Herdenkingsfeest hoogtepunt in jubileumviering Jubileum-geschenhen Saton Veertig jaar KAB en KHB in Waddinxveen Afdelingen mogen terugzien op een bewogen geschiedenis NIEUWS UIT ONZE WOONPLAATS ESSO PETROLEUM De avonturen van Freddy Fox f&tCWÊ L n - WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 ons hoger op de maatschappelijke lad der. Maar realiseren wij ons wel, dat bij de uitoefening van ons tweede be roep door gemis aan vakkennis, tact en zelfbeheersing van diezelfde maat schappelijke ladider kunnen tuimelen en daarbij 'onszelf, ons gezin en ande ren in het ongeluk kunnen storten? Ook in ons tweede beroep hebben wij dag in dag uit gelegenheid te to nen wat wij waard zijn. Dat wij ons ook beheersen. Niet wanneer wij op een dreun alle voorrangsregels kunnen opzeggen, maar ze in de praktijk nooit of alleen als het ons schikt toepassen. Maar wel wanneer wij op onze dage lijkse weg in het verkeer begrip tonen voor andermans rechten en andermans tekortkomingen en de daarbij ontstane situaties met verstand en kennis van de spelregels weten op te lossen. La ten wij ons daarom iedere dag weer, voordat wij ons op (dagelijkse) weg begeven voornemen, ons tweede be roep bewust en serieus uit te olfenen, als hing ons leven er van af. Dat hangt het trouwens ook! Verbond voor Veilig Verkeer. WIE BESCHRIJFT in deze tijd van welvaart in brede kring, de strijd die in het verleden door vakbondspioniers is gevoerd voor betere sociale voorzieningen, waarvan wij nu met volle teugen mogen genieten Men zou daarvoor het best te raden kunnen gaan bij hen die zelf deze strijd hebben gevoerd of deze van nabij hebben meegemaakt. Maar dan nog zou men uit de mond van deze frontstrijders maar een klein inzicht krijgen van wat er alzo is afgespeeld. Ook in Waddinxveen heeft deze strijd om sociale gerechtigheid in alle hevigheid gewoed. Een tip van de sluier wordt weieens ogelicht bij jubilea van de vakbondsafdelingen, al is het dan ook maar een klein tipje. Nu dit jaar de Rooms Katholieke Ar beidersbond afdeling Waddinxveen en één van zijn onderafdelingen de Katholieke Houtbewerkers Bond, hun 40-jarig bestaan herdenken, leek het ons wel de moeite waard om naar aanleiding van ons ter beschikking staande gegevens iets weer te geven uit de rijke geschiedenis van de vakbonden. Het spreekt vanzelf dat we ons dan beperken tot binnen de gemeentegren zen. We zien dan, dat op 14 januari 1920, ter plaatse een afdeling van de Ned. R.K. Volksbond - nu de K.A.B. werd opgericht. Het (eerste bestuur bestond uit de heren A. H. Bresser, M. J. Bosman, B. A. van Rooselaar, Ghr. Wintershoven, J. G. Bulder, G. Deyns en C. Verwoerd. De Geestelijke adviseur en mede-oprichter was ka pelaan C. A. Ouwendijk thans Pastoor te Rijpwetering. Van de in dat jaar 76 ingeschreven leden zijn er nog vier in leven en wel de heren W. Matze, C. A. Koops, N. van der Kroeg en H. van der Kroeg. Dat het in die dagen niet alles koek en ei was en het jonge bestuur een haast onmenselijke taak op zijn schou ders had genomen, blijkt wel uit het archief van de afdeling van de K.H.B. - welke orchaniek in november 1918 ■II reeds werd opgericht - wat vrijwel geheel nog bewaard is gebleven. En hoe kan het ook anders, de lonen één der grote brandpunten. Uit de notu len van de vergadering van de K.HB. van 1 augustus 1919 citeren wij daar- ijÉ' toe het volgende Na de gebruikelijke huishoudelijke punten, neemt de voorzitter, de heer Joh. van Zeist het woord. Daar de eischen, door de drie saamwerkende bonden aan de heren patroons ver zonden, bijna allen zijn ingewilligd, is besloten de geproclameerde sta king niet te laten doorgaan. De overeengekomen voorwaarden lui den als volgtDe bestaande ar beidsvoorwaarden (loon, arbeids duur. eniz.) blijven gehandhaafd zo als die waren op 16 juli 1919, tot en met 30 augustus. 1 september wordt het minimum uurloon vastgesteld voor meubelmakers, stoelenmakers, machinale houtbewerkers en draai ers van 24 jaar op 41 cent, 26 jaar 44 cent, 28 jaar 46 cent. Voor de schilders van dezelfde leeftijd 39-41- 43 cent en voor de beitsers 37, 39 en 41 cent. Vastgestelde uurlonen zijn gegarandeerd. Gezellen mogen bij stukwerk nimmer op hun uur loon worden ingekort. Ingaande de zelfde datum wordt ingevoerd de 9-urige arbeidsdag of 54 urige werk week. Ingaande 5 januari 1920 de 8% urige werkdag of 51 uur per week. Verkortingen van arbeidsuren mogen geen loonderving tot gevolg hebben. De vrije zaterdamiddag wordt aan de arbeiders zelf overge laten. Wordt besloten zaterdagmid dags niet meer te werken dan gaat dit in op 1 sept. 1919. Het loon zal voortaan op algemeen erkende Christelijke feestdagen doorbetaald worden. Dit jaar zullen geen vakantie dagen worden toegegeven'. Tot zover dan dit notulen- en brief- citaat. Hieruit blijkt dus wel dat hoe wel er in de jaren twintig enig voor uitgang in de strijd om betere levens voorwaarden valt te bespeuren, de oprichting van de K.A.B. lang niet overbodig was. Uit voorgaande gege vens bleek ons dat stakingen aan de orde van de dag waren en hoe meer de crisisjaren 1930 naderden, hoe ster ker de lijnen zich weer verscherpten. RONSON AANSTEKERS TAFELAANSTEKERS REISWEKKERS HORLOGES GOUDEN HERENRINGEN in chroom, staal, double en goud bi de bekende merken HORLOGE BANDEN ZAANLAND SE KLOKKEN De zaak met de buitenklok Telefoon 2077 Zo lazen We in een bondsblaadje uit 1926 het volgende gedicht Komt leden van Antonius, Toont heden U, de practicus, Nu men Uw bijstand vraagt. Strijd met Uw broeder mee den strijd Nu hij, kortstondig voorbereid, Het onrecht moedig draagt. Komt leden van Antonius, Toont heden Uw den practicus, Nu men het wagen durft, In barre kouden wintertijd Te dwingen tot een harden strijd, Werpt af de hand. die wurgt. Komt leden van Antonius, Toont heden U den practicus. Staat op, als ééne man En schaart U achter deze rij Van Uwe broeders, toont thans gij! Men op U bouwen kan. Komt leden van Antonius, Toont heden U den practicus. Geen offer U te zwaar; Geeft dan met vreugde in het hart Zoveel, dat men 't Zuiden tart De mammons heldenschaar. Typerend is ook een rondschrijven van de gezamenlijke samenwerkende hoofdbesturen naar hun afdelingen in Waddinxveen op 7 april 1931 ,Door de firma X te Waddinxveen is een loonsverlaging doorgevoerd. Wij zijn voornemens namens de drie bonden een poging te wagen dat per soneel eens bijeen te krijgen. Wij hebben de verwachting dat 'het een mislukking zal worden. Op woens dag 15 april zullen wij dat perso neel oproepen.' Prompt kregen de desbetreffende ar beiders de volgende uitnodiging Naar aanleiding van de reeds door gevoerde loonsverlaging waarbij de mogelijkheid komt dat nogmaals aan Uw loon zal worden getornd, noodi- gen de besturen van Uw bonden U uit tot het bijwonen van een ver gadering welke gehouden zal wor den op woensdag 15 april 1931, om circa 5 uur in de zaal van de heer Kwaak, (onmiddellijk na werktijd). Wij vertrouwen dat U allen de nood zakelijkheid van een dergelijke bij eenkomst zult inzien, om ten eerste verdere teruggang van Uwe loonen te voorkomen en vervolgens de mo gelijkheid te bespreken Uw loon weer ten spoedigste op het oude pijl terug te brengen.' Deze en vele andere gegevens vertel len dat Waddinxveen z'n aandeel in de sociale worsteling zeker heeft ge leverd. Dat ook het gemeentebestuur in die dagen een moeilijke taak heeft gehad concluderen we uit een schrij ven van B. en W. aan de plaatselijke bondsafdelingen betreffende een ge schil tussen werknemers en werkge vers .Hedenavond had ons college - ge lijk U wellicht bekend zal zijn - een onderhoud met enkele leden Uwer organisatie, waaruit ons is gebleken dat Uwerzijds genegenheid tot on derhandelen bestaat. Bovendien had den wij een conferentie met de werkgevers, die zich ook niet on willig betoonden. Daarom hebben wij overwogen, in hoeverre dat mo gelijk is, de thans aanhangige kwes tie te beëindigen. Als gevolg van de terzake gevoerde besprekingen, zouden Wij U willen voorstellen, de tegen a.s. maandag uitgeschreven werkstaking af te gelasten en U be reid "te verklaren in tegenwoordig heid van ons college met een depu tatie uit de fabrikanten te onder handelen.' Zo zouden we door kunnen gaan met het citeren van brieven die duidelijke taal spreken. Maar. we mogen veron derstellen - de hudige situatie in aan merking genomen - dat de strijd om sociale rechtvaardigheid niet tever geefs door de vakbonden is gestreden en opdat wij niet vergeten wat ande ren voor ons hebben gedaan, verheu gen wij ons in het jubileum van de KAB en KHB. Zaterdagavond was het verenigingsge bouw in de Burg. Trooststraat bijna te klein om alle feestvierende K.A.B.- ers en KJH.B.-ers te bevatten die de jubileum feestavond wilden bijwonen. En we moeten direkt zeggen dat het een daverend en onvergetelijk feest is geworden die nog lang bij de bezoe kers een glimlach zal achterlaten. De secretaris van de KH.B., de heer J. Bruystens, opende de avond met een hartelijk en kort welkomstwoord, omdat dit naar hij zei geen praatavond maar een feestavond was. In het bij zonder verwelkomde spr, de zeereer- waarde Pastoor C. A. Ouwendijk, af gevaardigden van Eusterafdelingen en de vier jubilarissen. Later op de avond gaf ook Pastoor H. C. A. P. van Dru- nen van zijn belangstelling blijk. Vervolgens beklom de hoogbejaarde Pastoor Ouwendijk het podium. Deze schetste nog eens de oprichtingsjaren. Hoewel de geestelijk in die dagen ook aarzelend tegenover de goede zaak stond, had hij toch de volle medewer king van de toenmalige parochieleider Pastoor Scheffer. Een gelukkig moment had hij het als jong Kapelaan gevon den toen hij van de toenmalige bis schop van Haarlem, mgr. Angenent de benoeming kreeg als geestelijk advi seur van de K.A.B. met de opmerking dat de oprichting van de Waddinx- veense afdeling de Bisschop tot grote v(reugdse had gestemd. Door op te merken dat het meemaken van dit jubileum voor hem een verjongings kuur betekende, besloot Pastoor Ou wendijk zijn felicitatie-toespraak. Namens het hoofdbestuur van de K. AB. sprak de heer Ketelaar uit Utrecht. Deze richtte zich in het bij zonder tot de vier jubilarissen die on onderbroken veertig jaar lid zijn ge weest, t.w. de heren W. Matse, C. Koops. N. van den Kroeg en H. van den Kroeg. Spr. bracht hen dank voor al hetgeen zij in het bijzonder voor de katholieke beweging hadden gedaan, overtuigt zijnde dat de belangen van de katholieke arbeiders alléén veilig waren in het raam van de katholieke organisatie. Dit offer, dat zij hadden gebracht en waarvoor zij door dik en door dun waren gegaan, hadden zij echter alleen kunnen volbrengen door het credo van het geloof, de beoefe ning van 't pugno der strijdvaardigheid Met de verdiensten van deze pioniers voor ogen wekte spr. de aanwezigen op om in de voetsporen te treden van deze vier getrouwen. Vervolgens spel de de heer Ketelaar hen de gouden bandsinsignes op. Na die officiële gedeelte nam het Cabaret Revue gezelschap .Florida' uit Den Haag de leiding over door pre sentatie van ,De Florida Show 1960'. Het programma bestond uit conferan- ces van Harry Touw. schetsjes, en ac- cordeonmuziek Het meest konden we bewonderen de balanskunstenaar Fer ry Dewer in zijn werkelijk voortref felijk gebrachte balansnummers. Het feest werd besloten met een gezellig bal onder leiding van Kees Nouens met muziek van Florida's Dancing Band.' 's Middags had een kindermatiné plaats, eveneens verzorgd d°°r het ge zelschap van Kees Nouens. Optreden van clowns, komische acrobatiek, goo chelen, sprekende pop, leuke spelle tjes en natuurlijk niet te vergeten de tractaties hebben er voor gezorgd dat ook de kinderen dit jubileum niet gauw zullen vergeten. POMPSTATION LANGS DE GOUWE. De bouwkundige dienst van Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage heeft het bouwen van een verkoopstation nabij de Gouwe opgedragen aan de fa M. J. van Breda Zn. te Sassenheim. KERKGEBOUW VOOR ,WET EN EVANGELIE'? De noodgemeente Wet en Evangelie gaat zich beraden over de bouw van een eigen kerkgebouw. Dit punt kwam aan de orde in een donderdagavond gehouden lidmatenvergadering in het verenigingsgebouw, Stationsstraat. GESLAAGDE TAPTOE. Heeft kortgeleden Voorwaarts een taptoe verzorgd, ditmaal was het Con cordia, in samenwerking met Voor waarts en Per Aspera ad Astra. On vermoeid Vooruit en het Geref. Kerk koor, welke ons zaterdagavond ver gastten op een soortgelijke taptoe. Het schoolplein aan de Oranjelaan was weer helder verlicht, toen een grote schare genodigden en belang stellenden aanwezig waren om getui ge te zijn van deze unieke muzikale gebeurtenis. Het programma, bestaande uit een 17-tal nummers werd vlot afgewerkt, zodat het geheel binnen een uur was afgelopen. Het kan niet anders gezegd, dan dat het een keurig geheel is geworden, vooral de Valerium liederen en het Blijf bij mij Heer' werden voortreffe lijk vertolkt. We zouden de betrokken verenigin gen willen verzoeken een volgend jaar een dergelijk programma nog eens te willen herhalen. SUCCES PTT WADDINXVEEN. De bedrjjfsploeg van het plaatselijke PTT-kantoor heeft bij de te 's-Gra venhage gehouden wedstrijden voor de bedrijfs-zelfbeseherming een fraai re sultaat behaald. Deze ploeg wist met 178% punt een tweede prijs in de wacht te slepen. De ploeg bestond uit de heren J. C. Adriaansen, J. Koster en E. J. van Beek. DE MIDDENSTAND VERGADERDE. Woensdagavond kwam de plaatselij ke Middenstandsvereniging in leden vergadering bij elkaar. Na de gebrui kelijke opening kwamen enkele mede delingen ter tafel w.o. een schrijven van de Kamer van Koophandel in zake het marktwezen. Daar dit schrij ven een advies inhield aan de markt- commissie, waarover reeds een ver gadering was gehouden te Gouda, was er voor de middenstand weinig inte resse hierop verder in te gaan. Men zal de ontwikkeling van deze materie zorgvuldig gadeslaan. Ook wat betreft de koopavond waren de meningen nogal verdeeld. Getracht zal worden ook hierin overeenstemming te krij gen. Besloten werd tot het houden van een St. Nicolaasaktie, waarvoor be reids werden gekozen tot commissie leden, de heren H. K. van der Loo, C. van Mourik, Jac. Saton, G. van Ringelenstein en T. Ververs. Na rond- vraagpunten werd de vergadering door de voorzitter gesloten. K.A.V. NAAR HUISHOUDBEURS. 4 oktober gaat de KAV naar de Huishoudbeurs. Leden die mee willen gaan gelieve zich vóór woensdag a.s. op te geven aan Mevr. Geers, Burgem. Trooststraat 69. waar ook nadere in lichtingen te verkrijgen zijn. GESLAAGD. Voor het examen kapster, te Utrecht gehouden, slaagde onze plaatsgenote. A. D. van der Heijden. OLIEBOLLENAKTIE CONCORDIA. Morgen vindt dan de oliebollenak- tie plaats van Concordia. Een aktie, die ditmaal ten goede zal komen voor de instrumenten van het jeugdkorps. Daar het ledental steeds groeit, kun- Bij de Ned. Herv. Kerk. alhier, is beroepen ds. P. J. T. Lamens te Ka- merik. BENOEMING. Tot hoofd van de Hervormde Eben Haëzerschool in de plaats van de heer A. F van den Enden, is benoemd de heer P. de Lijster te Stolwijk. PRACHTIG RESULTAAT. Dinsdag jl. hebben de Voorwaarts- mensen in de Oranjewijk hun laatste kollekte gehouden, waarmede een ein de is gekomen aan de verschillende gevoerde akties. De resultaten waren steeds boven alle verwachtingen, zo dat het gestelde doel van 6.000 is bereikt. Verder vernemen wij dat op zaterdag 1 oktober Voorwaarts een receptie zal houden in 'het R.K. ver enigingsgebouw aan de Burg. Troost straat van 3 tot 5.30 uur. Betreffende het houden van een jubileum-uitvoe ring wordt nog nader bericht. Bij Koninklijk besluit van 26 aug. 1960 is tot Hoogheemraad van het Hoogheemraadschap van Schieland, benoemd de 'heer J. F. Hijkoop, alhier. de heardolle met het hoogste rendement méér warmte minder roet zuinig OLIEHANDEL G. v. OMMEREN DORPSSTRAAT 32 WADDINXVEEN nen wij niet allen aan een instrument helpen. Daar is geld voor nodig. Toch moeten deze jongens geholpen worden, want het is toch prachtig, dat de jeugd ook nog tfjd heeft voor muziek. U kunt ons daarbij helpen door van ons een paar zakjes oliebollen te kopen. Vrijdagavond gaat de verkoop begin nen, dan kunt U ze vast proeven, om zaterdag nog een paar zakjes te ko pen. Koopt nu voor zaterdagavond eens geen brood, maar doe net als op oudejaarsavond eet alleen oliebollen, en U steunt het werk voor onze jeugd. Zij zullen er U dankbaar voor zijn. CLUBAVONDEN WERKENDE JEUGD. Vanavond 23 september is het voor het eerst dat Werkende Jeugd haar clubavonden gaat houden in het eigen CNV-WJ-gebouw. Of wij als WJ-ers er bljj mee zijn is een vraag die met nou en of' beantwoord wordt! Een eigen huis is voor jonge mensen altijd een ideaal, en al hebben wij als club dan niet direct trouwplannen; blij met dit eigen huis zijn we even goed. Alle activiteiten vanuit het eigen centrum gaan ontplooien, een plaats waar je elke week je clubvrienden en vrien dinnen kunt vinden. Het gaat er straks gonzen van leven en bewegen, er wacht veel werk. maar we zijn vol goede moed, dat we resultaten zullen boeken. En meer dan eens zult U in ons plaatselijk weekblad van ons ho ren. Deze keer willen wij volstaan met laat je niet door verkeerde argumen ten weerhouden, maar doe als vele duizenden in Nederland, sluit je aan bij Werkende Jeugd. Waddinxveen heeft zo'n afdeling, een club die niet stil zit. en niet zal rusten voor dat we zijn waar we wezen willen, dat is een club die meetelt en z'n plaats waardig is in onze dorpsgemeenschap. Kom naar de club. 7.30 uur vanavond - aan de Dorpsstraat - recht tegen over de Kerkweg. 25 JAAR ARBEIDSJUBILEUM. Dinsdag 13 september was het de dag dat de heer G. Vis vijfentwintig jaar geleden in dienst trad b(j de Boomkwekerij H. Gerts Jacz. Ten huize van de heer H. Gerts in de Burgem. Trooststraat, werd de ju bilaris met zijn familie 's morgens door zijn patroon en collega's feestelijk ont haalt. In een gezellig samenzijn schet ste de heer Gerts de verdiensten van de heer Vis en waardeerde het dat de jubilaris ononderbroken vijfentwin tig jaar bij dezelfde werkgever in dienst was gebleven. Temeer daar dit tegenwoordig een zeldzaamheid gaat worden. De heer Vis mocht een hor loge met inscriptie in ontvangst ne men. Bij monde van de heer H. van Mijgaarde kreeg de jubilaris een oor konde en sigaren van de Bond van Kringhovenders en Bloemisterijen. Ook de plaatselijke afdeling van de ANAB liet zich niet onbetuigt. De heer V. Verwoerd bood een boekwerk aan. Na dit min of meer officiële gedeelte bleef men nog wat gezellig bijeen. JrC COPYRIGHT CLICHÉ DÉ POEL 1. Op een eenzame weg in het bos liep Freddy Fox helemaal alleen. Ja, helemaal alleen! Zelfs Dikke Does, zn beste vriend, die altijd bij hem was, was er nu niet. En Freddy die altijd vrolijk was en lachte, keek nu zo ver drietig. Hij zong ook niet en hij floot niet van: Twee handjes, die gingen. uit varenwat niemand zo mooi fluiten kon als hij, met van die prach tige uithalen en draaitjes. En hij liep niet hard. Anders rende hij altijd door het bos en hij kon zo hard lopen, dat Wim Haas de vlugste loper, hem bijna niet kon bijhouden. Nee, hij slenterde maar een beetje. Fnbij keek zo.zo.ja boos, zou ik Het was ook geen wonder, dat Freddy een beetje verdrietig was. Hij had namelijk vakantie. Hé, zullen jullie wel zeggen, vakan tie? Dat is toch juist fijn? Dan ben je toch blij? 2. Ja, dat is ook zo, en Freddy was ook wel blij de eerste dag. Maar nu is het de tweede dag en Freddy verveelde zich. Ja, werkelijk hij verveelde zich in de vakantie! Hij had ook geen gewone vakantie, zoals jullie de grote vakantie hebben, of de Kerstvakantie, Nee, Freddy had Wintervakantie, of beter gezegd Herfst en Wintervakantie. De hele herfst en de hele winter was hij vrij. Ik zal je vertellen, hoe dat komt. Op de school van Freddy Fox was maar één mees ter. Meester Ooievaar was dat. Maar als de herfst komt, dan wordt het meester Ooievaar hier te koud en dan gaat hij met zijn familie naar het war me Zuiden. En pas als de Lente weer aanbreekt, komt meester Ooievaar te- rug. Daarom, zie je moet de school dan wel gesloten zijn, want zonder meester kun je niet leren nietwaar. (Wordt vervolgd).

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2