Weekblad voor Waddinxveen RODE KRUIS BiJ AVONDWERKSTERS Htoedec d& Vcouw DE SPIEGEL Huidgenezing F» U ROL STEUN HET WERK van het AANTREKKELIJKE BELONING ENROKERTJES J. Kraifesteifii qeBRuiken en gewoonten Spit, Spierpijn li uw-ldt (geleld ROUWER NIEUWS 1 No. 778 vrijdag 27 mei 1960 16e jaargang Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Adres redaktie en administratie: Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 VAN DE WEEK Zeeland heeft feestgevierd en niet ten onrechte. Precies twintig jaar na dat een gedeelte van de historische abdij in Middelburg in vlammen op ging en wel op 17 mei 1940, werd het grootste gebouw, dat toen vernietigd werd, door koningin Juliana geopend. De opening vormde een symbool van de wederopbouw van het door de tweede wereldoorlog en de waters nood zo zwaar verwoeste Zeeland. Het was daarom dat in geheel Zee land de vlaggen uithingen. De com missaris der koningin in de provincie Zeeland zei het zo duidelijk in zijn toespraak in de Nieuwe Kerk te Mid delburg, waar een sobere plechtigheid vooraf ging aan de festiviteiten: „De ze dag vormt de sluitsteen van de opbouw van het zo zwaar getroffen Walcheren". Koningin Juliana, die hierna aan het woord kwam, ken schetste de Zeeuwse volksgeest met enkele woorden: Het warme en dap pere hart van Zeeland heeft altijd op de juiste plaats geklopt. Huidzuiverheid Huidgezondheid Voeten en oksels fris door Purol-poeder Het was voor Zeeland een onverge telijk feest onze landsvrouwe in haar midden te hebben. Het herbouwde ge bouw, dat in gebruik is bij de pro vinciale griffie is een onderdeel van de oude abdij, die nog van 1100 da teert. De fraaie historische gebouwen staan nu onder Monumentenzorg, die tevens zorg droeg voor een zo histo risch getrouwe herbouw van het ver woeste gedeelte. Met ingang van 1 juli aanstaande zal met de afschaffing van het radio- zegel het luistergeld van f 12,niet meer maandelijks, maar door jaar lijkse vooruitbetaling voldaan moeten worden. Voor tweede en verdere radiotostellen in een gezin behoeft geen luistergeld meer betaald te wor den. Voor autoradio's wel. Een door lopende vrijstelling van betaling van luistergeld zal verleend worden aan behoeftigen die 65 jaar en ouder zijn. Dit zijn de voornaamste bepalingen van de nieuwe luistergeldbeschikking, welke de staatssecretaris van O.K. en W., mr Y. Scholten en de minister van verkeer en waterstaat, drs H. A. Korthals in de Staatscourant hebben gepubliceerd. Door de vereenvoudigde inning der luistergelden op deze manier zal na aftrek van de inkomstenderving van f 600.000,door de vrijstelling van meer dan een toestel per gezin, een besparing van f 1.200.000,per jaar verkregen worden, want thans kost de inning der luistergelden alleen al 4.000.000,per jaar, die dan be spaard worden. De komende maanden zal de PTT beginnen met de automatisering van het internationale telefoonverkeer van Nederland met België en west-Duits- land. Den Haag wordt 31 mei aange sloten met België en 14 juni met west-Duitsland. Amsterdam wordt in juli aangesloten op beide landen. Inplaats van een netnummer zal de abonnee in de toekomst wanneer hij met het buitenland wil bellen, eerst een landnummer moeten draaien. België krijgt 0922 en Duitsland 0940. Daarna hoort men weer een kiestoon, waarna men het netnummer kan draaien en daarachter het abonnee nummer kiezen. Het tarief zal worden berekend vol gens eenheden van 3 seconden voor Duitsland en eenheden van vier se conden voor België. De prijs van die eenheid is gelijk aan de interlocale Nederlandse eenheid voor zone C: 12 seconden voor 4 cent. Voor de eerste aanslag wordt bovendien nog 4 cent berekend. Met dit automatiseren van het in ternationale telefoonverkeer staat Ne derland in de voorste linies van de telefonerende landen. Wanneer we bedenken dat dit jaar geheel Neder land automatisch telefoneren kan en dat Engeland pas met de automatise ring is begonnen, dan mogen we toch wel een beetje trots op onze PTT zijn. Ook mogen we trots zijn op de plaatsing van het millioenste telefoon toestel in ons land. Ter financiering van de regionale toeristische projecten in de probleem gebieden heeft de regering nog voor dit jaar een extra bedrag van 2\ mil joen gulden uitgetrokken. De gelden zullen worden aangewend voor de fi nanciering van een deel van het pro ject Waddeneilanden en van het Drentse rijwielpadenplan. Wanneer volgt de Lauwerszee? kunnen bij LOUIS D088ELMANN TE WADDINXVEEN komen werken van 6 tot 10 uur namiddag tegen een Aanmelden dagelijks, behale zaterdags, van 8 tot 5 uur - Telefoon 2044 ETEN MET LANGE TANDEN. In alle huishoudens vormt het eten van de kinderen wel eens een pro bleem. Teuten en vieze gezichten trek ken duurt bij sommige kinderen zelfs een hele kleuterleeftijd lang. Daar kan natuurlijk wel zwakte of ziekte achter steken, maar doorgaans is die drie maal daags optredende el lende alleen maar het gevolg van een absoluut verkeerde aanpak. „Ze komen te kort Ach ja, ze menen het zo goed al die ouders, ze zijn zo vreselijk bezorgd dat hun zoontje of dochtertje iets te kort zal komen. Maar er zijn ook ouders die er stoe re opvoedingsdenkbeelden op nahou den. zelfbeheersing leren, geen kun sten verkopen, dus alles eten wat de pot schaft. Overmatige bezorgdheid, al of niet gecombineerd met van die krachtige beginselen, leiden meestal tot zeer ongezonde en verdrietige toestanden. Uit de brand. Laten we eens veronderstellen, dat een tot nu toe normaal kind op zekere dag om naspeurlijke of onnaspeurlijke redenen minder trek heeft dan ge woonlijk. Zoiets kan een volwassene ook overkomen: hij eet dan weinig of niet en de situatie herstelt zich van zelf. Dat is de gewoonste zaak van de wereld. Een kind krijgt daar meestal de kans niet voor. De boterhammen of „het prakje" moeten er met boosheid of met vleierij toch maar worden in- gepropt. Uit de brand ben je dan als kleu ter. Wat rest je anders dan om een beetje achter je bord te zitten lum melen en kokhalzend af en toe maar weer eens een hapje te nemen? Grote deining. Soms geeft dat eten opdringen aan leiding tot koppigheidsreacties, een andere keer veroorzaakt het stromen van tranen en langdurige gilbuien. Het gevolg hiervan is weer boos heid en vertwijfeling bij de moeder en soms vindt vader dan plotseling, dat er maar eens flink moet worden door- 't Gazelle rij snel en sterk, is onbetwist het beste merk. Id prijzen vanaf 153,-- Brugweg 1 Zeldzaam, zeer zeldzaam zijn de ouders die de zaak wat nuchterder kunnen bekijken en die over een zo onschuldige kwestie geen grote deining veroorzaken. Verder kan het ook voorkomen dat een kind griezelt van het een of ande re gerecht, bijvoorbeeld omdat het een kleverige consistentie heeft of een onsympathieke kleur. Gewoon plagerij. U kimt van een kind niet verlan gen dat het keurig onder woorden brengt welke bezwaren het tegen een bepaald gerecht heeft: dat doen wij zelf immers ook niet Maar waarom zouden wij zo'n kostje telkens weer ter tafel brengen onder de leuze dat e<m kind alles moet le ren eten? Zoiets begint toch echt een beetje op plagerij te lijken. En, zegt u nu zelf, meestal is er heel goed iets te vinden dat nagenoeg dezelfde voedingswaarde heeft en dat met smaak wordt verorberd. Een andere oorzaak van eetverdriet zijn de vaak te vol geladen borden die een kleuter voorgezet krijgt. Op veel kinderen heeft dat een ontmoe digend effect. Ruzie en haast. Geef de kinderen liever een be scheiden portie. Wanneer het goed gesmaakt heeft zal het verzoek om een tweede bordje vanzelf wel komen. Een andere maal moet de oorzaak van de geringe etenstrek gezocht wor den in een slechte sfeer die er aan tafel is. Zoiets gaat aan een kind niet ongemerkt voorbij. Het ontbreken van de goede sfeer kan komen doordat er ruzie is of grote haast of zorgen die de disgenoten kwellen. Soms ook is er veel te veel lawaai. Kleuters kunnen aan tafel ook ver velend zitten doen omdat ze steevast worden gevoerd, terwijl ze groot ge noeg zijn om zij het met enig ge knoei - zichzelf te redden. Alleen modderen. Het omgekeerde geeft ook al reden tot gezeur en geteut. Soms laat men de kinderen veel te vroeg alleen mod deren, vaak nog met ongeschikt eet gerei. Tot slot moet men bedenken dat de tjjd dat een kleuter zoet en rustig in een tafelstoel kan zitten beperkt is. Wordt het kind te moe, dan wordt het voor de volwassenen ongenietbaar. Wij vleien ons niet met de hoop hier nu alles besproken te hebben waar door eetmoeüijkheden kunnen ont staan. Dit waren alleen veelvoorko mende situaties. Met goede wil zullen veel ouders een uitweg uit de moeilijkheden kun nen vinden door iets, misschien niet eens zoveel, te veranderen in him houding. GEBRUIKEN EN GEWOONTEN. De folklore, die de kennis omvat der voorstellingen en gewoonten, welke het onpersoonlijk leven uitma ken ener gemeenschap van mensen, viert tijdens de Hemelvaartsdag en de beide Pinksterdagen weer hoogtij. Ook de Hemelvaartsdag vervangt allerlei heidense feesten en verschil lende sacrale verschijnselen, die door het heidendom met de maand mei in verband werden gebracht. Reeds in vroeger tijden vierde men Hemel vaartsdag, nauw met het meifeest verbonden, als een echt natuurfeest, een lentefeest, dat de harten van oud en jong van vreugde deed kloppen en waarbij typische gewoonten en plech tigheden op de voorgrond traden. en reumatische pijnen wrflft U eveneens weg met Een gebruik in ons land, dat op vruchtbaarheid wijst en dat sedert 1559 steeds in hoge ere is gehouden, vindt plaats in de Achterhoek, waar vele boeren van de Hattemer- en Dimsborger Mark, op Hemelvaartsdag een brood van minstens 22 pond le veren, volgens de traditie, ten behoe ve van de armen in de dorpen Zei- hem en Hengelo pp 't Goy. In de middag tegen drie uur worden de he- melvaartsbroden aan de Muldersfluite gewogen, waarna dans en kermisjool de dag besluiten. Een dor gebruiken, die nog op de aloude meifeesten wijzen, vinden wij terug bij het inhalen van de mei boom. Men zocht een es, berk of dten, ontdeed de boom van zijn onderste takken, zodat alleen de kruin over bleef, waarna hij, geheel glad ge schaafd, onder het zingen van vro lijke Pinksterliederen, op de meiwa gen, naar het dorp werd gereden en daarna tenslotte op het marktplein in de grond werd gegraven. In het noorden van ons land wordt deze meiboom „Kallemooi" genoemd. Deze boom draagt onder zijn groe ne bladerkruin en de vaderlandse driekleur, waarop in de witte baan het woord „Kallemooi" gedrukt staat, een tenen korf gevuld met stro en kippenvoer, waarin een levende haan gedurende de feestdagen opgesloten zit. Vooral in Schiermonnikoog is dit gebruik bekend. Reeds dagen voor Hemelvaartsdag graaft de schooljeugd op hemeLvA&RtöAq en pinksteRen een gat, waarin later de „Kallemooi" wordt opgericht. Aanvankelijk worden daarvoor zakmessen gebruikt, doch, enkele dagen vóór Pinksteren neemt men ook spaden, waarna tenslotte de zaterdag vóór het feest, de dorpsom roeper, alle jonggezellen oproept, om de boom te planten, vaak een oude scheepsmast met de „Kallemooi"-vlag hoog in top. De haan, als mythologische aloude waardigheid van schutsvogel, wojrdt ook in de Edda, het hoofdwerk der Oud-Noorse letteren genoemd. Er is daar sprake van een haan, vidhofnir geheten, die gezeten was op de won derboom Mimameidhr, welke zijn takken over alle landen uitspreidde, wiens wortels niemand kende en die als de schutsboom der mensheid werd vereerd. Op die boom zat een rode haan met gouden kam, die het ver mogen bezat de onweerswolken te Splijten en de dampkring te zuiveren van alle schadelijke bestanddelen, ter wijl hij met zijn luid gekraai het schone te voorschijn riep en het nachtelijk duister verdreef. Als typische gewoonte op het He melvaartsfeest heeft in ons land lang het hemelvaren" bestaan, waarbij men in de vroege morgen van He melvaartsdag in brede scharen naar buiten trok om de feestdag met drink gelagen te wijden. De zaterdag vóór Pinksteren onder scheidde zich door een eigenaardig volksgebruik, waarbij degene, die het laatst opstond of het laatst op zijn werk kwam, luilak was en daarme de de ganse dag geplaagd werd. Ook in ons land was Luilakdag zeer in trek. Wie op die dag het laatst uit „Den Witten Doelen" kwam, moest op warme bollen met stroop tracte- ren; wie het laatst op school kwam, had maar te zorgen een flinke hoe veelheid drie duits korstjes bij zich te hebben, om geen gevaar te lopen, We worden weer geteld, Voor 't eerst na dertien jaren; Wie klein is en wie groot, De lichte en de zware; De hele santekraam Komt nog eens op de helling, Het gaat niet om 't get'al, Maar om de samenstelling. Nog maar een dag of wat, Dan krijgt u reeds de ijsten; Die vult u netjes in Weest u nou maar de wijste; Want als u saboteert, U hebt soms zo'n natuurtje. 't Kost honderd gulden of Twee weken in het schuurtje.. De teller aan uw deur Beantwoordt reeds acht vragen, De rest, zo'n zeventien, Is aan u opgedragen. Professor Idenburg Wil alles van u weten, Ten eerste uw geslacht, Dat moet u nooit vergeten! Hoe lang uw werkweek is, Bij wie u trekt ten strijde; Of u wellicht van bed En tafel bent gescheiden; Uw kindertal van thans En wat er nog moet komen. O nee, dat is niet waar, De dichter zit te dromen. Maar wel of u gelooft, Uw godsdienst of uw kerkje; Daarnaast wat u verdient, Dat is een penibel werkje Zet u maar even schrap, De dames als de heren: Wij gaan ons hele volk Weer inventariseren! Jaap Mijderwijk. jlkleedt de. mcui ali PieeA Sn aite yaede. fieAenkieduiq^aken in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons afegeranseld te worden. De dienstbo de, die het laatst met emmer en be zem naar buiten kwam, moest de jeugd bij de koffievrouw op lavans of anijs onthalen. Dagenlang verzamel den de straatjongens allerlei afval, Om elke deur, die op zaterdagmorgen nog gesloten was, aan klop of klopper met een onogelijk voorwerp te ver sieren. Met groot geweld bonsden zij daarbij op de deur, zodat het gehele huis er van dreunde. Hoewel dit alles meestal een on schuldig vermaak was, zo gaf dit gebruik soms aanleiding tot ongere geldheden. In 1597 en 1600 moest de regering zelfs tussenbeide komen, om er een einde aan te maken, aangezien er te Amsterdam vechtpartijen waren ontstaan, tussen de jeugd, die in alle vroegte met vendels en stokken was opgetrokken. Onschuldig vooral was dit vermaak echter in de Zaanstreek, waarbij 's ochtends vroeg aan de huizen werd gebeld en de jeugd ver volgens een rondrit maakte met een wagentje, Korrie genaamd, waarop een der jongens werd voortgetrokken. Ook elders in ons land, zij het in diverse variaties, werd Luilakdag ge vierd en was luilak, vooral in de oos telijke dorpen, een uit groene takken samengestelde pop, die onder het zingen van toepasselijke liederen, werd rondgedragen om tenslotte, on der groot gejuich, in het water te worden geworpen. Zo is ook Hemelvaartsdag een tijd van folklore, waarbij de gebruiken en gewoonten veelal doelen op het af scheid van de winter en de viering van het nieuwe jaargetijde dat lente heet. E. v. E. UIT ONZE WOONPLAATS VLAGVERTOON. Dinsdag jl. is de éénmiljoenste te lefoonaansluiting in Nederland tot stand gebracht. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit werden op alle PTT-gébouwen de vlag (zonder wimpel) uitgestoken. VLUCHTELIN GEN ACTIE. Ten behoeve van de hulp onder de vluchtelingen werden door de school jeugd in deze gemeente in totaal 1288 bevrijdingskaarten aan H.M. de Ko ningin verzonden. Daarnaast vond nog individuele verzending van deze kaarten plaats. Met inbegrip van de postzegels die voor dit doel verkocht werden bracht deze actie 373,80 pp. VOORZITTER M. SCHOUTEN VERLIET ADVIESCOMMISSIE. In verband met zijn bijna 70 jarige leeftijd heeft de heer M. Schouten zijn

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1