Weekblad voor Waddinxveen Nieuw raadhuis komt in de plas bij het station TOTO-VRAAGSTUK EN SPIONAGE Het probleem van de moderne dochter Burgemeester debatteerde met nieuwe inwoners Spiegel van de week Lcjsf1 van zersywen? DE RAAD NAM INGRIJPENDE TOEKOMSTMAATREGELEN Bouw van etage en bejaarden woningen Verbreding straten Nieuwe brandspuit Hogere tarieven Voor moeder de Vrouw Nieuw zwembad A. BROUWER VRIJDAG 1 JULI 1960 16e JAARGANG Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Adres redaktle en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Geen vrije woningmarkt - de toto-wet - ons land kreeg hoog bezoek NEDERLAND heeft ook zijn spiona- ge-affaire. De centrale recherche in Den Haag heeft een 32-jarige Russi sche student van het Institute of Social Studies gearresteerd. Hij wordt er van verdacht „handelingen te hebben ver richt met het oogmerk de beschikking te krijgen over gegevens, waarvoor ge heimhouding door de Nederlandse Staat wordt geboden". De vrouw en het kind van deze Russische student hebben onderdak gezocht in de amba- sade van U.S.SJt. in Den Haag. De Russische ambassadeur in Den Haag heeft in een persoonlijk bezoek aan het ministerie van buitenlandse zaken, de Nederlandse regering ge vraagd de jongeman in vrijheid te stellen. Van Nederlandse zijde is hier op geantwoord, dat onderzocht zal worden of hiervoor termen aanwezig zijn. Ook hebben functionarissen van de Russische ambassade zich met een dergelijk verzoek gewend tot de be handelende officier van justitie. Inmiddels is de detentie van de stu dent verlengd en het onderzoek heeft voortgang. Van één ding zijn we zeker: wanneer mocht blijken dat de student inderdaad voor de sowjet-unie heeft gespioneerd, zal Nederland niet zo'n dreigende houding tegenover de sow jet-unie gaan aannemen, als de Russen dat hebben gedaan tegenover Amerika, Noorwegen en Pakistan, na het inci dent met de U-2 Woningmarkt nog niet vrij ER HEBBEN op het ministerie van sociale zaken en maatschappelijk werk en op dlat van volkshuisvesting en, bouwnijverheid plannen bestaan om als proef de woningmarkt in de provincies Zeeland en Friesland vrij te geven. Alvorens hiertoe over te gaan, heeft men eerst een enquete gehouden onder de betrokken gemeenten. Van de 101 gemeenten in Zeeland die aangeschre ven werden, waren er slechts 15 van mening dat daar de woningnood ten einde was, maar 86 anderen dachten er anders over in verband met de daar nog steeds heersende woningschaarste. In het westelijk deel van Friesland werden in totaal 28 gemeenten aange schreven en ook hier bleken de zaken iets anders te liggen dan men ver wachtte. Niet minder dan 23 van de 28 gemeenten waren van mening, dat er van opheffing van huisvestingbure- aux e.d. nog geen sprake kon zijn in verband met de krotopruiming. De woningtoestand is nog niet zo, dat er van opheffing van de bureaux en vrij geven van de markt iets kan komen. De toto-wet komt in bespreking DRIE belangrijke amendementen zijn er bij de tweede kamer ingediend op het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet. De bizondere commissie van voorbereiding heeft haar eindver slag uitgebracht, waaruit blijkt, dat zij geen nader mondeling overleg met de regering noodzakelijk acht. Thans staat niets meer een openbare behandeling van het ontwerp in de weg en in kamerkringen neemt men aan, dat de openbare beraadslagingen op 6 en 7 juli onmiddellijk na het grote Europese debat zullen plaatsvinden. Dat het bij die beraadslagingen warm zal toegaan, blijkt al uit de indiening van drie belangrijke amendementen. Het eerste wil de bepaling dat de prijzen ten hoogste 25.000,mogen bedragen, geschrapt zien. Het wil ge nerlei beperkingen voor de prijzen. Het tweede» wil het inleggeld per per soon per week verhogen van L, op 2, Het derde keert zich tegen één nati onale voetbalpool en wil de mogelijk heid openen om meer vergunningen te verlenen. Reeds jaren tobt Nederland met een loterijwet, die in wezen verouderd is en waartegen regelmatig gezondigd wordt, als gevolg van de ontwikkeling van de moderne tijd. Lange tijd is er al sprake van geweest dat deze loterij wet gewijzigd zal worden. Het ziet er naar uit, dat het er nu eens van zal gaan komen. Hoog bezoek GEDURENDE enkele dagen heeft Nederland hoog bezoek gehad. Presi dent David Ben Goerion van Israël heeft ons land bezocht. Deze grijze staatshoofd heeft een prettige indruk bij ons achter gelaten. Op de persconferentie die hij hield, was hij vriendelijk, doch 'hij toonde ook, dat hij internationaal opzicht een standpunt durft innemen en wel met betrekking tot de geruchtmakende zaak Eichmann. Deze nazibeul wordt in Israël berecht, dat staat wel vast, ook al zou Argentinië figuurlijk ge sproken op de achterste benen gaan staan. Mijnhardt's Zenuwtableften helpen U er overheen Tot ver na het middernachtelijk uur heeft de raad dinsdagavond vergaderd om de agenda van 34 punten te be handelen, die vier belangrijke zaken inhielden voor de toekomst van onze gemeente. Een van deze punten was een voorstel van b. en w. om de plaats te bepalen waar het nieuwe raadhuis zal worden gebouwd. Stedebouwkun digen hebben daarvoor als meest ge schikte plaats aangewezen de plas bij het station. De voorzitter, burgemees ter C. A. van der Hooft, wees er op, dat dit water zeer goed past in het representatieve aanzien. Een gedeelte van de bestaande bebouwing zal in de naaste toekomst moeten verdwijnen, om ook van de Kerkweg af een front te krijgen. Uit de raad werden verschillende bezwaren geuit, maar uiteindelijk was de vergadering overtuigd, dat dit de meest geëigende plaats is voor een re presentatief gemeentehuis. Een bodem onderzoek heeft uitgewezen dat de bouw op deze plaats zeer goed moge lijk is. De burgemeester zei te ver- I wachten, dat binnen vijf jaar dit nieu- I we raadhuis zal kunnen worden be- I trokken. IDoor uitbreiding van de staf is het huidige kantoor van gemeentewerken te klein. Er werd besloten de boven woningen boven dit kantoor voor de administratie te benutten, hetgeen 1 13.500 kosten met zich brengt voor verbouwing en inrichting. Het bestuur van de woningbouw vereniging Waddinxveen verzocht me dewerking om te komen tot de bouw van. 24 etagewoningen in drie woon lagen aan de Wjllem de Zwijgerlaan. De bouw en de grondkosten bedragen resp. 385.652 en f 64.260. Tevens heeft deze gevraagd een bouw- en grondvoorschot voor het stichten van 24 woningen voor bejaarden op een terrein tussen de Prins Bernhardlaan n de Kerkweg. De bouwkosten daar van bedragen 300.000 en de grond- oosten 54.000. De raad besloot de pond voor deze woningbouw te ver- open en de benodigde kredieten te 'erstrekken, zodat thans voor de eer- te maal de bouw van woningen voor bejaarden mogelijk zal worden. Blij kens een toelichting van de voorzitter adlen deze woningen t.z.t. aan de lichting voor het bejaarden-tehuis kunnen worden overgedragen. Tevens werd besloten tot de ver koop van een terrein van 1500 m2 aan een petroleummaatschappij voor de bouw van een garagebedrijf met spe ciale nachtservice in de Oranjewijk met het oog op de vele aldaar woon achtige forensen. De grond werd ver kocht voor 38.000. Achter de Burg. Trooststraat werd een perceel grond aangekocht voor de bouw van een transformatorstation ten behoeve van plan Zuid. Ook de Sniepweg tussen de Kanaal dijk en de Tweede Bloksweg zal wor den verbeterd en verbreed waarvoor een krediet van 79.000 werd ver leend. Enige raadsleden waren van oordeel dat het beter was gelijk maar een tweede tunnel onder de spoorlijn te maken in verband met de te ver wachten verkeerstoeneming. De uit voering bleek echter op te veel moei lijkheden te stuiten. De aanleg van een voetgangerstunnel zal echter wor den overwogen. Ook de Kanaaldijk zal worden ver breed, tot circa 6.50 m. Tegenover het zwembad zal een trap in het talud worden aangebracht naar het Warnaar plantsoen. Het gedeelte van de Ringvaart ten noorden van het zwembad zal worden gedempt voor het verkrijgen van een parkeerruimte. Een bedrag van 19.500 is hiervoor nodig. De Zuidkade zal gedeeltelijk wor den herstraat kosten 11.300). Voor het bedrag van f 36.500 werd besloten tot aankoop van zes panden in de Nes se, die te zijner tijd zullen worden af gebroken om dit smalle straatje te amoveren. De riolering aan de Stationsstraat zal nog verder worden doorgetrokken in oostelijke richting (kosten f 6200). Een brug over de Kerkwegvaart, waar van door de uitvoering van het uit breidingsplan in de Oranjewijk thans veel gebruik wordt gemaakt, werd voor auto's gesloten verklaard. Ter vervanging van de oude brand spuit, die nog als reserve dienst doet, werd besloten een nieuwe motorspuit aan te schaffen. Het zal een auto wor den die zowel met lage- als met ho- gedruk (nevel) kan werken. De kos ten worden geraamd op 55.000. In deze vergadering werd besloten tot de vaststelling van een nieuw uit breidingsplan voor Groenswaard, het gebied ten westen van de spoorlijn, waarbij circa 1800 woningen zullen kunnen worden gebouwd. Tevens werd vastgesteld een onteigeningsplan voor de gronden rond 't Weegje, die in een recreatie-plan zijn opgenomen. Tot zekerheid voor schadeloosstelling van de eigenaren van de diverse gron den in de gemeente, waar 'uitbrei dingsplannen geprojecteerd zijn, be sloot de raad tot vaststelling van een schadevergoedings-verordening. Voor het onderzoeken van de aan vragen om een gemeentelijke garantie voor hypothecaire geldleningen voor degenen, die hier een woning wensen te kopen, verstrekte de raad een kre diet van 2500. Er werd 1500 uit getrokken voor het verkrijgen van een sociaal-economische rapport betreffen de de nieuwe bewoners, dat zal wor den uitgebracht door de stichting voor Maatschappelijk Werk. Aan het gas- instituut zal een rapport worden ge vraagd in verband met de gas-distri- butie (kosten 3000). Door de toeneming van de lasten moesten de inkomsten van de gemeen te worden verhoogd, mede in verband met het aanvragen van een extra-bij drage van het rijk, die Waddinxveen, in tegenstelling tot vele andere ge meenten, nog nooit nodig heeft ge had: In de eerste plaats werd beslo ten om de tarieven voor het zwembad wat op te trekken. De abonnementen werden met circa 1,verhoogd. Ook werd medegedeeld dat een ver hoging van de begrafenisrechten is te verwachten, waarvoor nog voorstellen aan de raad zullen worden gedaan. Een voorstel tot verhoging van de vuilnisrechten ondervond weerstand bij de PvdA-fractie. B. en W. stelden voor de grondslaghuur te laten ver vallen en alle rechten vast te stellen op 9,60. Dit bedrag zal dan in maan delijkse termijnen gelijktijdig met de gas- en lichtrekeningen worden ge ïnd. Met de stemmen van de PvdA tegen werd het voorstel aangenomen. De PvdA-fractie oordeelde dat een verhoging met circa 2,-_ het hoogst toelaatbaar is. Een nieuwe vakantieregeling voor kruideniers en groentenhandelaren verkreeg de goedkeuring van de raad. Voor de aanschaffing van meubilair en materiaal voor de nieuwe kleuter school verkreeg Volksonderwijs de nodige medewerking, hetgeen 6650 zal kosten Bij de lagere openbare scholen zullen papieren handdoeken worden ingevoerd. Er is veel, dat vader en moeder Dirksen van hun dochter Janny niet meer begrijpen en dat hun diep in hun hart veel verdriet doet. Ze heb ben toch alles voor het kind overge had. Geen opoffering is hun te groot geweest. Waarom toont ze zich nu dan zo ondankbaar, om het woord harteloos niet te gebruiken? Vader en moeder Dirksen zijn zo jong niet meer. Ze zijn getrouwd, toen beiden al een stuk in de 30 waren en daarna duurde het nog vier jaar voor de baby zich meldde. Janny is enig kind gebleven. Ze is nu vijftien en vader en moeder zijn over de vijftig. Ze voelen het verschil in leeftijd als iets onoverbrugbaars, nu Janny klein- kindje af is. Ze zijn eenvoudige, conservatieve mensen. Ze hebben zich vastgehouden aan wat htm eigen ouders hun bijge bracht hebben. Voor hen heeft de tijd zo'n beetje stil gestaan. Wat begrijpen ze van al die moderne ideeën? Alleen in één ding hebben ze concessies ge daan. Hun dochter zou een goede op voeding krijgen; ze hoefde niet dade lijk te gaan verdienen. En omdat Jan ny goed mee kon op de lagere school, werd er besloten dat ze naar de mid delbare meisjesschool zou gaan. De verandering Toen is het begonnen, dat ze de weg kwijt raakten in hun meisje. Janny kreeg omgang met vrien dinnetjes uit ander millieu. Meis jes met jonge, moderne ouders. Jan ny kwam in huizen, waar ze haar ogen wel uitgewreven moet hebben, omdat het er zo heel anders ingericht was dan bij hen thuis. Janny wilde haar haar tot een modern kapseltje laten knippen, hetgeen tenslotte ook gebeurde, omdat moeder tegen haar aandrang niet meer opgewassen was. Maar moeder kreeg het gevoel of Janny een vreemde voor haar werd. Het ergste was echter, dat het kind niet alleen uiterlijk, maar ook inner lijk veranderde. Altijd was ze tevre den geweest, had thuis alles goed ge vonden. Nu had ze doorlopend aan merkingen. Ze noemde haar ouders ouderwets en bekrompen. Ze hadden geen smaak. Alles was zo lelijk, dat ze zich schaamde om haar vriendinne tjes thuis te brengen. En hoe moeder er uit zag met dat rare haar-knoetje en die vormloze japonnen! Kon ze ook niet eens een modern kapsel nemen en wat nieuwe kleren kopen, waarin ze er niet uitzag als een -vogelver schrikker? Moest alles veranderen? Al zou ik het willen, waar zou ik het geld vandaan moeten halen, als zij al zoveel kost? had moeder zich bitter laten ontvallen. Janny had toen even verlegen gezwegen, maar een ogenblik later zei ze: Laat me dan het huis wat opknappen. Dat kost niet veel. Ik kan het best zelf. Ik schilder de muren in moderne kleuren en ik kan de stoelen met lichte stof over trekken. De ouders keken haar aan, of ze gek geworden was. Moesten ze hun boeltje, waaraan ze gehecht waren, door Janny laten veranderen? Moch ten ze zich in hun eigen huis niet meer thuis voelen? In wanhoop be spraken de ouders de situatie met el kaar. Wat was er in hun kind geva ren? Waar lag de oplossing? Tenslote was het de stille, onge compliceerde vader, die het compro mis vond. We moeten begrijpen, dat Janny een kind van een andere tijd is dan wij. Wij kunnen niet verlangen dat haar smaak en opvattingen gelijk zijn aan de onze. Maar ze moet zich ook gelukkig voelen, al begrijpen wij niet dat zij juist in zulke dingen haar geluk zoekt. Laten we haar in haar eigen kamer de vrije hand geven, om daar aan te veranderen wat ze wil en hem in te richten, zoals zij het prettig vindt Dan kan ze daar kennisjes ont vangen, zonder zich voor ons te scha men. Marcelle. Aan de hand van een schetsplan lichtte de voorzitter de raad in over de plannen tot het maken van een nieuw zwembad aan de Kanaaldijk, ten oosten van het bestaande bad, dat dan zal verdwijnen. In het plan zijn een kleuterbad, een oefenbad en een diepbad opgenomen, met ruime speei- en recreatiemogelijkheden. Het geheel komt te liggen in een aantrekkelijke groenstrook, die past bij het overige gedeelte van het sportpark aan de Kanaaldijk. Burgemeester C. A. van der Hooft heeft wel een zeer goede greep gedaan door de bewoners van de Vijverlaan en Sniepweg op zijn raadhuis maandag avond officieel te ontvangen. Aan zijn uitnodiging hadden vrijwel alle bewoners een enkeling uitge zonderd gehoor gegeven. Het uit eindelijke doel van deze bijeenkomst was de vragen te peilen die er bij de ze eerste groep van nieuw gevestigde uit het westen afkomstige inwoners leyen, teneinde aan de hand van deze bevindingen weer nieuwe lijnen uit te stippelen. In de grote raadzaal was naast het colleg van B. en W. vrijwel de voltallige raad aanwezig met de bewoners van deze nieuwe wijken. Les in geschiedenis Burgemeester Van der Hooft gaf de aanwezigen een les in geschiedenis. Daarbij ging hij terug tot de wordings geschiedenis in 1178, toen in het land van Thuil de toenmalige heren van der Gouw de eerste nederzetting vormden. Vervolgens gaf hij in vogelvlucht de groei van de gemeente weer, tot op de dag van vandaag, waarop Waddinx veen is uitgegroeid tot een industrie gemeente met een inwoneraantal van 10.983. Wat dit voor een gemeentebe stuur betekent toonde spreker aan, aan de hand van diverse uitbreidingsplan nen welke reeds gerealiseerd werden en de nieuwe plannen welke op stapel staan. Het grootste belang van zo'n zeer snel groeiende gemeenschap is de ze te maken tot een echte leefgemeen- te. Dan zal het ook noodzakelijk zijn, dat het bestuur van een dergelijke ge meenschap bereid is alles te doen wat in zijn vermogen ligt om het woonkli maat in alle opzichten goed te doen zijn. Het gemeentebestuuur van onze gemeente gevoelt de noodzaak hiervan terdege. Juist om alles te weten wat er bij de nieuwingekomenen leeft werd deze bijeenkomst belegd, met de voor opgezette bedoeling dergelijke bijeen komsten ook te beleggen met de be woners van andere delen der gemeen te Met grote belangstelling werden de ze uiteenzettingen van de burgemees ter gevolgd. Bij afwisselende consumpties kwa men de tongen los. Uit het midden der aanwezigen kwam een stroom van vra gen los op allerlei terrein. Kritiek werd niet achtergehouden en juist door de zeer openhartige wijze waarop de burgemeester de vragenstellers tegemoet trad werd dit 'n goede avond. Vooral werd hierbij naar voren ge bracht de behoefte aan ontspanning in de gemeente, recreatie is nu eenmaal onontbeerlijk. De vraag naar sport mogelijkheden werd op zeer hoog ni veau besproken, vooral ten aanzien van de grote vraag naar tennisbanen. Hier bij werd uiteraard dankbaar gebruik gemaakt van de adviezen van diverse sportdeskundigen in de gemeente. Uit de besprekingen bleek wel, dat men over de noodzaak van de aanleg van tennisbanen het eens was. Het woord zal thans zijn aan de liefhebbers van deze sport zich te organiseren, hetzij in het verband van de plaatselijke sportclubs hetzij in eigen clubverband. tcledmq., de. yuwtiie ondeAieheiduiq, Sn <Mt qnede. (uAjuMedinxj^cdken HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bjj Nesse 46 Telefoon 2285

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1