Weekblad voor Waddlnxveen Bont binnenlands gebeuren De voedselkeuze van liet kind veilig uft,veilig thuis LEERPLICHT en ARBEIDSKAART 1/ üi&Ci' Wilt li te aan „Spiegel van de week •Qftèl bruin PIGMA-DERM „Voor moeder de Vrouw öék m de vakantie: A. BROUWER Zonder zon toch mooi bruin worden No. 784 VRIJDAG 8 JULI 16e JAARGANG Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal I 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Adres redaktle en administratie: Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Erich Deppner gearresteerd. Mr. Schokking overleden. Duitser voelde zich in vrijheid aangetast. Smirnow het land uit. Doping b\j Nederlandse paardensport. Weer 10.000 repatrianten uit Indonesië naar Verenigde Staten. Het Beierse ministerie van justitie heeft de arrestatie bekendgemaakt van Erich Deppner, die in de oorlog hoofd geweest van het doorgangskamp te Amersfoort. Hij wordt ervan beschul digd de dood van talloze Nederlanders i zijn geweten te hebben. Deppner, kwam in mei 1940 naar Nederland. Hij werd toen in Den Haag hoofd van de afdeling Verwaltung van de Sicherheitspolizei. In 1942 werden in Amersfoort 77 Russische krijgsgevangenen gedoog omdat zij aan een besmettelijke ziekte leden. Deppner zou hiervoor verant woordelijk zijn en zelf aan de liqui datie hebben deelgenomen. Ook gaf Deppner opdracht tot het fusilleren van 50 Nederlanders. Ook daarna zou Deppner een onbekend aantal Nederlanders hebben laten doodschieten. In februari '45 vertrok j naar Duitsland. Op 59-jarige leeftijd is in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam over leden mr. W. F. Schokking. Mr. Schokking werd op 15 februari 1951 benoemd tot lid van de Raad van Sta te. Tot 1950 is hij nog minister van oorlog en marine geweest. Bij zijn af treden als zodanig werd hij benoemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Een 36-jarige Duitse dominee uit Bochum heeft na vier dagen een eind moeten maken aan zijn vakantie op Vlieland, omdat de politie geen prijs stelde op de liefhebberij van de domi nee om vuurtjes te stoken aan de bosrand. De wind zou de kampvuur tjes tot een bosbrand, kunnen doen aanwakkeren en daarom diende een der bewoners van Vlieland een klacht in bij de politie. De Duitser vond zich in zijn vrijheid aangetast en vertrok met vrouw en. vier kinderen. Minister Beerman heeft dinsdagmid dag in de Kamer in antwoord op vra gen van de heer Bakker (comm.) over de omstandigheden, die hebben geleid tot de arrestatie van de Russische stu dent aan het Institute of Social Studies Smirnow, medegedeeld, dat is beslo ten Smirnow uit de preventieve hech tenis te ontslaan en over de grens te zetten. Hoewel het openbaar ministerie de mening is toegedaan, dat Smirnow een hol in een spionage-affaire heeft ge had, is uit het onderzoek gebleken, dat niet alle elementen, die volgens het wetboek van strafrecht een straf baar feit opleveren, aanwezig waren. Verlenging achtte het O.M. derhalve niet verantwoord. De minister had vervolgens beslo ten Smirnow als ongewenste vreemde ling te doen uitwijzen. Weer is de Nederlandse draf- en rensport opgeschrikt door een do- pingsgeval. Het betreft hier het paard Vitalis, dat op 1 juni op Duindigt on der invloed van ongeoorloofde midde len heeft gelopen. De twee trainers J. Wagenaar sr. -en J- Wagenaar jr. zijn huh vergunningen kwijt. Het hoofdbestuur van de Stichting Draf- en Rensport tot 1 januari van het vogend jaar de toegang tot de Neder landse banen ontzegd en zij mogen tot die datum hun beroep niet uitoefenen. Na afloop van de draverij om de Koningin Draisine G-prijs op Duin digt werd bij Vitalis, die als vierde eindigde, een zogenaamde speeksel- proef genomen. Het chemische onder zoek toonde aan, dat het speeksel van het paard stoffen met alkaloidachtige eigenschappen bevatte, die daar nor maal niet voorkomen. De beide trai ners hadden reeds een waarschuwing ontvangen, de bewaking van de bij hen gestalde paarden met grotere zorg te verrichten. Op 27 april van dit jaar was bij hetzelfde paard Vitalis name lijk al een speekselproef genomen na afloop van een draverij. Toen was de uitslag reeds twijfelachtig, zeer ver dacht. President Eisenhower zal volgende week een wet tekenen, waarbij weer 10.000 uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders in staat gesteld worden naar de V.S. te komen. Daarmede zal het aantal landgenoten dat in Ame rika een nieuw bestaan vindt, kunnen stijgen tot rond de 25.000. Voorwaarde is evenwel, dat de gepa- trieerden van Nederlandse nationali teit zijn en tussen 1 januari 1949 en 2 september 1958 uit Indonesië in ons land zijn aangekomen. met en zonder zon Flacon 2.95 Grote flacon 7.50 Een zeer merkwaardig experiment werd eens genomen in een orthopedi sche kliniek te Chicago. De eerste groep proefpersoontjes bestond uit baby's, die juist aan het gebruik van vast voedsel toewaren, de tweede uit één- tot zesjarigen, de derde uit nog oudere kinderen. Geen van hen leed aan een inwendige ziekte die het vol gen van een speciaal dieet eiste. Er werd voor hen gedurende enige tijd geregeld een grote tafel vol eet- waren klaargezet waaruit ze konden kiezen. De kleinsten die niet zelf een bordje konden vullen werden op een andere manier in de gelegenheid ge steld een keus te doen. kleding., de gnoot&te ondeAAeAeiding 9n alle. goede heAenMedinqqa&en HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts er- Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 2285 hebben wanneer een kind bij voortdu ring zou weigeren groenten of melk- kost te gebruiken. Er is dan iets niet in de haak en dat dient te worden hersteld. De oorzaak van zulk een dieetfout als het geen groenten eten of het geen melk drinken kan zijn dat vader of moeder of de oudere kinderen in het gezin een verkeerd voorbeeld geven. Laten die de groenten of de melk staan, dan animeert dat de jongste niet om dit voedsel wel te nemen. Het gebeurt zodoende nogal eens, dat een kind zolang het een baby was. braaf zijn mengsel van groenten en aardappelen opat, maar kuren gaat vertonen als het eenmaal met andere gezinsleden die er verkeerde eetge woonten op na houden, aan tafel komt te zitten. Dr- A- B- FISCUS VERSTOORT VAKANTIEGENOEGENS VAN BESTELWAGENBEZITTERS. Restelwagenbezitters, die hun voertuig gebruiken om met familie of gezin op vakantie te gaan, maken een kwade kans vele honderden guldens extra aan belasting te moeten betalen. Als na melijk voorzieningen zijn getroffen om in de laadruimte van een bestelwagen personen te vervoeren, valt de auto onder de bepalingen van het verhoog de 20 pCt tarief van de omzetbelas ting. Het is de laatste maanden herhaal delijk vborgekomen; dat bezitters van bestelwagens bij terugkeer in Neder land aan de grens moeilijkheden on dervonden als zij in de laadruimte fa milie of gezinsleden vervoerden, voor wie enige zitplaatsen waren aange bracht. Zelfs als kon worden aange toond dat de auto in hoofdzaak voor goederenvervoer en bestelwerk werd gebruikt en de zitplaatsen slechts met een paar bouten of klemmen tijdelijk waren vastgezet, moest 800 tot 1000 gulden aan omzetbelasting worden be taald. De E.V.O. heeft in een brief aan het Ministerie van Financiën verzocht om op korte termijn een bevredigende oplossing te vinden voor het vraagstuk van het vervoer van gezins- en fami lieleden met een bestelwagen. De E.V.O. acht het begrijpelijk dat wanneer na vaak grote financiële of fers door een middenstander een be stelauto is aangeschaft, hij deze ook een enkele keer voor uitstapjes en va kanties met gezin of familie wil ge bruiken. In dergelijke gevallen ont breken meestal de middelen om naast de bestelwagen voor het goederenver voer er ook nog een personenauto op na te houden. Er waren er die aanvankelijk hun menu op de meest znnderlinge wijze samenstelden, bijvoorbeeld vier eieren aten bij één maaltijd of zich te goed deden aan levertraan. Alles mocht; he lemaal niet eten inbegrepen! Wat een ketterij in het oog van die genen die zo orecies weten hoe het moet bij de opvoeding en die een kind liefst beschouwen als een machine, waarvan de werking volkomen vast staat en waarvan het mechanisme aan de wil van de mens onderworpen is. In alle drie de leeftijdsgroepen wa ren de resultaten verrassend. Na be trekkelijk korte tjjd verdwenen de ex cessen en ieder kind zorgde er voor dat zijn voedsel eiwitten, koolhydra ten en vetten bevatte in goede ver houding en hoeveelheid, benevens verdere onmisbare voedingsstoffen. De proefpersonen hadden de groot ste schik in deze manier van eten, ze waren vol ondernemingslust en vro lijkheid, ze namen uitstekend toe in lengte en gewicht. Kortom zij waren het levende bewijs voor datgene wat de onderzoekers al wel dachten en wat zfj de mensheid wilden laten zien. Natuurlijk is dit maar een proef. Natuurüjk zou iets dergelijks in de praktijk van het gezinsleven niet uit voerbaar en niet eens wenselijk zijn. Maar er valt intussen uit die proef voor een heleboel ouders wel iets te leren en dat is dat er bepaalde dingen heel goed en heel vreugdevol kunnen verlopen als ze niet worden geforceerd. De resultaten van deze proef zouden een riem onder het hart kunnen ste ken van al te bezorgde ouders, die voortdurend tobben over het kieskau wen van him kind. Diezelfde resulta ten zouden ook een vingerwijzing voor al te strenge ouders kunnen zijn dat zij zich met het dwingen op de ver keerde weg bevinden. Uit het hier beschreven experiment mag niet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat men er vrede mee kan Het is mg gebleken, dat vele jon gens en meisjes en hun ouders en/of verzorgers met weten wanneer vol daan is aan de leerplicht. Het komt immers herhaaldelijk voor, dat ter gemeente-secretarie arbeidskaarten worden gevraagd voor personen, die nog leerplichtig zyn. Deze arbeids kaart wordt dan gevraagd omdat men b.v. in een fabriek of op een kantoor arbeid wil gaan verrichten. Het hoofd van een onderneming mag geen personeel in dienst nemen, dat niet in het bezit is van genoemde kaart. Ik wil u in verband met het voren staande op de volgende bepalingen wijzen. De verplichting om schoolonderwijs te volgen eindigt 1. bfj het bereiken van de leeftijd van 15 jaar; 2. aan het einde van het leerjaar na afloop waarvan men tenminste acht jaar leerling is geweest van een school als bedoeld in de leer plichtwet. Het is mogelijk, dat een meisje in verband met het hiervoor onder 2 be paalde voor het bereiken van de 15- jarige leeftijd aan de leerplicht heeft voldaan. In verband met het voor haar geldende arbeidsverbod - bedrijfsar- beid is verboden voor jongens beneden 14 jaar en voor meisjes beneden 15 jaar - kan aan haar nog geen arbeids kaart worden afgegeven; zij moet dus wachten tot haar 15e verjaardag. Ook voor een jongen is het mogelijk, dat hij, terwijl hij 14 jaar oud is, aan de leerplicht heeft voldaan. Aan hem kan dan een arbeidskaart worden uit gereikt, bedrijfsarbeid voor 'hem is immers niet verboden. Wanneer kan een 14 jarig meisje of een 14-jarige jongen nu aan de leer plicht hebben voldaan. Zoals hiervoor vermeld indien zij gekomen zijn aan het einde van het leerjaar, na afloop waarvan zij ten minste acht jaar leerling zijn geweest van een school. Dit wil dus niet zeg gen, dat als men 8 jaar lang een school heeft bezocht, men leerplichtvrij is. Ik zal dit met enige voorbeelden aanto nen. Een jongen of meisje is geboren op 15 juni 1946. In april 1953 ging dit kind naar school. Toelating op een april-school kon niet eerder plaats vinden in ver band met de leeftijd van betrokkene. In verband met omzetting van een april-school in een september-school in b.v. het jaar 1956 werd deze leer ling in september (eventueel eind au gustus) 1956 geplaatst in de 4e klas of ving althans voor hem of haar het 4e leerjaar aan. Eerst in augustus 1961 eindigt voor de leerling, aannemende dat deze een z.g. september-school blijft bezoeken, het leerjaar na afloop waarvan hij/zij 8 jaar leerling is ge weest van een school. De leerplicht eindigt echter eerder en wel op 15 juni 1961, in verband met het bereiken van de 15-jarige leeftijd. Was de leerling b.v. geboren op 29 september 1946 dan eindigt de leerplicht in juli/aueustus 1961 (einde van het leerjaar na afloop waarvan 8 jaar lang een school is bezocht). Een jongen kan in dit geval in juli/augus tus 1961 een arbeidskaart krijgen; een meisje eerst op 29 september 1961, bij het bereiken van de 15 jarige leeftijd. Het is echter ook mogelijk, dat een op 29 september 1946 geboren persoon voor juli/augustus 1961 aan de leer plicht heeft voldaan. Is hij nl. bij het eerste leerjaar geplaatst, in een z-g- september-school dan zal dit geweest zijn in het jaar 1952 (hij voldeed aan de eis om voor 1 oktober 1952 6 jaar te zijn). In juli/augustus igéO'kan 8 jaar een school bezocht zijn en eindigt dus de leerplicht. Een arbeidskaart kan wor den uitgereikt op 29 september 1961 aan een meisje (15 jaar). Uit het vorenstaande blijkt, dat om zetting van een april-school in een september-school verlenging van de leerplicht ten gevolge kan hebben. De 14 jarige jongens kunnen de ar beidskaart ter gemeente-secretarie slechts verkrijgen, indien zij een ver klaring van het hoofd der laatst be zochte school overleggen, waaruit blijkt, dat aan de leerplicht is voldaan. Voorts vestig ik er nog de aandacht op, dat in bijzondere gevallen aan 14- jarige meisjes ontheffing van het ar beidsverbod kan worden verleend. Zulks moet dan in het belang van het meisje zijn. De aanvraag moet wor den ingediend door het bedrijf of de indichting (b.v. een ziekenhuis) bij de arbeidsinspectie, die vervolgens een onderzoek instelt zowel naar de ar beidssituatie in het bedrijf als naar de omstandigheden van het meisje voor wie er vergunning wordt ge vraagd. Aan de vergunning worden 'n aantal voorwaarden verbonden (o.a. werktijd max. 32 uur per week). Het is de arbeidsinspectie in de loop der jaren gebleken, dat in het algemeen gesproken voor enkele categorieën meisjes tewerkstelling in een bedrijf, na voltooiing van de leerplicht, onder bepaalde omstandigheden vaak de eni ge uitkomst is. Voor deze meisjes geldt in het algemeen, dat zij het on derwijs slechts met zeer veel moeite kunnen volgen. Het arbeidsverbod geldt niet voor het verrichten van huiselijke werk- Zo, we gaan weer met vakantie, Naar de bossen of het strand. En we zullen weer genieten: Lekker lui en bruin gebrand. Iedereen heeft zo z'n nlannen Voor vakantiedata klaar. Ha, vakantie! écht vakantie Fijnste tijd van 't hele jaar! Een Daar dagen fijn naar buiten, Mooie tfjd voor sport en spel, Of een weekje branie spelen In een eerste rangs hotel. Maar de bakker en de melkboer Zeggen nu toch weer met klem Ga gerust wat met vakantie, Doch niet met 't geld van hém. Wandel door de schone bossen, Wandel over veld en hei U zult méér nog gaan genieten Onbelast en schuldenvrij. En ontvlucht de grote stad, Fiets maar door de schone dreven Bij uw terugkeer vindt u toch wel Een belastingaanslag op uw mat! Henk C. Stork zaamheden door een niet leerplichtig meisje van 14 jaar in en ten behoeve van een gezin. Voor de landbouw worden, zowel voor jongens als meisjes, op het ar beidsverbod enkele uitzonderingen ge maakt. Tenslotte vestig ik er uw aandacht op, dat op het onwettig schoolverzuim streng zal worden toegezien. De burgemeester van Waddinxveen, C. A. VAN DER HOOFT. Het zal u bekend zijn, dat er een nieuwe methode is om in enkele uren een sportief gebruind uiterlijk te ver krijgen, ook als de zon verstek laat gaan. Deze bruining wordt verkregen door een stof, D.HA. ofwel DiHydroxyAce- tonum, die reeds tientallen jaren be kend is en ook inwendig gebruikt werd. Slechts het idee om van deze stof gebruik te maken voor huidbrui- ning is betrekkelijk nieuw. Deze stof heeft namelijk de eigenschap, zich met de eiwitten van de cellen der bovenste huidlaag te verbinden, waardoor deze laatste bruin wordt. Dit is te vergelijken met wat er ge schiedt bii bruinen door de zon. En net zoals bet door het zonnebad ver kregen bruin na verlooo van tijd weer verdwijnt, is het bruin, dat door dit middel verkregen wordt, wel houd baar, maar verbleekt het ook na ver loop van tijd weer. Een nieuwe behan deling kan dan weer zonder bezwaar worden toegepast en het gebruinde uiterlijk is dan in enkele uren weer „op peil". Het verdwijnen van de bruining, ongeacht of deze ontstaan is door de zon of door het genoemde middel, is een gevolg van het afslijten van de buitenste huidlaag. Door gewoon was- sen verdwijnt de bruining dan ook niet. Maar door hardhandig boenen, bijvoorbeeld met een schuurpoeder, kan men huidbruin ine wel degelijk ook weer verwilderen. Men verwijdert dan namelijk de buitenste, gebruinde huidcellen van de huid. Wanneer de genoemde bruinende stof echter wordt verwerkt in een vet- houdend middel, is er geen gelijkma tig contact van de bruinende stof met de huid, doordat het vet dit belem mert. Er is dan ook geen gelijkmatig resultaat en er ontstaan strepen en vlekken. Om onze lezers onprettige ervarin gen op dit gebied te besparen, ver melden wij hier, dat deze bruinende stof D.H.A. nu echter, naar wij ver namen, is verwerkt in een vetvrij, melkwit product, in de handel onder de naam Pigma-derm. Door deze vet- vrij-heid is er een gelijkmatig contact van de bruinende stof met de huid cellen en dus ook, mits het middel gelijkmatig is opgebracht, een gelijk matige bruining. De grote flacon kost f 7,50 en de zogenaamde teenager fla con 2,95. dat de BANKBILJETTEN van f 1000,— en f 50 MODEL 1945 op 15 juli a.s. ingewisseld dienen te zijn? Tot en met 14 juli a.s. kunnen wij dit voor U verzorgen. COöP. BOERENLEENBANK te Waddinxveen

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1