Weekblad voor Waddlnxveen Wist I dat Niet Teddy's schuld de> zch DË WEREN WORDEN BEDANKT „Spiegel van de week" t „RUBRIEK VOOR DE VROUW Huidgenezing j ff m=m Last van zenuwen? VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960. 16e IAARGANG Adres redakiie en administratie: Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Woensdag. 31 augustus a.s. zal het de dag zijn waarop h.k.h. prinses Wilhelmina 80 jaar hoopt te worden. 31 augustus; het is een datum die vooral voor vele ouderen onder ons een begrip is geworden, van 1898 tot 1948 betekende het „koninginnedag", de clag waarop de moeder des vaderlands in het centrum van de belangstelling van allen stond. Wie herinnert zich het koningsjaar? En wie kan er nog meespreken over haar geboortedag in 1880? Op wens van h.k.h. wordt deze dag tegenwoordig zeer bescheiden gevierd, want de prinses geniet nu van een welverdiende rust op haar zo geliefde „Het Loo", waar zij nu volop de gelegenheid heeft zich aan haar liefhebberijen te geven. In weerwil van de bescheiden her denking van haar geboortedatum is deze dag voor zeer velen nog altijd een hoogtijdag. Wij wensen h.k.h. nog vele jaren in rust en geluk te midden van haar volk, waarvoor zij zoveel deed. TEDDVS OUDERS hebben geen vat op hun vijfjarige zoon. Het is zover gekomen, dat zij dit zelf, met een wan. hopig gebaar, bekennen. Het moet een trieste bekentenis voor de ouders zijn. Maar voor het kind zelf is het niet minder tragisch. Want een kind is niet uit aangeboren zucht tot ongehoor zaamheid rebels en onhandelbaar. Zeker, ze maken allen hun negatie ve perioden door, waarin automatisch uit het „ja" van moeder het „nee" van het kind geboren wordt. Ook zijn er natuurlijk temperamentvolle kinderen, die door hun drang naar vrijheid en zelfstandigheid, moeilijk te regeren zijn. Maar over het algemeen kan toch aangenomen worden, dat een kind zich het gelukkigst voelt, als het de vaste, leidende hand in zijn leven bespeurt en weet, dat er bepaalde richtsnoeren bestaan, waarvan niet afgeweken wordt en waaraan het eenvoudig te gehoorzamen heeft. Een kind kan bij tijd en wijle in verzet raken, omdat wat de ouders willen, op een gegeven ogenblik niet met zijn eigen wensen strookt, maar als de ouders rustig en onverstoor baar blijven, en het kind kalm even de tijd geven, om tot zichzelf te ko men, loopt het altijd op een overwin ning van de ouders uit, zonder dat het kind zich „vernederd" behoeft te voe len. Het wist immers van tevoren, dat het zo moest, volgens die bepaalde re gels en niet anders. Het heeft even geprobeert er onderuit te komen, maar het heeft bemerkt, dat het niet helpt. Het evenwicht is eens te meer in zijn zieltje hersteld, want onbewust erkent het kind de logica en het recht vaardige van wat de ouders willen en dat ontneemt het pijnlijke aan zijn eigen nederlaag. Teddy's ouders zijn nog maar heel jong. Teddy is him eerste en tot dus ver enige kind. De opvoeding is voor hen een moeizaam experiment. En om dat zij de juiste lijn, de zelfbeheersing, het bóven de situatie staan, nog niet gevonden hebben, zijn niet alleen zij zelf het slachtoffer van hun vergis singen, maar ook de kleine jongen, die zij niet baas kunnen. Huidzuiverheid Huidgezondheid j Pulsljes verdrogen door Purol-poeder if Laatste band verbroken if Geen kortere werktijd voor ambtenaren if Nederland een vuilnisvat Indonesië heelt de laatste stap gezet en na het langzaam slopen van de banden en contacten die het met Nederland bond, nu ook de diplomatieke betrekking met den Haag verbroken. De Nederlandse overheid bestempelde deze stap als „even teleurstellend als zinloos". Zij ziet niet in welk belang hiermede kan worden gediend. De verbetering van de betrekkingen tussen beide landen, waartoe Nederland steeds de deur heeft opengehouden, is hierdoor van de kant van Indonesië onmogelijk gemaakt. De heren worden bedankt. keersongeval zwaar beschadigde mo torrijtuigen door de politie moeten worden ingenomen en aan de Rijks dienst voor het verkeer overhandigd. Alleen op deze wijze kan de Rijks dienst zich ervan overtuigen dat het voertuig na eventueel herstel aan de wettelijke eisen voldoet. De import van gebruikte auto's uit Duitsland en België neemt vooral door de aantrekkelijke prijzen die in Ne derland voor gebruikte wagens worden betaald, steeds toe en veelal zijn het nog zwaar beschadigde wagens die door importeurs worden opgekocht en in beschadigde toestand aan keine Ne derlandse bedrijven worden verkocht. Het kind wordt heen en weer ge slingerd tussen wat de ene keer wél en de andere keer niet mag. Hoe moet Teddy wijs worden uit dit doolhof, als er nu eens om een ondeugende streek gelachen wordt, erwijl hij er een an der maal een ongenadig standje of zelfs klappen voor krijgt „DIE JONGEN is zo ongehoorzaam als de-beul," klaagt moeder radeloos. „Voor hem bestaat geen gebod of ver bod. Hij gaat eenvoudig zijn eigen gang." Maar ze vergeet, dat Teddy nooit een echt gebod of verbod is bijgebracht. Neem b.v. het naar bed gaan. Als de ouders tegen die tijd met iets bezig zijn, dat hen in beslag neemt, mag Teddy gerust langer op blijven. Zolang hij hen maar niet in de weg loopt. En dat dit niet gebeurt, daar zorgt de slimmerd wel voor Maar moeten vader en moeder uit, dan moet Teddy haast je, rep je onder de wol, zodat hij erin ligt, voor de baby sit komt. Als Teddy hier begrijpelij kerwijs tegen protesteert, is het lieve leven aan de gang. Woedende standjes van de ouders; geschreeuw en voetge- stamp van Teddy. Een vaste bedtijd en een vaste leef regel in het algemeen bestaat er voor Teddy niet. Alles hangt van de om standigheden af. Waar moet zo'n peu ter zich dan aan houden? Teddy's op voeding is te wisselvallig, te avon tuurlijk. Het vermogen, om discipline uit te oefenen ontbreekt deze jonge ouders. Het is niet Teddy's schuld, dat hfj geen gehoorzaamheid en zelf discipline leert aankweken. Marcelle. De Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta schat het aantal Nederlan ders dat nog in Indonesië verblijft en dat door déze maatregelen wordt ge troffen, op omstreeks 3000. Nog moeilijker wordt in Indonesië de positie van de 14000 spijtoptanten. De beoordeling of spijtoptanten voor repatriëring naar Nederland in aan merking komen lag geheel in handen van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiger. Het is ondenkbaar dat deze taak door een andere buitenland se vertegenwoordiger op korte termijn goed kan worden overgenomen. In de toekomst worden de Neder landse belangen in Indonesië door En geland waargenomen. De Nederlandse diplomatieke ambtenaren in Indonesië kunnen met vakantie gaan. Ook deze heren worden bedankt. De meeste ambtenaren in ons land zullen de vakantie echter wel achter de rug hebben. Dit neemt niet weg, dat zij in navolging van het buiten land trachten een werkweek van vijf dagen te verwezenlijken. Het kabinet is voorsbands gekant te gen invoering van een werktijdsyer- korting voor het overheidspersoneel. Nog dit jaar evenwel zal dit vraag stuk in de centrale commissie van ge organiseerd overleg in ambtenarenza ken in zijn volle omvang aan de orde gesteld worden. De regering blijkt er weinig voor te voelen en wel met het oog op de krap pe arbeidsmarkt en de moeilijkheden bij aantrekken van nieuw personeel Uit een en ander kan echter worden opgemaakt, dat tegen het invoeren van een korte werkweek met handhaving van het huidige aantal werkuren waar schijnlijk geen bezwaar zal bestaan. Zou de commissie echter wel tot ver korting van het aantal werkuren wil len besluiten dan is het niet denkbeel dig, dat de minister zal ingrijpen. Mis schien worden de heren be-(leès: af- ge-) dankt. Nederland wordt helaas gebruikt als een soort vuilnisvat voor het wagen park van de ons omringende landen. Dat zijn woorden die gesproken wer den door de directeur van wegen en verkeer van de A.N.WH. Het is drin gend noodzakelijk, dat er door de (overheid maatregelen warden geno men om deze import ernstig te beper ken. Deze wagens worden dikwijls uit Duitsland en België hier ingevoerd en opgeknapt. Veelal vertonen zij echter voor leken moeilijk te constateren mankementen. De A.N.W.B. stelt twee maatregelen voor om een en ander te ondervangen. Namelijk een duidelijk zichtbare aan tekening op het kentekenbewijs, waar uit blijkt dat de auto gebruikt werd ingevoerd, en een drastische beperking van het aantal grensovergangen tot enkele kantoren aan de oost- en zuid grens. Hierdoor zal men gemakkelijker controle op de toestand van de voer tuigen kunnen uitoefenen. Voorts meent de A.N.W.B., dat de kentekenbewijzen van bij een ver- De veiligheid van het verkeer, toch al ons zorgenkind, wordt er ernstig door in gevaar gebracht. Enfin, de he ren worden bedankt Mei regelmatig sparen kan menig tdoel worden bereikt. Begin er morgen mee COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN zeer waarschijnlijk onder de bodem van de beruchte Saha- rawoestijn een zee of groot meer ligt Franse deskundigen menen, dat met behulp van dit water, dat naar men aanneemt niet met de oceanen in verbin ding staat, de Sahara veran derd kan worden in een grote vruchtbare vlakte. hej. pasgeboren jong van een walvis ongeveer de halve leng te heeft van zijn moeder De walvis is een zoogdier en wan neer het jong wil drinken, keert de moeder walvis zich op haar kant, aangezien anders het jong zou verdrinken. ongeveer een kwart van de ge hele Nederlandse bevolking (2J miljoen) in de provincie Zuid- Holland woont Hiermede is deze prvincie de dichtstbevolk te van ons land. China een leger van 4J mil joen man op de been heeft Rusland heeft ongeveer 4 mil joen man onder de wapenen. Het communistische oosten traint dus dagelijks totaal ruim 8| miljoen soldaten, waartegen over de V.S. slechts ruim één miljoen in actieve dienst kun nen stellen. de langste dag aan de noord pool 186 etmalen bedraagt In die tijd gaat de zon niet on der en is het dus steeds dag. Aan de zuidpool is deze peri ode 179 etmalen, dus een week korter. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen if IN ONZE TIJD zijn tal loze mensen van de stilte vervreemd. Stilte, lang aaneen, is iets ongewoons geworden, voor velen zelfs iets griezeligs. Dat de stilte een weldaad kan zijn voor lichaam en geest vindt nauwelijks meer geloof. Dat het een medicijn van de natuur is, de stilte te onder gaan. het geruisel van de wind te beluisteren of de vlucht van een eenzame vogel op het wijd te volgen, klinkt velen even vreemd in de oren als het Bas- kisch voor een Eskimo. De rollen zijn omgedraaid. Vroe ger was lawaai altijd een teken van iets ongewoons, zelfs van gevaar, nu is het haast anders om geworden. Lawaai is een gewoon verschijnsel van onze tijd. Er klinken om ons heen altijd wel zoveel geluiden ver boven de 60 foon 0 joon is ae gehoordrempel en 20 is bij voorbeeld de geluidssterkte van matige wind in een rietkraag dat zij op de duur schade toe brengen aan de geestelijke volksgezondheid. Men behoeft dan nog niet eens te denken aan het voortdurende gedaver van zware machines in een fa- -brieksnal of aan straaljagers er zijn tal van andere lawaai- btonnen in onze sametuebing gekomen, waaruit dagelijks n stroom van geluiden van aller lei sterkte opborrelt en op dreunt. Het verkeer is één van de ergste lawaaibronnen en in dat verkeer zijn bepaalde bromfietsmotoren de grootste boosdoeners, niet eens zozeer wegens hun geluidssterkte, maar door 't soort lawaai, dat zij produceren. In Sommige straten, waar de brommende jonge generaties zijn gevestigd, duurt het gekmakende geknet ter en gesputter soms tot diep in de avond. Andere lawaaibronnen zijn radio, t.v., en stofzuigers in flatgebouwen, waar de geluids isolatie onvoldoende is. En he laas is het in Nederland nog nief algemeen gebruikelijk in de bouwsommen extra posten op te nemen voor geluid we rende voorzieningen. De radio dringt ook buiten de huiska mer door, niet alleen door open ramen, maar ook door het transport van muziek per auto of aan de handriem in de vrije natuur. En weet u nog een behoorlijk café te vinden, waar het niet mogelijk is muziek, of wat daar voor doorgaat, voor een kwartje te bestellen? We zouden nog wel even kunnen doorgaan. Onze maatschappij lijdt aan een gestadige lawaai- terreur, waar wij ons niet van af kunnen maken met de dood doener: alles went en.je hoort het op het laatst niet meerl In verschillende publi- katies is de laatste jaren cd op de nadelige invloeden van he vig en minder hevig, maar fre quent lawaai op de mens ge wezen. Men is er zich vaak nauwelijks meer van bewust, maar het staat wel vast, dat van vele soorten lawaai in on ze tijdt wanneer zij niet regel recht irriterend werken, toch een verdovende en ondermij nende invloed uitgaat. Lawaaibestrijding in de vorm van verdergaande wettelijke maatregelen, en in eerste in stantie ten opzichte van brom fietsmotoren, is daarom een urgente zaak geworden. Boekhandel Veldwijk

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1