ra 7 „Gauw effe iets voor Ja ut ge” ^B i NIEUWS UIT ONZE WOONPLAATS Tl „SPIEGEL VAN DE WEEK” 'BBBB B B ce ce t: St. Nicolaas- geschenk 1 Verschijnt elke vrijdag VI 8 8 as „Rubriek voor de vrouw Adres redaktle en administratie: Waddinxveen, Telef. 2238 Oranjelaan 9 ia l>e Gunst”, Nesse, Waddinxveen Magazijn f •pf 1 e Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN E EK JKi Mft. 1 Steeds meer wapens naar Indonesië Moet Nederland ook wapens gaan leveren 1 juli 1961 belastingverlaging Twee rampen op een dag Steeds meer miljoenen zoek Officiële mededeling •J 1 69 Let op dit raambiljet als u betere vakkleding wilt kopen. ONZE SPAARBANK KAN MEER VOOR U DOEN SMI VRIJDAG 25 NOVEMBER 1960. 16e JAARGANG No. 804 Weekblad voor Waddinxveen deirl Ti - 25 Wij verkopen ,95 Men leze de advertentie. tl Jeugdspaarboekjes met 10 toeslag bemerkte tot zijn BETERE VAKKLEDING ?ebc LA.l RD RD OAI OAR RD OAJ TEN •SC ts WAT HEBBEN ZE NODIG? Ieder vecht voor eigen standje. Hij moet voort, het kost wat ’t kost Auto’s, scooters, brommers, fietsen, alles wordt maar voortgerost. Kan het nét of kan het niet Zuchtend kijkt en luistert Piet. Voetgangers in dichte drommen, voor het vege lijf beducht, wagen ied’re keer hun leven, zijn voortdurend op de vlucht; overal bedreigt hen wat, tot zelfs op het zebrapad Sinterklaasfeest feest van geven! Ja, dan denken w’aan elkaar! Zoek ’t niet slechts in de cadeautjes denk aan ’t dagelijks gevaar. Wees een dame, wees een heer, ied’re dag in ’t wegverkeer! Jean Bard. SPEELGOED WAAR JE IETS MEE KUNT „DOEN”. F NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. afd. Waddinxveen van de Ned. van Plattelandsvrouwen hield 1 49 49 GESLAAGD. Bij het Ned. Radio Genootschap slaag de voor Radio-technicus, de heer G. Klunder. Hij ontving zijn opleiding aan het Radio-Instituut Stehouwer te Rotterdam. Vier personen zijn levensgevaarlijk en 2 anderen ernstig gewond. Reddings ploegen van de NS werkten bij het licht van schijnwerpers met snijbran ders en ander materiaal om de getrof fenen zo snel mogelijk te bevrijden en de wrakstukken van de baan te halen. Werkelijk een droeve dag. keld. Dit onderzoek heeft geleid tot de aanhouding van een drietal Rot terdammers. Dit drietal is inmiddels van Rotterdam naar Waddinxveen overgebracht. Er schijnt echter nog een vierde Rotterdammer, eveneens een goede bekende van de politie, bij deze inbraak betrokken te zijn. Het onderzoek duurt voort. BEJAARDEN VERKOOPAKTIE. Het was voor de Waddinxveense be jaardensociëteit dinsdag weer een be langrijke dag. De jaarlijkse verkoop- aktie stond weer op stapel. Voor een aantal genodigden sprak mevr, van der Torren-Veendorp een kort wel komstwoord. Zij sprak er haar vreug de over uit, dat de opening van deze bazar plaats zou vinden door burge meester C. A. van der Hooft, die met zijn beide wethouders en de waarne mend secretaris aanwezig was. Burge meester van der Hooft sprak zijn walairdkiring uit over de activiteiten men weten te krijgen, hetgeen er aan vankelijk niet op leek. Prof. Zijlstra had de voorkeur gegeven aan een vaststelling van de datum van ingang bij Kon. Besluit, doch de Kamer wist gedaan te krijgen, dat dit bij de een afzonderlijke wet zou worden vastge steld, teneinde al te veel willekeur te voorkomen. een Duitse treinbeambte haalde. DE KINDERFANTASIE maakt alles mogelijk - vermooit, verdiept en verbreedt alles, kent geen grenzen en ziet met een verrukkelijk aan passingsvermogen de dingen zo als zij worden gewenst en niet zoals zij zijn in werkelijkheid. Een stoel is een huisje, een station, een gara ge, een trein of een paard. Een voetenbankje kan een bus zijn, of een tafel, of een dier met vier po ten. En als er geen stoel is en het voetenbankje mag niet worden ge bruikt om te spelen - geen nood, dan zijn ze er nog zelf. Kijk die kleine bengel met zijn felle blauwe ogen en zijn bolle toetPuf fend, blazend en toeterend holt hij heen en weer van de ene straat hoek naar de andere. Hij heeft geen „echt” speelgoed maar hij amuseert zich koninklijk. Hij is locomotief, tender, kolenwagen en personen wagen - alles tegelijk. Hij is machi nist en stoker en conducteur, stoor hem nietHij geniet. Slechts enkele minuten later ontspoor de even buiten Woerden de expresse Hannover-Hoek van Holland vol ver lofgangers: gedemobiliseerde Britse militairen uit Duitsland, vrouwen en kinderen. Het werd een enorme ra vage, waaruit men de stoffelijke over schotten van een Engelse matroos en 83 t 35 r 39 r 55 1 Op de hoge, hoge daken rijdt de bisschop met zijn knecht. Wil je weten, lieve mensen, wat hij tot zijn knechtje zegt „Kijk es even, beste Piet, of je goed mensen ziet DRIE KAPITALE FOUTEN met AL haar goede bedoelingen had tante Lies drie kapitale fouten gemaakt: ten eerste had zij onoor deelkundig geld uitgegeven, geld VERGADERING A R. KIESVERENIGING. Hedenavond om half acht zal in het verenigingsgebouw aan de Stations straat een vergadering worden gehou den van de A.R. Kiesvereniging, waar als spreker zal optreden de heer Hop man uit Zoetermeer. met het onder werp: „Wij, vandaag!” waarin o.a. de voetbaltoto en sport op zondag, be sproken zal worden. WINKELGALERIJ KERKWEG. In een snel tempo vorderen de werk zaamheden aan genoemde galerij. Aan de meeste wacht nog heel wat arbeid, alleen één winkel wordt met grote spoej gereed gemaakt en wel die van bakkerij van den Berg. Deze ondernemer wil nog profiteren van de St. Nicolaas-aktie. We wensen hem toe dat hij hierin zal slagen. Sinterklaas schrijft, diep verdrietig, al die dingen in zijn boek en denkt: is de naastenliefde, d’eerbied voor het leven zoek Volgt elk slechts zijn eigen wens, denkt niet aan de medemens Het kwam tot dusverre, bij wijze van uitzondering, wel eens voor, dat ten raadhuize van Waddinxveen huwelij ken werden voltrokken op zaterdag middag. Belanghebbenden worden er op gewe zen, dat dit na 1 januari 1961 niet meer mogelijk zal zijn, zodat men zich na die datum in alle gevallen zal moeten houden aan de gewone kan tooruren. Waddinxveen, 19 november 1961. De ambtenaar van de burgerlijke stand, J L. Koopman. INBRAAK IN CONFECTIEZAAK. In de nacht van maandag op dinsdag hebben onverlaten zich toegang weten te verschaffen tot de kleermakerij van de fa Mulder aan de Kerkweg. Via de Stationsstraat hebben zij de achter zijde van de kleermakerij weten te bereiken. Op vakkundige wijze werd uit de achterdeur een raam gesneden, waardoor de deur kon worden ge opend. Toen dinsdagmorgen de kleermakers knecht de werkplaats binnenkwam verwonderde hij zich wel over de vui le voetstappen die door de werkplaats liepen. Eerst toen een zoontje van de heer Mulder naar school wilde gaan, bemerkte men dat een der ruiten ka pot was. Dadelijk toog de knecht op onderzoek uit en bemerkte tot zijn schrik dat verscheidene vakken in de winkel waren leeggehaald. In verband met de voorgenomen heropening van deze zaak, die thans verbouwd wordt, was een zeer ruime sortering goederen aanwezig. De inbekers vonden hier genoeg van hun gading. Een grote partij overhemden, ’n aantal costuums, 300 paar sokken en een collectie strop dassen, alles ter waarde van circa 5000 werd meegenomen. De onmid- delijk gewaarschuwde Rijkspolitie stel de ter plaatse een onderzoek in, waar bij ook de speurhond werd ingescha- Pieter kijkt niet door de (schoorsteen, Pieter kijkt omlaag op straat, waar een dichte drom van mensen na het werk weer huistoe gaat. Alles jakkert, alles haast, alles toetert, belt en raast. TANTE LIES keek op de stations klok. Ze moest de trein van vijf uur halen. Het kon net nog. Haastig keerde zij op haar schreden terug. Nu gauw nog effe iets voor Jantje en dan was ze heus echt klaar. In de eerste de beste winkel, waar zij kinderspeelgoed zag, kocht zij een blikken vliegtuigje. Ze schrok een beetje van de prijs. Drie vijftig voor zo’n ding maar ze had nu wer kelijk geen minuut te verliezen. „Geeft u dit maar”, wees ze en be gon al vast de dubbeltjes en kwar tjes uit te tellen. Tante Lies haalde haar trein. Het vliegtuigje zat tus sen al de pakjes in de grote bood schappentas. Jantje, die de jongste was uit een groot gezin, was niet verwend mét speelgoed. Hij gaf een schreeuw van vreugde toen hij zijn vliegtuig in handen kreeg. Maar reeds de vol gende dag begaf het prullige mo tortje het en één van de vleugels liet los. Gedeukt en kapot vond Jantjes moeder het speelgoed.onder het buffet. De moeder van Jantje hield niet van rommel en aan ka potte dingen heb je niets vond zij en zo belandde het vlietuig bij de vuilnisman. OOK DAT NOG GEEN TWEE kinderen zijn hetzelf de van aanleg en wezen en de moe der, die speelgoed koopt voor haar grut, dient de karakterverschillen daarbij wel degelijk in het oog te houden, wil zij haar kinderen een werkelijke vreugde bereiden. „Ook dat nog roept de veelge plaagde moeder die het al zo druk heeft uit, Ja, ook dat nog, want het is aan en door het spel, dat het kind leert. Wat de ene kleuter reuze vind, zegt de ander niets, omdat zijn dadendrang en zijn individuele fantasie anders zijn gericht. De moeder, die zich de moeite ge troost de karakters van haar kinde ren te bestuderen, zal rekening houden met al deze factoren. Zij zal wat kopen, doch zij zal tevoren niet lukraak in een winkel maar overleggen wat een ieder past. Het kost tijd, overleg en moeite, maar die moeite wordt rijkelijk beloond als later blijkt, dat het met zorg uitgekozen stukje speelgoed voor het kind de heerlijke mogelijkheden bezit, die de werkelijkheid verre in de schaduw stellen. ELLEN MARTINS De verlaging van de loon- en inkom stenbelasting, vooral van betekenis voor de lagere inkomens, wordt een feit. De datum van ingang zal bij een afzonderlijke wet worden vastgesteld. Maar onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal dit 1 juli 1961 wor den. De Tweede Kamer heeft het noodza kelijk gevonden de KLM een fiscale verlichting toe te kennen. Deze maat schappij behoudt de investeringsaftrek van tweemaal 8 pet per twee jaar, ter wijl de scheepvaart tijdelijk tegemoet gekomen wordt, zij mag deze aftrek tot 1 juli 1961 behouden tot de in werkingtreding van de verlaging der vennootschapsbelasting van 47 tot 43<>/o Vrijwel ongehavend hebben de be windslieden hun voorstellen aangeno- HET heerlijkste speelgoed voor een kind is dat, waar ze iets mee kun nen doen en dat wat iets anders kan voorstellen. Daarom is een blokkendoos zoiets heerlijks: beur telings zijn de blokken een trein, een huis, een spel kegels, een schip of een vliegtuig. Er zit mogelijkheid in. Waarom is een zittende pluchen hond een naar stuk speelgoed Om dat het nooit iets anders kan zijn dan: een zittende hond. Een hond op wielen kan achter je aanlopen, als hij op zijn kant wordt gelegd dan slaapt hij en als je hem onder steboven houdt, kun je fijn alleen met de houten wielen spelen. Maar een ziftenden hond - hoe duur en natuurgetrouw ook - daaraan is niets te beleven. Het goedkoopste popje met kleertjes die je aan en uit kunt trekken, is verre te ver kiezen boven een dure pop met vastgenaaide kleren en een glim mende zijden krullenpruik, die je niet eens in het bad kunt stoppen. Ieder gezond kind heeft een surplus aan energie dat het wil uitleven in een eigen initiatief en daarbij kan het speelgoed een machtig hulpmid del zijn. Geeft hun daarom speel goed met „mogelijkheden”. Het schandaal rondom het faillisement van de N.V. Socrrates van de heer Den Besten en zijn miljoenenmanipu laties blijkt snel te groeien. Nu het onderzoek vordert, komen er steeds meer duistere praktijken aan het licht. Nu men zoekt waar de heer Den Bes ten zijn van de Amsterdamse Bank verkregen miljoenen heeft gelaten, komt men diverse fantastische projec ten op het spoor, zoals De Heilige Daad, waarbij de heren niet schromen er zelfs het Vaticaan bij te betrekken. Bij genomen informaties blijkt, dat men daar nergens van weet. De fan tasieën van de directeur van Socrates en zijn medewerkers blijken onbe grensd. Nog steeds is niet duidelijk welke rol de heer Hoving van de Am sterdamse Bank hierin heeft gespeeld. Trouwens, er is nog veel niet duide lijk in deze opzienbarende affaire. Maar langzaam maar zeker wordt een en ander ontrafeld. Het ziet er naar uit, dat het faillisement van de N.V. Socrates zal uitgroeien tot een van de grootste financiële schandalen die Nederland ooit gekend heeft. waarvoor zij geen behoorlijke te genwaarde had gekregen, ten twee de had zij in het geheel geen aan dacht besteed aan de fantasie van een vierjarige en tenslotte had zij bij Jantje de overtuiging gevestigd, dat er dingen zijn die zo maar van zelf kapot gaan en dat daar geen straf op volgt. Dat is een gevaar lijke overtuiging, die zich veel later op gans ander gebied kan wreken. Soms lezen we: „alleen het beste is goed genoeg voor de jeugd” en daar wordt dan niet mede bedoeld, dat de jeugd kostbaar speelgoed van node heeft, maar: speelgoed dat is aangepast aan leeftijd en behoefte. Natuurlijk vindt men dat niet in een vloek en een zucht en zoals het met de meeste andere dingen gaat: „gauw effe” is een slecht etiket voor onze handelingen. Wanneer wij niet bij machte zijn iets aan te voelen van de ongebreidelde fanta sie van het spelende kind, zullen wij ook niet bij machte zijn iets aan te voelen van de fantasie van het spelende kind, zullen wij ook niet bij benadering kunnen bevroeden welk speelgoed het juiste is. Nederlands Minister van Buitenlandse Zaken, zijne excellentie minister Luns beeft onze NAVO-partners Engeland en West-Duitsland met klem gewaar schuwd tegen wapenleveranties aan Indonesië, omdat zij daarmee Soekar- no’s agressieve plannen tegen Neder lands Nieuw-Guinea in de kaart spe len. Van Engeland is het bekend dat dit land reeds diverse malen wapenleve ranties aan Indonesië heeft gedaan en dat het nog een compleet esquadron marinevliegtuigen zal sturen. Wat de bondsrepubliek betreft, de plannen tot leveranties lekten uit tijdens een ge houden ministerraad van de Westeu- ropese Unie, die een strikt vertrouwe lijk karakter droeg. Voor zover bekend heeft west-Duitsland nog geen oorlogs tuig aan Soekamo verkocht, maar er zijn redenen om aan te nemen dat de ze bondgenoot - na de VS en Enge land - van zins is Indonesië aan wa pens te helpen. De Britse minister Heath reageerde op de waarschuwen de woorden van minister Luns, dat Engeland aan onze belagers alleen maar politiewapens voor het herstel van de orde binnenslands levert en dat anders het communistische blok meer en zwaardere wapens zou leve ren. Wanneer we een en ander moe ten geloven, dan speelt Indonesië het westen en het oosten tegen elkaar uit. Door te dreigen met het vragen om communistische wapenleveranties, dwingt dit land onze bondgenoten tot het leveren van wapens, die een ern stige bedreiging voor Nederland vor men. Het mankeert er maar aan, dat we door de dreiging van deze rode wapenleveranties zelfs nog wapens aan Indonesië gaan leveren! Wij krijgen de indruk dat onze NAVO-partners zich weinig aan onze belangen gelegen laten liggen. die ter plaatse ontwikkeld werden door het bestuur van de FWH. Hij betrok in deze waardering ook mej. van Drimmelen die als maatschappe lijk werkster ook de bejaardensocië teit met raad en daad terzijde staat. In dit verband wees de burgemeester op de vele voorzieningen die er ge troffen zijn voor de bejaarden. Spr. betreurde dat het totstandkomen van het bestuur van bejaardentehuis nog maar niet wilde vlotten. Nog steeds worden besprekingen gevoerd. Ter wijl de bejaarden zelf genoeglijk in de sociëteit, ongeacht richting, gezel lig bij elkaar zitten en het uitermate goed kunnen vinden. De burgemeester merkte voorts op dat toch eerdaags een aanvang gemaakt zal worden met de bouw van 24 bejaardenwoningen. Spr. verheugde het dat er bij de be jaarden zelf zoveel activiteit ontwik keld wordt. En al worden de gebou wen voor de vergaderingen gratis ter beschikking gesteld, toch kosten deze middagen geld en spr. hoopte dat deze verkoopaktie de bejaardenkas weer voldoende zou bijvullen. Om half drie werd met de verkoopaktie gestart, waarbij direct een goede en gezellige belangstelling werd getoond voor de diverse stands en aardige attracties. Het resultaat van deze aktie is dat de kas van de bejaardenclub met het mooie bedrag van ruim 1.000,is verrijkt! Aan alle medewerkenden on ze dank. De grote verloting gaf de na volgende prijsuitslagen: 1456; 1537; 454; 842; 1347; 1881; 1820; 1135, 1282, 1707. De prijzen kunnen afgehaald worden bij mevr. Noteboom, Oranje laan 26. De Bond op woensdag 16 nov. jl. haar maande lijkse bijeenkomst in lunchroom van de Water. De heer P. J. Zonruiter uit Gouda, hield een lezing over drie beroemde vrouwenfiguren. Als eerste besprak hij het leven van Helen Keiler, een Ame rikaanse, die op zeer jeugdige leef tijd, doof, blind en stom werd. Onder leiding van Miss Sullivan, een onder wijzeres, zag zij kans toegelaten te worden tot de universiteit, waar zij haar graad behaalde. Als tweede be sprak hij de figuur van Elisabeth Frij, een koopmansvrouw uit Londen, die vooral getroffen werd door de vrese lijke toestanden in de vrouwengevan genissen omstreeks 1823 en op dit ter rein baanbrekend werk verrichtte. Na de pauze vertelde de heer Zonruiter over het leven van Gladys Aqeward, een uit Londen afkomstig arbeiders meisje, dat toevallig in aanraking komt het de Chinese Zending. Zij voelt het als haar roeping naar Nd. China te gaan en hoewel blanke vrouwen in dit deel van China helemaal niet ge wenst zijn, lukt het haar toch het ver trouwen van de bevolking te winnen en op volerlei gebied zegenrijke ar beid te verrichten. Na afloop dankte de vice-pres., mevr, van Dort Kroon-v. d. Stoel de heer Zonruiter voor deze zeer interessante lezing. GEJAAGD keek tante Lies haar boodschappenlijstje na. Ziezo, gelukkig Ze was er. Voor iedereen had ze wat. Hè hè, dat had heel wat voeten in de aarde ieder jaar, eer ze met al haar sinterklaasbood schappen klaar was. Maar nu was ze toch bizonder goed geslaagd voor iedereen. En gelukkig niet eens zo heel ver boven de geraamde kosten. Wacht, nog eventjes secuur kijken Met de vinger ging ze alle namen langs. En toen kwam ze aan Jantje, het vier jarig neefje. Och lieve help, daar had ze die kleine schat vergeten Vorige week donderdag had burgemeester C. A. van der Hooft ander maal de prettige taak een Koninklijke onderscheiding aan een inwoner te mogen uitreiken. Ditmaal was het aan de heer J. Mooyenkind, die na veertig paar als gas-fitter bij de gemeente werkzaam te zijn geweest, wegens pensioengerechtigde leeftijd afscheid nam van zijn werkkring. (Foto Sjaak Noteboom) Maandag 21 november 1961 zal bekend staan als een zwarte dag voor Neder land. In niet meer dan een half uur tijd namelijk tussen ’s avonds acht uur en half negen, voltrokken zich twee rampen in ons land, die aan niet min der dan negen personen het leven kostten, terwijl er minstens vier le vensgevaarlijk gewonden waren. Op slag van acht uur explodeerde bo ven een klein dorpje even ten oosten van Franeker een straaljager, die op een oefenvlucht was. De brandende wrakstukken vielen op een boerderij die in minder dan geen tijd als een fakkel brandde en waarbij het gehele gezin van zes personen om kwam, ter wijl de piloot van de straaljager even eens het leven verloor. Boe staan onze partners tegenover ons? 62| 1 42 12S 59 VEEL BELANGSTELLING VOOR DE HERV. JEUGDMEETING. Zaterdagavond werd in het Herv. Wijkgebouw weer een Jeugdmeeting gehouden. Deze avonden welke door enkele Herv. jongeren worden geor ganiseerd, mogen zich in steeds grotere belangstelling verheugen. Deze avond welke ditmaal onder leiding van de heer J. Jobse stond werd geopend met samenzang en een korte toespraak over de Zaligsprekingen. Daarna brachten enkele jongeren hun muzi kale gaven ten gehore. Verschillende muziekinstrumenten werden bespeeld o.m. Gitaar, citer, mondorgels en ook solo- en koorzang. Na de pauze werd met veel belangstelling geluisterd naar Ds A. Boertje uit Moerkapelle, die zijn ervaringen als legerpredikant vertelde. Op boeiende en soms gees tige wijze vertelde spr. iets over zjjn opleiding en werk onder de militai ren. De opleiding van een legerpre dikant is zwaar. Naast de gewone re- crutenopleiding wordt hem ook de or ganisatie van het leger bij gebracht. In de militaire dienst is een grote openheid. De legerpredikant is dé ver trouwensman van de militair. Het per soonlijk contact vindt op de meest uit eenlopende omstandigheden plaats. In de kerkdiensten, militaire tehuizen, op de ziekenzaal, maar ook in de cel. Het gaat bij de legerpredikant niet om zijn pakje of eens een jaar uit zijn ge meente te zijn, maar ook daar het Woord Gods te brengen. Prachtige kansen krijgt hij in de militaire dienst. Na dit referaat volgden nog verschil lende vragen. Ds A. Boertje sloot de ze leerzame en gezellige avond. ZONNEBLOEM-BAZAR GESLAAGD. De bazar, georganiseerd door het Zonnebloemwerk, deze week gehou den, heeft zich is een druk bezoex mogen verheugen. Een bedrag van 3.092,47 is het resultaat van deze aktie, waarmede het werk voor de zie ken en invaliden gesteund kan wor den. Zeker, een goede spaarrente - is een belangrijk punt. Maar wij kunnen U méér bieden: Renteberekening over het volle bedrag Uw tegoed blijft gemakkelijk opvraagbaar Jeugdspaarboekjes met 10 toeslag Bijschrijving van alle soorten pensioenen Goede service in alle bankzaken F

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1