A ECon. Luchtmacht ICapel komt concerteren m Piii W/ settmil na fA /MrsrWWA HET KEETMEiSJE IN DE EUROPOORT Jac. Saton Gemeenteraad weer in zitting bijeen. Plannen voor uitvoeringklaar maken van zwembad kost 20.000 gulden. Schenking Nieuw zwembad Raadslid gaat hoger op" WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 4 VRIJDAG 7 OKTOBER 1960. Let op Mi WIJ verkopen E dit raambiljet 1 als u betere vakkleding wilt kopen. A Magazijn ..l>e Ounst", Nesse, Waddinxveen NAAM WINKELGALERIJ AAN DE KERKWEG. Het comité ter voorbereiding van de naam van deze galerij is verrast door een overstelpende stroom van inzen dingen, in totaal 143, de inzenders zullen nog even geduld moeten heb ben, daar deze toeloop in het geheel niet was verwacht. N.V. MULDER BOUWT HUIZEN. De directie van de n.v. Mulders fa brieken voor rollend materiaal en landbouwmachines te Boskoop, heeft besloten in onze gemeente personeels- woningen te bouwen. Zij heeft de bouw van 36 flatwoningen aan de Ju liana van Stolberglaan opgedragen aan de aannemersfirma P. Rehorst, alhier. Met de bouw is bereids een aanvang gemaakt. PERSONENAUTO TE WATER. Dinsdagmiddag reed nabij de ver bindingsweg naar Gouda onder onze gemeente een personenauto, bestuurd door de 56-jarige J. A. C. uit Heem stede. de Gouwe in. De bestuurder wist zich uit de auto te redden, daar bij geholpen door een schipper, die juist in de nabijheid voer. De auto verdween geheel onder water en werd later op het droge gebracht. Het on geluk moet vermoedelijk geweten worden aan het feit, dat de bestuurder de bocht te scherp heeft genomen. AANRIJDING DOOR ONOPLETTENDHEID. Dinsdagmorgen werd de heer De G. op de Brugweg aangereden door de heer H. A. P. Het ongeluk geschiedde toen de heer De G. niet voldoende lette op het verkeer op de Brugweg. Het slachtoffer moest met een her senschudding naar zijn woning ver voerd worden. Zowel de auto als rij wiel liepen materiële schade op. MOOI SUCCES. De „Kroon" kruidenier van Wad dinxveen, de heer A. van der Sluys, wist op de Roka-beurs te Utrecht de eerste prijs te behalen bij een wed strijd inhet opmaken van vleesscho tels. Dit is te meer een mooi resul taat, daar de heer van der Sluys hier nooit een speciale opleiding voor heeft gehad, maar uit liefhebberij vlees schotels voor verjaardagen en brui loften van klanten ging maken. OPENING WINTERPROGRAMMA. Donderdag 13 okt. a.s. opent het Nivon (het voormalig Instituut voor Arbeidersontwikkeling) haar winter- programma met een avond die elk wat wils biedt. Zo zullen op deze avond interessante kleurendia's wor den vertoond; liedjes gezongen; voor drachten gegeven en comunity-singing worden gehouden. Medewerking ver leent de populaire moderne minstreel J. van Wensveen uit Rotterdam. De avond wordt gehouden in het vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat, aanvang 8 uur. OPENING BIBLIOTHEEK. Vrijdag 14 oktober opent de biblio theek van het Instituut in de Jan Ligthartschool aan het dorp weer haar poorten. De boeken zijn voor ieder verkrijgbaar 's vrijdagavonds van 7.30 tot 830 uur. „WERKENDE JEUGD". OPENING INSTUIF. Nu het CNV gebouw, wat de in richting aangaat, z'n voltooing nadert, maken wij van de gelegenheid ge bruik er op te wijzen dat vanaf 15 oktober 's avonds om 7 uur de Instuif van Werkende Jeugd weer gaat draai en. Wij zijn dan om zo te zeggen in eigen huis. Daarom hebben wij ook goede hoop dat de Instuif de komende jaren haar vaste plaats zal gaan inne men in Waddinxveen. De eerste ken nismaking is vaak de belangrijkste, verzuim dus niet 15 oktober aanwezig te zijn aan de Dorpsstraat. Veel ge zellige spelen liggen te wachten, de bar is uitnodigend, de zitjes knus en de lectuur veelvuldig, wat wil je nog meer! FILMAVOND. Na het succes van vorig jaar zijn we blij ook nu weer een zeer gevari eerde filmavond te kunnen aanbieden. Het programma voor deze avond is geheel nieuw, en de afwisseling zal dan ook zeer zeker niet ontbreken. Zo'n ontspanningsavond op zaterdag zal vooral veel jongelui aantrekken, maar laat het niet alleen jongeren zijn die er eens een avond geheel uit wil len. Naast de film is er muziek. Blijf nu eens niet thuis, maar kom met vele anderen naar deze filmavond. De en tree is slechts 50 cent. Tot zaterdagavond 7.30 uur. THE „GITAR ROCKETS". Voor Waddinxveen een niet bekende klank. En inderdaad heeft het veel weg van import. Toch is dit geenszins het geval, het is een zuiver product van eigen bodem. Muziekminnende jonge mensen hebben elkaar gevonden met him gitaren, en gaan nu hun ui terste best doen om heel Waddinxveen mee te laten genieten van hun samen spelen en zingen. Ongetwijfeld zullen we nog vaak van deze gitar rackets horen. Om te beginnen kunt U ze a.s. zaterdag horen in het verenigingsge bouw aan de Stationsstraat, waar zij voor het eerst optreden in Waddinx veen en wij zijn nu al verzekerd van het succes van deze band. VERGADERING CHR. VROUWENBOND. Woensdag 12 oktober spreekt voor genoemde afdeling, Dr E. van der Schoot, psychiater, over: Huwelijks moeilijkheden. SPAARCIJFERS. Bij de spaarbank van de Coop. Boe renleenbank werd gedurende de maand september ingelegd 293.112,64 en op genomen 257.470,51. Het laatst uit gegeven boekje is nr 9665. Bij de Rijkspostspaarbank werd in dezelfde maand ingelegd f 38.997,20 en opgenomen f 54367,73. KERKELIJK WADDINXVEEN IN 1780. In 1780 verscheen bij D. Onder de Linden en Zoon, Bijbel- en boekver koper te Amsterdam met „privilegie" van Hunne Edel Groot Mog. de Hee- ren Staaten van Holland Westvries land de Nieuwe Kerkelijke Geogra- phische Zak- eni Reisatlas der Ver enigde Nederlanden alsmede der Lan den der Generaliteit ingericht naar de kerkelijke verdeling dezer landen, in Synoden benevens derzelver onder horige klassen. Deze door Willem Albert Bachiene, leraar der Hervormde Gemeente en Hoogleraar der Sterre- en Aardrijks kunde te Maastricht, medelid der Holl. Maatschappij der Wetenschappen, in het licht gebrachte Atlas wordt ge noemd: zeer dienstig en gemakkelijk niet alleen voor de Eerw. Heren Pro ponenten, om te zien onder welke classen de vakante plaatsen liggen, maar ook voor anderen, die de Pro- vintien willen doorreizen, om de Reis route te nemen. Kaart 5, waarop Wad dinxveen voorkomt, is een gravure van de omlijning der Synode van Zuid Holland in n klassen verdeeld. Op deze door J- van Hagen in 1769 gegraveerde kaart, behoorde Waddinx veen onder de klasse van Woerden en Over-Rhynland. Met betrekking tot Rijnland worden in dit kaarten hoekje nl. twee klassen aangegeven en wel voormelde klasse en die van Leiden en Neder-Rhynland. In de klasse van Woerden en Over-Rhyn land worden met Waddinxveen de na volgende plaatsen aangegeven: Sluip wijk, Reeuwijk, Zwammerdam, Bode graven, Waarder. Woerden, Ouds hoorn, Aarlanderveen; Nieuwkoop; Noorden; Zevenhoven; Langeraar; Nieuwveen; Rhynzaterwoude en Lei- muiden. E- v. E. vervolgverhaal door H.AN.S. HOOFDSTUK II. No. 7. Bijtijds had ze informaties inge wonnen, waar Lucie's moeder was opgenomen. In de kliniek kreeg ze spoedig toegang en even later wist r.e, dat ze een bijzonder goede daad had verricht door Luci hier te orengen. Tranen stroomden de jon ge moeder uit de ogen, toen ze daar ineens haar kleine dochter voor zich zag staan. Luci moest worden vastgehouden, om te beletten, dat ze helemaal bij haar moeder in bed verdween. Maar dan werd ze nieuwsgierig naar de tweeling. He laas mocht ze dit kleine kinderpaar alleen van achter het glas bewon deren. Ze werd stil en verlegen bij iet aanschouwen van de twee klei ne hoopjes, waarvan de mensen zeiden dat dit haar nieuwe broer tje en zusje waren. Kleine rose plekjes moesten de gezichtjes en de handjes voorstellen. Nu begreep ze, dat ze van deze nietige mensjes geen concurentie te vrezen had. Haar moeder had immers aan haar flinke dochter veel meer. Boven dien zou ze moeder helpen die klei ne wurmpjes te verzorgen. Dit zei ze met een air alsof ze zich het eigendomsrecht al had toegemeten. Het afscheid viel nu niet zo moei lijk. Lucie had ondervonden, dat haar moeder haar nog erg lief vond en Christa beloofde, dat ze weer eens gauw zouden gaan kijken. De jonge moeder kon geen woorden genoeg vinden om Christa haar dankbaarheid te getuigen. Ze ver telde hoe vreemd ze het nog hadden in de grote stad en dat dit de eerste vriendschap was, die ze had den ontmoet. Maar ze waren zo ver heugd, dat haar man op het eiland Rozenburg voor jaren werk zou vinden, dat ze alles wilde doen, om aah het nieuwe leven te wennen. „Een mens kan niet alles hebben in het leven," zuchtte ze. Die zin bleef Christa in gedachten hangen, toen ze alweer op de terug reis waren. Een mens kan niet alles hebben.. En zij, Christa wilde wel erg veel. Haar eigen, leven, haar eigen grond, haar eigen huis en niets, maar dan ook niets delen of afstaan. Ze moest wat meer de gedachten van Mark overnemen. Al haar jonge energie besteden aan de opbouw van eennieuwe toekomst. Ze had nu van dichtbij een gezin ontmoet, waarvoor de industrie een levensbelang was en zo waren er nog duizenden. Wat milder gestemd bracht ze'bij de nieuwe gebouwen de auto tot stilstand. In begrijpelij ke woorden voor Lucie vertelde ze, wat daar allemaal gebeurde. Nieu we schepen werden daar gebouwd, hele grote. Hier branden ook de raffinaderijen, de vlammen, die Lucie van verre zag, als het des avonds donker was. De fabrieken zorgden, dat er vele dingen kwa men, die men in het dagelijks leven nodig had. Daar was heel wat bij waardoor het leven gemakkelijker en mooier werd. Iedere zin kostte Christa een kleine overwinning op zichzelf. Bewonde ring en verbittering streden om de voorrang. Lucie'_raakte vermoeid en Christa startte de wagen weer, die zich zacht zoemend aan haar leiding overgaf. Fijn, dat Mark ook dadelijk tiet nut van een auto had ingezien bij deze lange afstanden. Hij had er trouwens dubbel plezier van, nu hij onverwachts op het eiland of in de Noordoostpolder moest zijn. Of schoon zij niet tot het uiterste wa ren gegaan en niet op de gedwon gen onteigening hadden gewacht, vielen er toch nog heel wat zaken te regelen. Bij het plotseling beeindigen van de nieuw aangelegde weg moest Christa zeer langzaam rijden, om via metalen rijplaten weer op de oude weg te komen. Een eenzame wandelaar ging een weinig opzij, om het haar gemakkelijker te ma ken. Plotseling maakte Christa een schokkende beweging waardoor de notor afsloeg. Zenuwachtig begon, ze opnieuw. In de eenzame figuur had ze Roel herkend. Juist door haar onhandige manoevre vestigde ze de aandacht op zichzelf. Ze zag hem sterk verbaasd de wenkbrau wen optrekken. Onzeker groette hij alsof hij vreesde een dubbelgang ster van haar te zien. Al voelde Christa het hart in de keel klop pen, ze had tegelijkertijd moeite om een geamuseerd glimlachje te ver bijten. Dit raadseltje zou hem wel een avondje bezig houden. Het keetmeisje in overall, waaraan je op gebiedende toon om koffie vroeg, nu ineens in een aardig wagentje. Toch moest ze zichzelf beter leren beheersen. Een ontmoeting met hem mocht haar niet zo van streek brengen. Als ze zo doorging, zou ze over enige tijd op haar knieën lig gen, alleen voor een glimlach van hem. Ze moest haar hart in staat van verdediging brengen, precies Wij adviseren u gaarne als u nodig hebt Onze sortering is werkelijk geweldig Ziekenfondsleverancier de zaak met de buitenklok Telefoon 2077 zoals hun grondgebied maar niet met hetzelfde resultaat. Deze strijd moest en zou ze winnen Terwijl Lucie slaperig tegen haar aanleunde, betrapte zij zichzelf bij het zacht neuriën van een teer liefdesliedje. Dat was natuurlijk, omdat de auto zo prettig reed, maar diep in haar hart wist ze, dat ze zo goed gehumeurd was, omdat ze Roel had gezien. (wordt vervolgd) In de gisteravond gehouden raadsvergadering heeft de Waddinxveense gemeenteraad met algemene stemmen besloten tot de aankoop van ruim 9 ha grond gelegen in het uitbreidingsplan ten noorden van de Oranje- wijk. De gemeente beschikt thans over vrijwel alle grond die in dit ge deelte van het uitbreidingsplan nodig is voor woningbouw en de aanleg van de nieuwe begraafplaats. In dit gedeelte van het uitbreidingsplan, gelegen tussen de Oranjewijk en de grens van de gemeente Boskoop zullen nog 750 woningen kunnen worden gebouwd. De gronden die thans konden wor den aangekocht zijn eigendom van de Gebrs Hogendoorn, van de heren J. en P. Noordam en van de erven Zwijgers. Niet alleen de uitbreiding van de gemeente ten oosten van de spoor lijn heeft de raad bezig gehouden, ook de toekomstige uitbreiding ten westen van de spoorlijn heeft de volle aandacht van de gemeente lijke overheid. Dit bleek uit het voorstel van B. en W. om te be sluiten tot aankoop van zeven wo- nigen aan de noordzijde van de Kerkweg, eigendom van de wed. de Heer. Tengevolge van de riole ringswerkzaamheden hebben deze woningen enige schade geleden, waarvoor de gemeente is aange sproken. Met het oog op de ver wezenlijking van het plan Groens- waard, waarvoor de woningen aan de noordzijde van de Kerkweg zul len moeten gaan verdwijnen, be sloot de raad deze woningen aan te kopen. De riolering aan de Kerkweg had in deze raad ook nog een duur staartje. De aannemer heeft bij dit werk grote moeilijkheden onder vonden, doordat in tegenstelling tot de verwachtingen een stalen damwand moest worden Deze technische moeilijkheden wa ren oorzaak dat de aannemer voor neer-werk ruim f 43.000,in re kening bracht. Daar het gemeente bestuur zich hiermede niet kon ver enigen werd de zaak aan een arbi trage-commissie voorgelegd. Tot een uitspraak is het echter niet hoeven te komen. De partijen zijn het alsnog eens geworden over een vergoeding van f 20.000,De raad kon zich met de daarvoor verstrek te adviezen verenigen en besloot een dading te treffen waarbij aan de aannemer de overeengekomen vergoeding van f 20.000,zal wor den toegekend. Minder vlot hebben de onderhande lingen omtrent de pacht van door de gemeente aangekochte lande rijen rond het Weegje. De voorma lige pachter, de heer Verbree wenst verlenging van zijn pachtovereen komst. In eerste aanleg werd de eis van de pachter afgewezen, maar deze is thans in beroep gekomen bij de Centrale Pachtkamer. Ten einde verweer te kunnen stellen besloot de raad tot het voeren van dit rechtsgeding. Het voorstel van het gemeentebe stuur tot het verlenen van een garantie van f 1000,voor het houden van een concert te geven door de luchtmachtkapel, werd blij kens de woorden van de heer van Oosten door de financiële commis sie niet zo enthousiast ontvangen. Niet te min was men toch van oor deel dat Waddinxveen niet het ge vaar mocht lopen in cultureel op zicht een achtergebleven gebied te worden. Daarom kon men toch nog een gunstig advies geven. De heer Ververs juichtte het toe dat hier een dergelijk concert zou kunnen worden gegeven. De heer Koc-ij- man (sgp) wilde hiervoor geen ge meentegelden beschikbaar stellen. De heer Lips wees op het bezwaar dat deze concerten in een kerk gebouw moeten worden gegeven bij gebrek aan een goede concertzaal. Hierdoor kwam ook het dorpshuis weer ter sprake. De voorzitter deel- ïe mede dat een actie-comité is ge vormd tijdens een vorige week belegde bijeenkomst, welke comité hiervoor aan het werk zal gaan. Spr. hoopte dat de idee in alle la gen van de bevolking weerklank zou mogen vinden, in het bijzonder dat ook van de zijde van de ker ken hieraan zal worden meege daan. Tegen het verlenen van de garantie voor op 26 oktober a.s. te geven con cert verklaarde zich alleen de heer Kooijman een tegenstander. De raad besloot eenstemmig en col der dankzegging te aanvaarden een door de kunstschilder C. de Kort te WIE IS DE GELUKKIGE? Op de verkoopmiddag van de Ned. Herv. Kring Wet en Evangelie is de pop gevallen op no 18 groen, af te halen Wilhelminakade 20. Tilburg vervaardigd schilderstuk van de Nesse, waarop het oude raadhuis is afgebeeld. Van dit rustieke straatje hegft de schilder ook een ets vervaar digd. De raad besloot 25 van deze et sen te kopen, ten einde deze te kun nen aanbieden bij bijzondere gelegen heden. Eenstemmig nam de raad in deze vergadering nog een zeer belangrijk besuit tot het beschikbaarstellen van een krediet van ruim 20.000,voor het uitvoeringsklaar maken van plan nen voor de bouw van een nieuw zwembad. Deze plannen zullen worden uitge werkt door de Nederlandsche Heide maatschappij. Het hudige zwembad is reeds 32 jaar oud en hoewel het in dertijd een voorbeeld was voor andere plaatsen, voldoet het niet meer aan de huidige eisen. Thans gaan de ge dachten uit naar een natuurbad met afzonderlijke basins voor ongeoefen- den en voor kleuters. Het geheel moet niet uitsluitend een zwemgelegenheid worden maar ook een recreatie-oord. Als plaats voor het toekomstige zwem bad heeft men gedacht aan de grond ten oosten van het huidige zwembad. De heer Kooijman vreesde een te kort op de exploitatie van een derge lijk bad, waarop de voorzitter wees op de belangen van de volksgezondheid, waarvoor de gemeente wel een offer mocht brengen. De heer Lips, die een jaar geleden te kennen gaf geen vertrouwen meer te hebben in het sport-beleid van het college van b. en w. wilde gaarne in gelicht worden over de nieuwe sport velden aan de Kanaaldijk, die vorige week gedeeltelijk werden vrijgegeven voor de voetbal-competitie. Wederom moest de voorzitter de heer Lips mededelen dat hij zich voor sportzaken niet met vragen tot het college moest richten, zolang hij zijn destijds gedane uitlatingen niet wen ste in te trekken. De heer Lips wei gerde echter zijn uitlatingen in te trekken, zolang hem niet het tegen deel was gebleken. Zijn beroep op het reglement van orde baatte evenmin, waarop het raadslid mededeelde het wel „hoger op" te zullen zoeken, daarbij de hem toegestoken hand' die over dit verschil zand wilde strooien, negerende. wist u datde bekende en beroemde Ne derlandse kunstschilder uit de 17e eeuw, Frans Hals, zeven zonen had, die allen kunst schilder zijn geworden dater een plek in de stille oce aan is. nabij de Fhilipijnen, die een diepte van ruim 10 kilometer heeft

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 3