Weekblad voor Waddlnxveen Hengelaars, alen u zich eens voor dal de nissen „mensien" Gebrek aan teamgeest Nederland en zijn welvaart Vox Jubilans gaat drukke maanden tegemoet Spiegel van de week99 „RUBRIEK VOOR DE VROUW" WEER OF GEEN WEER mL°r^£ Weer twee grammofoonplaat opname A. BROUWER Treinverbindingen weer verbeterd No. 789 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960. 16e IAABGANG Adres redaktle en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal I 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Op de merkwaardigste plaatsen kunt u spelende radio's aantreffen tegenwoordig. In een restaurant zorgt een gelukkige bezitter van zo'n appa- Het gaat onze industrieën blijkbaar heel goed, want in een land als het onze, met zijn grote bevolkingsdichtheid, zou de kans op een arbeiders- overschot groot moeten zijn. Het tegendeel is het geval. Onze industrieën komen mensen tekort en wel in zo ernstige mate, dat men buitenlandse werkkrachten aantrekt. Aan het eind van deze maand wordt de eerste groep verwacht van de ruim 2000 Italiaanse arbeiders, die ons land aantrekt om in de Neder landse industrieën te werken. Een overeenkomst die de tijdelijke immigratie regelt, werd kort geleden getekend. In Nederland wordt een lijst van benodigde arbeidskrachten opgesteld die naar de Italiaanse arbeidsbureaus gezonden wordt. Aan de hand van deze lijst kan de werving beginnen. De Nederlandse behoefte gaat voor namelijk uit naar arbeiders voor de metaal- en textielindustrie. Het ligt in, de bedoeling niet louter ongeschoolde krachten aan te trekken. De over eenkomst spreekt van 600 geschoolde arbeiders. Men betwijfelt erirter of dit aantal wel gehaald zal worden. De Italianen komen op een contract van 12 maanden. Dit contract kan verlengd worden. De reiskosten worden door Nederland betaald, maar er wordt naar gestreefd deze op de Neder landse werkgevers te verhalen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er in de toekomst nog meer Italiaanse arbeidskrachten naar ons land zullen komen. Kinderbijslag voor allen Aan een tot nog toe door velen als onbillijk aangevoelde situatie schijnt een einde te komen. De regering heeft besloten het wetsvoorstel tot invoering van een algemene, de hele bevolking omvattende kinderbijslagvoorziening - dus ook voor zelfstandigen - te handhaven. Dit blijkt uit een memorie van ant woord, die de minister van sociale za ken, de staatssecretaris van financiën en de minister van binnenlandse zaken hebben ingezonden op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer. Volgens een regeringsvoorstel blijft de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind van loontrekkende be staan. De bewindslieden staan voor de loontrekkenden een volledige loon- compensatie voor. Daarover kan naar hun mening echter beter van gedach ten worden gewisseld, als het tijdstip van inwerkingtreding is aangebroken. De premie voor de drie verzeke ringen a.o.w., a.w.w. en kinderbijslag zal in één bedrag worden geheven. Totowet is dubbeltje op zijn kant Het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer over de totowet - het rege ringsvoorstel tot invoering van een gecontroleerde voetbalpool met geen hogere prijs dan f 50.000,een be perkte inzet en een verplichte bestem ming van de netto-opbrengst voor sport en liefdadiheid is een staal kaart van onderling sterk uiteenlopen de meningen. In het algemeen komen de diverse (opvattingen echter overeen^ met die van de gelijkgezinde fracties in de Tweede Kamer, waar het wetsontwerp onlangs met een geringe meerderheid d« eindstreep gehaald heeft. Als de totowet in september ook in onze senaat behandeld wordt, zal de goedkeuring, die de regering zo ern stig nastreeft, opnieuw - en ditmaal in het beslissende stadium een dubbel tje op zijn kant zijn. Geen spelende radio s in de trein De techniek schrijdt met rasse schreden voorwaarts, dat is iets waar mee wij elke dag worden geconfron teerd. Keken onze grootouders# nog raar naar een kastje met knopjes en spoeltjes, waaruit krakerige geluiden kwamen en waren zij nauwlijks ge neigd het wonder dat radio heet te aanvaarden, wij zijn met dit moderne medium zo vertrouwd, dat velen het niet meer kunnen missen. De techniek helpt hierbij een handje en de kleine draagbare radio's maken het de bezit ter mogelijk zijn navrante achtergrond van het dagelijks bestaan, met zich mee te nemen al waar hij gaat. raat voor een muziekje en of de an dere bezoekers daar content mee zijn of niet, zij moeten en luisteren of de zaak verlaten. Dat is het nare van dergelijke snufjes. Overal komt men ze tegen. Op straat is het nog niet zo erg, omdat men daar aan voorbij gaat, maar wanneer men een lange treinreis moet maken en men treft het, dat een be zitter van een draagbaar radiotoestel in dezelfde coupé zit, dan heeft men geen rustig moment meer. De N.S. hebben hun treinpersoneel geinstrueerd het oude verbod om mu ziek te maken in de trein te hand haven. Met dit verbod in de hand wil len de N. S. paal en perk stellen aan de geluidsplaag van de draagbare radio's. Soms worden de treincoupé's veran derd in complete jukeboxen en onge. twijfeld zullen er mensen zijn die dit op prijs stellen maar voor de reizigers die er niet van houden in zo'n reis een temptatie. Het ligt in de verwachting dat ook andere instanties maatregelen zullen gaan nemen tegen deze apparaten, op dat er tenminste nog een klein beetje rust in de wereld overblijft. Oorzaak van ruzie in gezinnen „Kom jij maar pappa, mijn hartje," zegt de vader, terwijl hij het 7-jarig dochtertje, zo groot als ze is, op schoot trekt. „Mama is een akelig mens. Ik mag nooit wat van haar," mokt Tiny. „Zullen we dan samen die stoute mamma een pak op de broek geven stelt vader voor. Het moet een grapje betekenen, om het kind weer in een goed humeur te brengen. Maar de kleine gaat er fel op in: „Ja, jij moet het doen. Jij bent sterk pap, tegen jou durft ze niet. Sla haar maar flink De moeder komt met een stuurs gezicht en, rode plekken van opwin ding in de hals, de kamer binnen. Ze vangt de laatste woorden op en be grijpt onmiddellijk dat ze op haar be trekking hebben. Haar boosheid groeit uit tot razernij. „Welja, neem jij haar maar op schoot," valt ze uit. „Neem haar maar in bescherming en laat je door haar opstoken tegen mij. Als er iemand slaag verdient, is zij het, dat onuit staanbare nest Vader weet niet waar het over gaat, maar trekt bij voorbaat partij voor het dochtertje, waar hij dol op is en dat in zijn oggn geen kwaad kan doen. In zijn hart is hij ervan overtuigd, v dat moeder die kleine meid veel te hard aanpakt. „Jij hebt altijd wat," roept hij op zijn beurt gepikeerd. „Altijd heeft Ti neke het gedaan. Bedenk toch, hoe klein ze nog is. Met kinderen moet je geduld hebben." Voor de zoveelste maal is de sfeer in huis bedorven. Ru zies om het kind zijn aan de orde van de dag in dit gezin, waar de ouders niet één lijn trekken; eikaars opvoe dingmethoden kritiseren en niet schro men, hun onenigheid in het bijzijn van het kind uit te vechten. „Jij geeft haar teveel toe," kijft moeder. „Jij maakt er een verwende egoistische tiran van." „En jij kunt niets van haar velen. Jij hebt de pik op haar 1" scheldt hij terug. Tiny maakt handig gebruik van de vertroebelde sfeer. „Lieve pappie," vleit ze terwijl ze aanhalig haar kopje tegen hem aanschuurt. Maar intussen kijken haar felle oogjes moeder vijan dig aan. Het is of ze haar uitdaagt: „Durf me nu maar eens te raken. Va der beschermt me lekker Met moeite beheerst de vrouw zich, om ze niet allebei aan te vliegen, 's Avonds op de slaapkamer komt het nogmaals tot een uitbarsting. De he vigste verwijten doen ze elkaar. „Jij bent geen moeder. Je misbruikt je macht over zo'n klein kind „En jij zit onder haar plak. Ze houdt je voor de gek, waar je zelf bij zit. Je kunt er nog plezier van hebben, als ze groter wordt Wat zal er van Tiny terecht komen bij deze tegenstrijdige opvoeding? Waarschijnlijk maken beide ouders fouten, terwijl ze ieder voor zich den. ken alle gelijk van de wereld te heb, ben. De moeder is inderdaad vaak te streng en mist de juiste tact. De vader tracht het tegenwicht te vinden door te grote toegeeflijkheid. Maar geen van beiden is erin geslaagd, de gulden middenweg te bewandelen en goede evenwicht te bereiken. Zo zal Tiny opgroeien tot een product, dat steeds geslepener 'haar eigen voordeel zoekt. Voor moeder zal ze geen liefde en eerbied hebben, omdat ze in vader een bondgenoot vindt, die moeder al even hard afvalt. Maar al lijkt het, dat van vader houdt, toch heeft ze ook voor hem geen echte genegenheid. Ze speelt hem alleen tegen moeder uit; ze heeft hem nodig, om haar zin te krijgen. Wat hier mankeert, is de TEAM-GEEST tussen vader en moe der. MARCELLE. drukt, houdt 'hij in de tegenover lig gende mondhoek een sigaar vast. t Gaat moeilijk, maar het gaat. Zon der sigaar geen Visser ook bij het filmen niet. de polder aangekomen doceert Bart: je kan de haak door het vlees van de rug slaan of door zijn neusgat Dan ben je het aas wel eerder kwijt r het visje blijft langer leven, jn vis geen gevoel Verouderde praatjes, de niemand meer gelooft Bart kent de poldervaarten beter dan zijn broekzak. Vanmiddag haal ik er wel een uit, had hij gezegd en het gaat er op lijken, dat hg gelijk krijgt. D'r zit er een bij, meldt hij. De heer Visser holt door de zuigende klei, brengt zijn camera h: stelling en is net op tijd klaar als Bart zijn hengel neer legt en zijn snoek voorzichtig binnen haalt. Hij is niet erg groot, zegt Bart, anders had ik hem een poosje laten zwemmen tot hij moe was. De snoek die hij op het droge trekt, blijkt onge veer 50 cm lang te zijn. Nu de haak uit de bek halen. Een snoek is een roofvis, heeft dus een grote bek en slikt zijn prooi in zijn geheel naar binnen, mét het haak je. Als hetgeen we nu te zien krijgen geen dierenmishandeling is, weten we niet wat het dan wel is. Met een stalen veer spert Bart de bek van de snoek open en constateert, dat het haakje niet zo diep zit. Via de kieuwen friemelt hij het haakje los. Soms trek je z'n ingewanden mee naar buiten, zegt hij. We denken aan de artsen, die htm zenuwpatiënten de raad geven te gaan vissen. Dat moet zo kalmerend werken. Inderdaad neemt de spanning van het naar de dobber kijken je geheel in beslag. Het jachtinstinct, dat ieder mens van nature heeft, wordt wakker. Maar we denken ook aan de waar schuwing: Pas maar op, dat de visjes jou niet vangen. Stel nu eens voor dat de snoeken „mensten" en ons met een croquetje of roomsoes onze slokdarm opentrokken. Ja, er zit wel iets in als Dierenbe scherming beweert, dat snoeken die renmishandeling is. Maar gewoon vis sen dan De heer Visser is klaar met zijn oP- name en kan antwoord geven op deze vraag. Ook „gewoon" hengelen is wreed. De gevangen vis wordt dikwijls in het water teruggeworpen. Goed. Maar door het aanpakken worden meestal de schubben beschadigd, de vis krijgt zg. schimmel en. gaat toch dood. Als men de vangst mee naar huis wil nemen, worden de vissen in een leefnet gestopt en wie zal zeggen, hoe de dieren dan nog lijden Dierenbescherming is er wel van doordrongen, dat een echte hengelaar zeker niet de opzet heeft dieren pijn te doen. Daar komt bij, dat hengelen m ons lan/J de meest beoefende tak van sport Het weer is in ons dierbaar land bijzonder wispelturig, en zeker in vakantietijd verlangen velen vurig naar lekker warm en zonnig weer om buiten te genieten; maar elke trieste regendag zal duizenden verdrieten. De zomer van verleden jaar is ons goed bijgebleven, doch de beperkte regenval vergalde veler leven. De limonadefabrikant zat aan de goede zijde, maar de bebouwers van het land kregen heel wat te lijden. De regenkledingfabrikant bleef met zijn voorraad zitten, en al zijn grote afnemers zaten op 't weer te vitten. De klompenmakers blijkbaar ook hebben veel scha geleden, en zijn over het droogtejaar bepaaldelijk ontevreden. In Zwolle kwamen zij bijeen, naar mij pas is gebleken, om tegen de ontstane nood maatreg'len te bespreken. Zo blijkt het weer maar zelden goed, het heeft zijn voor en tegen; vakantiegangers wens ik toe: veel zonen 's nachts wat regen. Scheepers. Vakaritleverkèër DOE GEWOON! LIG V EH K I is en Dierenbescherming niet de be doeling heeft de meestal enthousiaste hengelaars tegen zich in het harnas te jagen. Evenmin als men op slag de Spanjaarden het stierenvechten kan ontnemen, kan men de Nederlander verbieden te hengelen. Maar als de Nederlanders het hengelen niet kunnen laten, dan moeten zij de zaak van twee kanten bekijken. Het zou al een grote vooruitgang zijn, zegt de heer Visser, als in de wet kwam te staan, dat men gevangen vis sen direct moest doden. Hoofdinspecteur Visser verfilmde die middag een stukje dierenleed, dat een paar honderdduizend Nederlanders on nadenkend veroorzaken. Door middel van een film zullen zij attent gemaakt worden op het wrede van het hengelen. Enkele uren lang sopte de heer Visser door drassig grasland voor 2 mi nuten filmspeeltijd. der platen zal onder deze titel in de handel worden gebracht. kleding., de cyuwt&ie ondehAcfieixkng. Sn allt qo&de. lieAerMeduig^aAen HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 2285 Een journalist van de Nieuwe Haag se Courant heeft met hoofdinspecteur Visser een eendags-excursie gehouden en schrijft nu. daarvan onder boven staand opschrift oon. het volgende: Zou je het aandurven een film te maken, zei jaren geleden de heer G. Nieuwenhuijsen, directeur van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Die ren, tegen een nieuwe medewerker, die van dierenbescherming zijn vak wilde maken. Deze nieuwe medewerker was de heer K. Visser. Hij kreeg een camera in zijn handen gedrukt en trok er op uit. Die eerste film was een zonder ling product: een aaneenschakeling van flitsen Om aan te tonen dat dierenbe scherming nodig is. Thans heeft de heer Visser reeds ongeveer 25 films gemaakt. De rol prenten trekken steeds weer volle za- len. Direteur Nieuwenhuijsen heeft de gave van het woord, waarmee hij op striemende wijze de mensen eerbied bijbrengt voor het collega-schepsel, dat dier heet. De zwijgzame reus Visser vertelt de mensen door middel van zijn films over het dierenleven. Soms zijn het „lieve" films, die de harten vertederen, maar daar zijn ook de films, die laten zien hoe de mensen hun medeschepselen maar al te dik wijls behandelen. Nu heb ik een film over vissen, vertelt de heer Visser. Niet over de „broodvisserij", maar over het henge len. Er zijn in ons land ongeveer 400.000 hengelaars, brave burgers, die helemaal niet de bedoeling heb ben dieren te kwellen- Maar als men er over nadenkt, moet men toch toe geven, dat hengelen erg wreed kan zijn. Ga zelf maar eens meeZo kwa men we terecht in de wijde polders van Zuid-Holland. Onderweg moet de heer Visser zich al enig idee hebben gevormd over de wijze, waarop hij zijn film wilde opnemen. Op een erf stelt hjj zijn camera op. De visser, die me dewerking verleent (Bart zullen we hem noemen) wordt achter een heg opgesteld. Dan roept de heer Visser: Kom maar op Bart loopt het erf op, gaat naar het huisje, pakt de krant uit de gang en leest het weerbericht. Stormachtig weer dat wil zeggen, dat het goed weer is om te snoeken. Bart pakt een emmer en gaat naar de tocht, -waarin een visbun ligt. Daaruit haalt hij klei ne visjes, levend aas voor de snoeken. Close-up. De camera snort. Terwijl de heer Visser een oog tegen de zoeker Na op 23 juni een concert te hebben gegeven in de Ev. Luth. Kerk te ,s Gravenhage, geeft a.s. maandag Vox Jubilans en het Herv. Knapenkoor haar 2e zomeravondconcert in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee. Dit concert speciaal voor de badgas ten wordt gegeven op uitnodiging van de V.V.V. aldaar. Het programma is daarom enigzins internationaal getint. Feike Asma speelt die avond voor namelijk werken van Handel en eigen bewerkingen, terwijl het concert die avond door hem geopend zal worden met de toccata over Ps 146 van Jan Zwart. 5 September zullen van Vox Jubi lans een aantal plaatopnamen worden gemaakt in de Wilhelminakerk te Rotterdam. In totaal zullen acht num mers worden opgenomen voor twee 45-toeren platen. Onder meer zal wor den opgenomen: „Ontwaakt tot lied'- ren der vreugde" van H. Keuning. Een 29 September verleend het koor en Feike Asma medewerking aan een openingsavond van het Herv. Jeugd werk in de Ned. Herv. Kerk te Bode graven. 8 Oktober zal het jaarlijks concert in de Wilhelminakerk te Rotterdam worden gegeven. Daar zullen onder meer twee nieuwe psalmen door Mar. Egberts geharmoniseerd te weten de Psalmen 75 en 116 ten gehore worden gebracht. Het is geen onbekend feit, dat burge meester van der Hooft steeds op de brés staat voor het verkrijgen van verbeterde aansluitingen voor de treinenloop. Pluk A de vruchten van Uw geld Een spaarrekening bij onze bank is een vruchtbare Uw geld' is veilig, dagelijks opvraagbaar en levert j een goede rente op. COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1