NIEUWS Pietje Pluib en jantje TRANSACTIE II HANDEN DER POLITIE pluimveehoekje MEERDERE JUBILARISSEN BIJ VAN BERKESTEIJN N.V.' Woensdag jl. wapperden de vlaggen bij de ingang van de Stoel- en Meu belfabriek H. A. van Berkesteijn N.V., alhier. Om 10 uur werden de machines bet zwijgen opgelegd en begaf het gehele personeel zich naar één der fabrieks- zalen. Inmiddels waren 3 jubilarissen, en wel de heren P. Treffers, Adr. Tiele en J. J. Vermey allen te Waddinx- veen woonachtig, met him familiele den per auto van huis gehaald. Nadat de heer de Pater allen har telijk had verwelkomd, liet de heer van Berkesteijn de juist afgesloten kwart eeuw de revue passeren. Vele leuke gebeurtenissen, vooral van de eerste dienstjaren werden op geesti ge wijze aan de vergetelheid onttrok ken terwijl de capaciteiten van de jubilarissen werden geroemd. Onder dankzegging voor de bewe zen diensten werd aan elkejubilaris een gouden horloge overhandigd, ter wijl de dames met een bloemstuk werden verblijd. Hierna voerden naimens het perso neel het woord de heren A. den Boer en J. Bruystens, waarbij aan de da mes eveneens een bloemstuk werd overhandigd en aan de heren resp. een strijkplank, een elektrische klok en schemerlamp. Dorpsstraat 33 - Telefoon 2218 Dit feest was niet het eerste bij van Berkesteijn N.V. Ondanks het 38 jarig bestaan van dit bedrijf, betrof het hier reeds het 18e, 19e en 20ste 25 jarig dienstverband. Door deze herhalingen hebben ver schillende personeelsleden routine verkregen om met muziek voordrach ten e.d. een ware „bonte-ochtend- show" te organiseren, die door alle aanwezigen met hartelijk applaus werd beloond. Als altijd was de heer Versloot met zijn helpers aanwezig om de koffie en wijn te serveren. Toen het einde van deze feestelijke bijeenkomst in zicht was, hebben alle drie de jubilarissen, elk op hun wijze, de directie en personeel hartelijk dankgezegd. VERGADERING GROENE KRUIS. Vorige week hield de plaatselijke afdeling van Het Groene Kruis een algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer D. B. van der Most. Deze memoreerde de moei lijke taak van het bestuur, om de no dige voorzieningen te treffen, tenge volge de sterke uitbreiding onzer ge meente. Hij sprak er zijn leedwezen over uit dat de secretaris, de heer H. Jenné, door ziekte, zijn werk niet kan waarnemen. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat de vereniging op 1 januari jl. 1680 leden telde. Ten opzichte van 1959 betekent dit een stijging van 26. In verhouding met de sterke uitbrei ding van de gemeente is deze aanwas niet bijzonder groot te noemen. Uit het financieel verslag dat door de penningmeester, dr W. van den Berg, werd uitgebracht, bleek dat er over 1959 een klein nadelig saldo was van f 70.73. De rekening geeft in ont- vangsten en uitgaven een bedrag van f 33.948,81 aan. De contributieop brengst was over 1959 bijna f 8700, Wegens subsidie van rijk, provincie en gemeente werd bijna f 16.000,ont- Vervolgens werd door de wijkver pleegster zr P. de Boer verslag uit gebracht over de verschillende werk zaamheden van de beide wijkver pleegsters. Het aantal ingeschreven zuigelingen was in 1959 351. Bjj het kleuterbu reau stonden in 1959 701 kleuters in geschreven. Naast de verpleging van zieken vraagt ook de bestrijding van de tbc regelmatig de aandacht van de wijkverpleegsters. De kankerbestrij ding en de reumabestrijding komen 'geleidelijk op gang, terwijl ook de polio-inentingen regelmatig tijd opei sen. Buiten het bestuur was slechts één lid ter vergadering. MOOIE GIFT. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente alhier, ontving een gift van 2.000 ten behoeve van de restauratie van het jeugdgebouw. VUILNISSTORTPLAATS IN BRAND De brandweer werd gealarmeerd, omdat de gemeentelijke vuilnisstort plaats aan de Middelburgseweg in brand geraakt was. Doordat een grote hoeveelheid vuil in brand stond, was er een sterke rookontwikkeling. Met twee stralen op de motorspuit werd UIT ONZE WOONPLAATS het vuur bedwongen. De oorzaak is onbekend. DE ZUIDPLASPOLDER VERGADERDE. Woensdag vergaderden te Gouda de stemgerecnugüe ingelanden van de Zuiaplaspoiaer. De heemraad A. C. F. van Spron- sen werd met grote meerderheid van stemmen herhozen. Op zyn verzoek werd de heer W. C. blob ontslag verleend als secre taris. In zijn plaats werd gekozen de heer A. G. van boiinge te Moordrecht. De rekening voor 1959 kon worden afgesloten met een batig saldo van f 451)06,Het vorig jaar bedfoeg het batig saldo bijna f 27.000,zodat het tegoed in het afgelopen jaar zeer aanzienlijk toenam. Het waren uitga ven voor de bemalingskosten die dit jaar met bijna f 10.000,beneden de raming bleven, terwijl ook voor het onderhoud van de watergangen ruim f 10.000,minder werd uitgegeven dan aanvankelijk werd geraamd. Deze gunstige resultaten hadden tot gevolg dat bij de behandeling van de begro ting kon worden besloten de gewone omslag met f 1,te verlagen en te brengen op f 32,—. De wegen zulen in het komende jaar weer een belangrijke uitgaafpost vormen. Hiervoor moest worden ge raamd een bedrag van ruim f 57.000.-. Voor brandstoffen voor de bemaling is geraamd f 40.600,en voor het onderhoud van de bemalingswerktui gen f 13.800,Het onderhoud van de sloten zal een uitgave vergen van ruim f 19.600,—. De begroting voor 1959 sluit met een totaal bedrag van 'f 291.137. Op de kapitaaldienst prijkt nog een nadelig slot van f 90.931, De begroting en de aangeboden reke ning konden de instemming van de ingelanden wegdragen. Voorts werd besloten een gedeelte van de O. weg gelegen binnen de be bouwde kom van Waddinxveen, aan de gemeente over te dragen, zulks te gen betaling van een afkoopsom. Ook werd voorgesteld door wijzi ging van het Alg. Polderreglement de mogelijkheid te scheppen om voor de gronden bebouwd met kassen van staand glas de te heffen omslag te verdubbelen. In polder met veel tuin bouw, zoals bv in de Zuidplaspolder stelt de afvloeiing van hemelwater grote eisen aan de bemaling. Om de extra kosten daarvan op te vangen ligt het in het voornemen de omslag voor deze percelen te verdubbelen. Algemeen was men van oordeel dat deze verdubbeling billijk moet worden geacht. Tevens bleek het voornemen te bestaan om de minimum-aanslag te van f 1,op f 1,50. Veilig Verkeer UW SPECIALE AANDACHT GEVRAAGD, AUTOMOBILISTEN Elke automobilist moet zijn wagen in orde houden. Natuurlijk betekent dit dat een zaterdagse wasbeurt geen overbodige luxe is, maar er is méér: er mogen geen storingen optreden door slijtage of door het slecht func tioneren van bepaalde onderdelen. Zulke storingen kunnen immers tot gevolg hebben, dat uw auto op een ongelegen ogenblik kuren gaat ver tonen en dat ongelegen ogenblik zou kunnen zijA in een drukke straat of terwijl u met een flinke vaart op een autonselweg rijdt! Daarom geven wij u vandaag een paar bijzondere tips. Besteedt u eens speciale aandacht aan de volgende punten: Let er op dat de flexibele remstang ook bij uitgeslagen voorwielen niet ergens tegenaan schuurt. De slang krijgt soms een kale plek, doordat deze langs de band schuurt of een schokbreker raakt. Een slang, die hierdoor barst, maakt de wagen remloos. Doorgeroeste remleidingen zijn le vensgevaarlijk, wat natuurlijk niet wil zeggen dat alle remleidingen kunnen roesten. Een remleiding, die niet goed vast ligt, kan doorklap peren. Een gebroken veerblad kan uit het pakket steken en door een band prikken. Controleert u eens of de beugels op hunplaats zitten. Met een schroevedraaier kan gemakke lijk worden nagegaan of alle bladen heel zijn. Een breuk in de kooi van een wiel- lager maakt dat het wiel los komt te zitten. Wiellagerspeling kan door een automobilist gemakkelijk wor den gecontroleerd. Stuurkogels kunnen teveel ruimte hebben gekregen. De eis moet wor den gesteld dat de spoorstangeinden in hun geheel worden vernieuwd, wanneer een van dé delen te ver is versleten. Hoe staat het met de rubbers op de pedalen, op het rempedaal in het bijzonder? Kan de voet niet van het pedaal glijden? Is het uitlaatsysteem dicht, zodat het in de wagen niet stinkt naar koolmonoxyde? Vergiftige dampen leiden tot verminderde oplettendr- heid. Gaten in het schutbord moeten goed dicht zijn (vooral bij oudere wagens opletten!) De motorkapsluiting moet prima in ordé zijn. Laat de kap niet op het tweede slot blijven hangen. Staat de zitplaats van de bestuurder goed1 vast? Rijdt beslist niet op gladde banden! Vindt u het een beetje veel, een beetje ingewikkeld? Een reden temeer om regelmatig naar uw garagehouder te stappen! Verbond voor Veilig Verkeer WERELDREIS VAN 97. Rrrr! Daar schoot de lamp een eind omlaag; Jantje viel met z'n neus op de omgekeerde emmer en te gelijk kwam het hele plafond in stuk ken en brokken naar beneden. De behanger, dia mevrouw in haar angst opgebeld had, en die door de open staande voordeur binnengekomen was stormde de kamer in. O, drommelse apen! riep de arme man wanhopig uit. 98. Terwijl mevrouw Smits jamme rend aan haar hoofd voelde, waar minstens twintig kilo gips op neer gekomen was, wilde de behanger naar Jantje en Pietje toestormen, maar hij gleed uit over de stijfsel. Hij greep zich aan het snoer van de lamp vast. en kreeg de volle stroom door zijn ruggegraat. De stakker sprong als een wilde, terwijl Jantje en mevrouw Smits aan z'n jaspanden trokken. BOETE-BETALING OP STRAAT. Sedert 1 mei 1959 is het mogelijk geweest in de gemeente Rotterdam bij het plegen van een aantal kleinere verkeersdelicten de bekeuring af te doen door directe betaling aan de po litie van een bedrag van 2,50 voor wielrijders, 5,voor brommers en 7,50 voor automobilisten. Een zelfde transactie op straat was ook mogelijk elders in het arrondisse ment Rotterdam, indien men bekeurd werd door de verkeersgroep der rijks politie. Het systeem van de transactie in handen der politie heeft diverse voor delen. Voor de politie betekent de betaling op straat het vervallen van de noodzaak van het moeten opmaken van een proces-verbaal. Voor het publiek bestaat het voordeel hierin, dat men meteen van de zaak af is en dat in meeste gevallen het bedrag, dat men aan de politie moet betalen, lager is dan de boete waartoe men door de kantonrechter zou worden veroor deeld. Het is dan ook niet te verwonderen, dat van de transactie op straat zeer veel gebruik is gemaakt. Alleen reeds in de gemeente Rot terdam werden in de periode van 1 mei 1959 tot 1 mei 1960 meer dan 32.000 zaken door transactie op straat afgedaan. Met ingang van 1 juni 1960 nu zal dé mogelijkheid tot transactie in han den der politie tot ondermeer het ge hele arrondissement Rotterdam wor den uitgebreid. In verband daarmee lijkt het van belang aan het pubhek enige inlich tingen te vérstrekken. 1. Tot transigeren zijn in het arron dissement Rotterdam bevoegd de in uniform optredende, bezoldigde ambtenaren van het korps Rijks politie en van de Gemeentepolitie. 2. De transactiebedragen zijn voor iedere gepleegde overtreding: voor rijwielen i 2,50 voor bromfietsen en 2-wie- lige motorfietsen 5, voor motorrijtuigen op meer dian 2 wielen 7,50 3. Van déze transactiebedragen mag onder geen beding worden afge weken, noch naar boven, noch naar beneden. 4. De politieambtenaar is verplicht voor elk geind transactiebedrag een kwitantie van een van rijks wege vastgesteld model af te ge ven. 5. De politieman is niet verplicht steeds een transactieaanbod te te doen. 6. De bekeurde is geheel vrij een ifransactieaanbod al dan niet te aanvaarden. 7. In sommige gevallen is het ver boden van de transactiebevoegd heid gebruik te maken. De be langrijkste van deze gevallen zijn: a. als de overtreder nog geen 18 jaar oud is; b. als er verschil van inzicht be staat tussen de opsporingsamb tenaar en de overtreder omtrent de feiten en/of de strafbaarheid; c. als het gepleegde feit schade ten gevolge had of overigens te ernstig van aard is. 8. Het geven van fooien, cigaretten, sigaren en alles wat zelfs maar in de verte gelijkt op een poging tot omkoping van de bekeurende po litieambtenaar is ten strengste ver boden. Aan de politie is opdracht gegeven tegen dergelijke aanbie dingen met de meeste gestrengheid op te treden. 9. Op de algemene regel, dat bij de transactie in handen der politie direct op straat aan de bekeurende politieambtenaar moet worden be taald, bestaat één uitzondeling: In de gemeenten Rotterdam, Vlaar- dingen, Schiedam, Gouda, Ridderkerk, Maassluis, Krimpen aan de IJssel, Schoonhoven, Nieuwerkerk aan de IJssel, Maasland, Oudewater en Wad dinxveen kan n.l. bij overtreding van een wachtverbod de overtreder door middel van een aan de auto te hechten briefje worden uitgenodigd op een politiebureau te verschijnen. Op dat bureau kan hij dan door betaling van het vastgestelde bedrag van 7,50 transigeren. i i OVER TENEN PIKKEN BU KUIKENS. Waar bij volwassen hoenders het verenpikken een lelijke gewoonte is, daar valt het tegenpikken bij jonge kuikens als een der minder onaan gename afwijking te beschouwen omdat dit gebrek voor de betrokken slachtoffers gepaard gaat met het verlies van een of meer tenen. Ge woonlijk blijft het tot één teen be paald, want steeds schijnen de tenen- pkkers het op één en dezelfde plaats van het lichaam gemunt te hebben. Jonge kuikens kunnen al niet zo heel veel hebben en vooral wanneer een open wond steeds weer tot bloeden wordt gebracht en door het geheel of gedeeltelijk verlies van een teen vol op gelegenheid tot infektie bestaat, laat het zich horen, dat dé jonge diertjes het spoedig afleggen. Alle middelen zijn al toegepast om het te- nenpikken tegen te gaan. Zo heeft men getracht door onaangename rie kende zalven en smeersels de dieren van deze verkeerde neiging af te brengen. Mij werd door een hoender fokker om advies gevraagd nadat reeds enige kuikens bij hem waren bezweken, vermoedelijk tengevolge van het bloedverlies. Het is bekend, dat door het ontbreken van bepaal de stoffen in het voedsel bij enkele of meerdere dieren van dezelfde soort eigenaardige verschijnselen kunnen optreden. Op grond hiervan werd aangeraden een behandeling toe te passen met phosphorzure levertraan en als zodanig gemakkelijk toe te die nen. Een theelepeltje daags per kui ken is voldoende. Geleidelijk werd na toediening hiervan het tenenplukken minder en na ongeveer 14 dagen ge droegen de diertjes zich zeer normaal- Het spreekt van zelf dat er meer waarnemingen nodig zijn om te kun nen zeggen dat het middel afdoende geholpen heeft. Indien nodig néme men eens een proef. Brandnetels. wordén aanbevolen voor kalkoen kuikens, maar ze zijn voor kipkui kens even zeer een uitstekend groen voer, als ze heel jong zijn. Men neemt dus steeds de bovendste blaadjes en knipt die met een schaartje heel fijn. Wanneer ze dan door het zachtvoer worden gemengd etèn ze er gretig van. Geen enkel voer heeft zo'n hoog kalkgehalte. Men neme niet de dove netel maar de brandnetel. In de lente, wanneer de gehele na tuur met nieuwe kracht uitspruit en uitbot, is het groenvoer bijzonder rijk aan vitaminen. Neem dus steeds de jongste blaadjes. Toenemende warmte. Met het allengs toenemen van de warmte viert luis en mijt haar hoog ste feest, tot nadeel en gevaar voor onze dieren. Zie daarom nauwkeurig toe, of deze plaag in Uw pluimvee- verblijf aanwezig is.'De zitstok en het gehele slaaphok is daarvoor de bes te aanwijzer. Zitstokken mogen nim mer vastgespijkerd zijn evenmin de leghokjes. Vooral bij kuikens is de mijt een ramp, de jonge dieren groei en niet, ze worden elke nacht uitge mergeld, uitgezogen, dat geeft bloed armoede, als gevolg daarvan stilstand van de groei. Ook kunnen de dieren, groot en klein, niet slape'n door de ondragelijke jeuk, die ze wakker houdt. Men wake er oök voor een hen tot kloek te gebruiken, die kalk op de benen heeft. Men neme zelfs, als de kloek in zeer lichte graad kalkbe- nen heeft, de voorzorg de pootjes der kleine kuikens even te masseren met een zalfje van reuzel, waardoor een paar druppels petroleum of creolin. In plaats van reuzel is ook vaseline te gebruiken. Doet men dat niet, dan is het stellig en zeker, dat de kuikens deze vieze kalkbenen van hun moe der als erfstuk meekrijgen. Kippenvriend. DE WOONGELEGENHEID VAN ONZE DUIVEN. Wanneer U ernstig het plan hebt opgevat om duiven te gaan houden en deze te fokken en hebt besloten u aan de duivensport te wijden, dan dient u ook te zorgen voor een prima woongelegenheid voor uw gevederde vrienden. Voor de nieuwelingen on der deze liefhebbers zullen wij hier standaardwoning een model van laten volgen. Ten eerste dient het front van het hok op het zuid-oosten te liggen en de zijkanten en het dak van het ver blijf dienen waterdicht te zijn, dus eventueel met asfaltpapier bedekt. De voorzijde wordt gesloten met gaas. Het beste kan zo'n verblijf ge bouwd worden in de tuin of op een plat. De maten voor de ruimte zijn: 2.501 meter diep, ongeveer 2 meter hoog en de breedte 2 meter of meer, al naar gelang de beschikbare ruimte. Welk een verschil zo'n verblijf met de benauwde ongezonde hokjes, die men wel eens ziet. Het devies van de liefhebber dient te zijn „gezonde duiven". Aangezien de dieren ook in en uit het verblijf moeten kunnen, maken wij voor in het gaas een opening van ongeveer 40 x 30 centimeter, met .een plankje aan de binnen- en buiten kant voor het in- en uitvliegen. De dieren kunnen dan heerlijk van de buitenlucht genieten', iets dat zeer be langrijk is. Het kan ook voorkomen, dat u door bepaalde omstandigheden niet in staat bent uw dieren buiten te laten, bij voorbeeld wanneer er veel katten of jagers in de buurt zijn. Dan maakt u natuurlijk geen uitvlieggelegenheid in het front. Het hok blijft gesloten. De dieren moeten echter toch bui ten kunnen zitten en wij zullen dan aan de woongelegenheid een met gaas afgesloten uitbouw moeten maken, waar de dieren in de zon kunnen zit ten en kunnen genieten van de fris se lucht. Over die frisse lucht gesproken. Er zijn veel liefhebbers die hun duiven op zolder houden. Overigens geen slechte gelegenheid, maar let er voor al op, dat er voldoende frisse lucht is. Dikwijls is er op een zolder slechts een klein raam, dat tevens dienst doet als uitvlieggelegenheid. Laat men er dus vooral om denken, dat lucht en licht belangrijk zijn. Daar staat tegenover, dat de duif beslist geen vocht of tocht kan verdragen. Dus een raam open is best, maar nooit twee tegenover elkaar, waardoor tocht ontstaat. Voor de zitgelegenheden maken wij geen stokken, domweg door het hok, ook geen planken langs de wand. De dieren bevuilen elkaar en gaan vech ten. Op zo'n plank is er dan 'n heer en meester. Wij maken zitplankjes langs de kant, dat is het beste. Het maken van deze zitplankjes is zeer eenvoudig. Wij nemen twee plankjes van twin tig centimeter lang en tien centime ter breed, die wij haaks op elkaar spijkeren als een dakje. Deze plank jes bevestigen wij precies onder el kaar tegen de zijwanden. De onder linge afstand dient ongeveer veertig centimeter te zijn. Denkt u er wel om, dat het onderste plankje min stenis een meter van de grond moet blijven, dit in verband met de koude en tocht langs de vloer. De vloer, die het beste kan bestaan uit tegels en cement, wordt bedekt met een laag droog zand, of een ruim vijf centimeter dikke laag zaagsel. Het gehele hok Wordt aan-de binnenkant, wat het houtwerk betreft, met een dikke laag witkalk bedekt. Aan de kalk voegen wij een scheutje creoline toe, tegen het ongedierte. Natuurlijk hebben wij hier slechts de hoofdzaken aangestipt, want voor de inrichting van een compleet hok komt nog iets meer kijken. SPORT IN HET KORT V. A.V. WADDINXVEEN. Het is Waddinxveen Z zaterdag jl. niet gelukt in Alphen een puntje weg te halen, daar zij met een 0-4 neder laag moest incasseren. In het veld waren de Geel-Zwarten niet de min dere, maar de voorhoede bleek niet hard genoeg te zijn om tegen de stug ge verdediging van Alphen succes te hebben. Onze plaatsgenoten hadden in deze wedstrijd het geluk beslist niet aan hun kant, want in de 16e minuut kwam Alphen door een verkeerde waarneming van de arbiter aan de leiding; Waddinxveen bleef toen de resterende tijd van voor de rust in de aanval doch de Alphense verdedi ging liet zich niet verschalken, alleen Kramp kreeg een zeer goede kans wel-

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2