Weekblad voor Waddinxveen Zijn, het de ouders JJKuis! Bonte binneiiSandse gebeurtenissen Uit de historie van Waddinxveen en omgeving Indrukwekkend concert en taptoe K/Ut li „Spiegel van de week Daarom voorkeur? „Gemeente van de Goudkade A. BROUWER Pracht handen „RUBRIEK VOOR DE VROUW Als dankbetoon aan bevolking No. 792 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960. 16e JAARGANG Adres redaktle en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Waterstaatkundig congres in Scheveningen 16 mensen gewond bij gasontploffing Meer traktement ir Netelroos, epedemie in ons land, veroorzaakt door Planta? in bet Kurhaus te Scheveningen is bet zevende Internationaal watei- itaatkundig congres geopend. On der de 330 deskundigen uit 27 lan den bevonden zich ook vertegen woordigers uit de Sovjet-Unie. In zijn openingswoord wees ir. Maris - iirekteur-generaal van de rijkswa terstaat - erop, dat het van het grootste belang is, dat de water staatkundige samenwerking om tal ran problemen in het bijzonder, die van de kustverdediging, te kunnen oplossen. Het congres zal een week in be slag nemen. Ruim een kwart van de wetenschappelijke bijdragen zal dooi Nederlanders geleverd worden. Tijdens het congres zullen verschil lende excursies naar Nederlandse waterbouwkundige werken gemaakt worden. O.a. naar de Deltawerken Noord en Zuid. De openingsvergade- ring werd bijgewoond door minister Korthals. Op het feestterrein in Hilversum, n door een gasontploiiing 16 men sen gewond. Zes slachtoiiers konden na verbonden te zijn in een zieken huis, naar huis terugkeren. De ontploiiing is ontstaan doordat dens het vullen van kinder ballon netjes gas ontsnapte, dat zien in de nok van de tent verzamelde. Ook begaven vele ballonnetjes het tijdens opblazen, waardoor de gusop- hoping steeds groter werd. Hoewel ren ieder in de tent aan het rook verbod voldeed, is er toch op een ol andere manier vuur bij het gas gekomen, met als gevolg, dat de uit elkaar barstte en een steek- i verschillende aanwezigen ver wonde. Door het tekort aan mannelijke werkkrachten is een Bredase ijzer gieterij en emaillerbedrijf er toe overgegaan om vrouwelijke ar beidskrachten aan te trekken. Zij zullen dezelfde lonen als de mannen ontvangen. De fabrieksdiregtie hoopt op deze manier de tekorten op te beffen. Het ligt in het voornemen de vrouwen het lichtere werk te laten doen, zodat de mannen vrij komen voor het zwaardere werk. De beroepsonderofficieren zullen meer traktement ontvangen. Dit werd mede gedaan ter bevordering de beoogde werkcampagne voor vrijwilligers om de bekorting aan de dienstttijd voor dienstplich tigen mogelijk te maken. De verho ging bedraagt 15 °/o voor de midden groepen in de militaire rangen en iets minder voor de hogere rangen. De verhoging zal per 1 januari 1961 ingaan. Er heerst momenteel in het gehele land een epidemie van netelroos een jeukende huidaandoening, die veelal wordt veroorzaakt door het gebruik van bepaalde voedingsmid delen. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid zei, dat men mel dingen heeft van enkele duizenden gevallen. Hoewel de patiënten soms vrij hoge koorts hebben, draagt de ziekte over het algemeen - aldus het ministerie - een goedaardig ka rakter. Het is nog niet bekend, waardoor deze ziekte juist nu zo erg naar voren komt. Men is het er wel over eens, dat het vermoedelijk een voed- selkwestie betreft. De farmaceutische hoofdinspektie deelde mede, dat ambtenaren van deze dienst een grondig onderzoek instellen naar de oorzaak van de plotseling^ opleving. De leiding van het onderzoek berust bij de genees kundige hoofdinspectie in Den Haag. Rotterdam was de eerste stad, waar de ziekte zich openbaarde. Daar waren zelfs patiënten die in zieken huizen moesten worden opgenomen. Zij hadden ook hoge koorts, waar door men in dit geval ook aanneemt met deze huidziekte te doen te heb ben. Later werd medegedeeld dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de epidemie, veroorzaakt is door Plan- .ta, een product van de Unilever. In afwachting van het onderzoek, dat momenteel in laboratoria van de geneeskundige instanties en in de la boratoria van de Unilever, zelf wordt verricht, is de pioduktie van deze boter stopgezet. Enkele weken geleden bracht Unilever een nieuw soort Pianta op de markt, het nieuwe zat daarbij in een stof, die de smaak van deze margarine moest verbeteren. De pakjes zijn dan ook herkenbaar aan een rode wikkel met de woorden Proef de verbetering. IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit IN HET „REGENTENDAGBOEK uit de achttiende eeuw" door Dr. Mr. Smit, opgenomen als tiende verzamelings bijdrage van de oudheidkun- je kring „Die Gouda" komt, met betrekking tot Waddinxveen en omstreken een praeadvies van 9 augustus van de stad Gouda voor, luidende; „advis' Gecommitteerde Raden van de repraesentanten van diversche Roomsch Catholique gemeentens binnens deese Provincie om voorsiening aangaan de het betalen van Recognitie gelde aan de Bailliuwe; overgenomen 17 maart 1785". Schrijver tekent hierbij aan: Zo als bekend is, was in 1581, aan de Rooms Katholieken, in aansluiting aan vroegere verbodsbepalingen, de uitoefening van hun eredienst verboden. In de meeste plaatsen werd de uitoefening van de R.K. godsdienst later oogluikend toege laten, maar vele baljuwen en schou ten maakten van de bestaande wet telijke bepalingen gebruik om hier voor te laten betalen. In het jaar 1785 bestond de gewoonte nog, dat voor de uitoefening van de ere dienst „Recognitie gelde" moesten worden betaald. Uit het woord „re cognitie", dat heel vaak in de plaats van belasting werd gebruikt, is duidelijk te zien, hoe men zich in de loop der tijden in het onver mijdelijke had geschikt en de jaar lijkse betaling als een soort van belasting was gaan beschouwen, die door de Rooms Katholieke ker ken moest worden voldaan. t&eduiq., de cyuwUte ondeMcAeidmg. (T-P a alle qatclt fuAerMedinq^aAen HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 2285 Bij het rekest was als bijlage een lijst van de verschillende kerkelijke gemeenten gevoegd met een opgave van de bedragen, die aan de bal juws of schout moesten worden be taald. Zo betaalde de „gemeente in Randenburg, Reeuwijk, enz." een jaarlijks recognitiegeld van 238 gul den en 14 stuivers. Hiernaast moest zij „voor admissiegeld voor den Pastoor" 266 gulden en „voor den Capellaan" 238 gulden en 10 stui vers betalen. Dit betekende, dat er iedere keer wanneer er een nieuwe pastoor of kapelaan kwam, laatst genoemde gelden moesten worden voldaan. In de „Gemeente van de Goudkade, Zuid- en Noord Waddinx veen en Bloemendaal" bedroegen de jaarlijkse Recognitiën 31 gulden en 10 stuivers en „admissiegeld voor een Pastoor" 100 gulden. In Moordrecht bestond slechts een recognitiegeld van 31 gulden en 10 stuivers. Het rekest was door twee perso nen getekend. Bovendien hadden voor iedere gemeente twee „lede maten" hun handtekening geplaatst. Voor de „gemeente in Randenburg, Reeuwijk etc." Gijsibert van Klave ren en Dirk Lansgeloof; voor de gemeente van de „Goudkade, Zuid en Noord Waddinxveen en Bloemen daal" Jan van Klaveren en Jan Gluysen en voor Moordrecht Teunis Hopkooper en Cornells Looyaait. E.v.E. Tube95ct Hamea-Getei Het Is de Hamamells die 't '<n doet Als ik in de krant weer eens zo'n bericht lees (wat tegenwoordig nogal eens voorkomt) over een minderjarig meisjes, dat van huis weggelopen is en van wie opsporing verzocht wordt, moet ik aan Marieke denken. Marieke is niet éénmaal, maar reeds verschei dene malen van huis weggelopen. De eerste keer hebben de ouders in hun angst ook de politie ingescha keld en opsporing verzocht. Later niet meer. Ze hebben dé ervaring opge daan, dat Marieke elke keer vanzelf weer boven water komt. Meestal de zelfde avond laat al; soms de volgen de dag; maar uit zichzelf verschijnen doet ze altijd weer. Je zou kunnen zeggen, dat de ou ders van Marieke langzamerhand aan deze afwijking van het meisje gewend zijn geraakt en er in berusten. Maar dat is natuurlijk niet helemaal waar. Het geeft hun wel degelijk iedere keer nog een schok,als het kind niet op de gewone tijd aan tafel verschijnt. En onwillekeurig doemen dan toch bange voorgevoelens, en een niet te onderdrukken vrees, voor ditmaal iets verschrikkelijks in hen op. Het enige wat in geen van beiden opkomt, is een schuldgevoel. En daarover zou men zich toch eigenlijk moeten ver bazen, want ergens moet dit herhaal delijk weglopen van Marieke een ach tergrond, een oorzaak hebben. En zouden de ouders zich dan nooit af vragen, of die oorzaak ook geheel of gedeeltelijk bij hèn kan liggen? Kennelijk niet. Ze voelen zich be zorgd over het meisje, dat rpoet wel. Maar meer nog voelen ze zich veron gelijkt, tekort gedaan door hun op groeiende dochter, wie blijkbaar alle dankbaarheid ontbreekt. En die niet weet, wat ze aan haar ouders verplicht is. Hebben ze dan niet altijd alles voor Marieke gedaan? Hebben ze haar niet goed gevoed en gekleed en een zo goed mogelijke opleiding laten geven? Neen, ze kruinen tot geen andere conclusie komen, dan dat Marieke een van alle dankbaarheid gespeend we zen is, dat het goede versmaadt en het avontuur zoekt. Een kind, dat haar ouders alleen maar verdriet aandoet en hen in zorgen brengt over wat er van haar nog eens terecht moet ko men. Eenmaal ben ik er bij geweest, toen Marieke van een van haar escapades terug keerde. Zeker werd ze niet als de verloren zoon binnen gehaald1 en misschien zou dat gezicht van het meisje, toen ze de woorden van haar moeder over zich heen liet gaan: Vooruit naar boven; ga je wassen. Je ziet eruit als een zwijn! Misschien was dit de manier van de moeder, om haar ongerustheid en opluchting nu het kind teruggekeerd was, te uiten. Misschien kan ik er ook niet over oordelen, hoe ouders reage ren, als hun kind herhaaldelijk weg loopt omdat ik het zelf nooit heb mee gemaakt. Maar één ding is zeker: in hun plaats zou ik toch willen weten, waarom ze weg loopt. Dat doet zelfs een hond niet, die een goed, veilig thuis heeft. Waarom een kind dan wel? Is dit weglopen een geestelijk defect in Marieke? Dan moet met haar naar een dokter gegaan worden, om gene zing te zoeken. Of ontbreekt er iets aan het thuis? Is er ergens een gemis aan liefde, aan vertrouwen, begrip, belangstelling, kortom aan geborgen heid, dat het kind in innerlijke nood wegdrijft, in een poging het ergens anders te vinden? In dat geval zijn het de ouders, die zichzelf ernstig zul len moeten ondérzoeken. Marcelle. Met de moegestreden voeten Op de ouwe trouwe poef. Oogjes af en toe geloken, Of wanneer ze staren droef. Zo zit tante bij te komen, Beu van de vakantietrip. Maar als je ze hoort vertellen Is ze lekker als een kip. Illustrerend met veel foto's, Zo doet tante haar verhaal „Kijk, daar zitten we te eten In een machtig mooie zaal; Van die hele lange slierten. Och, hoe heet dat spul ook weer Toe Henk, help me nou eens even, O, dit is bij 't Gardameer. Daar het torentje van Pisa, Naast mij Sjaan en Miep van Fred; Als je 't mij vraagt is die toren Daar expres zo scheel gezet. Anders zou-die toch wel vallen Hier loop ik nou in Milaan, Ja, ik kijk een beetje nijdig Met net nieuwe schoenen aan Hier een kiekje voor de kibbel Henk zegt Innsbrük, zie je zó 1 Da's niet waar hoor, want hier zijn we net in Cincinatico; Hou je van een vergezichtje Die is afgedrukt door Piet: Henk en ik en naast mijn schouwer Zie je nog een Dolomiet. Gek hè, dat ik toch zo dik lijk, Al die kiekjes op een rij, Maar zit-em in het némen. Want dan staan ze te dichtbij... I Tante zet nu heel voorzichtig Weer haar voeten op de grond „Volgend jaar, dan gaan we weer, hoor. Meid, het is toch zó gezond 1" JAAP MIJDERWIJK. Officiële mededeling Burgemeester en wethouders van Waddinxveen maken bekend dat zij, die in het 'bezit zijn van een hond hiervan vóór 13 september a.s. aan gifte moeten doen ten gemeente huize. Het vorenstaande geldt niet voor hen, die reeds een aanslag over 1960 hebben of aangifte voor dat jaar hebben gedaan. Waddinxveen, 29 augustus 1960. Burgemeester en wethouders voor noemd, de sekretaris, de burgemeester, J. L. Koopman, wnd. S. Pille, Lb. De arbeiders muziekvereniging „Voor waarts" had geen betere manier als dankbetoon aan de Waddinxveense bevolking voor de schenking van de ruim vijfduizend gulden (voor aankoop nieuwe instrumenten) kunnen beden ken dan het zaterdagavond door de drie zusterverenigingen, Excelsior uit Boskoop en de Pionier en St. Cecilia uit Gouda, gegeven concert en taptoe. Onder de honderden belangstellen den, die zich rond het schoolplein aan de Oranjelaan hadden geschaard, be vonden zich de loco-burgemeester S. Pille en wethouder Ir. J. P. H. Vene- ma, de waarnemend gemeente secre taris de heer J. L. Koopman, leden van het comité van aanbeveling en de leden van Voorwaarts. De heer J. O. H. Blom, onder wiens leiding de financiële aktie van Voor waarts wordt gevoerd, sprak in een welkomstwoord zijn dankbaarheid uit tegenover het gemeentebestuur en het comité van aanbeveling voor de on dervonden medewerking. Toen de schijnwerpers het podium in een zee van licht had gezet, concér- teerde onder dë strenge directie van de dirigent de heer Coen van der Knaap, de beide Goudse verenigingen de Pionier en St. Cecilia. Hoogtepunt van dit concert dat uit een vijftal werken bestond, vonden we ongetwij feld de Intermezzo Sinfonia uit Ca- valleria Rusticana van Mascagni, dat op het publiek merkbare indruk maak te. Was het concert van hoog gehalte, niet minder indrukwekkend was de taptoe. Mede door het aandeel van het Boskoopse Excelsior met him majoret tes, is het geheel uitgegroeid tot een onvergetelijke culturele avond. Het programma was sterk afgewisseld en daardoor steeds boeiend. Was het de ene keer het prachtig uitgevoerde Abi de with me en Bede voor het Vader land dat tot stilte dwong, even later weer was het de sprankelende en machtig klinkende Manouvre Mars dat tot spontaniteit dwong. Al vonden we de drumbands wat te sterk uitkomen tegenover de muziek. Wethouder S. Pille, was de tolk van de bevolking toen hij dirigent en korp sen dank bracht voor deze grootse muzikale hulde. De voorzitter van Voorwaarts, de heer F. Rinchteval, bood de drie korp sen voor hun spontane medewerking een muziekstuk ter keuze aan. Met het spelen van het Wilhelmus werd de taptoe besloten. de naam Argentinië, afgeleid is van argentum (zilver) dat men er dacht te vinden en dat de ontdekker van het land, de Spanjaard Juan Diaz de Solis, door de inboorlin gen aldaar werd opgegeten? er in de Verenigde Staten van Amerika een enorm grote magneet is vervaardigd, die zo sterk is dat men hem nau welijks kan passeren vanwege de aantrekking van de spij kers in de schoenzolen? de lommerd, de bekende bank vanlening, aan zijn naam komt doordat dit bedrijf in de middeleeuwen voor een groot deel uitgeoefend werd door Lombarden, een bekende volksgroep? HET SPAARTEGOED BU ONZE BANK STUGT VOORTDUREND Voor eike spaarder zijp de volgende ponten van belang Vertrouwen in de hechte landelijke organisatie Veiligheid der Raiffeisen-reserves (meer dan f 100 miljoen) Voordeel en gemak van volledige voorlichting en service in alle bankzaken Onbelemmerd terugbetalen van ingelegde spaargelden COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1