W.S.E.-junioren veroverden le prijs op tonrnooi veilig uit, veilig thuis ONS VOEDSEL IV DE VAKANTIE Sportflitsen uit onze woonplaats De Gouwe favoriet in tweekamp O.Z.V. uit Oudewater met Zwemment 9 Wandelen óók m de vakantie; „MEDISCHE PERIKELEN" Jüetje 9tuU en femtje Lasl" van zenuwen? j Verkoop zomerpostzegels verviervoudigd Leerboeken en leermiddelen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 22 JULI 1960 belasting ongebouwd, 150 opcenten personele belasting. Uit een door de voorzitter der Ka mer uitgesproken rede, ontlenen we enkele passages o.a.: Voor de behandeling van verschil lende van deze onderwerpen wilde ik uitgaan van één bunt nl. de economi sche groei van ons land en ons district in 1959. De welvaart van de bevolking van een land, gemeten in goederen per hoofd ervan, wordt voor een belangrijk deel bepaald door de mate waarin goederen worden voortgebracht. Deze kunnen een agrarische, een extractie- ve of een industriële herkomst heb ben, maar één ding is gelijk: wordt er meer geproduceerd en kan men dat afzetten bij een gunstige ruilvoet, dan stijgt het inkomen. Een van de middelen om het inko men te doen groeien is daarom de productie te vergroten. Langs verschil lende wegen kan men dat bereiken. Harder of langer werken en meer ma chines inschakelen zijn twee ervan. Ze zijn ouderwets en hebben een sympa thieke klank. Betere machines en verbetering van efficiency zijn moder ne manieren. Hiertegen keert zich het gevoel wel eens, maar eigenlijk ten onrechte. In feite wil ieder die produ ceert terecht dit sneller en goedkoper doen: dat is ten bate van het gehele land. De moeilijkheden worden voor de bedrijven in dit gebied nog vergroot door het woningbeleid. De toewijzin gen zijn zo minimaal, dat er, wat be treft de ruimte waarover het bedrijfs leven voor zijn personeel beschikt, in feite gesproken moet worden van een doorlopend verlies. In de meeste plaat sen groeit de uitgaande arbeidspendey constant. In de grootste plaatsen kan men werknemers uit verder afgelegen gebieden woningen aanbieden en aan degenen die uit deze streek komen onder andere reisvergoedingen: dit laatste maakt dat de uitgaande ar- beidspendel groeit. Wanneer er in een gemeente in een jaar een aantal woningen gebouwd wordt, maar er een even groot aantal hoofden van gezinnen elders gaat wer ken, terwijl het gezin in de gemeente blijft wonen, dan betekent dit dat de lege plaatsen in de bedrijven niet aan gevuld kunnen worden. Het is uiteraard juist dat er met de behoeften van 'het bedrijfsleven reke ning wordt gehouden bij het toewij zen van woningbouwcontingenten aan gemeenten. Maar bij het afwegen van belangen dien,t dan ook rekening te worden gehouden met wijzigingen in de in- en uitgaande arbeidspendels. Het aantal mogelijkheden voor ver der onderwijs is groot. Men hoort vaak de mening verkondigen dat er aan het aanvullend onderwijs minder behoefte zou komen, doordat langer dan vroe ger van het dagonderwijs gebruik ge maakt kan worden. Dit is een schijn waarheid. De techniek zowel van in dustrie als van administratie en han del wordt doorlopend ingewikkelder en moeilijker. Men geniet gemiddeld 10 jaar dagonderwijs en werkt daarna ruim vijf en veertig jaar. Wie in die vijf en veertig jaar de wijzigingen niet tijdig meester wordt raakt achter. En juist door een langdurige en betere vooropleiding komt men gemakkelijker tot een bij-scholing. Voor zover het onze gemeente be treft, treden op als onder-voorzitter en leden der Kamer, resp. de heer C. E. G. Okkerse en J. Verheul. Te besluiten nog een passage uit het werkoverzicht van de Kamer: „Het is dan ook mogelijk gebleken aan verzoeken om gegevens van de meest uiteenlopende aard op korte ter mijn te voldoen. Vooral bij inlichtin gen van vertrouwelijke aard bleek de grote bereidheid van de Kamers in internationaal verband om deze te verstrekken." De jeugd van WSE behaalde ee11 mooi resultaat door de eerste prijs te winnen op het N.K.S.-toernooi. De wedstrijden werden gespeeld op het met vlaggen versierde RVC veld Speeldveld, afrastering en kleedgele genheid waren goed onder handen ge nomen en het geheel zag er keurig verzorgt uit. Deelnemers waren op het toernooi Donk, Vep, Nic. Boys, NSV, RVC en WSE. De eerste wedstrijd van WSE werd gespeeld tegen Donk en werd een 1-0 overwinning. Nic. BoysWSE werd ook een overwinning 0-2 en WSE—Vep gelijk 0-0. In pool 1 werd NSV win naar. De beslissingwedstrijd tussen WSE en NSV werd een 4-2 overwinning voor WSE. De training gaat in verband met de vakanties en met het oog op het ver beteren van de joelen een paar weken niet door. Leden en donateurs wij maken U er op attent dat 21 augustus de compe titie weer gaat draaien dus dat we dan ook weer met de voetbaltoto gaan draaien in verband hier mede verzoeken wij of U zich even op komt geven bij de heer J. Vaneman, Victor- straat 36 op vrijdagavond 29 juli. BE FAIR NIEUWS Afd. Voetbal. De senioren van Be Fair worden er op attent gemaakt, dat volgende week woensdagavond de training weer een aanvang gaat nemen. Een opwekking om van deze gelegenheid tot conditie verbetering gebruik te maken, lijkt ons overbodig. Gelieve wel op tijd - 7 uur - aanwezig te willen zijn. De junioren moeten nog een week wachten. 2Ë; W Z.C. DE GOUWE. Zaterdag vond een tweekamp plaats tussen Gouwe en OZV. Het was een spannend duel. Hoewel de Gouwe aanvankelijk flink uitliep en na vijf nummers een puntenaantal had van 34 tegen OZV 23, was het verschil op het midden der zwemnummers veel geringer: Gouwe 67 punten, OZV 62 puunten. De estafettes deden echter de voor sprong volkomen teloor gaan en Ou dewater vermocht zelfs een voor sprong te nemen, zij het ook met mi nimum verschil 93-92. De polowedstrij den zouden de beslissing moeten bren gen. De uitslagen hiervan waren: GouweOZV (dames) 0-4 Gouwe HOZV n 3-0 Gouwe I—OZV I 2-1 (gestaakt). De eindstand werd hierdoor 106-100 in het voordeel der Gouwe. Uitslagen competitie: UZSC n—Gouwe H 1-1 Zijl mGouwe II 0-3 SZPC—Gouwe (meisjes) 0-7 Gouwe nLZC H 4-2 Gouwe IHAZC II 2-2 DWR I—Gouwe I 1-3. Zoals uit deze uitslagen blijkt heeft Gouwe II zijn goede vorm weer her vonden. De jongens van 'het tweede hebben zich door deze wedstrijden veilig gesteld. Opmerkelijk is ook de constant goede resultaten van de meisjesploeg. Deze adspiranten bij de meisjes bou wen door overwinning op overwinning te behalen gestaag aan een kampioen schap, dat inderdaad in zicht komt. Volhouden en niet verslappen! Het derde zevental behoudt hiermee zijn kans op het kampioenschap, maar daarvoor moet nog van LZC III ge wonnen worden en bovendien moet de dan volgende beslissingswedstrijd te gen AZC II in winst worden omgezet. Voorwaar een zware opgaaf. Programma: Vrijdag 22 juli: Gouwe I—BZ PC I Gouwe IV—BZ PC Hl Zaterdag 23 juli: Gouwe ILZC I Aanvang 7.30 uur. Gouwe ILZC I (dames) Gouwe adsp.LZC (adsp.) Dinsdag 26 juli: OZV b—Gouwe (meisjes) OZV Hl—Gouwe IV Woensdag 7.45 uur: Gouwe I—AZ'70 I Gouwe HPinguins III' Dat beloogt spannend te worden oensdag, AZ '70 moet winnen om de kans op het kampioenschap te behou den. Bij verlies of gelijkspel wordt vrijwel zeker Nereus kampioen. Bij winst van AZ '70 komt het tot een beslissingswedstrijd. Maar de Gouwe zal zijn sportieve plicht zeker vervullen en alles op alles zetten. Trouwens ook zaterdag is de moeite waard. LZC is een oude rivaal. Het boterde nog al eens niet tussen LZC en Gouwe. Deze wedstrijden zijn be doeld als verzoeningswedstrijd. Laat ook het Waddinxveense publiek dit verstaan en zich sportief gedragen! Volgende week begint de grote Vierdaagse te Nijmegen. Hieraan zul len ook 5 leden van W.S.V. W.I.K. aan deelnemen. Wij wensen hen veel succes en prachtig wandelweer toe. Er zijn nog enkele plaasen vrij in de bus die vrijdag 29 juli a.s. om 7 uur 's morgens vertrekt naar Nijmegen. Die nog mee wil, met deze bus, moet zich opgeven bii L. C. 't Hart, Lijster besstraat 53, Waddinxveen. L.R. „DE GOUWE RUITERS Te Zevenhuizen is op zaterdag 16 juli 1960 de tweede streekwedstrijden van het Streekverband Gouda verre- Het mooie zomerweer heeft er toe bijgedragen dat er veel ruiters en paarden aanwezig waren. Van de L.R. De Gouwe Ruiters hebben er 4 paar den aan de diverse wedstrijden deel genomen. De prijzen welke zijn behaald rijn als volgt: Ind.ividuele dressuurproef klasse B I: le prijs mej. A. E. van der Breggen met Polliha; 2e prijs E.' J. van Beek met Vera. Klasse B 2: 4e prijs mej. R. Lamens met Sophilia. Springen klasse B I.: 2e prijs mej. R. Lamens met Sophilia. PONNY CLUB. Voor het eerst in het Streekverband Gouda waren te Zevenhuizen de bei de ponnyclubs uit deze streek bijeen. Deze ruitertjes met hun miniatuur- paardjes hebben in onderlinge wed strijden hun kunnen getoond. Met het achttal was de L.R. De Eendrachtsruiters uit Zevenhuizen de meerdere met 91 punten. Het achttal van de Gouwe Ruiters kwam op de tweede plaats met 85 punten. In de individuele wedstrijden was Waddinxveen de meerdere, le prijs mej. Ineke Kroes. 2e prijs Kors Oudijk. 4e prijs mej. Willy van der Spek. Een eervolle vermelding behaalde Martien Ripping, Jan Olie en Jaap van Tol. Het is prettig om in de vakanue, hoe we cue uau ook uoor mogen oren- gen, een oeeije ve Dienen mei ae ua- genjKse sieur. Yve mogen oan graag ae oeaaen rechcireiuten, het stoi in nemen wat verwaarlozen en üe oerei- tting van onze maaiujuen een uKKeuje vereenvouuigen. Wie er geen zin in heexc om in aie tijd. ïeaere aag Doonijes af te iialen, postelein uit te zoenen oi anoyvie scnoon te maften, mag Pest DiiKgroen- ten geüruixen, vooral wanneer er wordt gezorgd voor toevoegmg van een rauwitosischoteuje van Kropsla, KomKommer oi tomaat. Zon Peetje rauwnost vergt met zo veel tijd van KiaarmaKen, alleen met de sla Kan het wel eens wat vervelend zyn. boms zijn die kroppen zo vuii, dat reiniging ervan alleen mogeiijK is met heel veel water en met nog meer ge duld. Voor de eeste kampeerders is het klaarmaken van sla daarom veel te ingewiKKeid, om van het pewaren van deze groente nog maar niet te spreken. De hoorazaaK bij het vereenvoudig de eten is en üüjit clat m enmet ai dat gemaK geen waardevolle voedingsstoi- xen tekort komt. Met tomaten en met een stuk kom kommer behoeft zeits een kampeerder geen moeilijkheden te heooen, die kunnen uit het vuistje worden genut tigd. Datzelfde geldt voor bananen, per ziken, peren, druiven, pruimen en an der fruit. U krygt dan ook waarde volle mineralen en vitamines binnen. Waar u ook terecht komt in Europa, overal zijn er wel rauwe vruchten te verkrijgen. Eet zo zo mogelijk dage lijks, maar eet er niet teveel ineens! Ter volledigheid dient hier te wor den vermeld, dat het gebruik van vruchten wel belangrijk is, maar dat zij verse groenten met volledig kun nen vervangen. Voorts dient bij het klaarmaken en opeten van alle voedsel in de vakan tie evengoed als in andere tijden vol doende reinheid in acht te worden genomen. We zouden dat niet nog eens extra vermelden wanneer er niet veel va kantiegangers altijd weer een loopje met de hygiëne nemen. Zie er dus ook op toe, dat er met het eetgerei wordt omgegaan zoals u dat gewend bent en dat er minstens even vaak handen worden gewassen als anders! Veel oplettenheid vraagt ook het omgaan met voedingsmiddelen als melk, karnemelk, yoghurt en alle pro- dukten die daarvan kunnen worden bereid. Gaat iedereen er niet alleen voor zorgen, dat hij zijn driekwart liter (alles in begrepen) binnenkrijgt, maar laat hij er ook op letten, dat bacteriën geen gelegenheid krijgen lekker in de melk te gaan woekeren. Flessenmelk vèrdient de voorkeur, de flessen (met inhoud) moeten zo koel mogelijk worden bewaard oP een zo donker mogelijk plekje. Losse melk moet voor het gebruik worden ge kookt. Behalve de -melk zelf en de melk in verschillende gedaanten, bestaat er ook nog zoiets als kaas en dat moet u op trektochten goed onthouden. Kaas is een zeer waardevol eiwitrijk voedingsmiddel, u kimt praktisch overal kaas kopen en ze laat zich ge makkelijk vervoeren. Voor jonge mensen die er gezamen lijk zonder ouders of volwassenen op uit trekken dienen deze eenvoudige voedingsvoorschriften goed in acht te nemen. Allerlei huishoudelijke zaken en voorschriften zijn hen vaak niet be kend, en dan gaan ze zo maar ineens voor zichzelf koken. Dat het eten dan minder smakelijk is, valt hen wel op, maar dat het gevaarlijk is voor de ge zondheid beseffen ze helaas pas als het te laat is. DE WERELDREIS VAN 107. Hektor, die juist verwoede po gingen deed om rijn plagers te pakken te krijgen, was door het plotseling doorsnijden van het touw boven op Jantje terechtgekomen, die daardoor achterover viel en al de broodnap in z'n gezicht kreeg. En nu werden Jan tje en Pietje eens even geducht door Hektor onder handen genomen. 108. Toen Hektor naar z'n zin genoeg wraak had genomen, verdween hij weer over 't hek, juist toen de dorps politieagent op het lawaai kwam aan lopen. O wee, daar had je 't al: ze moesten hun naam opgeven! Zo, zo, zijn jullie die weggelopen joHgetjes! Zo, zo! 't Is fraai. Gaat maar eens netjes met me mee! (wordt vervolgd) IJ j VOORLICHTINGSBUREAU fr* VAN DEN V0EDINGSRAA0 VOORKOM VOEDSELVERGIFTIGINGEN Iedere zomer komen voedselvergif tigingen voor. Soms met een zeer licht verloop, soms ook ernstiger. Ook al komt men eraf met een avond maagpijn en overgeven of met één dag diarree dan is dit nog te veel van het kwade. In de meeste gevallen kunnen voedselvergiftigingen worden voorkomen en wel door een goede persoonlijke hygiëne en door een hy giënisch verantwoorde voedselberei ding. Houd daarbij de volgende pun ten in gedachten: was altijd uw handen met water en zeep, vóór u begint met eten en eten klaarmaken; gebruik in de keuken een aparte doek als handdoek; controleer resten voedsel van de vorige dag, overgebleven melk e.d. Bent u er niet helemaal zeker van, dat ze goed rijn, gooi ze dan weg, hoe jammer u dat ook moogt vin den; kook zo min mogelijk opzettelijk eten voor 2 dagen tegelijk, tenzij u de spijzen voor de volgende dag koel en in het donker kunt bewa- renl koel resten zo vlug mogelijk af, in een open pan, onder af en toe roe ren; verwerk geen resten door vers ge kookt voedsel, vóór u ze apart een kwartier hebt gekookt, of geruime tijd hebt opgebakken en ook dan nog alleen als u zeker weet, dat u van dit verse voedsel geen resten zult overhouden. Doe b.v. geen rest je soep zonder meer bij de verse soep van de dag en verwerkt geen kliekje aardappelen of groente ook niet zonder meer tot een slaatje, of gouw even tot een prak. bewaar vers vlees en verse vis zo kort mogelijk rauw, tenzij u ze ge koeld kunt bewaren. Neem ze uit de papier- of plasticverpakking zo-, dra u ze in huis hebt en bewaar ze koel en luchtig of bak of kook het vlees of de vis zo mogelijk meteen gaar. Kies bij voorkeur vlees, dat door en door gaar gegeten wordt. Wees voorzichtig met gehakt. U kunt het gerust een of meermalen per week eten, wanneer u het maar geheel gaar maakt. Dit geldt ook voor ander gemalen vlees, zoals ver se worst, saucijsjes enz. Meen niet dat plastic verpakkings materiaal bederf tegenhoudt of ver traagt; gebruik eendeëieren uitsluitend hard gekookt of aan 2 kanten gebakken met doorgeprikte dooier; kook op warme dagen zowel losse als gepasteuriseerde flessemelk in een aangebroken fles 's avonds door zorg dat uw melkkoker brandschoon is als u hem laat vullen. laat zo min mogelijk vuile thee-, hand- en vaatdoeken in de keuken slingeren. Spoel ze uit en droog ze vlug als het kan in de zon. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen De verkoop van de zomerpostzegels 1960, waarvan de extra toeslagen zijn bestemd voor instellingen op het ge bied van de culturele en maatschap pelijk zorg en de volksgezondheid, is in Waddinxveen ten opzichte van 1959 bijna verviervoudigd. Wat het bedrag van de verkochte zegels vorig jaar f 94,83, thans is dit 352,28, waardoor de netto toeslag opliep van 31,81 tot 128,76. Het grootste deel van de zegels werd verkocht door het tijdelijk in het le ven geroepen plaatselijke comité, dat men volgend jaar in een definitief comité wil omzetten, waardoor de ver kopen in Waddinxveen ongetwijfeld nog meer zullen stijgen. voor alle onderwijs inrich tingen. Bestel vroegtijdig, dit be vordert een vlugge aflevering. BOEKHANDEL „VELDWIJK"

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2