eekblad voor Waddinxveen Koj* VLIEG" Boute biiineiiMaudse gebeurteuissen Prinses H illielmliia 8© jaar naamsi Spiegel van de week RUBRIEK VOOR DE VROUW" 5t!et zwakke geólacht ió óterk We mogen niet de spierkracht tot maatstaf nemen Uteeb een heek Ln het iMA&eek! Op de weg: geen struisvogelpolitiek! Maak Uw guldens VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960. 16e JAAHGANG Adres redaktle en administratie: Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.- bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Grootse tanker Koperdief door kogel getroffen en ge dood Ernstig mishandelings- geval 6000 dollar zoek. Dinsdagmiddag is in Rotterdam de kiel gelegd voor het grootste schip, ■at ooit in Europa is gebouwd. Op de werf van Verolme dok- en cheepsbouw maatschappij in het Bot- ekgebied werd de kiel gelegd voor de lerste van een serie van drie super- ankers, die gebouwd worden in op- iracht van Standard Oil en de Neder. andse dochtermaatschappij Esso. Ne- lerland. Het worden schepen van bij- ia 80.000 ton. Twee forse flatgebouwen ran zes verdiepingen zouden zonder reel moeite in een dergelijk schip kun nen schuilgaan. De lengte is 261 m., de breedte 34 meter, hoogte van kiel tot bovendek is bijna 20 meter. De schroef krijgt een doorsnede van liefst 8 meter. De stoomturbine zal met ruim 26000 paardekraehten het schip een snelheid moeten geven van ruim 17 mijl. Men heeft uitgerekend, dat het roer als parkeerplaats ruimte zou ge ven voor twaalf flinke auto's. Tijdens een ontvluchtingspoging is zaterdagavond een 42-jarige Amster damse koopman J.S. die verdacht werd van koperdiefstal op een opslag plaats van oude metalen aan de Ka naaldijk te Ilpendam, dodelijk getrof fen door een pistoolschot van een wachtmeester van de rijkspolitie. Het slachtoffer, dat gehuwd was en vader van vijf kinderen, overleed ter plaatse. De baas van de opslagplaats, de heer Evers, zag zaterdagavond twee man nen met een bakfiets langs de Kanaal dijk te Ilpendam rijden. Bij hem rees direkt het vermoeden dat deze naar de opslagplaats zouden rijden, waar enige weken geleden al diefstallen wa ren gepleegd. De heer Evers vertelde een en ander aan een wachtmeester die zich onmiddelijk op weg begaf om poolshoogte te gaan nemen. Inderdaad waren de mannen bezig de bakfiets te laden met spullen van de opslagplaats. De wachtmeester met de zoon van de heer Evers kropen naderbij. Toen hij de mannen op on geveer twintig meter was genaderd riep hij: „Blijf staan, politie. De man nen gaven echter geen gevolg aan zijn woorden en gingen er van door. De wachtmeester loste een waarschuwings schot. De dieven kwamen echter niet meer te voorschijn. Direkt erna hoorde de wachtmees ter geritsel en toen hij zich omdraaide zag hij op een vijfentwintig meter af stand een schim van een man. De wachtmeester sommeerde hem zich over te geven, maar de man gehoor zaamde niet. Toen legde de wacht meester aan en loste m iage r.w... een schot. Achteraf bleek dat de man dodelijk getroffen was. De andere man gaf zich korte tijd later over na een speurtocht in de opslagplaats. Een ernstig geval van mishandeling heeft in de nacht van zondag op maandag de Johan de Witslaan te Arnhem in beroering gebracht. Veie bewoner werden omstreeks drie uur gewekt, door een hevige scheldpartij op straaat. Zij zagen dat de 31-jarige marktkoopman O, ernstig werd toege takeld door een van de drie inzitten den van een zwarte auto. O. bleef met bloedende wonden op straat liggen, waarna de bestuurder van de zwarte auto trachtte over het slachtoffer heen te rijden. De eerste keer mislukte dit, doordat O. op het laatste moment zijn benen voor de wielen kon wegtrekken. Een tweede poging werd gelukkig verijdeld door een toeschouwer, die door luid te schreeuwen de „chauffeurtot andere gedachten kon brengen. Toen de'poli tie arriveerde waren de mannen ver dwenen. O. werd in het gemeentezie kenhuis opgenomen. Een bedrag van 6000 dollar is ver dwenen uit een pakket dat de Amster damse Bank op 5 augustus per KLM verzonden heeft, naar een Amerikaan se bankinstelling. Het pakket bevatte 60.000 dollar. Uit het onderzoek dat de PTT-recherche is gebleken, dar het pakket onbeschadigd in een verzegelde postzak is gedeponeerd. Volgens de PTT is de diefstal vrijwel zeker in Amerika gepleegd. Door de eeuwen heen heeft men ge meend, dat de mannen het sterke ge slacht vormden, een opvatting, die waarschijnlijk zijn grond vond in het feit, dat over het algemeen de man meer spierkracht heeft dan de vrouw. Dat deze letterlijke opvatting volko men onjuist is, hebben recente onder zoekingen aangetoond. Mocht voeger het verschil in spierkracht nog de schijn wekken, dat de mannen inder daad het sterke geslacht vormden, te- senwoordig is dit wel genivelleerd en wij zien in het dagelijks leven ver schillende vrouwen, die wat spier kracht betreft de gemiddelde man over treffen. Wij behoeven hierbij maar te denken aan verschillende vrouwelijke atleten, werksters en dergelijke. Na tuurlijk is de gemiddelde man nog iets sterker dan de gemiddelde vrouw, maar het grote verschil van vroeger is aanmerkelijk verminderd. Een bewezen feit is, dat de vrouw de man overtreft in uithoudingsvermogen, zowel op lichamelijk, geestelijk en ze delijk gebied. De voorbeelden hiervan kunt u volop vinden in uw naaste om geving. Kijkt u maar eens welk een ongelooflijk geduld een moeder aan de dag kan leggen bij de behandeling van haar kind. En ook op lichamelijk ge bied vindt u voorbeelden genoeg van vrouwen, die een uithoudingsvermogen demonstreren, waarop wij mannen weieens jaloers zijn. Over het algemeen zijn de dames veel taaier dan de mannen, zij zijn rustiger en werken gelijkmatiger. Dit danken zij aan het feit, dat zij over meer ge slachtshormonen. meer kalk, meer stikstof, meer vitaminen van bepaalde soorten, meer witte bloedlichaampjes beschikken. Zij hebben van nature een grotere weerstand tegen ziekte en ge brek. De cijfers wijzen het onomstote lijk uit. de vrouw wordt ouder dan de man. Niet alleen overtreft de gemiddelde man de gemiddelde vrouw in spier kracht. Ook op het cebied van de scheppende fantasie overtreft de man de vrouw. Hij heeft een vruchtbaarder verbeeldingskracht en is daardoor over het algemeen beter tot scheppende da den in staat dan de vrouw. Zo zullen wij onder mannen meer genieën aan- treffen, maar daar staat weer tegen over, dat men er ook meer misdadi gers, geestelijk gestoorden, zelfmoor denaars en alcoholisten onder moet boeken. De onderzoekingen hebben ook uitge- wezen, dat de gemiddelde man een zwaarder leven leidt dan de gemiddel de vrouw. Hij is onrustiger, eist meer van zich zelf, gunt zich minder rust en- is vol energie De vrouw is over het algemeen aanmerkelijk rustiger, maar we treffen onder haar dan ook meer lustelozen aan. ter in het geheel niet is, want de cijfers wijzen weer duidelijk uit, dat er meer vrouwen zijn die overwicht op mannen uitoefenen, dan omgekeerd. Uit een en ander blijkt echter duide lijk, dat wij te doen hebben met twee gelijkwaardige geslachten, die in ver band met hun natuurlijke eigenschap pen en aanleg voorbestemd zijn el kaar aan te vullen en zo een harmo nisch geheel te vormen. Ongetwijfeld zou de vrouw, die sterker blijkt te zijn dan men over het alge meen vermoedt, door een iets gewij zigde levenshouding er toe kunnen bij dragen, dat de man een langer leven krijgt' Er zouden onder de mannen dan minder gevallen van beroerten, overspanning en dergelijke voorkomen. Een verstandig lid van het „zwakke geslacht" zal kans zien door haar rust en evenwichtigheid een gunstige in vloed op haar onstuimige, van energie bruisende echtvriend uit te oefenen, waardoor zij als het ware regelend op treedt in het belang van huwelijk en gezin. Zij behoeft hierbij niet te domi neren, hetgeen slechts zou leiden tot een onaangename geestelijke druk bij de man, maar kan streven naar een harmonieus samenleven van twee ge lijkwaardige partners, die elkaar vol komen aanvullen en regelend op elkaar werken. Het sterke „zwakke geslacht'' heeft 'n belangrijke rol in de wereld. Wanneer wij zo het een en ander be zien, dan komen wij tot de conclusie, dat de vrouw dus zeker niet tot het zogenaamde „zwakke geslacht" gere kend mag worden. Deze benaming is een uitvinding van mannen, die hier door trachten hun overwicht te de monstreren, een overwicht, dat er ech- De augustusmaand van dit jaar zal Nederland afsluiten met een wel zeer gedenkwaardig feit, namelijk de 80ste verjaardag van h.kh. prinses Wilhel- mina. In de gedachten van de oudere landgenoten is zij eigenlijk nog Konin gin Wilhelmina, want vijftig jaar lang is zij het hoofd van de Nederlandse Staat geweest. Achttien jaar was Wilhelmina, toen zij met de koninklijke waardigheid werd bekleed. Een jong meisje, dat nog nauwelijks voor haar taak klaar was, maar desalniettemin reeds met die enorme verantwoordelijkheid werd be last. Regerend vorstin van Nederland, dat tot dan toe uitsluitend door man nen was geregeerd. Voor een zó jong meisje leek dit een bijna bovenmense lijke taak, aanvangend in een tijd van politieke veranderingen, met al de onderlinge strijd daaraan verbonden. Geleid door haar wijze moeder, konin- gin-regentes Emma, heeft zij noch- tans reeds in die eerste jaren het ko ningsschap in Nederland een diepere ondergrond gegeven. Het charmante jonge koninginnetje veroverde veler hart en al bleek haar taak onnoemelijk zwaar, zij wist toch' steeds de juiste houding en woorden te vinden die het volk van Nederland aanspraken. Hoe meer haar regerings periode vorderde, hoe meer zij voor de Nederlanders werd het symbool van vaderlandse eenheid' in alle verschei denheid die zich in ons volk open baarde. De regeringsperiode van koningin Wilhelmina is een uitzonderlijke storm achtige geweest. De binnenlandse poli tieke strijd laaide vooral de eerste decennia hoog op en daarnaast kwa men de internationale moeilijkheden, de eerste wereldoorlog, tenslotte de tweede, waarin ook het eigen land direkt betrokken werd. In het begin der dertiger jaren ont vielen haar kort na elkander haar moe der en haar echtgenoot, z.k.h. prins Hendrik. Voor een vrouw belast met zo'n zware en moeilijke taak, moet dit verlies van twee warmvoelende men sen, die haar in menig opzicht ter zijde stonden en haar taak hielpen verlichten, een extra zware slag zijn geweest. Het ife zieker vooral haat christelijke geloofsovertuiging geweest, die koningin Wilhelmina de kracht gaf om standvastig haar zware taak voort te zetten, om niet alleen voor haar dochter Juliana maar voor het gehele Nederlandse volk een moeder te kun nen zijn. Ja, zij heeft, niet officieel en nog niet overal genoemd maar toch wel diep doorvoeld, de titel verworven van „moeder des vaderlands zoals Willem de Zwijger in de geschiedenis voortleeft als „vader des vaderlands". Hoezeer het lot van Nederland en het volk haar aan het hart ging, hebben velen tijdens de tweede wereldoorlog ervaren, toen koningin Wilhelmina noodgedwongen in Engeland vertoefde. Wie uit het bezette Nederland naar Engeland wist te komen, werd daar door haar ontvangen en moest vertel len hoe de toestand in Nederland was en wat hij van de situatie dacht. Deze oorlogsjaren hebben haar diep aange pakt, hetgeen geen wonder is gezien de intensiteit waarmede zij haar taak als vorstin opvatte en begaan was met het lot van het bezette vaderland. Teruggekomen - in het zo verwoeste en geteisterde Nederland werd zij we derom geconfronteerd met de zwaar ste problemen. De heropbouw van het land was een zaak. die ook haar na aan het hart ging en daarbij kwamen de moeilijkheden met Indonesië, die ons volk zwaar troffen en de harts- tochten fel deden oplaaien. Tot het tv Een dikke bromvlieg verkent agressief, een kamer naar wat snoepgoed en gerief. Een neus, beschouwt hij als een prettig zitje en op een schedel maakt hij graag een ritje. Hij inspecteert de hele inventaris en roept geestdriftig uit, „Wel kijk nou daar 'es". Meteen landt hij met elke poot, voor een ommetje op de botervloot. Daar snerpt een gil! Dat moet naar onraad rieken. En uit ervaring wijs, gaat hij weer op de wieken. Nog even weet hij aan de suikerpot te nippen en steels de boterhammen op en af te wippen, 'maar op zijn ronde om de lennpekap, suist rakelings de onvermijdelijke klap. 't Is mis. Alleen zijn zenuwstelsel toch zo gevoelig - heeft wel enig letsel Hij breekt voor d'onverkwikkelijke affaire, geaggiteerd, door de geluidsbarrière. Hevig gonzend, met geprangd gemoed. Want menselijk instinct dorst naar zijn bloed. Opslag verkeert de kamer in een jungle De vliegenjacht is doorgaans een geklungel. Al slaat men met de mepper onverschrokken men slaat slechts het figuur van dapp're held op sokken De vlieg, die zieh herstelt heeft van de schrik, doorziet de situatie met een veldheersblik. 't Verhitte hoofd gaat hij met salto's fel belagen en met gekriebel in de nek, tot aan het uiterst plagen. Duikvluchten maakt hij zzzzzzzz, met grote bogen. Als in een waas volgen hem puilende ogen.. Dan, strijdensmoe volgt de genadeslag. Maar niet de vlieg betaalde het gelag Een dikke bromvlieg verkent agressief, de kamer naar wat snoepgoed en gerief. M. J. Sliedrecht-v. d. Laan. IN HET BELANG VAN UW MEDE-MENSEN! VERBOND VOOR VEILIG VERKE einde der uiterst moeilijke onderhan delingen, waarbij tenslotte dit deel van het koninkrijk werd afgestoten, bleef zij op haar post. Met het verlies van Indonesië brak voor Nederland als het ware een nieuw tijdperk aan en toen juist na het beëindigen van haar vijf tigste regeringsjaar, heeft zij, mede gedwongen door haar gezondheidstoe stand, de moeilijke taak van regerend vorstin overgedragen aan haar dochter. Een besluit, bij de nieuwe status van het land dat getuigde van wijs inzicht, temeer waar zij haar dochter ge steund wist door een energieke echt genoot, die ook zijn hart aan het be lang van Nederland verpacht heeft. Twaalf jaar is haar aftreden als ko ningin reeds geleden, maar nog altijd zijn wij geneigd om de 31e augustus te beschouwen als de verjaardag van „Koningin Wilhelmina". Zij blijft voor ons de landsvrouwe, die Nederland op voorbeeldige wijze gediend heeft in een van de zwaarste perioden van zijn on afhankelijkheid. Het is als een gave Gods te beschouwen, dat wij haar 80ste verjaardag mogen herdenken, wetend dat zij nog temidden van ons woont en nog steeds met de belangen van ons volk meeleeft. Van zeker iedere Nederlander gaan in deze dagen de warmste gevoelens van sympathie uit naar prinses Wilhelmina. Moge zij zich daarvan nog vele jaren overtuigd weten. Uw geld groeien op een spaarboekje bij onze bank - hoge rente over onbeperkt bedrag dagelijks opvraagbaar tegoed 'ij vertrouwelijke en vlotte behandeling COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1