Belastingperikelen Moeder •ga -jfe MEER M en PERSPECTIEVEN VEILIG VERKEER PLAN „ZUIDKADE” BIEDT INDUSTRIE WIJDE HUWELIJK EN UITERLIJK J [MS. 1 F f - f rTBABYDERMS’/S I •1 Verschijnt elke vrijdag „SPIEGEL VAN DE WEEK” „Rubriek voor de vrouw” Modern bedrijf „Chaos” Glasindustrie Smit heeft primeur Ingrijpende veranderingen Adrei redaktle Oranjelaan 9 Waddinxveen, Telef. 2238 HAMEA-GELEIlI^eP5.<_>) Bijdragen, verslagen, etc, uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Abonnementsgeld per kwartaal I 1.» bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Vroeg of laat belastingverlaging Het kapitaal vlucht; Het staartje van de Planta-affaire; De toekomst van de Europoort. en administratie: L' Baby-huidje I IK 1 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1960. No. 803 16e JAARGANG Weekblad voor Waddinxveen Foto Sjaak Notoboom. I SS f Rotterdam neemt als wereldhaven nu reeds een bizonder belangrijke plaats in, maar wanneer de plannen die klaar liggen verwezenlijkt kunnen worden, zal Rotterdam tot de hoogste top stij gen. Het woord is aan de regering Kapitaal vlucht voor de fiscus. Europoort wordt verdubbeld. Meer dan 1 miljoen schade door Planta. Doch het gros is wel voor Mama, Weet de chocolaterie; Het mag Mammie zijn of Moeder, Het past toch voor alle drie; Mama’s die de vaten wassen En de kleuters laten plassen Hebben aller sympathie. Zie in vele etalages Letters pure chocola; Laat ze nog niet nodig wezen, Maar de tijd komt toch weldra; Voor een Jantje en een Pietje, Voor een Clara en Sofietje Of wellicht Cornelia. Twee miljoen of nog meer M-en Krijgen ze van kroost of pa; Bij een stola of een theemuts Komt de M nog achterna; Moeder wéét het van te voren Maar laat blij verrast tóch horen: Gunst.een èm van chocola. JAAP MIJDERWIJK burgemeester Van Walsum van Rotter dam gaf over de mogelijkheden van het Europoortproject. Volgens de heer Van Walsum biedt het gebied langs de Nieuwe Waterweg ruimte genoeg, ze ker wanneer men met overleg te werk gaat en slechts industrieën toelaat in deze streek die beslist aan het water moeten liggen. Het schetsplan van de omgeving Zuid- kade. Duidelijk kan men hieruit op maken, welke veranderingen er in de toekomst plaats hebben. Foto Sjaak Notoboom. Ga eens in die winkels kijken, Niemand die u dat belet, Daar ziet u die stapels letters Netjes op het alfabet; Met drie Aatjes, negen Beeën, Ene Cee en zeven Deeën, En ga zo maar door tot Zet. land niet te ongunstig mag worden in verband met kapitaalsvlucht. Maar de allermeeste zie je Toch wel in de letter M, Die hun weg straks zullen vinden Naar een haar of naar een hém; Met een Marja of Marinus, Met een Mirjam of Martinus Loop je deze maand nooit klem. in zonder is ons vrouw na haar huwelijk minder aan dacht aan haar uiterlijk gaat beste den dan vroeger zal dit de man zeker opvallen en hij zal er zich aan erge ren en wel om verschillende redenen. Een eerste gedachte is ongetwijfeld „ze heeft mij nu gewonnen en nu vindt ze het niet meer nodig om zich voor mij mooi te maken.” Al is het niet waar, de indruk wordt gauw ge vestigd dat we ons alleen maar goed verzorgden om aan de man te komen, zoals dat heet. Een tweede punt is wel, dat iedere man graag met zijn vrouw pronkt, ook al kan hij misschien jaloers zijn als andere mannen naar haar kijken, MINISTER ZIJLSTRA heeft met de leden van de Tweede Kamer enkele voorhoedegevcchten moeten leveren, waar het ging om de datum van in gang van de nieuwe belastingverla gingen. komt hierdoor precies in het midden van de parochiegemeenschap te staan. Een nieuw© R.K. kerk is in het plan Groenswaard gedacht. Ter hoogte van de Sint Victorwijk, ongeveer bij het begin van de indu strieweg langs de Ringvaart is een nieuwe waterzuiveringsinstallatie in tekening gebracht. Op de afbeelding is dit duidelijk waarneembaar. Aan de beplantingen, plantsoenen en groenversiering is in het plan ook rui me aandacht besteed. Langs het bijna gehele industriegebied is een wandel pad gepland. Dit pad komt langs de Ringvaart te liggen. We mogen dus wel aannemen dat het voor de bewo ners straks ook in dit deel van onze steeds mooier wordende gemeente, aangenaam vertoeven zal zijn. Toen wij met de fabrikant de nieuwe fabriek aan een nadere beschouwing onderwierpen, werd nog hard gewerkt aan het leggen van de laatste hand om op maandag 31 oktober 1.1. bedrijfs klaar te wezen. Niettemin konden we zien dat Waddinxveen weer een mo derne fabriek rijker is geworden. Een ruime doeltreffende bedrijfshal is er op gericht dat de glasoroducten, hoofdzakelijk kelken en glasplaten voor lampen en kronen, op een zo economische wijze tot stand komen. Voor de elf werknemers is een cantine en douch'aangebracht met daarnaast een modem bedrijfskantoor. Voor de heer Smit betekent het wel een enorme verandering en vooruitgang, omdat naast de fabriek ook een riant woon huis is gebouwd, temeer daar voor heen het bedriif in twee gebouwen was ondergebracht en dus niet meer door de gehele gemeente is verspreid. De heer Smit hoopt de nieuwe fabriek welke is gebouwd onder architectuur van L. Roggeveen te Waddinxveen, over enige tijd officieel te kunnen openen. straat en de Sint Victorwijk geeft wel de grootste verandering te zien, om dat een industrieweg, waarlangs geen enkele bebouwing zal worden toege staan, en omlegging van de Alpher Wetering, een drastische wijziging van de huidige toestand betekent. De weg is op het midden van de afbeelding te zien, begint ter hoogte van de Sint Victorwijk, loopt door het eerste ge deelte van het industrieterrein naar de Burgm. Trooststraat, vandaar langs het tweede industrieterrein naar de Jan Dorrekenskade. De weg zal aansluitingen krijgen op de Zuidkade en de Kanaaldiik. Voor de omgeving Sint Victorwijk zijn Ook enkele voorzieningen getroffen. Nog ongeveer een vijftig huizen zullen nog worden bijgebouwd. De R.K- kerk DE MARGARINE-fabriek Van den Bergh en Jurgens N.V. heeft mede gedeeld, dat tot op heden 4500 personen een verzoek tot schadevergoeding tot een totaal bedrag van 1,2 miljoen hebben ingediend. De sluitingstermijn is nu vastgesteld op 31 december i960. De commerciële schade voor het be drijf wordt op enkele miljoenen ge schat. Door de Planta-affaire is 2500 ton margarine voor de consumptie ver loren gegaan. Van de 4500 ingediende verzoeken zijn de meest eenvoudige reeds afgehan deld. Dat zijn er ongeveer 2000 en daarop is een bedrag van omstreeks 100.000 gulden uitgekeerd. Het betrof meestal dokters-, apothekers- en zie kenhuisrekeningen en gederfd loon. Er zijn tot op heden 250 gevallen voor gelegd aan de commissie Van Vollen hoven, die een bindende uitspraak doet. Na de Planta-affaire was er een verschuiving op de markt naar de roomboter, ten dele gestimuleerd door de gedaalde prijs van de roomboter, Op de geslonken margarinemarkt heeft Van den Bergh en Jurgens N.V. iets moeten prijsgeven. Het verwerken van de nieuwe emulgator is voor deze mar- garinefabriek niet bepaald een succes geworden. BINNEN 5 of 6 jaar kan Europoort dubbel zo groot zijn door een nieuw havenbekken en een nieuwe haven ingang te bouwen buiten de kust op de Maasvlakte mits Rotterdam op de medewerking van de regering kan re kenen. In dat nieuwe havengebied zou den de allergrootste zeeschepen ter wereld kunnen worden ontvangen. Het staat overigens de regering vrij te beslissen of de nieuwe havenuitbrei ding bij Rotterdam moet komen of el ders in het land. Maar de streek van Rotterdam ligt nu eenmaal in het krachtenveld van het deltagebied van Rijn, Maas en Schelde en het zou niet van wijs beleid getuigen, op minder gunstige punten in ons land ten koste van grote offers, soortgelijke havens aan te leggen. Dit was de mening die „Het beleid moet zo flexibel mogelijk zijn. Als de conjunctuur nog scherper vormen aanneemt, kunnen we een be lastingverlaging niet gebruiken. Komt er een terugslag, dan hebben we de verlichting juist nodig. Daarom is het zo belangrijk de mogelijkheid open te houden, over de datum van ingang van verlichting van de belastingdruk nog nader te beslissen,” verklaarde de bewindsman. Los dus van het feit, dat de minister het wel of niet doorgaan van de be lastingverlagingen afhankelijk wil la ten zijn van de conjunctuur, zou een eventuele belastingverlaging toch niet eerder ingaan dan op zijn vroegst per 1 juli 1961. Een groot deel van de Kamer eiste echter van de minister een grotere belastingverlaging, die in elk geval doorgaat, los van de conjunctuur en die eerder dan 1 juli 1961 zou ingaan, liefst per 1 januari a.s. De bewindsman voelde er echter niets voor en hij meende de opmerking in de kamer dat hij „onvoorzichtig” was, als een compliment te moeten opvatten. Het laatste woord is over deze kwes tie zeker nog niet gesproken en wel in het bizonder in verband met het feit, dat het grootste deel van de ka merleden het niet met de zienswijze van minister Zijlstra in deze kwestie eens is. dit leiden tot het vinden van het ge luk waarnaar ieder mens zoekt een goede partner en een gelukkig huwe lijk. Helaas menen maar al te veel vrouwen dat het uiterlijk geen rol meer speelt als zij eenmaal gehuwd zijn. Zij vin den. dat een man niet van zijn vrouw mag houden om haar uiterlijk. Hij moet van haar houden om haar inner lijk en dat is volkomen juist want een huwelijk kan nooit goed en gelukkig zijn en blijven wanneer het om uiter lijkheden gaat. Slechts wanneer de wederzijdse liefde gebaseerd is op echte liefde voor de ander, kan men gelukkig worden. Maar er is één ding dat toch echt niet vergeten mag worden, namelijk dat alleen de liefde niet voldoende is. Er zijn mees factoren die een rol spelen in het behoud van de harmonie in het huwelijk. En een van die factoren is toesh ook het uiterljjk. Wanneer de ’n Opname van een gedeelte der gron den van het plan „Zuidkade”. Op de achtergrond is de nieuwe fabriek van Smit’s glasindustrie nog juist zicht baar. J Vorige week donderdagavond reikte burgemeester C. A. van der Hooft f Koninklijke onderscheidingen uit aan de heren W.C. Brok en W. Treffers voor hun 40-jarig lidmaatschap van het zangkoor „Onvermoeid Vooruit”. Op de foto heeft de burgemeester juist de heer Brok onder het mes. De J heer Treffers preikt al volt trots met het onderscheidingsteken op de borst. 1 De beide, niet minder gelukkige echtgenoten, kijken goedkeurend toe. (foto Sjaak Noteboom) GEDWONGEN door de hoge belasting tarieven zijn omstreeks zestig gefortu neerde Nederlanders in de laatste drie jaar ons land ontvlucht. Zij namen de wijk naar elders, waar de belasting druk niet zo ;f*oot is. Gezamenlijk namen zij een bedrag van niet minder dan 175 miljoen gulden met zich mee. De hoge belastingtarieven hadden hier door het averechtse effect dat de be lastingopbrengst verminderde in plaats van toenam. Staatssecretaris Van der Berge deelde in de Tweede Kamer mee, dat in to taal 90 personen met een bezit van meer dan een half miljoen elk, in de afgelopen drie jaar ons land verlieten. Onder deze negentig waren er zestig die „mogelijk om belastingredenen” de wijk namen. Hun gezamenlijk ver mogen bedroeg een half procent van het totale Nederlandse vermogen, dat in de vermogensbelasting wordt aan geslagen en dat op 35 miljard gulden wordt geschat. De staatssecretaris gaf toe, dat het fiscale klimaat in ons Er zijn weinig vrouwen die voortref felijk de kunst verstaan zich op de juiste wijze te kleden en op te ma ken, zodat zij er aller charmantst uit zien. Natuurlijk behoeft dit niet te ontaarden in een etalagepopachtig ui lterlijk, neen we bedoelen die beschei- jden make-up. die juist voldoende is, ■Pm de kleine onvolkomenheden weg te werken en onze charme te verhogen. Dok het leuk gekleed gaan, zonder «lat dit kapitalen kost, is een kwestie Van smaak. En we weten allen diep ^4 ons hart dat de mannen dit bij— °p prijs stellen, want tenslotte uiterlijk ons visitekaartje. De ■ngehuwde vrouw weet, dat zij wan neer ze haar ui ter lijk goed verzorgt, ongetwijfeld de aandacht op zich ves- 'ga. Speciaal de man is er nu een- ■naal op gesteld een aantrekkelijke rou’'v te zien en in veel gevallen zal hierdoor aangetrokken ook het jjerste contact zoeken. Tenslotte kan Waarschijnlijk zullen er maar heel weinigen zich gerealiseerd hebben, dat tegelijkertijd met het in gebruik ge stelde nieuwe bedrijf van Smit’s glas industrie aan de Burgm. Trooststraat, onze gemeente een nieuwe ontwikke lingsfase is ingegaan. Want, met het gereed komen van deze nieuwe fabriek is een begin gemaakt met de realise ring van het uiteraard nog niet geheel goedgekeurde plan „Zuidkade”. Dit plan dat, zoals men weet, in het bij zonder voor de industrie van grote betekenis zal worden, omdat hier de nieuwe industrieterreinen zijn gepland en waarvan dus het bedrijf van de heer Smit de eerst geborene is, zal voor het zuidelijke gedeelte van onze ge meente drastische veranderingen met zich mee brengen. Het leek ons wel de moeite lonend om het plan „Zuidkade” wat nader te bezien, temeer daar het in de komen de jaren ingrijpende veranderingen met zich mee zal brengen. De afge- beelde tekening van het plan geeft een duidelijke situatiewijziging te zien van de bestaande toestand zoals dit zich volgens de verwachtingen zal gaan ontwikkelen. De grens van het plan loopt vanaf de Sint Victorwijk tot aan het gemeente huis, bevattende de gronden gelegen tussen de Zuidkade. en de Ringvaart. Wel zei opgemerkt dat er voor het gedeelte omgeving gemeentehuis en Jan Dorrekenskade een aparte voor ziening zal worden getroffen. De grote vlakken in het midden van de tekening zijn de industriegronden- Voorzover deze gronden niet in het bezit zijn van de daar reeds gevestigde industriën, zullen die door de gemeente worden opgekocht of zijn al reeds in bezit. Uiteraard zijn deze terreinen in hoofdzaak bestemd voor de uitbrei ding en vestigingen van de plaatselijke industriën en is het niet de bedoeling van het gemeentebestuur, vanwege de toch al bestaande werknemers tekort in Waddinxveen, bedrijven van buiten af aan te trekken. De bebouwing langs de Zuidkade geeft behoudens de krotopruiming, geen noemenswaardige verandering te zien. Wel zal hier een bouwverbod voor gewone woningbouw van kracht wor den en zullen alléén de industriën maar de gelegenheid krijgen om hier fabrieken te bouwen met ten hoogste één woonhuis. In het gedeelte tussen de Jan Dorre kenskade en de Burgm. Trooststraat is ook het nieuwe zwembad in teke ning gebracht. Bovenaan links van de tekening kan men zien dat dit project achter het bestaande zwembad is ge dacht. Als de plannen hiervoor vastere vormen hebben aangenomen zullen we daarvan wat meer kunnen vertellen. Het gedeelte tussen de Burgm. Troost- maar toch vindt hij het bijzonder pret tig, wanneer door de reacties van an dere mannen zijn zienswijze bevestigd wordt, dat hij het met zijn vrouwtje toch maar bijzonder geschoten heeft. Kortom, hij wil hebben dat zij repre sentatief is dat hij met haar voor de d- g kan komen. Dit houdt echt niet in, dat wij ons alleen maar mooi be hoeven te maken wanneer wij met hem uitgaan, neen, ook in de loop van de dag komen wij met andere men sen in contact, we doen boodschappen, er komen buren langs de deur, er loopt eens een kennis aan die toevallig in de buurt is en die trek heeft in een kopje koffie. Voor al die mensen wil hij hebben dat zijn vrouw er verzorgd uitziet. Natuurlijk is dat niet zo een voudig en we zullen er ongetwijfeld wel eens het handje mee moeten lich ten, maar toch doen we er goed aan om hieraan zoveel mogelijk tegemoet ■te komen Wanneer we dat doen, doen we het niet alleen voor onze echtgenoot, maar ook voor onszelf. Wanneer we onszelf niet meer goed verzorgen en er met gemak de kantjes aflopen in dit op zicht, komt er zo snel een zekere non chalance, die fataal kan worden. Na verloop van tijd gaan we ons er van bewust worden dat we er echt niet meer zo appetijtelijk uitzien als vroeger. Och, zeggen we dan. we zijn l zo jong niet meer en er is toch nie mand die naar mij kijkt! We worden op die manier vroeg oud en ergens krijgen we langzaam maar zeker een minderwaardigheidscomnlex, dat zich gaat uiten in geprikkeldheid. Het hu welijk heeft hieronder beslist te lij den. Wanneer we de verstandige weg bewandelen en echt wel een beetje aandacht aan ons uiterlijk schenken ook als we getrouwd zijn, dan zullen we onze man tevreden stellen, boven dien lang jong blijven en.... een ge voel van eigenwaarde behouden, want we weten, dat Wg er nog mogen zijn! E. M. Wie het verkeer in onze grote steden in het bijzonder tijdens de topuren, gadeslaat, moet wel onder de indruk komen van de omvang der problemen, die de regeling van dit verkeer op werpt. De moeilijkheden worden niet in de eerste plaats veroorzaakt door te nauwe straten, door te grote inten siteit van het verkeer, maar zij zijn voor een groot deel een gevolg van gebrek aan verkeersdiscipline. Zonder andere weggebruikers steeds als en gelen in. het verkeer te willen be schouwen staat voor mij wel vast, dat de chaotische toestand van ons ver keer grotendeels een gevolg is van ’t ongedisciplineerde gedrag onze fiet sende en bromfietsende jeugd. Deze grote groep onzer bevolking die bij overtredingen niet of nauwelijks ver volgd wordt, stoort zich in dolle dristheid aan geen enkel voorschrift en vormt voor zich zelf en helaas ook voor anderen een ernstig gevaar. Voor hen. die meenden aan het verkeers- onderricht op scholen een belangrijke opvoedende betekenis te mogen toe kennen, moet de thans bestaande chaos wel een grote teleurstelling zijn. Wie een indruk wil krijgen omtrent de gevolgen dezer verkeersonveiligheid, zou een grote chirurgische afdeling of een ongevallenpolikliniek moeten be zoeken. Een groot gedeelte van de bedden ener chirurgische afdeling wordt tegenwoordig belegd door hen, die als slachtoffer van verkeersonge vallen het er nog levend afbrachten. Hoevelen van hen moeten roekeloos heid of onnadenkdheid van hen zelf of van anderen bekopen met verlies van ledematen, met blijvende func- tiesstoornissen, met meer of minder ernstige invaliditeit en met blijvend gemis dus aan levensvreugde? Velen moeten weken of maanden in zieken huizen verpleegd worden pijn en el lende verdragen om de gevolgen van het ongeval te boven te komen of te beperken. Indien men zou becijferen wat het verkeer de gemeenschap kost aan ziekenhuisverpleging, geneeskun dige behandeling, verlies aan arbeids prestatie, zou men tot astronomische bedragen komen. Wanneer men dan overweegt dat veel dezer ongevallen bij betere discipline niet hadden be hoeven te gebeuren, vraagt men zich toch af. of het niet hoog tijd is om orde in de chaos te brengen. Er staat zoveel menselijk leed op het spel, dat zelfs krachtige maatregelen aanvaard baar zijn. Y

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1