Weekblad voor Waddlnxveen Stichting Bijzieutrale Kleuterscholen »V»lksonderwijs« Bonte binnenlandse gebeurtenissen tc is. e.en %e.ui.ststettinfy nadify Opende speeltuin Spiegel van de week „RUBRIEK VOOR DE VROUW" Inschrijving van nieuw© Klenterleerlingen ZONNIG ZUID' Nieuws uit onze woonplaats Cöop. Boerenleenbank VRIJDAG 29 JULI 1960. 16e JAARGANG Adres redaktle en administratie: Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Alledaagse en Vierdaagselopers zijn nog vogelvrij Verkeer re gelen is moeilijk Wat gebeur de er in Amsterdam? En wat gaat er nu gebeuren? Nog geen toto. terwijl ia Nijmegen en Apeldoorn de viaggen wapperuen en ae emnuu- siasie wandelaars voortstapten tangs weiaen en wateren, Dossen en beern- aen, neen de minister van verneer en waterstaat voor net anuere wegver keer een sneineidsoeperlung in stuaie genomen, net is toenemenue verneers- ouveingneia, die in navolging van an uere landen ook ten onzent waarscimn- lyk zal nopen tot rigoureuze vryneitis Deperkingen. jjeze zomer hebben de snelheidsma niakken nog alie geiegenneia nun pri mitieve instincten uit te leven. Eerst moet ars ikortnais de resultaten in net Duiieniana Destuaeren, pas daarna volgt een proei in ons lana en daar van zal weer ainangen, oi er wet- Iteigke voorscnrilten zunen volgen, opgepast dus, alledaagse en viernaag- seiopers, u oent nog vogelvrij; Weinaast even vrij tullen nog ae bromvliegen langs de iMeaerianase we gen. Dit verdroot de iiioemenaaalse pontie zo zeer, dat zij het voornemen neext opgevat deze vrijbuiters die zon der enig rijbewijs het verkeer kunnen terroriseren, een verkeerscursus te ia- ten volgen. Er zijn geen kosten aan verbonden, zodat een dergelijk onder richt alleen maar voordelen neelt. Ge zien de capriolen van talrijke (te) oud en (tej jonge bromlietsberijders zou den wij de minister willen aanbevelen ook in die richting eens na te denken. Misschien kan er een klein bromdi- ploma verplicht gesteld worden. Helaas heeft de politie in verschil lende gemeenten geen manschappen genoeg om alle verkeerszondaars bij de kraag te grijpen. Vooral in Am sterdam hebben de dienaren van de heilige Hermandad wel iets beters te doen. Zij moeten daar immers journa listen meesleuren naar het kot, zodra ze door beruchte onderwereldliguren worden afgetuigd. De arme heren op de walletjes hebben toch al zo'n last van die pottenkijkende permuskieten. Als ze daar het verkeer nog moeten regelen ook, raakt het prompt in de knoop, hetgeen een chauffeur onder- vond, die van twee kanten verschil- I lende aanwijzingen ontving en zich tengevolge daarvan twee maal oog in oog met een kortaangebonden ordebe waarder bevond, die hem vanwege het stipt opvolgen van de orders gelijk 'n "I proces-verbaal aanzegde en toen de I chauffeur zich kwam verontschuldi- I gen, niet beter wist te doen dan hem in de auto terug te slaan, bijna de duim af te knellen en tenslotte met assi stentie van een aantal collega's naar het bureau te ranselen. Ter illustratie diene, dat nog geen half uur later op het zelfde kruispunt door een andere het publiek dienende diender een rijksambtenaar werd aan gesproken met termijn die wij hier niet zullen herhalen. Waarom? Omdat deze de aanwijzingen van een helpen de verkeersagent volgde Na een grondig onderzoek is dit ge val tenslotte toch nog in vrede beëin digd. Beide partijen zijn tevreden ge steld. Ook het rad van fortuin staat nog stil. Het is ae vraag oi ae sporttoio wel zo snel aan gaan oraaien ais ae goklustigen en sportmmnenaen aat willen. De Derste Earner moet ae nieuwe regeling nog goeaaeuren en ae minister wU maar een enaeie pjaehj- ae vergunning atgeven. Omdat zoveel nog onzeaer is, hangt de geneip orga nisatie van de nieuwe wettehjae toto nog aan losse scnroeven en vage toe zeggingen. Niet alleen een prijs van meer dan honderdduizend gulden is onmogelijk gemaakt, maar ooa die van vijttig mille is waarschynkja nog on bereikbaar. Wat wel bereikbaar wordt, is waar schijnlijk een goedkope import siga ret. De Lucky Strike heeft namelijk zijn komst aangekondigd a f 1,25 per pakje. Tot op heden telde de liefheb bers daar f 2,40 voor neer. Dat er een nieuwe prijzenslag zal ontbranden op de Nederlandse sigarettenmarkt is wei zeker. Te Bergen in Limburg stak de poli tie een spaak in 't wiel van een wet houder, die valsheid in geschrifte zou hebben gepleegd. De Amsterdamse rechtbank heett de oud-verzetsman J. Z. wegens zijn aandeel in net drukken van valse indentiteitspapieren voor de Algerijnse opstandelingen toch nog maar een maandje vastgezet. Misschien heeft het illegale werk hem nog te veel getrokken. Enfin, de politie blijft onmisbaar ook in de hoofdstad. Utrechtse Appie, die als beroep had opgegeven timmerman, stond terecht omdat hij dus zonder papieren, in de nacht van 3 op 4 april te Utrecht over het Vreeburg had gereden, in een au to, die hij juist had verkocht. Hij maakte er nog een ritje in, omdat hij de motor wilde controleren. Toen de politie hem aanhield en de papieren vroeg, zei hij. Ik heb ze thuis laten liggen, welke mededeling echter niet juist bleek, omdat hij nog nooit een rijbewijs heeft gehad. De officier noemde de overtreding zeer ernstig, vooral omdat verdachte zes dagen voordat hij werd aangehouden, wegens eenzelfde overtreding was berecht. Als antwoord op z'n straf gaf verdachte 't volgende commentaar: Ik vind, dat meneer de officier me knap aanpakt: drie maanden voor nog geen honderd meter rijden. Ik hoop dat de straf een beetje schappelijk wordt. Maandag verklaarde hij nog over deze straf te zullen nadenken. Nog geen week nadat in Sint Pan- cras. de bejaarde mevrouw Heuvelman- Mantel gewond werd toen zij des nachts met haar man werd overvallen, is in Alkmaar een soortgelijke overval gepleegd. In de nacht van zaterdag op zondag is een jongeman de woning binnengedrongen van de 86-jarige al leenwonende weduwe L. G. Sipman- Rezelman, in de Nassaulaan, nadat hij het slot van de achterdeur had gefor ceerd. Hij gebood de dame haar bed uit te komen en te zeggen waar het geld was. De vrouw gaf hem daarop 150 gulden aan briefjes van 25 en tien gulden waarop de man verdween. De rijkspolitie heeft inmiddels de 25-jarige B. uit St. Pancras aangehouden, die verdacht wordt van de overval die is gepleegd op het bejaarde echtpaar Heuvelman-Mantel. Een werd nog niet afgelegd. bekentenis In een zeker gezin zijn finan ciële moeilijkheden gerezen. Va der heeft een eigen zaak, die hij met grote inspanning tot een enigszins rendabel niveau heeft weten op te werken. Maar de concurrentiestrijd is hard en de lasten drukken zwaar. En dan kan het gebeuren, dat het je als zakenman, op een gegeven ogen blik boven het hoofd dreigt te groeien. Opeens moeten er al lerlei rekening tegelijk voldaan worden, terwijl de debiteuren met him betaling op zich laten wachten. Je ziet er, om zo te zeggen, opeens geen gat meer Vader zit 's avonds laat nog over zijn boekhouding gebogen, met zorge lijke trekken op zijn gezicht. Natuur lijk hebben vaders zorgen hun terug slag op moeder. Ze is prikkelbaar en humeurig, verdraagt weinig van de kinderen en valt om het minste snau werig uit. In het anders zo vredige gezin is het sein op onveilig komen te staan. Er heerst een tastbare spanning, die misschien de jongste kinderèn ont gaat, maar die zeker zijn invloed niet mist op de achtjarige Bertie. Dat moet je er nog bij hebben, denkt moeder geprikkeld, dat je oud ste jongen juist in een tijd, dat je zelf zoveel aan je hoofd 'hebt, vervelend en onhandelbaar wordt. te WADDINXVEEN. Het Bestuur van bovenvermelde Stichting deelt mede a. dat voor de inwoners van de omgeving ten oosten van de spoorlijn de gelegenheid wordt opengesteld tot voor de, bij de aanvang van het nieuwe schooljaar (30 aug. a.s.,) te openen TWEEDE KLEUTERKLAS De kleuters moeten v.w.b. de directe plaatsing op genoemde datum de leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. Ook zij, die in de loop van het jaar 1960 en 1961 (dus na 30 aug. a.s.) de leeftijd van 4 jaar zullen bereiken kunnen nu reeds worden opgege ven. Voor plaatsing zullen zij echter moeten wachten tot de dag waarop zij 4 jaar zullen zijn. b. dat met ingang van eind september a.s. de reeds bestaande kleuterklas in de Open bare Theo Thyssenschool, alsmede de nieuw te openen kleuterklas zal worden ver plaatst naar de „Oranjewijk". Voor inschrijving kan men zich wenden tot de volgende adressen C. M. VISSER, Amalia van Solmsstraat 11; T. VERVERS, Acaciastraat 2; C. M. P. VAN VUUREN, Staionsstraat 39; T. TWIGT, Emmastraat 28. Ook op school gaat het niet best met Bertie. Een uitblinker was hij wel nooit, maar hij kon toch goed meeko men. Waarom wil hij dan nu opeens zijn best niet meer doen? Voortdurend komen er klachten van z'n onderwijzer over de ongezeglijkheid en onoplet tendheid van de jongen. Bertie heeft er al eens een ramme ling voor gehad, nota 'bene van een moeder die vroeger voor alles geduld had, maar nu dadelijk uit haar slof schiet. Maar klappen noch boze woor den of bedreigingen helpen. Bertie blijft vreemd doen. Geen ogenblik brengt moeder het gedrag van haar zoon in verband met de stemming in huis. De kinderen weten immers van niets. De ouders zorgen er wel voor, dat hun zorgen voor de kinderen ver borgen blijven. Maar ze beseft niet, dat voor een kind van Bertie's leeftijd juist dat verborgene iets verplette rends krijgt. Vader en moeder lachen niet meer. Hun gezichten staan altijd zo, of ze aan allerlei pijnlijke dingen denken. Er hangt een onzegbare drei ging en bedruktheid om hem heen. En dit gaat de jongen tot stikkens toe benauwen. Juist omdat hij er de oor zaak niet van kent Het hoogtepunt wordt bereikt, als hij op een avond door de ouders on gezien, een gesprek tussen vader en moeder afluistert. Dan hoort hij, dat het om geld gaat Ik weet niet meer, hoe we eruit moeten komen, heett Bertie vader met een zucht horen zeg gen. Dan is hij naar boven gehold en snikkend op zijn bed gevallen. Zijn veilige wereld is ingestort. Iets ontzet tends hangt hun boven het hoofd. Alle zekerheid voelt hij wankelen. Hij weet zich met zijn angst geen raad. Zo vindt moeder hem later, totaal overstuur. Moeten we nu gaan bedelen? snikt hij. „Hebben we geen geld meer om brood te kopen?'' Ineens begrijpt moeder wat een on geweten angst haar jongen in. stilte verwerkt heeft. Haar eigen zorgen zijn opeens niet belangrijk meer; die gaan op een dag weer voorbij. Waar het nu alleen op aan komt, is Bertie gerust te stellen; hem zijn gevoel van veilig heid terug te geven. Ze trekt hem dicht tegen zich aan en zegt met de oude, opgewekte stem: Malle jongen! We zitten even in moeilijkheden, maar dat is maar tijdelijk. En jullie eten er nooit een boterham minder om. Maar we kunnen van 't jaar niet met va kantie en we moeten wat minder snoe pen. Tot er weer geld komt. Vertrouw maar op vader en moeder. Bertie. Hoe heerlijk^ dat een kind altijd onmiddellijk bereid is, zich door zijn ouders te laten geruststellen! Marcello. Voor de onlangs opgerichte speeltuinvereniging „Zonnig Zuid" van de omgeving St. Vic- torstraat, was het zaterdag een grote voldoening toen de speel tuinen konden worden openge steld door burgemeester C. A. van der Hooft. Deze opening trok veel belangstelling en werd o.a. bijgewoond door wethouder S. Pille, gemeente-architect A. C. Kraneveld en de wn. secre taris J. L. Koopman. Verder vertegenwoordigers van „De Paddestoel" en van de Ned. speeltuinorganisaties-Unie. Burgemeester van der Hooft wees er in zijn openingswoord op, dat bij de uitbreiding van een gemeente niet al leen volstaan kan worden met woning bouw. Naast kerken en scholen dient er ook gezorgd te worden voor de ont spanning van de jeugd, die van de straat moet worden gehouden. De aan leg van speeltuinen kan hiertoe bij dragen. Hij prees het initiatief dat voor de oprichting van een tweede speel tuinvereniging genomen was en waar voor hij in-het bijzonder de heer A. L. Boer erkentelijk was. Deze heeft an deren voor dit werk tot een ongekend enthousiasme weten te brengen. Bur gemeester van der Hooft bracht ver der naar voren, dat er bij de inrich ting van deze speeltuinen in belangrij ke mate sprake is van particulier ini tiatief, dat weliswaar wel werd ge steund door de overheid, maar waarbij rekening werd gehouden, dat niet al les op de overheid kan neerkomen. Vervolgens verklaarde burgemeester van der Hooft na de jeugd er op gewezen te hebben zuinig te zijn met de speeltuinen de beide speeltui nen aan de St. Victorstraat officieel voor geopend. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heer De Ruiter, namens de Ned. Unie van speeltuinorganisaties, die erop wees, dat het speeltuinwerk in Nederland reeds 60 jaren is geor ganiseerd. Er bestaan nu 630 kinder speeltuinen in ons land. Er valt ook hier een zekere ontwikkeling te con stateren. Aanvankelijk werd volstaan met een afgesloten terrein, dat als speelweide kon worden benut. Thans gaat men van de gedachte uit, dat ook een zekere leiding bij het spel moet worden gegeven. Zijn felicitaties gin- lukwensen van die vereniging had aangeboden sprak de voorzitter van de speeltuinvereniging Zonnig Zuid, de heer A. L. Boer, een dankwoord. In het bijzonder betuigde spr. zijn dank voor de grote medewerking die van iedereen was ondervonden. Ook door de ouders was daadwerkelijke mede werking verleend. De heer Boer sprak de wens uit, dat deze dag gezien zou kunnen worden als het einde van het in grote getale aanwezig was, bezit begin en niet als het begin van het einde. Vervolgens nam de jeugd, die van de beide speeltuinen. Burgemees ter van der Hooft en de directeur van gemeentewerken, de heer Kraneveld, gingen hierbij voorop en namen tot groot vermaak van de aanwezigen een wip in beslag, hetgeen ongetwijfeld deze feestelijke opening accentueerde. De speeltuinvereniging Zonnig Zuid'' is er in geslaagd een fraaie speelweide te openen. Bij de r.k. school ligt de speeltuin voor de grotere kin deren, terwijl aan de andere zijde van de St. Victorstraat een speeltuin van de kleuters aanwezig is. In de speel tuin bevinden zich o.a. schommels, zweefmolen, wip, ringen, touwen, draai molen en zandbak. De meeste werk tuigen zijn door de leden van de ver eniging in eigen beheer vervaardigd of gemonteerd. Het geheel is in frisse Foto Sjaak Noteboom Burgemeester en gemeente-architect op de wip gen vergezeld met de aanbieding van een speelbal aan het bestuur van Zon nig zuid. Nadat een vertegenwoordiger van de zustervereniging De Paddestoel de ge- kleuren ook al weer door de leden ge schilderd en vormt een aantrekkelijk object voor de jeugd. Beide speeltui nen betekenen een grote aanwinst voor de gemeente. VERBETERING VAN DE WILHF.LM1NAKADE. In de a.s. gemeenteraadsvergadering staat o.a. op de agenda een voorstel van burgemeester en wethouders tot verbetering van de Wilhelminakade. De uitvoering van de plannen van de Provinciale Waterstaat tot verbete ring van de Gouwe-oever vinden voortdurend voortgang. Momenteel is men bezig met de voorbereiding van de verbetering van deze oever ter hoogte van de Wilhelminakade juist ten zuiden van de nieuwe loswal. Uiteraard betreft de verbetering van de Gouwe-oever door de Provinciale Waterstaat uitsluitend de oeververde diging. Het gemeentebestuur heeft echter gemeend de Provinciale Water staat te moeten vragen het werk zo danig uit te voeren, dat het weg- lichaam voldoende breed is om er te zijner tijd een weg en een trottoir te leggen ter breedte van zes meter. Het spreekt voor zichzelf, dat de kosten van het door de Provinciale Water staat te verrichten meerwerk ad 15.000,— voor rekening van de ge meente Waddinxveen komen. Het is evident, dat deze kosten veel lager zijn dan wanneer de gemeente dit werk zou moeten uitvoeren los van de werk zaamheden aan de Gouwe-oever. Tevens zal het nodig zijn in verband met de wegverbreding een fabrieksge bouw en drie woningen aan te kopen en te amoveren. Waar ook de Provin cie een aantal woningen moet aanko pen is de Provincie bereid zorg te In verband met de steeds toenemende werkzaamheden, zijn wij genoodzaakt een kleine wijziging in de kasuren te'brengen. Met ingang van 1 augustus a.s. zal de bank op de volgende uren geopend zijn: Van MAANDAG tot en met VRIJDAG van des morgens 912.30 uur en des middags van 24 uur. 's ZATERDAGS des morgens van 9—12 uur; bovendien is de bank op VRIJDAGAVOND? geopend van 7—9 uur. HET BESTUUR.

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1