Wordt John F. Kennedy de jongste president der Verenigde Staten? N leuws uit onze woonplaats KLEURENFILM Foto Sjaak Noteboom Uitbreiding gaat onverminderd door Grootvader Kennedy was taveernehouder in Boston's armoedebuurt, de kleinzoon candidaat voor het presidenschap der V.S. Rijani Agenda's Boekhandel Veldwijk Waddinxveen bouwt aan zijn toekomst WEEKBLAD voor waddinxveen PAGINA 3 VRIJDAG 22 JULI 1960 Grootvader Joe, zoon van arme Ier- te immigranten, begon zijn carrière net een kleine taveerne in een van ie arbeidersbuurten van de stad. Bos on in de V.S. In deze man scholen reeds die ei genschappen, die zijn nakomelingen poot zouden maken. Hij was intelli gent, slim, taai vasthoudend en had >en buitengewoon goede kijk op „bus iness". Dit leidde tot het voortreffe- ijk beheer van zijn taveerne. Na ja- en was Kennedy een man van aan- eden in Boston, die de scepter zwaai- e over een groot aantal van derge- ,ke etablissementen. Zijn zoon Joseph Kennedy zou nog en trapje hoger op de maatschappe- jjke ladder stijgen en een man van Aanzien in het gehele land worden. Deze Joseph, vader van de huidige andidaat voor het presidentschap, irfde alle voortreffelijke eigenschap- jen van zijn vader en misschien nog vel iets meer. Vader Kennedy begon zijn carrière >p vijfentwintig jarige leeftijd als di recteur van de Bostonse Bank. Dit had lij weten te 'bereiken door een zeer ngenieuze en ingewikkelde reeks van eningen die hij had gesloten bij vrien- 3en en relaties. Het was in wezen een sprong in het duister, die hij er echter joed afbracht door zijn bijzonder goe ie kijk op zaken, vooral op financieel gebied, een eigenschap die hij van zijn rader had geërfd. Zijn financiële trans acties getuigden van een inzicht en limheid die weinigen oP dit gebied 'egeven is. In zeer korte tijd werd hij ;en macht in Amerika's financieel centrum Wallstreet. In onze tijd zou men ongetwijfeld bedenkingen hebben tegen zijn metho diek van handel en beleggingen, maar in die dagen was dat normaal. CRISIS ZONDER ZORGEN Zijn geraffineerde beursspeculaties bezorgden hem een aanzienlijk fortuin. Eenmaal in het bezit van dit kapitaal, zag vader Kennedy vele andere mo gelijkheden. Hij exploiteerde biosco pen, deed aan whisky-import en een grondspeculatie. En ook in deze zaken verdiende hij miljoenen door zijn in zicht en kijk op de zaken. Hoe voor treffelijk deze laatste waren, moge blijken uit het feit, dat toen in 1929 de grote crisis uitbrak, Kennedy geen ernstige verliezen leed. Hij had een en ander op de juiste wiize opgevan gen. Zo werd Joseph Kennedy multi miljonair. De crisis in 1929 vond zijn oorzaak onder andere in de al te speculatieve sfeer van die tijd. President Roosevelt wilde een herhaling voorkomen en wenste maatregelen die dit onmogeüjk zouden maken. Tot veler verwondering erzocht de president aan Joseph Ken- De democratische partij in de Verenigde Staten heeft haar keuze bepaald. John Fitzgerald Kennedy werd met een overweldigende meerderheid van stemmen gekozen tot de man die candidaat zal staan voor het president schap van de Verenigde Staten ten behoeve van de deomcraten. Wanneer in november a.s. de verkiezingen voor dit presidentschap zullen worden gehouden, zal Kennedy de strijd moeten aanbinden met de candidaat der republikeinen, welke nog gekozen moet worden. Vermoedelijk zal dit Nixon wel zijn. John Kennedy heeit de grote slag in zijn eigen partij gewonnen. Hierbij heeft hij belangrijke andere senatoren die zich candidaat gesteld hadden, moeten verslaan, waaronder bekende mannen als de gouverneur van Illi nois, Adlai Stevenson en de senatoren Lyndon B. Johnson, Stuart Syming ton en Hubert Horatio Humphry. John Kennedy heeft in zijn partij het pleit) gewonnen en in de landelijke finale zal het er om spannen. Het einddoel, het Witte Huis is in zicht. Hiermee lijkt het alsof de droom van grootvader Kennedy werkelijkheid zal worden. Het is deze Joe Patrick Kennedy, die de grondlegger is van deze snelle ontwikkeling. rikaanse beursleven nieuwe ethische regels gegeven, waarbij hij er voor heeft gezorgd dat er echt geen geraf fineerde mogelijkheden meer open bleven. BELANGRIJKSTE AMBASSADEUR Als beloning voor dit werk en als erkenning benoemde Roosevelt deze Joseph Kennedy tot Amerikaans am bassadeur in Londen. Dit was voor vader Kennedy een bijzonder groot succes, dat hij naar waarde schatte. Hij wist zich in Engeland zeer popu lair te maken. Doch toen de tweede wereldoorlog uitbrak, was 'het Kenne dy als Amerika's belangrijkste ambas sadeur, die steeds weer president Roo sevelt adviseerde zich buiten de oor log te houden. Een en ander leidde tenslotte tot een conflict en Kennedy werd uit zijn hoge positie ontslagen. Dit betekende voor heh een zware slag. Maar hij vond hiervoor troost in zijn gezin. Zijn vrouw had hem negen kinderen geschonken, die allen blijk gaven uit het goede hout gesneden te zfjn en die stuk voor stuk een mooie toekomst voor zich hadden. De oudste van hen was Joe, een bij zonder populaire jongen, die het voor nemen had in de politiek te gaan en indien enigszins mógelijk het te bren gen tot president van de Verenige Sta ten. Deze oudste zoon nam tijdens de tweede wereldoorlog dienst bij de Amerikaanse luchtmacht en verrichtte Probeer ook eens een in uw camara en u zult versteld staan van het resultaat. Vraagt inlichtingen bij: Zuidkade 22 Telefoon 2477 nedy hem in deze affaire te adviseren. Toch was dit een zeer verstandige stap van Roosevelt. Hij richtte zich niet tot een of andere professor die alleen theoretische kennis van zaken had, maar hij wendde zich tot de man die in de praktijk had bewezen al de kneepjes van de beursspeculatie tot in de perfektie te kennen en daar schat rijk van was geworden. Dit was volgens Roosevelt de enige man die kans zou zien maatregelen te nemen, die dergelijke speculaties voortaan onmogeijk zouden maken, zonder dat er mazen in het net over bleven. De president had goed gezien, want Joseph Kennedy heeft het Ame- verschillende heldendaden. De laatste werd hem noodlotig, want bij sneu velde bij een poging om samen met een vriend een boordevol met exploi- sieven geladen bommenwerper op een lanceerplaats van V 2's te laten vallen. JOHN IN JOE's fcPOOR In die tijd lag John Kennedy ten gevolge van opgelopen verwondingen bij een aanval van de Jappen op de torpedoboot waarover hij het com mando voerde, in een hospitaal. Hij was op één na de oudste zoon van het gezin Kennedy en nu de oud ste nu broer Joe gesneuveld was. In het hospitaal heeft bij lang over de dingen nagedacht en het besluit ge nomen in de voetstappen van zfjn oud ste broer te treden en te trachten de idealen van Joe tot werkelijkheid te maken. Hij begaf zich in de politiek, ge steund door zijn gehele familie, zoals dat in Amerika gebruikelijk is. Dit had spoedig resultaat, want in 1946 reeds werd hij lid van het Congres en sinds 1952 is hg senator. Zijn over winning van 1952 liet reeds zien, dat Kennedy zijn politiek mannetje stond. Het ging om de senaatszetel van de staat Massachussetss en de democraat Kennedy moest in het krijt treden te gen niemand minder dan de republi keinse candidaat Cabot Lodge, de man die momenteel permanent vertegen woordiger van de VS in de Veilig heidsraad is. In de verkiezingscampag ne wist Kennedy een enorme aanhang te verzamelen, die hem tenslotte de overwinning bracht. Een. jaar later trad John Kennedy in het huwelijk met de buitengewoon knappe en charmante Jacqueline Bou vier, de dochter van een financieel expert. Zij verschillen wel ongeveer dertien jaar in leeftijd, maar het hu welijk is voortreffelijk. De donkerharige Jacqueline, zal in dien haar echtgenoot tot het presi dentschap uitverkoren wordt samen met hem het jongste presiden tenechtpaar zijn, dat de VS gekend hebben. In de Verenigde Staten is •men unaniem van mening, dat zij de meest charmante gastvrouw is, die het Witte Huis kan sieren. Jackie, zoals zij intiem genoemd wordt, heeft de beste scholen bezocht. Ze erkent, dat er wel wat aanpassings vermogen voor nodig is om de vrouw van een politicus te zfjn. De vrouwen van de andere politici hebben veelal de strijd om hoger op de politieke ladder te komen met haer mannen meegestreden, maar John was reeds senator, toen Jackie zeven jaar geleden met hem trouwde. Zij is ech ter altijd ztelftverzekerd geweest en paste zich dadelijk aan de omstandig heden aan. Zij ontwikkelde zich tot een prima kracht in de verkiezings strijd en gaf zelfs van tijd tot tijd kleine interviews, ofschoon zij er in feite niet van houdt om in het open baar te spreken. Over de taak van de presidents vrouw heeft Jackie haar eigen ideeën. De first lady" heeft volgens haar, net als iedere vrouw de plicht om haar man te helpen in al zijn moeilijkheden. Jacgueline doet haar uiterste best om het in huis prettig en gezellig te maken, zodat haar man er in de schaarse uren die hij daarvoor be schikbaar heeft ontspanning en rust kan vinden. Heel belangrijk vindt zij ook, dat hun klein dochtertje Caroli ne van twee en een half jaar oud, 'n gelukkig gezinsleven kent. Ook John werkt hier zoveel mogelijk aan mee. Het kind mag niet de dupe worden van de positie die vader inneemt, me nen zij. De avonden brengen de Kennedy's meestal gezellig samen thuis door. Dan zitten zij samen bij de open haard, waarin het hout vlamt en lezen iets, of spreken samen over politiek, want ook Jacgueline is hierin bijzonder ge ïnteresseerd, al is het maar om haar echtgenoot. Uitgaan doen ze heel weinig en ze vinden het leukst om kennissen thuis te ontvangen met een leuk dinertje of zo. Wanneer John president zou wor den, dan zal er wel veel in dit leven tje veranderen. Dan zijn er zoveel plichten die hen opeisen, dat de gezel ligheid er misschien onder te lijden zal hebben. Maar de Kennedy's zullen toch trachten van hun geznsleven het beste te maken. STRIJD IN ZICHT J Momenteel staat de grote verkie zingsstrijd voor de finale in november aanstaande voor de deur en hierin zul len de Kennedy's ongetwijfeld alles oP alles zetten, zeker nu John het zover gebracht heeft. John Kennedy, die in zijn uiterlijk meer weg heeft van een ouderejaars student van van een politicus en die men zelfs zijn 43 jaar niet zou geven, heeft echter alle capaciteiten om te winnen. Hij maakt met zijn dikwijls vrij droge, maar spitse speeches een bijzonder goede indruk op zijn toe hoorders en hij heeft een magische kracht om zijn gehoor te binden. Eén ding is zeker, de candidaat der republikeinen zal heel wat moeite heb ben in de stijd die 'hij in deze verkie zingen zal moeten voeren met John Kennedy, de man die weet wat hij wil en daarnaast die eigenschappen van zijn vader en grootvader erfde die zo belangrijk zijn, als scherp inzicht en slimheid. De verkiezingen van een nieuwe pre sident in de Verenigde Staten is voor de gehele wereld van het grootste be lang, want we weten allen, dat de nieuwe president zich op politiek ter rein zal moeten meten met de groten der aarde, waaronder de sluwe Chroesjtsjow. Tegenover hem zal al leen een slim man met een goed in zicht een redelijke kans op politiek succes hebben. NU reeds verkrijgbaar Geïllustreerd 1>95 Niet geillustreerd 1,00 Plastic omslagen 0,95 Wie de snelle uitbreiding van onze groeiende industriegemeente met be langstelling heeft gevolgd zal niet kun nen ontkennen, dat deze uitbreiding een wel zeer snelle vlucht heeft ge nomen. Het actieve gemeentebestuur stelt alle pogingen in het werk de ve le problemen, die aan zo'n snelle groei vastzitten niet alleen bjj te houden, doch vóór te blijven. In de naoorlogse jaren zijn hele wij ken uit de grasgroene delen van de gemeente verrezen. Het uitbreidings plan in de Puttepolder dat wordt aan geduid met het plan Oranje wijk, vangt de eerste expansie der bevolking op. In deze wijk zijn reeds ruim 250 wo ningen bewoond. Momeneel zijn voor rekening van de Woningbouw Wad dinxveen in deze wijk in aanbouw 58 woningwetwoningen, waarvan er 28 gebouwd worden in het kader van de woonvoorziening voor Ambonezen. Dit complex wordt gebouwd in twee en drie woonlagen. Deze woningen zullen waarschijnlijk in september worden opgeleverd. Voorts zijn in aanbouw 66 premie woningen van het Bouwkundig Inge nieursbureau Stuurman Zn, op het terrein gelegen tussen het Koningin Wilhelminaplein en het sportvelden complex. De fa. Rehorst heeft een plan in voorbereiding voor de bouw van 108 flatwoningen. Dit complex is bestemd voor de industriearbeiders. Voor dit plan is m enthans bezig de riolering aan te leggen. Voor Van Dops Bouw bedrijf te Monster, van Brake en Igersz. te Arnhem en de fa P. Rehorst zijn nog enkele honderden woningen in planmatige voorbereiding. Dan heeft de woningbouwvereniging Waddinxveen een bouwplan voor de bouw van 24 woningwetwoningen, ter wijl het bestuur van deze vereniging ook het initiatief nam tot dé bouw van OPBRENGST KOLLEKTE De kollekte van de Chr. Blinden hulp ,De Fakkels bijeen" gehouden van 4-9 juli heeft opgebracht de som van 338.70. De gevers (hartelijk dank. KLEUTERS HADDEN GEZELLIGE DAG Dinsdag 19 juli jj. maakten de kleu ters van de Neutr. Kleuterschool A hun jaarlijkse schoolreisje. Het doel van de reis was dit keel de grote speeltuin „Drievliet" te Rijs wijk. Hier werd naar hartelust gespeeld, ezeltje gereden en genoten v«.n enige poppenkastvoorstellingen. 's Middags werd een boottochtje door den Haag gemaakt, dat ook zeer in de smaak viel. Een woord van hartelijke dank aan de leiding en aan diegenen, die door het beschikbaar stellen van hun auto, dit reisje mogelijk maakten, is dan ook zeker op zijn plaats. DE HUIS AAN HUIS KOLLEKTE VAN „VOORWAARTS" Vrijdag jl. is door de Voorwaarts- mensen gekollekteerd in het Sniep- kwartier. De resultaten waren buiten gewoon bevredigend, de opbrengst be droeg afgerond 506, zodat nu voor het instrumentenfonds 3.000 bij el kaar zijn gebracht. In verband met de vakanties zal deze week niet worden gekollekteerd, maar volgende week zullen de Voorwaartsmannen wel weer zeer veel ijver aan de lag leggen, en naar wij hopen opnieuw met succes. OPENLUCHT BAZAR Op 11, 12 en 13 augustus zal in Waddinxveen voor het eerst een open lucht bazar worden gehouden. Voor waarts heeft hiervan de première, het belooft een zeer groot attractief en modern gebeuren te worden, daar het geheel zal worden verzorgd door een daarvoor gespecialiseerde firma. Tenminste 15 stands zullen worden opgebouwd, die stuk voor stuk een bezoek waard zijn. Een stroom van waardevolle prijzen maakt het geheel nog aantrekkelijker. De plaats waar deze bazar zal worden gehouden, zal nog nader in ons blad worden aange duid. Men lette dus op de komende advertentie. Vakantieverkeer: een complex van 24 bejaardenwonin gen. Deze laatste zullen t.z.t. worden overgedragen aan een stichting voor een bejaardenverzorgingshuis met wo ningen. Verder werden vier woningen aan de Ieplaan Opgeleverd. Vanzelfsprekend moetr ook de mid denstand met deze'Snélle groei reke ning houden. Zo kon dfe commissaris der Koningin vorig jaar de eerste Winkelgalerij in de Oranjewijk ope nen. Inmiddels is nu de winkelgalerij aan de Kerkweg in een vergevorderd stadium. Hier komen naast de twee reeds bestaande winkels nog 7 win kelpanden. De verbouwing van de N.V. Verba kei aan de Zuidkade nadert ook haar voltooiing, en ook hebben verschillen, de winkeliers hun panden in de loop van dit jaar geheel gemoderniseerd. Naar wü vernemen heeft ook het pand van de voormalige groentenwin- kel van de fa Verbree een wel zeer exclusieve bestemming gevonden. Hier zal een kunstcentrum worden geves tigd met ruimte voor doorlopende ex posities. Het ligt in de bedoeling op wel zeer korte termijn met de verbou wingswerkzaamheden te beginnen. De schoolvoorziening is nog wel een probleem, dat om oplossing vraagt. De afbouw van de Chr. Landbouwhuis- houdschool van de CBTB is nu ook goed op gang gekomen. Er zijn echter nog schoollokaliteiten die allesbehalve aan de eisen des tijds voldoen en het zal zeker niet op het gemeentebestuur afsluiten hierin grondige verbetering in te brengen. Al met al gonst het in Waddinxveen van bouwactiviteiten, ook in de par ticuliere sector. Vanzelfsprekend moet de huishouding der gemeente hier mede gelijke tred houden. Enkele ge meentediensten moesten derhalve in personeelsbezetting aanmerkelijk wor. den uitgebreid. ANDERS DAN ANDERS. In de vakantietijd doen we bij voor keur allemaal anders dan anders. Zij, die gewoon zijn om een witte boord te dragen steken zich tijdelijk in het felkleurige sporthemd. De lieden van het sporthemd doen tijdelijk een witte boord om. De landrotten begeven zich tijdelijk naar en in het water. Zij van de waterkant zoeken het droge op. De mensen die gewoon zijn te lopen gaan zitten. En de zitters slaan aan het lo- peri'. Professionele duikers gaan de Kamergebouwen bekijken en onder tussen vermaken de Kamerleden zich met Hiepzee-duiken. Zo zet de vakan tie de wereld op zijn kop. Alles wordt anders dan anders. Uitzonderingen daargelaten. Het verkeer is één van die uitzonderingen. Het verkeer wordt hoogstens drukker en onoverzichtelij ker, maar het verkeersgedrag wordt niet anders. Beter gezegd: mag niet anders worden. Natuurlijk mogen we niet omdat het vakantie is een loopje nemen met de snelheidsbeper kingen. Natuurlijk mogen we niet om goed rechts en links de fraaie na tuur te kunnen bekijken tijdelijk de plicht om goed rechts te houden vergeten. Zo zouden we door kunnen gaan als het er om te doen is elemen taire verkeersregels anders uit te leg gen dan anders. Doe dat niet. Laat u hoe opperbest uw vakantiestemming ook is niet verleiden om anders dan anders te doen: door uw autoruiten vol te plakken met fraaie transfers. Dit is een over bodige en (voor u) gevaarlijke manier om anderen te laten zien hoe ver u het wel gebracht heeft door met een caravan op stap te gaan zonder vakkundig te hebben la ten controleren," of de koppeling en verlichting daarvan in orde zijn, door uzelf en anderen het gezicht door uw auto te benemen door een met koffers, jassen, zonnehoeden en wilde dieren geblokkeerde achterruit, door van uw fiets een rijdende cam ping-show te maken. Tentstokken zijn geen stormrammen en de maximum toelaatbare breedte van 75 cm voor uw lading is ook in de vakantie van kracht, door uw bagage op het autodak met een klapperend dekzeil af te schermen. Als dit zeil wegwaait zal het u meer kosten dan alleen een bedorven va kantie, door u in een vreemd land te wagen zonder de minste notie van de aldaar geldende elementaire verkeersregels, door uw aandacht van de weg te laten afleiden door gezellige reisgeno ten, als verstekeling reizende brom vliegen, middeleeuwse burchten, twin tigste eeuwse signorina's of voor vei lig wegverkeer al te geestrijke natio nale dranken. En zo u toch anders dan anders wilt doen: wees nog voorzichtiger en op lettender dan anders. Verbond voor Velig Verkeer.

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 5