een Mil van GRIT die STAAT. B 'J ROU WER Medische Perikelen99 Het repareren van bloedvaten Jubileum- geschenken JAC. SATON HET KEETMEiSJE IN DE EUROPOORT DE KERKEN NODIGEN BURGERLIJKE STAP weekblad voor waddinxveen PAGINA 3 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 de man aCó PieeA 9n atle qoede. lieAenkiediri^cJxn in Waddinxveen alleen Herencostnums Regenjassen Sportcoiberts Pantalons granuna. En zo alles bij elkaar is tap toe drie voor de deelnemers dus wel een succes geworden en voor de luis teraars een genoegen. ER IS EEN BAZAR OPKOMST. Het interkerkelijk damescomité van het „Zonnebloemwerk" in onze ge meente heeft op haar maandelijkse bijeenkomst besloten om op 18 en 19 november een bazar te organiseren. Er is een commissie samengesteld om de voorbereidende werkzaamheden te verrichten. Nadere berichten volgen. DRIEJARENPLAN VAN „WET EN EVANGELIE" VOOR BOUW VAN EIGEN KERK. In de vorige donderdagavond ge houden lidmatenvergadering van de hervormde noodgemeente „Wet en Evangelie" kwam naar voren de grote nood, waarin deze groepering zich be vindt. In zijn openingswoord schetste ds E. H. Kalkman als voorzitter de situatie, waarin de steeds groeiende groepering zich bevindt. De kring is aangewezen op het verenigingsgebouw van de Gereformeerde kerk voor het houden van de diensten. Het aantal kerkgangers neemt gestadig toe. De zondagsschool maakt gebruik van het schoolgebouw in de Oranjelaan, dat niet verwarmd is, de jeugdclubs ver gaderen in het verenigingsgebouw in de Julianastraat, doch zijn hier uitge groeid. Het bestuur bracht een drie jarenplan ter tafel. De opzet is, dat in het tijdsbestek van drie jaar een fonds gevormd zal worden dat een reële ba sis geeft om tot de bouw van een ei gen kerk ie geraken. Een belangrijke factor vormt de vraag of er in de na bije toekomst enige kans bestaat, dat de noodgemeente zal worden opgeno men in de hervormde gemeente ter plaatse. Met nadruk werd vastgesteld, dat ook dan de lidmaten van Wet en Evangelie al hun krachten zullen in zetten om tot de gezamenlijke bouw van een nieuwe kerk te geraken. Uit de vergadering kwam uitdrukkelijk 't verlangen naar voren van een echte kerk, omdat de sfeer in een vereni gingslokaal nog lang niet een kerk- sfeer is. De vergadering verleende machtiging aan het bestuur om on middellijk te starten met een actie tot inzamelen van gelden. BAZAR JEUGDCLUBS. Zaterdag 31 oktober zal in het Jeugdgebouw aan de Stationsstraat n bazar gehouden worden, uitgaande van de Jeugdclubs „In Knop" en „De Schakel". Verschillende attracties zijn aanwezig, terwijl tevens consumptie verkrijgbaar zal zijn. Men ga eens een kijkje nemen. OLIEBOLLENVERKOOP CONCORDIA. De oliebollenactie, die door de mu ziekvereniging Concordia het afgelo pen weekend in de gemeente werd ge voerd is een groot succes geworden. Niet minder dan 5000 oliebollen wer den aan de kraam verkocht. Met in begrip van de huis-aan-huis-verkoop werden 13.000 oliebollen aan de man gebracht. De opbrengst van de olie bollenactie. na aftrek van de onkosten was f 650,—. Dit bedrag zal aange wend worden voor de aanschaffing van nieuwe instrumenten voor het jeugdkorps van de muziekvereniging Concordia. NED BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De afd. Waddinxveen van de iMed. Bond van Plattelandsvrouwen hieia ainsaag ja. naar jaarvergadering m luncnroom van de Water. De pres., Mevr. S. A. Ripping-v. d. Breggen neetie de aanwezigen naxiebjn wei- kom op deze eerste bijeenkomst van dit seizoen. Uit het jaarverslag van de secr. bleek, dat het een jaar met vele activiteiten was geweest, met ais hoogtepunt de viering van het 25-ja- rig bestaan van de aid. op 4 nov. 1959. De afd. telt momenteel 75 leden. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende pres., Mevr. M. E. Kroes- Jtiuysman met algemene stemmen herkozen. Mevr. G. Ohe-van Nieien bracht verslag uit van het werk der V.V.H. en wekte de leden op, op de volgende bijeenkomst iets mee te brengen voor de verkoopmiddag van de bejaarden. Na afloop van net huis houdelijk gedeelte van de vergadering was er een bloemschikwedstrijd, waarvoor enige prijzen beschikbaar waren. Mevr. J. Muider-ter Wal be haalde hierbij de le prijs, terwijl de dames J. Oudjjk-Zeeuw. M- E. Kroes- Huysman en M. van Leeuwen-Vente resp. de 2e, 3e en 4e prijs behaalden. Met de opwekking de bijeenkomsten trouw te bezoeken en zo mogelijk nieuwe leden mee te brengen sloot de Pres. deze geanimeerde vergadering. BIJEENKOMST P. v. d. A. Maandagavond hield de Partij van de Arbeid een propaganda-avond in lunchroom van de Water. Voor een talrijk publiek van leden en belang stellenden sprak de gewestelijke se cretaris, de heer Biersma van Rotter dam, een korte rede uit, waarin hij aanknoopte aan de juist gepresenteer de millioenen-nota. Deze toespraak werd gevolgd door de film Now and forever. Bij de aanvang was reeds vertoond de Provinciefilm. welke een inzicht gaf over zowel de noodzaak van de recreatie in Zuid-Holland als over de mogelijkheden daarvan.. PLUIMVEETENTOONSTELLING. Zaterdag 1 oktober hoopt de Pluim vee- en Konijnenfokkersvereniging „Nieuw Leven" haar jaarlijkse jong- dierenkeuring van pluimvee en konij nen te houden. De keuring wordt dit maal gehouden in het R.K. vereni gingsgebouw in de Burg. Trooststraat en vangt aan om 2.30 uur. Het belooft weer een gezellige middag te worden waar pluimvee- en konijnenfokkers elkaar weer vreedzaam zullen bekam pen. Alle dierenvrienden zijn van har te welkom en de toegang is geheel gratis. Tot zaterdag dus hulp kunnen verlenen. Het is niet al leen deze ouders welke wij opwekken, doch iedere inwoner van Waddinx veen want talloos zijn de ongevallen waarin deze hulp nodig is. In de fa briek, langs de weg, want waar het ook zij. Hebt gij deze kennis dan staat gfj u niet zenuwachtig af te vra gen: wat nu. Dan zijt ge in staat daadwerkelijk hulp aan uw medemens te verlenen. Dus aarzel niet en geef u op als lid. U kunt dit doen op maandag 3 oktober 's avonds 8 uur in de Theo Thijssensohool aan de brug. Gij kunt u opgeven vanaf de leeftijd van 16 jaar. Wij heten u van harte welkom. Het bestuur van de Kon. Ned. Ver. EHBO afd. Waddinxveen. Ingezonden stukken INGEZONDEN STUKKEN. KON. NED. VER. E.H.B.O. Nu de winter weer in aantocht is, moet ik onwillekeurig denken aan een bekend spreekwoord. De tijd gaat snel, gebruik hem wel. In verband hier mede willen wij er uw aandacht op vestigen, dat aanstaande week de les sen weer een aanvang nemen in E.H. B.O. Wij hopen dat velen in Waddinx veen het grote belang van zo'n cursus inzien, en zich als lid opgeven,1 om te trachten een goed EHBO-er te worden. Er zijn velen die denken dat een EH BO-er een halve dokter is, of een wat voor wondermens is. Zo is het natuurlijk niet. Maar het komt veel vuldig voor dat iemand met de een voudige kennis van EHBO in bijvoor beeld huishoudelijke ongevallen zoals verbrandingen, vallen van een trap, snijden in brekend glas, het drinken van schadelijke vloeistoffen enz., in afwachting van de komst van de dok ter, erger hebben kunnen voorkomen. Daarom zou het zo prachtig zijn als ouders van jonge kinderen, het nut inzagen van deze eenvoudige kennis van EHBO en zich als lid opgaven, zo dat zij wanneer het onverhoopt nodig mocht zijn, zij op deskundige wijze iVIR.OPTICIEN In Gouda gevestigd: Korte Tiendeweg 12, Telefoon GOUDA ZWIJNDRECHT huizen vanaf de Markt. Kleiweg 108, Telefoon naast Kleiwegbrug. In een vroeger artikel bespraken wij enkele aspecten van de operaties aan het hart. Verwondering en bewonde ring liggen voor de hand als men ken nis neemt van de grote vlucht die de wetenschap op dit terrein de laatste jaren genomen heeft. Wij zagen, dat de onderkoeling een zeer belangrijke voorwaarde bij vele hartoperaties was. Operaties aan de bloedvaten zijn al veel langer mogelijk, maar ook hier hebben de mogelijkheden zich de laat ste jaren sterk uitgebreid. De bloed vaten spreken wat minder tot de ver beelding dan het hart, maar ook hier worden tegenwoordig technieken ge bruikt. die enkele jaren terug nog in de sprookjessfeer leken thuis te ho ren. De bloedvaten vormen een buizen systeem, dat door middel van steeds ffjnere vertakkingen, tot in de verste uithoeken van het lichaam zuurstof en voedingsstoffen transporteert. De gro te liohaamsslagader of aorta, die het bloed direct uit het hart ontvangt, is zo groot dat men er gemakkelijk twee vingers in zou kunnen steken; de ver takkingen hiervan die naar de ver schillende lichaamsdelen voeren, zijn al wat nauwer. Deze vertakkingen zet ten zich voort, inderdaad zoals de tak ken van een boom, naar steeds nau were buizen totdat de talloze haarva ten (waar zelfs een haar geen plaatsje in kan vinden) het bloed in direct contact met de weefsels brengen. De ze nemen hieruit de gewenste stoffen op, waarna het aldus bewerkte bloed wederom door haarvaten wordt op genomen om via langzamerhand in omvang toenemende aderen tenslotte te belanden in de frote lichaamsader die het weer naar het hart brengt. Wanneer door een verwonding of een andere oorzaak een der kleinere buizen beschadigd wordt, ia er niets aan de hand. Dit vat heeft voldoende collega's, die het werk kunnen over- HORLOGES in chroom, staal, double en goud in de bekende merken HORLOGEBANDEN ZAANLANDSE KLOKKEN ELEKTRISCHE WEKKERS REISWEKKERS GOUDEN HEREN RINGEN RONSON AANSTEKERS TAFELAANSTEKERS VERREKIJKERS, enz de vanouds bekende zaak met de buitenklok vervolgverhaal door H.A.N.S. HOOFDSTUK H, No. 5 Daarna zouden ze weer terug gaan naar de Noordoostpolder en Mark zou dan lange tijd wegblijven. In tussen hoopte zij, dat Christa zou besluiten de volgende keer met hem mee te gaan. Christa moest beken nen, dat na de kennismaking met Truus, haar bezwaren wat lichter waren geworden. Als je zo over het nieuwe land hoorde spreken, kreeg je onwillekeurig behoefte daaraan mee te werken. Hier zou haar te genstand niets meer baten. Bij dit wereldomvattend gebeuren, bete kende haar tegenstand net zo veel, als één lege halm in een groot vruchtbaar korenveld. Toch wüde ze nog niets beloven. „Of houdt iets anders je vast?" vroeg Truus met een ondeugend lachje. „Dein zou ik juist weggaan," zei Christa, terwijl ze trots het hoofd achterover wierp. Ze kon echter niet verhinderen, dat ze opnieuw sterk bloosde, Een groot kind is ze, dacht Truus. Erg zelf standig, maar in haar hart heeft ze behoefte aan leiding en-zorg. Ze de den Christa en Lucie uitgeleide en terwijl het kind juichend in de auto stapte, zag Christa, hoe Mark en Truus liefdevolle blikken met el kaar wisselden. Het stemde haar weemoedig en ofschoon zij oplet tend het stuur handteerde verwijl de haar gedachten nog bij hen. Het moest heerlijk zijn, om je zo, zonder enige reserve te kunnen geven en je liefde te tonen. Wat zou het fijn zijn te weten, dat zijen Roel bijvoorbeeld Nee, sufferd, siste ze tussen haar tanden. Laat je niet zo gaan. Hij vond het leuk een klein beetje notitie van je te nemen en jij vlecht daar een heel roman netje omheen." Lucie zag of hoorde deze keer niets nemen. Gaat het om een wat groter vat, dan zullen de collega's met dit overnemen moeite hebben. Zo snel mogelijk zullen deze te kleine collega's dan echter groeien om hun capaciteit te vergroten, zodat ook dan, zij het na enig oponthoud, de dingen weer him normale beloop hebben. Er doen zich echter ook gevallen voor waarbij de naburige vaten der ledematen bijvoor beeld moeilijk zijn te vervangen, om maar niet te spreken van aandoenin gen van de grote lichaamsader of slag ader zelf. Deze laatste kunnen nauw verwant zijn aan een hartgebrek en geven dan ook verwante klachten. Als de natuur het niet meer alleen af kan, komt de leer erbij, al zal deze dan ook de hulp van de natuur ten zeerste no dig blijven hebben. Stelt U zich eens voor een patiënt met een vernauwing van de grote lichaamsslagader vlak bij het hart. De buis die anders twee vingers doorlaat, is nu slechts voor een kinderpink toe gankelijk. Het hart verdubbelt zijn energie en pompt met zo groot moge lijke kracht. De dunne straal bloed die zo extra krachtig door deze ver nauwing gespoten wordt, botst aan het einde hiervan ergens tegen de wand van de grote lichaamsslagader. Een dergelijke, abnormaal krachtige straal, die bovendien voortdurend tegen de zelfde plaats spuit, zal op de duur de wand der aorta beschadigen. En het hart. dat zich bij iedere slag zo ab normaal moet inspannen, zal voortijdig versleten zijn- Een andere mogelijkheid is dat een bloedvat ergens in zijn wand een ab normaal gedeelte heeft. Of dit nu een zwakke plek is of een of andere vorm van gezwel doet niets ter zake. Hoofd zaak is, dat ook hier de gevolgen op de duur catastrophaal kunnen zijn. In deze en vele andere gevallen is repa ratie van het vat de enige mogelijk heid tot genezing. Men neemt het vernauwde of zieke stuk uit het vat weg en vervangt dit door een gezond bloedvat. Wanneer het gaat om een niet al te groot vaat- gedeelte is het soms mogelijk elders uit het lichaam een minder belangrijk bloedvat weg te nemen en dit over te plaatsen. Maar wanneer een stukje van b.v. de aorta moet worden ver vangen. is er niet elders in het lichaam een dergelijk groot vat voorhanden waaruit men reparatie-materiaal kan putten. En hier nu treedt de vaatbank in werking. Het is nl. tegenwoordig mogelijk bij een individu kort na de dood een bloedvat te verwijderen en het zodanig te bewerken, dat het be waard kan worden en later, waar no dig, kan worden gebruikt. Deze over planting van bloedvaten leidt ook weer tot vele nieuwe mogelijkheden. Zon der deze vaatbank is operatie in de praktijk vrijwel onmogelijk. Men zou dan immers met een dergelijke over planting moeten wachten tot een an dere patient overlijdt. Afgezien nog van het feit dat men lang niet van ie ders overledene de vaten voor dit doel zou mogen of kunnen gebruiken, is er de moeilijkheid dat een patiënt voor Nederlands Hervormde Kerk. Vm. 9.30 uur Ds J. R. Cuperus Nam. 6.30 uur Ds Graafland. Woerden Nederlands Hervormd Wijkgebouw. Vm. 9.30 uur Geen dienst. Nam. 6.30 uur Ds J. R. Cuperus Herv. Kring „Wet en Evangelie", Verenigingsgbouw, Stationsstraat V.m. 9.30 uur Ds E. H. Kalkman Nam. 7 uur Ds E. H. Kalkman Gereiormeerde Kerk. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Ds J. Snoey Rem. Gerei. Gemeente. Vm. 10 uur Ds A. Hoff-Visscher Chr. Aigesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Ds A. P. Verloop Woensdag 5 oktober, nam. 7 uur Ds A. P. Verloop KERKDIENSTEN. Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: H. C A. P. van Drunen. Telefoon 2452 Missen: 's zondags 7 uur de vroegmis; 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 8 uur. Elke vrijdag van de maand: 8 uur avondmis. Zaterdags en zondags om 7 uur Lof. Biechtgelegenheid zaterdag van 5-8 uur. Jehovah's Getuigen. Zondag 6.30 uur Wachttorenstudie. Donderdag 7.30 uur Bedieningsschool. 8.30 uur Dienstvergadering. Zondagsdienst wordt waargenomen door Dr. E. M. L. Hemminga, Dorps straat 66, telefoon 2078. Aangiften van 22-28 september. Geboren: Clazina Johanna, d.v, W. Verschut en L. J. Stolker, Kon. Wil- helminasingel 43; Henk Jan. z.v. H. L. Roos en A. van Straaten, Burg. Trooststraat 18; Antonlus Franciscus Theodorus, z.v. A. P. Captein en M. Segers, Tweede Bloksweg 6; Willem Dirk, z.v. W. van der Eijk en E. W. Groeneveld, 6e Tochtweg 6; Ondertrouwd: P. van 't Hoog en M. G. Kraan; Gehuwd: A. P. J. Jansen en J. M. de Bruijn; GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: blauwe regenjas; sjaal; fietssleuteltje; witte dameshandschoen; poesje; Verloren: herenhorloge; 1 pak kap persartikelen; rode step; kerkboek; jongensjopper; dameshandschoen; sleutelbos; dameshorloge; 2 sleutels; bruine portemonnaie met inh.; zij- schild van scooter; polshorloge. WXC. „DE GOUWE" In aansluiting op het bericht van vo rige week, hierbij de indeling van de overige zeventallen: Heren H BZ PC I. OZV I, GZC 4 en Gouwe H. Heren IH Donk H, Gouwe IH, GZC 5 en SZ PC I. Heren IV Boskoop I, Donk Hl, GZC 6 en Gouwe 4. Programma voor a.s. dinsdag 4 okt: SZ PC—Gouwe (meisjes) SZ PC—Gouwe (jongens) SZ PC I—Gouwe 3 OZV IGouwe I (dames) OZV I—Gouwe H een dergelijke ingreep gedurende eni ge dagen moet worden voorbereid. Wel kan men in enkele gevallen gebruik maken van kunststofvaten (dacron), maar als regel is het inderdaad zo, dat het overbrengen van een stukje bloed vat uit de vaatbank de enige moge lijkheid tot uitkomst ia Arts. van de heftige gemoedsbeweging van haar geliefde Christa. Aan een stuk door babbelde ze over haar nieuwe broertje en zusje en over alle dingen die ze onderweg zagen. Ze haalde Christa op de lange duin- van haar dwarrelende gedachte af De lange betonweg, een souvenir van de oorlog, leek nu maar zeer en samen genoten ze van de autorit, kort. Daarna kwamen de landwegen die volgens de plannen allemaal zouden verdwijnen, evenals de aan grenzende woningen. Christa ver beet haar ergernis. Telkens als ze zulke gave objecten zag, deed de gedachte, dat dit allemaal vernield moest worden, haar pijn. Vervolgens reden ze over de nieu we bestrating, die langs de snel verrijzende industrie was aange legd. Reuzen hijskranen domineer den rondom. Enorme kantoorgebou wen en fabrieken waren als uit de grond verrezen. Autobussen vol werkmensen reden af en aan. Er werd praktisch overal in continu dienst gewerkt. Om de acht uren werden de ploegen afgewisseld. Hier kwam wel heel duidelijk naar voren dat het overbevolkte Neder land bij deze nijverheid heel wat mensen kon plaatsen. Er was al zoveel gepresteerd, dat er bewon dering voor was, tot ver in het bui tenland. Alleen zij, als een der ver drevenen moest dit met een bittere smaak in de mond aanzien. Toch was het voor vele van haar lotge noten nog erger. Mensen op leef tijd bij voorbeeld konden zich moei lijk bij de veranderde omstandig heden aanpassen. Ze waren heel hun leven koning geweest op hun eigen, klein grondgebied en ineens vonden ze zichzelf terug in een rij tje keurige, nieuwe woningen, waar je alles heel anders moest doen, dan je gewend was. Waar het leven veel duurder was en alles, ook je dagelijkse beslommeringen, door de buren werd gezien. De vrouwen, die gewend waren met hun man hele dagen op het land te werken, keken onwennig naar hun lege handen en goetsten en boenden dan nog maar eens hun stoelen of maakten een buurpraatje. Maar bij alles hielden ze het gevoel, dat hun leven leeg was geworden en toch tal van nieuwe problemen had ge bracht. Problemen, die ze moeilijk konden verwerken. Christa was meer dan eens een praatje gaan maken met de oude bekenden en ze had met hen meegeleefd, maar ook geen oplossing geweten. De mensen misten hun land en hun vee, maar daar was in de nieuwe buurten geen plaats voor. De oude bevolking vormde op de duur een minderheid. Reeds kwamen van alle delen uit het land nieuwe inwoners. Hoe zou in de toekomst de gemeen schap eruit zien Zouden de groe pen elkaar leren verdragen, of zou de eigen bevolking zich steeds meer in zichzelf terug trekken en de bo ventoon laten aan degenen, die men nu als import betitelde Christa had open ogen voor de ruime pers- besloten lagen, maar haar hart hun- pectieven, die in dit nieuwe leven kerde naar het oude, hoofdzakelijk omdat ze haar vrijheid en levens ruimte waarover ze de beschikking had, in gevaar zag. Heel langzaam drong het tot haar door, dat ze egoistisch was, maar voor geen geld had ze dit aan anderen bekend. Zolang het verweer in haar eigen hart niet was uitgeroeid, tot zolang zou ze ageren tegen al wat hier werd ingevoerd. Met stukjes en beetjes volgde ze zo haar eigen gedachten, terwijl ze gelijk meedeelde in de uitgelaten stemming van Lucie. Eindelijk be reikten zij de stad. Nu werd het oppassen. Achter het stuur voelde Christa zich echt in haar element. Goed rijden betekende voor haar een spel met een ernstige inzet. Ze genoot als ze tegenspelers ontmoet te, die zich ridderlijk aan alle ver keersregels hielden en toch niet als angstige slakken over de weg scho ven. Het was een machtig gezicht, in dit razende verkeer, toch een zekere regelmaat te ontdekken. Hieraan mee te doen wekte steeds een bepaalde sensatie bij haar op en angst en aarzeling waren haar vreemd. (wordt vervolgd)

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 5