Hel „Q-t&ene U* onze tyiyvittnii NIEUWS UIT ONZE WOONPLAATS Neo Conserviet HET KEETMEISJE IN DE EUROPOORT WEEKBLAD VOOR WADDÏNXVEEN PAGINA 3 VRIJDAG 14 OKTOBER 1960. 3e EEUWFEEST R.K. KERK. Dinsdagavond zal in het kader van het 3e eeuwfeest van de St. Victor- parochie een officiële receptie plaats hebben in het ditmaal tot vergaderzaal gereed gemaakt kerkgebouw. Naar we vernemen zal hierbij het woord' gevoerd worden door Z. Hoogw. Excel. Mgr. Jansen, bisschop van Rot terdam en burgemeester van der J Hooft. Het geheel zal met enige toepasselij ke liederen worden omlijst door het plaatselijk koor. VERKEERSONGELUKKEN OP DE RIJKSWEG. Vorige week reed een personenauto bestuurd door de heer M. S. uit Mal den op de linkerinhaalbaan van de Rijksweg. Ter hoogte van kilometer.- paal 23 wilde een voor hem rijdende bestuurder van een personenwagen eveneens op de inhaalbaan rijden. De eerste wagen slipte en reed van de weg af. Een kraanwagen moest de auto weer op de rijbaan slepen. De tweede aanrijding gebeurde te gen elf uur ongeveer op dezelfde plek. De bestuurder van een personenwa gen, de heer D. K. uit Apeldoorn, moest plotseling afremmen voor een auto, die voor hem reed en die plot seling naar links wilde gaan. Door deze manoeuvre botste een achter hem komende personenwagen, be stuurd door de heer C. v. 't O. uit Voorburg, achter op zijn wagen. Bei de auto's liepen aanzienlijke schade op. BEGRAAFPLAATS MOET IN DE PUTTEPOLDER KOMEN. De toekomstige aanleg van de nieuwe begraafplaats in het door de raad vastgestelde uitbreidingsplan Put te-Noord, is in de gehouden openbare vergadering van Ged. Staten ter spra ke gekomen, omdat de veehouder A. O. Oudijk bij het dagelijks bestuur der provincie een bezwaarschrift had in gediend. Zijn gemachtigde, de heer A. Stuurman, deelde mede dat wanneer in het noordelijk deel van de Putte- polder woningen zullen worden ge bouwd ten behoeve van de plaatselijke industrie en een nieuwe begraafplaats zal worden aangelegd, de heer Ou dijk bijna acht ha van zijn ruim 9 ha groot bedrijf zal moeten missen. Hier door zal de exploitatie van dit bedrijf veel moeilijker worden. Namens het gemeentebestuur deelde de heer W. Jongeneel mede, die met burgemeester C. A. van der Hooft aanwezig was, dat men terwille van het bedrijf van de heer Oudijk de noordelijke grens van het uitbreidings plan reeds zes meter in zuidelijke richting had verlegd. Hierdoor heeft de gemeente gedaan wat zij kon. Wan neer men de grand van de heer Ou dijk buiten dit plan zou laten, bete kent dit, dat de gemeente naar een andere plaats voor de nieuwe begraaf plaats zal moeten zoeken, hetgeen praktisch onmogelijk is. Mede naar aanleiding van een vraag van gedeputeerde Deerenberg, deelde burgemeester van der Hooft mede, dat men een weg in de richting van de nieuwe begraafplaats heeft geprojec teerd, waar langs een groenafseheiding zal komen. De burgemeester achtte dit noodzakelijk om een rustige sfeer te scheppen. Ged. Staten zullen later een uit spraak in deze zaak doen. VAN DE ZOLDER GEVALLEN. Het 12 jarig zoontje van de heer de R. aan de Brugweg had zaterdag jl. het ongeluk van een zolder, bij de heer B. aart de Henegouwerweg. te vallen, waardoor het bewusteloos bleef liggen. Met inwendige verwondingen en een hersenschudding werd het eerst naar zijn woning vervoerd, terwijl de behandelende arts uiteindelijk opname in een ziekenhuis noodzakelijk achtte. VERGADERING P. v. d. A. Maandag 17 oktober zal de P. v. d. A. een vergadering beleggen in De Unie, waar het lid van de 2e Kamer zal spreken. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer D. Pe ters slaagde aan de „Driestar" te Gou da voor het hoofdakte-examen (nieu we stijl). INSTALLATIE LEDEN JEUGDNATUURWACHT. Woensdagmiddag jl. was het dan zo ver, dat er weer een aantal nieuwe leden van de Jeugdnatuurwacht zou den geinstallerd worden. De zaal van van de Water was stampvol, toen de 2e voorzitter der vereniging, de heer C. M. Visser de aanwezigen welkom heette. Na een kort inleidend woord werden van elke school twee kinderen op het podium geroepen. Niettegen staande drukke werkzaamheden van de loco-burgemeester, S. Pille, was deze aanwezig om de kinderen te in stalleren als lid van de Jeugdnatuur- wacht. Hij spelde het insigne op en alleen kregen een prachtige oorkonde. Hij prees de activiteit van de Jeugd natuurwachters in onze plaats en hoopte dat de nieuwe leden ook him best zouden doen, om te zorgen dat onze plantsoenen zo mooi mogelijk ge houden worden. „Weest elke dag een goed natuurwachter, de gemeente zal daar zeer dankbaar voor zijn". Hierna werden alle kinderen getrakteerd op een flesje coca-cola en vertelde de directeur der stichting, de heer Voor hoeve, wat het doel is van de Jeugd natuurwacht. Speciaal besprak hij de ze maal de dierendag 4 oktober. „Laat het echter iedere dag dierendag zijn, want ook dit behoort bij de taak van de Jeugdnatuurwacht". Na deze geestige inleiding, die een zeer aandachtig gehoor vond, werden er een drietal films vertoond. De eer ste was mooi, de tweede nog mooier, maar de derde spande toch wel de kroon. Het was een prachtige kleu renfilm van de Gouden Ilsy en adem loos volgden allen de verrichtingen van de vliegers en parachutisten ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van de Kon. Ned. Ver. van Lucht vaart. Het was een middag die ze niet gauw vergeten zullen. Er zijn thans ruim 300 leden en waartoe zij in staat zijn. zult U over 3 weken zien, als er hier een grote herfsttentoonstelling gehouden zal worden. Maar daar hoort U nog wel DE LUCHTMACHT KAPEL KOMT IN WADDÏNXVEEN. Zoals velen hebben kunnen lezen in het gemeenteraadsverslag komt de Luchtmacht Kapel op woensdag 26 oktober in Waddinxveen concerteren. Dezelfde commissie welke de con certen van het West-Nederlands Symphonie orkest organiseerde, heeft nu met de grootste medewerking van het gemeentebestuur de Luchtmacht Kapel uitgenodigd. Waren de concer ten van het West Nederlands Sympho nie orkest maar matig bezet, de com missie is van gedachte dat er vooï een concert van de Luchtmacht Kapel meer belangstelling zal zijn. Ook de jeugd is weer bij dit concert betrok ken. woensdagmiddag 26 Oktober, om half drie wordt een paedagogisch con cert gegeven en 's avonds om 8 uur voor de ouderen. Verdere gegevens worden nog verstrekt in dit blad van 21 oktober a.s. Laat nu muziekminnend Waddinx veen tonen dat ze dergelijke concer ten op prijs stelt en deze elk jaar weer terug wil zien. Kaarten kunnen reeds telefonisch besteld worden, telefoon no. 2364. GARAGE VAN NIELEN IN HET GOUD. Het was woensdagmiddag goed merkbaar dat er in het Wijkgebouw aan de Esdoornlaan. iets bijzonders te doen was, gezien het groot aantal au to's daar geparkeerd', 't Was er na melijk receptie, ter ere van het gou den huwelijk van de heer en mevr. J. van Nielenvan de Water en het gouden jubileum van Garage van Nielen. Voor dit dubbele jubileum hadden zich velen opgemaakt bruid en bruidegom te feliciteren, voor beide jubilea's. Het was een af- en aanlo pen van vrienden en zakenrelaties. Het gemeentebestuur liet zich vertegen woordigen door de beide wethouders, en de wn. gemeentesecretaris. De heer Pille sprak als loco-burgemeester, daar onze burgemeester, wegens een buitenlandse reis, niet tegenwoordig kon zijn Hij had ondertussen schrif telijk gefeliciteerd. De heer Pille sprak de heer van Nielen toe, er op wijzen de dat het gemeentebestuur trots is op mensen als de jubilaris, ze zijn een voorbeeld voor de jongere generatie. Hij noemde de verschillende functies, waarin de heer van Nielen werkzaam is of geweest is, hij releveerde de op komst en de gang van het bedrijf en eindigde met een gelukwens van het gemeentebestuur. Een groot aantal bloemstukken brachten een stille hul de aan de gouden jubilaris, wel ge teld waren er precies 50, dus voor elk jaar één. Bovendien werden tal van geschenken aangeboden. Vermel denswaard is. dat de eerste klant van de rijwielzaak aanwezig was en een attentie presenteerde, evenzo ook de allernieuwste klant. In de avond heeft dé fam. van Nie len beide feiten in meer intieme kring herdacht. WINKEL WEEK-AKTIK. In een zeer slecht bezochte verga dering kwam het Winkelweek-comité met z'n plannen voor de dag betref fende de binnenkort te houden win kelweek. De heer H. K. van der Loo sprak als voorzitter enkele woorden van welkom tot de aanwezigen en bracht dank aan de heer C. van der Linde, welke niet meer in het comité was teruggekeerd, voor het vele door hem verrichtte werk. Ook deelde hij mede, dat de reis van ouden van dagen op 1.000,na, door het comité betaald was geworden. Dank werd gebracht voor de vele giften, hiervoor ontvan gen o.a. het sportweekbestuur. Bij de opening van de winkelweek, 19 november, zal St. Nicolaas per trein arriveren en zal aan burgemeester van der Hooft verzocht worden hem te verwelkomen. Wat het programma van de winkel week betreft, dit zal in grote trékken overeenkomen met die van voorgaan de jaren. De prijzen zullen varieren van f5,tot f 250,Door middel van ons blad zullen we de lezers op de hoogte houden van de plannen van 'het comité. DAMVERENIGING EXCELSIOR Excelsior speelde woensdag jl. tegen Bleiswijk n; de uitslagen hiervan zijn: BDV nExcelsior I A. A. Brinkers—Jacobi 1-1 W. P. van AlphenA. Blonk 0-2 N. A. StorreA. Blom 0-2 Th. in 't VeenC H. Kramp 0-2 C. DrostD. H. Zwanenburg 1-1 C. KrijgsmanC. Blonk 2-0 A. de BoerA. N. Lttooij 1-1 A. van Elswijk—G. Heeren 0-2 J. SnoekH. Troost 0-2 B. MuilwijkA. A. Rietveld 1-1 Uitslag 6-14 Uitslag 5e ronde der onderlinge comp. A. ZwanenburgCompeer H. BoeleJ. L. de Rijke P. de JoodeD de Gelder Geers jrW. v.d. Heijden Geers srC. Stolker HogerbrugF. van Eijk J. DoornheinA. v.d. Flier De bedoeling van dit artikel is u een en ander te vertellen over het werk van het Groene Kruis in onze ge meente. Dit zal niet alleen vruchtdra gend kunnen zijn voor de nieuwe in woners. die zich de laatste tijd in Waddinxveen hebben gevestigd, maar ook voor die inwoners, die misschien door onbekendheid met het werk van de kruisverenigingen, nog geen lid zijn. De eerste vraag, die gesteld kan wor den is „wat is eigenlijk het Groene Kruis"? Het Groene Kruis is een vereniging op particuliere grondslag. Evonale ©nclor© vorenigingon hooft Kot Groene Kruis statuten, waarin de doelstelling is omschreven. Het doel van het Groene Kruis is te trachten de gezondheidsbelangen - zowel lichamelijke als geestelijke van de bevolking te bevorderen. Dit werk is van zo'n groot algemeen belang, dat de overheid hiervoor een belangrijke financiële bijdrage ver strekt als aanvulling van de gelden, die door de led^n in de vorm van contributies worden bijeengebracht. De vereniging werkt onder alle lagen van de bevolking, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid of poli tieke richting. In andere gemeenten kent men vaak ook het Wit-Gele Kruis of het Oranje-Groene Kruis - de katholieke en de protestants- christelijke kruisverenigingen - maar in onze gemeente werken alle bevol kingsgroepen samen in de algemene vereniging het Groene Kruis. Het be langrijkste werk van het Groene Kruis wordt gedaan en moet ook ge daan worden in de afdelingen. Daar naast bestaan er de provinciale orga nisatie, die weer overkoepeld worden door de landelijke vereniging het Groene Kruis, waarvan dezer dagen juist het 60-jarig bestaan gevierd is. In beginsel is er geen enkele taak op het gebied van de volksgezondheid die niet door de kruisverenigingen ter hand kan worden genomen. De kruis verenigingen zullen dan ook steeds paraat moeten blijven om waar nodig nieuwe activiteiten te ontwikkelen. De doelstelling van het Groene Kruis volgens de statuten wordt verwezen lijkt door velerlei activiteiten op het terrein van zowel de lichamelijke als geestelijke volksgezondheid van de be volking, met name a. de wijkverple ging. Hieronder wordt verstaan de verple ging overdag van zieken, die thuis liggen, door een bekwaam en gediplo meerd wijkverpleegster. b. het consultatiebureau voor zuige lingen en voor kleuters. Het is van belang, dat zuigelingen en kleuters regelmatig onder controle staan. Op de bureaus van het Groene Kruis kan '©Here zuigeling en kleuter door de kinderarts reéds opgezette tijden worden onderzocht. Tevens worden op de consultatiebureaus de kinderen - indien gewenst - ingeënt tegen pok ken. diphterie. kinkhoest en tetanus. Dit alles geschiedt op de voor het be treffende kind meest geschikte tijd stippen. Voorts worden op deze bu reaus adviezen gegeven over de voe ding, de opvoeding en de verzorging van het kind. c. het ingebruik geven van verplegings artikelen e.d. De vereniging geeft gra tis verschillende verplegingsartikelen in bruikleen voor zieken- of kraam kamer Afgifte van deze artikelen ge schiedt eerst na een verklaring van de behandelend geneesheer. d. het organiseren van cursussen. Regelmatig worden door het Groene Kruis moeder- en kleutercursussen georganiseerd. e bemiddeling bij het aanvragen van deskundige hulp. De vereniging is een schakel voor het verkrijgen van kraamhulp. Deze hulp wordt in deze gemeente verleend door het kraamcentrum Gouwe-Lek en IJssel of door het kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis te Gouda. f. gebruik hoogtezon e.d. In het wijkgebouw bestaat gelegenheid tot regelmatige bestraling onder des kundig toezicht, waarvoor men dan 'n geringe vergoeding betaalt. g. verdere activiteiten. Het Groene Kruis streeft er steeds naar zijn activiteiten uit te breiden, Smoor de kiemen in de kiem bij Uw winteraardappelen Natuurlijk verkrijgbaar bij A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 2135 naast de reeds bestaande activiteiten, op het gebied' van de tbc bestrijding, de kanker- en reumabestrijding. De wijkverpleegsters verlenen verder re gelmatig medewerking bij de verschil lende inentingen tegen kinderverlam ming e.d. Deze inentingen vinden in het wijkgebouw plaats door de vier huisartsen van onze gemeente. Kort om het Groene Kruis biedt heel veel en vraagt slechts weinig. Dit kan om dat het geen winst wil maken en om dat het een dienende taak heeft. Daarom verstaat uw plicht en beseft uw verantwoordelijkheid. Steunt het Groene Kruis bij gezondheid en profi teert er van bij ziekte. Geeft u nog heden op als lid, waardoor u dus me dezeggenschap krijgt in de vereniging. Het Groene Kruis waakt over u zowel bij ziekte als bij gezondheid. Opgaven kunnen worden gedaan bij de heer C. Graafland, Oranjelaan 9a, Waddinxveen (telefoon 2076) of bij de wijkverpleegsters zr. de Boer en zr. Florijn. Stationsstraat. INTERNATIONALE SPAARDAG. Raiffeisen-herdenking op 20 oktober. Onder tal van namen vindt men overal ter wereld onderlinge bankor- ganisaties, die een ding gemeen heb ben. Dat zijn de Raiffeisen-beginselen die hecht verankerd liggen in hun sta tuten. En éénmaal per jaar, namelijk op de derde donderdag van de maand oktober, wordt het feit herdacht, dat F. W. Raiffeisen in 1849 zijn eerste onderlinge spaar- en leenbank sticht te. We kennen de Raiffeisen-banken en boerenleenbanken in ons land. In stellingen op coöperatieve grondslag, die weinig aan de weg timmeren als het gaat om hun eigenlijke taak, het verlenen van krediet in verschillende vormen. Het Raiffeisen-krediet speelt vanaf 1898 een nuttige rol in ons land dank zij het spaargeld dat uit alle kringen van onze bevolking bij deze banken werd gedeponeerd. Bij de ruim 1200 boerenleenbanken en Raiffeisenbanken, aangesloten bij de centrale banken te Utrecht en Eind hoven, is momenteel een totaal van plm. 4.000 miljoen aan spaargelden gedeponeerd, hetgeen ca 43 pet van het landelijk spaartotaal omvat. Geen wrmHe,- Hot volon de naam Raiffeisen in hun gedachten onmiddellijk verbin den met sparen. Daarom is het goed, dat juist op deze Raiffeisendag (20 ok - tober) maar ook in de Raiffeisenweek (17 t.m. 22 oktober) het sparen extra onder de aandacht wordt gebracht. Allerwegen wappert dan de groen witte vlag van de bankkantoren en het bezoek aan de bank wordt met vea-söhillenicje middelen aantrekkelijk gemaakt. Het zijn vooral de Ameri kaanse Raiffeisenbanken, die miljoe nen mensen bij deze herdenking we ten te betrekken. Zelfs president Ei- senhow r geeft bij die gelegenheid een persoonlijke boodschap uit, waarin hij te ker en geeft, dat de onderlinge spaar- en leenbanken van onschatbaar economisch belang zijn geworden. Hetzel ie geldt ook voor ons land, ge tuige het bovengenoemde spaarkapi taal. In het stelsel van Raiffeisen- krediet heeft daarbij tot doel de eco nomische zelfstandigheid te bevorde ren. zodat de achtergrond van de in ternationale Raiffeisendag een ver strekkende sociale betekenis heeft. Bel Bü Brand vervolgverhaal door H.A.N.S. HOOFDSTUK IH, No. 8 DE „MOHAMED REZA SHAH" Op de dag van de tewaterlating van de „Mohamed Reza Shah" was het ;iland al vroeg in feesttooi. Zelfs Christa, die wel wist, dat zeer wei nig mensen hun boerderij zouden passeren, had toch de vaderlandse iriekleur gehesen. Lucie had ge juicht. De vlag uit betekende feest en Christa had haar beloofd, dat ze mee mocht kijken naar een grote boot, die voor het eerst ging varen. Het verhaal van Christa leek net een sprookje, want er zou een kei zer komen en de koningin, de prins en een prinsesje. Christa zelf leek trouwens ineens ook wel een prin ses geworden, zo mooi was ze, in jen lichtblauw mantelpakje en wit-, veren hoedje. Haar schoenen, tasje en 'handschoenen waren in wit- zwarte uitvoering. Toen Christa zich vertoonde kon Lucie alleen maar „oooh" uitbrengen. Datzelfde zeiden Mark en Truus ook. Mark vond, dat Christa door dit toiletje jen bijzondere uitdrukking in haar Dgen had gekregen. Haar houding was meer zelfbewust en er was nu ook iets uitdagends in haar blik en tegelijk een onzekerheid, die haar ondanks haar uiterlijke flinkheid, een argeloos en aantrekkelijk voor komen gaven. Truus had zo haar eigen gedachten over het uiterlijk van Christa. Als vrouw zag ze zeer goed, dat Christa zich tot in de puntjes had verzorgd en met een heel licht make-up iedere trek in haar gezicht zo voordelig mogelijk tot zijn recht liet komen. Chfista had een volslagen metamorfose on dergaan. De vorige dag had Truus haar in overall en op sandalen min stens net zo lief en aantrekkelijk gevonden. Dezelfde indruk was gebleven toen Christa later op de dag in een een voudig japonnetje was verschenen. In dit geklede toiletje maakte ze echter een verwarrende indruk. Ze zou met een gerust hart durven be weren, dat Christa verliefd was. Er sprak een grote verwachting uit haar ogen. Had de kleine Lucie gis teren niet over een zoen gesproken. Maar toen was het gezicht van "hrista dadelijk gaan bewolken, al was dit slechts een fractie van een seconde. Soms wisten de jonge meisjes zelf niet, of ze echt verliefd waren of niet. De intelligente blik van Truus had Christa bijna verlegen gemaakt. Als ze in die schrandere ogen keek, zag ze daar haar eigen gedachten weer spiegelen. Feitelijk wist ze niet wat haar bezielde. Ze had een hevige aandrang gevoeld, om er zo bekoor lijk mogelijk uit te zien. De weten schap dat ze elegant gekleed was, gaf haar de nodige zekerheid, want het gevoel, dat haar liefde voor Roel met het uur toenam, maakte haar redeloos. Hoe kon zij, met haar iltijd nuchtere kijk op het leven, zich zo laten gaan Waarom kon je, met de beste wil van de wereld, toch geen baas worden over je ei gen hart Deze liefde zou haar enorme pijn en vernedering berok kenen. Waarschijnlijk zou Roel een klein beetje medelijden met haar hebben en haar op een zachte ma nier aan het verstand brengen, hoe- hopeloos haar liefde voor hem was. Het landelijke meise had misschien even enige indruk op hem gemaakt, omdat ze wat opviel tussen de tere fijne stadsdametjes, die hij anders ontmoette, maar aan een serieuze kennismaking en omgang zou hij beslist niet denken. Al haar trots zou ze te hulp moeten roepen, om hem geen gelegenheid te geven ten tweede male een blik in haar hart te slaan. Hij moest dat ene onver geeflijke ogenblik gaan beschouwen als een flirt, waaraan haar gevoe lens slechts oppervlakkig deelna men. In de behoefte zich op deze manier te handhaven, had ze lange tijd aan haar toilet besteed, terwijl daarbij onbewust het verlangen leefde hem te behagen. De onverholen bewondering van haar huisgenoten bracht haar in een opgewekte stemming, die zich ook bij de anderen meedeelde. Lachend en pratend stapte men in le auto, die door Mark bestuurd werd. Hoewel ze links en rechts van de weg, als het ware met de neus op de feiten werden gedrukt, die hen innerlijk zo beroerden, wer den, als in stille afspraak, geen problemen aangevoerd. Men naderde de scheepswerven van Verolme en duizenden mensen haastten zich in dezelfde richting. Het was practisch niet meer moge lijk zich met de auto daardoor een weg te banen. Besloten werd, de auto te parkeren en te voet verder te gaan. Van verre zagen ze de erepoort, die voor de Sjah van Perzië was opgericht. Langzaam werden ze door het publiek mee gezogen, steeds dichter bij de plaats, waar het grote schip te water zou worden gelaten. Mark had Lucie op de arm genomen, daar het kind bij de opeenhoping van mensen in de verdrukking dreigde te geraken. Vanaf haar hoge post gaf ze opge wonden verslag van al de mooie dingen die ze zag. Vanaf een hoger gelegen gedeelte zag Alex Lucie boven het publiek uitkomen. Daar-

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 5