De studenten wonnen De- TF WEINIG ZAKGELD KUNSTSTICHTING WADDINXVEEN IS HAAR WERK BEGONNEN I I Gewaardeerd arts benoemd tot tweede ere-burger van Waddinxveen Wol is niet te Verschijnt elke vrijdag R 0 UW E R A. „SPIEGEL VAN DE WEEK” vervangen 1 „Scheppende mens belangrijk figuur” „RUBRIEK VOOR DE VROUW” „Dokter v. d. Linde houdt van zijn beroep” Waddinxveen, Telef. 2238 Or njelaan 9 1 S Lr' IEN COSTÜUMS 'SM 12S,- VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960. 16e JAARGANG No. 801 Weekblad voor Waddinxveen Adres redaktle en administratie: Cals verloor Nieuw Guinea foto Sjaak Noteboom i L N. v. H. 7e niet zo jaloers flip] 9n atiév- S in TXctori) Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN IN HET HART VAN GOUDA. St. Anthoniestraat 20 JVaddinxveen alleen verkrijgbaar bij Burgemeester van der Hooft leest hier de oorkonde voor, behorende bij het ere-burgerschap. (Foto Sjaak Noteboom) Linde ontving deze erepenning omdat tevens zijn artsenpractijk 25 jaar oud is. Voorb.j de tijd van ongeduld, geen reest meer van Jan Salie: de pauv ntroon zal veilig zjjn dooi ijeza Cyrus Ali Een prins op ’t perzich tapijt, wie had dat kunnen dromen? Het is er dan toch eindelijk ook nog eens van gekomen. Dit is ’t gelukkig resultaat van streven, onverdroten; kanonnen jubelden het uit met een en veertig schoten. 135,— 149,— 155,— >ok in Terlenka) Regenjassen, lortcolberts en Pantalons kbeding, de ryuroliLe. Telefoon 2285 Nessi De hele wereld wenst geluk ean prings ligt in de luren; Soraya ging met Fawzia direct een kaartje sturen. Drie volle lange dagen feest de Perzen allen broeders, en Fs.-ah lag in de kliniek der allerarmste moeders. Nee, ze vallen niet op de tientallen, die dagelijks hun taak op de onopvallendse plaatsen verrichten, doch niettemin in de maat schappij toch een onmisbare schakel zijn. Maar toch verdienen zij, net als diegene die „langs de weg timmeren” om eens naar voren, gehaald te worden, opdat wij ook deze mensen eens een klopje op de schouder kunnen geven. Maar al te vaak worden deze werkers achter de schermen over het hoofd gezien en vergeten. Och nee, ze zullen daar nooit over mopperen, dat hoort bij hun bescheidenheid Een van die werkers die zo’n onopvallende plaats in het leven inneemt, is mevrouw Adriana Huizer-Slierendrecht. De meeste onzer zullen haar niet eens kennen. Maar toch is deze vrouw het geweest die niet minder dan 35 jaar lang de Hervormde school aan de On derweg heeft schoonhouden. Nee, niet zo met de franse slag, maar met zo’n plichtsbetrachting, dat alleen het bestuur, de leerkrachten en wie weet ook de kinderen van de school wel, haar op de juiste wijze kunnen typeren. Wie maar iets af weet van wat er alzo komt kijken om een school een schoon aanzien te geven, zal met ons kunnen beamen dat er geen ondankbaarder werk is als dat. Niettemin heeft mevrouw Huizer dit werk 35 jaar lang gedaan. Het is een stuk van haar leven geworden, waar zij nu na al die jaren node een punt achter zet.. Ook de nu bijna 70-jarige jubilaresse is één van die beschei den mensen die het heel niet erg zou hebben gevonden, wanneer dit feit ongemerkt zou zijn voorbij gegaan. Maar het bestuur van de school heeft dit niet gewild. Vrijdagavond werd het jubileum in be sloten kring in het wijkgebouw aan de Esdoornlaan op eenvoudige wijze gevierd. Het was voor haar waarschijnlijk wel de allergrootste verras sing toen burgemeester C. A. van de? Hooft, in gezelschap van de waarnemend-secretaris de heer J. L. Koopman, zijn felicitatie kwam aanbieden in zijn toespraak onthulde, dat hij destijds een inspectie tocht langs de scholen had gemaakt en dat hij het schoolgebouw aan de Onderweg het „netste” had gevonden. De burgemeester deelde mede dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd haar te be giftigen met de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester sprak zijn waardering uit voor de wijze waarop zij steeds met nauwgezetheid haar taak heeft vervuld en waaraan menig andere werkster een navolgbaar voorbeeld kon nemen. Met mevrouw Huizer, verheugen wij ons met deze onderschei ding en hopen dat het haar gegeven zal zijn nog vele jaren met haar echtgenoot van een welverdiende rust te genieten. Nederland heeft weer eens een financieel schandaal en Acht mannelijke pondjes zwaar dit feit vraagt vreugdezangen; het Perzisch rad van avontuur bleef op een drietje hangen. Jaap Mijderwijk. Wat zorgen geeft zo’n dynastie, dat merkt de jonge klant pas, wanneer hij later overweegt dat opa nog sergeant was je na enige weken sparen, dat lang begeerde tenslotte kunt kopen, ben je er dubbel zo blij mee en dat is toch wel iets fijns. Een ander, die alles zo maar kopen kan, heeft er niet half zoveel plezier van en wordt op de duur blasé. Iets ergers is bijna niet voor te stellen, want zo iemand is nooit tevreden, vindt alles maar zo-zo en het leven met alles wat er om en er aan zit. wordt op die manier maar matig interessant. In ziekenfondskringen wordt geruime tijd reeds een verhoging noodzakelijk geacht, omdat het ziekenfondswezen jaarlijks met grote tekorten kampt. Tevens staan verschillende lastenver zwaringen voor de ziekenfondsen voor de deur, zoals de verhoging van hono raria van artsen en een dringende ver betering van de salarissen en pensioe nen van de verpleegsters, waardoor de ziekenhuiskosten zullen stijgen. Onze gemeente heeft haar tweede ere-burger mogen inschrijven. De ze hoge eer is vorige week zater dagavond te beurt gevallen aan dokter P. van der Linde. Hij was de tweede Waddinxvener die de gemeentelijke erepenning in ont vangst mocht nemen. Enige tijd geleden werd de heer H. Verheul al op dergelijke wijze onderschei den. Voor deze uitreiking was de zater dagavond g.ekozen, omdat de arts toen, temidden van zijn familiele den, zijn zilveren huwelijksfeest vierde. Uiteraard was dit niet de de reden van de eervolle onder scheiding, maar dokter Van der In tegenwoordigheid van de beide wethouders de heren S. Pille en J. P. H. Venema en de waarnemend secretaris de heer J. L. Koopman, met hun echtgenoten, reikte bur gemeester C. A. van der Hooft, on der waarderende woorden, de on derscheiding uit. Dokter Van der Linde heeft zich in de afgelopen 25 jaar bijzonder ver dienstelijk en daardoor zeer geliefd Er komt geen enkele beperking van het collegebezoek voor de studenten. Minister Cals heeft de opwindende strijd tenslotte verloren, want de Tweede Kamer schrapte onder grote spanning het omstreden art. 60 uit het wetsontwerp op het wetenschappe lijk onderwijs. De Kamer wilde daarna bovendien het collegegeld slechts gedurende twee jaren laten betalen en dan verlagen tot f 100,— per jaar. De minister kondigde, aan. dat hij tegen een der- gelijke drastische verlaging overwe gende bezwaren heeft en er eerst met de andere ministers over moet praten. Toch is dat niet verstandig. Zeker moet je van het leven genieten zolang je jong bent, dat zijn we wel met el kaar eens, maar dat kan ook zonder alles op te maken. Ook al is het maar een klein bedragje per week of maand, wat opzij legt, het wordt tenslotte een aardig spaarpotje. Want we weten maar al te goed hoe het gaat. Plotse ling ontmoet je de „wate” en wil je zo snel mogelijk trouwen. Maar om te trouwen heb je veel geld nodig. Dan is het fijn wanneer beiden al iets overgespaard hebben. Dat kan dan de basis zijn waarop je begint. J van krediet kan de opbrengst van Uw bedrijf vergroten. Inlichtingen worden U gaarne verstrekt teveel hebben gehad, moeten ze dik wijls later inboeten en hun geestelijke problemen zijn dan veel groter, dan van hem of van haar, die van jongs af de waarde van geld heeft leren kennen en die geleerd heeft elke cent met overleg te besteden. Het op de juiste wijze leren omgaan met geld is in wezen ook een deel van onze op voeding en vorming, even noodzake lijk als onze studie. Ouders die dit onderdeel verwaarlozen door een over vloed aan zakgeld begaan eigenlijk een opvoedkundige fout, waarvan hun kind later de dupe is. Natuurlijk zijn we allemaal voorstan ders van een redelijk zakgeld, waar mee je tenminste iets kunt doen. Je moet er eens van kunnen uitgaan, je moet er iets van kunnen kopen dat je graag wil hebben, enz. Hoe raar het ook mag klinken, maar je kunt eigenlijk beter iets te weinig hébben, dan iets teveel. Wanneer je bijvoorbeeld een leuk kledingstuk of een mooie langspeelplaat wilt kopen en je zakgeld laat het niet toe om dat zo maar ineens te doen, zodra het in je hoofd opkomt, dan is dat aanvanke lijk een teleurstelling maar wanneer Vorige week vrijdagavond voltrok zich op het raadhuis, een voor onze gemeente historische gebeurtenis, toen burgemeester C. A. van der Hooft in bijzijn van vele genodigden - de belangstelling was zo groot dat de raadszaal te klein bleek - de eerste expositie opende van de enige tijd ge leden opgerichte Kunststichting Waddinxveen. Op deze expositie, die on- iergebracht is in de nieuwe kunsthandel aan de Kerkweg, wordt schilder en tekenwerk getoond van Paul Citroen, Kees Bol, John Grosman en Hilda Pommier-van Norden. Door de beperkte ruimte in het kunstzaaltje, sprak burgemeester Van der Hooft zijn openingstoe spraak uit in het raadhuis. Hij ont hulde dat het aanvankelijk de be doeling was geweest het oude pand aan de Kerkweg te slopen. Maar ge lukkig was dit niet gebeurd en was er iets in onstaan dat Waddinxveen nog niet had: Een kunsthandel met een daaraan nauw verbonden Kunststichting. Spreker was blij dat dit tot stand was gekomen en sprak zijn bewondering uit tegenover de architect, de heer Huizer, voor de wijze waarop deze de oude groente winkel in een zo’n moderne ruimte had herschapen. De burgemeester vreesde overigens wel dat de Kunst stichting het niet gemakkelijk zou krijgen. Het is een kunst om kunst te begrijpen en het zal daarom moeilijk zijn het grote publiek hier in te betrekken. Toch hoopte spr. dat het stichtingsbestuur niet zou rusten voordat in elke Waddinx- veense woning een kunstwerk zou prijken. Beter één mooi kunstwerk je in huis dan twintig namaakgeval- len, aldus de burgemeester die het heel belangrijk vond dat de stich ting het voornemen heeft in de toekomst ook tekeningen en werk stukken van de plaatselijke jeugd te exposeren. De voorzitter van de Kunststichting, <e heer W. H. Verbeek, had al in zijn welkomswoorden het eigenlijke doel van de stichting uiteengezet. Een mengeling van „oude” en g? De juiste toepassing f®* gemaakt in onze gemeente. Hij was pas afgestudeerd toen hij zich in Waddinxveen vestigde en heeft van „de grond af” een grote practijk opgebouwd. Bij de toekenning van de erepenning hebben burgemees ter en wethouders dan ook over wogen - zo bleek uit het besluit dat burgemeester Van der Hooft voor las - de grote en algemeen erkende verdiensten van de arts, verworven bij de medische hulp aan zeer vele inwoners. Dit was dan ook de reden dat het college besloot om in grote dankbaarheid de jubilerende arts het zilveren ere-metaal toe te ken nen. Burgemeester Van der Hooft hield bij deze uitreiking een treffende rede. Hij bracht ook de verdiensten van de arts op andere terreinen in het gemeentelijk leven naar voren, onder andere als lid en waarnemend voorzitter van de gemeentelijke sportraad. De jubilerende geneesheer toonde zich bijzonder verrast. Hij zei dat in de loop van deze 25 jaren tussen hem en vele Waddinxveners hechte banden zijn gegroeid. Dokter Van der Linde houdt van zijn beroep. Het r ooie hiervan is, zei hij, dat men bij gebeurtenissen en omstan digheden die de mens diep treffen, deze mens in zijn werkelijke ge daante kan tegemoet treden en hel pen. Ongetwijfeld heeft deze korte plechtigheid het huwelijksfeest van het echtpaar Van der Linde nog verhoogd en de dag zal nog vele malen het onderwerp van gesprek zijn. Wilt U even in uw portemonnaie kij ken? De Nederlandse Bank heeft in de Staatscourant der houders van bankbiljetten van 100,(model 1947), van 25,(model 1949) en van 20,(model 1945 en model 1955) op geroepen om deze biljetten vóór 1 mei 1961 ter inwisseling aan te bieden bij haar hoofdbank, haar bijbank te Rot terdam, haar agentschappen of haar correspondentschappen. tri 1 Zij die wat ouder zijn en bijvoorbeeld een baan hebben, mogen veelal een bepaald deel van hun verdiende geld behouden. Wanneer je nog geen jon gen of meisje hebt, bestaat de neiging om dat geld elke keer op te maken en van het leven te genieten. Op de biljetten van 100,is rechts op de voorzijde een vrouwenportret naar een schilderij van Rembrandt af gedrukt, op die van 25,een af beelding van koning Salomo. De bil jetten van 20,—. model 1945 verto nen op de voorzijde een portret van stadhouder-koning Willem III, die van model 1955 een portret van Boerhave. Minister Toxopeus is terugggekeerd van zijn bezoek aan Nieuw Guinea en Australië. De bewindsman heeft de gelegenheid gekregen zich ter plaatse op de hoogte te stellen en zich te oriënteren met betrekking tot de pro blemen rondom Nieuw Guinea. „Ik heb geen Papoea op Nieuw Gui nea ontmoet” zo sprak de minister bij zijn terugkomst op Schiphol, die van enige anti-Nederlandse gezindheid blijk gaf. Van geen enkele heb ik gehoord, dat hij zich bij Indonesië zou willen aansluiten. Allen hebben mij gez^d. dat Nederland zich niet moet teiug- trekken. Integendeel: wij moeten er volgens hen. nog blijven, omdat zij zonder ons bepaald nog niet verder kunnen. Van de partijen op Nieuw- Guinea is bet slechts de Pama, die I 1970 als uiterste datum voor de totale 1 onafhankelijkheid heeft gesteld. De minister meende, dat dit tamelijk vroeg was en dat deze overtuiging ook bij andere partijen in Nieuw-Guinea leef de. Ziekenfondspremie Bankbiljetten groot wel rondom de N.V. Socrates, een handel in on roerende goederen. Op onverklaarbare wijze heeft de directeur van deze n.v. kans gezien omstreeks 17 miljoen aan krediet te verkrijgen van de Am sterdamse Bank welk bedrag zoals nu blijkt op geen enkele manier verant woord werd. Er zou zelfs in het to taal geen boekhouding zijn. Na het ontslag van een adjudant-di- recteur van de Amsterdamse Bank werd het faillisement van de n.v. So crates aangevraagd, dat inmiddels ge wijzigd werd in een surcéance van be taling. De bewindvoerder die door de rechtbank werd aangewezen staat voor een hopeloze taak. Het zal vermoede lijk nog wel enige tijd kosten, voor dat men een duidelijk inzicht in deze materie heeft gekregen. Het ligt voor de hand dat dit muisje nog wel een staartje zal krijgen. De Ziekenfondsraad zal binnenkort de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid adviseren de ziekenfonds premie verder te verhogen met 0.3%. De premie wordt hiermede gebracht van 4.8 op 5.1fl/o; waarvan de helft door de werknemer en de helft door de werkgever zal worden. Verwacht wordt, dat de verhoging een premie opbrengst van ongeveer 32 miljoen zal geven. Velen van ons tieners zitten met fi nanciële perikelen en deze kunnen van verschillende aard zijn. We mogen aannemen, dat wij allen zakgeld krij gen, ongeacht of ons dit uit de beurs van pa wordt verstrekt, omdat we nog studeren en geen cent verdienen, of dat we een baan hebber, en geld thuis brengen, waarvan we een deel mogen behouden, het is en blijft allemaal zakgeld. Bij velen van ons is de hoogte van het zakgeld het probleem. De tijd van voor de oorlog, waarin jongelui het met 'n gulden of één vijftig per week moesten doen is voorgoed voorbij. En dat is ook begrijpelijk want ook voor ons tieners zijn de kosten gestegen. De meeste ouders weten dit ook wel en komen royaler uit de bus, maar bij velen blijft er toch een nijpend ge brek aan financiële middelen bestaan. Voor de persoon in kwestie is dit ui teraard mar maar ongetwijfeld zijn er cuders, die echt niet meer kunnen op brengen en al krom moeten liggen om zoon of dochter te laten studeren. In dat geval mogen wij niet klagen en moeten Wij ook ons offertje brengen voor1 onze carrière, ook al zullen we wel eens opstandig en jaloers zijn wanneer we anderen rijkelijk in het geld zien „baden”. Winneer We even doordenken, zullen 7e niet zo jaloers en opstandig meer in, want ook een overmaat aan zak- ,sld kan een probleem zijn, hoe gek dat ook mag klinken. Zeker, de ge lukkige dió dit in de schoot geworpen krijgt, zal het momenteel niet direct als een prlbleem zien. Edoch, het is een slopend gif. Wat is het geval? Zo’n jongeman of jong meisje dat rijkelijk van zakgeld I wordt voorzien en naar hartelust alles kan kopen en doen wat in het hoofd opkomt, zal nooit de waarde van geld leren kennen Later, wanneer ze hun eigen geld moeten verdienen en niet Trc'-r op cfe ouders kunnen leunen, jr nt de relctie. Dan zijn ze diep on- F -^<kig el hebben dikwijls moeite I n staande te blijven en het rechte .d ie bewandelen. Wat ze voordien (Zie vervolg pag. 2)

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1