Wist U 't nemen Een vrouw moet aan haar gezondheid denken dj I Chef-brugwachter L. Koets 40 jaar bij Prov. Waterstaat Vroede vaderen gaan weer beslissingen PUROL DAMPO Drouwer Raadsvoorstellen Let op als u wilt kopen Verschijnt elke vrijdag Huidgenezing A. BROUWER „SPIEGEL VAN DE WEEK” Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Koninklijk onderscheiden „RUBRIEK VOOR DE VROUW” Oranjelaan 9 Waddinxveen, Telef. 2238 4 Herencostuums Regenjassen Sportcolberts Pantalons HEREN COSTÜUMS 129,— 135,— 149,— 1SS,— (ook in Terlenka) Regenjassen, Sportcolberts en Pantalons jkleedt de man, alt he&t. kleding., de ryuxdiLe ond^eu/dveidung S Magazijn „De Gunst”, Nesse, Waddinxveen VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960. No. 802 16e JAABGANG Weekblad voor Waddinxveen Adres redaktle en administratie: i Friezen zijn boos over straaljagergevaar a. b. Houdt de winter uit handen en voeten. het maakt Het a. b. BETERE VAKKLEDING 'Pictonj Bijdragen, verslagen, etc, uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per man. Kontraktprljs op aanvraag. COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN Szi cMe. gcede. Nou kan ons weinig meer gebeuren Als Chroesjtsjow op de tafel slaat: Voor 4 jaar is het wel bekeken. Want Kennedy is democraat Jaap Mijderwijk. Een olifant vocht met een ezel, Maar wie was daar nu mee gebaat? De beste is toch gekomen. Want Kennedy is democraat De Yankees gaan weer aan de arbeid, Verdienen geld voor safe en kluis, Er komt, want u allang voorzien had, Een babietje in ’t Witte Huis. U wist de uitslag al tevoren Ondanks lawaai en veel gepraat; Amerika kan rustig leven, Want Kennedy is democraat Welnee, dat kon beslist niet anders, U hebt ’t maanden al gezeid1, Het zien van al die stembiljetten Was louter een formaliteit. En is ’t niet zo uitgekomen Als u reeds weken had voorspeld? Voor u was het beslist niet nodig Dat al die stemmen zijn geteld. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aankoop van een frankeermachine. in Waddinxveen alleen verkrijgbaar bij a££e goede fieAen^edingi^en in Waddinxveen alleen Huidzuiverheid - Huidgezondheid Nesse 46 Telefoon 2285 benzinebonnen verkrijgbaar bij jubilaris namens Hare Majesteit de Koning te mogen uitreiken de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Bakker sprak in hartelijke be woordingen de jubilaris en zijn echt genote toe. Ook hier bleek weer dat men het werk van de heer Koets zeer waardeerde. Het complex van belastingvoorstellen, dat de minister van financiën prof. dr. J. Zijlstra de Tweede Kamer heeft voorgelegd, heeft veel kritiek ontmoet in de vaste commissie van financiën. Ongewenste vliegvelden Friezen rukken op ten strijde Gestolen straling Belastingproblemen schoolonderricht vaak ónmogelijk, het sloopt de zenuwen van kinderen en onderwijzers en men is steeds beangst voor een ramp. Zeker waar de start banen van het vliegeld tot op slechts enkele honderden meters van de woon kernen liggen De school in Jëlsum ligt precies in het verlengde van een startbaan en de minister heeft wel be loofd een school op een andere plaats te laten bouwen, maar na een jaar is er nog niets gebeurd. Wanneer het vliegveld nog zou worden uitgebreid, dan komen de startbanen midden in de dorpen te liggen, zo wordt ge vreesd. De protesterende Friezen wer den gehoord door de commissie die de minister van defensie moet adviseren over de uitbreiding van het vliegveld en het laatste woord is aan ministe? ir S. H. Visser. men eens ophoudt met het voortdu rend veronachtzamen van de voedings hygiëne. Zelfs vrouwen die van de voedingsleer voldoende op de hoogte zijn en die heel goed weten op welke manier en smakelijke maaltijd zonder grote kosten kunnen worden klaarge maakt, komen niet op de gedachte, dat zij de voorschriften voor een juiste en verantwoorde voeding ook ten aan zien van zichzelf moeten toepassen. Brood en aardappelen behoren in Ne derland nu eenmaal dagelijks op het menu voor te komen. Ze vormen een voortreffelijk voedsel, maar ze mogen toch niet al teveel in het menu gaan overheersen. Er dient in de maag een flinke plaats over te blijven voor groenten en voor melk in een of an dere vorm. Heel gezond is het ook om eens per dag, of anders tenminste drie maal per eek een ei te eten. Wordt hier al lemaal voor gezorgd: groenten (afwis selend rauw en in gekookte toestand), een halve tot driekwart liter melk- kost en een ei. dan is het wel prettig als daarbij nog wat vlees wordt genut tigd, maar absoluut noodzakelijk voor de gezondheid is dat dan niet. Overigens zij eraan herinnerd, dat af en toe vis eten aanbeveling verdient en ook dat het opwarmen van gerech ten altijd uit den boze is. En let er wel op: wij hebben deze dingen neer geschreven voor de huisvrouw zelf, dus niet alleen voor haar huisgenoten. Dr. A. B. Voorstel tot wijziging van de Alge mene Politieverordening. B. en W. stellen voor de Algemene Politieverordening Waddinxveen 1952 ten aanzien van de hieronder vermel de punten te wijzigen. wachter. Burgemeester van der Hooft wees op de moeilijke taak van een brugwach ter, die twee heren moet dienen. De hoogste waardering voor een ambte naar, en zeker voor een brugwachter is wel wanneer hij de sympathie voor zich weet te bewaren. De burgemees ter zei dat hij wel begrepen heeft dat dit in het geval van de heer Koets van toepassing is. Als blijk van waarde- ring voor zijn grote plichtsbetrachting I had de burgemeester het genoegen de De wereld komt het wel te weten Dat deze keus de beste was; Op dat punt bent u wel ervaren En politiek niet groen als gras De legerleiding is verontrust over de Verduistering of het zoekraken van enige ronde merktekens met radio actief poeder, dat als lichtgevende stof diende voor het markeren van brug gen tijdens de nachtelijke uren van de in oktober jl. gehouden verplaatsings- oefening „Hordenloop”. -urgoqraASutlsepq aqfippCi; qCipquBA door een misverstand gebruik gemaakt van de merktekens voor het aangeven van bruggen op de route bij duister nis. Drie van deze merktekens zijn na afloop van de oefening niet ingeleverd. Zij kunnen zowel door soldaten als door burgers zijn achtergehouden of weggenomen. Daar het lichtgevende materiaal radio-actief en dus niet on gevaarlijk is. had de legerleiding eni ge tijd geleden bepaald, dat de merk tekens in vredestijd niet mogen wor den gebruikt. Bovendien waren er aanwijzingen voor een veilige opslag verstrekt. Deze instructies hebben door onopgehelderde oorzaak het be trokken onderdeel niet bereikt. Allemaal even in de kasten kijken, dus. Dfe merktekens waarom het gaat zijn ronde dozen, waarin de lichtge vende stof zich achter een glazen plaatje bevindt. Wanneer er oninge- wijden het glas zouden verwijderen, is het gevaar voor schadelijke uitstraling niet geheel denkbeeldig. De heer Koets, zo werd namens de Hoofdingenieur-directeur van de pro vinciale waterstaat nog medegedeeld, zal wegens zijn verdienste persoonlijk door het college van Gedeputeerde Staten deze provincie worden ontvan gen. Vele gelukwensen mocht de heer Koets hierna nog in ontvangst nemen. Ga zorgeloos op reis en vraag tijdig vreemd geld aan. Ook reis- chèques en Bij de komende belastingdebatten, zo blijkt uit het voorlopig verslag, zal stellig een der kernpunten vormen het feit, dat de regering enerzijds op 1 januari a.s. onvoorwaardelijk de aan vankelijk tijdel-ke belastingverhogin gen handhaaft, doch anderzijds t.a.v. de verlaging der inkomsten- en loon belastingen met 500 miljoen een slag om de arm houdt wat betreft de datum van ingang nl. 1 juli 1961. Verschillen de kamerfracties ook uit de regerings partijen, verzetten er zich tegen, dat de minister bij Kon. Besluit de datum van ingang der belastingverhoging wil vaststellen. Zij beschouwen dit als een inbreuk op het budgetrecht der Staten Generaal. Daartegenover zijn er enke le andere fracties, die terwille van ’n grotere slagvaardigheid der regering t.a.v. fiscale wijzigingen van conjunc turele politieke aard zich met de re geringsvoorstellen verenigen. Ingevolge artikel 70 der Algemene Politieverordening Waddinxveen 1952 moeten de gebouwen, waarvoor een tapvergunning of een verlof A of B als bedoeld in de Drankwet Stbl. 1931, nr. 476 is verleend, voor het publiek gesloten zijn: op zondagen van 22.uur tot 6 uur; op overige dagen van 23.uur tot 6.uur. Bij verscheidene soortgelijke gemeen ten als de onze in deze omgeving heb ben wij een onderzoek ingesteld naar het sluitingsuur van deze inrichtingen. Daarbij is gebleken, dat in de meeste plaatsen een later sluitingsuur geldt dan in Waddinxveen. Met het oog op vergaderingen en bijeenkomsten ach ten b. en w. het wenselijk ook hier het sluitingsuur later te stellen. Thans moet voor de meeste vergaderingen ’n ontheffing van het sluitingsuur wor den aangevraagd. Ook met het oog op het enigszins gewijzigde karakter van onze gemeente menen b. en w. dat de vaststelling van een later sluitingsuur aanbeveling verdient. Mitsdien stellen zij voor artikel 70. Ie lid der Algeme ne Politieverordening Waddinxveen 1952 te wijzigen als volgt: Het is de houder van een inrichting verboden deze voor het publiek ge opend te hebben of daarin bezoekers te ontvangen toe te laten of te heb ben: De chef-brugwachter, de heer L. Koets herdacht dinsdag het feit, dat hij ge durende 40 jaren aan de provinciale waterstaat was verbonden. Voor deze gelegenheid werd de jubilaris in Het Schaakbord te Gouda ontvangen. De heer Bakker, bouwkundige van de Prov. Waterstaat herinnerde eraan, dat de heer Koets in 1920, bij de in voering van de 8-urige werkdag, bij de provincie in dienst trad als brug wachter te Delft. Later werd hij overgeplaatst naar Ter Aar. Bij de ingebruikneming van de hefbrug over de Gouwe te Waddinx veen in 1936 werd hij naar hier over geplaatst en bevorderd tot chef-brug- Aan de rand van den Haag ligt het militaire vliegveld Ypenburg, overi gens tot groot verdriet van de Hage naars. Niet alleen is de nabijheid van een dergelijk vliegveld uitermate hin derlijk voor het leven in zo’n stad, maar bovendien levert de nabije ligging in geval van oorlog een bijzonder groot gevaar op voor Den Haag, Delft en ook Rotterdam en dat dichtbevolk te Westland. Daarom leeft de wens tot opheffing van Ypenburg als mili tair vliegveld. Dit militaire vliegveld Ypenburg kan evenwel niet worden opgeheven; een NAVO-contract verplicht Nederland ertoe het in stand te houden. Dit deelde de minister van Volkshuisves ting, mr J. van Aartsen, in de Tweede Kamer mede tijdens de behandeling van de nota inzake uitbreiding van de Haagse agglomeratie (het plan voor de satellietstad Wilsveen met 100.006 inwoners). Enkele afgevaardigden hadden hierover namelijk opheldering gevraagd, aangezien in een andere no ta - die van de ruimtelijke ordening in Nederland - wordt gesproken over het opheffen van een aantal militaire vliegvelden, waarbij in de eerste plaats Ypenburg, De mededeling van de minister is wel duidelijk: Ypenburg zal blijven, zolang er niet met de NA VO een andere overeenkomst is ge sloten. Daarmee blijft Den Haag de hinder ervan ondervinden en blijft voor het dicht bebouwde gebied er omheen bovendien het ernstige gevaar van de nabije ligging in oorlogstijd. Het wil ons voorkomen, dat ons mi nisterie van defensie indertijd bij het sluiten van een dergelijke overeen komst met de NAVO willens en we tens o-m. de Hagenaars aan een groot gevaar heeft blootgesteld. Burgemeester Van der Hooft felici teert de heer Koets met de verleende onderscheiding. Mevrouw Koets kijkt glimlachend toe. (Foto Sjaak Noteboom) Sluitingsuur, vergunnings- en verlofslokaliteiten. Voorstel tot het verlenen van een renteloos voorschot aan de Kunst stichting. Het doel van de stichting is het regel matig houden van exposities van he dendaagse kunst om daardoor de be volking in de gelegenheid te stellen direct in contact te komen met wer ken van die kunstenaars. Inmiddels is vrijdag 28 oktober de eerste tentoon stelling van de stichting in de daar voor bestemde expositieruimte aange vangen. Tevens dient, zo meent de commissie, blijk gegeven te worden van voldoen de zelf-werkzaamheid, o.a. door wer ving van leden en donateurs. Nu de dichting pas is opgericht kon de com missie deze maatstaven nog niet han teren. Daarom werd geadviseerd een renteloos voorschot te verstrekken on der de bepaling, dat dit na verloop van bijv, één jaar indien en voor zo veel het behoefte-element aan de dag getreden is en men voldoende zelf werkzaamheid heeft betoond, kan worden omgezet in een éénmalige sub sidie. De noodzaak en de mate van verdere subsidiëring kunnen dan na der onder ogen gezien worden. B. en W. kunnen hierbij nog opmer ken, dat de Kunststichting enige da gen geleden reeds ongeveer 50 dona teurs had gewonnen. B. en W. stellen u dan ook, in overeenstemming met het advies van de subsidie-commissie voor aan de Kunststichting een rente loos voorschot van 500,te verle nen onder de bepaling, dat indien en voor zoveel uit een door het stich tingsbestuur voor 31 december 1961 over te leggen financieel overzicht over de periode vanaf de oprichting tot 1 november 1961 een behoefte aan subsidie blijkt, dit renteloos voorschot of een gedeelte daarvan kan worden omgezet in een eenmalige subsidie en dat. indien deze omzetting in een sub sidie niet, of niet geheel, plaatsvindt, het stichtingsbestuur dat voorschot of het dan overblijvende gedeelte daar van, aan de gemeente zal moeten te rugbetalen. Enige honderden verontwaardigde Friezen marcheerden uit hun dorpen Jelsum, Corajum, Britsum, Engelum en Marssum gewapend met felle span doeken op naar het provinciehuis in Leeuwarden om te protesteren tegen de voorgenomen uitbreiding van de militaire vliegbasis Leeuwarden die him het leven vergalt. straalj agerslawaai Een gezonde, jonge vrouw behoeft er niet tegenop te zien zich eens flink te vermoeien. Als het maar geen regel wordt laat naar bed te gaan, terwijl men weet, dat elke ochtend vroeg de plicht weer roept. De altijd bezige huisvrouw heeft tenminste acht uren nachtrust stellig nadig. Bovendien doet zij, als zij lange dagen moet moeken, er goed aan na de mid dagmaaltijd een uurtje te gaan liggen. Daairdoor rusten - de voeten uit, de bloedsomloop in de benen verbetert - van groot belang bij aanleg voor spat aderen - en de huisvrouw is een ogen blik ontspannen en bevriid van de kleine en grote zorgen, die haar steeds weer wachten. Verder kan de huis vrouw haar krachten sparen door haar werkplaats, de woning, doelmatig in te richten, nodeloos heen en weer lo pen of trappen klimmen te vermijden, zelden gebruikt keukengerei weg te bergen en haar gewone' gereedschap pen gemakkelijk in het bereik te heb ben, zodat er niet telkens bukken, in een kast kruipen of stoelen beklimmen aan te pas komt om ze tevoorschijn te halen. Allerlei karweitjes waarbij de meeste vrouwen blijven staan, kunnen gemak kelijker in zittende houding worden uitgevoerd. Het is gewenst dat de huisvrouw er een gewoonte van maakt werkzaamheden als strijken en aard appelen schillen zittend te doen. Bovendien wordt het hoog tijd, dat Het groot spektakel is ten einde Amerika komt weer tot rust. Geen reizen meer voor kandidaten Van zuid naar noord en kust tot kust. De gemeenteraad is tegen dinsdag avond bijeen geroepen om o.m. de volgende voorstellen in behandeling te nemen op zaterdag van 23.30 uur tot 6 uur; op de overige dagen van 24.uur tot 6.uur. Onbeheerde rijwielen. Artikel 108 der Algemene Politiever ordening Waddinxveen 1952 verbiedt rijwielen onbeheerd te laten staan. De politie acht het wenselijk om tot uit drukking te brengen, dat dit evenzeer geldt voor bromfietsen. Voorgesteld wordt daarom in artikel 108 der Al gemene Politieverordening Waddinx veen 1952 achter het woord rijwiel in te voegen de woorden of een rijwiel met hulpmotor. Bescherming natuurschoon. Artikel 226 der Algemene Politiever ordening Waddinxveen 1952 verbiedt o.m. om zich buiten wegen te bevin den in plantsoenen en parken alsme de o.m. het beschadigen van beplan tingen en bezaaiingen. Naar het oor deel van de politie laat deze redactie twijfel bestaan of ook kan v,'orden op getreden tegen personen, die zich op de gazons van de zg. groenstroken be vinden, zonder dat sprake is van het aanbrengen van aantoonbare schade. In verband daarmede wordt voorge steld artikel 226, le lid. sub a te wij zigen als volgt: a. zich te bevinden op de gazons, in de perken of tussen de beplantin gen. Voorstel tot aanstelling van een vak leerkrachten voor het gymnastiek onderwijs. Enige tijd geleden kwam in de ver gadering van de raad de wenselijk heid naar voren voor het gymnastiek onderwijs aan de lagere scholen, al thans aan de openbare lagere scholen, een vakonderwijzer aan te stellen voor het onderwijs in lichamelijke oefening. De inspecteur acht voor Waddinxveen de aanstelling van een vakleerkracht voor genoemde klassen eveneens ge wenst. De besturen van de in de ge meente gevestigde bijzondere lagere scholen deelden ons desgevraagd me de. dat zij gaarne hun medewerking verlenen aan de aanstelling van een leerkracht voor alle lagere scholen ge zamenlijk. Momenteel wordt aan de openbare en bijzondere scholen in de klassen 5 en 6 per week in totaal 23 uur gymnastiekonderwijs gegeven. Het Salaris, inclusief sociale lasten* van een vakleerkracht, ramen wij op 6.000,per jaar. In verband met het vorenstaande stellen b. en w. voor in principe tot de aanstelling van een vakleerkracht, voor het gymnastiek onderwijs op de openbare en bijzon dere lagere scholen, te besluiten en voor 1960 een krediet beschikbaar te stellen van 1% x 6.000, 500,-. Voor het verzenden van de uitgaande post onder dienst moet de gemeente jaarlijks een bedrag betalen aan het Staatsbedrijf der PTT. Werd in 1958 nog 2.592,07 betaald, over 1959 waren deze kosten 5.580,42 en voor 1960 moet gerekend worden op een bedrag van 5.733,Hieruit blijkt wel dat de door de PTT ge volgde nieuwe berekeningsmethode voor onze gemeente wel zeer nadelig is. Dit is trouwens bij vele andere ge meenten eveneens het geval. Naar de overtuiging van b. en w. zal het onder deze omstandigheden dan ook veel voordeliger zijn de werkelij ke frankeerkosten te betalen. Het is het meest efficiënt daarbij gebruik te maken van een frankeermachine, waarbij de frankeerkosten in de ma chine automatisch geregistreerd wor den. B. en W. stellen u voor het voor de aankoop van bedoelde frankeermachi ne benodigde krediet ad 1-625,be schikbaar te stellen. mm -

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1