Weekblad voor Waddinxveen Wat bracht Prinsjesdag r s PARE BOUWEt 1 SPIEGEL VAN DE WEEK Opkomende pijn Sanapirm JiUBRIEK VOOR DE VROUW" ALLE KINDEREN HEBBEN BEHOEFTE AAN BEWEGING A. BR0ÜWER MENSELIJKHEID „Veilig Verkeer" VERBOND VOOR VEILIG VERKEER STRAATNAMEN IN LOGISCH VERBAND N en No. 795 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 16e JAARGANG Adres redaktle en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden De derde dinsdag in september bracht ons weer prinsjesdag het jaar lijks weerkerende feest van de ope ning van de Sta ten-Generaal. Minis ter Toxopeus, onze bewindsman van binnenlandse zaken, heeft de maandag daarvoor sober en plechtig in naam der koningin het parlementaire zit tingsjaar besloten. Reeds vroeg hadden zich ook dit jaar vele toeschouwers langs de we gen naar en op 'het Binnenhof zelf verzameld om toch maar niets te mis sen van dit traditionele kleurrijke schouwspel. De tijd van wachten werd bekort met marsmuziek en het af en aan rijden van prominente personen. Uiteraard werd het hoogtepunt ge vormd door de komst van de gouden koets, waarin hm. de koningin, prins Bernhard en die twee oudste prinses sen, Beatrix en Irene, hadden plaats genomen. Tijdens de plechtige bijeen komst in de Ridderzaal opende hare majesteit het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Generaal met het uitspre ken van de troonrede, die de richtlij nen aangaf volgens welke ons land het komende jaar zal worden bestuurd. De troonrede was deze keer vol in houd en zal ongetwijfeld door velen met voldoening zijn aangehoord. Er werd voor 1961 een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting aange kondigd, die zeer ingrijpend zal zijn. Er is echter een minder prettige bij komstigheid aan verbonden en wei, dat deze belastingverlaging eventueel kan worden uitgesteld, wanneer de huidige conjunctuur zich verder zal toespitsen. Voorts werd duidelijk kenbaar ge maakt. dat onze regering niet zal af wijken van 'het huidige loonbeleid. Vastgehouden wordt aan het principe dat loonsverhogingen verantwoord if Feest op het Binnenhof ir De troonrede ir De miljoenendans van minister Zijlstra moeten zijn door verhoging van de produktiviteit in de betreffende be drijfstak. De regering zal de S.E.R. vragen of ook andere maatstaven voor de toekomst zouden kunnen gelden. De regering wijst er bovendien op, dat ons land genoodzaakt is tot aanzien lijke kapitaalvorming, waarom ge streefd wordt naar een gunstig kli maat voor besparingen. Voor de noor delijke probleemgebieden wordt ge streefd naar meer industriële ontwik keling en voorts wil men streven naar natuurlijke prijsvorming, dus het ver minderen van de consumentensubsi dies. De miljoenennota verduidelijkte de troonrede op verschillende punten. Met bijzondere belangstelling hebben we natuurlijk allemaal uitgekeken naar de inhoud van dat kleine koffer tje, dat de minister van financiën op de derde dinsdag van september altijd meebrengt en waaruit hij 'n miljoenen nota haalt. De reden van deze bijzon dere belangstelling van ons allen lag wel in het feit, dat we verwachten aankondigingen van belastingverlaging te zullen horen, juist van dit kabinet dat indertijd ons dergelijke beloften heeft gedaan. Een en ander bleek ech ter teleurstellend, want voorlopig is een eventuele belastingverlaging uitge steld tot 1 juli 1961 en dan moet er aan een voorwaarde zijn voldaan het moet ons allen slechter gaan, an ders zal de belastingverlaging weer worden uitgesteld Voor het onderwijs breekt er misschien de zolang verbeide verbetering aan. Er is namelijk 300 miljoen meer voor uitgetrokken en dit biedt perspectie ven voor een verbetering van de be zoldiging van leraren en onderwijzers, alsmede voor die dringend noodzake lijke vernieuwingen in het onderwijs in het algemeen. Defensie krijgt er ook nog eens f 120 miljoen bij en wij vragen ons echt wel af. A er nu ein delijk een plafond van deze defensie uitgaven is bereikt. Terwille van onze vrijheid zijn wij bereid ons offers te getroosten, maar er moet ergens een grens zijn. Er zijn enkele cijfers in de miljoenendans die onze bijzondere aan dacht vragen. Zo wordt er voor steun aan Suriname f 25 miljoen, voor die aan Nieuw-Guinea 97 miljoen, daar entegen liefst 102 miljoen uitgetrok ken voor steun aan andere landen. Als klap op de vuurpijl zien we dan dat voor de ontwikkeling van de pro bleemgebieden binnen Nederland slechts f 20 miljoen wordt gereser veerd. Het is wel merkwaardig, dat we de grootste post vinden voor ge bieden buiten Nederland. Zou die niet lager gesteld kunnen zijn, indien wij voor Suriname en de probleemgebie den in Nederland wat meer hadden uitgetrokken? kou of griep, blust U snel uit met de veelzijdig samengestelde mi^ - MUNHAPDT Koker 50 tabl. 90 ct - 25 tabl. 60 ct Een moeder die haar kind lichaams beweging onthoudt, doet daarmee iets even ergs als wanneer zij het honger zou laten lijden. Heel funest was daar om de vroeger heersende gewoonte om een pasgeborene stijf in te bake ren: het kleintje kon dan geen vin ver roeren. Oefenen van spieren is nodig en nuttig, van lichaamsbeweging gaat een prikkel uit, die de groei bevordert. Wanneer de juiste oefeningen wor den uitgezocht, kunnen er zelfs afwij kingen in de lichaamshouding mee worden verbeterd. Maar of het nu goed is om zuigelin gen reeds opzettelijk gymnastische toe ren te laten doen. dat is heel erg de vraag. Zulke systematisch doordachte be wegingen heeft een baby beslist nog niet nodig; laat die kleintjes maar in vrijheid spartelen. Wanneer een zuigeling met z'n voet jes kan trappelen en met zijn handjes kan grijpen, is aan de behoefte tot be weging nemen geheel voldaan. Ook de palters en kleuters van één tot zes jaar behoeven nog niet lastig gevallen te worden met bepaalde gym nastische bewegingen. Iedere leeftijd stelt zijn eigen eisen wat deze één tot zesjarigen nodig heb ben, is vrij spelen, liefst in de buiten lucht. Er moet voor de kleuters gelegen heid zijn om te klimmen, te draven, te hollen, te kruipen^ te ballen, in het kort om uitbundig te dollen. Binnenshuis is dat eigenlijk nooit in tdUdinx}, de. <yioolAie osuteAAcheidinq. 9/i alle goede. fteAerMeeting^aken HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 2285 voldoend» mate mogelijk, al was het alleen maar door gebrek aan ruimte. Bovendien moet er binnenshuis al tijd op gelet worden dat het meubilair niet bedorven wordt, dat het behang sel geen beschadigingen oploopt, dat er geen ruiten sneuvelen. Helaas is er, vooral in onze steden, lang niet genoeg geschikte gelegen heid om binten te spelen. Drukke stra ten met voortrazend verkeer zijn niet alleen gevaarlijk, maar ook stoffig- Dringend noodzakelijk is het, dat de overheid zorgt voor goede speelterrei nen, liefst gelegen in het groen en voorzien van klimrekken en andere speeltuigen. De ouders moeten er dan voor zor gen dat hun kleuters niet door stijf zittende dikke kleren worden gehin derd in hun spel. Wanneer het kind in zulk een om geving net zo lang en intensief bezig kan zijn als het zelf maar wil, is dat voor deze leeftijd' de beste gymnastiek. Meestal brengt de lagere school de jeugd voor het eerst in aanraking met stelselmatig opgebouwde lichaamsoe fening. Gymnastiekles en schoolzwemmen, geleidelijk aan ook beoefening van teamspelen. vormen de overgang naar de sportieve bezigheden, die voor de rijpere jeugd en de volwassen in aan merking komen. Deze altiviteiten op de lagere school kunnen goede aangrijpingspunten zijn voor de vorming van het karakter. Hun nut voor de lichamelijke gezond heid is zonder meer duidelijk. Op de Nederlandse scholen mocht daarom best wat meer tijd en aandacht worden besteed aan systematische li" chaamsvorming, dan thans vaak het geval is. Daarnaast moet er tevens nog veel gelegenheid zijn om vrij te spelen de overgang van kleuter tot school kind voltrekt zich slechts zeer gelei delik. Vooral kinderen die nog op scholen gaan waar urenlang keurig stilzitten als een der voornaamste eisen geldt, moeten voor en na schooltijd ruim schoots gelegenheid krijgen tot echt ravotten dr. A. B. elkaar in de zuidoosthoek van de Oranjewijk, ongeveer achter de Oran jelaan. De Zwijger had drie zonen. Maurits en Frederik Hendrik waren reeds ver noemd. Wanneer de voorgestelde Phi lips Willemstraat in het verlengde van de Mauritslaan ten zuiden van de Wil lem de Zwijgerlaan zou komen, is hier nog een logisch verband te bereiken. Van de Friezen zijn of worden ver noemd: Willem Lodewijk, Ernst Casi- mir en Jan Willem Friso, allen nako melingen van Jan de Oude. Ook in dit geval zien wij. dat deze drie niet in één verband kunnen komen- Daar bij de bestaande Jan Willem Frisoweg geen plaats meer is, moeten beide eer ste elders 'komen. De in leven zijnde leden van de dy nastie hebben allen een straat in het plan, met uitzondering van koningin Juliana, waarnaar al vroeger een straat was genoemd. Dit laatste be hoeft echter geen bezwaar te zijn, aan gezien prinses Wilhelmina zelfs drie keer voorkomt in de benaming. Verder zijn er nog de Nassaulaan voor de familienaam: de Amalia van Solmsstraat, genoemd naar de gemalin van Frederik Hendrik; de Willemstraat als naam voor minstens tien leden van het stamhuis; de Nassau Dillenburg straat, die gevoeglijk kan uitvallen omdat ze verwarring wekt; de Van Lippe Biesterfeldlaan, waarnaast een Mecklenburgstraat niet mag ontbreken; de Van Waldeck Pyrmontstraat, die tevens om een Van Wurtemibergstraat vraagt. Tenslotte rijst de vraag: waarom Anna van Hannover, Alexander en gravin Maria zijn gekozen. Toch niet vanwege 'htm bekendheid als lid van het Oranjehuis, voorzover zij daar al toe behoren. Pieter Vrolijk is een visser van de Scheveningse vloot, die de haring ging verschalken voor 'n stukje dagelijks brood. Pieter Vrolijk was niet vrolijk toen hij ziek werd aan het net, en teleurgesteld, verdrietig, ergens werd aan wal gezet. Liefderijk werd hij geholpen in het vreemde ziekenhuis, maar hij voelde zich verlaten, ver van vrouw en kinderen thuis. Een bericht in een der bladen maakt zijn lot alom bekend, en al spoedig wordt de zieke in zijn eenzaamheid verwend. Landgenoten uit de omtrek komen bij hem op bezoek, en naast vele lekkernijen krijgt hij ook 't begeerde Boek. Al dat medeleven treft hem in zijn tijdelijke nood; innig dankbaar is de visser voor wat Engeland hem bood. Dat is goed! Doch laat hij weten, dat de ervaren mens'lijkheid overal, te allen tijde, nog wel wordt tentoongespreid. Medelijden met de eenling wordt in ieder oord betoond; hoopvol, dat in heel de wereld nog wel naastenliefde woont! Scheepers. Hiermede zijn alle oude en nieuwe straatnamen de revue gepasseerd en blijkt, dat de naamgeving zeker niet feilloos is. Zou het niet gewenst zijn in voorkomende gevallen een uitbrei dingsplan op dit punt eens wat beter te bezien Uw dagelijkse weg: Toen tussen 1946 en 1956 eerst hor tend en stotend, later steeds sneller, de Sniepwijk werd volgebouwd, le verde de naamgeving daar geen en kele moeilijkheid op, aangezien men voortdurend dc namen, van bomen of heesters gebruikte. Een bepaalde volg orde was hierbii niet noodzakelijk. Na voltooiing van de Sniep werd de bouwerij op veel groter schaal voort gezet in de Puttepolder. Daar werd de eerste woning in gebruik genomen in de zomer van 1958. Nu zijn al haast driehonderd huizen bewoond, terwijl ongeveer eenzelfde aantal in aanbouw is. Het gaat dus zeer snel. Dat had het Gemeentebestuur al voorzien. Voor veel straten zijn veel namen nodig. Door nu die straatnamen te ontlenen aan vroegere en tegenwoordige leden van het Oranjehuis, beschikte men over een zeer uitgebreide keuze, ter wijl deze geste tevens de dankbaarheid van de huidige generatie uitdrukte aan een stamhuis, waarvan bepaalde leden in verschillende tijden ons land en volk uit de diepste duisternis heb ben gevoerd naar onvermoede hoogte. De keuze van de groep was dus wel goed. Maar het 'kiezen van de afzon derlijke straatnamen stuitte op grotere moeilijkheden dan aan de overzijde van de Kerkweg. Hier moest men nl. in het stratenplan de geschiedenis van het Oranjehuis kunnen lezen. Daaraan mankeerde al het een en ander bij de reeds bestaande straten; thans wordt een aantal nieuwe namen voorgesteld, waarbij het er niet beter op wordt. Aan de eerste kan om practische re denen weinig meer worden getornd, de laatste zijn hopelijk nog voor en kele wijzigingen vatbaar geweest. De voor ieder duidelijke hoofdper soon van het Oranjehuis was de man, die alles opofferde aan de stichting van onze Staat, tot zelfs zijn leven. Naar hem is genoemd, de Willem de Zwijgerlaan, de hoofdader van oost naar west. van de Noordkade tot de spoorbaan. Daarbij zou voor de krui sende hoofdweg passen de vernoeming van zijn ouders. Dat is maar gedeelte lijk in orde gekomen. Het zuidelijk deel heet nu Juliana van Stolberglaan. De daarbij behorende Willem de Rij kelaan zou moeten liggen op de plaats die nu Kon. Wilhelminaweg (singel) heet, maar om bovengenoemde rede nen kan dat niet meer. Er is overigens een Wilhelminakade en een Kon. Wil- helminaplein. De Willem de Rijkelaan komt nu aan de 'buitenkant bij de spoorlijn te liggen. Willem van Oranje is vier maal ge huwd geweest, nl. achtereenvolgens met Anna van Buren, Anna van Sak sen Charlotte de Bourbon en Louise de 'Coligny De beide laatsten hebben haar straten in de noordelijke sector van het bouwplan; de beide eersten zouden daarbij moeten, maar er is geen plaats. Ze komen nu tussen de Kon. Wilhelminaweg en de spoorlijn. De Anna Paulownastraat ligt naast de Charlotte de Bourbonstraat, maar hoort daar niet thuis, want Anna Pau- lowna was de gemalin van Koning Willem H. Willem van Oranje had vier broers: Johan (Jan de Oude), Lodewijk, Adolf en Hendrik. Adolf sneuvelde bij Hei- gerlee Lodewijk en Hendrik op de Mookerheide en Jan werd stadhouder van Friesland. De naar deze vier broe- ders genoemde straten komen naast Zonder dat wij het misschien zelf weten, hebben wij er allemaal een tweede beroep bij. Wij zijn allemaal op z'n tijd weggebruiker. Al zitten we (gelukkig!) niet alle maal en iedere dag in auto's of op motorfietsen en scooters, tot de be nenwagen of de (brom) fiets nemen we vrijwel elke dag onze toevlucht. De moderne mens wordt min of meer ge boren als weggebruiker tegen wil en dank. Voor zover wij niet in het kleuter- of A.O.W.-stadium van ons leven ver keren, is de uitoefening van ons twee de beroep een stukje van onze dag taak geworden. Op onze dagelijkse weg. Naar kantoor. Naar school. Naar de winkel, de post, het laboratorium, de cliënt, de patiëntPlus alles weer in omgekeerde richting: naar huis. De dagelijkse weg is een deel van ons leven. Het is goed zich dit te realiseren, nu de meeste vakanties tot het verleden behoren en voor velen van ons het alledaagse leven weer is begonnen. Dat tweede beroep is overigens te genwoordig geen peuleschilletje. Een goed weggebruiker zijn is nog iets an ders dan heelhuids door het verkeer weten te laveren. Er zijn nog te velen, die voor hun tweede beroep weinig of geen interesse hebben, het als een noodzakelijk kwaad beschouwen of zich van de betekenis van het wegge bruikerschap nauwelijks bewust zijn. Die de dagelijkse weg zien als een chronisch weerkerende hindernis, die je met zo min mogelijk inspanning en een minimum aan tijdverlies in je dag programma moet zien in te lassen. Ieder beroep wil geleerd zijn. Ook ons tweede beroep. Wij beijveren ons voor boekhouddiploma's, middenstands examens en dokterbullen. Zij brengen Gulden voor gulden kunt U bouwen aan Uw eigen wensen. =r Het fundament is een spaarboekje bij de COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1