Weekblad voor Waddinxveen Bonte binnenlandse gebeurtenissen te aan. Verslag over Kamer van 1959 van de Koophandel Spiegel van de week Op de Autobahn: géén kinderspel! RUBRIEK VOOR DE VROUW" DE VROUW oU cuts bruin pigha-derm Cöop. Boerenleenbank No. 788 VRIJDAG 22 JULI I960. 16e JAARGANG Adres redaktle en administratie: Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal I 1.- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden horloge diefstal in Am sterdam Joop Z. gearresteerd Nederlands schip botst op vlieg tuigbom Medikamentenkaart. Bijna 7000 horloges met een totale •vaarde Van ongeveer 125 duizend gul den, zijn gestolen van de eerste etage van een huis aan de Amstel te Am sterdam, waar „Suisse Import" is ge vestigd. De inbraak is vermoedelijk vrijdagmiddag even voor zes uur ge pleegd. De diefstal werd zaterdagmorgen ontdekt door de eigenaar van net pand, de heer van Raadshoven. De buitendeur, die voorzien was van een veiligheidsslot, was niet geforceerd. Twee deuren vertoonden echter sporen van braak, maar de recherche heeft gegronde redenen aan te nemen, dat de inbrekers met sleutels zijn binnen gekomen en dat de beschadigingen aan het slot van de deuren expres zijn J aangebracht om de politie te mislei- ^olgens de heer van R. hadden vrij- dagmddag omstreeks vijf uur twee hem totaal onbekende mannen bij het kantoor aangebeld. De heer van R. deed open. Bede mannen vroegen naar de direkteur van Suisse Import. Toen de mannen hoorden dat er nie mand op het kantoor aanwezig was en de direkteur in Antwerpen woon de, gingen ze weg. Een kwartier daar- na zag van R- een forse man, bij bet kantoor met een sleutel had geopend. Maar de beer van R. dacht met een kennis van de direkteur van de groot handel in horloges te doen te hebben en koesterde derhalve geen argwaan, Later zaterdagmorgen kreeg hij wel argwaan toen hij voor Suisse Im port bestemde post onder de deur van het kantoor wilde schuiven. Hij zag toen dat een der sloten van de deur was vernield. Toen de deur met op slot bleek, waarschuwde hij de poli he. Joop Z. die enige tijd geleden in opspraak kwam als secretaris van de Oberlander-commissie, drukker en publicist, is zaterdagavond jl- door de rijksrecherche gearresteerd. Hij ™°rt" verdacht van valsheid in geschriften. Z. heeft, toen hij enkele weken gele den voor het eerste in de zaak van de voor de Algerijnse ondergrondse wer kende „Vierde Internationale" werd gehoord, verklaarde dat hij z'n verzets relatie, inmiddels in Duitsland, gear resteerd, toestemming had gegeven zijn drukkerij in Amstelveen te ge bruiken voor het maken van papieren voor Algerijnen in Frankrijk. Hij zei toen ook te hebben geweten, dat het om werkkaarten of zoiets ging, maar er verder niets mee te maken had en de relatie zn gang maar heeft laten gaan. Hij had het daarna te druk ge kregen met zijn werk als secretaris van genoemde commissie om zich nog aktief bezig te houden met zijn druk kerij- In de afgelopen week rijn twee hoofdinspekteurs van de Franse Su- rété Nationale in Amsterdam geweest om bewijsmateriaal en dokumenten te overhandigen aan de rijksrecherche. Er schijnen thans aanwijzingen te zijn, dat Z. medeplichtig is aan het drukken van valse papieren. De Nederlandse kustvaarder Ca lypso", die 700 ton meet is tijdens het meren aan de oever van het kust- kanaal nabij Esterwegen m Emsland tegen een in het oevergewas verscho len liggende vliegtuigbom gevaren. De bom ontplofte en het schip liep zware schade op. Enkele ogenblikken later zonk het. Persoonlijke ongeluk ken deden zich gelukkig niet voor. Na het ongeluk is het kanaal voor de scheepvaart gesloten. De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst heeft een medikamenten kaart voor noodgevallen in het leven geroepen: een extra-bescherming voor patiënten, die voor een ongeval m een geneesinrichting moeten worden opge- Daarop zal worden aangetekend welke medikamenten een bepaalde persoon gebruikt, zodat binnen korte tijd kan worden nagegaan of aan de patient, die eventueel buiten kennis een inrichting wordt binnengedragen, bepaalde medikamenten kunnen vei lig worden toegediend. Herhaaldelijk blijkt, zo zegt boven genoemde maatschappij, dat bij acuut opnemen in ziekenhuizen van patien- ten, vooral van bewusteloze, onbekend heid met een bepaalde medikatie aan leiding kan zijn tot levensgevaarlijke moeilijkheden. ê'JitiU» ERBON O VO Het werd meisjes en vrouwen bijna onmogelijk gemaakt te studeren aan universiteiten en verschillende van deze instellingen sloten zelfs him poor ten voor het zwakke geslacht. Profes soren en studenten maakten het de weinige vrouwelijke studenten moei lijk, zodat velen him studie niet vol eindigden. Hierdoor nam het aantal vrouwelijke artsen natuurlijk zeer snel af. Gelijke plaats De vrouwenbeweging ontstond en eiste herstel van de oude rechten, al leek het voor velen er op, dat de vrouw iets geheel nieuws wilde. Veel vrouwelijke pioniers hebben een zeer zware taak gehad °m al strijdende en als lichtend voorbeeld, weer maat schappelijke rechten voor de vrouw te bevechten. E l LIG VERKEER Het is tenslotte gelukt én de vrouw neemt nu weer een geheel gelijke plaats in naast de man. Momenteel staan voor de vrouw de poorten van alle universiteiten open en wanneer wij zien hoeveel grote vrouwelijke geesten wij de laatste honderd jaar hierdoor in ons midden hebben gehad, dan bewijst dit alleen maar dat de vrouw evenals de man het recht heeft zich geheel op het terrein harer keuze te ontplooien. Wjj behoeven maar te denken aan madame Curie om te weten wat vrouw op het terrein van de weten schap kan presteren. Honderden en honderden vrouwen praktiseren mo menteel als artsen en voldoen in alle opzichten. Ja, zonder deze groep vrouwelijke artsen zou de wereld voor een ontstellend tekort aan medici ko men te staan. Nog maar zes, zeven weken, Dan is de zaak bekeken En niemand is meer moe; Wat fijn vakantie houên, De mannen en de vrouwen, Ze rijn er zo aan toe. Ze scooteren en krossen, langs vennen en door bossen Naar verre horizont; Ze slapen als ze moeten Met opgezette voeten In tentjes op de grond. Ze proeven Franse wijnen, Zien Alp en Apenijnen, Ontvluchten Hollands koe Voor Madrileense stieren Je móet vakantie vieren, We zijn er zó aan toe! Ja, vroeger was dat anders, Toen werkten Nederlanders Slechts zestig uur per week; Het leven was niet jachtig, Haast ieder vond het prachtig, Te blijven in zijn streek. Maar nu is 't heus wel nodig, De vraag is overbodig Naar het waarom en hoe: De jassen en de passen, Ons volkje gaat verkrassen, We zijn er èdht aan toe! Jaap Mijderwijk. Wanneet wij lezen, dat in het oude Athene en wet werd uitge- zijn onbekend, maar het aantal vrouwen, dat in het kraambed «tiert, steeg onrustbarend na de inwerkingtreding van deze wet. Moeten wij hieruit opmaken, dat de mannelijke artsen niet in staat waren d"ze vrouwen op de juiste wijze te behandelen 7 Neen. gelukkig Z maar een en ander was het gevolg van het telt. dat de vrouwen zich niet door een manlijke arts wensten te laten helpen. drukt, zij was een der beroemdste art sen van haar tijd. Louise Bourgeois, de lijfarts van Maria de M'edici in Frankrijk, ver kreeg grote roem als vrouwelijk chi rurg. Haar opleiding mag wel zeer on gewoon worden genoemd. Als vrouw van een arts had zij deze steeds ge assisteerd en op die manier de kunst afgekeken. Dat zij zich tot een derge lijk peil wist op te werken, viel te danken aan haar buitengewoon ver stand en haar uitgesproken aanleg voor het vak. Later is zij in de leer gegaan bij de Ambroise Pare, een be roemd arts, die ook wel de vader der Franse chirurgie genoemd wordt. Bloei en ommekeer De beroemdste van de vrouwelijke artsen was wel de Engelse lady Ann Halket, die in de zeventiende eeuw leefde. Haar roem en naam waren zo verbreid, dat patiënten uit alle delen van F.ngplanrl naar haar toekwamen om zich te laten behandelen en zelfs van het Europese continent kwam men om haar te consulteren. Vele manlijke collega's kwamen met moeilijke pro blemen bij haar en volgden haar ad viezen oP hij het behandelen van hun patiënten. Ze zouden er nog meer beroemd heden op te noemen rijn, vrouwen die belangrijk hebben bijgedragen tot de ontwikkeling van de geneeskunst. In de achttiende eeuw kwam de te ruggang als gevolg van een nieuwe levensbeschouwing in Europa. Men was geneigd het maatschappelijk le ven voor de man te reserveren, ter wijl de vrouw haar taak had m huis en gezin. In een keurig uitgevoerd jaarverslag doet de secretaris van de Kamer van Koophandel mededeling van allerlei dingen en omstandigheden waarmede bedoelde Kamer zich in 1959 bezig hield, benevens een kort overzicht over het welvaren van die plaatsen, welke behoren tot het resort van de ze Kamer. Een groot aantal bladzij den van het verslag zijn gewijd aan de handelingen en bemoeienissen van de Kamer met verschillende instanties en organisaties en individuele pesonen. Een leven gewaagd Een vrouw, Agnodke genaamd, be sloot het gevaar te trotseren en haar zusters in de nood de helpende hand te bieden. Als man verkleed woonde zij de colleges van de beroemde arts Hierophilos bij, zonder ontdekt te I worden. Na het beëindigen van haar RL studie begon zij haar praktijk door J de vrouwen uit haar naaste omgeving 10 te helpen Het duurde niet lang of zij werd ontdekt en gevangen genomen en nu stond haar leven op het spel. De Atheense vrouwen demonstreerden echter in grote getale voor het ge rechtshof en wisten op die manier haar vrijlating te bewerkstelligen, terwijl na verloop van tijd zelfs de wet werd ingetrokken, die de uitoe fening van de geneeskunst aan vrou wen verbood. Nadien hebben de vrouwen eeuwen lang, zowel in Griekenland als in Ro me, de geneeskunst mogen uitoefenen. Zij specialiseerden zich voor een groot deel als vroedvrouwen en kinderart- Betoemde vrouwelijke artsen In de late middeleeuwen verscheen de vrouw weer als arts voor het voet licht nadat zij een tijd lang niets van zich had laten horen. We kennen uit die periode de beroemde vrouwelijke arts Abella uit Italië, die haar grote medische kennis in een aantal latijnse geschriften heeft vastgelegd. In Span je werden de werken van de vrouwe lijke arts Olivia Sabuco in 1588 ge- In een breed overzicht worden resp. de Industrie, de Groothandel, de De tailhandel en Ambacht en de Dienst verlenende bedrijven onder de loupe genomen en besproken. Voor onze woonolaats spreken ons als vanzelfsprekend het meeste toe de Meubelindustrie, de Sp.egelfabricage, en de Carrosseriebedrijven, waarvan we uit het verslag voor wat het eer ste betreft, citeren: Voor deze sector liggen er in de cijfers wel verschillen. De meeste be drijven meldden lagere cijfers dan wel ongeveer dezelfde als over 1958. De genen die hogere cijfers in de omzet verkregen, delen mede, dat rij ver kregen rijn door hogere verkoopkos ten. Een uitzondering er op vormen enkele fabrieken van specialiteiten die wel een ruime markt voor hun pro- dukten vonden en wier moeilijkheden lagen in personeelstekorten en lever tijd. Een fabriek ziet zich genoodzaakt een nevenvestiging elders te beginnen, waarvoor in feite alleen als oorzaak geldt het tekort aan woningen in dit gebied, daar de fabriek over voldoende ruimte en mogelijkheden beschikt om hier arbeiders te werk te stellen. Ofschoon de spiegelfabricage niet ontevreden is over 1959, zeker niet gezien de sombere prognose, meldt aj toenemende concurrentie van Belgi sche zijde op de Nederlandse markt. Deze concurrentie wordt door de gun- stige factoren voor de Belgische be drijven, zoals aankoopprijs der grond stoffen en integratie van de bedrijven aldaar, somber ingezien door de be trokkenen hier te lande. De carrosseriebedrijven hadden nex hele jaar volop werk, de fabricage van autobussen en vrachtauto's ondervond geen storing: er resteert op verschil lende plaatsen zelfs een ruime order portefeuille. Van de carrierfabricage wil men een nog groter deel van de productie m eigen hand nemen: er werd een gun stig productiecijfer bereikt. In een hierna volgende opsomming over de gegevens van de diverse plaat sen, lezen we voor wat Waddinxveen betreft: Gemeentehuis: Zuidkade, telefoon 01828-2341. Oppervlakte: 3300 ha. Bevolking: 10261 inw. per 1 jan 10832 inw. per 31 dec. '59. Voornaamste bestaansbronnen van de bevolking: Industrie (hoofdzaak meubel- en metaalindustrie en ta- baksfabr.) (45 pCt), landbouw en vee teelt (23 pCt), handel en verkeer (18 pa). W oningvoorriening In 1958 gereedgekomen 178 wonin gen, waarvan 71 woningwetwoningen In 1959 gereedgekomen 218 woningen waarvan 25 woningwetwoningen. Aan tal woningzoekenden 391 Mogeliikheden voor woningbouw Uitbreidingsplan in de Oranjewijk (vh Puttepolder). Beschikbare grond reeds verkocht of daarover in onderhande ling. Verdere uitbreiding in voorbe reiding. Bedrijfsvestigingen in 1959: Indus trie/meubelfabriek, Kruideniersbedrijf Combi, Kerkweg en 6 nieuwe winkels Oranjewijk. Mogelijkheden voor industriële ves- ti ging en vestiging van andere be drijven: In de uitbreidingsplannen is industrie-terrein opgenomen; deze grond is nog niet in eigendom van de gemeente. Scholen: 2 opeiïb. lagere scholen, 5 bijz. lagere scholen, 4 prot. chr. en 1 r-k„ 1 prot. chr. Uloschool en 7 kleu- tersch 2 neutr., 4 prot. chr. en 1 r.k., in aanbouw Chr. Landb. Huis houdschool meten zonder zón Flacon 2.95 Grote flacon 7.50 Wie als wij op het vliegveld van Brussel het nameloze leed aanschouwd heeft van de vrouwelijke vluchtelin genstroom uit de Kongo, kon daar weer eens met eigen ogen aanzien, dat wij niet met machteloze handen behoeven te blijven staan als het er om gaat onze medemensen te helpen. Ontelbaar zijn de automobilisten, die gereed staan om pas aangekomen ge hele of gedeeltelijke gezinnen vrij ver voer te bieden naar hun plaats van bestemming. Ongekend hoog is het vrijwillig aangeboden aantal kamers en bedden in particuliere woningen. Met stromen komen de goede gaven als kleding en onmisbare voedingsmid delen binnen. Het doet het vaderlandse hart goed, te bemerken dat er ook Nederlandse wagens klaar staan om Belgen te ver voeren, dat er Nederlandse adressen rijn opgegeven om evacuees - onge acht de nationaliteit - te huisvesten, dat Belgische autobezitters aangeko men Nederlanders over de grens wil len rijden en dat Nederlandse vluch telingen in Brussel even warm ont haald worden als ze in Amsterdam zouden zijn ontvangen. De Benelux is geen sprookje meer. Waar wachten onze regeringen eigen lijk op? W inkelsluitings- en vakantieregelin gen: Maandagmiddag voor textiel, op ticiens, meubileringsbedr. en goud- en zilverwerk; dinsdagmiddag: kappers; woensdagmiddag: slagers kruideniers, melk- en zuivelhandel, kantoorboekh. en schoenbedrijven. Vak. regeling voor kruideniers en groentehandelaren is reeds in werking. Verkeersverbindingen: a. personenvervoer: N.V. Citosa (Gou da, Leiden, Rotterdam); Ned. Spoor wegen (Gouda-Alphen). b. goederenvervoer: Spoorwegen, te water 'Gouwe), verscheidene bode diensten (Gouda, Leiden, Rotterdam, Amsterdam en Zaanstreek) Gemeentelijke belastingen en ge- gen: Straatbelasting (6 pCt gebouwd, meentelijke opcenten op Rijksbelastin- 3 pa ongebouwd), huisvuilbelasting, rioleringsrechten, hondenbelasting' 10,voor luxe honden en J 5,— voor waakhonden), 60 opcenten grond belasting gebouwd, 30 opcenten grond- In verband met de steeds toenemende werkzaamheden, zijn wij genoodzaakt een kleine wijziging in de kasuren te brengen. Met ingang van 1 augustus a.s. zal de bank op de volgende uren geopend zijn: Van MAANDAG tot en met VRIJDAG van des morgens 9—12 30 uur en des middags van 2—4 uur. s ZATERDAGS des morgens van 9-12 uur; bovendien is de bank op VRIJDAGAVOND geopend van 7—9 uur. HET BESTUUR.

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1