Weekblad voor Waddlnxveen öe sint victoR p&ROChie 300 j&&r Moede* de Veouw Of SP IS G B-j ROUWER J. Kraijesteijn WAAROM ZOMERZEGELS OTCi Uw brieven te frankeren-, voor Uw eigen postzegelverzame ling of voor die van Uw vrien den; No. 779 vrijdag 3 juni 1960 16e jaargang Adres redaktle en administratie: Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VAN DE WEEK In de verkeerswereld heerst nog i steeds grote beroering. Nog maar I eventjes en de verplichting tot ont- I storing van verbrandingsmotoren gaat in en practisch niemand weet eigen- lijk waar hij aan toe is. 1 De kans bestaat, dat men aan mo il torvermogen zal verliezen als men ontstoort en dat er moeilijkheden zul- len komen met het starten. Deze kans is vooral aanwezig bij de bromfietsen. I In een persconferentie te Amster- dam hebben Bovag en RAI gezamen- I lijk hun bezwaren en dat zijn er I nog al wat - naarvoren gebracht. Hun I verlangen kwam neer op uitstel van I de verplichting totdat ons land zich 1 heeft aangepast bij de internationale j normen, die worden ontworpen en die I in 1961 bekend zullen zijn. Per 2 jurn immers zal ieder, die een auto, scoo- 1 ter of bromfiets berijdt, op de bou- 1 gies of op de verdeler, dan wel op de j bobine of op al deze organen tegelijk 1 een kapje of een kabel moeten aan- I brengen, die de weerstand in de stroomkring verhoogt. Hierdoor kan de storing, die de motor veroorzaakt voor televisie, mobilofoons, dienstzen- der en dergelijke worden uitgebannen. Het gevolg kan echter zijn: achteruit- ij gang in prestatie van de motor. Aanvankelijk wilde men de Prins in de St. Anna Kliniek in Zurich op laten nemen, doch later werd besloten de Prins naar Nederland te vervoeren. In dekens gewikkeld werd Z.K.H. naar het vliegveld gereden. Bij aankomst in Soesterberg werd de zieke naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De Koningin keerde naar Paleis Soestdijk terug. Bij het statiebezoek dat het Konin klijk Paar aan België zou brengen, heeft H.K.H. Prinses Beatrix de plaats van haar vader ingenomen. de, man als HeeA MET DE HANDEN IN HET HAAK. In deze tijd, waarin zoveel aandacht aan de jeugd besteed en er meer en meer over opvoedingsmethoden en problemen gepraat en geschreven wordt, zitten er méér ouders met de handen in het haar over de opvoeding van hun kinderen, dan vroeger het geval scheen te zijn. In verwarring vragen zij zich af, welke weg er nu eigenlijk gevolgd moet worden, vooral bij de opgroeiende jeugd. Moet je ze strak houden Moet je onvoorwaardelijke gehoorzaamheid ei sen Of moet je ze zoveel vrijheid geven, dat het eigenlijk neer komt op een hun eigen gang laten gaan en het van het toeval af laten hangen, wat er van hen terecht komt Moet je je kinderen tekst en uitleg geven van wat je van hen verlangt? Moet je je onderwerpen aan wat zij voor zichzelf het beste vinden, of kun je nog altijd bepaalde wetten stellen en van hen verlangen, dat zij zich houden aan de normen, die jij nuttig en nodig voor hen acht In de chaos van vragen, die hen bestormen en de raadgevingen, die him op allerlei manieren voorgeschoteld worden, kan het gebeuren, dat de ouders tot besluiteloosheid vervallen, de grote lijn uit het oog verliezen en daarbij ook hun kinderen op een dwaalspoor brengen. Het is opmerkelijk, dat bovendien veel van de vowassenen zélf door de spanning der tijdien min of meer uit hun evenwicht zijn geraakt. Ze hebben hun humeur niet meer in bedwang, worden gauw prikkelbaar en opvlie gend en waar blijft dan de redelijkheid die bij de opvoeding zozeer nodig is Juist in de opvoeding is zelfbeheersing zo'n belangrijke factor. De enige manier om geestelijk over- telijk overwicht op grote kinderen te hebben en te houden is een grote mate van koelbloedigheid. Tegenover een rustige beheerstheid van de ouders moet zelfs het meest recalcitrante kind zich buigen. Buigen', niet in de zin van dit te voelen als het onderspit delven, maar in het besef van redelijkheid en rechtvaardigheid. Zijn wil als oudere aan het kind opdringen, omdat men de macht in handen heeft en over machtsmiddelen kan beschikken, heeft weinig effect. Onder dwang een kind tot onderwer ping brengen, kweekt wrok, dié zich eenmaal tegen de ouders zelf riöht. Heilzame gehoorzaamheid, die het kind in het leven verder zal helpen, bereiken vhj slechts als het kind be grijpt, waaróm het gehoorzaamt en dit ook zelf wil. Uit dit soort vrijwillige discipline groeit de onontbeerlijke zelf discipline die ieder mens nodig heeft, om een gelukkig en succesvol lid van de maatschappij te worden. Maar de kinderen, die door him oudera onderdrukt, getraineerd en tot blinde gehoorzaamheid gedresseerd worden, ontwikkelen zich later tot mensen, die met alles en iedereen in conflict komen, zich tegen normale bestaande wetten verzetten en eeuwig en altijd in de contramine zijn. Zij hebben nooit de gelegenheid gehad, zich volgens eer en geweten hun eigen wetten te stellen; ze hebben zich altijd overgeleverd gevoeld aan willekeur en despotisme. Dat wreken ze dan op het leven zelf, wanneer ze volwassen zijn en zich op hun beurt vrij wanen. Voor HeU-ere Baby-huidje I OLIE - ZEEP Daal Schepper, Heil'ge Geest, daal af! Uw adem, die ons 't aanzijn gaf, vervuil' met bovenaardse kracht het schepsel, dat uw zegen wacht. Gij zijt de Trooster, die ons leidt, de 'gave, die ons God bereidt, de bron, y/aaruit het leven vloeit, het vuur, dat heel ons hart [doorgloeit, t Gij, van Gods liefde 't onderpand, en vinger van Gods rechterhand door U gezalfd, meldt onze mond den lof des Vaders, die U zond. Ontsteek Gij 't licht voor onzen zin, giet onze harten liefde in, versterk door uwe scheppersmacht van 't vege lijf de zwakke kracht. Weer van ons af des vijands nijd en geef ons vrede t' allen tijd. Wanneer Gij onze leidsman zijt, treft ons geen onheil in de strijd. Leer ons den Vader en den Zoon met U, den Geest, van beider troon tot ons gedaald uitti' eeuwigheid, aanbidden nu en 't allen tijd Werkelijk vrij is echter pas de mens, die zich weet te voegen naar de disci pline, die hij zichzelf stelt. Hem hoeft niets geboden te worden, omdat hij weet tussen welke grenzen hij zich beweegt en deze geen geweld wenst aan te doen. De veiligste weg, om van uw kinderen gelukkige en evenwich tige mensen te maken, is, hun vroeg te leren, dat iemand slechts dan zich zelf kan respecteren, wanneer hij res pect voor de medemens heeft. MARCELLE. 9n cMe. qoede. in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportr olberts Pantalons De Lauwerszee zal worden afgeslo ten. Voorlopig zal evenwel slechts tot indijking worden overgegaan. Moge lijke inpoldering kan later volgen. Zoals bekend heeft de Raad van Wa terstaat destijds een advies in dezelfde geest uitgebracht. De regering heeft bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Wa terstaat enige maanden respijt ge vraagd, in verband met de opstelling van een prioriteitsschema. Dit schema is thans naar het zich laat aanzien - voltooid. Er kon echter nog niet ge zegd worden hoeveel het aanstaande begrotingsjaar voor de indijking be schikbaar zal komen. Over het tempo van de afsluiting van de Lauwerszee zijn we dan ook nog in het onzekere. Ruim vijfhonderd vrijgezellen me rendeels vrouwen - woonden in Ti- voli te Utrecht de wereldvrijgezellendag bij, waar werd geluisterd naar plei dooien voor verdere belastingverlaging en voor het bouwen van vrijgezellen- woningen. Over de wenselijkheid van het laatste punt, sprak de heer van Spankeren uit Ede, voorzitter van de landelijke woonruimtecommissie. Hij drong er in zijn toespraak op aan, deze woningen zo veel mogelijk te spreiden over alle woonwijken. Na de toespraken - het ernstige gedeelte eigenlijk - volgde een toneelstuk, dat werd opgevoerd door de leden van de Haagse afdeling van de Bond en een bal. Néem een wijs besluit, zoek een fiets bij WIELAARD uit Kerkweg 112 - Telefoon 2009 In een woedeuitbarsting heeft de zestienjarige jongen zijn vader en zijn moeder met- een dolkmes gestoken. Na I zijn daad vluchtte hij het huis uit. I De dag daarop werd hij des morgens I slapend in de duinen gevonden. Hij werd per jeep naar het politiebureau gebracht. De jongen had met z'n va der practisch elke dag ruzie over het hard of zacht zetten van de radio. Ook de bewuste dag ontstond hierover een geschil van mening. De jongen i trok een luchtdrukpistool en bedreigde I daarmede z'n vader. Er ontstond een I worsteling, waarbij de jongen een l dolkmes trok en zijn vader enige r steken toebracht. Ook de moeder I die tussen beide wilde komen, moest het ontgelden. Op het bericht dat Prins Bernhard met hoge koorts in het Burgenstock- hotel te Luzern te bed lag, is Konin gin Juliana zondag in gezelschap van l de twee professoren Nuboer en Jor dan naar Zwitserland gevlogen. Aanstaande zondag (le Pinksterdag) zal de viering van het 3e eeuwfeest van de R.K. Sint Victor worden ingezet met een plechtige Hoogmis, door de vicaris-generaal Mrg. A. C. Schaaper, geassisteerd door diaken Krempel en sub-diaken A. Verrney. gebrandschilderd raam voorstellend 00 beeltenis van de eerste pastoor en een oorkonde, het geheel was een geschenk van de parochianen bij het gouden priesterfeest van pastoor Scheffer in 1919. In totaal hebben in deze 339 jaar n 20-tal pastoors hun ambt uitgeoefend, In de twintigste eeuw nam de bouw activiteit in de parochie toe en werd een nieuw verenigingsgebouw aan de Burgm. Trooststraat en een nieuwe school aan de Kanaalweg gebouwd. Ook werd een nieuwe pastorie ach ter de reeds bestaande gebouwd en zo ligt het geheel thans nog omgeven door mooie tuinen en geboomten en is in de loop der tijden onder de gemeente Waddinxveen gekomen. Zondag a.s. om 8.30 uur wordt dit jubileum ingezet met een plechtige Hoogmis, opgedragen door Mrg. A. C. Schaaper, vicaris-generaal van de Bisschap van Rotterdam, geassisteerd door de oud-kapelaan Krempel als diaken en de parochiezoon A. Ver mey als subdiaken. Door het zangkoor zal de mis „Pontificalis" van Perosi voor meerstemmig mannen- en kna penkoor worden uitgevoerd. 's Avonds te 7 uur zal een plechtig o openingslof plaats hebben door de De roemruchte pastoor Cornelius c v. oyk, geaSsisteerd de Jager, uit Gouda begon zijn moei- dQ^esparochiezonen Van Stein, zame arbeid aan de Goudkade en stel de zijn parochie onder bescherming van de H. Victor, een romeins soldaat uit het eerste Christentijdperk, die om zijn weigering christenen te doden, werd doodgemarteld. Na korte tijd werden de godsdienst oefeningen gestoord door de Baljuw van Rijnland, 't Gevolg was dat de pastoor naar de gevangenis te Leiden vervoerd, en pas nadat een losgeld van 1500 gulden was betaald, in okto ber 1862 weer vrijgelaten. In vrijheid gesteld was hij er op bedacht zich op een nabijgelegen grondgebied te vestigen onder Bloe- mendaal, alwaar een houten kerkje verrees op een landgoed door hem aangekocht, waar hij nu verder zijn godsdienst ongestoord kon uitoefenen. Achter dit kerkje kwam het paro chiekerkhof, waar ook verschillende Gouwenaars begraven werden, want Gouda bezat in die dagen nog geen Kath. Kerkhof. In 1880 bouwde men aldaar een grote stenen kerk welke er thans nog staat. Een der eerste-steenleggers hiervan is de thans nog in leven zijn de mevrouw Luiten-de Vos, die toen 6 jaar oud was. Achter het hoofdaltaar vindt men een gebrandschilderd raam met de afbeelding van de patroonheilige. Door pastoor de Jager en zijn zuster werd een Maria-beeldje, hetwelk 80 jaar in het bezit was van niet-katho- lieken, gekocht. Bij de ingang, ter rechterzijde vindt men een altaar dat werd ontworpen en gebeeldhouwd door de plaatselijke beeldhouwer H. van Os. Boven dit altaar is dit beeldje geplaatst, in de achterwand zijn 2 gebrandschilderde ramen waarin gebedsverhoringen rijn zijn uitgebeeld. Ter rechterzijde is een Steenland en Vermey. De feestpredi- catie zal worden uitgesproken door Pastoor van Dijk. In de loop van dit jubileumjaar zul len verschillende kerkelijke en bui tenkerkelijke activiteiten plaats heb ben. Zo zal van 12-19 augustus een Misweek gehouden worden, op 13 september een ziekendag in het kerk gebouw- Iets geheel aparts is wel, eind sep tember, een openbare viering ten overstaan van de burgerlijke gemeen schap van alle gezindten. Voor Wad dinxveen een unieke gebeurtenis waar uit veel goeds voor onze gemengde bevolking kan komen. Eind november zal in het vereni gingsgebouw een jeugd-operette plaats hebben. In 1961 worden festiviteiten voort gezet met een gezinsweek en een Oosterse Leiturgia (Mis) dit is ons nog maar alleen bekend door'de radio uitzendingen, waarna in april een mysterie-spel in het verenigingsge- bouw. De sluiting van dit jubeljaar vmdt plaats op Pinksteren '61 met een Pontificale Hoogmis gecelebreerd door Z. Hoogw. Exc. Mrg. M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam. Inmiddels heeft zich een comité gevormd welk het feestgeschenk zal aanhielden. Op het program staat het restaureren van het priesterkoor, ver betering van de doopkapel, restauratie van de kruiswegstatie en vernieuwing van het torenuurwerk. v. P. Officiële mededeling OPHALEN HUISVUIL. Op maancllag 6 juni a.s. (2e Pink sterdag) zal geen huisvuil worden opgehaald. Deze beurt kan in verband met verschillende omstandigheden niet worden ingehaald. Op het gedeelte van de bevolking waar de komende week het huisvuil slechts 1 maal kan worden opgehaald, wordt een beroep gedaan eraan mee te werken, dat dit ophalen zo vlot en zo goed mógelijk verloopt. Waddinxveen, 1 juni I960. Burgemeester en wethouders voorn., De secretaris, De burgemeester, J. L. Koopman, C. A. v. d. Hooft 't Gazelle rijwiel snel en sterk, is onbetwist het beste merk. prijzen vanaf 1153,-' E rug weg 1 Interieur Victor Kerk .a, om Uw buitenlandse kennissen te verrassen: „Bloemenzegels uit Bloemenland"; en ten eerste en ten slotte: W om meer levensvreugde te bren gen aan Uw medemensen in moeilijke levensomstandigheden. WANT de toeslag op de frankeerwaar. de wordt uitgekeerd aan Nederlandse instellingen, die haar werkzaamheden over het gehele land uitstrekken en zich toeleggen op tuberculose- en ast- mabestrijding, hulp voor oud-verpleeg sters, stille armen en gebrekkigen, steun aan wetenschappelijke en cul turele werkers. De Zomerzegels 1960 zijn geldig t/m 31 december 1961; ze zijn verkrijgbaar van 23 mei t/m 9 juli I960. De prentbriefkaarten werden, even als de Zomerzegels ontworpen door P. Wetselaar. Het zijn prachtige bloem- enkaarten met dezelfde bloemen als op de zegels. 75 «/o van de opbrengst van de Zo merzegels en prentbriefkaarten I960 komt ten goede aan landelijke organi saties. De overige 25°/o wordt uitge keerd aan plaatselijke of regionale in stellingen voor volksgezondheid, maat schappelijk werk en culturele zorg. Hoe men spaarde Bij de Stichting Spaarbank der Coöp. Boerenleenbank is gedurende de maand mei ingelegd f 342.200,24 en opgenomen f 253.765,90, derhalve een besparing van f 88.434,34. Het laatst uitgegeven boekje heeft het nummer 9549. Bij de Rijkspostspaarbank werd ge durende de maand mei ingelegd f 39.520,— en opgenomen f 34.933,—.

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1