Weekblad voor Mfaddlnxveen in toch loonsverhoging voor de metaalbewerkers Ons dagelijks brood SPIEGEL VAN DE WEEK Opkomende pijn Sanapirm Let op dit raambiljet als u betere vakkleding wilt kopen „RUBRIEK VOOR DE A. BROUWER Voor het kind bescherm HUN dagelijkse wegt VERBOND VOOR VEILIG VERKEER VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 16e JAARGANG Adres redaktle en administratie: Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden taatssecretaris Roolvink heeft namens regering aan de Vakraad voor de staalindustrie medegedeeld, dat een lonsverhoging in de metaalindustrie, >r de aan de bevoegde instantie voorgelegd, zal worden goedge- euxd. )e regering was van mening, dat met et oog op de conjuncturele situatie een loonsverhoging gegeven mocht .orden, welke het gevolg is van het penbreken der cao. De Vakraad was iet met deze beslissing niet eens en Beent, dat er zeker wel een mogefijk- ,eid tot het openbreken van de cao's, iertegenover stelde Staatssecretaris oolvink het verslag van de Stichting an de Arbeid. Jet stadje Schagen in Noord-Holland vooral gedurende de zomermaanden lekend om zijn veemakrten. De Ne- [erlandse Spoorwegen laten daarvoor lelfs speciale treinen rijden. Volgens le voorzitter der Mozartvereniging, de Eomponist Marius Vothuis, zal Scha gen nu ook bekend worden als het weede „Salzburg". iij zei dit tijdens de opening van de tfozartdag, welke genoemde vereni ging dit jaar in Schagen heeft geor- aniseerd. Schagen mag dan een heel ezellig plaatsje zijn, toch vragen wij .ins af, waarom de Mozartvereniging Ex het oog op heeft laten vallen voor herdenking, daar de ligging nu niet bepaald ideaal is. Op de eerste Vlozart-dag werden onbekende wer- ten van deze componist ten gehore gebracht. De Planta-affare met alles wat er nog bij kwam, deed het boterverbruik aanzienlijk stijgen. Nog lang niet alle auisvrouwen hebben weer vertrouwen in de margarine van de Unilever. De van de andere margarinefabrie- ken is aanzienlijk gestegen en stijgt nog steeds. Ook de verkoop van bak- braadvet is zeer toegenomen. De enige verklaring, die hiervoor te geven is, is dat diverse huisvrouwen margarine van andere merken dan die van de Unilever gehamsterd hebben, in geval van een algeheel ver- koopverbod aan de Unilever toch margarine in huis te hebben. Hoewel de met de bewuste emulgator bereide margarine niet meer verkocht mag worden, zijn verschillende detailhan delaren nog in het bezit van de ge- ic Wordt Schagen een tweede Salzburg ir Planta-affaire beinvloed verkoop van margarine. Vliegtuig neergestort. ir Waterproblemen. vaarljjke boter. Geen van hen zou waarschijnlijk op de gedachte komen deze margarine toch weer in de han del te brengen, maar zo langzamer hand wordt het toch wel tijd, dat deze geheel van het toneel verdwijnt. Een vliegtuigongeluk heeft aan twee marinemensen het leven gekost, een luitenant ter zee tweede klasse en een sergeant-vlieger. Beiden waren ge huwd. Het ongeluk gebeurde bij Ter Heijde. Ooggetuigen zagen het toestel plotseling steil naar beneden duiken. Op ongeveer 100 meter boven het wa ter leek het alsof het toestel ontplofte. Direct na de eerste melding zijn vlieg tuigen, helikopters en schepen de om geving waar de Harvard B 80 was neergestort gaan afzoeken. Van de 2 inzittenden is tot nu toe alleen een vlieghelm gevonden. Het water heeft deze zomer heel wat narigheid gegeven voor vakantiegan gers, boeren enz. Ook nu blijft het wa ter ons parten spelen, zij het op een andere manier. Zoals bekend is, lijden enkele gemeenten in ons land aan wa tervervuiling. In Zaandam heeft men door de stank van het water enkele klassen van een school buiten gebruik moeten stellen. Ook in Naarden heeft men met pro blemen te kampen. Nu heeft het wa ter dat in Naarden door anorganische stoffen verontreinigd wordt, ook de benedenloop van de Vecht bereikt, met als gevolg, dat ook hier nu dode vis aan de oppervlakte drijft. Op de bij de Amsterdamse hengelaars zo ge liefde plekjes was geen levend visje meer te verschalken. Ook de geur van het water is bedorven, hetgeen voor de watersportliefhebbers, die van de benedenloop van de Vecht gebruik maken, minder plezierig is. Misschien is het dan een troost voor de laatste groep om te weten, dat op het eiland Terschelling - een ideaal oord voor de watersportbeoefening - een groot hotel komt. Dit hotel wordt het groot ste in Nederland. Liefst 600 bedden zullen hier over 150 kamers worden verdeeld. De kosten van dit hotel worden op 1,8 miljoen gulden ge raamd. kouof griep, blustUsnel uit metde veelzijdig samengestelde MIJNHARDT Koker 50 tabl. 90 ct. - 25 tabl. 60 ct. Magazijn ,.I>e Gunst", Nesse,Waddinxveen Wittebrood, bruin- en volkorenbrood, melkbrood. roggebrood, plaat-, knip- en casinobroden, kadetjes, puntjes, krentebollen, los of veroakt brood: de keus is groot en daarom moeilijk. La ten wij met overleg kiezen. Het zuiver wittebrood is gebakken van fijne, witte tarwebloem, het ge wone, goedkopere wittebrood van min der witte bloem. Volkorenbrood is ge maakt van tarwemeel (dus de onge- zeefde gemalen tarwekorrels); bruin- brood van een mengsel van tarwemeel en tarwebloem; donker roggebrood van roggemeel. Tarwe- en roggemeel bestaan voor het grootste deel uit zetmeelstoffen, maar er komen ook eiwitten, vitamines (vi tamine B), voedingszouten en een wei- vet in voor. Tarwebloem bevat ook deze voedingsstoffen, maar. het gehalte eraan is lager dan van meel. De zgn. patentbloem, die wit is, heeft het laagste gehalte aan zouten en vi tamines. Om die reden verdienen vol korenbrood, bruin brood en het ge wone wittebrood als voedingsmiddel voor dagelijks gebruik de voorkeur bo ven zuiver wit brood. De voedings waarde van melkbrood is iets - niet kleding., de q/ixwt&te ondeMxdïeidirig Sji oBL qoeAe. PieAenMedmg^nAen HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij Nesse 46 Telefoon 2285 veel - hoger dan die van waterbrood. Om het brood aantrekkelijker te ma ken. geeft de bakker er soms allerlei fraaie vormen aan en brengt het dan als groot en klein luxebrood in de han del. Dit brood is door die extra moeite duurder, maar in voedingswaarde staat het niet hoger dan het zuiver witte brood van tarwebloem. Wie zuinig wil zijn, bestemt dus het luxebrood en de kadetjes alleen voor feestelijke gele genheden. Ook het snijden en ver pakken van het brood moet natuurlijk extra betaald worden. In het algemeen biedt het gebruik van verpakt brood geen voordelen, tenzij men weinig brood eet en het dus lang moet be- Onze broodmaaltijden Met het oog op de zo gewenste afwis seling en volledigheid is het verstan dig om zowel gewoon witte- als bruin brood aan het ontbijt en de koffieta fel te gebruiken (bv. voor de helft wit en de helft bruin). Ook roggebrood is als aanvulling aan te bevelen. Veel variatie kunnen wij in onze broodmaaltijden brengen door de keu ze van de belegsels. Broodbelegging dient niet alleen om de boterhammen aantrekkelijker te maken; de beleg sels kunnen ook de voedingswaarde van de broodmaaltijden verhogen, o.a. doordat zij voedingsstoffen leveren, die in het brood zelf in te kleine hoe veelheden voorkomen. Het is aan te raden om bij iedere broodmaaltijd: fruit of groente te geven, het het oog op het gehalte aan vitamines en voe dingszouten (appel, peer, aardbeien, kokommer, tomaat, ramenas, radijs jes, sterrekers, groenteslaatjes, gerasp te wortel, vruchtenmoes enz.; voor een eiwitrijke belegging te zorgen (kaas. vleeswaren, vis, ei, mosselen, garnalen of pindakaas); melk, karnemelk of een drank, waar in melk verwerkt is, bij de broodmaal tijd te gebruiken, of er pap of yog hurt bij te geven. De waarde van zoete broodbeleggingen is niet hoog; het is daarom goed ze slechts met mate te gebruiken. Het eiwit van melk. karnemelk of yoghurt en dat van de eiwitrijke be legsels maakt de eiwitstoffen uit het brood hoger in waarde. Bij de koffietafel kan een warm of koud hapje worden gegeven. De war me hap bestaat meestal uit een res- Officiële mededeling OPENBARE BEKENDMAKING. S LOTENSCHOUW. Burgemeester en wethouders der ge meente Waddinxveen brengen ter al gemene kennis, dat op 21 oktober a.s. en volgende dagen schouw zal worden gedreven over sloten, straten, wegen, paden, als bedoeld in de algemene politieverordening dezer gemeente. Iedere eigenaar van grond in de be bouwde kom en, zo deze eigenaar is, een bij de wet erkende gemeenschap, zedelfjk lichaam, vennootschap van koophandel, coöperatieve vereniging of daarmede gelijkstaande gemeen schap. iedere bestuurder of commissa ris daarvan is verplicht te onderhou den de sloten, welke vóór, tussen, naast of achter bij zijn percelen zijn Mitsdien zorge een ieder wie zulks aangaat, dat de sloten steeds goed rein van ruigte of kroos gezuiverd en de kanten behoorlijk opgewerkt of ge schoeid zijn alsmede, dat de sloten op diepte en wijdte worden gehouden. De sloten behoren te allen tijde te hebben een wijdte van 2 m en een diepte van 1 m beneden het zomer- peil van de polder, waarin zij gelegen zijn. Het niet-nakomen van deze verplich tingen wordt overeenkomstig de be palingen der algemene politieverorde ning gestraft. Waddinxveen, 22 september 1960. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris. de burgemeester, J. L. Koopman, wnd. C. A. v. d. Hooft tantje groente en aardappelen. Nu is het opwarmen van aardappelen en groente zeer nadelig voor het vitami ne C, dat erin voorkomt. Dit verhes is te herstellen door wat verse, fijn gesneden rauwe groente of tuinkrui den op het laatst aan het warme hapje toe te voegen. Brood teveel Halve broden, die onder de deksels van vuilnisemmers uitkijken, grote stukken wittebrood op de sehülenkar- ren: dat zijn stillevens, die men, voor al in onze grote steden weer bijna da gelijks te zien krijgt. Als men dan weet, hoeveel geld ons land jaarlijks in het buitenland besteedt om vol doende graan in te voeren, dan zou men alle huisvrouwen wel op het hart willen drukken: wees zuinig op brood. Brood is voedsel voor mensen en een goed voedsel, waarvoor wij gedurende de laatste oorlogsjaren ons kostbaar ste bezit over hadden. Let op, wat er dagelijks van gegeten wordt; reken uit, hoeveel u de volgende keer nodig zult hebben en bewaar het zó, dat het zo min mogelijk uitdroogt. Het is een dwaze gewoonte om voor kinderen ou der dan een jaar en gezonde volwase nen de korstjes van het brood te snij den. Zou het ook zo erg zijn, als ie dereen aan tafel eerst een sneetje overgebleven oud brood at, vóór het verse werd aangesneden? Vers brood kan smakelijk zijn, maar voor de gezondheid is brood, dat reeds een dag heeft gelegen, zeker zo goed en het verzadigt meer. Bewaren van brood Witte- en bruinbrood kunnen het best op een koele, luchtige plaats worden bewaard in een gesloten trommel, waarin voor de ventilatie enige gaatjes zijn aangebracht, en al dan niet in een plastic zak. Bewaar brood 's win ters niet in een onverwarmde keuken, maar bij voorkeur op kamertempara- tuur. Leg brood noo.t warm in de trommel; laat het eerst volledig af koelen. Leg koek niet in een trommel met niet-ingepakt brood. De koek trekt het vocht uit het brood aan, waar door dit droog en korrelig wordt. Men kan oud brood weer vers maken, door het nat te maken en ongeveer een kwartier in een hete oven te leg gen. Na afkoeling is het echter extra droog. Verwarm dus niet meer dan u direct nodig hebt. Verwerking van brood Mocht er ondanks de voorzorgen toch eens wat veel brood overblijven, dan kan men deze rest op allerlei manie- ren verwerken tot zeer smakelijke gerechten. Meer dan een kwarteeuw zfjn in onze gemeente de kinderzegels nu al ver kocht; de zegels, waarvan de toeslag ten goede komt aan ruim 55000 licha melijk of geestelijk misdeelde kinde ren. In die tijd steeg de verkoop van rond 100 gulden in 1934-1935 tot ruim 5100 gulden in 1959-1960. De opbrengst Hoe gaf de Prinsjesdag ons stof Tot juichen en verblijden, Waar wij de bloem des vaderlands Daar voor ons zagen schrijden. Minister, staatsraad, kamerlid, Wanneer zij binnentreden, Wordt niet gelopen of gegaan. Alleen nog maar geschréden. Elke reporter van een krant, De raao-, t.v.-man. Weet dat hij zonder schrijden - schreed In dit milieu niet mee kan. Gewone burger? zien dat niet, 't Is jammer, maar de waarheid; De vakman onderkent zulks wel, Dus hij verschaft ons klaarheid Het schrijden blijft zijn ambtsgeheim Dat hij nooit zal verkopen, Al geeft ons woordenboek een tip: Zoiets als statig lopen. Jaap Mijderwijk. nam in dezelfde verhouding toe. Het vorige jaar leverde de actie in heel Nederland ongeveer 2 millioen gulden op of gemiddeld bijna 40 gul den per kind. Dat is aardig en de lei ding is er dan ook dankbaar voor. Het zal echter voor ieder duidelijk zijn dat een beetje meer nog geen overdaad zou betekenen. Misschien is dat in de ze tijd van hoogconjunctuur ook wel mogelijk. Twee opeenvolgende jaren was er in Waddinxveen een toename van 700 gulden per jaar. „Driemaal is scheepsrecht" moge ook in dezen een waar woord zijn. Op 1 oktober hoop ik mijn tocht langs fabrieken en andere bedrijven te be ginnen en twee weken later vangen de schoolkinderen hun huis-aan-huis- actie aan. Dat het bestellingen regene! B. van Gent. De dagelijkse weg naar en van school is een zorgenkind van menig ouder. Menige heimelijke verzuchting wordt deze maanden door moeder ge slaakt, wanneer 's middags naderende knderstemmetjes de veilige thuiskomst van haar peuters aankondigen. Het is zo langzamerhand maar al te goed be kend. dat voor kinderen van 5-14 jaar het verkeersongeval doodsoorzaak no. 1 is. Van de 1604 doden, die in 1958 op onze wegen vielen, waren er 316 (19%) kinderen tussen 1 en 14 jaar. Ouders, terwille van uw kind, van uzelf èn van andere weggebruikers, vraagt het Verbond voor Veilig Ver keer u dringend, om het leven en le vensgeluk van uw schoolgaande knd te beschermen. stippel voor uw kind een veilige dagelijkse weg uit en ga die oefe nen met uw kind. Maak uw kind niet angstig. wijs uw kind op de gevaren van die weg en leer het daar over te steken waar zebra's, agenten of klaar-overs zijn. Verbied overste ken bij stilstaande auto's of bus sen. breng en haal uw kind tot het de dagelijkse weg kent en aan de drukte gewend is. Stel het alleen terugkomen nog wat langer uit. Het is gebleken, dat op de terug weg van school 2 x zoveel kinde ren verongelukken als op de heen weg. (Zie vervolg pagina 2) Heizij grooi of klein, onze spaarbank staat open voor iedereen. Ook BJX spaarregelingen voor iÉtjlIË bedrijven en ambtenaren. COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1