Weekblad voor Waddinxveen Bij Bonte binnenlandse gebeurtenissen Spiegel van de week RUBRIEK VOOR DE VROUW" \/lcUUen v&twijdeze-H Titinbeb 9tette U jutig, Zei au£>iden&Ln,g, d^memte^aadó^LUmg imtt 29 £uêi ROUWER NIEUWS Spaar met meer VRIJDAG 5 AUGUSTUS I960. 16e IAARGANG Adres redaktie en administratie: Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Het dure sigaretje Congore- actie 55 miljoen cadeau Bouwbedrijf vecht voort Een Nederlandse scheepsbouwpresta- tie. Er zijn vee) punten aan te voeren, die pleiten voor samenwerking met andere landen, zeker voor een klein land als Nederland. Maar ©en derge lijke bereidheid tot samenwerking moet niet zo ver gaan, dat de vader landse industrie in ernstige moeilijk heden wordt gebracht. Dit dreigt het geval te worden! In een onbewaakt ogenblik hebben de Nederlandse Eu- romarktonderhandelaars hun handte kening gezet onder een tabaksakkoord, waarbij de invoerrechten verhoogd werden van 6 tot 30 pCt voor tabak afkomstig uit landen buiten de Euro- markt. Nederland, dat geen eigen ta- baksproduktie heeft, betrekt voor zijn alom gewaardeerde kwaliteitssigaret ten tabak uit Noord Amerika en Rho desia. Het gevolg van het akkoord is nu dat de prijs van de in Nederland te verwerken tabak uit niet aangeslo ten landen aanzienlijk hoger zal wor den. Daarbij komt nog, dat de fiscus de Nederlandse roker een wel zeer zware belasting laat betalen. Van een pakje sigaretten van 1,steekt de fiscus niet minder dan 0,69 in zijn zak. Aangezien fabrikant, groothandelaar en detaillist ook nog iets moeten ver dienen, is de werkelijke waarde van dat pakje sigaretten niet meer dan f 0,10 aan tabak. Gaat dit nu door de verhoging der invoerrechten 0,12 kosten, dan wordt een verkoopprijs 1,20, want de fiscus moet ook weer meer hebben. Er is geen land. waar de belasting zo zwaar op de tabaksindustrie drukt als in Nederland en daardoor komt deze industrie in een moeilijke positie waar het de concurrentie met het bui tenland betreft, zeker waar het gaat Om de strijd met landen als Frank rijk, Duitsland en Italië, binnen de Euromarkt, landen die een tabaksin dustrie hebben, die op verschillende wijze door hun overheid worden ge steund. De Nederlandse sigarettenroker, zal niet alleen meer moeten gaan betalen voor zijn strootje, maar de industrie krijgt bovendien een wel zeer moeilij ke tijd. Onze onderhandelaars moeten toch ook wel een beetje nationale belangen in het oog houden! Het is te hopen, dat de overheid wat betreft de Nederlandse belangen in Nieuw Guinea wel op haar kwi- vive is. Men krijgt echter de indruk, dat de Nederlandse onderdanen in dit overzeese gebiedsdeel daar weinig op vertrouwen, want er vertrekken veel Nederlanders de laatste tijd uit Nieuw Guinea. Er heerst een zekere ongerust heid onder de blanken, waarvoor twee oorzaken aanwijsbaar zijn, te weten de aangekondigde maatregelen tot ver snelling van de zelfbeschikking der bevolking en de gebeurtenissen in Kongo. Er zijn vele Nederlanders die ver wachten, dat in Nieuw Guinea zich een soortgelijke ontwikkeling als in Kongo zou kunnen voordoen door de komen de vergrote invloed van de autochtone bevolking op de gang van zaken. Men verwacht namelijk dat in de toekom stige Raad voor Nieuw Guinea geen Europeanen zitting zullen hebben. Het lot der blanken zou dan geheel in handen van de Papoea's liggen. Het behoeft in Nieuw Guinea ech ter zo'n vaart niet te lopen, mits de overheid attent is en geen onberaden stappen doet Wel is het van het groot ste belang, dat de elite van de Nieuw Guinese bevolking vroegtijdig leert verantwoordelijkheid te dragen voor het welzijn van het land. Dat kunnen ze beter leren nu het Nederlands ge zag er nog volledig is, dan wanneer dit verdwenen zou zijn, want dan mis sen zij elke ervaring. Dan zouden to nelen als in Kongo zich ook hier kun nen afspelen. Nu echter is de kans gering. Ongetwijfeld hebben velen onaanks het mopperen dat zij wel eens doen, het voornemen tot belastingverlaging van minister Zijlstra toegejuicht. Trouwens wie zou daartegen bezwaar hebben? De minister heeft het plan, om de inkomstenbelasting op het inkomen van de werkende vrouwen in ons land te verminderen, een grotere aftrek van studiekosten als buitengewone last te geven, minder vennootschapsbelasting te vragen op gekeerde winsten, alsme de de commissarissenbelasting op te heffen. Dit zijn de voornaamste pun ten die de minister bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Tot de opzet van de herzienings- voorstellen behoort niet het brengen Vein verandering in de totale hoogte van de belastingdruk. Toch zal er met deze belastingverlaging een bedrag van niet minder dan 55 miljoen gemoeid zijn, die het rijk ons schenkt. Hiervan komen niet minder dan ongeveer 40 miljoen voor rekening van de werken de vrouw, die op die manier het leeuwendeel van deze ministerlijke surprise krijgt. Wij krijgen de indruk, dat de minis ter eindelijk de billijkheid van een dergelijke verlaging waar het de be lastingdruk op het inkomen van de werkende vrouw betreft, heeft inge zien. Tot nog toe werd dit inkomen buitensporig zwaar belast. Zo goed als men te spreken is over de plannen van minister Zijlstra, zo slecht zijn de heren van het bouwbe drijf te spreken over minister De Pous. Een ieder ligt de recente bouwsta- king nog vers in het geheugen en we weten allen wat hiervan de oorzaak is geweest. De verhoging der bouw kosten als gevolg van loonsverhoging, mocht het niet in de prijs worden door berekend. Nog steeds is het bouwbedrijf hier. over met de minister in gesprek en de aannemersbonden blijven doorvechten tegen de huns inziens onrechtmatige prijzenbeschikking van het ministerie van economische zaken. Zoals een en ander zich momenteel ontwikkelt, ziet het er naar uit, dat er voorlopig geen overeenstemming wordt bereikt, ja, dat het conflict zich eerder toespitst. Volgens het bouwbedrijf hebben de conferenties met de minister tot geen enkel bevredigend resultaat geleid. Daarom heeft men de minister nu een aantal concrete vragen gesteld. Van de beantwoording van deze vragen hangt het af. welke stappen de bou wers verder zullen ondernemen. Menigmaal krijgen wij brieven over behandeling van vlekken. Allerlei mid deltjes zijn er dan reeds geprobeerd, doch het lukte maar niet de vlek te doen verdwijnen. Wat nu te doen? Zie hier enige algemene regelen voor het verwijderen van vlekken. 1. Zorg er voor, dat vers gemorste vloeistoffen eerst zoveel mogelijk worden opgenomen met een le pel, een spons, de stompe kant van een mes, of met vloeipapier. Strooi daarna direct wat zout op de plek om verder uitlopen te voorkomen. 2. Behandel de vlek zo spoedig mo gelijk. Oude vlekken hechten zich vast aan het goed en zijn moeilijk te verwijderen. 3. Probeer een vlekkenmiddel altijd eerst op een staaltje, of aan de binnenkant van zoom, zak of kraag; blijkt de stof niet tegen het middel bestand te zijn, zoek dan een ander middel. 4. Ga de soort vlekken na, voordat een verkeerd middel gekozen wordt. Voor vetvlekken moeten vetoplossende middelen worden gebruikt b.v. tetra of benzine (bulten werken). 5. Neem geen verschillende middelen ken aan de verkeerde kant. Witte stoffen evt. bleken. Weet u niet hoe of waardoor de vlekken zijn ontstaan, of vindt u ze in onbetrouwbare stoffen, be gin er dan niet zelf aan, maar vertrouw de stof toe aan een goe de chemische wasserij en wijs deze wasserij speciaal op de vlek ken. Door ondeskundige behande lingen wordt de vlek vaak van kwaad tot erger. Vrijdag 5 augustus a.s. hoopt prinses Irene haar 21ste verjaardag te vieren. Dit is wel een zeer be langrijke dag voor hare koninklijke hoogheid, want over het algemeen wordt deze leeftijd als de over gang naar de volwassenheid be schouwd. Zij is onze tweede prinses die nu zullen zich ongetwijfeld nog haar volwassen is. Ouderen onder ons geboorte herinneren, die eenen twintig jaar geleden plaats vond onder nogal dreigende omstandig heden. Helaas hielden wij onze kleine prinses slechts kort in ons midden en toen zij na de oorlog weer in ons land terugkeerde, was ze inmiddels bijna zes jaar gewor den. Wij hopen echter, dat zoiets zich niet meer zal herhalen en dat onze prinses nog vele jaren in gezond heid en voorspoed beschoren mogen zijn. „Mag, als 'k bij u komt logeren, ook mijn hond in uw hotel?" Antwoord der hotel-directie: „Ja, dat mag hij zeker wel. 'k Ben al dertig jaar in 't vak nu, dus beleefde nogal wat, maar ik heb van honden-gasten altijd weinig last gehad. Nooit kwam 's morgens vroeg een hondgast drie kwart dronken van een feest; voor een hond is de politie nooit in mijn hotel geweest. Zelfs de meest ras-echte rashond kijkt mij nooit aan met de nek en nog nooit betaald' een hond mij met een ongedekte chèque. 'n Hond heeft mij nooit honds be handeld, geen hond rookte ooit in bed. Stak de boel in brand of brandde gaatjes met zijn cigaret. Nooit had ik een hondlogeergast, die stiekem de benen nam inclusief mijn klerenhangers, handdoffleen met monogram. Als u over deze dingen ook zo denkt, is het oke Kunt u zelf net als uw hond zijn, komt u dan gerust maar mee." door elkaar, probeer zonodig pas een ander middel als het vorige zorgvuldig verwijderd is of al thans goed droog is. Plaatselijke behandeling van vlek ken dient alleen dan te geschre den wanneer de stof niet te vuil is, anders ontstaan er kringen. Wanneer in goed wasbare stoffen veel vlekken voorkomen, is het beter deze stoffen niet te ont- vlekken, maar ze te wassen. Met goede synthetische wasmiddelen bereikt u doorgaans al veel, mits u er vlug 'bij bent. Sommige kleine spatten kunnen reeds verwijderd worden door wrijven en borstelen. Neem hier voor indien mogelijk een lapje van dezelfde stof of gebruik de binnenkant van de zoom om te wrijven. Stoffige wollen kleding kunt u afborstelen met lauw water, eventueel met ammonia (1 lepel op een flinke kom lauw water). Sla de borstel na het indopen goed uit en borstel daarna, zo veel mogelijk met de draad mee. Blijft er dan nog een vlek over, dan neemt u het hiervoor bestem de vlekkenmiddel. Altijd goed nabetten met schoon water en droogbetten met een doek. Als de vlek verdwenen is, dan zonodig glad- en droogstrij- Vrijdagavond kwam de gemeenteraad bijeen. Het hart van de agenda vorm de het voorstel van burgemeester en wethouders tot vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, welke wijziging noodzake lijk is in verband met het voornemen van de provincie om ter ontlasting van het verkeer op de Henegouwerweg en speciaal van het kruispunt bij de hefbrug een nieuwe weg aan te leg gen. Deze zal ongeveer 200 meter ten oosten van de hefbrug de Brugweg kruisen. Tegen het ontwerp plan had den 37 belanghebbenden in 7 bezwaar schriften bezwaren ingediend. De raad had gevoel voor de bezwa ren van reclamanten en drong er bij burgemeester en wethouders op aan, dat dit college moeite noch tijd zal sparen om er bij de provincie te be pleiten, dat zoveel mogelijk aan de belangen van de gedupeerden zal wor den tegemoet gekomen en dat waar nodig een passende schadeloosstelling zal worden toegekend. Burgemeester C. A. van der Hooft kon de mededeling doen, dat men met vertrouwen de door de provincie met belanghebbende te voeren onderhan delingen kan tegemoet zien. Hij is er van overtuigd, dat zoveel mogelijk aan de verlangens zal worden tegemoet ge komen. De raad ging met het voorstel akkoord. „Wat te grijs" Een punt van bespreking vormde voorts de aanschaffing van een toga voor de ambtenaren van de burgerlij ke stand. Mevrouw van der Torren-Veendorp (WD) vond, dat burgemeester en wethouders het wel wat te grijs ma ken door voor te stellen een grijze to ga aan te schaffen. Zij zeide voor keur te geven aan zwart. De voorzit ter deelde haar mening niet en zag de zwarte toga het liefst voorbehouden aan de rechterlijke macht en de gees telijkheid. Ook dit voorstel werd ten slotte met algemene stemmen aangeno men. Algemeen betreurde de raad een besluit te moeten nemen tot het voe ren van verweer tegen een dagvaar ding van de heer J. van den Berg in zake het verkrijgen van een uitpad vanaf zijn eigendommen in het Weeg- je. Natuurlijk is hier langs minnelijke weg een oplossing te vinden, zo was niet alleen het oordeel van burge meester en wethouders maar ook van de raad. Een voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van 15.000,— voor de verbetering van de Wilhelmi- nakade werd met meer enthousiasme begroet. De verbetering van de Gou weoever door de provincie maakt het mogelijk ter plaatse gelijk tot verbre ding van de weg over te gaan. Het werd eigenlijk alleen maar betreurd, dat nu slechts een gedeelte van de Wilhelminakade voor verbetering in aanmerking kwam en dat nu niet te gelijk de gehele Gouweoever tot aan de brug bij de Rijksweg onderhanden werd genomen. De heer Noorlander (Herv. kieszers) betreurde het wel, dat enige goede woonhuizen aan de verbreding van het wegdek ten prooi vallen, maar ook hij moet toegeven, dat het algemeen belang wel preva leert. Schoolgrens verlegd T>e raad ging ook akkoord met een voorstel tot onderhandse aanbesteding van een gedeelte van stratenplan VIII. Dit stratenplan gelegen ten noorden van de Nassaulaan moet op zo kort mogelijke termijn worden uitgevoerd in verband met de woningbouw door van Dop's Bouwbedrijf daar ter plaat- De heer Lips (PvdA) blijkbaar op het dwaalspoor gebracht door een eer dere uitlating van de voorzitter meen de te moeten protesteren tegen een voorstel van b en w om de raad een schoolgrens voor de beide openbare lagere scholen te laten vaststellen. Het is met die schoolgrens overigens maar een grillige geschiedenis, want deze wordt de laatste jaren nogal eens ver legd. De bedoeling van het college is om de beide scholen zoveel mogelijk gelijke tred in hun groei te doen hou den. De voorzitter zette de zaak recht met de mededeling, dat de raad hier inderdaad in tegenstelling tot zijn aanvankelijke mening competent is een besluit te nemen. De regeling van de schoolgrens zal in die zin zo soepel mogelijk worden gehanteerd, dat kin deren uit hetzelfde gezin dezelfde school kunnen bezoeken. Het voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van rechten voor het ophalen van huisvuil stuitte alleen op enkele formele bezwaren van de heer Lips. Mevrouw van der Torren-Veendorp (WD) maakte tijdens de rondvraag de voorzitter er op attent, dat d.e Waddinxveners zich zeer ongediscipli neerd gedragen bij de spoorwegover- de. man ali CieeA 9n aJtle. qo&de. PtMerMedinq^alken in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons gang in'de Kerkweg en bij de hefbrug. Het was haar opgevallen, dat wan neer de bomen gesloten waren ge weest, het verkeer zich reeds in be weging zette als de rode stoplichten nog branden. Zij Vroeg hier de aan dacht van de politie en van de vereni ging voor veilig verkeer op te vesti gen. Aan het sot van de vergadering, die een zeer vlot verloop had wenste wet houder Pille (PvdA) de burgemeester en diens gezin een prettige en zonni ge vakantie toe. Ongetwijfeld zullen de Waddinxveners hun hardwerkende eerste burger zoiets niet misgunnen. UIT ONZE WOONPLAATS DE HUIS-AAN-HUIS KOLLEKTE. Dezer dagen ontvingen de bewoners van de Onderweg, Kleikade, Plasweg en Jan Dorrekenskade W.) een circu laire betreffende de huis aan huis kol- lekte, welke door Voorwaarts wordt gehouden. Heden vrijdagavond komen de geuniformde Voorwaartsmannen deze bewoners een bezoek brengen, ook degenen in de Sniep welke bij de aldaar gehouden kollekte niet thuis waren, worden alsnog met een bezoek vereerd. Wij hopen dat ook hier voor Voorwaarts succes niet zal uitblijven. LOODS AFGEBRAND. Dinsdagmiddag ontstond brand in 'n loods die dienst deed als opslagplaats van de heer Den Ouden. De loods, ge legen aan de Middelburgseweg bij de vuilnisopslagplaats werd een prooi der vlammen, niettegenstaande de brand weer alle krachten inspande om het vuur te bestrijden. De brand zou ont staan zijn door met vuurspelende kin deren. De opslagplaats was laag ver zekerd. KUNSTHANDEL MET EXPOSITIERUIMTE. Het pand nabij de hoek Kerkweg- Zuidkade. de leegstaande winkel van de fa Verbree, zal nu eindelijk een nieuwe bestemming krijgen. Nu de heer Verbree reeds geruime tijd dit pand verlaten heeft zal ook Spaargelden gemakkelijk Spaarregeling voor jongeren (15-21 jaar) met 10 toeslag Volledige service in alle bankzaken COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1