Mgr. Jansen: „Behoedzaam naar elkaar toe leven" qfêpmm Plechtige herdenking 3e eeuwfeest Sint Victor parochie Verandering Geschenken Onderscheidingen V ersplintering De avonturen van Freddy Fox Jeugdnatuurwacht Herfsttocht naar de bossen In de Dorpsstraat C.N.V. nam eigen gebouw in gebruik ESSO PETROLEUM LIPSTICKS vwvnaan, HET „GROENE KRUIS" IN ONZE GEMEENTE Heren EVERSHARP WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 21 OKTOBER De festiviteiten in het kader van het jubileumjaar ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van r.k. Sint Victorparochie, hebben ongetwijfeld hun hoogtepunt gevonden in een dinsdagavond gehouden officiële herdenking in het kerkgebouw aan de Zuidkade. De kerk, waarvan het exterieur voor deze gelegenheid door schijnwerpers in een zee van licht was gezet, ter wijl het interieur door bloem- en groenversiering en bijzonder stemmings vol aanzien had, was bijna geheel gevuld, toen Pastoor H. C. A. P. van Drunen de bijna twee uren durende plechtigheid met een begroetings woord opende. Dnder hen die de bijeenkomst bij woonde, bevonden zich mgr. M. A. Jansen, Bisschop van het diocees Rotterdam; burgemeester C. A. van der Hooft; de beide wethouders ir. J. P. H. Venema en S. Pille, tal van raadsleden; verscheidene hoof den van dienst en een uitgebreide college van geestelijken. In zijn openingswoord sprak Pastoor van Drunen zijn dankbaarheid uit over de aanwezigheid van de plaat selijke overheid, welke toch in de Heilige Schrift staat aangete kend als dienaresse Gods en bij de ze gratie ook mag regeren. Een bij zonder woord van welkom sprak de pastoor ook tot de Remonstrantse Geref. predikante da. A. Hoff-Vis- scher. Graag had hij ook de overige plaatselijke predikanten willen ver welkomen. Met liefde had hij hier toe de uitnodigingen verzonden, maar één had er gevolg aan gege ven. Spreker betreurde dit. Het Katholieke geloof erkent dat in elk ander geloof een stuk van de waar heid schuilt. Zo gaarne had spreker met de andere zielszorgers in con tact gekomen. Vervolgens gaf de heer J. J. C. Böckling, hoofd van een r.k. school in Enschede, een uiteenzetting over de betekenis van de parochie. Spr. schetste de levenssfeer zoals die vroeger en op heden in de paro chies heerst. Waren vroeger de pa rochies een gesloten kerkelijke ge meenschap, waar alleen de stem yan de pastoor gehoord werd en derhalve ook bindend was. In de moderne parochies van tegenwoor dig spreken alle parochianen een woordje mee. Men leeft niet meer afhankelijk, maar komt ten aanzien van de geloofswaarheden tot onder zoek. Elkeen dient en is werkzaam. Vroeger sprak men van de Mis bij wonen, maar in de moderne paro chies neemt men er steeds meer actief aan deel. Ook de ge stalte van de parochieherder heeft een andere aanzien gekregen. Hij Dlijft wel de terzake kundige, maar is niet meer zoals vroeger de alleen regeerder. Naast hem krijgt hij steeds meer figuren die met hem de parochie besturen. Ook de heer Böckling riep de de jubilerende parochianen op om tot een meer harmonisch samenwerking te ko men met hen, die evenals de rooms- katholieken, de Drieëenheid van Gód belijden. De heer H. Gerts voerde namens het jubileumcomité het woord. Door de royale jubileumgaven van de parochianen kon hij pastoor Van Drunen als parochiegeschenken een koperen handgehamerd doopvont aanbieden, welke is be werkt en ontworpen door de Haag se edelsmit Karei Krol, voorts is de kruiswegstatie gerestaureerd. Dit is gedaan door de Tilburgse kunst schilder C. de Kort, die vorig jaar een expositie van etsen en schilder stukken heeft gegeven. De heer Gerts deed verder toezegging dat het priesterkoor een vernieuwing zal ondergaan, terwijl ook het to renuurwerk gerestaureerd zal wor den. Tot diens grote verrassing overhandigde spreker aan de Bis schop een envelop met inhoud als bijdrage in de leniging van de fi nanciële nood in het diocees Rot terdam. Een niet op het programma staand punt was de uitreiking van een viertal onderscheidingen. Pastoor Van Drunen deelde mede, dat het Z.H. de Paus had behaagd onder scheidingen toe te kennen aan de heren J. C. Moons en A. Moons (Pro Ecclecia et Pontifice) en aan de heren P. J. Kleiweg en J. H. Luiten (Benemerentie), welks ver sierselen door mgr. M. A. Jansen werden opgespeld. Burgemeester Van der Hooft, spre kende namens het gemeentebestuur, was dankbaar dat hij aanwezig mocht zijn. Zich tot pastoor Van Drunen wendend, zei de eerste burger„U had er ons ook buiten sunnen houden, maar dit heeft U niet gedaan, omdat U weet dat Kerk en Overheid bij elkaar horen" Spreker wenste de pastoor en zijn medewerkers toe dat God hen zou zegenen en tot een zegen zou stel len. Als burgemeester wilde hij ook ïe oecumenische gedachten bevor deren. Allen die Jezus als verlos ser van zondaren erkennen, hebben de taak om elkander te leren be grijpen en het Gebod van God om Hem lief te hebben en de naaste als zich zelf na te streven. "Ga zo voort, weest Gode bevolen. Van harte geluk gewenst," zo besloot de burgemeester zijn felicitatie. Als laatste sprak monsieur Deze was blij dat hij onder dit deel van het volk Gods, als een der hun ne, mocht vertoeven. Sprekende over de Genadegiften die de Wad- dinxveense parochie van God mocht ontvangen, stelde ook de Bisschop dat de eis van Goddelijke naasten liefde nog meer beleefd moet wor- ïen. Toen Jezus bij het laatste Avondmaal voor de eenheid van de Kerk bad, heeft Hij vast en zeker de twintigste eeuw op het oog ge had, waarin de versplintering van de kerken steeds meer openbaar komt. Zoals Hij heeft liefgehad, zo moeten wij liefhebben en proberen behoedzaam naar elkaar toe te le ven om aan de eis van Christus ge stalte te geven, zo zei de Bisschop. Vaar aanleiding van een gemaakte opmerking van de burgemeester, over het ontbreken van een kape laan, zei de Bisschop dat men be grip moest hebben voor de omstan digheden. Er zijn nu eenmaal pa rochies waar een kapelaan beter tot zijn recht komt. Spreker hoopte echter dat hij Waddinxveen niet voor een al te lange tijd van een kapelaan verstoken hoefde te laten. Graag zou spreker, als dat mogelijk zou zijn geweest, wat meer persoon lijk met de parochianen in contact zijn getreden. Hun noden en be hoeften leren kennen en hun blijd schap willen delen. Maar God die alle dingen ziet en weet omdat Hij God is, kent U allen persoonlijk. Hij zij U allen bijzonder nabij" Ten slotte dankte monsieur de parochi anen voor hun financiële gift en zei dat het geld vermoedelijk aange wend zal worden voor het nieuw te bouwen semenari. Pastoor Van Drunen dankte ten slotte allen voor aanwezigheid, maar wilde toch in de allereerste plaats God danken voor al het goe- dat Hij de parochie had geschonken. De avond werd op voortreffelijke wijze opgeluisterd door het paro chieel Kerkkoor onder leiding van de heer W. van Stein, met mede werking van de gast-organist T. 9. Vier borstrokken, vijf paar wol- en sokken, twee truien, een ijsmuts Ik geloof, dat ik nu wel alles heb, zei moeder Fox en ze zuchtte eens. Het valt ook niet mee voor een moeder om haar kind zolang te moeten missen en Freddy was nog nooit van huis geweest. Tenminste niet zolang en nog nooit zover. En ook nog nooit alleen. Moeder Fox zuchtte nog eens. Zes maanden ging hij weg, helemaal naar Vries land, het land waar Koning Winter woont, waar het altijd koud is. De brief van Rein Wit kende ze al haast van buiten. Morgenvroeg zou Freddy vertrekken,! Ze had alles klaar liggen wat Freddy mee moest nemen; nu was het wachten nog op de koffer, die Freddy van de zolder was gaan halen. Toen hij terug was pakte ze vlug alles in en daarna ging Freddy naar bed. Hij moest de volgende morgen vroeg op, want hij zou met de eerste trein gaan. 10. De volgende morgen was Fred dy natuurlijk het eerst wakker. Vlug maakte hij zich klaar en ging toen naar de keuken, waar hij wa ter voor de thee opzette. Hij wilde zijn moeder de laatste morgen, die lij thuis was, nog eens verrassen, door haar een kop thee op bed te brengen. Maar toen hij de kopjes uit de kast wilde nemen, stootte hij per ongeluk tegen een stapel bor den, zodat die omviel. Voor hij tijd had om de scherven op te rapen stond moeder al in de deuropening en vroeg boos, wat daar te doen was. Het huilen stond Freddy nader dan het lachen, toen hij vertelde, wat er gebeurd was. Gelukkig was moeder niet erg boos en het bleek dat er maar twee borden kapot waren. Vader was nu ook beneden gekomen. Moeder Fox sneed vlug wat boterhammen en ze die op had den liepen ze op een holletje, vader met de koffer, naar het station. Ze waren precies op tijd, de trein reed juist het station binnen. 't Is toch maar reusachtig om lid van de jeugdnatuurwacht te zijn 't Houdt maar niet op. Een prach tige filmavond, een excursie naar Avifauna, een tekenwedstrijd met mooie prijzen, een puzzeltocht en de volgende week een hele dag uit naar de bossen Wat kunnen we daar genieten van de schone herfstpracht. Een onge kende kleurenschittering met de kruidige geur van eik en beuk. Niet minder dan 180 leden gaan er mee. Om half negen precies, vertrekken de vier bussen vanaf de Kerkweg naar de bossen van Utrecht. Onder deskundige leiding gaat 't er dan op uit om vruchten, herfstbladeren, paddestoelen, enz. te zoeken. Om half een is 't verzamelen geblazen bij de Pyramide van Austerlitz. Wat zal er „gebunkerd" wordenDan een uurtje spelen in de speeltuin en daarna nog een boswandeling. De volgende dag komen al deze kinderen met hrrn gevonden schat ten naar de Theo Thijssenschool om daar een grote tentoonstelling van te organiseren in het gymnastiek lokaal van deze school. Bent U ook niet ontzettend nieuws gierig wat ze daarvan terecht brengen? Nog een weekje geduld en dan kunt U komen kijken. We rekenen op U allen. Vorige week zaterdag was het een bijzonder feestelijke dag voor de plaatselijke afdeling van het Chris- ;elijk_ Nationaal Vakverbond; want op min of meer officiële wijze werd het vroegere pand van de firma Tijsterman aan de Dorpsstraat, dat door eigen leden grotendeels is op geknapt en geschikt gemaakt voor het houden van vergaderingen e.d., in gebruik genomen. Wel niet met veel tam-tam, zoals dat veelal ge bruikelijk is, maar op bescheiden manier, zonder toespraken, zonder bloemen of andere wijzen van fe licitaties. De vreugde van de C.N.V.- ers was er echter niet minder om en velen van hen hebben gebruik gemaakt om hun eigen tehuis te bezichtigen. Toen wij de nieuwe aanwinst in ogenschouw namen, vertelde ons de voorzitter van de besturenbond, de heer C. de Vries, dat men de gelegenheid tot huren van het ge bouw met beide handen had aan gegrepen omdat de hoge kosten die de vergaderingen van de afdelings besturen, de jeugd en de instuif - avonden met zich meebrengen, steeds meer de behoefte werd ge voeld aan een eigen lokaliteit. Ui teraard bracht het geschikt maken van het gebouw ook hoge kosten met zich mee, maar door een ver loting en het besparen van die ver- gaderkosten, hoopt men het eigen huis rendabel te houden. Met bescheiden middelen is men toch tot een smaakvol geheel geko men. Op de benedenverdieping is een ruimte geschikt gemaakt voor bestuursvergaderingen e.d. voor ongeveer vijftig personen. Daar naast is nog een bar aangebracht met een gezellig zitje. De boven verdieping is speciaal voor de in- stuifavonden bestemd. Een tweetal tafelbiljarts, voetbalspelen en diver se andere gezelschapspelen maken het interieur uit. Kortom een ver blijf waar de jongelui graag zullen vertoeven. Het geheel is opgeschil derd in frisse kleuren en geeft een warm aanzien. Onder de hen die het bestuur kwa men complimenteren, zagen we onder meer loco-burgemeester wet houder S. Pille, het raadslid C. van Beek, de heer P. de Bruin van de plaatselijke algemene besturenbond en de heer G. Holmer, hoofdbe stuurslid van de Chr. Bond van Hout- en Bouwnijverheid. de haardolie met het hoogste rendement méér warmte minder roet zuinig OLIEHANDEL 0. v. OMMEREN DORPSSTRAAT 32 WADDINXVEEN KITIEN MAX FACTOR INVITE CUTEX PONDS OUT-DOOR-GIRL BOLDOOT Voor alle parfumeriën en toiletartikelen slaagt U beter bij A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 2135 Sterk vermanend was de inhoud1 van het Koninklijke woord, dat op woensdag twaalf oktober door miljoenen werd gehoord, 't Is helaas nog twijfelachtig of dat Vorstelijk vermaan door het gros der Nederlanders nu ook waarlijk is verstaan. Op de dag van zijn bestrijding nam 't verkeer, een drieste draak, althans in de Residentie ongenadiglijk reeds wraak. Groter dan op andre dagen was het ongevallental, en de vraag rijst of het ooit nog duidelijk vermind'ren zal. Zolang nog onnozele moeders, met een kindje achterop, vóór een auto oversteken, komen wij niet uit het slop. Zolang veelal oude mensen zonder aandacht voor 't verkeer, onverhoeds 't trottoir verlaten, vallen doden, keer op keer. Zolang automobilisten jachtig kruipen achter 't stuur, zullen mensen moeten lijden, elke dag en ieder uur. Ieder onzer mag bedenken, waarlijk ieder, groot en klein, dat wij in het wegverkeer ook, hoeders onzer broeders zijn! Scheepers. Een vorige keer plaatsten wij een artikel over het werk van het Groene Kruis in onze gemeente. Wanneer U dit gelezen hebt, zult U zich - voor zover U nog geen lid was - ongetwijfeld reeds als lid van de vereniging hebben aangemeld. Immers het Groene Kruis is van onschatbare betekenis voor de volksgezondheid in het belang van de inwoners. Wij willen dit keer het vorige arti kel vervolgen met het belichten van de financiële kant van het werk. De vereniging is een zuiver parti culiere instelling, die weliswaar ge steund wordt door rijk, provincie en gemeente, doch waarvan uitein delijk de leden binnen het raam van de financiële mogelijkheden uitmaken wat er zal gebeuren. Om U enig inzicht te geven in de finan ciële zorgen van de vereniging, volgt hieronder een overzicht van de belangrijkste inkomsten en uit gaven naar de laatste begroting aanschaffing materiaal 1000, verlichting, verw. geb. 2500, schoonhouden wijkgeb. enz. en onderhoud 2500, salaris kinderarts, hulppersoneel en verpleegsters 15.100, vervoerskosten en andere kosten personeel 1000, bijdrage prov. vereniging 1250, ioc. verzek. verpleegsters 5000, In totaal worden de uitgaven ge raamd op 30,250,Aan inkom sten wordt ontvangen wegens con tributie 8.500,subsidie van rijk, provincie en gemeente 18.500, Voor 1961 zal dit beeld ongetwijfeld ongunstiger zijn, omdat de gemeen te, naar het zich laat aanzien, een nieuwe subsidieregeling zal invoe ren, waardoor deze subsidiepost aanmerkelijk minder zal bedragen ïan in 1960. Deze verlaging zal op gevangen moeten worden door een jontributieverhoging. De huidige contributie bedraagt 5,In ver gelijking met andere plaatselijke kruisverenigingen en gezien de stij ging van de kosten in de afgelopen jaren, terwijl de contributie nimmer werd aangepast, is deze contributie geheel ontoereikend voor het Groe ne Kruis om de werkzaamheden ïaar behoren te verrichten. Het betalen van de contributie is sen plicht van ieder lid, waartegen over de vele rechten bestaan. De contributie kan maandelijks, per half of heel jaar worden voldaan. De vereniging beoogt niet het beha len van winst maar heeft een die nende taak. Zonder financiën kan de vereniging echter niet draaien, daarom wordt in de komende maan den een propaganda-aktie gevoerd teneinde het ledental, dat thans on geveer 1700 bedraagt, verder op te voeren. Hierdoor zal de afdeling Waddinx veen in de gelegenheid zijn de acti viteit nog meer te ontplooien. Te vens zal daarbij dan ook onder het oog gezien moeten worden of aan trekking van een derde wijkver pleegster noodzakelijk is. Na lezing van het vorenstaande zult U ongetwijfeld overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van het kruis werk. Steunt het Groene Kruis in Uw eigen woonplaats daarom ook, en meldt U aan als lid bij de heer C. Graafland, Oranjelaan 9a tele foon 2076 of bij de wijkverpleeg sters Zuster De Boer en Zuster Florijn, Stationsstraat. Bent U wel lid van het Groene Kruis, helpt ons dan bij het voeren van propaganda en draagt de doel stellingen van het Groene Kruis uit waar dit mogelijk is. Het Groene Kruis weet haar taak en waakt over U en Uw gezin, zo wel bij ziekte als bij gezondheid. kunt U zich helemaal „schoon" scheren, met Uw elektr. scheerappa- raat Neen, U zult het moe ten erkennen, voor 100 niet. Probeert U dan eens het scheerapparaat a f 5,75 100% clean shaved al leen bij Béter slaagt u bij A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 2135

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2