Weekblad voor Waddinxveen tr vrnsmAG Hou je mond gezond Ne£ Bont biiinelaiids gebeuren ^SPIEGELVAN DE WEEK" PUROL in huis! JtUBRIEK VOOR DE VROUW" verkouden DAMPO A. BROUWER Voor nieuwe bewoners Burgemeester Van der Hooft toonde zich weer een eminent gastheer cum laude Promotie dr. J. M. M. de Valk Bij de Molenbouw Weer drie arbeidsjubilarissen ALLE BANKZAKEN N'o. 797 VRIJDAG 7 OKTOBER 1960. 16e IAABGANG Adres redaktle en administratie Oranjelaan Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal I 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Dat het in de studentenwereld vaak nogal rumoerig toegaat is een ieder ronder twijfel bekend. Van studenten schjjnt men dit nu eenmaal te kunnen hebben. Minder leuk en grappig wordt het echter wanneer er door dezelfde studenten een schade kan ontstaan van enkele duizenden guldens. Dit was namelijk het geval bij de straf expeditie die de Nijmeegse studenten tegen Utrecht ondernamen. In de nacht van zaterdag op zondag drongen de .jheren" de sociëteit van de Utrechtse studenten binnen en sloegen daar ales kort en klein. Dit vonden de Utrechtse studenten - be grijpelijk - wat al te gek. De politie werd van een en ander in kennis ge steld, die de studenten met gummi knuppels verwijderde. En nu maar on derhandelen wie de schade moet be talen. Schade heeft ook de visveiling te Umuiden. Het is gebleken dat ruim een miljoen gulden aan vis verkocht of verhandeld wordt buiten de veiling om. Een gedeelte van dit bedrag gaat als loon in natura naar de vissers en havenarbeiders. Deze hebben er vol gens htm CAO wel recht op, maar niet in die mate, zoals het dikwijls gegeven wordt. Een ander gedeelte van de vis komt uiteindelijk weer bij de detailhandel terecht. Uit het rap port dat door de Verenigng van Re ders van Vissersvaartuigen en de Ne derlandse zeevisgroothandel naar aan leiding van de vragen is opgesteld, blijkt het gedeelte vis. dat jaarlijks il legaal verhandeld wordt ongeveer 785.000 gulden te bedragen. De voorzitter van de Partei National (Parma), de heer Wajoi is de mening Vandalisme in studentenwereld Visveiling heeft belangrijke schade De kwestie Nieuw Guinea it Amerikaans vlootbezoek ■fa Geen sprake van een loonstop toegedaan, dat er spoedig mogelijk 'n streefdatum moet worden vastgesteld, waarop de Papoea's van Nederlands Nieuw Guinea zelfbeschikkingsrecht zullen krijgen. Die datum mag volgens Wajoi niet veel later dan in 1970 val len. De heer A. Vesseur, hoofd van de af deling, die de voorbereidende werk zaamheden tot het instellen van een Nieuw Guinea raad, verklaarde, dat slechts die Nederlanders in Nieuw Guinea kiesrecht krijgen, die de leef tijd van 21 jaar hebben bereikt en reeds drie achtereenvolgende jaren in Nieuw Guinea hebben vertoefd. Amsterdam heeft bezoek gehad van de Amerikaanse kruiser Boston. De Boston heeft deelgenomen aan oefe ningen in de Atlantische Oceaan voor de NATO. Deze kruiser zal de traditie van de Amerikaanse vloot voortzetten. Van de 1400 opvarende zullen er na melijk ongeveer 700 'bloed geven aan het Rode Kruis, teneinde de voorraad van het Rode Kruis aan te vullen. De sedert 22 september vermiste jon gen uit Sittard blijkt te zijn verdron ken. Uit een van de baggergaten van de Maas is het lijkje opgehaald. Op het lichaam waren geen sporen van geweldpleging aangetroffen. zodat moet worden aangenomen, dat de kleuter tijdens het spelen te water is geraakt. De regering is van mening, dat er geen sprake is van een loonstop. De gewoon aflopende collectieve arbeids overeenkomsten bieden de mogelijk heid om de lonen en andere arbeids voorwaarden te verbeteren, waarbij natuurlijk de algemene aanwijzing van de regering moet worden gehanteerd. Dit heeft de minister-president De Quay aan de Stichting van de Arbeid laten weten. Dit als antwoord op het schrijven van deze Stichting van 24 september jl., waarin zij haar twee uiteenlopende standpunten uiteenzette. Minister Luns heeft op de vergadering van de Verenigde Naties voorgesteld namens de Nederlandse Regering om N. Guinea op te stellen voor een on derzoek hunnerzijds, teneinde vast te stellen of er sprake is van een tekort aan tegemoetkoming tegenover de Pa poea's. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. VERBOND VOOR VEJUG VERKEER Dat er maar heel weinig volwassenen met een gaaf gebit rondlopen en er zelfs ook onder de allerjongste kleu ters in ons land zoveel tandbederf voorkomt, is een betreurenswaardig feit. Niet alleen omdat tandbederf eco nomisch gezien een enorme schadepost is of omdat een aangetast gebit geen erg mooi gezicht is, maar omdat een mens, wil hij werkelijk gezond zijn, beslist ook met een gezond gebit moet ziekte, een beschavingsziekte. Dat wil zeggen dat we de oorzaak ervan voor een groot deel moeten zoeken in onze over-gecultiveerde leefwijze en wel licht voornamelijk in onze onnatuur lijke voeding. Bovendien kauwt de moderne westerse mens nauwelijks meer, althans minder dan de mens, die in primitieve omstandigheden leeft. De eskimo scheurt het rauwe vlees met zijn tanden los van bot of graat. De tandarts verdient aan hem geen droge boterham. Tot zo'n voeding en zo'n wijze van eten kunnen we ons moeilijk aange trokken voelen, maar wij kunnen onze tanden toch wel wat meer dan nu ge beurt gebruiken voor het doel, waar voor we ze gekregen hebben, name lijk om ons voedsel te klieven, te snij den en te malen. Rauwe groente, rauw hard fruit, bruin brood houden het gebit gezond; zij zetten onze tanden en kiezen aan het werk, masseren het tandvlees, bevorderen de bloedsomloop in ons gebit en houden het schoon. Schoonmaken hebben onze tanden en kiezen namelijk hard nodig. Want wij zijn ook al tengevolge van onze be schaafde voedingsgewoonten - gewend dingen te eten, die aan ons gebit vast kleven. waardoor de inwerking van bacteriën op het tandglazuur gemak kelijker veel kwaad kan berokkenen. Onze witte boterhammen zijn nog niet de ergste boosdoeners; overvoeding met suiker en klevende zoetigheden i3 veel en veel gevaarlijker. Goed kau wen, goed tandenpoetsen en niet of weinig snoepen zijn dus punten van belang voor ons allen, jong en oud. Maar het allerbelangrijkste zijn ze voor de jongsten onder ons, die nog een leven lang met hun gebit moeten doen. Bij de geboorte hebben deze kinderen al een bepaalde tandaanleg meegekre gen, waaraan hun moeder door haar voeding een positieve of negatieve bij drage heeft geleverd. Hierop moet worden voortgebouwd in de jongste kinderjaren, waarin ook de blijvende tanden en kiezen in aanleg gevormd worden. En dat is niet alleen een zaak van zorg van buitenaf (kauwen, tan denpoetsen, niet of weinig snoepen), maar ook van binnenuit. Het is een zaak van goede voeding, rijk aan ei witten, bepaalde vitamines en minera len (o.a. vitamine D en C, calcium) en enkele andere voedingsstoffen die ons voedsel verschaft. Een goede voe ding moet, ook wat het gebit betreft, zijn werk doen 'bij het heel jonge kind. Daarom moeten kinderen al vroeg weten, wat ze moeten doen om een goede kans te hebben him hele leven lang gezonde, mooie tanden te hou den, id.: 1 goed eten niet snoepen. 2 goed kauwen 3 goed schoonhouden. Deze drie punten worden stuk voor stuk behandeld in een liedje, dat Ben ny Vreden componeerde en'dat „Hou je mond gezond" heet. Het liedje, ten gehore gebracht door een paar kinde ren onder leiding van de componist, dat in een kleurig geïllustreerd boek je is gestoken. De prijs van boekje en plaatje is één gulden. Het is geschikt voor kinderen tot ongeveer 11 jaar en kan worden besteld bij Het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, Koning innegracht 42, Den Haag. DAGELIJKS - GEVAARLIJKE WEG. Uw dagelijkse weg is misschien uw beste kameraad. U ontmoet hem da gelijks. U spreekt met hem uw zorgen. U kent hem door en door. Hij hoort uw alfietsend haastig gerepeteerde huiswerk of het gesprek met uw col lega aan. U kunt hem bij wijze van spreken met gesloten ogen vinden. U kent zijn nukken en zwakke punten op uw duimpje en zijn onhebbelijkhe den kunt u wel dromen. Pas op! Zoals in vrienden kunt u zich ook in uw dagelijkse weg vergissen. Uw dagelijkse weg is dikwijls wel on berekenbaar en wel vol gevaren. Ge varen. die u misschien niet kent of vermoedt. Of gevaren, die er misschien op 99 van de 100 dagelijkse dagen niet zijn. Maar op die ene fatale ochtend of avond net wel. Honderden mannen, vrouwen en kin deren hebben met hun leven moeten boeten voor het feit, dat zij de geva ren van hun dagelijkse weg onder schatten. Bedenk daarom iedere dag weer, dat juist de uren van uw dage lijkse weg gevaarlijke uren zijn. De tijden waarop blijkens onderzoekingen op werkdagen de meeste slachtoffers in het verkeer vallen bevestigen dit: kleuters (1-4 jaar): 11 - 12 en 15 - 18 uur. scholieren (5 - 14 jaar): 8 - 9, 12 - 14 en ,16 - 18 uur. 15 - 19 jarigen: maximum tussen 17 en 18 uur. volwassenen: maximum tussen 17 en 18 uur. Voor alle leeftijden geldt, dat op za terdag het grootste aantal slachtoffers valt tussen 12 en 13 uur, op zondag tussen 16 en 18 uur. Een bewijs te meer, dat uw dagelijkse (terug) weg gevaarlijker is dan u denkt. Extra voorzichtig zijn dus! Verbond voor Veilig Verkeer. ktedinq., de. qAaoliie. ondeMcPieiduig. 3n alte. qotde. PieA£n&tediricjfya&£n HEREN COSTUUMS 129,— 135,— 149,— 155,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bjj Nesse 46 Telefoon 2285 GEMEENTEBESTUUR VERTELDE OVER PLANNEN, BEWONERS MAAKTEN WENSEN KENBAAR. Het peilen van wensen van nieuw-in- gekomenen en meer nog het erbij be trekken van deze aanwas, beschouwt het gemeentebestuur van groot ge wicht. Dat bewijzen de contactavon den. die op initiatief van burgemees ter C. A. van der Hooft worden be legd. Werden enige tijd geleden de bewo ners van de Vijverlaan en Sniepweg ten raadhuize ontvangen, nu was het de beurt aan een gedeelte van de be woners van de nieuw-gebouwde Oranjewijk. Aan de uitnodiging had den de meeste bewoners van het bouwblok Prinses Beatrixlaan, Prinses Marijkestraat en Prinses Irenelaan gehoor gegeven. Dit grote gezelschap werd door het voltallig gemeentebe stuur diverse raadsleden en vrijwel al le hoofden van dienst ontvangen. In zijn openingswoord gaf de burge meester een korte uiteenzetting over de geschiedenis van Waddinxveen. Het gemeentebestuur wil graag weten wat er leeft bij de van buiten gekomenen, wat zij hier zoeken, maar ook wat zij hier willen vinden. Juist de opname in de plaatselijke gemeenschap maakt de plaats van vestiging niet tot een slaapstad. Bij een openhartige discus sie werden verscheidene vraagstukken aangesneden. Daarbij bleek, dat diver se wensen reeds in plannen van het gemeentebestuur tot uitdrukking ko men. Nogmaals werd gevraagd naar betere aansluitingen in de diensten van de Ned. Spoorwegen, publieke te lefooncellen, gelegenheden voor zaal- sport, concert- en bioscoopruimten. Uit de vergadering kwam o.a. ook het verlangen naar voren een borstbeeld op het Koningin Wilhelminaplein van prinses Wilhelmina te plaatsen. PROGNOSE Kernachtig vatte de burgemeester deze bijeenkomst samen in zijn slotwoord de bijeenkomst duurde van acht uur tot half twaalf, toen hij opmerkte: Men moet de samenleving beschouwen als het nest van een stekelvarken met zijn jongen.» Men blijft zover uit elkaar, dat men elkaar niet steekt en toch dicht genoeg om elkaar de nodige warmte te geven. Hij deelde voorts mede, dat de prognose voor de ge meente is, dat deze in een tijdsbestel van 15 jaar zal uitgroeien tot ca 20.000 a 22.000 inwoners, dat er plannen be staan voor de stichting van een dorps huis. dat het gemeentebestuur verlangt naar een goede hotel-accomodatie b.v. in de te amoveren Nesse, dat er een muziekkiosk zal komen, dat er een Kunststichting is opgericht, dat er een nieuw zwembad met recreatie zal ko men en dat de stank van het rioolge maal spoedig tot het verleden zal gaan behoren. Donderdag 29 september 1.1. is aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam, onze plaatsge noot, de heer J. M. M. de Valk, cum laude gepromoveerd tot doctor in de sociologie op een proefschrift, getiteld: „De evolutie van het wets- begrip in de sociologie". Dr. De Valk gaat in dit omvang rijke geschrift van 180 pagina's, na wat in de loop der eeuwen de op vatting van de sociologen is ge weest over de regelmatigheid in het maatschappelijk gebeuren. Enerzijds heeft de sociologie betrekking op het regelmatig en wetmatige in het sociale gebeuren, op de steeds te rugkerende vormen en patronen in de samenleving; anderzijds moet zij erkennen dat het maatschappelijk leven door alle tijden heen onder worpen is geweest aan voortduren de wisseling en verandering. Op heldere en tegelijk indringende wijze laat Dr. De Valk zien hoe de beoefenaren van de sociologische wetenschap tussen deze twee: re- Het is weer dierendag geweest, U hebt het kunnen merken, Ons huisvee had veel sympathie en lekkers te verwerken. Het als verrassing meebeleefd Daar het zelf geen kalender heeft. Op dierendag werd luid gezoemd Door alle bijenvolken; De boer sprak eerst zijn koeien toe en heeft toen zacht gemolken; De waakhond met verlof gestaakt, Heeft voor een nachtje niet gewaakt. De koerduif koerde in majeur, Bjj tante Jans haar praatjes, En oma haar kanariepiet Kon zwemmen in zijn zaadjes. Zodat hij, de natuur is wreed, Aan indigestie overleed De sperwer liet de spreeuwen gaan, Geen jager heeft geschoten. De visser nam een snipperdag, De haring heeft genoten; Geen vlieg kreeg de genadeslag. Dat doet men niet op dierendag. Slechts onze kater joeg zijn baas Het schaamrood op de wangen: Hij had, het was vandaag Een vette muis gevangen; Wat wil je? - sprak voldaan het beest Mjjn dierendag is goed geweest! Jaap Mijderwijk. gelmatigheid en verandering, hun positie hebben ingenomen. Intere- sant is daarbij hoe wordt uiteenge zet dat ook deze stellingname in meer dan een geval op haar beurt weer werd bepaald door de tijd, waarin men leefde. Een belangrijk onderdeel, niet naar omvang doch naar inhoud, vormen de stellingen welke bij het proef schrift behoren. Onder andere ver dedigt Dr. De Valk de stelling dat een oprecht oecumenisch streven van de christelijke kerken niet slechts vereist dat zij naar elkaar luisteren en daardoor misschien naar elkaar toe zullen groeien; het verlangt tevens dat zij zullen trach ten te voorkomen nog verder uit elkaar te groeien. Hij is van mening dat in dit opzicht in het recente verleden zowel de rooms katholie ke kerk als de kerken van de re formatie zijn tekort geschoten. De promotieplechtigheid, welke werd bijgewoond door een talrijk gehoor, waaronder vele notabelen uit ons dorp, werd besloten met de uitreiking van de doctorsbul. De senaat der hogeschool besloot, op grond van het voortreffelijke ge schrift en de uitstekende verdedi ging, de titel van doctor „cum laude" te verlenen. Wij wensen onze plaatsgenoot veel geluk met het bereiken van deze hoogste academische graad. Aan de lange rij van Waddinxveen- se arbeidsjubilarissen zijn er zater dag weer drie toegevoegd. Bij de n.v. molenbouw machinefabrieken J. van den Berg Zn, herdachten de heren D. van den Berg, M. Sak- ko en A. Koster dat zij respectie velijk dertig en vijfentwintig jaar geleden in dienst van deze n.v. tra den. Dat dit feit voor hen niet onge merkt is voorbijgegaan, spreekt Onze bank staat gereed om al Uw zaken op vertrouwelijke wijze doeltreffend te behar tigen solide en rendabele belegging van spaar gelden voorschotten, hypotheken en kredieten tegen passende voorwaarden betalingen per bankgiroveilig, voordelig en snel alle speciale diensten in geldzaken COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1