Weekblad voor Waddlnxveen g-ebenren Ontspanning1 dt de feim Moeder Kleine kinderen in de grote vakantie „Spiegel van de week Bont binnenland* De berm os geen theetuin! Directeur Verheul neemt ontslag BABYDERMSITJ Voor moeder de Vrouw ^aa^e^itag ®ibtüctókc(ïaaCci?iUendLeri4,t ,}B.o~bkcmjï A. BROUWER VRIJDAG 15 JULI 1960. 16e IAARGANG Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Adres redaktie en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Kinderen gaan niet naar schoei. Hevige brand in Amsterdam. Protestnota voor Cuba. Schip op kust bij Westkapelle. In Prinsenbeek nabij Breda zijn de kinderen niet naar school gegaan maandag uit protest tegen het verdwij nen van een politieagent, die bij de beruchte onbeveiligde overweg tot taak had de kinderen bij het oversteken te beschermen. De burgemeester kon niet langer een van zijn drie mannen aan de dienst onttrekken. Zolang de reeds lang be loofde weg er nog niet is, zullen de inwoners van Prinsenbeek zelf voor de veiligheid van htm kinderen moe ten zorgen. Plannen bestonden, dat de gemeente de grond voor de nieuwe weg zou aankopen, Rijkswaterstaat zou dan voor de aanleg zorgen. De Nederlandse spoorwegen zouden de overweg, waar al verscheidene slachtoffers vielen, voorzien van een knipperlicht-instal latie. Alle betrokken grondeigenaren zijn met dit plan akkoord gegaan, behalve landbouwer Wetering. Deze eiste, dat door het verkeer veroorzaakte schade aan zijn huis, dat ruim tien meter van de spoorbaan afligt, door de gemeente vergoed zou worden. Het gemeentebe stuur evenwel gaat op deze eis niet in, omdat in de toekomst juridische moei lijkheden niet kunnen uitblijven bij deze voorwaarde. (Intussen in orde). Een hevige brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag drie van de vijf houten loodsen van de jachtwerf Het Fort van de fa De Vries Lentsch aan de Nieuwendammerdijk te Am sterdam-Noord grotendeels verwoest. De brandweer heeft het vuur, dat van verre af zichtbaar was, gedurende een uur met liefst 14 stralen bestreden, maar men stond voor een vrijwel ho peloze taak. Een jacht, dat voor de Engelse regering werd gebouwd, moet wel als verloren worden beschouwd. Er kon nog geen raming omtrent de schade, die door de brand is toege bracht worden gemaakt. Wel staat vast dat het belangrijkste deel van het be drijf inklusief machines en gereed schappen zijn verwoest. Over de oor zaak van de brand is tot op heden nog niets bekend. Het zal bijzonder moei lijk zijn de plaats waar de brand ont stond op te sporen. De tijdelijke zaakgelastigde der Ne derlanden te Havana dr. Kasper W. Reinink, heeft een nota aangeboden aan de Cubaanse regering over de jongste maatregelen van de Cubaanse regering tegen enkele oliemaatschap pijen. De nota bevat een waarschu wing, dat door de betrokken maatre gelen, niet alleen voor deze oliemaat schappijen, maar ook voor andere Ne derlandse takken van industrie het in vesteringsklimaat op Cuba kan worden bedorven. De Nederlandse regering wijst er voorts op, dat de Compania, Petrolera Shell de Cuba, waarbij grote Neder landse belangen zijn betrokken, de enorme bedragen nodig voor de bouw der raffinaderijen op Cuba, slechts heeft kunnen besteden, omdat door toezeggingen van de Cubaanse rege ring de verwachting was gewekt, dat dit bedrijf bij voortzetting in de ge legenheid zou worden gesteld de olie, gewonnen in Venezuela, door de Shell groep te verwerken. Maandagavond omstreeks half zeven sloeg de Groningse kustvaarder Pax op een van de oude pieren van het Westkapelse badstrand. Het kleine scheepje zat meteen muurvast. Voor het op de kust sloeg, was het al ver laten door de vrouw van de kapitein haar zoontje van drie jaar en twee jonge matrozen. Zij werden namelijk door de loodsboot opgepikt. Het schip was vrijwel leeg op weg van Engeland naar Zeebrugge. Op een gegeven moment viel de motor uit en het bootje dreef weg. De storm dreef het schip langs de Belgische en Zeeuw se kust tot aan het badstrand van Westkapelle. Omstreekg 10 uur in de morgen geraakte het op drift. Bergers hebben vergeefs getracht een tros over te zetten. „TEILIG VERKEER" VERBOND VOOR VEILIG VERKEER De woorden bergtoerjsme en water-I toerisme hebben een prettige klank. Ze duiden een eoede, gezonde ontspan ning aan. Sinds enige tijd zijn er nieu we begrippen ontstaan, die een andere inhoud hebben. Bij voorbeeld „sociaal toerisme''. Daaronder verstaat men de vrije beweging van grote groepen va kantiegangers gewapend met tenten zelfs met caravans. De nieuwste loot in dit toeristisch gezelschap is wel het bermtoerisme. Deze nieuwe term heeft niet zo'n bijzonder prettige klank. Inplaats van gezonde ontspan ning te zoeken in de vrije natuur, amuseren velen zich in de onmiddel lijke nabijheid van de grote wegen: daar wordt de auto neergezet en daar wordt van de rust en de frisse lucht genoten. Hoe komt het, dat zovelen niet meer meer de moeite nemen, de vrije na tuur te zoeken? Waarom blijft men zo angstvallig dicht tegen de wegrand aan plakken? Het is niet eenvoudig, een concreet antwoord op deze vragen te geven. Maar het ligt voor de hand te veronderstellen, dat de bermtoerist de stilte vreest. Hij wil in contact blijven met het verkeer, ook tijdens zijn ont- panning. Een gezond verschijnsel kun nen we dit niet noemen. Want zoals de vlucht in de ziekte een reeds lange tijd bekend verschijnsel van neuroti sche aard is, begint het bermtoerisme eel te lijken op de vlucht in het ver seer. Het beeld van in parkeerhavens of in de berm neergezette auto's is ons allen bekend. Tafels en stoeltjes uit geklapt, soms zelfs een zonnescherm er boven, de heer des huizes genoeg lijk zijn krantje lezend - met vol uit zicht op de voortrazende auto's - en de kinderen ravottend of spelend met een bal - in de benauwde benzine damp. Een beeld van een soort ont spanning, dat niets te maken heeft met de gezondheid, met de heerlijk- vrije verpozing, die de natuur des zo mers zo overvloedig biedt. Er moet blijkbaar contact blijven met het verkeer. En dat brengt ook al weer een element van gevaar met zich mee. De vele geparkeerde auto's in de parkeerhavens van de autosnel wegen (bedoeld als vluchthavens voor noodgevallen) en in de bermen van andere wegen maken de rijbaan er niet overzichtelijk op. De langs de weg spelende kinderen springen in hun uitgelatenheid zo ge makkelijk him wegvliegende bal ach terna - met alle gevolgen van dien. Bovendien: de man in zijn vouwstoel tje met z'n krant meent wellicht dat hij zich heerlijk zit te ontspannen. Hij zegt misschien, als hij een paar uur later weer achter het stuur kruipt: hè, nou kan ik er weer lekker tegen. Maar in werkelijkheid is zijn geest niet ontspannen. Hij heeft zich tijdens zijn vermeende recreatie net zoveel met het verkeer bezig zitten houden als toen hij achter het stuur van zijn wagen zat. Hij is geestelijk een vermoeid mens gebleven en het zijn juist de geestelijk vermoeide mensen, die een element van gevaar vormen op onze wegen. Verbond voor Veilig Verkeer. Directie en Commissarissen van de N.V. Auto-Industrie Verheul te Wad dinxveen maken bekend dat op zijn verzoek met ingang van 15 juli 1960 aan de heer H. Verheul ontslag is ver leend als directeur van de N.V. Dit ontslag geschiedde op de meest eervolle wijze en in overeenstemming met de wens van de heer H. Verheul, die zich uit zaken wil terugtrekken. Tijdens een ontvangst in de cantine van het bedrijf te Waddinxveen op 19 juli a.s. wordt 's middags van 4-6 uur gelegenheid geboden van de heer H. Verheul afscheid te nemen. een miljoen schoolkinderen lopen zich te vervelen! Er zijn in ons land ongeveer twee miljoen leerlingen van lagere scholen en kleuterscholen. Al die kinderen moeten in die langdurige periode die zomervakantie wordt genoemd, maar zien hoe ze zich vermaken. Hoe ouder de kinderen zijn, des te meer mogelijkheden er bestaan om eens echt uit te gaan. Voor de meeste jonge kinderen ziet het er 's zomers echter helemaal niet zo vrolijk uit, die hebben dan niets te doen! Enkele jaren geleden bleek uit cij fers, die door het Centraal Bureau voor de Statistiek waren verzameld, dat er voor de helft van onze school jeugd geen voorzieningen op dit punt werden getroffen. Dat betekent dat ongeveer een mil joen kinderen zich gedurende die lan ge zomervakantie maar onledig moet zien te houden met tegen een balletje te trappen, op straat of op een open stukje land. De meisjes moeten die dagen maar zien door te komen door op de stoep met poppen te spelen of voor het huis wat touwtje te springen en met an dere tamelijk vervelende spelletjes. Voor sommigen valt er nog wel eens een dagje af naar het strand of naar een dierenpark of een speeltuin, maar zo'n enkel dagje valt in 't niet tussen al die vele en lange andere vakantie dagen. Uit logeren Nog het best zijn die kinderen af, dié een poosje bij familieleden mogen logeren. Zij zijn er dan echt eens even uit: zij zijn dan in een ander huis, tussen andere meubels, zij zien ande de mensen en andere kinderen. Dat logeren bij familie of kennissen is helaas weer niets gedaan voor de allerkleinsten wanneer de ouders niet meegaan. De kleintjes kunnen hun ou ders immers nog maar slecht missen. Kinderen die nog op de kleuter school zijn, horen nog helemaal bij hun ouders, vooral bij de moeder. Een scheiding, ook een tijdelijke, wordt door hen meestal slecht verdragen. Bij dat logeren loopt men bovendien de kans dat het betreffende kind niet goed wordt behandeld of verkeerd wordt aangepakt, hetgeen vooral op de allerkleinsten een heel nadelige in vloed kan hebben. De kleine logeergasten worden vaak al te veel verwend, te dikwijls wor den ze maar volgestopt met snoep, meestal gaan ze ook veel te laat sla pen. Die dingen hebben niet alleen een direkt verkeerde invloed op de ge zondheid van de kinderen, ze komen van zo'n logeerpartijtje vaak helemaal onhandelbaar terug, zodat het dagen en weken kan duren voor de kleine reiziger weer in het eigen gezin past. Problemen genoeg dus, vooral wan neer het de allerkleinsten betreft. Pro blemen die zeer lastig op te lossen zijn, zowel voor de overheid als voor de individuele gezinnen. Het is heel nuttig, dat deze vraag stukken eens onder het oog worden gezien en dat deze kwesties eens tot een openbare bespreking komen, want pas wanneer ouders gaan denken of zij een passende oplossing kunnen vin den. Vooral jonge ouders staan zo vaak alleen stil bij hun eigen vermaak en hun eigen vertier. Zij zien daarbij zo dikwijls over het hoofd, dat him jonge kinderen zich grenzeloos lopen te ver velen. Het is eigenlijk ten onrechte dat men boos wordt als zij dan uit balo righeid brandjes gaan stichten, voorbij gangers gaan hinderén, sigaretjes gaan roken, kwartjes gaan stelen en andere ongerechtigheden gaan verzinnen! dr. A. B. Wel vooruitgang maar hygiënische toestand op de scholen laat nog te wensen over In het jaaroverzicht van de Districts schoolartsendienst Boskoop vangt de districtsschoolarts, mej. E. J. Nagel, aan met te zeggen dat de werkzaam heden in het afgelopen jaar een vlot verloop hadden. Voorheen was het de gewoonte, dat van de lagere scholen werden onderzocht de leerlingen van de eerste, de vierde en de zesde klasr sen. Deze gang van zaken bleek niet goed vol te houden, omdat een paar saho- len soms niet aan de beurt kwamen. Aangezien een onderzoek van éénmaal per jaar per school toch al weinig is, is geen onderzoek per jaar iets wat eigenlijk niet voor zou mogen komen. Daaróm is in 1959 een ander werk schema gemaakt en daardoor is be reikt, dat volledig zijn onderzocht de eerste en de zesde klassen en alle kinderen uit de tussenliggende klas sen, die de dienst ieder jaar wilde on derzoeken, t.w. lichamelijk gebrekki- gen, kinderen met asthma en/of bron chitis, hartgebreken enz. Gebleken is dat op deze wijze ongeveer evenveel kinderen werden onderzocht dan in vorige jaren, dat alle scholen een beurt kregen en dat de kinderen, die extra aandacht behoefden, deze ook ontvingen. Onderzoek. Geheel onderzocht werden 2968 leer lingen, w.o. 536 kleuters, 2301 leerlin gen van de lagere scholen, 102 ULO- scholieren en 29 leerlingen van tuin bouwscholen. Gedeeltelijk onderzocht werden 643 kinderen. Hiervan werden er 48 getest, waar van er 26 naar een BLO-school voor debielen werden verwezen, 2 naar een school imbecielen en 2 naar schelen voor slechthorenden. Eén leerling werd tijdelijk naar een BLO verwezen. Voor 17 leerlingen werd, een advies gegeven aan de ouders en/of aan de onderwijzer. Gedeeltelijk onderzocht werden de leerlingen die werden ge keurd voor schoolzwemmen, die een afwijking hadden van de gezichts scherpte, gehoorscherpte en met spreekstoomissen. Van de 2968 onderzochte leerlingen hadden er 1607 een goed gebit, 923 een matig gebit en 438 een slecht ge bit. Het aantal goede gebitten was ho ger dan in vorige jaren. Gebleken is dat de meeste kinderen niet regelma tig him tanden poetsen. Hierop wordt bij het onderwijs steeds gewezen, doch helaas wordt bemerkt, dat vele ouders de noodzaak hiervan niet inzien. Kon er vorig jaar melding van worden ge maakt, dat in Waddinxveen en Moer- kapelle veel zorg werd besteed aan kleutergebitten, in het afgelopen jaar was dit ook in Hazerswoude en Bos koop het geval. Ogen. Afwijkingen van de gezichtsscherpte kwamen 16 maal voor bij kleuters 69 maal bij eerste-klassers, 201 maal bij leerlingen uit de overige klassen der lagere scholen, 28 maal bij ULO-scho- lieren en 4 maal bij leerlingen van de tuinbouwscholen. Scheelzien kwam voor bij 18 kleuters, bij 25 eerste klassers en bij 24 leerlingen uit de overige klassen van de lagere scholen. V oedingstoestand. Bij 2804 van de 29Ó8 leerlingen werd een goede voedingstoestand ge constateerd, hetgeen echter niet wilde zeggen, dat in alle gevallen van een optimale voedingstoestand kon worden gesproken. Een matige toestand kwam 129 maal voor, terwijl in 69 gevallen de voedingstoestand iets en in 16 ge vallen zelfs veel te wensen overliet. De dikke kinderen werden als matig betiteld. Onderzoek op t.b.c. Er werden 6328 kinderen gepirouet teerd bij het jaarlijkse onderzoek op t.b.c. Bovendien werden de leerlingen van twee scholen extra gepirquetteerd in verband met twee gevallen van t.b.c. (op iedere school één). Twee gevallen van t.b.c. één op een lagere school en één op een ULO-school wer den niet door de dienst ontdekt, doch werden gemeld door het C.B. te Lei den. Bij de leerlingen, die bij het ge wone routine onderzoek op t.b.c. wér den gepirquetteerd, waren 596 kinde ren van veehouders. Hiervan waren er 4 voor het eerst positief (0.67 pCt). Er waren 587 kin deren van onders, die met vee omgaan en hiervan was er 1 nieuw positief (0.17 pCt). Tenslotte waren er 5145 kinderen van ouders met andere be roepen waarvan er 30 nieuw-positief waren (0.58 pCt). In vergelijking met vorige jaren was dit: Veehouders: In 1955 10.53 pCt; in 1957 4.08 pCt; in 1958 1.19 pCt; in 1959 0.67 pCt. Die met vee omgaan: resp. 7.56 pCt; 3.7 pCt; 1.71 pCt; 0.17 pCt. Andere beroepen: resp. 2.51 pCt; 2.22 pCt; 112 pCt; 0.58 pCt. Houdingsafwijkingen. Er waren weer veel gevallen van slechte houdingen en het bleek, dat de gymnastieklessen nog te weinig tot hun recht komen. In dit opzicht kan de toestand in Boskoop het gunstigst wor den genoemd, omdat in deze gemeente les wordt gegeven door een vakonder wijzer voor de verschillende scholen. Hieraan voegt dr Nagel toe, dat b.v. ook in grotere plaatsen zoals Wad dinxveen en Hazerswoude een vakon derwijzer in gymnastiek zeer op zijn plaats zou zqn. Zwembaden zijn eveneens van zeer groot belang. In dit opzicht verkeren de kinderen in het plassengebied Reeuwijk in een bevoorrechte positie. Daar wordt trouwens ook in de win termaanden gezwommen, maar dan in een overdekt zwembad in Gouda. In Waddinxveen hebben de kleuters van de openbare school met het hoofd van deze school, mej. Dullemond, daarin bijgestaan door de badmeester in het zwembad gespeeld. De bedoeling hier van was, de kinderen vertrouwd te maken met het water en dit heeft tot goede resultaten geleid. Kinderuitzending. In het afgelopen jaar werden in Boskoop 22 kinderen naar koloniete huizen uitgezonden. In Waddinxveen bedroeg dit aantal 15, in Hazerswoude 15, in Reeuwijk, Moerkapelle en Bent huizen geen. Dr Nagel merkt hierbij op, dat het allerminst in haar bedoe ling ligt om op het gebied van de kinderuitzending de klok terug te willen zetten, integendeel zij heeft grote waardering voor allen die op welke wijze dan ook zich bezig hou den met de belangen van het kind, maar op dit punt is al het werk niet evenredig aan het effect. Misschien zouden er dan veel meer openlucht- scholen moeten komen. Toestand en inrichting van school gebouwen en schoolmelkvoorzie- ning. In Waddinxveen kwam een prachti ge Chr. ULO-school tot stand, in Ha zerswoude (dorp) een Ned. Herv. kleuterschool en in Reeuwijk 2 nood- scholen voor de R.K. lagere school en de Chr. lagere school. In Moerkapelle werd aangevangen met de voorberei ding voor een grondig herbouwen van de openbare lagere school en het ge heel opnieuw inrichten hiervan. In Boskoop komt een nieuwe Chr. kleu- kl&cUruq,, de. qA&otbie. ondeA&cfieidinq, 9n atte qttzde fuA£nklexiiriq^a&en HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 2285

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1