Weekblad voor Waddlnxveen B PE SPIEGEL IfLoedte de Ihouw J. Kratjesteijn 3e eeuwfee&t Sint \Zictacpawchie met tweetal piecUtLfykedeH Lvttyevet 'J ROU WE R N I E U WS KAPSEL BEROERING Zomerinwimling Vakantiebonnen No. 780 vrijdag 10 juni 1960 16e jaargang Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Adres redaktie en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 VAN DE WEEK De Pinksterdagen, hebben Neder land buitengewoon prachtig weer ge bracht en daarmede een ongekend groot aantal buitenlandse toeristen. Samen met de Nederlandse stedelin gen trokken zij naar buiten om in de natuur van strand, bos of heide van het fraaie weer te genieten. Het blijkt de warmste Pinkster sinds 1933 geweest te zijn en onze toeristencentra en allen die daarvan moeten bestaan, hebben echt niet mo gen mopperen. Honderdduizenden zochten verkoeling aan ons strand en de wegen raakten als gevolg van de ze warme drukte overvol. De politie heeft handen vol werk gehad om de geweldige verkeersstromen in goede banen te leiden. Vooral tussen Am sterdam en Zandvoort is het op 2e Pinksterdag zó vol geweest, dat de auto's een aaneengesloten file vorm den. Dit vond mede zijn oorzaak in het feit, dat op deze dag de Grote Prijs van Nederland voor raceauto's op het Zandvoortse circuit werd ver reden. Helaas hebben verkeer en water in deze Pinksterdagen weer de nodige slachtoffers geëist. Nog steeds zijn er onvoorzichtigen die in het verkeer meer wagen dan verantwoord is en zijn er mensen die zich in het water wagen alhoewel zij de zwemkunst niet machtig zijn. Indonesië heeft Den Haag een scherpe nota doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het bezoek dat het Nederlandse vliegkampschip Karei Doorman aan Nieuw-Guinea zal brengen. Dit bezoek wordt een vijandige daad jegens Indonesië ge noemd. De beoordeing van de Ne derlandse maatregelen in Nieuw-Gui nea als handelingen van vijandige strekking jegens Indonesië accepteert de Nederlandse regering niet, zo luidde het commentaar uit Den Haag. Djakarta noemt de komst van de Karei Doorman provacatief, agressief en onverenigbaar met het Indonesi sche beleid het probleem Nieuw-Gui nea langs vreedzame weg tot een op lossing te kunnen brengen. Het commando van de Indonesische luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat het een permanente staat van waak zaamheid heeft 'bevolen en dat de luchtmacht zal worden versterkt. Als reden voor deze maatregel geeft men op: „de stfjgende spanning veroor zaakt door de Nederlandse militaire bewapening van westelijk Nieuw- Guinea". Hier geen drukte vanwege de warmte, maar wel veel koude drukte. De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft met die minister van binnen landse zaken overeenstemming be reikt over maatregelen ter verbete ring van de positie der gepensioneer den. De korting van de pensioenen wordt met ingang van 1 april 1960 teruggebracht van 2 procent tot 1,4 procent. Voorts wordt aan de gepen sioneerde per 1 april 1960 een bijslag toegekend van 6 procent ter compen satie van de huurverhogingen van 1957 en 1960. Aan en voor 1 april 1960 gepen sioneerden, die niet in het genot zijn van algemeen ouderdomspensioen of algemeen wieduwenpensioen, wordt een bijslag gegeven van tien procent van het pensioenbedrag met een maximum van 180,per jaar voor gehuwden en 108 voor ongehuwden. Enkele andere maatregelen ronden deze verbetering nog af. Al is een en ander nog niet ideaal, het is in ieder geval een belangrijke stap in de goede richting. Momenteel heeft Nederland een overschot van meer daft tienduizend ton boter en miljoenen kilo's kaas in zijn koelhuizen. Neerlands zuivelpro- duktie heeft een top bereikt, die noodzaakt tot geforceerde verkoop. In Engeland eet men goedkoper de Nederlandse boter, dan wij zelf. Gelukkig zijn de overschotten in de koelhuizen nog niet zo groot als en kele jareh geleden, toen de zuivel- markt er bijzonder slecht voorstond. De verkopen naar Engeland vallen wel een beetje tegen en trouwens over de gehele linie bleef er veel on verkocht. De oorzaak hiervan ligt in feit ,dat men in .het buitenland nog even wacht met kopen in de ver wachting dat de Nederlandse prijzen nog verder zullen dalen Een lichtpuntje is, dat de kaasuit- voer naar de Ver. Staten verdubbeld zal worden. NOOIT ZEG JE IETS LIEFS Met een driftige ruk trekt Kitty de melkpan van het gas. Natuurlijk net weer erover heen, omdat ze zich even omgedraaid heeft om naar het vlees te kijken. Die zaterdag ook! Het is om gek te worden, als alles tegelijk gedaan moet worden. Voor de zondag nog erbij. Een handje trekt aan haar rok. Warmeer gaan we nou, mam, zeurt het stemmetje. Kind laat me met rust, snauwt ze en duwt de dreumes ruw van zich af. Ruk uit. Ga naar de kamer en pas op als je ergens aan zit! Twee grote ogen vullen zich met tranen en kijken haar verwijtend aan. Pas op als je grient, dreigt ze en duwt het kind de keukendeur uit. Een ogenblik later dringt er een gekletter van brekend glas tot haar door. Ze stuift de kamer binnen. Tom zit in zijn stoel met zijn pijp in de mond en de krant op zijn knieën. Hij lacht omdat Josje bedremmeld naar de scherven van de gebroken vla- schaal en de ongelooflijke smeerboel op de grond staat te kijken. Kitty voelt zich verstijven en daar na witheet worden. Ze had de glazen schaal met yoghurt, die voor het des sert van die avond bestemd was, op het dressoir gezet. En daar ligt nu al les op de vloer. Josjes vingers drui pen van de witte substantie en zijn gezicht zit ermee vol gesmeerd. En Torn zit erbij te lachen. Een uitzinnige drift grijpt haar aan. Kan ik hier dan niets overlaten, schreeuwt ze. Kim je niet even op kleine meisje. Niet langer de bazige feeks. Wat is er, kindje? fluistert hij over stelpt. Je bent nooit meer lief tegen me, snikt ze. Nooit zeg je iets liefsje laat me maar ploeteren en sjouwen, als ik al zo moe ben. Werd ze daarom zo? Heeft hij haar zander het te weten en te willen al die jaren verwaarloosd? Miste ze evenveel als hijzelf meende te mis sen? Hoe hebben ze elkaar zo kwijt kunnen raken. En wat gecompliceerd is het binnenste van een ander mens. Hoe moet je daar altijd precies te weg in weten? Laten we maar pro beren, weer veel van elkaar te hou den en elkaar wat beter te begrijpen, Kitty zegt hij onhandig. Ze wrijft haar neus tegen zijn jas- ej. Help jij dan ook merkte ze. Be grijp dan dat de boel me soms over het hoofd loopt en ik dan wel eens uitval. Zeg dan alleen wat liefs tegen me en dat je het snapt dan gaat het zo over bij mij Penelope. 't Gazelle rijwiel snel en sterk, is onbetwist het beste merk. In prijzen vanaf f 153.-. Brugweg 1 het kind letten als je weet, hoe druk ik het heb! Hij neemt zijn pijp uit de mond en staart haar zwijgend aan. Hoe vrese lijk heeft hij het land aan dit gezicht van haar. Verwrongen van boosheid, met flikkerende ogen en harde trek ken om haar mond. En nog groter af schuw heeft hij van de stem, die bij dit gezicht hoort. Een krijsende, schelle stem. Eens was deze vrouw het zachte, lieve meisje dat met haar afhanke lijkheid zo'n dringend beroep deed op alles wat manlijk, ridderlijk en teder in hem was. Een helleveeg is ze nu geworden, die snauwt tegen het kind en te keer gaat tegen haar man. Die nergens meer de humor van ziet, maar met haar argusogen steeds op de loer ligt naar een of ander ver grijp. Ze baast en heerst en wil ie dereen naar haar hand zetten. Ineens heeft hij er schoon genoeg van. Laat haar dan maar razen. Hij zal zijn heil wel ergens anders zoe ken. Hij staat op en trekt tergend langzaam zijn colbertjasje aan. Waarom heb je er niet op gelet, dat hij er niet aan kon komen, tiert ze door. Nu hebben we niets toe van avond, snap je dat? En wie moet die boel opruimen? Moet ik er soms weer voor opdraaien? Haal een dweil, zeg ik jeMens, doe het zelf, zegt hij lauw. Hij wordt er niet kwaad tegen in. Het laat hem eenvoudig koud. Ze kan voor zijn part schelden en sneu wen, zo hard' ze wil. Hem heeft ze er niet meer mee. Die tijd is voorbij en er zijn plaatsen genoeg, wam hij zich amuseren kan Machteloos roept de vrouw: Dat is wel makkelijk, hè! Er tussenuit knij pen en mij met de rommel laten zit ten. Ik waarschuw je, dan hoef je straks ook niet te komen als je hon ger hebt! Ruzieruziealles wordt lelijk en minderwaardig. Het leven heeft geen glans en vrolijkheid meer. Dat gezicht van haar, die stem. Je zou ze nooit meer willen zien en horen. Je vlucht ervoor weg en liefst zou je maar nooit meer terug komen. Natuurlijk keert hij toch terug. De bui is gezakt. Het eten staat op tafel en alles in de kamer is weer schoon en opgeruimd. Haar gezicht staat nog stuurs, maar ze zegt niets meer. Dan valt het hem opeens op, hoe smal dat gezicht is en hoe er diepe donkere kringen onder haar ogen liggen. Ben je moe, Kit? vraagt hij. Belachelijk wat dat kleine zinnetje opeens ontketent! Ze ligt in zijn ar men en huilt zachtjes. Ze is weer het „Het is een jubeljaar en moei heilig voor u zijn" Zondag is met een tweetal diensten in een geheel bezet kerkgebouw aan die Zuidkade, het jubeljaar ingezet, ter gelegenheid van het derde eeuw feest van de rk. Sint Victorparochie. 's Morgens droeg de vicaris-generaal van de Bisschap van Rotterdam, Mrg. A. C. Schaaper, een plechtige Hoog mis op, met assistentie van pastoor H. C. A. P. van Drunen, diaken A. C. Krempel en suib-diaken A. Ver- meij. Hierbij waren onder meer te genwoordig burgemeester en mevrouw van der Hooft. Pastoor van Drunen hield in deze dienst een feestpredikatie naar aan leiding van Leviticus 25 vers 12: „Het is een jubeljaar en moet heilig voor u zijn. De betekenis van dit jubi leum was volgens de pastoor niet alleen gelegen in het schrijven van een geschiedenis van het verleden, maar veeleer in de gelegenheid tot uiting van dankbaarheid aan God voor al het goede, het vruchtbare en het genadevolle dat de Waddinxveen- se parochie was geschonken. Tevens is een deTgelijk jubileum het middel tot vernieuwing van de geest om met de hulp van God, voort te gaan, voort te planten en voort te bouwen, wat in het verleden is begonnen, geplant en gebouwd. In het licht van de Pin ster gedachte schetste spreker voorts het verleden, het heden en de toe komst. Zich richtend tot Mgr. Schaaper zei pastoor van Drunen, dat het de pa rochianen een vreugde was dat de vicaris-generaal daadwerkelijke be langstelling had getoond door het op dragen van een plechtig Misoffer. Ook de spontane aanwezigheid van de burgemeester en zijn echtgenote vond spreker een eer en genoegen. Persoonlijk vond de pastoor het een kleedt de man ah faeeA. Sn. cJUU. goede PieAenMedinqyaken in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons vreugde dat hij als onbevooroordeelde burgervader, maar tevens ook als waarachtig Christenmens die zijn mede-christenen respect en hoog achting toedraagt, de vreugde van de parochiegemeenschap wilde delen. „Wanneer wij heden deze herdenking vieren tot dank aan God voor alle zegeningen en Hem tevens smeken om blijvende zegeningen, zo sluiten wij in onze gebeden tevens de smeking in om zegen over uw persoon, ambt, gemeente en uw gezin", aldus spr. Pastoor van Drunen besloot zijn toespraak met de wens dat allen de Pinkstergeest zou mogen gaan bezie len. Het kerkkoor bracht op voortreffe lijke wijze de Mis „Pontifiealis" van Perosi voor mannen en knapenkoor ten gehore, onder leiding van de heer W. van Stfjn. 's Avonds werd in een weer tot de laatst bezette kerk een plechtig Ope ningslof opgedragen door oud-pastoor W. G. van Dijk met assistentie van de drie parochiezonen de eerwaarde heren van Stein, Steenland en Ver- mey. Pastoor van Dijk bepaalde in de predikatie zijn gehoor bij de komst van de Heilige Geest; ten eerste bij de apostelen op Pinksteren, ten tweede door het doopsel en vormsel in ons, en ten derde gedurende de drie eeuwen over de parochie ge meenschap van Waddinxveen. Na afloop hiervan was er in de tuin (wegens de hoge temperatuur) een slot van de Priestergasten, de eerw. zusters en broeders, het Jubi leumcomité en het kerk- en armbe stuur, het geheel leek een gezellige picknik. Na spannende strijd R.K. SCHOOL FAVORIET IN SCHOOLVOETBALTOURNOOL Op de terreinen van Be Fair en Verheul heeft het zaterdag danig ge spannen; want de zeven neutrale en bijzondere scholen hebben daar overigens in een sportief duel - uit gevochten welke school zich dit jaar schoolvoetbalkampioen mag noemen. Dat een dergelijke titel niet zo maar een, twee, drie voor het grijpen ligt wel te begrijpen; daar gaat training en inspanning aan vooraf, en wie weet ook niet een naar slapeloze nachten, want er staat nog al wat op het spel; de eer van de school moet worden hoog gehouden en dat is toch wel te belangrijk om je daar niet extra voor in te spannen. We stellen ons zo voor dat de elf spelers die de school hebben vertegenwoor digd met zorg zijn geselecteerd en voor dat de grote dag was aangebro ken menige krijgsraad is gehouden, waarin alle tegenstanders op de kor rel zijn genomen. Eindelijk was dan zaterdag 4 juni aangebroken. Een snikhete dag, maar van de warmte schenen de jongens althans vóór de wedstrijden geen last te hebben. Burgemeester van der Hooft wenste de jeugdige voetballers in enkele hartelijke bewoordingen een UIT ONZE j WOONPLAATS sportieve strijd toe, waarna hij met een ferme trap de bal aan het rollen bracht. Fel is gestreden om de be geerde titel, al moet gezegd dat deze felheid in de loop van de middag door de warmte en vermoeidheid wel wat afnam. Maar het enthousiasme bleef tot de laatste wedstrijden. De geestdrift van mede-scholieren en ouders langs het lijntje hebben daar wel voor gezorgd. Applaus voor het elftal van de r.k. school, want zij waren het die ver diend met eer zijn gaan strijken; op de voet gevolgd door de Herv. school Dorp, terwijl de T. Thijssenschool be slag legde op de derde plaats. Het vrouw'lijk vliegend personeel der luchtvaartmaatschappij voelt zich in ieder werelddeel als vogeltjes zo vrij. Maar ach, de vrijheid is beperkt, zelfs heel hoog in de lucht; de dames hebben dat bemerkt en daarop diep gezucht. De KLM-directie nam een onverwacht besluit, zij legt de kapsel-vrijheid lam en wierp de lont in 't kruit. De mooie, lange lokken zijn voortaan verboden vrucht; dat doet de stewardessen pijn; zij zijn er voor beducht. Gelukkig staat de kapkunst hoog en ook het korter haar is voor 't bewond'rend mannenoog waarschijnlijk geen bezwaar. De dames overwegen wel het krenkende decreet, en accepteren het bevel al leek het eerst zo wreed. Zij kozen toch de hoge baan óók om het uniform; dat trok de meisjes mede aan, bevorderde him vorm. Zij houden hoog de goede naaim van onze KLM en dienen opgewekt, bekwaam, met vriendelijke stem! Scheepers. De uitslagen waren: Chr. Ulo-R.K. school 0-2; J. Ligthart—T. Thijssen school 0-1; OranjelaanschoolHerv. school Brug 0-0; R.K. schoolJ. Ligt hartschool 1-0; Herv. school Dorp ULO 1-0; T. ThijssenschoolOranje laanschool 2-0; Herv. school Brug Herv. school Dorp 0-1; R.K. school T. Thijssenschool 2-1; Oranjelaan school—J. Ligthartschool 1-0; ULO Herv. school Brug 0-0; R.K. school Herv. school Dorp 1-0; T. Thijssen school—ULO 1-0; Jan Ligthartschool- Herv. school Brug 0-0; R.K. school Oranjelaanschool 2-1; J. Ligthart schoolHerv. school Dorp 0-6; T. ThijssenschoolHerv. school brug 1-0; OranjelaanschoolULO 0-0; Herv. school BrugR.K. school 0-1; Herv. school Dorp—T. Thijssenschool 1-0; Herv. school DorpOranjelaan school 1-0. De rangschikking ziet er als volgt uit: RJC. school 6 6 0 0 12 9-2 Herv. sch. Dorp 6 5 0 1 10 10-1 T. Thijssensch. 6 4 0 2 8 6-2 Oranjelaansch. 6 1 2 3 4 2-5 ULO school 6 0 2 4 2 0-4 Herv. school br. 6 0 3 3 3 0-9 J. Ligthartsch. 6 0 11 1 0-9 Het sportweekcomité alle hulde voor de prima organisatie van dit tamvangrijke tournooL Het op een middag laten spelen van alle wed strijden inplaats van over diverse avondep. mag zeker geslaagd genoemd worden'. PROMOTIE. Op woensdag 8 juni jl. promoveer de aan de universiteit van Utrecht onze plaatsgenoot, de heer G. J. van der Top, tot doctor in de rechtsge leerdheid op een proefschrift over Samenvoeging van Gemeenten. Pro motor was prof. dr. Sj. Groenman. In zijn proefschrift onderzoekt dr. Van der Top op welke wijze het vraagstuk van de opheffing en samen voeging van gemeenten door regering en volksvertegenwoordiging is be handeld sinds 1851, het jaar waarin de huidige gemeentewet tot stand kwam. De indeling van ons land in gemeenten is al vrij oud, en van tijd tot tijd ontstaat de behoefte aan wij ziging van de gemeentegrenzen. Soms moeten gemeenten worden opgeheven, omdat het bevolkingscijfer in de loop van de tijd sterk is gedaald; in andere gevallen hebben sterk groeiende ge meenten behoefte aan uitbreiding van him grondgebied ten koste van om liggende gemeenten. Wie enigszins thuis is in de gemeentepolitiek weet dat zulke grenswijzigingen bijna altijd met veel moeilijkheden gepaard gaan. Niet zelden ontstaat een felle strijd tussen de verdedigers van de histo rische rechten van de gemeente ener zijds, en degenen die een aanpassing van de gemeentelijke indeling aan de moderne maatschappelijke ontwikke ling voorstaan anderzijds. De strijd wordt dan gevoerd in de gemeente raad en in de Tweede Kamer, met petities, ingezonden stukken en adres sen. Dr van der Top geeft daarvan verschillende boeiende voorbeelden. Toen de gemeenteOostdongeradeel in in 1923 zou worden samengevoegd met twee andere, zond men een adres aan voor leden maandag 13 en dinsdag 14 juni en voor niet leden woensdag 15 juni s' avonds van 7 tot 10 uur bij C. BROER Kleikade 17 (achterom)

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1