SM Een week vol belangrijke zaken Het Sint hie&tcta^ee^t weet Mn fyeen wijken „SPIEGEL VAN DE WEEK” NIEUWS UIT ONZE WOONPLAATS Hoe leer ik ze verantwoordelijkheid dragen PUROL in huis! el et is 15 L-’K „RUBRIEK VOOR DE VROUW” Waddinxveen, Telef. 2238 Oranjelaan 9 et i Bel Bij Brand oooo Verschijnt elke vrijdag DE ROOYzs fotobedrijf Zorg dat u gezien wordt V DAM PO 1 'll ER VRIJDAG 2 DECEMBER 1960. 16e JAARGANG No. 805 Weekblad voor Waddinxveen 5 Adres redaktle en administratie: VERBOND VOOR VEILIG VERKEER METAAL EN HAAR. NIEUW GUINEA. HET IS NIET GEMAKKELIJK. en i OF 2103 Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer Inlichtingen bij Nesse 2 Telefoon 21 02 H U weet allang dat de kleinste fout jes in het verkeer dikwijls de groot ste ongelukken tengevolge hebben. Zo zou het kunnen gebeuren dat u (door uw beslagen ruiten) een voet- een drukke weg over te steken. Of ganger niet kunt zien, die probeert ’n achteropkomer die bezig is u op een autoweg in te halen. Of maar dat behoeven we tegen u niet te zeggen, want U zorgt er voor dat uw ruiten voor 100% doorzichtig zijn.. Want bedenkt: doorzichtig IS Voorzichtig. wakker, dat zul je zien! Moeder had er een zwaar hoofd in. Als de jongen met angst voor telaatkomen insliep, dan zou hij misschien erg onrustig slapen en met al dat vele huiswerk moest hij toch zijn nachtrust hebben. Vader kreeg gelijk. Joost kwam twee maal te laat op school en daarna nooit meer. Nu hij besefte, dat het alleen van hem afhing of hij op tijd was, nu kwam hij op tijd! 03 03 CZ3 fl "SS VOORAL IN VROEGER eeuwen heeft ons volk vele folklorische feesten gekend. Ze raakten echter stuk voor stuk in onbruik, iets waar de ontwikkeling van onze moderne tijd veel schuld aan draagt. Veel van die heus wel zinvolle feesten werden als onzin aan de kapstok der geschiedenis gehangen om nooit weer te worden aangekeken. Oh zeker, soms bleven ze als streek- feesten nog honderden jaren een kwijnend bestaan lijden, maar van nationale betekenis waren ze niet meer. met de Nederlandse regering. Dit blijkt namelijk uit de reacties van Indone sische zijde op dit onderhoud. Soebandrio, de minister van buiten landse zaken van Indonesië, dreigde: Nieuw-Guinea moet binnen twee jaar aan Indonesië worden overgedragen, anders zal dit Nederland duur te staan komen. Minister Luns, de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken legde er na het bezoek van Ab- doel Rahman de nadruk op, dat een eventuele UNO-commissie niet zou mogen oordelen over de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Deze souveriniteit en het zelfbeschik kingsrecht der Papoeas staan vast. Ab- doel Rahman zelf, ziet de zaak nog niet zo hopeloos in. Hij meent nog slechts aan het begin van zijn bemid delingspogingen te staan en komt in maart weer naar Nederland om verder te praten. 5-DAAGSE WERWEEK. Was in 1917 de firma J. van den Berg Zn. (Molenbouw), de eerste onder neming in Waddinxveen die de vrije zaterdagmiddag invoerde, thans is zij voor zover bekend, wederom de eer ste in deze gemeente, die toestemming heeft verkregen m.i.v. 2 januari 1961 tot de 5-daagse (45 urige) werkweek over te gaan. Het rommelt ook in de metaalnijver heid. In verscheidene bedrijven werd gestaakt. Bij de kappers is de kogel door de kerk: de tarieven werden hier en daar drastisch verhoogd om de be dienden een volwaardig loon te kunnen geven en de fooien zijn dezelfde maan dag afgeschaft. Als het publiek zich daar nu ook maar aan houdt. DE ZAAK GOES. Er is één folkloristisch feest, dat het niet minder dan ruim zestien eeu wen heeft uitgehouden en nog steeds springlevend is en dat is het sinterklaasfeest. Nog steeds rijdt de goede sint omstreeks begin de cember op zijn schimmel over onze daken en hebben de winkeliers een gouden tijd. Nog altijd kloppen de harten vol verwachting en ziet vrij wel iedereen uit naar die beroemde pakjesavond. Ja het sinterklaasfeest leeft nog in aller harten. Waarom eigenlijk zal men zich afvragen, is dit feest niet als zovelen andere als onzin opgeborgen De ware oor zaak daarvan zal wel altijd duister blijven, maar dat neemt niet weg, dat er wel factoren te noemen zou den zijn die er aan hebben meege werkt, dat dit feest nog altijd ge vierd wordt. Het gaat waarschijn lijk in eerste instantie om de pure humaniteit van dit feest. Ieder mens voelt in zijn diepste binnenste aan, dat deze Nicolaas de personifi catie van het GOEDE is. En zo een maal in het jaar wil men dat zelf ook wel eens beleven, het geluk ervaren van het spontaan geven, het zien van die blijde gezichten, al die dingen zijn belangrijke factoren die een rol spelen. Toch heeft het Sint Nicolaasfeest ook wel moeilijke tij den gekend. Laat hem zijn eigen boontjes doppen en als hij er dan eens tegenaan loopt dan is het zijn eigen schuld. Daar zal hij van leren, beter en grondiger dan dat jij altijd alles voor hem opknapt! Moeder lachte maar eens fijntjes en liet vader praten. Op een dag daa moeder zoals gewoonlijk aan de trap stond te roepen: Jóóóst, Jooost! Ben je op? Het is al zeven uur! Opstaan!, toen werd vader verschrikkelijk boos. En nou is het uit! decreteerde hij. Ik wil het niet meer hebben! Als die luie lummel van veertien jaar niet op tijd kan op staan, dan komt hij maar te laat. Van nu af aan wordt hij niet meer geroepen. Als hij dat eenmaal weet, dan wordt hij precies op tijd UW SINT NICOLAAS PRESENT 5 DAGEN VACANTIE VOOR EEN RHEUMAPATIENT. Onder dit motto voert het Nationaal Rheumafonds momenteel een aktie waarbij het publiek opgewekt wordt om gedurende de Sint Nicolaastijd iets voor de chronische rheumapatien- ten te doen. Door storting van een bijdrage, hoe groot of hoe klein dat doet er niet toe, op giro 324 van het Nationaal Rheumafonds te Den Haag kunt U er toe medewerken, dat dit fonds op Sint Nicolaas aan een aantal van deze pa tiënten kan mededelen, dat zij aan staand voorjaar 5 dagen kunnen ge nieten van een onder deskundige me dische leiding verzorgde vacantie. Een vacantie die voor deze mensen alles betekent. Hoeveel mensen er zullen meegaan, dat ligt geheel aan U. Giro 324 voor het Sint Nicolaas pre sent voor een rheumapatient. Zij zul len er U dankbaar voor zijn. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. FAMILIEAVONDEN. Nu het CNV ter plaatse een eigen ge bouw bezit voor haar werkzaamheden, en ook Werkende Jeugd zijn eigen thuis daar heeft gevonden; die dan te vens dit gebouw benut voor haar in stuif, die elke zaterdagavond haar deur opent voor de jeugd van Waddinxveen. Nu gaan zich steeds meer activiteiten ontplooien, en ligt het in de bedoeling om ook de CNV-leden van Waddinx veen gezellige onder-ons-avonden te bereiden. Elke eerste woensdag in de maand is er voortaan een zgn. familie avond. waar dan gelegenheid is om door spel, lezen en praten de CNV- band te verstevigen. Of dit zo nodig is, deze band verstevigen? Nee dat niet, een hechtere band is bijna niet denk- HOE OUD IS SINT TOCH heeft de goede oude Sint, dit alles doorstaan en is hij er nog steeds. Ja, oud is hij wel: niet min der dan zo’n zestien en een halve eeuw. Omstreeks het jaar 300 is na melijk te Patara in Lycië een jon gen van rijke ouders geboren, die Nicolaas heette. Reeds jong verloor hij zijn vader en moeder en erfde al hun bezittingen. Deze bezittingen heeft Nicolaas alle weggeschonken. Hij is zelf in een klooster gegaan, studeerde voor priester en werd nog zeer jong bisschop van Myra in Klein-Azië. Door zijn grote zacht moedigheid en liefdadigheid is hij bizonder populair geworden. Zijn roem van een waar Christen heeft hem al die eeuwen overleefd. De 6de december is zijn sterfdag en werd naar hem vernoemd. Wanneer Nicolaas zo’n bijzonder christen was en zijn feest dus een bij uitstek christelijk feest, dan zal menigeen zich ongetwijfeld afvra gen hoe die verschillende merk waardige elementen van heidense orgine in zijn feest zijn terecht ge komen. De oorzaak hiervan is, dat in de eerste eeuwen na onze jaar telling waarin het feest ontstaan is, het volk wel christelijk was gewor den, maar er toch nog veel neigin gen tot het oude heidense geloof aanwezig waren. Deze heidense symboliek werd dan rustig in een christelijk feest ingeweven en men zag daar geen kwaad in. Het is niet gemakkelijk voor ouders en zeker niet voor moeders om niet te zorgen, om niet te trachten al wat moeilijk en onaangenaam is, af te wenden van hun kroost en toch is dit precies wat wij wel moeten doen: wij moeten ons in zoverre begaan. Wij moeten onze kinderen die verantwoor delijkheid laten dragen, die met hun leeftijd overeenkomt. Niet voorkomen, niet het pad effenen, en niet vervelende gevolgen bij voor baat trachten af te wenden, doch de gevolgen van het eigen gedrag on het eigen hoofd laten neerkomen. Dat is moeilijk, maar dat is opvoeden en wie u ooit heeft trachten wiis te maken, dat opvoeden gemakkelijk is en dat kinderen zo maar vanzelf tot even wichtige, behoorlijke mensen opgroei en, die weet er niets van! Elly Martins. HEIDENSE ELEMENTEN. Hoe kwam de volksverbeelding er toe Sint Nicolaas op een paard over de daken te laten rijden, hem door schoorstenen te laten gluren en met kettingen te laten rammelen? Dat zijn toch echt geen handelingen voor een bisschop? De verklaring is dat voor hem er een figuur was die wel enige gelijkenis met hem ver toonde en die van heidense oor sprong was. Deze heidense figuur is in het feest van Sinterklaas blijven voortbestaan. Het was een godheid, die bij de opkomst van het chris tendom moest wijken. Het betrof hier de germaanse oppergod Wodan die gehuld in zijn onzichtbaar ma kende hemelman tel, gezeten op zijn wolkenschimmel Sleipnir en met zijn speer (staf) in de hand, de ronde deed en geschenkenbezorgde. Zijn raven (zwarte pij ten) hielden hem op de hoogte van de gedragin gen van de mensen beneden op aarde. Wodan was een luchtruiter, dat verklaard het dakenrijden van Sint Nicolaas. De germaanse god maakte bij zijn rondritten veel la waai (kettingen), vandaar dat de goede Sint soms ook luidruchtig zich aandient. Wat de schoorsteen betreft, deze was van ouds verbin dingsweg tussen het geestendom in de lucht en de mensen op aarde. Ook gebruiken als klaarzetten van hooi en wortels voor het paard zijn ontleend aan Wodan (offers). Dit alles is dus het gekerstende deel van de germaanse godenverering Ongetwijfeld zal het Sint-nlcolaas- feest zich ook in de toekomst nog weten te handhaven, want een feest, dat zo diep in de volksziel ge worteld is, is onverwoestbaar Jongeren van 15 t/m 20 jaar kunnen ook nu beginnen met Spaarplan De Zilvervloot". Je spaart dan met dubbel profijt- De leden van d Tweede Kamer heb ben duidelijk gedemonstreerd hoe Ne derland denkt over de „verschrijvin gen in Goes. De heer J- Smallenbroek stelde dit wel zeer duidelijk toen hij zei: „Men noemde de knoeierijen in de gemeentelijke administratie verschrij vingen. Jawel, bedragen beschikbaar gesteld voor doel A werden zonder toestemming gebruikt voor doel B en toch onder doel A geboekt. Dat heet in klaar Nederlands fraude. Dit is een stuk bestuursbederf, dat het respect voor een integer overheidsbeleid in Nederland heeft aangetast. Ook nam de kamer aan, dat de controle in de provincie Zeeland heeft gefaald. De minister van binnenlandse zaken heeft de burgemeester van Goes voorlopig heen gezonden. De wethouders traden uit eigen beweging af. De minister deelde de Kamer mede, dat deze hele affaire tot de grond toe zal worden uitgezocht. SOCRATES ROLT VERDER. De failliete miljoenenfinancier Nico laas den Besten is in het Amsterdam se huis van bewaring in gijzeling ge nomen op grond van het feit, dat hij niet voldoende inlichtingen wilde ge ven over de activa in zijn faillissement. Ongeveer gelijktijdig is de ex-com- pagnon van de heer Den Besten, de heer Jolle Jansma, gearresteerd op schuldiging van oplichting, subsidair verduistering. Het vermoeden gaat uit naar de verduistering van enige mil joenen, die in het buitenland in vei ligheid zouden zijn gebracht door mid del van de organisatie De Heilige Daad, een van die fantastische orga nisaties ontsproten aan de fantasierij ke breinen van de stopsterren in deze affaire. De huidige situatie met de voetbaltoto acht de minister van justitie mr A. C. W. Beerman, niet gelukkig. Anderzijds constateert hij evenwel in zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Ka mer, dat de voetbalprijsvragen, welke onder de onlangs verleende vergun ningen worden gehouden, in de prak tijk tot dusver een bevredigend ver- Het georganiseerde overleg over de politiesalarissen heeft weer niet tot resultaat geleid. In de besprekingen met de minister van binnenlandse za ken, mr E. H. Toxopeus, is wederom gebleken, dat deze persoonlijk wel be reid is de aanbeveling te volgen van de commissie-Boot (functiewaardering voor de politie), maar dat de minister van financiën, prof, dr J. Zijlstra, daartegen overwegende bezwaren blijft koesteren. Terwijl een gemiddelde salarisverho ging werd aanbevolen van 80,per maand, blijft de regering op het stand punt staan, dat voorlopig een onge makkentoeslag van 40,voldoende is. Dit laatste vloeit voort uit het feit, dat minister Zijlstra niet meer dan 16 a 18 miljoen beschikbaar wil stellen voor de algehele verhoging van de bezoldiging van de politie. Later deelde minister Toxopeus echter mede, dat hij nieuwe voorstellen tot salaris verbetering voor de politie binnenkort zal indienen. dingen incidentele vergunningen voor veronderstelt. Op een doorlopende huidige artikel 3 In het geschil om Nieuw-Guinea staan Nederland en Indonesië nog even ver bitterd tegenover elkaar als vóór het gesprek van de premier van de Malei- se federatie, Tenkoe Abdoel Rahman, maar, maar de kans op verslapping blijft nu eenmaal altijd, en daarom meende WJ er goed aan te doen hun oudere vriendinnen en vrienden te helpen om deze mogelijke verzwak king te voorkomen! De eerste van de ze avonden is a.s. woensdag 7 dec. om half acht, en onze verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen, want wij ver wachten een groot deel van de familie CNV uit Waddinxveen op Dorpsstraat 50 aWerkende Jeugd ontvangt u gaarne! OPDACHT TOT BOUWEN VAN 6 WONINGEN. De firma J. van den Berg Zn (Molenbouw) heeft aan de Aannemers firma P. Rehorst opdracht gegeven tot de bouw van 6 woningen in de Put- tepolder. Deze woningen zullen in hoofdzaak bestemd zijn voor nieuw aan te voeren personeel. Politiesalarissen blijven laag; Kappersbedienden op vast loon; Schoon schip in Goes; Waar zijn de miljoenen van Socrates Naar nieuwe loterijwet; Wat gebeurt er met Nieuw-Guinea WEG MET SINTERKLAAS In de zeventiende eeuw heeft het feest het wel bizonder moeilijk ge had. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in de reformatie. Trouwe volgelingen van de hervor ming zagen in het sint-nicolaasfeest een zuiver rooms feest van de hei lige Nicolaas en dat moest in een hervormd land als Nederland ver boden worden. De stedelijke over heden deden daar aan mee. Ver scheidene stadsbesturen stelden verbodsbepalingen in, vooral met betrekking tot de toen in zwang zijnde „Sinterklaasmarkt”, waar op Sint Nicolaasavond de geschenken werden gekocht. Een Amsterdamse keur van 1613 verbood in december het plaatsen van kraampjes op de Dam, omdat er goederen werden verkocht, „die men de cleynen dyets maeckte dat Nicolaes hun luyden gaf”. De bepaling was zeer streng, zo zelfs dat er niet alleen een boete stond op het plaatsen van zo’n kraampje, maar ook was er een boete bepaald voor hen die er koch ten Het merkwaardige is wel, dat het volk er zich weinig of niets van aan trok en het feest in ere bleef houden. De kerkeraden hadden trouwens nog meer bezwaren. Zoals wij dat later ook konden lezen in de Ca mera Obscura, was het gewoonte om op de avond voor het feest ten huize van bakker een verguld - avondje te houden, waar de jonge lui, de vrijers en vrijsters bijeen kwamen om gezamenlijk de bakker met zijn verguldwerk te assisteren. Diverse kronieken vertellen ons, dat het op zulke avondjes bizonder vrolijk toeging, ja dat er zich soms wel eens excessen voordeden, die beslist niet getolereerd konden wor den. VERLOTING TEN BATE VAN HET CNV-HUIS. De verloting ten bate van het CNV- huis Waddinxveen vindt plaats a.s. za terdag van half negen tot 9 uur in genoemd gebouw aan de Dorpsstraat. Indien onze burgemeester niet verhin dert is zal hij de trekking houden. Daar echter de verkoop der loten niet volledig is en wij weten dat lang niet ieder in Waddinxveen van loten voor zien is, is de mogelijkheid niet uitge sloten dat wij a.s. zaterdagmiddag met een stand aan de brug zijn om u allen de kans te geven deze loten a 0,10 per stuk toch nog in bezit te krijgen. Indien u ons niet aan de brug ziet, neem dan de gelegenheid te baat om vanaf 7 uur in het CNV-huis de laat ste verkoopuren te benutten. Een ra dio, autoped, elektr. koffiemolen en verder mooie prijzen zijn uw kansen. Tot 8.30 uur, 3 dec., dan is uw kans voorbij ook, loten op Kerkweg 76 leplaan 22. tijk tot dusver loop hebben. Daarom wil de bewindsman de hui dige praktijk continueren. Hij stuit daarbij echter op de moeilijkheid dat artikel 3 van de Loterijwet - de basis voor de gegeven vergunningen - blij kens zijn geschiedenis en zijn bewoor- Joost was de oudste van een prettig en gezellig gezin met vier kinderen. Standjes en onenigheid kwamen daar maar hoogst zelden voor en echte ru zie was er volkomen onbekend. Een harmonisch gezin waaraan menigeen een voorbeeld nam. Joost bewonderde zijn vader geweldig. Vader was heel duidelijk de baas in huis, maar op een heel goede manier, hij bezat een rus tig gezag, waar iedereen zich vanzelf bij neerlegde. Moeder werd door Joost verafgood. Want zij was de lieve, zorgende, har telijke spil, waar het hele gezin om draaide, altijd in de weer voor de an deren, zonder ooit rekening te houden met eigen genoegen of gemak. Joost wist, dat moeder - wier lieveling hij was - altijd voor hem klaar stond en dat zij altijd voor hem in de bres sprong als hij met zijn zorgeloze, luchtige aard het er weer eens lelijk bij had laten liggen. Vader schudde soms het hoofd. Loop die jongen toch niet met alles achterna, zo leert hij nooit eigen verantwoordelijkheid dra gen! placht hij te zeggen. Je bederft hem tot in de grond Hij drijft hele maal op jou! Vader had gelijk, want door blindelings er op te vertrouwen, kende Joost ge enenkele verantwoor delijkheid. EIGEN BOONTJES DOPPEN. Als u ’s ochtends in uw (koude) auto stapt, de (koude motor met moeite op gang brengt en dan zon der meer wegrijdt, heeft u waar schijnlijk een belangrijk ding ver geten. Hoe staat het met uw ruiten? Hebt u er aan gedacht dat beslagen of bevroren ruiten u in het verkeer noodlottig kunnen worden Wan neer u straks aan een politieman moet uitleggen hoe het kwam dat u niet kon zien wat er achter u gebeurde, kunt u zich niet op be slagen ruiten beroepen Als het buiten koud is, beslaat een ruit nu eenmaal gemakkelijk. Met een goed werkende autokachel met voorruitverwarming (defrooster) zult u daar minder snel last van nebben. Het verdient voorts aanbe veling uw ruiten te behandelen met een anti-condenspreparaat en daar bij de zij- en achterrruiten niet te vergeten. Tenzij de air-conditioning van uw wagen honderd procent is, zult u een raampje open moeten houden, vooral als er zich meerdere per sonen in de auto bevinden. Dit is overigens ook wel raadzaam in ver band met het eventueel binnen dringen van benzinedampen. Bevroren ruiten krijgt u weer schoon door een spons en lauw wa ter. Wel dient u de ruiten dan goed droog te zemen, omdat een natte, ruit onmiddellijk weer bevriest. Overigens zijn er ook chemische preparaten in de handel om het euvel van bevroren ruiten te ver helpen. U knijpt even in de flacon en de vloeistof maakt de ruit in een oogwenk weer doorzichtig. De be- vriezingsaanslag kan op deze ma nier gemakkelijk verwijderd wor den. Dik beslagen winkelruiten, Drukke boodschapdoende ma’s, Overwerkte winkeljuffers: ’t Is de week van Sinterklaas. Overvulde etalages, Lichten, lichtjes, talloos veel, Platgedrukte kinderneuzen, Arme-kinders-luchtkasteel. ’n Elektrieke trein (u weet wel) Is de hartewens van Jan; (Jan’s moe vraagt voor Jan een [broekje, Want hij heeft er haast geen an). Borstplaat gaat weer hoogtij vieren, Speculaas flirt met banket, Duizend Jacob Catse pennen Worden in bedrijf gezet. ’t Ongerijmde rijmwoord rijmt toch, ’t Is de waanzin, die het wint, Wellicht komt er zelfs een dichter, Die op Weesp een rijmwoord [vindt. Deze week wordt ieder anders, Zelfs een saaie Piet doet dwaas; Alle kind’ren worden snoesjes, Want straks is het Sinterklaas. Week van ouderwetse vreugde, Week, waarin de mensheid leert, Dat het héérlijk is te géven, (Of is ’t leuker: omgekeerd?) CLINGE DOORENBOS. S# en p‘jn we9’ «E W W® wrijven met een bepaald doel het vërlenen van vergunning is het niet afgestemd. Voorts is daarin geen grondslag te vinden voor het (voor de praktijk noodzakelijke) beperken van een doorlopende vergunning tot één instelling. Tenslotte levert de eis, dat de prijzen niet in geld of geldswaar dige papieren mogen worden uitge keerd, een praktische hindernis op. De minister meent de beste oplossing te zien in een geheel nieuwe loterijwet, waarvoor hij de nodige stappen zal ondernemen. mist

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1