eekklad voor Waddinxveen Nederland de dupe van chantage Voacpcwfa Moeder Boby-huidje Antje wreekt haar zusje Spiegel vnn de week TBABYDKM"00""" „RUBRIEK VOOR DE VROUW" „VEILIG VERKEER" A. BROUWER j E.H.B.O. gaat weer collecteren V ogeitaaltjes" VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960. 16e IAABGANG Acjres redaktie en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal I 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden VANAF het moment, dat het bekend erd, dat het Nederlandse vliegdek- thip Karei Doorman met enige ande- s oorlogsbodems een reis naar Nieuw- uinea zou maken, heeft Indonesië niet al gezeten. Het heeft luide verkon- igd, dat dit bezoek de vrede in Azië i gevaar bracht en dat Indonesië zich edreigd gevoelde. Toen de voorgeno- oen reis van het smaldeel toch door- rmg ia weerwil van de Indonesische Aksten, ging de Indonesische rege- ng over tot een vorm van diplomatie, ie later door z.e. minister Luns beti- ïld werd als een vorm van chantage, ij ging namenlijk druk uitoefenen op e linkse politieke partijen in Japan m agitatie te voeren tegen de Japan- regering die toegestemd had in een Dodwill-bezoek van de Karei Door- Deze druk heeft veel effect gehad, (e linkse groeperingen in Japan heb- ;n hun volle medewerking verleend i dermate geagiteerd, dat de Japanse (gering inderdaad bezweken is. Zij selde de Nederlandse regering mede, Bat zij tot haar leedwezen genoodzaakt ras de Nederlandse regering te verzoe- ;en het 'bezoek van het smaldeel met e Karei Doorman voorlopig uit te 'eiw De Nederlandse regering heeft it verzoek ingewilligd, doch tevens itdrukking gegeven aan haar teleur - telling over de houding van de Japan - e regering, die ach in haar besluiten jat leiden door agitatie van bepaalde rceperingen. Het is een teken aan de .and vopr de situatie in Japan. Vooral in de Noordoostpolder is door e natte zomer ernstige landbouwscha- le ontstaan, doch ook elders in ons is dat het geval. Het heeft na de Karei Doorman niet naar Japan ir Landbouwschade in de Noordoostpolder Politiesalarissen omhoog •k Unilever vergoedt schade rjjping van de granen dagen lang ge regend, zodat de oogst van granen, erwten en vlas er zéér slecht voor staat. En het stond allemaal zo goed, zo prachtig zelfs. Met name de tarwe was een lust voor het oog. De schade alleen al in de Noord oostpolder wordt door deskundigen ge schat op niet minder dan omstreeks zeven miljoen gulden. Daarbij komen dan de erwten nog, waarvan de oogst haast mislukt is, het vlas dat zeer heeft geleden en de consumptieaardappelen die nog uit de natte grond moeten ko men en ernstig bedreigd worden door ziekten. In kerkelijke kringen heeft men zelfs besloten in deze noodtoe stand als uitzondering de zondlagrust er aan te geven, opdat nog zoveel als mogelijk is van dé oogsten gered kan worden. De Ministerraad heeft dezer dagen zijn goedkeuring gehecht aan nieuwe salarisvoorstellen voor rijks- en ge meentepolitie. Deze beogen een gedif ferentieerde loonsverhoging, naar de functies, mede ter bevordering van de werving van nieuw politiepersoneel, waaraan zowel rijk als tal van gemeen ten een nijpend tekort hebben. De voorstellen komen neer op een salarisverhoging voor de 18.000 politie mannen die ons land telt. De regering heeft 'het werkclassificatierapport en de wens van de politiebonden tot 10% salarisverhoging tot leiddraad genomen voor het nieuwe salarisbeleid. Naar van de zijde van Van der Bergh en Jurgens N.V. wordt mede gedeeld, is besloten - ongeacht de vraag van juridische aansprakelijkheid - aan hen, die door de aan Planta toegeschreven huidaandoening zijn ge troffen, schade te vergoeden. Er wordt thans overleg gepleegd over een praktische regeling. Wanneer deze regeling is tot stand gekomen, zullen zo snel mogelijk nadere mede delingen worden gedaan. Het overleg wordt onder meer gevoerd met de ministeries van Justitie en Volksge zondheid. Afgezien van de vraag, over de mate van de geleden schade, zit men nog met een beslissing in twijfel gevallen. De gedachten gaan hierbij in de richting van een commissie, samen gesteld door vertegenwoordigers van Van der Bergh en Jurgens en van beide departementen. Achtjarige Hetty komt thuis uit chool in een toestand, die moeder een ;reet van schrik ontlokt. „Maar kindje, ieverd, wat zie je eruit. Wie heeft jou Eo toegetakeld ,Zon akelige jongen," snikt Hetty. Ze heeft een dik gezwollen blauw oog. let ziet èr werkelijk lelijk uit. Moeder dadelijk druk in de weer met een lat compres, dat de pijn wel gauw jver zal maken. Maar de jonge vader juist de kamer binnen komt en het rerhaal van de aanval op zijn dochter latuurlij k ook in kleuren en geuren horen krijgt, vat het minder gemak- dijk op dan moeder, die al haar aan lacht nodig heeft, om Hetty soulaas verschaffen. „Is dat joch helemaal lek geworden," briest vader veront waardigd. „Wat heeft hij zijn handen laar mijn meisje uit te steken. Als ik knul in mijn vingers krijg, kan hij van mij een op allebei zijn ogen tijgen. Wie was dat jong, Hetty weet het niet," antwoordt Hetty log steeds in tranen. „Zo'n grote jon- met een wind-jack aan." Het kleine zusje Antje heeft er al tijd met grote, ontstellende ogen bij [estaan. Hetty is haar afgod en bij het tien van de geliefde, grote zus met dat likke blauwe oog knijpt haar hartje tan medelijden samen. Dan, als ze va ler zo tegen de onverlaat tekeer hoort [aan, ontwaakt er een heldhaftig plan haar kleine hersentjes. Zij zal haar msje wreken. Zij zal die jongen eens pakken nemen Antje is vijf en nog op de kleuter school. De volgende morgen komt ze wild triomfantelijk bij moeder aan. „Ik eb hem een flinke trap gegeven. Een •eaze harde," zegt ze trots. Hetty, die iet mee aanhoort, schijnt bij intuitie te (egrijpen wat. ze bedoelt. „En wat deed toen vraagt ze gretig. „Hij hep uilend naar zijn moeder toe," vertelt Antje, echt met zichzelf ingenomen. „Maar kind, "roept moeder verbaasd. „Kende je die jongen dan Wist je wie het gedaan had „Nee," antwoordt Antje, alsof dit weinig ter zake doet. „Maar hij had wel een blauw wind jack aan". Vijf minuten later staat er een hevig gebelgde moeder met een miniatuur jongetje aan de hand op de stoep. „Mevrouw, uw dochtertje heeft mijn zoontje geschopt. Zomaar zonder de minste aanleiding. Hij was zich van geen kwaad bewust. Kan een kind niet rustig op straat spelen, zonder mishan deld te worden Wilt u uw dochtertje eens goed onder handen nemen en haar zeggen, dat ze voortaan andere kinde ren met rust laat Moeder heeft de situatie gelijk door. „Komt u even binnen," zegt ze ver zoenend. Het jongetje krijgt meteen een koekje, als pleister op de wond. „Heb je dat jong geschopt fluistert Hetty geschrokken. „Die was het toch helemaal niet. De mijne was een grote jongen". „Maar hij heeft toch een blau we windjack aard," verdedigt Antje zich. Moeder legt het hele geval aan de vreemde uit. Gelukkig blijkt dit imand met een gevoel voor humor te zijn. Het kleine jongetje mag een poosje blijven spelen, terwijl zijn moe der ruiterlijk toegeeft, dat Antje echt geen straf verdiend heeft, omdat ze haar zusje heeft willen wreken; al deed ze het dan ook op de verkerde manier. Var> het totaai aantai schoolkinderen,die in 1955». 1957 door verkeersongevallen om het leven kwamen.was. itedirig., de. yuwtite. ondeAAcAeuünq. olLt goede KeAenJkLeding^xJcen. HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— (pok in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bfl Nesse 46 Telefoon 2285 55% TE VOET 33% OP OE FIETS Ca. 50% van de 1-U jarige verkeersslachtoffers wordt aangereden door een vrachtauto Met dit plaatje laat het Verbond voor Veilig Verkeer nog eens zien, dat er op de dagelijkse weg van het kind gevaren dreigen, onverschillig of dat kind nu te voet of per fiets is. Laat het feit, dat tientallen kinderen een vreselijke dood sterven onder de wielen van een vrachtauto, voor ouders en opvoeders een reden te meer zijn om het kind te wijzen op het gevaar van het spelen op, onder of bij vrachtauto s. VEILIG VERKEER. Even is er een schok van afgrijzen door de wereld gegaan roen kranten en radio's kortelings het bericht ver spreidden, dat het verkeer tijdens het paasweekend in Engeland 68 doden heeft geëist. Ruim duizend weggebrui kers werden - zo meldde hetzelfde be richt - ernstig gewond. En er werd nog aan toegevoegd dat het nog slechts voorlopige cijfers betrof en dat de de finitieve cjjfers wel hoger zouden uit vallen. Was dit bericht op zichzelf al schok kend genoeg, nog meer trof in het krantenbericht één zinnetje, dat in al zijn nuchterheid de ernst van de si tuatie zo duidelijk typeert. De autori teiten van de verkeersbonden beschou wen dit alles nog maar al een voor proefje van wat ons te wachten staat. Nu kan men bij het lezen van deze zo macabere prognose de schouders ophalen en zeggen: dat zullen we dan wel afwachten en bovendien, dat geldt voor Engeland en wij zijn hier in Ne derland. Maar wie zo redeneert bedrijft een gevaarlijke vorm van struisvogelpoli tiek. Realiseren wij ons wel, dat voor Nederland in feite precies hetzelfde geldt Evenals trouwens voor Luxem burg, Griekenland of desnoods Mas sachusetts De verkeersdood speelt zijn lugubere spel over de gehele we reld. Wij zijn tegenwoordig snel geïmpo neerd door grote getallen. Dit is mis schien wel mede de oorzaak, dat de verkeersramp zo velen onberoerd laat. Het bericht van enkele fietser, die onder het achterwiel van een zware truck een afschuwelijke dood sterft staat in attentiewaarde bij de lezers ver achter in vergelijking tot massale opstanden, branden, vliegrampen en epidemieën waarbij melding wordt ge maakt van tientallen slachtoffers. Be richten als die uit Engeland daaren tegen laten niet na indruk te maken op de lezers en hen tot nadenken te stellen over dat „voorproefje". Wel nu, dat voorproefje geldt ook voor Nederland en zo men wil is dat met Imponerende cijfers te illustreren. Het is een trieste ervaring, dat het ver keer bij ons in de vakantie maanden juli en augustus méér slachtoffers eist dan in de overige maanden van het jaar. In 1959 werden voor de genoem de maanden 170 resp. 143 verkeersdo den geteld bij een gemiddelde van maandelijks 140. Een zelfde ervaring werd opgedaan in 1958 bij een gunsti ger gemiddelde van 133 verkeersdoden met voor de maanden juli en augus tus opvallend hoge cijfers van 194 resp. 188 doden. Wie hieraan voorbijgaat met het zoethouwertje „ik ben zo voorzichtig" of „ik rijd zó goed. MIJ zal niets ge beuren" en niet bereid is om op zijn weg extra kalmte en oplettendheid te betrachten, moge bedenken, dat van de 68 slachtoffers in Engeland er zeker velen met dezelfde gedachte him paas- reis zijn begonnen. Om nooit weer te rug te keren (Publicatie van het Verbond voor Veilig Verkeer). Geachte inwoners van Waddinxveen, De afdeling Waddinxveen van de Koninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O., houdt in de week van 15 tot en met 21 september een huis aan huis kollekte. Deze kollekte komt geheel ten goede aan de bijvulling van de 28 in deze gemeente uitstaande verband- kisten en de 53 tasjes der gediplomeer den. Wij doen d!an ook een beroep op uw offervaardigheid en hopen dat dit beroep niet te vergeefs is, want het is voor de instandhouding nodig, dat de ze kollekte gehouden wordt. Laat onze kollektanten niet voorbij gaan, want deze E.H.B.O. is in zekere zin ook uw E.H.B.O. Bij voorbaat onze dank voor uw gave. Het bestuur Kon. Ned. Ver. E.HJB.O. afdeling Waddinxveen. UIT DE NATUUR. Het is een bekend feit, dat dieren op hun eigen manier met eikaar con tact hebben; laten we dit spreken noe men. Bepaalde geluiden, die zij voort brengen hebben een bepaalde beteke nis en worden door de soortgenoten verstaan. De wetenschap is op het gebied van deze conversatie nog niet zo ver ge vorderd, dat zij de zaak klaar en hel der begrijpt. Er zijn nog verschillende moeilijke punten, die opgelost moeten worden. Zo heeft men lange tijd gedacht, dat de geluiden niet direkt een bepaalde betekenis hadden, doch dat het ge heim van het begrijpen meer gezocht moest worden in de toon waarop het geluid werd voortgebracht. Dus bijv. een lokroep heeft iets verleidelijks in de toon en hierop zouden soortgeno ten reageren. De alarmgroep van die ren heeft iets alarmerends in de toon en dat zou het doen. Komen en gaan. Nadere onderzoekingen hebben ech ter uitgewezen, dat dit niet helemaal juist is, of althans niet voor alle die ren behoeft op te gaan. Het blijkt, dat naast de toon ook de voortgebrachte geluiden zelf een betekenis hebben bij bepaalde dieren, zo bijv. bij de kraaien. Franse en Amerikaanse onderzoe kers hebben de proef op de som ge nomen. De Franse kraaien hebben een verzamelgroep, waarop al hun soort genoten in La Douce France reageren. Men nam die geluiden op de band op en nam door middel van de magneto- foon een proef. Wanneer de alarm roep weerklonk, vloog de hele troep op. Hetzelfde deden de Amerikaanse on derzoekers met de eastern crow. De banden werden uitgewisseld en men ging beproeven of de Franse kraaien de roep van hun Amerikaanse soortge noten verstonden en omgekeerd. Verrassingen. Het bleek nu, dat de Franse kraaien niet reageerden op de Amerikaanse alarmroep, doch wel op de verzamel- roep. In Amerika deed men de te leurstellende ontdekking, dat de kraai en in het geheel niet reageerden op de roepen van de Franse vogels. Men liet het er niet bij zitten. Des kundigen namen de roepen op „hier is voedsel en alarm" van de Ameri kaanse zilvermeeuw, een vogel die precies zo voorkomt aan de Franse kust. De band werd in Frankrijk gepro beerd en het bleek dat de Franse meeuwen er in het geheel niet op rea geerden. Inhoud nodig. Deze resultaten gaven te denken, want hier werd onomstotelijk bewe zen dat het niet de toon of de sfeer van de roep is, die de vogels lokt of doet vluchten, maar dat er wel dege lijk een bepaalde inhoud in het ge luid moet zitten, die door die lande lijke soortgenoten wordt verstaan, doch door buitenlanders niet. De ornithologen trekken daarom uit deze experimenten de conclusie, dat vogels van hun eigen groep leren, op dezelfde wijze waarop Friese kinderen Fries en Limburgse kinderen Limburgs leren. Zij verstaan de roep van soortgeno ten uit andere streken niet of nauwe lijks. Men kan dus in ditt geval spre ken van vogeltaaltjes, die misschien in grote lijnen gelijk, doch in details verschillen. Mei een spaarboekje bespaari U zich veel zorgen. .Wie spaart op tijt, die sorgh vermijdt". COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1