7e dam- en schaaktournooi van r MOET IK HELPEN? OOOO GESPANNEN TOESTAND komen op uitingen tot verandering van het regiem, die in vele geval len ook neerkomen op uitingen van de in de wereld aan de gang zijnde politieke strijd. de W’veense sportweek wj I HET KABINET TRAD NIÉT AF NIET OP GLAD IJS! Geanimeerde HieaaA-jaarrrecefhtie e B 1.1 NIEUWS UIT ONZE WOONPLAATS Bi „SPIEGEL VAN DE WEEK” Rentebijschrijving op de spaarboekjes zal plaats hebben van MAANDAG 16 tot en met ZATERDAG 28 JANUARI a.s. WÜADOM DE JAAR WISSELING „RUBRIEK VOOR DE VROUW” en 1 Oranjelaan 9 uri en Bel Bij Brand Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Adres redaktie en administratie: Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. \/eV 1 Het kantoor is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.0012.30 uur en van 2—4 uur. Vrijdagavonds bovendien van 79 uur. Zaterdags van 912 uur. HET BESTUUR. VI. Het oude team ministers keert terug; Rumoer rondom Oud en Nieuw viel mee; Naar compensatie van de a.o.w.; Uitbetaling verhoging kinderbijslag in april; n VRIJDAG 6 JANUARI 1961. 16e JAARGANG No. 810. Weekblad voor Waddinxveen n l (foto Sjaak Noteboom) O wj OUD EN NIEUW. VERHOGING KINDERBIJSLAG De ondergetekende Adres klasse. wenst deel te nemen aan het Dam*/Schaak* tournooi in de Doorhalen. Ondertekening. Lei H. v. W. MEESTER VAN PELT f. o OF 2103 19i COMPENSATIE VOOR HOGERE PREMIE De rust is nu teruggekeerd op pleinen en in straten; de jeugd, die hels lawaai begeert, heeft ons op vuurwerk getrakteerd in ongewenste mate. genheid gebruik maakten om met andere aanwezigen nieuwjaarswen sen uit te wisselen. J De rust is ook teruggekeerd in het familieleven; de huismoeder, geconfronteerd met drukte, graag geaccepteerd, herademt nu weer even. Op de van ouds bekende wijze heeft Nederland de overgang van het oude naar het nieuwe jaar gevierd. Om twaalf uur in de nacht begon overal het helse leven van vuur werk, stoomfluiten en sirenes, een herrie die een traditie is geworden. Hoe druk bezocht maandag avond de nieuwjaarsreceptie wel was laat deze ongedwon gen opname wel zien. Op de foto zijn de beide dragers van de gemeentelijke erepenning, de heren Dr. P. van der Lin de en H. Verheul, met elkaar in gesprek. De 4% hogere kinderbijslagen zul len op zijn vroegst in april worden uitbetaald en niet reeds in januari. Dat is het gevolg van het feit, dat er in de Eerste Kamer bij de voor bereiding van de openbare behan deling zoveel bezwaren tegen ble- De rust is nu teruggekeerd' in onze havensteden; met fluitconcerten werd geëerd het nieuwe jaar, dat onverveerd naar voren is getreden. Maandagavond vond ten raadhuize de nieuwjaarsreceptie plaats. Ruim 300 ingezetenen uit alle lagen van de bevolking boden het gemeente bestuur hun wensen aan. Wij merk ten o.a. op vrijwel alle plaatselijke geestelijken, de beide dragers van de gemeentelijke erepenning de .he ren H. Verheul en P. van der Lin de, de vrijwel voltallige raad, alle plaatselijke artsen, tal van indu striëlen, verscheidene hoofden van scholen, een afvaardiging van de middenstand en vele vertegenwoor digers van verenigingen. Het geheel had een zeer geanimeerd verloop. Men kon wel merken, dat velen deze receptie zeer op prijs stelden en ook gaarne van de gele- Voor velen was het echter werken in deze jaarwisselingsnacht. In de grote steden in het westen van ons land, in het bijzonder in Den Haag, had men gezien de ervaringen in voorgaande jaren, toen opgeschoten jongelui er in de stad een ware De rust is nu teruggekeerd in de consumptiezaken; wat daar al is geproduceerd werd niet door elk geobserveerd, al liet het zich goed smaken. raadslid. Tot de familieleden sprak hij woorden van troost en bemoediging. De heer W. J. A. Ming sprak als hoofd der Oranjelaanschool, terwijl de heer P. van der Glas uit Amsterdam als oud-collega woorden van waardering sprak, ds W. J. Smith uit Naaldwijk, deed in enkele woorden van zijn grote vriendschap blijken, welke hij koes terde voor de overledene. De heer J. van Pelt bedankte voor de belangstel ling, tijdens de ziekte van zijn vader. vooruit te komen in de maatschap pij. Dat is een redelijk verlangen van ons, dat mogen we van hem eisen, maar omgekeerd heeft hij het recht van ons te eisen, dat wij onze taak als vrouw en moeder perfect vervullen en daar komt heel wat voor kijken. Wie denkt, dat het niets om het lijf heeft, maakt een misrekening. Die zal later, wanneer ze zo van haar kantoor, atelier, of winkel in de huishouding terecht komt, er de na re vruchten van plukken. Ze mist iedere ervaring, kan niets of heel weinig, heeft niet dat uithoudings vermogen en de energie om al dat te verrichten wat van haar wordt verwacht. Ze voldoet niet, gaat kla gen over het drukke en zware werk enhup, daar gaat het huwelijks geluk De algemene bond Mercurius, de katholieke bond St. Franciscus en de Nederlandse Christelijke Beamb- tenbond hebben zich in een adres tot de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, B. Rool- vink, gewend met een verzoek om looncompensatie voor de verhoging van de premiegrens van de a.o.w. De werknemers wier salaris tegen de loongrens ligt, betalen toch al de hoogste premies voor de diverse sociale verzekeringswetten. Hier komt nog bij, dat de verhoging van de uitkering krachtens de a.o.w. voor deze categorie in vele gevallen voor een groot deel opgeslokt wordt door de verrekening van de uitke ring a.o.w. met die der onderne mingspensioenfondsen. Degenen die juist boven de loongrens van de overige sociale verzekeringswetten vallen, hebben nog het nadeel, dat zij zich naast een hogerie premie geplaatst zien voor de hoge extra- lasten der eigen ziektekosten, zowel premie als de lasten van niet te verzekeren risico’s. Een compensa tie lijkt hier niet onbillijk. ERVARING GEVRAAGD. Kijk, wanneer wij ons trainen om ook aan te pakken om onze moe-, heid en gebrek aan lust te overwin nen, dan zijn we al een heel eind op weg om een goede huisvrouw te worden. En dat zullen we moeten worden, willen we later de man van onze keuze niet teleurstellen. Hij verwacht van ons, dat wij, wanneer we eenmaal een eigen gezin heb ben, de taak van vrouw en moeder goed zullen vervullen. En wanneer we dat niet doen, gaat hij onge twijfeld mopperen en wordt onte vreden. Ons pril geluk, waar ieder meisje toch op hoopt, vliegt dan snel de deur uit en het huwelijk wordt dan minder aangenaam; Om gekeerd verwachten wij van de man waarmee wij trouwen, toch ook dat hij hard zal werken en zal trachten Een meisje dat verstandig is, be reidt zich juist nu al voor op de taak die haar in de toekomst wacht. Ze helpt moeder, niet alleen om haar moeder te helpen en haar taak wat te verlichten (natuurlijk speelt ook dat nog een belangrijke rol mee), maar ze doet het tevens om zelf vast wat ervaring op te doen om niet als een kat in een vreemd pakhuis te staan, wanneer ze in het huwelijksbootje stapt. Doorloop moeders leerschool, want het gaat om je toekomstig geluk! leren wat hij doen moet om zich uit de klauwen van het slinspook te be vrijden. Maar dat is niet genoeg. Alle (Vervolg op pagina 2) De Geschiedenisboeken zullen later verhalen, dat bij de intrede van het jaar 1961 de toestand in de wereld er niet bepaald rooskleurig uitzag. Er heerst een diep wantrouwen tus sen de grootste volken op aarde. De wereld bevindt zich in een grote omwenteling, waarbij oude waarden en toestanden worden opgeheven om plaats te maken voor nieuwe landen, nieuwe regeerders, nieuwe constelletaties en situaties. Wetenschap en techniek geven een bizondere snelle ontwikkeling te zien, die meewerkt de situaties te doen veranderen en die in menig opzicht tevens een wapen wordt in de idelogische en economische strijd tussen de grote machtsblok ken in de wereld. Al wat gevestigd is tracht zich te handhaven, zowel op politiek-, economisch en cultu reel gebied als op dat van de religie Het valt ook weer aan om zich te verdedigen; en nieuwe ideeën voer ren eveneens strijd om zich een plaats te veroveren. Er zijn vele brandpunten in de we reld van vandaag, die tot openlijke uitbarstingen kunnen leiden en daarmede de gruwelijkheden van een oorlog over landen en volkeren kunnen brengen. We denken aan de onbehaaglijke situatie in Kongo, waar oost en west trachten de an der het vinden van een steunpunt te verhinderen. Aan de nog altijd niet opgeloste kwestie in Algerije, die reeds zovele levens heeft ge kost en er ongetwijfeld nog meer zal vergen. Aan de respectievelijk door oost en door west gesteunde binnenlandse strijd in Laos, een vervolg van het opdringen van het communistische machtsblok in Azië. Aan het demagogisch geschreeuw van Indonesië om het door Neder land beheerde deel van Nieuw- Guinea in bezit te krijgen, met be dreiging van bewapening en open lijke oorlog. Aan de zeer labiele situatie in het nabije oosten, waar Israëls bestaan voortdurend be dreigd wordt door de Arabische volken. Aan de voortdurende grens incidenten tussen China en India, die ook de vonk kunnen vormen waaruit een grote brand ontstaat. En er zijn in vele landen de po gingen tot verandering van het re giem, die in vele gevallen ook neer- 3st: NA DE FEESTDAGEN De rust is nu teruggekeerd na feestelijk bewegen; het eigen baksel is verteerd', de zwakke maag gereguleerd; we kunnen er weer tegen. DENKEN AAN LATER Er zit echter ook een andere kant aan de medaille, laten we dat niet vergeten. Hoe begrijpelijk onze re actie ook is, toch begaan we in ze kere zin een domheid. Want er is iets waar we eens aan moeten den ken en dat is aan later. Nu zullen velen zeggen: „Wat heeft -.later er nu mee te maken Dat neeft er alles mee te maken. We piogen toch aannemen, dat wij - jonge vrouwen - allemaal eenmaal „Els, help jij me even met de afwas „Nee hoor, ik heb nou geen zin Dergelijke geluiden soms in an dere woorden, maar wel met gelijke strekking, kunnen wij in veel gezinnen horen, wan neer moeder haar oudste doch ter of oudste dochters, vraagt om assistentie bij haar huis houdelijke bezigheden. En dik wijls is de reactie van zo’n dochter begrijpelijk. Ze is doodmoe, heeft de hele dag ge jakkerd op een kantoor, op een atelier of ze heeft de hele dag achter de toonbank gestaan in een drukke zaak, wat vooral vermoeiend kan zijn in zo'n drukke periode als aan het ein de van het jaar, wanneer de feestmaand december de men sen zoveel extra’s Iaat kopen. En wanneer je dan eindelijk na zo’n lange dag thuis bent en gegeten hebt, dan voel je er weinig voor om nog eens een poos in die koude keuken te gaan staan om te helpen bij de afwas, of wanneer je net je “enen binnen de deur hebt, te Helpen met tafeldekken. Laat staan dat je de energie kunt opbrengen om te helpen met strijken, wassen, eten koken en wat al niet meer voor huishou delijke werkzaamheden. Oh, ongetwijfeld zijn er meisjes, die net overdag minder druk heb ben en minder vermoeid thuis komen en die het wel kunnen opbrengen. Maar velen van ons missen na een dag van hard werken de fut om nog een hand uit te steken. Het is allemaal zo begrijpelijk. - In deze snel veranderde wereld wensten we elkaar een gelukkig nieuwjaar. We beseffen wel, dat de wereldsituatie er nu niet zo erg rooskleurig uitziet, maar ieder leeft in de hoop, dat er toch geen uit barsting zal komen. Ieder vertrouwt op de leiders der volken dat zij wa pengeweld zullen weten te voorko men. Niemand wil oorlog, noch in het westen, noch in het oosten. En het gaat er alleen maar om, of de leiders de daden weten te vinden, die het wantrouwen tussen hen wegnemen. Wij kunnen er toch niets aan doen, zegt de gewone man. Is er dan in uw hart geen vertrouwen? Tegen niemand? Als dat er wel is, hoe kan men dan verwachten, dat dit in groter ver band ooit opgeheven zou worden? We zullen de wil tot vredig samen leven op deze wereld toch in de eerste plaats van ons zelf moeten laten uitgaan. Zelf ons wantrouwen tegen wie of wat dan ook trachten uit te bannen, door contact te leg gen met de gewantrouwde en met hem of haar te praten. Uit te pra ten wat ons scheidt en te zoeken naar wat ons kan binden, zodat er vertrouwen groeit en daarmede de vrede gediend wordt. Daar zal dan vaak het prestige voor opzij ge gooid moeten worden. We zullen de minste moeten willen zijn. Maar wat is dat prestige eigenlijk? Er kan een veel waardevoller iets voor terug genomen worden, ver trouwen en vrede. En dat wil im mers ieder mens bereiken? Welnu, moge 1961 dan die gedachte die wil, dat vertrouwen in de an der en uiteindelijk die zo algemeen begeerde vrede brengen. We heb ben het hard nodig. Het betekent, Jat we ook het nieuwe met ver trouwen tegemoet treden. We kun nen de vaart der tijden niet tegen houden, we moeten mee. Dat kan, als we maar beseffen, dat de mens in het algemeen steeds naar het beste zoekt en dat de snel veran derende tijd ook nieuwe instellin gen van ons vergt. Voor de zevende maal begint het dam- en schaaktournooi weer in onze woonplaats. Het is een tournooi geworden, die in de omgeving een goede naam heeft gekregen. Laten wij hopen dat er ook nu weer vele deelnemers zijn die deze mooie sport willen beoefenen. Ook onze nieuwe inwoners zullen wij gaarne op dit tournooi ontmoeten. Het gaat hier niet om een partij te winnen, maar voor allen zit er winst in. Winst in ervaring en spel in zich, maar bovenal winst in vriendschap. Deze vriendschap is de hechte band die het tournooi steeds weer doet slagen. Het tournooi wordt gehouden in samenwerking met de Damverenigingen Excelsior en T.O.G. en de Schaakvereniging W.S.V. en wel op: dinsdag 31 januari dinsdag 7 februari maandag 13 februari. Aan het tournooi kan door alle dammers en schakers worden deelgeno men. Het wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Stations straat. De wedstrijden beginnen om 7.45 uur. Gespeeld zal worden in groepen van 4 en wel le - 2e en 3e klas. Voor elke groep zijn twee prijzen beschikbaar. Alle dam- en schaak- inschrijfgeld bedraagt 1,50 per deelnemer. Inschrijvingen met inleggeld worden gaarne ingewacht vóór 28 januari a.s. DammenC. H. Kramp, Henegouwerweg 50, Waddinxveen Schaken P. Perdijk, Zwarteweg 3, Waddinxveen. Hierlangs uirknippen DE INFORMATEUR prof. mr. W. G. de Gaay Fortman heeft door be kwaam bemiddelen, hard werken en vele besprekingen kans gezien onze kabinetscrisis in elf dagen op te lossen. Prof. dr. J. E. de Quay heeft koningin Juliana verocht de ontslagaanvrage van zijn ministerie als niet gedaan te beschouwen, het geen neerkomt op een terugkeer van het oude kabinet, in ongewij zigde vorm. De kern van de oplossing is, dat de minister van volkshuisvesting en woningbouw mr. J. van Aartsen, zelf met de mededeling komt dat hij bereid is 2500 gesubsidieerde wo ningen meer te bouwen. De regering-zal de reeds aangeno men motie van de A.R.P. en C.H.U., waarop haar voornemen om af te treden was gebaseerd, openlijk naast zich neerleggen. Doordat mi nister Van Aartsen in zijn medede ling feitelijk de motie van K.V.P. en V.V.D. overneemt, wordt deze ingetrokken en behoeft de anti revolutionaire fractie er niet vóór te stemmen. Op deze manier lijdt de Anti-Revolutionaire Partij niet alleen geen gezichtsverlies maar krijgt zij bovendien haar zin. Het lag voor de hand, dat een der gelijke oplossing mogelijk was, aan gezien alle regeringspartij erj«. spijt hadden van het gebeurde. Do® een te stroeve houding van de prote stantse fracties en minister Van Aartsen werd de crisis veroorzaakt, een crisis die - zoals nu blijkt - niet nodig was geweest, wanneer men voordien bereid was geweest tot geven en nemen. Wat betreft de woningbouw kregen de pnti-revolutionairen hun zin, doch het tweede punt dat zij hoop ten te bereiken, het verwijderen van minister Zijlstra, heeft niet plaatsgevonden; deze bewindsman blijft aan. In wezen blijft de toe stand dus zoals ze was en de Twee de Kamer heeft door dit incident slechts een achterstand van een week opgelopen. chaos van hadden gemaakt, de ge hele politiemacht gemobiliseerd. Gemotoriseerd, te paard en te voet zorgde de heilige Hermandad er voor, dat de orde niet verstoord werd en inderdaad is het overal rustig gebleven. Scheveningen-radio heeft het wel bizonder druk gehad, want om streeks het laatste uur willen alle Nederlanders op zee (en dat zijn er altijd nog heel wat) hun familie de beste wensen overbrengen. Dan werkt men bij Scheveningen-radio onder hoogspanning. Afgezien van de toen nog heersende kabinetscri sis, bracht Nederland de jaarwisse ling in gepaste vrolijkheid door. Voor die vrolijkheid zorgde vooral Wim Kan. Voorlopig is het nu gedaan met extra vrije-dagen: de regelmaat in ons bestaan, al lokt het vrij-zijn ieder aan, is ’t langste te verdragen. Scheepers. Vorige week is te Amsterdam in een. der ziekenhuizen overleden onze plaatsgenoot, de heer L. van Pelt, in leven onderwijzer aan dë Oranjelaan school, sinds vier jaar gepensioneerd. Veertig jaar geleden werd hij onder wijzer aan de School met de Bijbel aan de Onderweg, waar hij het groot ste deel van zijn loopbaan door bracht. Een hartaanval maakte een eind aan zijn leven. Meester van Pelt, zo was hij bekend onder ons, was een popu lair figuur, was een echte christelijke onderwijzer, ha<J veel vrienden en was een eewaardeerde persoonlijkheid onder zijn leerlingen en oud-leerlin- Hen. dinsdagmiddag had de begrafenis ■feats, waar ds J. Snoey, de overle- JB«ne schetste als een echt christen, een ijverig en accuraat kerke- Het is een vorm van levenskunst om zich in het alledaagse leven - figuur lijk gesproken - niet op glad ijs te begeven. Zaken waarvan wij de afloop niet kennen laten wij liever links lig gen. We betreden liever geen (glib berige) paden waarvan wij niet weten waarheen zij leiden. We doen liever geen dingen, waarvan niet wij maar anderen bepalen waar het op uitdraait. Wij lenen ons er niet voor te praten over punten, die ons geen enkel hou vast bieden. Wij vinden het dom trans acties te ondernemen waarbij wij niet weten waar wij terechtkomen. Kort om: wij voelen er niets voor het stuur uit handen te geven door ons op glad ijs te begeven. Dat is onze aangeboren afkeer van het revoel een stuurloze speelbal van anderen of van de om standigheden te zijn. Eenzelfde gevoel zal hem of haar be kruipen. die zich in de letterlijke zin des woords op glad ijs begeeft. En daarvoor biedt dit jaargetijde de weg gebruiker mogelijkheden te over, zonder dat hij behoeft te wachten tot ken te bestaan, dat het onmogelijk was het wetsontwerp nog voor nieuwjaar af te doen. Het ontwerp zal nu dezer dagen door de Eerste Kamer worden be handeld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de bijslagen per oktober 1960 te verhogen, zodat de eerste uitkering zou plaatsvinden in janu ari 1961. De eventuele achterstal lige verhoging zal nu in april wor den uitgekeerd. hopen te trouwen en een eigen ge zin willen stichten. Dan komt voor ons de tijd, dat wij de taak op onze schouders krijgen, die nu onze moe der heeft. Wanneer we eens goed letten op hetgeen moeder allemaal doet, dan zien we, dat haar taak beslist niet licht is te noemen. Haar dag begint vaak voor wij wakker worden en nog niet of nauwelijks het bed hebben verlaten en wan neer wij ’s avonds moe thuiskomen, dan loopt moeder nog te rennen en te draven en heeft haar huis houdelijke taak nog geen einde genomen. Dat zal ook onze toekomst zijn, of we het prettig vinden of niet. Als puntje bij paaltje komt,, is haar taak oneindig veel zwaarder dan de onze, vooral in grote gezin nen. Oh zeker, zij is het al jaren gewend en heeft haar ervaring en routine, maar oook die zullen wij moeten krijgen. Het spreekwoord zegt: jong geleerd is oud gedaan, en lat is een waarheid als een koe. Hei zou dus in ons eigen voordeel zijn, wanneer we moeder regelmatig bijsprongen in haar werk al was het mliar al leen om onszelf te trainen en ons uithoudingsvermogen te vergroten. Reken maar, dat moeder na. een drukke dag ’s avonds na het eten eigenlijk even moe is als wij na onze dagtaak en toch moet ze aan de slag. n n dat er werkelijk ijs op sloten en plas sen ligt. Het jaargetijde van de gladde wegen is aangebroken.. Natte bladeren, en zacht regenbuitje, een lichte nacht vorst, het zijn voortreffelijke middelen om ons op de weg het stuur uit han den te nemen. Om ons tot een speelbal te maken in de greep van het slip- spook. Nog te weinigen van hen, die onze winterse wegen bevolken weten, uit ervaring wat het zeggen wil om met een stuurloze auto, motor of brommer aan het spel van het nood lot te worden overgeleverd. En toch komt het meer voor, dan wij misschien denken. Dat is ook gebleken bij een onderzoeken van ’n groot aantal auto- ongelukken in de Amerikaanse staat Virginia: bij niet minder dan 41°/o van de ongelukken op buitenwegen was slippen oorzaak of medeoorzaak van de meest afschuwelijke verkeers ongelukken. De slipscholen in ons land zijn er om de automobilisten te •ieif» 961

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1