FOTO SJMK KOTEBOOM Uektbaetet de ftaakdedkacPiten i Op de weg: géén struisvogelpolitiek! IttaakPieen na bchaaC 9ielje 9huA en Bel bij brand 3000 Sportflitsen uit onze woonplaats VRIJDAG 5 AUGUSTUS PAGINA 2. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Er zijn tijden geweest, waarin sier lijke karossen, chars-a-bancs, berli- ners, diligences en hoe ze verder ge heten mogen hebben, het verkeer op 's werelds wegen gaande hielden. De tijd van schetterende trompetfanfares, van fraai uitgedoste postiljons en van in stofwolken gehulde reisromantiek. Haast die modegril waar wij tegen woordig allemaal aan lijden kende niemand en er was altijd gelegenheid om van tijd tot tijd halt te houden en het stof van de rit weg te spoe len met een frisse drank. Dia be hoefte om te restaureren is door de eeuwen heen gebleven en zal wel al tijd blijven ook. Maar het van tijd tot tjjd doen stoppen van de koetsen was niet alleen om de dorst te kunnen lessen. Onze voorouders verstonden immers de kunst om het nuttige met het aangename te combineren. Er werd niet alleen figuurlijk maar óók letterlijk uitgespannen. Er bestonden in vroeger eeuwen tal loze voorschriften, die het verkeer met de paardentractie regelden. Daaronder waren er ook, die bepaalden dat de paarden na het afleggen van een be paald traject gewisseld moesten wor den. Dat gebeurde dan bij de uitspan ning, meestal tegelijk het officiële plaatselijke poststation. Daar wachtten de bezwete paarden een warme stal en een flinke portie haver. Daar werd gewreven en geroskamd. Want in de zorg voor het paard lag de garantie voor een vlotte en veilige reis. In een van de oudste verkeersregle menten ter wereld een t.b.v. Dschingis Kan (1155-1277) uitgevaardigde azia- tische post en wegenwet was bepaald dat aan de poststations (die één dag reis uit elkaar waren gelegen) steeds een twintigtal goed onderhouden paarden gereed moest staan. Aan de door Napoleon gebaande Simplon-route waren 12 relais stations voor het wisselen en onderhouden van de paarden. De zorg voor het gereed- hebben van goed onderhouden paar den was geen sinecure, vooral niet wanneer vorsten op reis gingen. Toen de Keizerin van Rusland niet groot gevolg in 1858 naar Italië reisde kre gen de postmeesters aan de route de opdracht te zorgen voor 152 verse paarden bij elke officiële uitspanning. Tempora mutantur De tijden zijn Veranderd. Voor de enkel paardekracht zijn er honderden verpakt in chroom en staal teuggekomen. De uitspan ningen zijn gebleven, maar uitspannen in de letterlijke zin des woords is er niet meer bijEn er is niemand, die voor onze chroompaardjes verplichte rustuurtjes voorschrijft. Roskammen is (nog) niet bij de wet verplicht en hét zal niemand een zorg zijn of onze we gen bevolkt worden met bezwete paar- dekrachten. Pas als er vermoeidheids verschijnselen beginnen op te treden wordt het een zaak die de aandacht trekt. Maar zo ver lieten onze voorou ders het niet komen. En wij? Zijn wij van de vroege ochtend tot de late avond bezorgd voor de staat waarin onze paardekrachten verkeren? Is een afgesleten autoband voor ons evenzeer een reden om uit te span nen als een afgesleten paardehoef in het verleden? Gunnen wij onze auto ook van tijd tot tfjd de rust en de verzorging, die hij nodig heeft? Onderhoud, regelmatig onderhoud van onze auto, motor, scooter of brom fiets is voor de veiligheid nog van véél groter betekenis dan de zorg voor het paard in vroeger eeuwen. Het van tijd tot tiid vertroetelen van de paar den was toen een vanzelfsprekendheid. Laat het dat ook voor ons zijn. Want hoeveel er ook veranderd is in de loop der eeuwen nog altijd geldt dat „veiligheid vóór alles gaat (Verbond voor Veilig Verkeer). Voor het vakkundig ontwikkelen en afdrukken van uw VAKANTIEFILMS (in elk gewenst formaat) naar Zuidkade 22, telef. 2477 Het is een droevig verschijnsel dat veel jongelui die de school verlaten, nog geen flauw idee hebben van het beroep dat zij zullen kiezen. Er wordt tegen woordig wel meer dan vroeger aan beroepsvoorlichting gedaan, maar in wezen is het toch nog te weinig. Wanneer wij ons rea liseren dat er ruwweg zo'n 5000 verschillende beroepen zijn, dan is het duidelijk dat bij de voor lichting er slechts een beperkt aantal aan bod komen. Het is echt wel begrijpelijk en ver standig, dat ouders hun kinde ren voor een onderzoek sturen naar een bureau voor beroeps keuze, want daar staan weten schappelijk geschoolde vakmen sen klaar om de jongeman of het meisje te testen en zij kun nen in hun rapport belangrijke richtlijnen geven, waardoor de succesvolle keuze van een be roep voor de jonge mens aan merkelijk eenvoudiger wordt gemaakt. Van het grootste belang is het, dat de jongelui die beproefd zullen wor den, niet te jong zijn. Zij die jonger zijn dan twaalf jaar worden zelfs door de stichting niet geaccepteerd. Als re delijke leeftijd voor een onderzoek ziet men 16 jaar en ouder al naar gelang de ontwikkeling van de persoon. Vroeger voor 1918, toen de maat schappelijke toestanden geheel anders waren dan nu en aanmerkelijk meer jongelui op 12 of 13 jarige leeftijd zo van de school naar de fabriek, atelier of dergelijke gingen, kon men eigen lijk niet spreken van puberteit. De kinderen werden zo plotseling in het volle leven geplaatst, ontgroend en ze waren kleine oude mannetjes en vrouwtjes, voor het grootste deel doordrongen van de maatschappelijke en levensproblemen. Een geleidelijke ontwikkeling via de puberteit, zoals vele jongelui die nu kennen en die meer mogelijkheden biedt voor de geestelijke ontwikkeling was er toen voor velen niet. Hierdoor kon men in die tijd dergelijke jongelui ook vroeger testen. Door de „Sturm und Drang periode" die velen nu door maken is het verstandiger met een onderzoek te wachten, omdat men dik wijls nog niet kan zeggen hoe de per soonlijkheid zich zal ontwikkelen. Van daar dat men bij een stichting de jon gelui liever op iets oudere leeftijd ziet komen, bijvoorbeeld wanneer ze in de laatste klasse van een middel bare school zitten. Veel jongelui en hun ouders wach ten echter anderzijds weer te lang. Na de examens maken velen zich nog geen zorg. Eerst vakantie, is de leus. Na enige tijd gaaf men echter verder denken. Wat moet er nu gebeuren? En dan komt men er toe om een bu reau te consulteren. Maardan is er dikwijls geen plaats meer voor een onderzoek, want de bureaus zijn in middels volgeboekt. In september of oktober moet ieder weten waar hij aan toe is en dan komen de moeilijkheden. Waarom wachten veel mensen zo lang? Men kan jongemensen toch reeds laten onderzoeken wanneer ze in het laatste jaar zijn van de school. Waar om tot het laatste nippertje gewacht? Vanaf november tot en met april hebben de onderzoekbureaus het niet zo druk, dan kan er gemakkelijk con sult gegeven worden en is men bo- DE WERELDREIS VAN 109. Maar daar hadden Jantje en" Pietje niet veel lust in. Naar huis kunnen we alleen ook wel, dachten ze en zette het op een lopen. De politie agent was veel te dik om zo hard te rennen. En toen bovendien de slagbo men van de spoorweg tussen hem en Jantje en Pietje neergelaten werden,' was alle kans voor de arme man ver keken. 110. De slimme politieman had echter nog andere pijlen op zijn boog; hij bel de in het baanwachtershuisje zijn col lega van het eerstvolgende dorp op. toen onze helden dan ook een kwartier later dit dorp binnenstorm den, sprong daar tot hun onplezierige verrassing ineens een agent uit een zijstraatje te voorschijn. „Halt" klonk het. vendien in staat om voldoende aan dacht aan de proefpersoon te geven en uitgebreid overleg te plegen met de oorzaak over de resultaten. Bij een groot deel van het publiek is nog maar weinig bekend over de moderne methoden van onderzoek die tegenwoordig worden toegepast. Bij vele leken hangen nog begrijpen van zo'n vijfentwintig jaar geleden. Vooral na de laatste wereldoorlog is er veel veranderd en heeft men bij het on derzoek ook meer de sociologie be trokken. Het gaat er niet alleen om of iemand intelligent is, maar ook of hij of zij die intelligentie gebruikt. Daarnaast is men ook tot de conclusie gekomen, dat iemand eerst goed in een bepaald beroep past, wanneer hij of zij er zich geheel in kan aanpassen. Het gaat er dus niet meer alleen om, of iemand er de vaktechnische capaci teiten voor heeft. Of althans aanleg heeft om die te leren, neen, door een uitgebreid onderzoek ook in andere delen, van de menselijke psyche wordt onderzocht of de betrokken persoon ook sociaal in dit beroep zal passen. Zo kan iemand, die bijv. heel ge schikt zou zijn voor machinebankwer ker, althans wat zfjn aanleg voor handvaardigheid betreft, een afschuw hebben van vuil, stof of dergelijke. Hierdoor kan hij zich moeilijk of in het geheel niet aanpassen en zal hij nooit een honderd procent kracht wor den die bevrediging vindt in zijn werk. Wordt diezelfde persoon in een andere omgeving geplaatst, waar hij wel kan aarden, dan voelt hij zich daar thuis en zal tevreden kunnen zijn en daar door een betere werkkracht. De onderzoekingen die door het team worden verricht zo'n team bestaat minimaal uit drie personen - worden in een rapport neergelegd. Maar voor dat het zover is, komen de proeflei ders bijeen in vergadering en depone ren daar de resultaten van him onder zoek aangevuld met eventuele monde linge verklaringen. Aan de hand van die resultaten wordf het totaal omvat tende rapoort opgesteld. Indien het even mogelijk is, volgt men bij de stichtingen graag de ver dere ontwikkeling. Hier kan men later conclusies uit trekken aangaande het toegepaste onderzoek. Men kan dan controleren of men juist geoordeeld heeft of dat er fouten werden gemaakt en door wie. De gerenommeerde bureaus voor be roepskeuze in ons land voeren hun op dracht met de grootste nauwkeurigheid uit, dikwijls aan de hand van jaren lange ervaringen. Zij kunnen zeer be langrijke richtlijnen geven voor de verdere ontwikkeling of beroepskeuze van de onderzochten en dit is van bij zondere waarde voor de mens en de maatschappij. NAJAARSBEURS TE UTRECHT. (12 tm. 17 september). Aan de Najaarsbeurs, die van maan dag 12 tot en met zaterdag 17 septem ber in Utrecht wordt gehouden, zullen 1063 firma's uit 23 landen deelnemen. De Najaarsbeurs, die een netto-ex positie oppervlakte van ruim 16.000 m2 beslaat, zal geheel aan gebruiks goederen zijn gewijd. Zestien groepen zullen op de a.s. beurs met hun pro- dukten vertegenwoordigd zijn. Er zal een uitgebreid aanbod te zien zijn op het gebied van huishoudelijke artikelen en onderhoudsmiddelen; glas, aardewerk, porselein en kristal; luxe metaal- en houtwaren, couverts, kunst- nijverheids. en religieuze artikelen; woningtextiel en fournituren; klein- meubelen; goud- en zilverwerk en bij outerieën; uurwerken; rokersbenodigd heden; lederwaren; mode. en kleinvak- artikelen; parfumirieën, kosmetika en toiletartikelen; speelgoed; sportartike len; reklametoegiftartikelen en souve nirs; winkelinrichting; étalage, en re- klame artikelen; kantoorbenodigdhe den. Aan de Croeselaan zal een modern expositiegebouw worden bijgebouwd met een grondoppervl akte van ruim 170(00 vierkante mieter.' waarbij eeni parterre met een ruimte van 9000 vierkante meter. Vakantiestemming beheerst de sport Alleen „De Gouwe" in haar element WZC. DE GOUWE. Uitslagen: Gouwe III—BZ PC I 3-5 LZC IIIGouwe HL 5-3 Gouwe HGouwe HL 1-3 Gouwe IGZC comfo. 2-2 Door de nederlaag tegen LZC UI zag de Gouwe Hl de kampioenstitel voorlopig aan zijn neus voorbijgaan. De drie overgebleven ploegen AZC II, LZC UI en Gouwe 1U zullen nu in een halve competitie moeten uitmaken wie er kampioen wordt en er naar de bond promoveert. Gouwe I speelde een vriendschappe lijke partij tegen een ploeg van de GZC. Met één invaller voor Sol bleek de Gouwe toch instaat een goede wedstrijd te spelen en met een gelijk spel 2-2 te eindigen. Zelfs internatio naal v. d. Tooren vermocht hieraan niets te veranderen. Programma zaterdag 7 uur: Gouwe IDonk 1 Gouwe IDonk I dame# Gouwe IEDonk H Woensdag 10 aug., 7.30 uur: Gouwe IVSleutelstad III. Voor deze avond wordt nog getracht een tegenstander te vinden voor Gou we I. M enraadplege hiervoor de raam biljetten. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN Maandag 8 en dinsdag 9 aug. zullen cje clubkampioenschappen worden ver- wommen. Alle leden van de Gouwe orden opgewekt hieraan deel te ne- r Len. Op maandag 8 aug. wordt de 400 r leter verzwommen, op dinsdag de o verige» nummers. Men raadplege het rjiededelingenbord in het zwembad. Dinsdag wordt tot slot gespeeld: Gouwe (jeugd tot boven 20 jaar. jaar—Gouwe WAK. NIEUWS. 5 leden van de W.S.V. W.I.K. heb ben de vierdaagse te Nijmegen met succes volbracht, op de 55 km liepen P. van Elswijk voor de 6e maal, A. van Elswijk en M. Kersbergen 2e maal en op de 40 km liep S. de Ouden voor de 2e maal, en Mevr. van Nielen-Mooy voor de 2e maal 30 km. Vrijdag 5 augustus clubavond om 7 uur. de openluchtbazar „VOORWAARTS" Zoals reeds eerder vermeld houdt die Muziekvereniging Voorwaarts een gjrote openluchtbazar ten bate van hjaar instrumentenfonds. Dit gebeuren zal plaats hebben op 11, 12 en 13 aug. a.s. Als plaats hiervoor is aangewezen de Prins Bernhardlaan in het Oranje kwartier. Het geheel wordt verzorgd door de firma Tulp uit Soestdijk, wel ke hiervoor geheel is gespecialiseerd. In Waddinxveen is iets dergelijks nog niet eerder vertoond. Wij wensen Voorwaarts die dagen goed weer en veel bezoek toe. W.SJ3. NIEUWS. Op 10 en 11 sept. begint de compe titie afdeling Gouda, dus zullen de WSE elftallen weer aan de slag gaan om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Voor het zo ver is zullen er nog verschillende oefenwedstrijden ge speeld worden. De junioren hebben al verschillende wedstrijden gespeeld en zaterdag gaat WSE B en C op bezoek bij Moerkapelle B en C om oefenwed strijden te spelen. De senioren elftallen spelen op 20 en 21 aug. en op 3 en 4 sept. oefen wedstrijden waarvan op 20 aug. de wedstrijd gespeeld wordt Verheul WSE om de wisselbeker, uitgeloofdj door het gemeentebestuur. Ook voor de junioren staan nog en^ kele oefenwedstrijden op het pro gramma. Heeft u zich al opgegeven als lid of donateur van W.S.E. Wü heb ben u er graag bij, het adres van de secretaris is Th. Bunnik, Ringvaart singel 38. Ook kimt U zich opgeven iedere vrijdagavond tussen 7 en 9 uur bij J. Vaneman, St Victorstraat 36, waar ook het poolformulier kan ingeleverd wor den. De andere adressen voor pool- inlevering zijn dezelfde van vorig jaar C. Verwoerd, Ieplaan 118 en Adr. Klei weg, Brugweg 33. Postduivenvereniging De Sperwer Wedvlucht vanaf St Chislain Hornu. (B) 187 km. Los 9 20. Aankomst le duif 11 56 01; 128e duif 12 24 09. Uit slag: Jac. de Beer 1 6 8 25 46 50 51 58 60 69 92 99 122 123; P. van Geloo- ven 2 19 81; J. Degenkamp 3 18 21 32 48 49 57 65 111 112; Dodewaard-Ou- ter 4; H. van der Willik 5 47 68 72 85; J. C. Kor en7; C. van Ringelenstein 9 91; W. van der Jagt 10 114 116; W- van Ringelenstein 11 13 78 108 117 124; W. van der Water 12 15 42 106 126; D. Heeren 14 95 119; Abr. van der Graaf 16 76; P. Vink 17 24 43 56 67 75; S Harskamp 20; H. van Dijk 22 98 118 127; N. van Vliet 23 35 45 53 66 71 121 128; Jac. de Jongh 26 109; O. Spruit 27; Jac. van der Zijde 28; J. Slootjes 29 31 74 82 107; H. J. van den Berg 30; J. van der Kraats 33 83 96 97; A. Lam 34; L. P. Hoogerdijk 36 40 41 52 84 102 103 104; H. Metselaar 37 39 73 86 101; P. Metselaar 38; C. Hofman 54 70 87 88 106 120; G. Boere 55 63 64; Gebr. van Wageningen 61; Abr. de Bruin 62 77 94; A. H. Fase 59; P. Bonefaas 89; D. la Grand 90; A. Groenedijk 93 100; L. de Bruin 125; J. C. de Riet 110 113; J. de Kooter 80 115. PREDIKBEURTEN KERKDIENSTEN VAN A.S. ZONDAG Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Eerw. heer Kommers, Gortel. Nam. 6.30 uur Ds. D. J. van Dijk, Nieuwerkerk. Nederlands Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur Eerw. heer J. Verboom, Nam. 620 uur Eerw. heer Kommers. Herv. Kring „Wet en Evangelie", Verenigingsgebouw, Stationsstraat. Vm. 920 uur Ds. E. H. Kalkman. Gereformeerde Kerk. Vm. 920 en nam. 620 uur Ds Snoey. Rem. Geref. Gemeente. Vm. 10 uur Drs. J. C. M. van der Sluys, Hengelo. Chr. Afgescheiden Gemeente. Vm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. A. P. Verloop Woensdag 10 augustus, nam. 7 uur Ds. A. P. Verloop Parochie St. Victor, Zuidkade. Telefoon 2452. Pastoor: H. C. A. P. van Drunen. Missen: 's zondags 7 uur de vroeg mis; 820 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand: 8 uur avondmis. Zaterdags en zondags om 1 uur Lof. Biechtgelegenheid: 's zaterdags van 5-8 uur. Diensten Jehova's Getuigen. 6.30 uur Wachttorenstudie, donderdag 11 augustus, nam. 720 uur Bedieningsschool 820 uur n.m. Dienstvergademg.

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2