IIIMUUIM KqU Foto SJAAK NOTEBOOK n Dorpshuis hard nodig voor plaatselijke gemeenschap H. VERHEUL ERE-BURGER iVAN WADDINXVEEN Rapport Stichting Maatschappelijk Werk Bij afscheid als directeur N. V. V erheul DE KERKEN NODIGEN BURGERLIJKE STAND 1 HET KEETMEISJE IN DE EUROPOORT! WEEKBLAD VOOE WADDINXVEEN VRIJDAG 15 JULI 1960. De stichting Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, die aan vele gemeen ten al heel wat waardevolle adviezen heeft verstrekt, heelt onlangs een rap port uitgebracht aan onze gemeente, als resultaat van een door de stichting ingesteld onderzoek naar de behoefte aan lokaliteiten voor het verenigings leven. In dit rapport komen de des kundigen van de stichting tot de con clusie dat Waddinxveen de beschikking dient te krijgen over een verenigings gebouw voor algemene doeleinden, dat in de grote behoefte aan ruimte voor 94 verenigingen die het Gouwe-dorp herbergt, kan voorzien. Springt het advies tot de stichting van een dorps huis het meest in het oog, het onder zoek heeft nog diverse andere belang rijke gezichtspunten en maatschappe lijke verkenningen binnen de Wad- dinxveense gemeenschap tot resultaat gehad. Daarom is dit rapport een bij zonder waardevolle basis en oriënta tiemogelijkheid voor de opbouvV van het intensieve Waddinxveense vereni gingsleven. De conclusie in dit rapport dat in een gemeente van 11.000 inwoners met snelle verdere groei in het vooruit zicht een verenigingsgebouw voor al gemene doeleinden verre van een luxe is, is vele Waddinxveners uit het hart gegrepen. Inmiddels is van het Sport weekcomité een initiatief uitgegaan tot de stichting van een gebouw. De stichting voor Maatschappelijk Werk sluit zich in deze zin bij dit initiatief aan, dat de stichting van een gebouw dient te worden aangemoedigd en on dersteund, maar dan met een wijdere strekking dan alleen de belangen van het sportweekcomité. Ook kerkelijke verenigingen inschakelen De stichting Maatschappelijk Werk is van mening dat er ook al hebben de kerkelijke verenigingen aparte ge bouwen voor eigen werk, toch een groot aantal activiteiten overblijft, dat niet speciaal aan een bijzonder rich tingsgebouw verbonden is. Daarom moet zo staat in het rapport te lezen, ook het kerkelijk verenigingswerk bij de stichting van een algemeen doprs- huis worden betrokken. Zou men dit niet doen dan is het gevaar zeer groot dat er een nieuw richtingsgebouw bij komt, dat naar de huidige plaatselijke toestand gerekend de kans zou lopen het stempel links opgedrukt te krijgen. Het komt de stichting Maatschapp- lijk Werk in haar rapport minder wen selijk voor dat de gemeente tot stich ting van een gebouw zou overgaan. Wel dient de gemeente nauw bij het initiatief te worden betrokken en van zelfsprekend is de financiële steun van de gemeente onontbeerlijk. Gebouw met veelzijdige mogelijkheden Het gebouw dient een grote zaal met rumte voor vierhonderd mensen te krijgen zo wordt verder in het rapport opgemerkt. Een grotere ruimte zou economisch niet verantwoord zijn. Die Koop een GOEDE fiets Koop een MAGNEET! in prijzen vanaf f 153,50 compleet. Alleenverk. voor Waddinxveen: L. WIELAARD Kerkweg 112, telef. 2009 grote zaal zou voorzien moeten zijn van een behoorlijk geoutilleerd toneel, terwijl in het gebouw verder enkele ruimten zouden moeten worden be stemd voor kleine vergaderingen en indoortraining ten behoeve van sport verenigingen. Ook aan de openbare leeszaal en bibliotheek zou huisvesting moeten worden verleend en tenslotte zou het gebouw eveneens gelegenheid moeten bieden aan een geschikt zijn voor het houden van tentoonstellingen en dergelijke. Uit het rapport komen verder nog enkele bijzonder belangwekkende ge gevens naar voren, die tezamen een soort „röntgenfoto" van de Waddinx veense "emeenschap leveren. Zo blijkt dat de kerkelijke verenigingen acher- eenvolgens in het R.K. verenigingsge bouw, het Hervojsnd Wijkgebouw en het Geref. Verenigingsgebouw vol doende ruimte hebben om him activi teiten te ontplooien. Geheel anders ligt de zaak echter ten aanzien van de al gemene verenigingen. Daar bestaat een groot ruimte-tekort, hetgeen door het gebruikmaken van de bestaande ker kelijke gebouwen slechts gedeeltelijk ondervangen wordt omdat die kerke lijke gebouwen alleen onder bepaalde voorwaarden ter beschikking staan. Verenigingsleven in cafés De stichting Maatschappelijk Werk komt in haar rapport voorts tot de slotsom, dat een groot deel van het Waddinxveense verenigingsleven zich in café's afspeelt. De stichting heeft niet zozeer bezwaren tegen de café sfeer, als wel tegen de onvoldoende outilage, die café's aan het verenigings leven hebben te bieden, temeer daar vergaderen in een café dikwijls blijkt neer te komen op vergaderingen in de gelagkamer. Niet minder dan 23 van de 94 plaat selijke verenigingen blijken behoefte te hebben aan de grote zaal, terwijl 16' Waddinxveense verenigingen een klei ne zaal ter beschikking zouden moe ten hebben. Slechts 38 verenigingen blijken ge noeg te hebben aan de bestaande ge bouwen. Een en ander in het licht van de omstandigheid dat van 25 vereni gingen de wensen niet bekend zijn, dat wil zeggen, niet in het rapport. Tenslotte wijst de stichting Maatschap pelijk Werk Zuid-Hollapd er in haar rapport over de behoefte aan lokali teiten nog op, dat er ook ruimte nodig is voor tentoonstellingen, demonstra ties, bazars, concerten, toneel en film voorstellingen en in mindere mate voor bruiloften. Vooral voor bijeen komsten en activiteiten op cultureel gebied blijft weinig ruimte beschik baar. Foto Sjaak Noteboom Een historisch ogenblik. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de gemeente reikt burgemeester Van der Hooit de Waddinxveense ere-penning uit. Tijdens een receptie in de cantine van het bedrijf aan de Henegouwer- weg, heeft dinsdagmiddag de heer H. Verheul afscheid genomen als direc teur van de N.V. Auto Industrie Ver heul te Waddinxveen. De heer Ver heul, die 51 jaar is, had met ingang van 15 juli jJ. ontheffing uit zijn func tie gevraagd omdat hij zich uit zaken wil terugtrekken. Het ontslag werd verleend op de meest eervolle wijze. Dat dit ontslag een verlies betekent voor de industriële wereld bleek wel uit de belangstelling van honderden relaties en vrienden welke de heer Verheul de hand kwamen drukken. De heer ir J. Hupkes, president commissaris Vein de N.V., sprekende namens directie en commissarissen, zei dat bij dit afscheid weemoed en droefheid niet te miskennen waren. Anderzijds heerste er ook weer blijd schap omdat de heer Verheul zelf om het ontslag gevraagd had. De argu menten hiervoor dienden gerespecteerd te worden, maar dit terugtrekken heeft bij ons droefheid verwekt. Meer dan dertig jaar heeft U Uw 'beste krachten aan het bedriif gegeven en bent daardoor van enorme betekenis geweest, niet alleen voor de N.V., maar in het bijzonder ook voor het wegtransport in Nederland en ook ver daarbuiten. De heer Hupkes schetste vervolgens het diep sociale gevoel van de schei dende directeur, hetgeen het beste tot uitdrukking kwam in zijn functie als voorzitter van de ondernemingsraad. „Door Uw menselijkheid en grote hart bent U de grote vertrouwensman' van het gehele personeel geworden en hebt daarmee velen geinspireerd tot toege wijde medewerkers". Ook de kwali teiten als verkoper en inkoper van de scheidende directeur waren voor de N.V. van grote betekenis geweest. Ir Hupkes besloot zijn afscheidswoorden, met de wens dat .jongere generatie Verheul in de voetsporen zou treden I van de heer H. Verheul, die voor de N.V. van groot belang was. Burgemeester C. A. van der Hooft, die in gezeiscnap was van zijn ecnige- note, ae heme weinouuers ir J. r. ii. V enema en S. ±"ine, ae waarnemend secretaris, de heer J. JL. Koopman en de directeur van gemeentewerxen, de heer A. C. Kraneveia, auen met bun dames, zei dat dit ontslag voor ae gemeente Waddinxveen een verrassing was. Uok hij roemde de verdiensten van de heer Verheul, als de man die dit grote bedriji wist op te bouwen in het Kleine Waudinxveen. Het was tot voor dinsdagmorgen voor het gemeen tebestuur een moeUijKheid geweest voor de heer Verheul een passend ge schenk te bedenken om daarmee aui- dehjK laten uitkomen, de waardering voor hetgeen de heer Verheul voor de weivaart van Waddinxveen en haar inwoners had gedaan. Naar ernstig beraad hadden B. en W. besloten voor het eerst in het 60U-jarig bestaan van de gemeente, de heer H. Verheul te benoemen tot ere-burger van Wad dinxveen, en hem als eerste in te schrijven in het ere-boek van de ge meente. Onder luid applaus spelde de burgemeester de hierbij behorende zilveren versierselen op en overhan digde hem de hierbij behorende oor konde. De echtgenote van wethouder Pille bood mevrouw Verheul bloemen aan. Nadat de burgemeester Mr. dr. K. F. O. James van Gouda en enkele vrienden en relaties hadden gespro ken, nam de heer Verheul zelf het woord. Hij zei dat hij al lange tijd met het voornemen had rondgelopen en achtte nu de tijd gekomen om zich terug te trekken. De hartelijkheid waarmee hij de laatste weken was omringd, had het afscheid echter ge makkelijk gemaakt. In het bijzonder dankte hij het ge meentebestuur van Waddinxveen voor de hoge verleende onderscheiding. „Hoewel ik van het bestaan hiervan afwist, had ik toch nooit gedacht dat ik de eerste zou zijn die er mee be loond zou worden. Ik geloof ook niet dat Tc hem verdiend heb" aldus de heer Verheul. Voorts dankte hij alle medewerkers voor de vriendschap hem geboden en sprak de wens uit dat de n.v. Verheul nog een betere toekomst tegemoet zou gaan. Waarbij hij tevens de beste wen. sen uitsprak voor bestuur en perso neelsleden van het bedrijf. ZATERDAG OPENING NIEUWE SPEELTUIN. Zaterdag is het feest voor de be woners en in het bijzonder voor de kinderen van St. Victorwijk en om geving. Want na lange tijd van voor bereiding opent de Speeltuinvereni ging „Zonnig Zuid" zijn nieuwe speel tuin. Burgemeester C. 'A. van der Hooft zal aanwezig zijn om de ope ning officieel te verrichten. Aanvang 2 uur. Om 8 uur 's avonds krijgen leden en donateurs de gelegenhed de speel tuin te bezichtigen. KERKDIENSTEN VAN A.S. ZONDAG Nederlands Hervormde Kerk. Van. 9.30 uur Ds C. v. d. Bosch, Bodegraven Nam. 6.30 uur Ds J. R. Cuperus Nederlands Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur Ds J. R. Cuperus Nam. 6.30 uur Ds C. v. d. Bosch Gereformeerde Kerk. V.m. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds J. Snoey Herv. Kring „Wet en Evangelie", Verenigingsgebouw, Stationsstraat. V.m. 930 uur Ds W. F. van der Staat, Zevenhuizen Chr. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Ds A. P. Verloop Woensdag 27 juli, nam. 7 uur Ds A. P. Verloop Rem. Geref. Gemeente. V.m. 9.30 uur Ds Duinker, Hoogvliet KERKDIENSTEN. Parochie St. Victor, Zuidkade. Telefoon 2452. Pastoor: H. C. A. P. van Drunen. Missen: 's zondags 7 uur de vroeg mis; 830 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand: 8 uur avondmis. Zaterdags en zondags om 1 uur Lof. Biechtgelegenheid: 's zaterdags van 5-8 uur. Diensten Jehova's Getuigen. Nam. 6.30 uur Wachttorenstudie. Donderdag 7.30 uur Bedieningsschool. 8.30 uur Dienstvergadering. De ZONDAGSDIENST wordt waarge nomen door Dr. P. van der Linde. m Aangiften van 14 tot 20 juli 1960. Geboren: Helena Annigje, d.v. C. J. van Hofwegen en J. Boon, Eikenlaan 46; IJvonne Theresia Maria d.v. J. F. van der Klauw en M. T. Verbij, Ringvaart singel 28; Hendrik, z.v. W. van der Bas en B. Vink, Zuidkade 82; Jeroen Petrus, z.v. C. L. J. Kleiweg en H. A. P. de Waal, Pr. Hendrik straat 10. Ondertrouwd: J. H. van den Berg en C. J. van der Velden; A. P. Lucardie en IJ. J. Mulder; H. C. Sonneveld en N. van 't Slot; Gehuwd: T. van Mourik en V. P. van Adrichem; C. B. Rozestraten en E. J. A. Nienhuis. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: zonnebrl; blauwe porte- monaie; bruine poedel; goud kettink je met hanger; bruine portemonnaie met inh. Verloren: bruin jongensjasje; blauw jongensjasje; kinderbril; portemonnaie schoolrapport. Voor het vakkundig ontwikkelen en afdrukken van uw VAKANTIEFILMS (in elk gewenst formaat) naar Zuidkade 22, telef. 2477 Ons wekelijks vervolgverhaal door H.A.N.S. HOOFDSTUK I, No. 4. Op een van de wankele stoelen zat een meisje, met een pop in haar ar men gekneld. Teder zong ze een slaap liedje. He, zei ze blij verrast en helemaal niet verlegen. Kom je op visite? Christa meende in de uitspraak een Gronings dialect te bespeuren. Het guitige, ronde gezichtje werd vrijmoe dig naar haar opgeheven en ze voelde zich dadelijk door het kleine ding aan getrokken. Ik wil graag bij jou op visite komen zei ze lachend. Heb je thee? Nee, zei het meisje spijtig. Maar straks ga ik koffie zetten. Papa is dol op een bakkie troost, voegde ze er eigenwijs aan toe. Met een bedenkelijk gezicht keek Christa naar de primitieve bedoening. Een paar oude petroleumstellen ston den op een ondegelijk uitziende tafel. Een waterketel en een koffiepot com pleteerden het servies. Enkele roesti ge bussen deden vermoeden, dat er ook koffie en suiker aanwezig was. Slordig verspreid stonden er enige flessen melk in de keet. „Hoe oud ben je?" vroeg Christa. Als antwoord hield het meisje haar handje uitgespreid omhoog. Vijf jaar, zei ze daarna met niet geringe trots. Dat is een hele hoop, prees Christa. Maar toch nog te weinig, om hier kof fie te zetten. Dat is veel te gevaarlijk. Doe jij het dan, zei het kind gevat,. Christa lachte vrolijk. Ze voelde zich helemaal opfleuren door het gezel schap van dat parmantige ding. Het was echter niet verantwoord, om dat kind aan de lucifers en de petroleum stellen te laten komen. Ze zag even wel, dat er tranen zouden komen, als ze zou weigeren. En die kijkers ston den nu juist zo stralend en blikten vol verwachting en vertrouwen naar haar op. Ze miste de moed om hierin ver andering te brengen. Even later zette ze water op en be gon de koffie a| te meten. Ondertus sen kwam ze te weten, dat haar nieu we vriendinnetje Lucie heette en niet naar de kleuterschool kon, omdat de juffrouw ziek was. Thuis kon ze ook niet blijven, want moeder moest on verwachts naar het ziekenhuis. Daar komt een nieuw broertje van, zei ze met zo'n grote zekerheid, dat Christa opnieuw in de lach schoot. Lachend en pratend zorgde ze voor de koffie en al gauw trok een heerlijke geur door het houten gebouwtje. Op dat moment ging de deur open en een klankrijke mannenstem riep verheugd. Ha, eindelijk weer een keetjuffrouw, die koffie kan zetten. Geef me maar vlug een kopje van dat pittige brouw sel. Verstoord draaide Christa zich af. Niet alleen, omdat ze voor een keet meisje werd aangezien, maar de laat ste opmerking klonk een beetje ge biedend. Er was niets, dat haar zo in oppositie bracht dan een bevel, op welke manier ook gegeven. Haar ge zicht verdonkerde. Opeens viel haar blik op Lucie en ze zog, hoe het kind iedere trek op haar gezicht met angst bestudeerde. Het was haar al opge vallen, dat Luci een overgevoelig na tuurtje bezat. Het kind zou zeker schrikken, als ze haar scherp hoorde uitvallen, ook al waren de woorden niet voor haar bestemd. Ontstemd keek ze naar de jongeman, die zonder veel notitie van haar te nemen, op een der banken had plaats genomen. Hij diepte w£)t papieren uit ziin zak en ging deze vol overgave bekijken. Ze moest toegeven, dat hij een prettig ge zicht had. Zijn muts, grijs van het stof, lag naast hem op de bank en ze kon vrij zijn golvend, donkerblond haar bewonderen. Eigenlijk klonk zijn stem toch ook niet onaangenaam, dacht ze. Ach, wat gaf het, om hem één kopje koffie te geven. Luci, die nog steeds met een angstig gespannen gezichtje naar Christa keek, kreeg een lachje en een knipoogje van haar en ze schonk drie kopjes koffie in. Voor Lucie heel veel melk erbij. Alsjeblieft, zei ze tot de jongeman. Hij dankte beleefd en verdiepte zich. weer in zijn papieren. Zo, zei Christa even later. Nu gaan wij voor jouw papa zorgen. We kunnen niet zomaar de koffie opdrinken en al die harde werkers niets. Vrolijk sprong Lucie op en danste om Christa heen. De jongeman had bij het horen van de woorden even verrast opgekeken, maar zich daarna weer over zijn papieren gebogen. Toch scheen hij te zijn afgeleid, want weer gleden zijn blikken over Christa heen. Zij voelde zijn kijken en draaide hem resoluut de rug toe. Een opzichter of ingenieur was haar conclusie. Sinds de omwenteling van het eiland wemel de het altijd van studerende, of pas afgestudeerde jongelui. De grote plan nen, die op hun omgewoeld eiland tot werkelijkheid werden, leverden na tuurlijk heel wat interessante gege vens. Hij moest zich anders niet ver beelden, dat hier nog meer te com manderen viel. Dan zou ze hem de waarheid zeggen, zelfs al was Lucie erbij. De jongeman zag haar strakke afwerende houding. Nu Roel, zei hij tot zichzelf. Ik ge loof niet, dat je een beste beurt hebt gemaakt. Meestal zijn de jonge meis jes hier van het eiland wel vereerd, als je belangstelling voor hen toont, maar zij schijnt zich op een apart ni veau te voelen. Ze is anders beslist de moeite waard, om extra aandacht aan te besteden DIPLOMA BEHAALD Voor het Middenstandsdiploma slaagden onze plaatsgenoten J. van Dijken, J. Kersbergen en S. Kerver. Zij werden opgeleid door J. H. Visse. De gelegenheid kwam, toen Christa hem, met Lucie op haar hielen, wilde passeren. Snel sprong hij op en open de galant de deur voor haar. Mag ik mij misschien even voorsteL len, zei hij op beleefd, warme toon. Mijn naam is Roel. Roel Valk. Met oprechte blik keek hij haar aan en verloor zich in de onpeilbare, don kere diepten van haar ogen, die hem in tinten van warmgroen en flitsjes goudbruin met zo'n vaste uitdrukking aanzagen, dat hij al zijn overwicht op het landelijke meisje in het niet voel de verzinken. Een stijve hoofdknik was het be scheid. Christa Petersen, zei ze .uit de hoogte en hij zag niet het verraderlijk trillen van haar mondhoeken, omdat ze bij het zien van zijn verbouwereerd gezicht, met geweld haar lachen wilde inhouden. Kom Lucie, vervolgde ze op effen toon. Kom, anders wordt de koffie koud. Het gevoelige hartje van Lucie bleek evenwel met de jongeman medelijden te hebben. We komen straks terug hoor.. Roel, zong ze met haar hoge stemmetje. De aarzeling en daarna de trots, dat ze hem bij zijn naam had durven noemen, deed zo komisch aan, dat zowel Roel als Christa in de lach schoten. Op dat moment keken ze el kaar vol iri het gezicht. (wordt vervolgd).

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 6