en S4O E FEESTELIJK ETEN ..VERSTROOIING'- V Twee jubilarissen bij Fa A. Noorlander Zet niet doof! n NUTSSPAARBANK GESLOTEN Iweti 10 tnifyowz fnmLm „SPIEGEL VAN DE WEEK” Adres redaktie en administratie: Waddinxveen, Telef. 2238 Oranjelaan 9 e ebtwekL GVL ÏP JP'^P 5 I I zonder geld’ Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk ’s woensdagsavonds inzenden Koninklijk onderscheiden ie Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal I 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN jcLczcj-2-n l 1 If If If f» If If If If If If .If If If If 5? Slechts één zesde deel der Joden woont in Israël „Rubriek voor de vrouw Koehandel in Starfighters Geen plaats voor leerlingen Volgend jaar verhoging luistergeld? En ook nog een huurverhoging? 196f VRIJDAG 23 DECEMBER 1960. No. 808. 16e JAARGANG Weekblad voor Waddinxveen I i ,5? l Kerstmis 1960. ELLEN EECKHOFF. w— (foto Sjaak Noteboom) van Oranje-Nassau. ’500 i VERHOGING LUISTERGELD. DE HOOFDSCHOTEL. n den. voor B e ?nze ol :s ?t machines te land er 100 ELE :ersl dan zeggen om- V, :t :t :t :t A o Voor dit doel is het nodig gebruik te maken van elke gunstige gelegenheid, om nog enige verhogingen van het algemeen huurpeil tot stand te bren- 4 KANS OP NIEUWE HUURVERHOGING. Het is niet juist thans iets te z: °ver een nieuwe huurverhoging, met water aangemengde maizena of blom. De sinaasappelen schillen, zeer goed van witte velletjes ontdoen (om te vergemakkelijken de vruchten een paar tellen in kokend water hou den), in zeer dunne schijven snij den, ontpitten en met wat suiker bestrooid wegzetten. Het konijn opdienen met een randje sinaasap- pelschijven op de schotel of met de vruchten apart in de schaal. EEN VOEDZAAM VOORGERECHT Eieren gevuld met kaasboter. 2 ei eren, 35 g (ruim 2 eetlepels) boter of margarine, een eetlepel water, 1 a 2 lepels geraspte kaas, eventu eel zout, peper en peterselie. De eieren hard koken, laten afkoelen, pellen en dwars of in de lengte doorsnijden. De dooiers uit het wit nemen. Van de bolle kant een stuk je eiwit afsnijden, zodat de helften kunnen staan. De boter of margarine zacht en luchtig roeren, de eidooiers door éen zeef wrijven en met de boter vermengen. Het water druppelsge wijs er door roeren. De crème op smaak afmaken met de geraspte kaas (zout en peper). De massa in de helften doen, zodat deze er enigzins bolvormig bovenuit steekt. Hiervoor neme men een spuitzak je, maar het kan ook met een lepel gebeuren. Bovenop de eieren een klein stukje peterselie leggen. De eieren op een schotel zetten en „toefjes” peterse lie er tussen plaatsen, terwijl men verder aardige kerstversiering kan aanbrengen om het geheel een fees telijk karakter te geven. dat het H.M. de Koninging behaagd had de heer Tiele te begiftigen met de bronzen ere-medaille in de orde l Gemeentelijk Autobus Bedrijf te Amsterdam voor de levering van 40 stuks komplete A.E.C./Verheul VB-20 bussen. Deze stadswagens, waarvan de eer ste reeds in augustus 1961 in dienst zullen worden gesteld, zijn alle voorzien van een A.E.C. dieselmo tor type AH 470 en van de Verheul luchtveerkonstruktie. De uitvoering van deze wagens past eveneens ge heel in de Verheul standaardisatie, zowel wat betreft onder- als boven bouw. Dit houdt in, dat de wagens zowel uitwendig als inwendig in het nieuwe model worden geleverd, d.w.z. met een anti-reflex voor- ruitkonstruktie, T.L.-verlichting en een speciale door Verheul ontwik kelde tochtvrije ventilatie. Het inte rieur zal in verband met de veilig heid van de passagiers, worden uit gerust met de zgn. Verheul Safety meubelen, waarvan de bovenruggen gestoffeerd zijn. Het mag zeker als een succes voor Verheul worden gezien dat de Ne derlandse standaard bus in de korte tijd sinds de introduktie, reeds een zo belangrijke plaats op de Neder landse markt heeft veroverd en het aantal hiervan reeds boven de 100 stuks is gestegen. Alle betalingen met gesloten bennen "W* •via de coöperatieve boerenleenbank, lp Geen gevaar voor verlies, diefstal of brand, terwijl de bank bovendien een deel van Uw boekhouding levert,^ ■isst Neem een lo^cnde-tckening bij de Vorige week donderdag herdachten D. Tiele, T Bresser en A. van Wichem het feit dat zij resp. 40 en 25 jaar werkzaam geweest zijn bij de Hout- warenfabriek fa A. Noorlander aan de Zuidkade. Ten huize van een der firmanten wer den zij gehuldigd en bood men aan de heer Tiele enkele geschenken aan, terwijl de beide andere heren een ge schenk onder couvert aangeboden kre gen. Namens het personeel werden hun geschenken aangeboden. Burge meester van der Hooft deelde mede PALESTINA kent, na een onderbre king van bijna twintig eeuwen, weer als in de dagen van Jezus, een Joodse staat. Dat geldt voor het huidige Israël zelffs nog sterker dan voor het in provincies gesplitste Judea van de Romeinse tijd. Israël is een onafhan kelijke natie; Judea was een Romeins protectoraat. In een ander opzicht echter zijn zij volkomen aan elkaar gelijk: Israël om vat, evenals Judea deed, slechts een minderheid der op aarde wonende Jo den. Net zo min als in de tijd na 536 v. Chr. alle Joden gebruik maakten van de toestemming van de koning van Perzië om uit de Babylonische ballingschap naar Palestina terug te keren, zijn thans alle Joden bereid of in staat, uit de diaspora, de verstrooi ing, te trekken naar het land, waar van de Talmoed zegt, dat het van ie dere tien maten vrijheid en schoon heid, die God de wereld schonk, er negen ontving. Ten tiide van Jezus’ geboorte woonden er alleen al in het buiten het Romeinse rijk gelegen Per zië naar schatting 600.000 Joden; en Rome’s imperium herbergde binnen zijn grenzen naast Palestina talrijke andere Joodse nederzettingen. gen. Het overleg over de heffing van de woonruimtewet en vrijmaking van de huren duurt voort. De regering acht de bouw van ongeveer 80.000 woningen per jaar voldoende voor een evenwichtige voorziening van de wo ningbehoefte. Van het bouwprogram ma voor 1961 van 80.000 woningen zullen er rond 70.000 tot stand komen in de goedkope sector. Met dit aantal toont de minister de sociale gericht heid aan van zijn woningbouwprogram ma. WENSDROOM VAN WERKELIJKHEID, Van de ongeveer 12 a 13 miljoen Jo den, die op het ogenblik leven, wonen er slechts 2 miljoen in Israël. De ove rigen zijn (in ronde getallen als volgt over de wereld verspreid (tussen haakjes de aantallen van 1939, voor de Een opkomende pijn, gevatte kou of griep zet niet door bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde Sanoplrin(Miinhqrdr)Koker90en 60 ct Wij zijn er verder van overtuigd dat u met het volgende kerstmenu eer inlegt. Zie hier het recept voor konijn met sinaasappel. 1 konijn, 200 g boter of margarine, 2 eetlepels mosterd, zout, 4 sinaas appelen, suiker. Het konijn in stukken gesneden be stellen. De stukken wassen, drogen, zouten en goed inwrijven met mos terd (de smaak van het vlees wordt hierdoor geuriger, de mosterd proeft men na het braden niet meer). De boter of margarine ver warmen tot het schuim wegtrekt. Hierin de stukken vlees mooi bruin braden. Tot slot het levertje toevoe gen, het vuur temperen en de pan sluiten. Het konijn nabraden tot het vlees gemakkelijk van de botten loslaat (1 a 2 uur). Van kop, hart en maag kan men bouillon trekken om de jus af te maken. De jus zonodig zeven en desgewenst binden met een weinig TWINTIG eeuwen zijn vergeefs vergleden, vocht de mensheid onverstoord; méér vrij, meer geld om te besteden, diefstal, ontucht, onmin, moord, macht en onmacht maken allen ontevreden Wordt Zijn Boodschap nooit gehoord TWINTIG eeuwen roept en maant Zijn Stemme, biedt Hij ons Zijn Goedheid aan, Die wij stug en stuurs weerstaan. Steeds terwijl wij ’t stuurwiel weer omklemmen en rumoerig rijden, racen, remmen, ziet Hij al die onrust aan. GIEREND door de hoogste, ijle luchten vliegt de vlammende raket met een eeuwenoud gebed, dat de mens deez aarde mag ontvluchten Hééft hij dan iets van dit Kind te duchten Wordt Zijn Vrede dan gered BESTELLINGEN OP DE NEDERLANDSE STANDAARD BUSSEN VERHEUL. Nadat in de loop van dit jaar aan de Geldersche Tramwagen de eer ste 15 stuks komplete Verheul hus- sen werden afgeleverd, heeft deze N.V. hierop onlangs een nabestel ling ontvangen voor weer 15 stuks. De uitvoering van 5 stuks hiervan is volkomen identiek aan de reeds geleverde lijnwagens, n.l. met M.A.N. motor, Voigt-Diwabus auto matische versnellingsbak en Ver heul luchtvering. Tien wagens van deze serie zullen worden geleverd met A.E.C. dieselmotoren van 180 D.I.N. pk. en voorzien zijn van in rubber gemonteerde bladveren. Van deze tien stuks zullen er vijf worden uitgevoerd als semi-toer- wagen met een Z.F. versnellings bak en vijf stuks van het type lijn wagen met Voigt-Diwabus auto maat. Een buitengewoon mooie bestelling werd kortgeleden geplaatst door het ALLE klokken in de kerketoren heel nabij en in ’t verschiet juichen, zingen blij hun lied, dat Maria’s Kindje is geboren. Maar Zijn kreten gaan alweer verloren; zelfs de klokken hoort men niet. A ’p? ■2 ■a* ••6,5 -GiG HET NAGERECHT. CITROENVLA. 2^3 citroenen, 2 grote eieren, 20 g maizena, onge veer 80 witte bastersuiker. De citroenen uitpersen tot 1 dl sap is verkregen. Dit met water aan vullen tot 5 dl. Een halve schil ras pen. De eieren splitsen in dooier en wit. Het eiwit zo stijf slaan, dat het in punten blijft staan. Op het laatst een eetlepel suiker meekloppen. De dooiers met de maizena, de rest van de suiker en de geraspte citroen schil luchtig roeren. Het verdunde citroensap er aan toevoegen en alles tezamen voortdurend roerend aan de kook brengen. De pan van het vuur nemen. Een paar lepels van de hete massa vor- zichtig door het stijfgeklopte eiwit mengen. Het dun geworden schuim door de vla in de pan roeren. De massa weer even zacht verwarmen onder roeren, totdat hij kookt. De vla laten afkoelen. Waaierwafels er bij geven. OOK DAAR: GEEN PLAATS. Pas met de hulpmiddelen van de mo derne techniek en wetenschap, gehan teerd met de energie van mensen, die zijn vervuld van de fanatieke wil niet onder te gaan, kon Palestina weer worden gemaakt tot een land dat aan enige miljoenen een bestaan kan ver schaffen. Maar zelfs de grootste op timist onder de Zionisten verwacht niet, dat Cis-Jordanië (het deel van Palestina, dat de staat Israël vormt, nog eens meer dan vier of vijf mil joen mensen zal kunnen herbergen.) Reeds nu is overbevolking een van de grootste problemen van het nieuwe- oude land en er is zelfs een beweging waar te nemen van immigranten, die naar Europa en Amerika terugkeren, omdat Israël (nog) niet bieden kan, wat zij hadden verwacht. Het is, tenzij de ruimte van een lijvig boek ter be schikking staat, onmogelijk, de Joden te volgen op hun nog altijd niet ge ëindigde omzwervingen die meestal over lijdenswegen gingen. Steeds weer door de eeuwen heen, werden zij door de onverdraagzaamheid van een meer derheid tegenover een minderheid, die - schandelijk genoeg - in het zich christelijk noemende Europa de bar baarste vormen aannam, van het ene land naar het andere gedreven. (Een opmerkelijk feit: toen omsteeeks de laatste eeuwwisseling over oost-Euro- po een nieuwe golf van rabiate bloed dorstige Jodenhaat kwam, vluchtten (Vervolg op pagina 2). baar, van zijn laag humus beroofd ge bied, nauwelijks in staat om een dun gezaaide bevolking armzalig te voeden. De gelovige Joden zagen daarin een geschenk Gods - want deze onvrucht baarheid verhinderde, dat andere vol ken zich in groten getale in Palestina vestigden en zo bleef het voor hen bewaard. TE WADDINXVEEN Telefoon 2468 Kanaalstraat 9 Giro 458622 Wegens het afsluiten der rekeningen zal de Nutsspaarbank inleg en terugbetaling van gelden zijn van DINSDAG 27 DECEMBER t.e.m. ZATERDAG 31 DEC. weet, dat de Joodse diaspora, zowel die van de Babylonische ballingschap als die, welke ontstond na de verove ring en verwoesting van Jeruzalem in het jaar 70 n. Chr. door de Romeinse veldheer Titus, nooit de hoop heeft op gegeven, naar het Beloofde Land terug te keren en het in zijn oude heerlijk heid te herstellen. Dg verklaring is, dat tussen de wensdroom der Joden en zijn vervulling te allen tijde een bijna onoverkomelijke hindernis lag. Palestina was duizend jaren lang niet meer het land, overvloeiende van melk en honing, waarvan de bijbel spreekt. Oorlogen en wanbestuur van vreemde heersers vernietigden de irrigatiewer- ken, die het zijn oude luister gaven en veranderden het in een onvrucht- De minister van o.k. en w., mr. J. M. L. Cals, is voorshands van mening, dat op den duur niet aan een verhoging van de luisterbijdrage zal zijn te ont komen, ongeacht de vraag of en - zo ja - wanneer de wereldomroep uit de algemene middelen zal worden gefi nancierd. De financiering van de radio in 1961 zal nog geen zorgen geven, dank zij het op 1 juli j.l. ingevoerde systeem van vooruitbetaling ineens van het luistergeld, waardoor eventuele tekor ten kunnen worden opgevangen. Dit deelt de bewindsman mee aan de Tweede Kamer in zijn memorie van antwoord. De minister heeft even tuele wijzigingen in het ontwerp-om- roepwet nog in studie, maar hij kan nog niet mededelen, wanneer een nota van wijziging kan worden tegemoet gezien. Tot dusver zijn er bij de be windsman geen plannen van de NRU bekend, om ook des nachts na 12 uur radio-uitzendingen te doen plaatsvin- Toen afgelopen jaar Nederland voor het feit stond zijn luchtmacht te mo derniseren en hiertoe een keuze kon gaan maken uit de verschillende typen straaljagers die in het vrije westen te verkrijgen zijn, stond men tenslotte voor de keuze tussen de Franse Mi rage III en de Amerikaanse F 104 G- Starfighter. De Verenigde Staten hebben toen de balans ten gunste van hun vliegtuig industrie kunnen laten doorslaan, door Nederland te beloven niet min der dan 118 van deze schenken, wanneer ons voor eigen rekening liet bouwen. Ne derland accepteerde, gezien bet feit, dat men dan voor het bedrag van hon- derd straaljagers er 218 zou krijgen Gezien de drastische bezuinigingen die de VS nu tot stand willen brengen tot de defensieuitgaven vond men het noodzakelijk ook op de schenking van Nederland te bezuinigen. Nu werd be kend, dat wij geen 118 straaljagers gra tis zullen krijgen, maar 25, een niet gering verschil! Uiteraard is Neder land hierdoor bijzonder teleurgesteld. Onze minister heeft toen gedreigd de gehele order te zullen anuleren. Maar de contracten met de fabriek waren al gesloten. Toen wilde de minister het door Nederland te bouwen aantal op 75 stuks stellen. Kortom ex is een koehandel ontstaan, die beslist niet prettig aandoet Tenslotte liep het uit op een aantal van 95 door Nederland zelf te financieren straaljagers en een geschenk van 25 stuks. Een totaal aan tal dus van 120 toestellen tegen een verwacht aantal van niet minder dan 218. De Amerikanen zullen ons echter financieel steunen op maritiem ge bied, dit als compensatie. Hoe dan ook, een en ander heeft in Nederland een minder prettige indruk gemaakt. Met de kerstdagen is er steeds iets bizonders op tafel. Een nog steeds gewilde lekkernij is de bekende boomstam. Voor de cake hebben we nodig 100 g boter of margarine, 100 g suiker, 2 kleine verse eieren, 200 g bloem en 3 g bakpoeder, zout, J dl melk. Voor de garnering: 75 g boter of margarine, 50 g basterdsuiker, 20 g cacao. De vorm invetten. De boter of de margarine roeren in een kom, tot dat zij zalfachtig is. De suiker hier aan toevoegen en het mengsel licht en schuimig roeren. De eieren een voor een door de massa mengen en enige minuten kloppen. Bloem met bakpoeder en zout (en kaneel) ze ven en afwisselend met de melk aan de massa toevoegen. Het beslag moet luchtig en smeuig zijn, zó dat het in dikke klodders van de lepel valt. De massa overdoen in de vorm (deze is dan voor J gevuld), een vetvrij papiertje er over binden en de vorm in een pan met kokend water zetten. Het water zachtjes laten koken gedurende 1 uur. De vorm openen, de cake laten afkoe len en in de lengte door midden snijden; twee uiteinden schuin bij snijden. De garnering als volgt klaarmaken: de boter of margarine zacht roeren, de basterdsuiker zeven en met de cacao door de boter of de margarine roeren. De cakehelften achter el- kaarleggen en met crème aan elkaar bevestigen. De afgesneden uitein den bij wijze van knoesten (afge zaagde zijtakken) aan de zijkanten plakken. De rest van de crème over de bolle kanten van de cake strij ken en met een mes of vork de ruwe schors nabootsen. Desgewenst de bovenkant bestuiven met een weinig poedersuiker en de cake met een takje groen of hulst op een schaal opdienen. De huisvrouwen, die over een oven beschikken kunnen de boomstam in een cakeblik bakken. De cake dan bijsnijden, zodat een ronde boom stam ontstaat. In het andere geval gebruike men een groentenblik of bus van plm. 1 liter inhoud. Problemen rond de donker dagen nazi’s hun massale jodenmoord pleeg den): Europa 3.000.000 (9.500.000) Amerika 6.000.000 (5.540.000) Azië (met Israël) 2.500.000 (1.030.000) Afrika 750.000 625.000) Australië .50.000 33.000) Dat nog niet een zesde deel der Joden gebruik heeft gemaakt van de moge lijkheid, naar Israël te gaan, lijkt vreemd, indien men uit de geschriften dat het vraagstuk van het in de toe komst te voeren huurbeleid in studie is bij de SER, zo zegt de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid en hij verheelt niet, dat naar zijn mening verdere huurverhoging noocl- zakelijk zal zijn om tot herstel van normale verhoudingen op de woning markt te komen. NEDERLANDSE ONDERWIJCTOESTANDEN. Bij het plaatsen van nieuwe leerlingen voor het schooljaar 1960-1961 hebben zich grote moeilijkheden voorgedaan tengevolge van ruimtegebrek, waar door tal van leerlingen niet konden worden toegelaten of op een ander soort scholen terecht kwamen. Dit blijkt uit de derde nota betreffende de beschikbare schoolruimte voor het voorgezet onderwijs. Het ergst was dë situatie bij het ulo- onderwijs, waar van de 2390 leerlingen die wegens ruimtegebrek niet toegela ten konden worden tot de ulo-school van hun keuze, ongeveer 1800 op an dere scholen terecht kwamen, terwijl van de resterende groep ongeveer 70 procent een andere vorm van voorge zet onderwijs koos. De situatie bij de lagere technische scholen voor jongens is eveneens ernstig, daar in eerste in stantie 3727 leerlingen moesten worden afgewezen wegens gebrek aan ruimte, van wie echter 1750 toch bij dit on derwijs konden worden geplaatst, ter wijl 1300 leerlingen ander voorgezet onderwijs gingen volgen. Iets minder ernstig was de toestand bij de lagere huishoud- en landfbouwhuishoudscho- len, waar- het aantal afwijzingen we gens ruimtegebrek tezamen in eerste instantie 1425 bedroeg, waarvan ech ter 850 by dezelfde schoolsoort en on geveer 450 bij ander voortgezet on derwijs werden geplaatst. Een en an der bewijst duidelijk hoe ernstig het scholentekort in ons land is.

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1