oooo I ESSO PETROLEUM de haardolie met het hoogste rendement méér warmte minder roet zuinig r1 DF VIJF-DAAGSE WERKWEEK BRENGT PROBLEMEN MEE f f van Eeuwen I Gemeenteraad besloot weer SPAARBANK tot verdere uitbreiding TlTOFÜfTONZE WOONPLAATS De avonturen Freddy Fox van I '^4^- I VOOR IEDEREEN! --4 I SUIKERVRIJE ARTIKELEN ge Plannen voor chr. leeszaal Q Ti t voor A 5 L D Later sluitingsuur voor café’s Bel Bij Brand COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN OLIEHANDEL G. v. OMMEREN s Toneeluitvoering „Morgenrood „DE UITVINDING” KREEG EEN GOEDE VERTOLKING CACAO BONBONS CHOC. CROQUETTE CHOC. OVAALTJES Goede kansen de sport KOCH EN KNUTTEL N.V. NAAR WADDINXVEEN. voor T uw y oliehaard pluimveehoekje ’I ¥1 1 WE PAGINA 2 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 18 NOVEMBER 1960. WEE r Da deur iedereen. (Wordt vervolgd.) 1 ;l 200 Zuidkade 3 Telefoon 2105 Ssso I OF 2103 MEMORIE BETREFFENDE DE TIEN DEN VAN DE AMBACHTSHEERLIJK HEID VAN WADDINXVEEN. DORPSSTRAAT 32 WADDINXVEEN jF 'O’ RINGERS REPEN per stuk 50 (melk, puur of hazelnoot) (goedgekeurd door de N.V.S.) blik/doos 140 140 140 130 130 130 80 140 225 ^ARDBEIENJAM ABRIKOZENJAM FRAMBOZENJAM CHOCOLADEPASTA ABRIKOZEN OP SAP PERZIKEN OP SAP APPELMOES COCOSKOEKJES CHOC. HAGELSLAG KRISTALSORBIET (suiker) 275 130 200 145 145 17. Wat was er intussen met Freddy gebeurd? We hebben gezien, dat hij niet in zijn couné was, toen de con ducteurs kwamen om te controleren. Het was precies zoals de conducteurs reeds dachten. Hij had aan de nood rem getrokken en was, toen de trein stilstond er uit gesprongen en in het bos verdwenen. Nu lien Freddy door het grote donkere bos. De sneeuw kraakte er bit iedere stap onder zijn schoenen. Wat was het er stilHij was nog niemand tegengekomen en het werd langzamerhand zo donker, dat hij spoedig niets meer zou kunnen zien. Gelukkig had hij nogal gauw ’n paadje gevonden, zodat het lopen wat gemakkelijker ging. Het scheen even wel, dat de koffer al zwaarder werd. Freddy had hem al een paar maal neergezet om even uit te rusten. Dan nam hij hem weer in de andere hand en liep weer verder. Het was of er geen eind aan de weg kwam en het werd al donkerder. Tot overmaat van ramp begon het ook weer te sneeuwen De Heerlijkheid Waddinxveen behoort tot de oudst bekende plaatsen in de provincie Zuid-Holland. Zij was reeds in 1233 bekend, zo men een kopie van een charter van Graaf Floris in een Register in het Rijksarchief wil gelo ven, doch die vermoedelijk een schrijf fout bevat, waarom deze dan ook waarschijnlijk in het oorkondenboek niet is oogenomen. Den 25 augustus 1260 verkocht vrouwe Aleyd aan eni ge personen enige hoeven onder Wad dinxveen, waarin ook van de tienders aldaar melding werd gemaakt. Den 8 september 12..9 gaf Graaf Flo ris zijn neef Simon van Teylingen acht en een halve hoeve lands met het ambachtsheerlijkheid en de tienders gelegen tussen Waddinxveen en Pol- lien in leen. In 1270 verkocht Graaf Floris aan Diederyck. Heer van Tey lingen het ambacht van Waddinxveen en Pollien met al de venen, behalve het hoogste gerecht, de criminele ju stitie. In 1290 verkocht Graaf Floris weer drie hoeven te Waddinxveen. In 1340 nam Graaf Willem op zich aan Jonkvrouw Mabelien Jans, dochter van Uijtenwaerde jaarlijks de aanzienlijke som van vijftig pond uit de tienden van Waddinxveen te zullen betalen. De 20 augustus 1341 werd door ’s Gra ven ambtenaren en die van Coenen- koop in ’t ambacht van Waddinxveen een overeenkomst aangegaan betref fende het uitvenen van hun 100 mor gen. met de bepaling: „ende wi sul len onse ambacht behouden ende onse tijende van dien, dat mens bouwt”. In 1343 kreeg Jonkvrouw Wilhelmina van Ooegstgeest de 50 pond uit de tienden van Waddinxveen van Graaf Willem. De 11 februari 1364 werden die 50 pond door Hertog Aelbrecht ge schonken aan de Heer van Brederode. In 1365 gaf deze Hertog aan Heer Si mon van Teylingen 150 morgen veen gelegen in de parochie van Waddinx veen in erfpacht en gaf hem ook de ambachtsheerlijkheid en de tienden in erfleen. E. v. E. 18. Heel in de verte zag Freddy een klein rood lichtje. Nu en dan verdween het weer door een bocht in de weg, om dan weer bij de volgende kromming weer te voorschijn te komen, Freddy nieuwsgierigheid steeg bij elke meter die hij aflegde. Wat kon dat zijn, zo’n rood lichtje midden in het bos Eindelijk was hii zo dichtbij gekomen, dat hij kon zien, wat het was. Het was hpt rode achterlicht van een auto. Vlug liep Freddy er op af terwijl al lerlei vragen bij hem opkwamen. Wat moest die auto daar Hoe kwam hij hier in het bos op zo’n smal paadje Of was er misschien een straatweg, waar die auto stond Weldra had hij op al die vragen, be halve de eerste, antwoord. In het licht van de koplampen zag Freddy, dat de wagen op een grote open ruimte stond. Tegenover de auto zag hij een tme- lijk slechte weg. Daar was de auto dus vandaan gekomen. De vijfdaagse-werkweek gaat zich steeds duidelijker aftekenen. Reeds tal van bedrijven hebben haar inge voerd of zijn er bijna aan toe. Het zal ongetwijeld niet lang meer du ren of de vijfdaagse-werkweek be staat. Men zal dan over méér vrije tijd beschikken. Wat moet men er mee doen Sport beoefenen Ak koord, maar waar Alle sport van de zondag naar de zaterdag Is dat mogelijk of slechts een utopie Dit zijn vragen waarmee men in alle lagen der bevolking, en in het bijzonder de sportbeweging, mee te maken zal krijgen. Reeds nu zal men de zaken onder ogen dienen te zien en zo mogelijk een stand punt bepalen. De voordelen, die een vijfdaagse werkweek met meer vrije tijd straks ook in Nederland voor de sport zou kunnen inhouden, zijn ogenschijnlijk in vrij ruime mate aanwezig. Het gaat er echter om of wij in-1 staat zullen zijn die positieve kanten in de practijk te verwezen lijken. Een ongunstige factor daar bij is ongetwijfeld, dat de overheid tot nog toe helaas heeft nagelaten de nodige voorzieningen te treffen voor de plaats van de sport in de algemene recreatie en besteding van de vrije tijd. Op de toekomst geprojecteerd, is dit natuurlijk een niet geringe handicap. De sport heeft zich evenwel ondanks alle moeilijkheden in het verleden op een zodanig stormachtige wijze ont wikkeld, dat er geen reden is voor pessimisme. De massa van ons volk heeft sport in vele vormen als een bijzonder aantrekkelijk middel tot ontspanning en amusement gekozen In Nederland zijn ruim één en een kwart miljoen mensen bij de ge organiseerde sport betrokken. Ook als kijkspel heeft de sport een func tie, die bepaald niet mag worden onderschat. Er bestaat voor tal van evenementen een grote belngstel- ling en als onderdeel van de zoge naamde vermaakindustrie worden de mogelijkheden in dit opzicht bij een vijfdaagse werkweek natuurlijk nog ruimer. Aan de sport als kijkspel, waarin velen ontspanning zoeken en stellig ook vinden, zullen echter steeds hogere eisen worden gesteld. Beter voetbal, snellere hardlopers, meer spanning. Een voordeel voor de sport Indien wij van het stand punt uitgaan, dat de mensen straks meer dan voorheen bezig zullen moeten worden gehouden en dat de sport in het geheel van de vrije tijdsbesteding ook voor passieven een functie dient te hebben, kan het antwoord bevestigend luiden. De nieuwe ontwikkeling, verbonden aan een vijfdaagse werkweek, moet, zo breed mogelijk worden gezien. Daarom is het zo jammer, dat de regeringsnota in dit opzicht als richtsnoer of hulpmiddel geen bij drage heeft geleverd, ruimtelijk noch financieel. De beperkte oppervlakte van ons land is namelijk in het geheel van de vrije tijdsbesteding een probleem van de eerste orde. Voor de water sport houdt dit bepaalde mogelijk heden in. In Nederland, zegt men, is op het water nog voldoende plaats. Met uitzondering van enke le plassen in het westen zijn de watersportgebieden nog lang niet vol. Er kunnen nog tienduizenden schepen bij, zeker als men rekening houdt met dé nieuwe vaarmogelijk- I Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van enkele bepalingen van de algemene politieverordening merk te de heer Kooijman (SGP) op, dat hij zich verbaasd had dat er geen voorstel is gekomen van b. c’: -r gen in plaats van te verlaten, voorzitter merkte op, dat het juister zou zijn te denken een volledige sluiting op BEJAARDENMIDDAG. De bejaardenclub van Waddinxveen hoopt dinsdag 22 nov. a.s. in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stations, straat, alhier, haar verkoopmiddag te houden ten bate van hun kas. De ver koop begint om half drie. Er is van alles! Komt U eens een kijkje nemen aan hun stands en U koopt vanzelf Ook zijn er diverse attracties, die de spanning en de gezelligheid ten zeer ste zullen verhogen. Als U moe ge worden bent, kunt U heerlijk uitrus ten in ons „theehoekje”, waar door enige van de bejaarde dames thee zal worden geserveerd. Natuurlijk niet voor niets! Toont Uw belangstelling! Stelt hen niet teleur! Helpt en koopt! Er is te kust en te keur! Het Bestuur van de Federatie der V.V.H. te Waddinxveen Mevr. F. T. v. d- Torren-Veendorp, pres. Mevr. J. M. Noteboom- van ’t Slot, secr. heden, die in de komende jaren voor kleinere schepen zullen ont staan: de randmeren van het steeds meer ingepolderde Ijsselmeer en de Zeeuwse wateren. In de Verenigde Staten van Ameri ka heeft de grotere vrije tijd als gevolg van de vijfdaagse werkweek tot een enorme toeneming van het zeilen en andere vormen van water sport geleid. Als het ware een vlucht naar het water, waaruit een industrie van boten en bootuitrus- tingen, buitenboordmotoren en der gelijke is ontstaan. De kopers Volgens een opgave van de Buiten boord Motor Club van Amerika wa ren in 1954 het eerste „grote” jaar meer dan de helft van de geïnteressseerden handarbeiders, kantoorbedienden en winkelperso neel. Volgens een recente schatting is het aantal pleziervaartuigen in Ne derland sinds 1954 met 15.000 jach ten en bootjes toegenomen. Dat is een stijging van ongeveer 30 pro cent. Het lijkt er dus wel enigzins op, dat hier eenzelfde ontwikkeling gaande is als in Amerika. Een vlucht naar het water, die bij een vijfdaagse werkweek nog grotere vormen zal kunnen aannemen. Ook in dit opzicht ligt weer een taak voor de overheid, die de mogelijk heden op het water sluizen, ha vens, aanlegplaatsen, bruggen met het oog op de toekomst sterk i zal dienen te bevorderen. De sport is door de voetbaltoto in brede kringen van ons volk een discussiepunt geworden. Er is ge wezen op de grote achterstand in accomodaties, het gebrek aan finan ciële middelen. De botsing van le vensbeschouwingen, veroorzaakt door een nationaal wedinstituut ten bate van de sport, de politieke inte resse met betrekking tot dit onder werp, kortom het gehele rumoer over de toto heeft de sport in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. In hoeverre dat ook het geval zal zijn als er straks bij een vijfdaagse werkweek misschien een discussie ontstaat ten aanzien van de eerbie diging van de zondag na een zater dag, die dan aan sport kan worden gewijd, is natuurlijk nog zeer de vraag. De gedachte namelijk, dat een zaterdag van sport een belang rijk voordeel zou kunnen zijn voor het gezinsleven, de opvatting dat de zondag een rustdag is en straks ook meer dan voorheen zal kunnen worden, is een deel van ons volk niet vreemd. Men zou zich kunnen afvragen of dezelfde groeperingen zich ook niet onbetuigd zullen laten met betrekking tot - de sport, voor zover het de verschuiving van de zondag naar de zaterdag betreft. Het gebrek aan sporthallen, terrei nen, sintelbanen, zwembaden en nog tal van andere accomodaties kan opnieuw onder de aandacht worden gebracht. Een voordeel voor de sport, mits zij onafgebroken actief blijft. Zowel voor de grote massa van de over wegend jonge beoefenaars als voor de categorie tribune-bezoekers, die de sport mede aan financiële mid delen moeten helpen om haar taak in de besteding van de vrije tijd zo goed mogelijk te kunnen vervullen. verplaatsen naar Waddinxveens grond- bied en wel nabij de Nieuwe Gouwe O.Z. Aan het ingenieursbureau Stuur man Zn, is het ontwerpen van een bouwplan opgedragen. AUTO IN DE GOUWE. Begin deze week geraakte, tengevolge van de gladheid van de Henegouwer- weg, een auto in de Gouwe, ter hoog te van de boerderij Molenaar. De be stuurder wist nog niet bijtijds uit de auto te springen, maar liep daarbij een schouderfractuur op en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. De auto werd met een kraanwagen op het droge gebracht worden. Voor een bijna geheel bezet r.k. ver- enigingsgebou gaf vrijdagavond de arbeidérstoneel vereniging „Morgen rood” haar eerste winteruitvoering. Opgevoerd werd een vrolijk spel in drie bedreven van Martin van Spaan- donk, getiteld de „Uitvinding”, onder regie van G. Vis. Alvorens de negende uitvoerenden ten tonele kwamen, sprak de heer A. Bonefaas een kort welkomstwoord tot wethouder en mevrouw Plle en en kele afgevaardigden van zustervereni gingen uit Zwammerdam en Benthui zen. De heer Bonefaas sprak er zijn blijdschap over uit dat in dit televisie tijdperk nog zovelen blijk gaven voor deze opvoering. Spreker deed verder een beroep op het gemeentebestuur Voor kwaliteit naar VERNIEUWDE WINKEL. Berichtten we vorige week dat de vernieuwing van winkels in onze ge meente gestadig toeneemt, toch is het einde er nog niet, gezien de vernieu wing van de zaak van de fa. W. de Bas aan de Jan Dorrekenskade, al hier. Het oude aanzicht, een ouder wetse timmerwerkplaats, is geheel ver anderd in een moderne zaak, met vier etalage’s, waarin na zaterdag de ver koop plaats vindt van gereedschappen, verf en „doe het zelf-artikelen”. Zaterdagmorgen hoopt burgemeester van der Hooft deze zaak te openen. Volgende week komen we er nader op terug. De Goudse drukkerij N.V. Koch Knuttel N.V. zal wegens uitbreidings- moeilijkheden ter plaatse het bedrijf HOLL. MU. VAN LANDBOUW. Dinsdagavond 15 nov., vergaderde bo vengenoemde afd. in Hotel De Unie. De aftredende secr. G. Bos werd her kozen, terwijl in de plaats van Ph. Kroes (niet herkiesbaar), werd geko zen M N. Boer. Tot afgevaardigde naar de alg. vergadering te Amster dam werden benoemd Ph. Kroes en D. Oudijk. Het grootste gedeelte der vergadering werd gevuld met de be spreking over de verlaagde garantie prijzen en dat in zulk een nat jaar. Speciaal de melkprijs zal blijken fu nest te zijn, immers voor veel boeren is dit de hoofdschotel van hun bestaan. Besloten werd dan ook om aan het Hoofdbestuur te verzoeken om met alle ten dienste staande middelen er bij de regering op aan te dringen in de prijzen van verschillende produc ten verbetering U verkrijgen'. De gemeenteraad kwam dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemees ter C. A. van der Hooft in openbare zitting bijeen. Bij de behandeling van het voorstel tot vaststelling van een spaarregeling voor het gemeenteperso- neel kwamen naar voren de verschil lende opvattingen van de ambtenaren- organisaties. Deze aangelegenheid heeft ook gespeeld in het georganiseerd overleg bij de rijksregeling. Het ging hoofdzakelijk om de al of niet nivelle ring van de inkomens boven de loon grens. De heei- Kooijman (SGP) vond eigenlijk de spaarverordening een verkapte salarisverhoging. Toen het voorstel van B. en W. in stemming werd gebracht, stemden de heren Kooijman (SGP), Lips, Ververs en van Egdom (alle drie P.v.d.) tegen. om verder te gaan, met de kennisma- kingsavonden op het raadhuis met do nieuwe inwoners om hen te wijzen op de ontspanningsavonden in onze ge meente. „De Uitvinding” was een kostelijke geschiedenis over de heer Van Dijk aie met z’n collega Jan de Veer ont slag heeft genomen bij een drukkerij om in alle stilte te werken aan de uitvoering van een snelpers. Alles zou goed gegaan zijn als Van Dijk maar voldoende contanten had gehad om de uitvinding te financieren. Grote moeilijkheden ontstaan als de huis- houdkas leeg raakt en tot overmaat van ramp de oud-werkgever van de beide uitvinders ook nog op de prop pen komt om de uitvinding op te ei sen, omdat deze van mening is dat het idee is geboren in zijn dienst. Wel is drukkerij-directeur Knopper bereid wat geld te geven, maar niet genoeg naar de zin van de uitvinders en niet te vergeten opa Van Dijk, de aandeel houder in de onderneming. Knopper, het gewetenloze mens, geeft het niet op en laat zijn zoon uit het buitenland komen om die z’n intrek te laten ne men in een kosthuis naast de familie Van Dijk om te proberen in contact te komen met de uitvinders. Dat lukt, want de zoon, onder valse naam, wordt prompt verliefd op dochter Co. Hij weet het zelfs zover te schoppen dat hij de tekeningen mag inzien. Juist als Knopper meent alle troeven in handen te hebben, keren zijn kan sen, want de zoon is echt verliefd op de dochter van de uitvinder en wei gert alle verdere medewerking aan zijn vader. Beide vaders zagen zich toen genoodzaakt om elkaar te hand te reiken. Zonder te kort te willen doen aan de prestaties van de spelers noemen we allereerst mevrouw van Egdom- Kachelland voor de wijze waarop zij de rol van uitvindersechtgenote ver tolkte. Voortreffelijk bleek zij inge speeld, waardoor zij tot prima werk kon komen. Als tweede noemen we G. Vis, in de vertolking van Van Dijk; hoewel in het begin wat zwak en on zeker, kwam hij geleidelijk aan tot verdienstelijk spel. Ook in K. Ver- woerd school een waardige opa Van Dijk, ook hij startte wat onzeker, maar was voortreffelijk in het laatste bedrijf. Ook mevr. Oudendijk-Pille kwam als dochter Co goed tot haar recht, evenzo mevr, van de Berg-de en w. om de cafésluiting op zondag tevervroe- De dan aan een volledige sluiting op zondag. Nu de raad besloten heeft de café’s op zondag open te laten, maakt het niet uit of om 23 uur of om 24 uur wordt gesloten. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. werd het sluitingsuur op zaterdagavond vastgesteld op 23.30 uur en op de overige dagen op 24 uur, later dus dan thans. Vboj-ts wérd besloten de personen, die op de zwarte lijst voorkomen voortaan ook te weren uit lokaliteiten, waarvoor een verlof A geldt. Ook de Belangrijk voor Waddinxveen was de aanvaarding van een voorstel van b. en w. tot de uitvoering van een twee tal stratenplannen. Het betreft hier ’t bouwrijp maken van de zuid-oostelij- ke hoek van de Oranjewijk, met in begrip van de daar geprojecteerde speeltuin. Voor zover de bouwgrond in dit gedeelte nog niet is verkocht, werd optie verleend on de daar nog beschikbare grond aan de fa. P. Re- horst Zn, en aan de n.v. Stuurman De woningbouwplannen zijn in voor bereiding. Voorts zal bouwrijp gemaakt worden het grootste gedeelte van het terrein ten zuiden van de Prins Bernhard- laan, waarop o.a. de 24 bejaardenwo ningen gebouwd zullen worden. Ook volgt de aanleg van riolering in de zg. Onderweg achter de aan de Noord zijde van de Kerkweg geprojecteerde winkelbouw. De totale kosten van de ze werken worden geraamd op ruim 392.000. Het krediet van 6000, dat aanvanke lijk beschikbaar was gesteld voor de uitbreiding van de r.k. school, moest met 4395 worden verhoogd in ver hand met onvoorziene aanschaffing van een nieuwe verwarmingsketel voor de centrale verwarming. Bij de raad was een verzoek ingeko- men van een in deze gemeente op?e- richte stichting voor een christelijke leeszaal om beschikbaarstelling van een subsidie. Dit verzoek werd aan de raad ter kennis gebracht, doch zal eerst in de subsidiecommissie nader worden bezien. De heer Kooijman (S GP) zei, dat het hem verheugde, dat een aantal ingezetenen gemeend had dit besluit te moeten nemen Wel be treurde hij het, dat men zich niet tat de kerkraden had gewend teneinde zekerder te zijn van de steun van die zijden. De voorzitter merkte op, dat het bestuur misschien wijs gedaan bad dit juist niet te doen, waardoor het wellicht niet tien jaar zal behoeven te wachten. Aan het eind van de vergadering deel de de voorzitter nog mede, dat gezien de ervaringen opgedaan bij het orga niseren van bijeenkomsten voor de nieuwe bewoners, thans reeds een bij eenkomst belegd .is voor de toekom stige bewoners van de 66 premiewo- ningen, die in aanbouw zijn in Oran jewijk. van onze spaarbank staat wijd open voor Bovendien kennen wij alle moderne spaarvormen en werken mede me' bedrijfssparen - spaarregeling voor ambterarc jeugdsparen - schoolsporen. FPN S°AAREOEKTF PH r-; BRUGWACHTER BENOEMD. De heer A. Tol, reservebrugwachter aan de Prov hefbrug alhier, is be noemd als brugwachter te Boskoop. FEESTELIJKE VERLICHTING. Gedurende de St Nicolaas-aktie zal de Dorpsstraat feestelijk verlicht wor den, zulks op initiatief van een aantal winkeliers aan de Dorpsstraat. Zoals bekend kunnen de dorpenaren dit Wat op de morgen van de 22e dag niet is uitgekomen, heeft als regel niet veel waarde. Het kan echter gebeuren dat de kloek er nog een ei heeft bij gelegd of een of twee eieren langere tijd koud hebben gelegen (waardoor het ontwikkelingsproces tijdelijk stil staat). Daaruit behoeven dan geen zwakke kuikens te komen. Mocht het gebeuren, dat de kloek tijdens het broeden het nest heeft bevuild of een paar eieren heeft gebroken, dan rei- nige men de eieren en brenge wat vers hooi of stro in het nest aan. Ge bruik voor het reinigen lauwwarm water. 'bepaling, dat niet alleen rijwielen, doch ook bromfietsen niet onbeheerd mogen blijven staan, werd vastgesteld. Ter besparing van frankeerkosten voor de gemeente stelde de raad een kre diet beschikbaar van 1625 voor de aanschaffing van een frankeermachine. Dit zal de gemeente een besparing aan porto opleveren van ongeveer 2000. Aan de Waddinxveense Kunststichting werd een renteloos voorschot beschik baar gesteld van 500. Eveneens besloot de raad tot aanstel ling van een vakleraar voor het gym nastiekonderwijs aan de openbare la gere scholen, waarvan ook de bijzon dere lagere scholen in de gemeente ge bruik zullen kunnen maken. Op een vraag van de heer Ververs (PvdA) wie deze vakleraar zal benoemen, deelde de voorzitter mede, dat dit zal geschieden door het gemeentebestuur, omdat die het initiatief had genomen. Na enige discussie ginv de raad ak koord met het voorstel van b. en w. tot vaststelling van een nieuwe ver ordening op de heffing van de begra- Jenisrechten. Sommige tarieven wer den zelfs met 100 pet verhoogd. Het voorstel tot wijziging van het ont- eigeningsplan voor 't Weegje, waar door de eigendommen van de staat aan dit plan worden onttrokken, vormde een hamerstuk. 7 Bruin als moeder van Jan de Veer, de mede-oprichter. Mejuffrouw Blom de jolige bakvis als zus van Jan was in haar weliswaar kleine rol kostelijk. Jammer dat S. van der Laan als Dick de Gast, J. van Egdom als Knopper en W. Verwoerd als Jan de Veer, vergeleken bij de andere spelers wat uit de toon vielen. Het spel was vaak te geforceerd en konden hierdoor niet het pijl van de overigen bereiken. De opvoering werd besloten met een gezellig bal onder leiding van het „Coctail trio” uit Gouda. HET BROEDEN LANGS NATUURLIJKE WEG. Er gaat nog altijd niets boven natuur lijk broeden, althans wanneer de kloek haar werk goed doet, doch het kunst matig broeden maakt dat men vroeger in het jaar kan broeden en ook gro tere getallen kan broeden. Voor de be ginnende liefhebber-kippenhouder is de kloek echter nog altijd het beste hulpmiddel om kuikens te krijgen. Heeft men een kloek, hetzij van de eigen dieren of bemachtigd bij ande ren, dan zorge men dat ze rustig zit. Daarom late men haar eerst een paar dagen op stenen eieren broeden tot men weet, dat ze inderdaad betrouw baar broeds is. Daarna hale men de stenen eieren weg en schuive tegen donker tegelijk de te bebroeden eieren onder. Een flinke kloek kan 15 eieren bezitten, een kleinere 12 tot 13, terwijl een krielkip ongeveer 7 tot 9 stuks van haar eigen eieren behoorlijk kan bedekken. Geef niet meer eieren aan en kloek dan ze zonder moeite kan bedekken. Anders heeft ze last met het verplaatsen der eieren onder zich, wat steeds enkele malen per dag ge schiedt. Heeft ze er te veel dan ko men er onwillekeurig enkele koud te liggen. Zet de kloek op een rustige plaats, waar de zon niet komt en de temperatuur dus gelijkmatig blijft. Maak het nest van wat gewone aarde (ik gebruik een omgekeerd graszode, dus het gras onder, waardoor de aar de lang vochtig blijft, goed nazien of er geen steentjes inzitten, die de eie ren stuk kunnen drukken) ondiep uit gehold en bekleed met stro of hooi. Door de holle vorm zakken de eieren vanzelf naar elkaar toe. Tijdens het broedproces, dat 21 dagen duurt, wordt de vochtigheid voor het broe den wordt verkregen. Zorg er vooral voor, dat de kloek vrij is van onge dierte en zo enigszins mogelijk ook van kalkpoten. Een kloek, die geplaagd wordt door luis, kan niet rustig broe den en een met kalkpoten zal dat eu vel licht aan haar kuikens mededelen. Eenmaal per dag dient de kloek van het nest te worden genomen teneinde wat graan te eten, wat te drinken en zo nodig een stofbad te nemen. Men zij niet te bang als ze na een dag of tien, twaalf eens wat langer van het nest blijft. Haar instinkt vertelt haar, dat de eieren dan wel enige afkoeling kunnen verdragen. Na de 19e dag keert ze vlugger op het nest terug. Op de 20e dag worden de eieren aangepikt en nog voor de 21 broeddagen vol zijn, zijn de eerste kuikens er al. Men late de kloek dan rustig zitten tot alle eie renren zijn uitgekomen. Desnoods ste- ke men de hand onder haar als ze dit toelaat en verwijdere de lege doppen. zeer goed, zodat we niet twijfelen of het resultaat zal evenredig zijn. Jl

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2