Wat zegt zwarte Piet MAX VOOR EEN ST. NICOLAAS ESSO PETROLEUM de haardolie met het hoogste rendement méér warmte minder roet zuini.z DE FISCUS ais- fcuitofctsfyast v; Freddy Fox De avonturen van i Ingebruikneming sportveld Kanaaldijk 4 £atu/- en. I Kort Sint Nicolaas verhaal BI ■cha: I N< za OLIEHANDEL G. v. OMMEREN r S( PAGINA 7 VRIJDAG 2 DECEMBER 1960. WEEKI WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN 1. 2. 3. 4. I Sl 33 15 3 24 56 hem: Flinke Tl ZI 1/ Esso (Wordt vervolgd) Tt MELKREINIGEN VOLGENS NIEUW SYSTEEM. 69 71 72 73 43 46 47 48 12 13 DORPSSTRAAT 32 WADDINXVEEN M Q Ai ZJ S( S( Horizontaal: heilige oogholte knolgewas zangstuk list sportartikel vr. munt geogr. aanduiding (Eng.) Het laat zich aanzien, dat de vee houders in ’t algemeen voor dit nieuwe systeem van melkreiniging veel belangstelling zullen tonen. Het levert alleen maar voordelen op en is dus economisch verant woord. Bij een goede oplossing ontstaat op de nummers 10. 29, 46, 67 zontaai een toepasselijke zin voor 5 december. kon verdwalen. Toen Freddy een poos had staan kij- Steeds wordt de leverancier van melk er op gewezen, dat zijn pro duct aan de eisen van hoogste rein heid moet voldoen, wil hij hiervoor ook de hoogste prijs ontvangen. Van het grootste belang is ’t dus, dat hij tracht te bereiken, dat zijn melk aan de fabriek - vooral wat reinheid betreft - in klasse 1 terecht komt. Voor een bedrijf kan dat, gerekend over een geheel jaar, zeer belang rijke financiële voordelen opleveren Het is evenwel niet zo eenvoudig, om melk van de hoogste kwaliteit af te leveren, vooral omdat de ge bruikelijke manier van teemsen geen vlotte en doeltreffende me thode genoemd kan worden. PEDI 1 21. Je zult al wel begrepen hebben, dat het Freddy was, die de auto van de rovers had vernield en nu met de gestolen wagen naar Sneeuwstad reed. Zingend zat hij achter het stuur. Hij had pret voor tien, dat hij de dieven zo mooi beetgenomen had en was nu vol goede moed, dat hij nog op tijd in Sneeuwstad zou komen om de boot te halen. De hele nacht reed hij door. Slaap had hij niet, want hij had in de trein immers al geslapen. Tegen de morgen bereikte hij Sneeuw stad. Eerst ging hij naar het politie bureau, waar hij zijn avonturen in geuren en kleuren vertelde. De agen ten gingen direct naar het huis van de rovers en Freddy haastte zich naar de boot. Hij was juist op tijd. Nauwe lijks was hij aan boord of de boot voer af. Langzaam verdween de stad, die nu haar naam wel eer aandeed, want alles, zover het oog reikte, lag onder een dik pak sneeuw. Het zuiver inkomen moet minstens f 7.400,zijn; Het bruto inkomen uit dienstbe trekking moet minstens 7.400, bedragen; Het andere inkomen (bijv, bijver diensten, renten e.d.) moet meer dan f 200,zijn; Gedurende langer dan een maand moet meer dan een dienstbetrek king tegelijk vervuld zijn. In dit geval moet de zuivere opbrengst van de tweede dienstbetrekking (loon min kosten van verwerving) tezamen met de neveninkomsten (bijverdiensten, renten e.d.) meer dan 200,— bedragen. Voor de inkomstenbelasting wordt het inkomen van de gehuwde vrouw als inkomen van haar man beschouwd. Aan de vierde voorwaarde is dus ook voldaan als de vrouw na de huwelijks datum nog langer dan een maand blijft doorwerken en het salaris dat na de trouwdag nog wordt ontvangen en 78 hori- ken naar de verdwijnende stad, kwam er een meneer op hem af. Een meneer met een prachtig pak, met gouden tressen op de schouders. Hij wees Freddy het kamertje (hut noemde de meneer het) waar Freddy de drie da gen op het schip zou wonen. Het eer ste wat Freddy deed, toen hij alleen was. was zijn winterkleren uit zijn koffer halen en die aantrekken, want het was hier al aardig koud. Met zijn dikke kleren wilde hjj weer naar het dek gaan, maar hij kreeg opeens een raar gevoel in zijn maag. Hij dacht, dat het van de honger kwam, want het was al weer lang geleden, dat hij gegeten had. Het gebeurt in de praktijk nogal eens, dat er zelfs geen tijd is om te zeven, omdat het te lang duurt. Met deze nieuwe vinding behoeft men dit niet meer na te laten, want in slechts 30 seconden is het moge lijk om 30 liter melk te reinigen. 1 2 5 6 7 8 11 13 14 dus (Eng.) 15 verbinding 17 opera 19 schrijfbehoefte 21 voorzetsel 22 meisjesnaam 23 bijb. naam 25 ik (lat.) 27 flink 28 de somma van 31 muziekterm 32 voegwoord (Fr.) 33 voorzetsel 36 te zijner plaatse (lat.) 37 vers 38 verlaagde toon 39 41 eens van terzijde op. De Sint was dik ker geworden dit jaar, vond hij. Jan pakte zijn geschenk uit en hij viel bijna om van verbazing. Een schitte rende trein, compleet met rails, een station en overweg, dat was nog eens een prachtig cadeau! Dank u wel Sint Nicolaas, stamelde hij verlegen. Oh ja, en laat ik je vriend niet vergeten, want die heeft toch ook wel erg zijn best gedaan vind ik, zei de Sint. Piet geef dat andere pakje eens aan. De zwarte knecht dook diep in ,de zak en haalde er een pakje uit. Maak dat maar eens open jonge vriend, zei de oude man. Vlug maakte Jan het pakje open en zie daar kwam een grote met worst te voorschijn. Het leek wel of Max begreep dat die voor hem was, want luid blaffend kwam hij aanhol len. De Sint had weinig tijd, want hij moest ook nog bij andere kinderen zijn. En dus nam hij vlug weer af scheid. Natuurlijk mocht Jan nu nog wat langer opblijven en dadelijk leg de hij de rails uit en ging spelen. Toen het treintje over de spoorstaven den derde lag Max tevreden op het kleed en keek dat rare knorrende ding ver wonderd na. gesteld wat al of niet tot het belast bare loon behoort, voor welke kinde ren aanspraak op kinderaftrek bestaat. Ei’ zijn echter ook verschillen. Een daarvan in de peildatum waarop voor het eerst met bepaalde omstandighe den rekening wordt gehouden. Zo wordt bij dé berekening van de loon belasting de kinderaftrek bepaald naar de toestand bij de aanvang van het kalenderkwartaal. Het aantal kinde ren op 1 januari, 1 april, 1 juli en 1 oktober is dus beslissend. Bij de be rekening van de inkomstenbelasting wordt de toestand bij het einde van het kalenderjaar in aanmerking geno men. Ook de overgang van tariefgroep I (du ongehuwden) naar tariefgroep II (de gehuwden zonder recht op kin deraftrek) is verschillend geregeld. Voor de loonbelasting geldt de toe stand op het moment van de uitbeta ling van het loon. Voor de inkomsten belasting is weer de toestand aan het einde van het jaar beslissend. En door dit laatste is dan de mogelijkheid van teruggave van loonbelasting gescha pen. Iemand, die in loondienst is ei» in de loop van het jaar trouwt, heeft gedurende een deel van het jaar, na melijk tijdens zijn ongehuwde staat, loonbelasting betaald naar het hoge tarief voor ongehuwden. Voor de in komstenbelasting wordt hij echter aan geslagen in tariefgroep II. Met de aan slag in de inkomstenbelasting wordt de ingehouden loonbelasting verre kend, zodat de aanslag negatief kan worden. Het terug te geven bedrag is groter, naarmate de loonbelasting langer volgens tariefgroep I is inge houden, dus naarmate men in het ka lenderjaar langer ongehuwd- is ge weest. Uit het voorgaande is ook duidelijk geworden, dat men de hier besproken teruggave alleen krijgt als een aan slag in de. inkomstenbelasting wordt opgelegd. En daarvoo komt lang niet ieder, die in dienstbetrekking is, in aanmerking. Men moet daarvoor nl. Gelukkig worden steeds nieuwe ontdekkingen gedaan, waardoor het thans mogelijk is, een produkt af te leveren, dat aan de hoogst gestelde eisen van reinheid voldoet. Een be langrijke vinding is nl. een appa raat, dat de naam heeft van V.P. 1, hetgeen betekent Vuilheidsproef klasse 1. Het apparaat laat met be hulp van de vacuumpomp van de melkmachine, vacuum ontstaan in de melkbus, terwijl de teems op de bus is geplaatst. Als gevolg van de ze onderdruk, wordt de melk in enkele ogenblikken tijds door de zeef met watten gezogen. Het ge bruik van dit apparaat heeft bewe zen, dat de melk nu veel schoner uit de bus komt dan ’t geval is bij het normale zeven en wat de vuil heidsproef betreft, dus gegaran deerd klasse 1 melk geleverd wor den. Bovendien duurt de thans ge bruikelijke methoden van teemsen veel langer, zodat een belangrijke tijdsbesparing wordt verkregen. hond en een goede vriend! zei vader. I Die winkelier had je toch wel iets voor je hulp kunnen geven! Jan haal de zijn schouders op! Hij zou het te gen Sint Nicolaas zeggen, vertelde hjj. Vader en moeder keken niet begrij pend. Ze spraken er niet meer over. De tafel werd afgeruimd en vader ging bij de kachel zitten en stopte zijn pijp. Jan nam een boek, dat hij uit de bi bliotheek had geleend en ging nog wat lezen. Na een poosje kwam moe der uit de keuken. Jan het is bedtijd jongen, kom naar boven! Ja, ik ga zo, antwoordde de jongen. Het was ook net zo spannend in het boek. Onge duldig bleef moeder naast hem staan. Ze pakte hem bij zijn schouder: Kom jongen, morgen is er weer een dag hoor! Nauwelijks had moeder dat gezegd, of er werd hard aan de bel getrokken. Wie kan dat nu zijn? Verwonderd ke ken vader en moeder elkaar aan. Op haar pantoffels slofte Jans moeder naar de deur en deed open. Ze viel zowat achterover van verbazing, daar stonden Sint Nicolaas en zwarte Piet. Mogen we even binnenkomen? vroeg de goede Sint. Ja natuurlijk, ant woordde moeder verwonderd. Bent u hier niet verkeerd? infomeerde ze nog voor alle zekerheid. Neen, ik moet bij Jan zijn en bij zijn vriend de hond Max, stelde Sint Nicolaas vast. Oh, dan bent u hier goed, zei ze, terwijl ze de goedheiligman en zijn knecht voor ging naar de kamer. Natuurlijk zaten vader en Jan helemaal verbaasd te kijken toen ze moeder met de gasten zagen binnenkomen. Zo jonge vriend, sprak de goede Sint tegen Jan. Wat heb ik van jou ge hoord? Jij hebt vanmiddag samen met je hond Max een dief gepakt hè. Ze hebben het mij verteld en toen dacht ik zo, kom ik moest die Jan en zijn hond maar eens gaan opzoeken en een kleine verrassing brengen. Jan voelde dat hij een kleur kreeg. Dat was even wat! Zwarte Piet maakte de zak open en haalde er een groot pak uit. Kijk eens jongeman dat is voor jou! Met trillende handen nam Jan het pak aan. Hij kon het nauwelijks open krijgen. Vader nam inmiddels de goede Sint Vertcaal: 1 nare lucht 2 stukje karton naam van verschillende riviertjes 4 lekkernij 5 tocht 8 bevel 9 pers. vnw. 10 vragend vnw. deel v d- mast germ, godheid 14 pl. in België 16 gezichtsharen 18 land in Azië 20 ontkenning 23 werpstrik van adel 26 klaar 27 hoofddeksel 29 soort groet 30 lidwoord (Fr) 34 zeemacht 35 Eng. drank 40 jongensnaam 41 langwerpig rond 42 aanzien bijwoord van tijd deel van het dak drank strafwerktuig van Zwarte Piet 51 gewicht 52 bekende heilige 53 lekkernij 54 de somma van 55 smalle strook verzoek 57 pl. in Nederland 58 goud (Fr) 61 het romeinse rijk 66 keizerkoninkrijk (afk.) riiksgrens (afk.) gids voedsel zangnoot 75 deel van een huis 79 vogel 80 pers, vnw 84 niet sterk 86 tjjdvak Het is algemeen bekend, dat er een mogelijkheid1 bestaat om over het jaar waarin men trouwt, een gedeelte van de in dat jaar reeds betaalde loonbe lasting terug te ontvangen. Uit enkele brieven, die wij van jongelui met trouwplannen ontvingen, bleek ons echter, dat men de finesses van de regeling niet kent, zodat men niet weet op welke wijze de teruggave kan worden verkregen. Het lijkt ons daar om nuttig om aan dit onderwerp een artikel te wijden, temeer nu tegen het einde van het jaar dit probleem ac tueel is. Om te beginnen moeten wij dan eerst vaststellen dat het geval zich niet in de sfeer van de loonbelasting, maar in die van de inkomstenbelas ting afspeelt. De loonbelasting is een voorheffing op de inkomstenbelasting. Voor de berekening van beide belas tingen gelden daarom in vele geval len gelijkluidende bemalingen. Dit is bijvoorbeeld het geval als wordt vast- Het ligt in de bedoeling op zaterdagmiddag 10 december a.s., des middags te 2.15 uur het onlangs gereedgekomen sportveld aan de Kanaaldijk in gebruik te nemen. Vanzelfsprekend zal aan deze gebeurtenis enige luister wor den bijgezet, omdat immers één sportveld meer al veel betekent voor onze gemeente waar zo n groot tekort aan bespeelbare velden is. De opening zal worden verricht door burgemeester C. A. van der Hooft. Daarna zullen twee elftallen samengesteld door en uit alle plaatselijke voetbalver enigingen voor het eerst tussen de nieuwe lijnen komen om el kaar te bestrijden. De plaatselijke muziekvereni gingen is gevraagd om enige muzikale omlijsting van de plechtigheid zorg te dragen. In ons volgend nummer hopen wij op deze feestelijke gebeur tenis nog terug te komen. Wij geven u dan tevens de samen stelling van de beide elftallen. winkel holde een man en vlak achter hem kwam-de winkelier naar buiten die schreeuwde: Houdt de dief! Het kwam zo onverwacht, dat niemand direct begreep wat er gebeurde. De mensen bleven staan, de kinderen ke ken geschrokken om. Maar inmiddels holde de dief snel de straat uit. De winkelier, een kleine dikke man, kon niet zo hard lopen en het was zo te zien, dat de man de dief nooit zou kunnen pakken. Jan was ook ge schrokken, maar ineens kreeg hij een idee. Kom Max schreeuwe hij tegen de hond en zo hard als zijn jonge be nen hem konden dragen, holde hij achter de dief aan. De hond dacht dat Jan wilde spelen en holde met hem mee. De jongen liep zo hard als hij lopen kon en hield tussen al de men sen in de drukke winkelstraat angst vallig de dief in het oog. Daar vluchtte de man een stil zijstraatje in. Nu zag Jan zijn kans schoon. Hij rende met Max de hoek om en riep tegen de hond: Max pak ze! Hij wees op de man. Meteen was Max niet meer de vrolijke speelse hond. Als een kanons kogel rende hij achter de dief aan en pakte hem bij zijn broek. De man, die hierop niet bedacht was, struikelde en viel op de grond. Woest grommend hield de hond vast. Jan was er nu ook vlug bij. Maar wat moest hij te gen die man beginnen? De dief sloeg de hond zo hard als hij kon om te grachten los te komen. Maar MJax hield vol. Hou vast, Max! brulde Jan en steeds maar weer keek hij om naar de hoek van de straat om te zien of er hulp kwam opdagen. Ja hoor, daar kwam de dikke winkelier de hoek om rennen en achter hem een aantal men sen en - een agent. De dief was nu snel overmeesterd en werd naar het bureau gebracht. Jan zat op zijn hurken bij de_hond, streelde hem en prees hond hoor! Brave Max! De winkelier kwam on hen toe. Zo, zei hij, jij bent een flinke jongen zeg en je hebt een fijne hond! Als jullie de dief niet gepakt hadden, dan was hij zeker ontsnapt. Terwijl ik het druk had in de winkel met al mijn klanten, heeft hii kans gezien de kas te stelen en daar zat nog al wat in, weet je! ratelde de man door. Zeg luister eens, hoe heet jij en waar woon je? vroeg hij aan Jan. De jongen ver telde wie hij was en waar hij woonde De kleine man keek hem eens van top tot teen aan en schudde zijn hoofd. Lachend zei hij: Ik zal aan Sint Nico laas vertellen hoe dapper jij en je hond zijn "geweest misschien brengt hij wel wat voor jullie mee. Toen draaide hij zich om en trippelde de straat uit. Jan keek hem na en haalde zijn schouders op. Hij zal het aan Sint Nicolaas vertellen, lachte hij schamper. Kom Max, we gaan weer! Langzaam slenterden ze naar huis. Vader en moeder waren er ook en de boterham stond te wachten. Onder het eten vertelde hij trots wat Max had gedaan. Ja, jongen, dat is een flinke bos geogr. aanduiding 42 bijwoord 43 nummer (afk.) 44 voegwoord (Fr) 48 vogeleigenschap 49 meisjesnaam 50 dus (lat.) 52 boom 56 deel v.e. huis 59 verstand 60 elk 62 dunne 63 zangnoot 64 noordpool (afk.) 65 boom 68 vluchtheuvel 70 vloerbedekking 73 lidwoord 74 bar 76 zangstem 77 godsdienst 81 visnet 82 gissen 83 lidwoord (Fr) 84 de oudere 85 plant 87 tijdperk 88 snelle greep wordt 100,— afgetrokken. Voorbeeld 2: Als vorens, huwelijksda tum echter 15 december 1960. In dit geval wordt na de trouwdag niet ge durende langer dan een maand door man en vrouw gelijktijdig een dienst betrekking vervuld. Ook aan de an dere voorwaarden is niet voldaan. Dus geen aanslag in de inkomstenbelas ting. Voorbeeld 3: Salaris van de man 500, per maand, van de vrouw 125,per maand. Rente spaarbank van de man over 1959 150,Trouw dag 28 november 1960. Behalve het salaris van de man bestaat diens zui ver inkomen in 1960 uit: rente spaar bank 150,(rente over 1959 is in komen in 1960 omdat deze rente in 1960 rentedragend is geworden) en sa laris echtgenote nette 150,(name lijk twee maal 125,min 100, Na de trouwdag wordt immers het salaris van de vrouw over november en december ontvangen. In dit geval is aan voorwaarde vier voldoen, na melijk langer dan een maand tegelijk twee dienstbetrekkingen en inkomen uit twee betrekkingen plus rente, te zamen meer dan f 200, Voorbeeld 4: Salaris van de man 500,per maand. Bijverdienste als avondboekhouder 200,rente spaarbank 50,De neveninkom sten zijn meer dan 200,—, zodat dus een aanslag wordt opgelgd. Tenslotte rest nog de vraag op welke wijze de hier besproken teruggave wordt verkregen. Daartoe moet in de maand januari 1961 een aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting worden aangevraagd bij de Inspectie der Be lastingen. Als dit na ontvangst, vol ledig ingevuld wordt ingeleverd, komt de zaak vanzelf in orde. Wel moet daarbij enig geduld worden uitgeoe fend, omdat de eerste aanslagen pas in de maanden juli/augustus worden opgelegd. Wij hopen dat met het voor gaande vele vragen zijn beantwoord. Het is dus mogelijk om de trouwdag zo te kiezen, dat de fiscus op de re ceptie aanwezig is als een welkome gast, die niet met lege handen komt. D] W hoger is dan 300, Met enkele voorbeelden willen wjj de gang van zaken verduidelijken. Voorbeeld 1.: Bruto salaris van de man 400,per maand. Bruto sala ris van de vrouw 250,per maand. Trouwdatum 15 november 1960. De vrouw blijft ook na het huwelijk in dienstbetrekking. Het zuiver inkomen is nu: 4.800,min 100,is 4.700,— plus f 500,— min 100,— is 400,—. Totaal 5.100,—. Na de huwelijksdatum zijn gedurende langer dan een maand gelijktijdig twee dienst betrekkingen vervuld. Het netto-in- komen uit de tweede dienstbetrekking, namelijk die van de vrouw, is meer dan 200,—. Aan de vierde voorwaar de is dus voldaan, zodat een aanslag in de inkomstenbelasting wordt opge legd. Ter verduidelijking merken we nog op, dat het bedrag van 100, dat van het salaris wordt afgetrokken, de kosten van werving voorstelt, die minstens op 100,worden gesteld. Daar de vrouw blijft doorwerken, ontvangt zij na 15 november 1960 tweemaal een maandsalaris, dus 2 maal 250,is f 500,-. Ook hiervan De wind gierde door het smalle straat je. Het was grimmig koud en een loodgrijze wolkendeken hing laag bo ven de stad. Het zag er buiten maar somber uit. Voor het raam zat Jan, zijn hoofd gesteund in de handen. Verdrietig keek hij naar buiten. Het was Sint Nicolaas vandaag, maar erg blij was de jongen er niet mee. Van morgen was de goede Sint op school geweest. Zwarte Piet had gestrooid en ze hadden allemaal wat lekkers ge kregen. Opgetogen waren de kinderen naar huis gegaan, ’s middags waren ze vrij en vanavond was het pakjes avond; dan kwam de Sint voor alle kinderen cadeautjes brengen. Maar Jan was niet zo blij naar huis gegaan. H»e het kwam wist hij niet, maar Sint Ni colaas sloeg meestal hun straatje over. Daar woonden allemaal arme kinde ren, waarom de Sint dat deed wist hij niet, maar dat was al heel wat jaar tjes zo. Waarom zou hij blij zijn? Er waren geen kinderen in de straat om mee tg spelen en vanavond zou hij wel weer naar bed gaan, zonder iets van de kindervriend gekregen te heb ben. Bah, het was zo helemaal niet leuk! Met een ruk stond hij op en stapte naar de deur. Max, zijn hond en trouwste vriend sprong blij kwis pelend overeind. Het baasje ging uit, dat was even fjjn. Max wilde mee! Jan trok zijn oude winterjas aan, zette de versleten kraag hoog op en ging met Max naar buiten. Voor de deur bleef hij staan. Waar zou hij heen gaan? Hij wist het niet! Och, vooruit, hij zou maar een eindje gaan lopen en af- wachten waar zijn benen hem heen brachten. Diep in zijn kraag weggedoken slen terde hij de straat uit, terwijl Max vrolijk blaffend voor hem uit holde. Max was een fijne hond vond Jan. Een flinke sterke herdershond, een heel trouwe vriend Even bukte de jongen zich om het dier aan te halen. Speels dartelde de hond weer van hem weg om de hoek van de straat vreselijk geïnteresseerd aan een gevel te gaan snuffelen. Op de hoek bleef Jan staan. Hier was een drukke winkelstraat, het was er heel druk, dat was wel gezel lig. Kom hij zou ook maar eens eta lages kijken. Rustig wandelde hij ver der. Oh ja, daar was een fijne winkel, daar moest hjj eens gaan kijken. Over de hoofden van een grote groep kin deren keek Jan in de uitstalling van een prachtige speelgoedzaak. Tjonge wat hier te krijgen was, was niet te versmaden. Een elektrisch treintje rolde over zijn rails langs het hele raam en verder stond er een schat aan speelgoed uitgestald. Te veel om op te noemen. Jan keek zijn ogen uit. De kleintjes om hem heen waren vre selijk enthousiast. Ik vraag die pop aan Sint Nicolaas! riep een klein meisje tegen haiar vriendinnetje. Ik hoon dat ik die mooie tractor krijg! kraaide een klein jongetje naast Jan. Jan keek met schitterende ogen naar al het moois. Plotseling schrok iedereen op. Uit de- 22. Drie dagen zou de boot naar Vriesland duren. Het was een groot schip, zo groot, dat je er haast wel /o 30 vo 03 61 10 Sl Si

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 2