T. O. O. S. 1 DTP DR ■-■•Fi.’ Ctyiiinastiekvereiiig'iii ii;i veertig: I OUDERS BEDOELEN HET WEL GOED jaar nog’ kerngezond nieuwj&eps-Rhijm GESLOTEN ZIJN. i jdnu&Ri „SPIEGEL VAN DE WEEK” De Coöp. Boerenleenbank Fietslantaarns voorspoedig jaar en wij geven U 365 dagen service iV. Bontenbal gaf eerste stoot Verschijnt el£e vrijdag Zalengebrek was altijd één der grootste zorgen „RUBRIEK VOOR DE VROUW” Wij wensen U ook in 1961 een a Adres redaktle en administratie: Waddinxveen, Telef. 2238 Oranjelaan 9 bij GG VCLkb Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.rn. Kontraktprijs op aanvraag. Arrestaties in de Socrates-affaire Inlichtingen Vuurwerk op Oudejaarsavond Revolte in A.R. gelederen Van de redakteur, drukker en uytgeever van het Weekblad voor Waddinxveen opt eynde van tJaer onses Heeren MCMLX Weer vloodt een Jaer daer heen, soo snel alsset maer kon. Soms isset ons, als of het gisteren begon. Het heucht ons allen, hoe wy op de Lente wagtten en aen de Zomer en vacantieplannen dagten. Dat is al weer voorby, dat is ai weer gheweest, voorby is Sinterclaes en oock het Heylich Feest van Kerstmis, 't Oude Jaer, met geur van olybollen, dat comt, ons veels te snel, al weeder nader rollen. Doch wat ons reeden tot verwonderingh mach geeven is dat wy altydt noch in Tyd van Vreede leeven. De Oorlogh is noch koudt, al woedt hy staadich door, doch 't kryghsrumoer bereickt noch niet des Burghers oor. By 't leesen der Courant, in kleuren ende geuren verhaalend, dagten wy: Nu sal 't wel haest gaen 'beuren toen Kroestsjov, dicke Baas van heel het Russisch Ryck, niet met syn teegenstander kwam tot verghelyck; vondt dat Amerikaa's Landsvaader op moest crossen en voortaen maer op cleyne kindertjens gaen passen, dan dagten wy: O weel die rusie tusschen Baazenl Vóór wy het weeten, sal het Oorlogh syn gheblaasenl Men strydt noch immer door, maer immer noch met woorden men is nog steeds niet toe aen 't vegten en aen 't moorden. En al heeft Kroestsjov er syn schoen by uyt getrocken, dat is soo bitter niet... dat is noch langh gheen knockenl In 't swarte weereldt-deel, in 't duijster Afrikaa doer stondt een ander op, de swarte Loemoemba. Een elck, waer oock verspreijdt in ons cleyne Natie, die kent van uijt de krant dat Heer syn duijstre facie. Het gingh in Kongo mis, de menschen werden dol, men liet het paerdjen los en 't beestjen sloeg op hol. Misschien een goede Les voor die idealisten, die het (van af hun stool) soo dickwerf beeter wisten; wat schoon schynt op papier blyckt dickwerf seer te laecken; een Mensch moet leeren, sich syn Vrijheydt waart te maeckenl Hoe ginh het ondertusschen in ons eijghen Landt Terwyl het het buskruijt opgehoopt werdt voor een [Weereldbrandt hadden wy so waer de Rhegeering weer verlooren; van 't Toto-praetlawijt suysten ons beyde Ooren. Geluckig 't Landt, waer als de boel op springhen staet, in 's Landts Vergadersaal men van de Huysen praetl Doch terwyl in de weereldt alles verder raest, is yeder onser toch altydt sichself het naest. Ons eygen lief en leed blyft ons het meest naa bij, de sorg om 't andere schuyven we liefst op sy. Dat eygen Lief en Leed, van dorp, van streeck, van stadt, dat hebt Ghy telckens weer in Uw Courant gehadt. Die toefde dan wel niet in 't woeligh Afrikaa, maer liep de marckten en vergaaderinghen naa, het Ghouden Egtpaer, en de silvren Jubilaaris; wij druckten al wat goedt, en oock wel eens wat naer is. Uw Inghesonden stuck saegt Ghy daer figureeren, socht Ghy een Knegt of Meydt, bij ons kondt g’adverteeren. Soo hoopen wy 't te doen, oock in het koomend Jaer, de Krant staet dan oock weer voor al haer Leesers claer. Sy is steeds tot Uw dienst, soo heeden als voor deesen, en hoopt, dat Ghy se in gesondheyt steeds moocht leesen. Sy wenscht U een goedt Jaer en booven al Godts Zeegen, want daeraen immers weeten wy is 't al gheleegen. Jean Bard. VRIJDAG 30 DECEMBER 1960. No. 809. 16e JAARGANG Weekblad voor Waddinxveen fe il Berghuis en de voorzitter van zal op 31 DECEMBER A.S. voor alle bankzaken klein HET BESTUUR. Lantaae cldimt-veen wenói cLiénten een en „WIJ MET ACHT UIT ééN GEZIN” De T van T.O.O.S. geldt voor ons allen leden van de Gymnastiek tot ontwikkeling onzer spieren Houdt je lichaam jong en kwiek Sport staalt spieren zegt de laatste kom en maak ook uw lichaam fit als u eenmaal heeft geoefend wordt ook u bij ons wel lid. veiencLen als wij hier staan aangetreden wij met acht uit één gezin is ’t niet om die mooie letters maar houdt ook wat anders in wij staan hier namens alle leden ik hoop dat alles goed mag slagen en u zich verheugen mag ik zal u nu namens allen oud en jong en groot of klein dit geschenk u mogen bieden hopend dat het goed mag zijn als u in uw vrije uren bij u thuis dan wat verpoost en u dit dan mag aanschouwen denk dan aan de jeugd van T.O.O.S. eens per week gaan wij marcheren in on® gymnastieklokaal onder leiding van van Welz’nis en daar turnen wij massaal. Dames, Heren, wat u hierna tot het einde heeft aanschouwd werd door onz’ geachte leider de heer Welzenius opgebouwd dus aan u mijnheer Welzenius ’s de eer van deze da<z Onder leiding van de heer C. Lod der uit Zwammerdam werd in de gymnastiekzaal van de openbare school aan de brug de eerste oefe ningen gehouden. Dat de jonge vereniging levensvatbaarheid had bleek wel uit het feit dat deze zaal al heel gauw te klein was en omge zien moest worden naar een ge schiktere ruimte. Die werd gevon den in de kurkwarenfabriek aan de Noordkade (later de meubelfabriek van Matse). Ons land begint 1961 zonder ‘n regering Béfpr slaagt u In het jaar 1952 deed zich de, zeldzaamheid voor, dat niet minder dan acht dochters van de familie Hoogendoorn aan de Zuidkade, lid van TOOS waren. Op de uitvoering van dat jaar i maakte de fotograaf deze foto van de aanbieding van een ser vies aan de leider, de heer van i 'Welzenis. Bovenstaand gedicht werd toen hierbij afgedrukt. De commandant van het korps Gelei ders Ontplofbare Stoffen van het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat geeft, met het oog op de Oudejaars avond de volgende wenken: Clandestien ingevoerd vuurwerk kan bij gebruik gevaarlijk zijn. Gebruik, indien het door de politie wordt toe gestaan, uitsluitend vuurwerk, dat vol doet aan de eisen welke hieraan in ons land worden gesteld. Op dit vuur werk en op de verpakking moeten een in de Nederlandse taal gestelde gebruiksaanwijziging en een aandui ding van de fabrikant voorkomen. Winkeliers wordt aangeraden uitslui tend goedgekeurd vuurwerk te verko pen. Zij voorkomen hierdoor ernstige moeilijkheden voor zichzelf en helpen mede aan het verhinderen van onge lukken. De plaatselijke politie geeft gaarne inlichtingen hieromtrent. On- i dames, heren, groot en adspiranten, senioren die thans hier aanwezig zijn als u ziet wat zij presteren aan de rekstok, brug of paard ringen of aan evenwichtsbalken dan is ’t u zeker wel wat waard oerles vrije oefeningen met een hoepel, knots of bal en tot slot dan nog het rytmisch dat het mooiste wezen zal. sprak de AR-partijvoorzitter in een uitzending van de NCRV een persoon lijk oordeel uit over de politieke toe stand. Hij noemde als de meest be vredigende oplossing voor de kabinets krisis: Maken wat thans gebroken is. Voorts voegde hij er nog aan toe dat het nu nog te vroeg is om te beoor delen. of met de gebeurtenissen van de vorige week in de Tweede Kamer ons land wel gediend is. Hij zij er van overtuigd te zijn, dat zij op de schuldvraag rond het conflict een be vredigend antwoord zal kunnen ge ven. Hiermede doelde hij op de Twee- de-Kamerfraktie van zijn partij. Blijk baar had hij bij deze uitspraak een mogelijk aftreden van dr Bruins Slot in gedachte. Men kan deze radio-uit- spraak dan ook min of meer als een openlijke veroordeling beschouwen. De Amsterdamse politie heeft dins dagmorgen twee arrestaties verricht in verband met de affaire-Socrates. In zijn villa te Bussum is aangehou den de ex-onder-direkteur van de Amsterdamsche Bank, de heer T. Ho ving. Hij werd verdacht van verduis tering in dienstbetrekking ten nadele van de Amsterdamsche Bank, samen met de eveneens in arrest zijnde Nic. den Besten, president-direkteur van die failliet-vkrklaarde N.V. Socrates. In verband met een en ander is tegen de heer den Besten een nadere vor dering tot het instellen van een ge rechtelijk vooronderzoek ingediend op grond van het medeplegen van ver duistering. Eveneens naar aanleiding van de ma nipulaties is die dag te ziinen huize in Gouda gearresteerd, de heer H. W. Wijsma, Nederlands direkteur van de DEWAH Trading Reg. Trust te Vaduz, Liechenstein. Hij wordt verdacht van het doen plegen van manipulaties. ding nabij, luidt het spreekwoord, want een oplossing van het ruimte probleem werd gevonden door de ingebruikneming van de oude Sluisschool (’t Centrum) Hier kon T.O.O.S. zich ten volle ontplooien en namen de meer „vette jaren” een aanvang. Na het vertrek van de heer Lodder als gymnastiekleraar, werd in de heer Spek een bekwaam opvolger gevonden. Het verhuizen heeft T.O.O.S. overi gens wel in het bloed gezeten, want na ’t Centrum werd in de openbare school aan het dorp een onderdak gevonden. Vervolgens werd de nieuwe gymnastiekzaal aan de brug ingebruik genomen, totdat na het uitbreken van de oorlog in 1940 de Duitsers de gymnasten met hebben en houen op straat zette. Wie ge dacht zou hebbe dat de T.O.O.S.- leden er nu wel schoon genoeg van zouden hebben, heeft het mis, want naar de meest primitieve schuren en opslagplaatsen werden de toe stellen gesleept om de oefeningen voort te zetten. Na de oorlog heeft T.O.O.S. in Wad dinxveen een snelle ontwikkeling meegemaakt en is ook een vaste bestemming gevonden. Vooral de ingebruikneming van de nieuwe gymnastiekzaal aan het dorp is voor de vereniging van grote betekenis geweest. Het ledental beweegt zich nog steeds in stijgende lijn en be draagt op heden 390. In de loop der jaren zijn aan de jubilerende vereniging verscheidene leiders verbonden geweest, t.w. de heren: C. Lodder, S. J. Spek, W. van der Laan, Jac. van Welzenis, J. Dullemeijer en echtgenote. De huidige leiding is in handen van T. Dullemeijer en echtgenote. Be grijpelijk zijn onder hun 1 eiding veel wedstrijden gehouden en veel prijzen behaald. De welgevulde prij- zenkast is daar wel het beste bewijs van. Het bestuur van T.O.O.S. bestaat momenteel uit de heren: N. Bonten- mag en die Ron of Marianne weer niet mag van thuis. In wezen zijn alle ouders hetzelfde en alles even ouder wets, althans in onze ogen, want al die ouders menen van zichzelf, dat ze hun kinderen een moderne opvoeding geven, dat ze echt wel met de tijd mee gaan en dat ze van ons een heleboel dingen goed vinden en toestaan, die zij vroeger niet mochten van hun ou ders. En onze ouders hebben ook ge lijk. want de meesten van hen hande len ook zo. Hetgeen ons parten speelt is de snelle tijdsontwikeling, waarbij de ouderen altijd iets achter lopen, zo dat zij pas na langere tijd en erva- (Vervolg op pagina 2). ging, die de naam T.O.O.S. kreeg (Tot Ontwikkeling Onzer Spieren). Terstond traden niet minder dan 66 heren toe. Als voorlopig bestuur werd gekozen de heren Bontenbal, van der Linde, Heykoop, van Vliet n de inmiddels overleden H. van Ier Gaag. Na enkele weken werd -iet definitieve bestuur samen ge steld waarin ook de heer T. Alblas zitting kreeg. O van onze wil dus zeggen dat ook u bij ons kimt staan om uw lichaam flink te trainen en dan heeft u wel gedaan O DAG, vervelend als de nacht Excuus voor wilde fooien jacht Met malle, milde kaartjesvloed (Hetgeen de postman lijden moet) Een vodd’rig stukje wit karton: P.F. (Daar ’t niet in ’t Neêrlands [kon). Niets wordt er heel de dag gehoord Dan heil en zegen en zovoort, We zorgen zorgzaam voor elkaar: We wensen „zalig” nieuwejaar; ’t Is altijd weer hetzelfde lied, Je zingt het, ook al meen je ’t niet. O dag van slappe handigheid Oprechte onoprechtigheid O dag van klakloos ,wens-maar-toe’ Van sleur, conventioneel gedoe Dag van ’t verwenste wenserskoor O dag, hoe komen we u door Als ik mijzelf iets wensen mag, Wenst niemand mij nieuwjaar die [dag. ’k Wens vriend en vijand met [elkaar Een zeldzaam Gelukkig „nieuwjaar” CLINGE DOORENBOS. Jullie zijn ook zo hopeloos ouderwets! Dat is een noodkreet die wij de teen agers maar al te dikwijls tegen hun ouders horen uiten. Zoiets komt wel eens voor, wanneer de kinderen en ouders botsen. Het kind meent, dat het dit of dat wel mag en de ouders ziin het daar niet mee eens en verbieden het. In de meeste gevallen voel je je dan ver schrikkelijk tekort gedaan en onrecht vaardig behandaeld want Ronny, Ma rianne en zoveel anderen mogen dat wel. Wat zijn iouw ouders toch bui tengewoon ouderwets! Maar je moet er eens goed op letten en dan zul je zien, dat er ook dingen zijn die jij wel bal, voorzitter; G. Schaart, secreta ris; T. Alblas, penningmeester en uit de dames Mevr, den Adel; mej. L. van Hoven; mej. L. Broer en uit de heren P. Noorlander; H. van Gelooven en H. Dullemeijer, leden. De heren Bontenbal en Alblas zijn ononderbroken aan de vereniging verbonden geweest. Het bestuur heeft het voornemen om op 25 januari a.s. een jubileum- avond te houden, waar dan tevens gelegenheid zal zijn tot gelukwen sen. Op 21, 22 en 25 februari volgt dan de gewoonlijke jaarlijkse uit voering. Deze vreugde was echter maar van korte duur omdat deze fabriek kort daarna stil werd gelegd en in ver band daarmee moest T.O.O.S. het verder zonder verlichting stellen. Geen nood, want dit euvel werd verholpen door aanbrenging van eigen „lichtbronnen”; dat wil zeg gen dat de fietslantaarns dienst gin gen doen. Tegen deze verdrukking in groeide T.O.OS. evenwel als kool. Zowel een dames- als jeugdafdeling werd opgericht; zodat na luttele tijd reeds ruim honderd leden stonden ingeschreven. Nadat voornoemde fabrieksdeuren ook definitief voor T.O.O.S. werden gesloten, werd on derdak gevonden in een oude schuur van de heer Brouwer aan de witte brug. Begrijpelijk was dit voor een gymnastiekvereniging bepaald niet een ideale ruimte. Veel koude is daar dan ook geleden; veel moei lijkheden ook overwonnen; maar de vol van leven bruisende T.O.O.S. is ook daar overheen gekomen. Als de nood het hoogst is, is de red- Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. We mogen dit ge zegde, lijkt ons, ook wel toepassen op het 40-jarig bestaan van de gym nastiekvereniging T.O.O.S., dat op 25 januari a.s. zal worden gevierd. Deze zeer symphatieke vereniging immers, mag zich in onze gemeente in een grote populariteit verheugen en daarom zal het hun zeker de volgende maand niet aan belang stelling ontbreken. Vooruitlopend op deze gebeurtenis in het nieuwe jaar, lijkt het ons wel interessant iets weer te geven uit de geschiedenis van T.O.O.S.. We zien dan, dat in het jaar 1920 zich in Waddinxveen vestigde de heer N. Bontenbal uit Reeuwijk. De heer Bontenbal die in Reeuwijk een trouw lid was van de gymnastiek vereniging D.O.K., voelde in zijn nieuwe woonplaats al heel gauw het gemis van een gymnastiekver eniging. Wie de voortvarendheid van de heer Bontenbal kent, be grijpt wel dat er uit dit gemis iets wezenlijks geboren moest worden. Dit gebeurde dan ook inderdaad op 25 januari 1921 in hotel „De Unie”, waarin toen de heer Visback het bewind voerde. Een aantal jongelui, wakker geschud en enthousiast ge maakt door de heer Bontenbal, be sloot daar tot oprichting van een Waddinxveense gymnastiekvereni- <^e.zec^e.picL 196) O, dat geldt voor een ieder ontwikkeling, dat doet je goed ’t maakt je lichaam sterk en lenig als je ’t regelmatig doet. Professor Diepenhorst verklaarde, dat de huidige kabinetskrisis z.i. niet in overeenstemming is met het landsbe lang en, zo ging bij voort, de aktie van j dr Bruins Slot c.s. getuigt niet van dankbaarheid jegens de ministers Zijlstra en de Pous. A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 2135 Zoals amper was te verwachten heeft de houding van de anti-revolutionaire Tweede Kamer-fraktie grote beroering gewekt, in het bijzonder in eigen ge lederen van dit partij. Voordat koningin Juliana tot aanwij zing van een kabinetsformateur kon overgaan, is een fel meningsverschil in de openbaarheid getreden tussen de anti-revolutionaire partijvoorzitter, dr de Tweede Kamerfraktie van deze partij, dr Bruin Slot. Tijdens de Kerstdagen Het bestuur van T.O.O.S. zoals dat bij het 35-jarig bestaan zit ting had Zittend van links naar rechts: G. Schaart, N. Bonten bal en T. Alblas. Staande van links naar rechts: H. Dulle meijer, H. Vink, de dames H. Broer en B. Hofman, P. Noor lander en H. van Gelooven. gevaarlijk is vuurwerk, dat aan Ne derlandse eisen voldoet, zeker niet. Het is alleen minder gevaarlijk. Vuur werk dat b.v. dicht bij de ogen ont ploft kan ernstige verwondingen ver oorzaken. Alleen al in Den Haag heb ben zich tijdens de jaarwisseling ’59- ’60, voor zover bekend, ruim dertig personen onder behandeling van een oogarts moeten stellen voor verwon dingen, bij het afsteken van vuurwerk veroorzaakt. Circa tien procent van deze verwondingen veroorzaakten blij vende gevolgen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1960 | | pagina 1