BEJAARDENTEHUIZEN 12»ws S88SSS B Gouwe-meisjes hebben titel voor het grijpen F ■i Sportflitsen uit onze woonplaats Hoe de duiven vlogen Préfontaines 1959 VAN EEUWEN s fieJbjz 9Ma en. jantje ^ppe arwTTEn ROUWER WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 2 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 Enkele resultaten heeft hij reeds we. ten te bereiken, nl. dat een trein die geregeld te klein was, meer plaats ruimte heeft gekregen en dat des avonds voor de naar Waddinxveen terugkerende forensen een betere ver. binding te Gouda tot stand is gebracht. Met ingang van de winterdienstre- geling van de Nederlandse Spoorwegen van 2 oktober a.s. zijn weer enkele verbeteringen op de lijn naar Wad dinxveen te verwachten, nl. een tussen, trein in de ochtenduren (Waddinx veen vertrek 7.16 uur in richting Gou da) een late trein voor degene, die laat uit Den Haag of Rotterdam naar Waddinxveen terugkeren. Derde 7-tal maakt eveneens een kans Gouwe Hl heeft zijn kans op het kampioenschap van zijn afdeling aan zienlijk vergroot door j.l. maandag bij A.Z.C. H te winnen. In een op en neer gaande strijd, wist de Gouwe door be ter spel in de tweede helft beslag te leggen op de volle winst. Daar heeft het voor de rust niet naar uit gezien. A.Z.C. opende al spoedig de score. En het duurde geruime tjjd voordat G. van Tilburg gelijk maakte. Nogmaals liep A.Z.C. uit 2-1. Maar de Gouwe had middels een hard schot van Troost snel een antwoord klaar 2-2. Met deze stand werd gedraaid. Na de rust ontspon zich een fel ge vecht om de overwinning. Het was reeds ver in de tweede helft, toen het pleit in het voordeel van de Gouwe werd beslecht. Van den Bosch en van Tilburg maakten er kort na elkaar 4-2 van. Toch kwam de spanning nog even terug, doordat A.Z.C. door het falen van een Gouweaanval, in de af werking een ogenblik vrij spel kreeg en gemakkelijk 4-3 kon maken. Verder kwamen ze echter niet meer. Door de ze overwinning is de wedstrijd a.s. zaterdag tegen L.C.Z. III beslissend voor het verdere verloop. Uitslagen: Gouwel -Donk I 10-1 Gouwe IH-Donk II 2-4 Gouwe I-Donk I(dames) 2-2 A.Z.C. H-Gouwe Hl 3-4 Programma: Gouwe-B.Z.C.(meisjes) 7 uur Gouwe-B.Z.Cdames) 7.30 uur Onze meisjes kunnen a.s. vrijdag kampioen worden als ze van B.Z.C. winnen. Het geeft veel vreugde, dat ze dit resultaat bereiken, temeer omdat voor de eerste maal wordt deelgenomen. de competitie W.S. E.-NIEUWS De laatste berichten van de toto zijn, dat op 23 augustus de toto gaat begin nen, met een voorlopige vergunning tot 20 oktober. In de tussen tijd komt dan via de K.N.V.B. de volledige vergun ning. Vast staat in ieder geval dat de eerste prijs 50.000 is. Voor gegevens en poolformulieren hebben we nu vier adressen, waar u dan ook uw formulier kan inleveren. Ook in de Oranjewijk (Puttepolder) is nu een inleveringsadres, en wel bij de heer J. P. Ibilling Prinses Margriet straat 47, vrijdagsavonds inleveren van half acht tot half negen. Voor omgeving brug: Adr. Kleiweg Brugweg 33, Sniep en Dorp: C. Ver woerd Ieplaan 118, en de omgeving Burgm. Trooststraat, Zuidkade enz. bij J. Vaneman St Victorstraat 36. U behoeft dus niet veel moeite te doen, er is een inleveringsadres dicht bij u in de omgeving. W.I.K.-NIEUWS Nog drie weken en dan is het weer zover, dat de wandelsport vereniging „Willen is Kunnen'' haar tweede Oran je jeugdmars hoopt te houden. Alles is dan ook in volle gang om deze mars ook dit jaar zo goed moge lijk te doen slagen. Daar hoeven de organisatoren niet bang voor te zijn, want als wij nog eens even terug grij pen op het afgelopen jaar, dan ligt het in de lijn van de verwachting, dat de deelname groter zal zijn dan vorig jaar. Toen namen 600 jongens en meisjes deel aan de eerste Oranje jeugdmars. Wij hopen dan dit jaar ook weer op jullie medewerking, want hoe meer er komen, des te groter wordt het feest voor Waddinxveen. Ook dit jaar zijn er extra prijzen. Prijzen voor schooi en andere groepen. Hopelijk zal alles nog beter verlopen als vorig jaar. Dus jongens en meisjes van Waddinxveen, wacht niet langer met inschrijven, maar schrijf nu al vast in bij de be kende adressen, de prijs is f 0,60. Deel name alleen tot 14 jaar. Verder deelt het bestuur aan haar leden mede, dat ook vrijdag 12 augus tus, des avonds om 7 uur weer club wordt gehouden. Komt allen, want wij willen nog graag het een en ander met jullie bespreken. Tot vrijdagavond 7 uur dus? P.V. DE SPERWER Wedvlucht vanaf Tergnier (Fr.), een afstand over 281 km. Gelost om 6.45 uur. Aankomst le duif 11.18.30, aan komst 110e duif 12.07.48. Uitslag: Jac de Beer 1 4 5 10 18 19 20 31 32 34 82 86 108; H. van der Wil- lik 2 21 23 105; W. van der Water 3 62 79 81 88 89 91 96 106; J. Slootjes 6 25 84; W. van Ringelenstein 7 13 16 36 56 60 74 109; A. Lam 8; S. Harskamp 9 41 61; H. Metselaar 11 24 47 64 65 78; P. Vink 12 50 77 102; D. Heeren 14 17; P. van Gelooven 15 99; J. C. de Riet 22 58 69 83; H. van den Berg 26; A. van der Graaf 27; W. van der Jagt 28 63; G. Boere 29 43 85; J. van der Kraats 30 37 40 44; C. Hofman 33 78 76: D. Lagrand 35; P. Bonefaas 38 49 54 59 67 98 104; A. de Bruin 39 70 90; P. Metselaar 42 57 71 75 95; C. van Rin gelenstein 45; J. Degenkamp 46 66 73 80 101; O. Spruit 53; H. van Dijk 51; L. P. Hoogerdijk 55 92 93 94; A. Groe nendijk 68 72; H. Vermeren 52 100; A. Dodewaard-den Outer 87; L. de Bruin 97; F. van Rip 107; J. C. Koren 110. P.V. DE ZWALUW Wedvlucht vanaf Ciney, een afstand over 240 km. Gelost 11.30 uur. Aan komst le duif 15.20.50 uur, aankomst 48e duif 17.06.44 uur. Uitslag: W Tamerus 1 33 44 45; C. Smit 2 5 6 22 27 40 41; A. J. van Rijn 3 35; D. Boere 4 10 12 13 23 28 36 48; A. Poot 7 47; F. Abbema 8 16 26' 30 31; P. Loendersloot 9 21 34 42 43; H. Rus- scher 11 24 25 46; L. W. Versluis 14 17 20 32; M. van Vliet 15; J. Snelleman 18; H. N. van Haren 19 29 38; C. de Lang 37; P. C. 't Hart 39. Het is voor vele bejaarden een heel probleem om „oud" te zijn. Toch komt eenmaal die tijd. Het probleem van de eerste orde is dan: waar moet ik blij ven en wat gebeurt er met mij Allerwege worden er bejaardente huizen gebouwd met de bedoeling de genen die dat nodig hebben een tehuis aan te bieden waarin zij naast voeding enz. ook kunnen rekenen op medische hulp en verzorging. Dat is natuurlijk van groot belang, want als men oud wordt, komen de klachten vanzelf, de een heeft dit, de ander dat. Er bestaat een goed Nederlands spreekwoord dat luidt: „Men moet oude bomen niet verplanten". Dit nu wordt, wel eens teveel vergeten. Aller lei redenen zijn er om ouden van da gen ergens anders onder te brengen. Een reden als zich zelf niet meer kun nen redden is wel een van de ergste, maar de mensen die dit niet meer kun nen, komen doorgaans niet in aanmer king voor een bejaardentehuis. Zij moeten onderdak vinden in een soort verzorgingstehuis. Waar wij ons niet mede kunnen verenigen is, het maar al te gemakkelijk overbrengen naar een tehuis, waarin de ouden van da gen niets meer te doen hebben; ze brengen de gehele dag door in ledig heid en zo sauw dit aan de orde is, gaat het snel bergafwaarts. Een mens moet bezigheid hebben, zolang hij dit nog maar even kern. En wat kost het Er schuilt ook nog een andere kant aan het onderbrengen in een tehuis 'en wel de financiële. Vele ouden van dagen beschikken niet over voldoende inkomen om de (vrij) hoge pension kosten te betalen. Nemen we als voor beeld een gehuwd paar, met een uit kering volgens de a.o.w. van 149,50 per maand. Laten we niet veel zeggen, maar de pensionprijs in een bejaardentehuis ligt voor 2 pers., in één kamer, toch al gauw op 340.— per maand, waar bij dan nog verschillende andere kos ten komen, zoals bijverzekering voor eventuele langdurige ziekte en een entreesom die bij enkele tehuizen op 40,per persoon ligt. Indien er extra kosten moeten worden gemaakt voor ziekenverpleging (zonder verze kering) kost het 100,— per maand meer per persoon. Wij vragen ons af, waar dit geld vandaan moet komen. Natuurlijk kan de dienst van sociale zaken vaak bijspringen, en hoewel dit wel mooi is, is er toch ook weer een groot bezwaar aan verbonden. De dienst van sociale zaken zal nl. aan kloppen bij de kinderen en deze ko men dus voor grote lasten te staan, wellicht voor vele jaren. Dit brengt Een probleem waar meer aan vast zit dan men denkt de goede verstandhouding tussen de ouders en kinderen in gevaar. Het leven is duur, maar dit geldt voor iedereen, ook voor de jonge gezinnen, en al stijgt het inkomen naar mate het gezin groeit, de kinderbijslag kan niet alles goed maken. De dagindeling Wij erkennen, dat een gereglemeer- de gang van zaken in een tehuis nood zakelijk is, maar de ouden van dagen moeten soms vroeg uit de veren, veel te vroeg. Zij moeten op tijd aan tafel verschijnen, natuurlijk dit kan niet anders. Bezigheid is er echter niet veel, soms kunnen er gezelschapsspelen beoefend worden, maar nuttige werken zijn er niet meer bij. Ouderen, die hun toevlucht moeten nemen tot een bejaardentehuis, dienen het genot te behouden hun kinderen en kleinkinderen zo dikwijls mogelijk om zich heen te zien. Dat nu is er ook niet steeds bij, want de bezoekuren liggen veelal zodanig dat de kleinkin deren naar school zijn. Komen ze ze daarvan thuis, dan is het bezoek- uurtje om. Voor vele bejaarden is dit een (te) grote teleurstelling. De bejaarden moeten niet uit. maar ingeschakeld worden. De familiever houdingen hebben door het veelal ge dwongen samenwonen voorheen toch al een grote knauw gekregen, want oudere mensen en jonge gezinnen in een huis passen zich bezwaarlijk aan, vooral als het familie onderling is. Hoevele ouden van dagen, zijn niet de dupe geworden van dit samen wonen Samen wonen in vrede Ontelbaar zijn de klachten van oude re hoofdbewoners die zich beklagen over de houding van inwonende jonge gezinnen,, die zich allerlei rechten toe eigenen, waardoor het leven van de oudjes, laten we maar zeggen, een zuur leven is geworden. Het gestom mel in huis is ergerlijk, maar in hoe vele gevallen laten de ouders van de kinderen na, hieraan een einde te ma ken De kinderen moeten vrij zijn en wij kunnen hen niet opofferen voor die ouderen," zo redeneren jonge ou ders. Zij vergeten, dat ook zijn een maal „oud" worden en dan óók niet meer tegen dat lawaai kunnen. „Laat de radio maar knallen, die oude hoort het toch niet", en „wij willen ook ons plezier", daarmede moet de oude garde het maar doen. Gehol op de trappen, laten openstaan van deuren met alle gevolgen van den, het is soms waarlijk tegenop zijn huisje prijs te geven in ruil voor een onderdak in een tehuis. Men zal het moeten beamen, dat het voor een bejaarde geen doen is, ont ruiming te verzoeken op grond van overlast. Wat een soesah is daaraan niet verbonden, lasten die hij niet kan opbrengen, de jonge daarentegen wel, dus trekt de oudste en bedaarste door gaans aan het kortste eind en blijft de toestand zoals die was. Het is wel eens voorgekomen, dat een ambtenaar van het huisvesting bureau de bejaarde doodeenvoudig vertelde, dat het beste dat hij kon doen was, "naar sociale zaken te gaan om in een tehuis opgenomen te wor den". Dit gaat naar onze mening te ver. De klant is koning De bejaarde heeft net zoveel recht op een behoorlijke behandeling als een jongere en op fatsoenlijke behande ling dóór de jongere die in feite ver plicht is meer eerbied op te brengen voor de oudere. Dit is tegenwoordig verre te zoeken. In dergelijke gevallen kan een bejaardentehuis een uitkomst zijn voor elke onheus behandelde, al thans als hij in dat tehuis niet be schouwd wordt als een „last veroor zakend individu", dat bij enige ziekte maar zo spoedig mogelijk moet worden opgeborgen in een ziekenafdeling, waar hij moet verblijven tot de aan het te huis verbonden arts hem weer geschikt acht voor de .samenleving". Bej aardentehuizen zijn prachtig, maar er dient niet alleen rekening ge houden te worden met het belang van het tehuis, maar evenzeer, en niet in de minste plaats, met het belang van de bejaarde. Zoals wij onlangs nog hoorden van een aankomend verpleeg ster van een tehuis, die het nodig achtte te zeggen, dat de bejaarden in de meeste gevallen behandeld moeten worden net als kinderen Stel je voor, vele zusters zijn zelf nog kinderen. Een gepensioneerde die alleen maar wegens gebrek aan middelen niet meer in zijn eigen huisje kan blijven wonen of terwille van de familievrede plaats zoekt in een bejaardentehuis, hoeft niet (van het beroemde huis Dubonnet) 'n Pracht wijn van 'n pracht jaar. Ook uitstekend geschikt om op te leggen. U hebt keuze uit rood en rosé wit demi sec wit sec En de prijs zal U meevallen per fles slechts 2, 70 Bovendien geniet U de vol gende reducties met ons kortingsysteem, bij 6 fles 3 °/o bij 12 5 o/o bij 24 7i°/o bij 48 10 °/o Neemt proef en ook U zult verrast zijn. Alleenverkoop WIJNHANDEL en SLIJTERIJ Zuidkade 3 Telefoon 2105 gewassen te worden door een (jonge) zuster, hij kan dat doorgaans zelf wel en hij doet het veelal liever zelf ook. Deze tehuizen zijn er voor de bejaar den en niet de bejaarden voor de te huizen. De bejaarde is de klant, en de klant is koning. Pas als het tehuis hem die illusie kan geven, zal iemand werkelijk van zijn ouderdomspensioen, zijn rust en een geboden verzorging kunnen genieten. Mierenplaag. - Mej. v. d. R. vraagt: Kimt u mij een middel opgeven ter bestrijding van mieren in de provisie kast? Antwoord: Mieren kunt u bestrijden door het plaatsen van schoteltjes met gesuikerd bier of honingwater, fram bozenlimonade of verdunde likeur. Ook kunt u ze, nadat u alles uit de provisiekast verwijdert hebt, te lijf gaan met water waarin gist is opge lost. Voorts kunt u verse kervelkruid in de kast leggen. Tenslotte bespuiten met D.D.T. poeder of een ander in- sectendodend middel, in de handel verkrijgbaar. Mieren verdwijnen niet ineens; het is een aanhoudende zorg. Kampeerkaarten. - Waar kan ik kam- peerkaarten aanvragen? informeert J. Antwoord: U kimt zich voor dit doel wenden tot de Nederlandse Kampeer kaarten Centrale, Parkstraat 18-26 te 's Gravenhage. U krijgt dan alle ge wenste inlichtingen, ook die van de kosten. Ballpointvlekken. - Hoe verwijder ik ballpointvlekken uit een no-iron over hemd? olus mevr. B. P. Antwoord: Deze strepen zult u ver moedelijk nog wel kunnen verwijderen met spiritus of alcohol. Afwisselend betten en weken. Dus niet wrijven. Onder de strepen een doek leggen. DE WERELDREIS VAN Van wie is dit auto? - Hoe kan ik te weten komen, wie de eigenaar van de auto is, waarvan ik het nummer wel weet. Zijn daar kosten aan verbonden, aldus P. Antwoord: U kunt hierover inlichtin gen verkrijgen bij het Rijksidentifica- tiebureau, Raamweg 37, Den Haag. De kosten bedragen f 1,— door storting op giro 552740 van 's Rijks schatkist te voldoen. Op de bij-strook dient u het kenteken te vermelden, waarvan men gegevens wenst. U ontvangt dan een schriftelijke opgave; afzonderlijke correspondentie is niet nodig. Jersey wassen - Abonne vraagt: Hoe wordt jersey gewassen? Kan het in wasbenzine gewassen worden? Antwoord: Een koud sopje van syn thetisch wasmiddel lijkt ons het beste en het veiligste. Onderhoud zuster door broers en zus ters - Een kennisje van mij is haast uitgetrokken van de ziektewet en zal vermoedelijk naar sociale zaken moe ten. Zij kan niet meer werken. Haar moeder is weduwe en niet meer in staat haar te onderhouden. Zijn nu de broers en zusters verplicht om voor haar te zorgen? Aldus de vraag aan mevr. v. D.. Antwoord: Broers en zusters zijn niet onderhoudsplichtig. In hoeverre de moeder belast zal worden met een ze ker bedrag kunnen wij niet beoorde len, dat zal de dienst van sociale za ken bepalen, na gehouden onderzoek. Uw kennisje dient zich ook te wenden tot de Raad van Arbeid, in verband met mogelijke uitkering ingevqlge de Invaliditeitswet. 111. Dodelijk verschrikt maakten de helden rechtsomkeert! Houvast! dacht de diender, en hij kreeg de jongens nog net te pakken bij de slippen „on dergoed", die Hektor van te voren al vast met z'n tanden te voorschijn ge haald had. De twee wereldreizigers natuurlijk aan 't brullen zo hard ze konden! 112. Roets! Een wanhopige ruk, en daar hadden ze zich bevrijd. Door de agent, die nog steeds de twee stukken h^md in z'n handen zwaaide, gevolgd, renden ze terug, de weg weer op. Maar o, jongens, daar kwam van de andere kant de dikke diender aan, hij breidde z'n armen al uitnodigend uit. (wordt vervolgd). de man ah Heen 9/t alle goede lieAe*Meduiq$a&en in Waddinxveen alleen Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2