververs zich niet te kunnen verenigen daar deze verho ging zwaar zal drukken op de lagere inkomens. D&. fractievoorzitter stak de lof trompet voor de voortvarendheid van b. en w. inzake de woningbouw. Hij vroeg vooral aandacht voor de bouw van goedkopere huurwoningen. De huren van de nieuwbouwwoningen in de vrije sector liggen te hoog nl. tus sen de 80,en f 85,per maand. Het verheugt hem, dat b. en w. in dezen actief zijn. Hij sprak er zijn misnoegen over uit, dat zoveel kost bare tijd verloren gaat met het on derhandelen over de bouw vah een bejaardenrusthuds. Ten slotte drong hij aan op het streven naar plaatsing in een hogere gemeenteklasse en op de uitvoering van schooltandverzor- ging- Brandpreventiefonds In zijn antwoord zeide burgemeester van der Hooft, dat b. en w. in Den Haag alles in het werk zullen stel len om een verhoging van de subjec tieve bijdrage uit het gemeentefonds te verkrijgen. De begroting biedt een volkomen zuiver en reëel beeld1 en is uiterst gezond opgezet. Daarnaast zal Waddinxveen zelf moeten tonen be reid te zijn de gemeentefinanciën ge zond te houden. Naast een verhoging van de reini gingsrechten zal o.a. overwogen war den de invoering van een brand-pre- ventiefondb, waaruit de kosten van de aanschaffing van nevelspuiten kun nen worden bestreden. Ook de leges verordening zal moeten worden aan gepast aan de werkelijk te maken kosten van het gemeentelijk apparaat. Voor de goedkope particuliere wo ningbouw is Waddinxveen op de goe de weg. Als eerste gemeente in den lande heeft Waddinxveen een plan goedgekeurd gekregen voor de bouw van 34 woningen, die slechts weinig duurder zullen komen dan de wo ningwetwoningen. Over de schooltandverzorging merk te de voorzitter op, dat de schoolart- sendienst eenmaal per jaar vergadert. Het zal dus nog wel even duren voor zij als afgevaardigde van Waddinx veen het onderwerp nogmaals zal kunnen aansnijden. Voor hef tere p|00UtH. Baby-huidje ^TBABYDERM o°iEEPE-RzEtf Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting wees de heer Lips (PvdA) op de z.i. onrechtvaardige uitsluiting vam het humanistisch thuisfront van een subsidie, terwijl de confessionele organisaties deze wel krijgen. De voorzitter merkte op,, dat hij zich zal blijven verzetten tegen deze subsidie, omdat hier niet van 'n neutrale organisatie kan worden ge sproken, maar van een vereniging, die er een geestelijk karakter aan geeft. Binnenkort, wanneer het subsidiebe leid door de subsidiecommissie zal worden behandeld, zullen hierover de politieke degens volledig kunnen wor den gekruist. Bij de stemming over de begroting verlangde de heer Lips aantekening te hebben gestemd tegen de post subsidie militaire tehuizen. Hierna werd de begroting zander stemming vastgesteld. Zij vermeldt een tekort van 273.854. U weet wel al zo ongeveer, Dat Waddinxveen snel groeit. Maar daarmee gaat ook extra zorg, Gedurig weer gemoeid. Denk slechts aan de gemeenteraad. Men heelt steeds nieuwe zorgen: Hoe doen we dit, hoe doen we dat En hoe mqet het weer morgen 't Is een karwei voor B. en W., Die groei de baas te blijven. Het valt in dieze tijd niet mee, Om zorgen te verdrijven. U kiekt natuurlijk zo graag, Al is 't niet erg goedkoop. Maar.foto's van ons Waddinxveen, Die kosten wel een hoop Ja, eeni crediet is toegezegd, En als het doorgang vindt, Dan stijgt er snel een vliegtuig op, Die met dat werk begint. Luchtfoto's, ze zijn peperduur. 't Kost ruim achthonderd gulden. Maar ja, dan heeft men ook iets moois, En komt heus niet in schulden. Dus vroede vaderen, zeg maar ja. Als U 't goedkoper kunt, Dien daartoe dan een voorstel in. De laagste wordt 't gegund TYMEN. te geven ten noorden van deze Bur- glemeester Trooststraat een parallel weg te ecrëren, mede met het oog op de demping van de sloten achter deze straat. Voor de plaats van de riool zuiveringsinstallatie is er nog geen oplossing. De voorzitter wees op de wenselijkheid de lintbebouwing langs de Gouwe te laten verdwijnen, in tegenstelling tot de heer Kooijman (SGP), die bang is, dat er dan twee dorpen zullen komen. De voorzitter deelde nog mede, dat het niet zo is, dat het katholieke volksdeel uitslui tend in plan Zuid zou wonen. In te gendeel ook in de andere helft van de gemeente ziet dit volksdeel zich opgenomen. Er bestaat een plan tot kerkbouw in de Groenswaard. De raad ging akkoord met het voorstel. Voor het muziekonderwijs op de chr. ulo-school werd f 400,beschik baar gesteld voor de aanschaffing van een piano. Tevens werd een krediet verstrekt voor de aanschaffing van tuingereedschap. Verder besloot de raad tot het aanleggen van een bestra ting lang het raadhuis als onderdeel van de toekomstige wegdoortrekking naar de Stationsstraat. Hiervoor werd een krediet beschikbaar gesteld van 8000. Rusthuis vlot niet. In deze vergadering stelde de heer Kooijman (SGP) de voorzitter een aantal vragen betreffende diens uit latingen in de vorige raadsvergade ring over de plannen voor de stich ting van een hervormd rusthuis. De voorzitter had toen de uitdrukking gebruikt Hiltonhotel en gezegd, dat dit er nooit zou komen. Voorts 'had de voorzitter opgemerkt, dat men van de zijde van de Hervormde gemeente niets van zich liet horen. Burgemeester C. A. van der Hooft verklaarde, dat hij deze uitlatingen inderdaad gebezigd had. Onder Hil tonhotel had hij beoogd zijn mening te geven over zijn onbehagen, dat de bejaarden weer worden opgeborgen in een kamer. Zij moeten er echter niet alleen verblijven, maar voor al les leven. Wat betreft de opmerking het zal er nooit komen, merkte de voorzitter op, dat de stichting dit had kunnen weten.Dit plan zal in Den Haag geen goedkeuring ontvangen. Het is niet waar, dat Den Haag toe gezegd heeft de goedkeuring te zul len verlenen. Hij heeft dit uitdrukke lijk geinformeerd. Als er gezegd wordt, dat er on waarheid gesproken, is adviseert de voorzitter het stichtingsbestuur per soonlijk naar Den Haag te gaan om de al of niet juistheid hiprvan vast te stellen. Voorts heeft de kerkeraad van de Hervormde gemeente geen ant woord, tot op 'heden niet, gegeven op een schrijven van b. en w. Alle an dere kerkeraden hebben wel geant woord. Dit is een kwestie van be leefdheid1. Uit de discussie bleek, dat de po gingen tot interkerkelijke samenwer king binnen deze stichting tot op he- 't Gazelle rijwiel snel en sterk. is onbetwist het beste merk. In prijzen vanaf f 153," E rug weg 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1