w la :an: IEI w HET KEETMEiSJE IN DE EUROPOORT Me EN HET STOFFENHUIS WMeckande-ti e-n winiexv&et&i 51 Ag De avonturen van Freddy Fox en DE KERKEN NODIGEN BURGERLIJKE STAND Het Groene Kruis heeft financiële zorgen NIEUWS UIT ONZE WOONPLAATS Bevolkingsorderzoek op TBC toch kwaliteit en eens Wilt U voordelig kopen, komt U dan eens kijken bij „Medische Perikelen’7 A N.V VOOR NEGERS GEEN TOEGANG. WEEI 34 CO FS. C Hath Woll Zuive ter v 'in al leeft leefti ■leeft S. I Halfv Woll Zuivf )ER maa: Half Woll GEI n a leefti leeft Op speurtocht in de natuur en in - B W V00R fcoNÖENSl Éw MEISJES/* Pagina 2 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 6 JANUARI 1961. LD VOOR Gori Waddir Vlaar glace hand- ND”, Or. vervolgverhaal (Wordt vervolgd). IELDE door H.A.N.S. HOOFDSTUK 4, No. 17. I WAT IS DE OORZAAK WARM HOUDEN VOORLICHTINGSAVOND. UlTGUOCUTE UJ GEBR. I GOUDA I LU GLYCERINE-CREME. Er bestaan voor winterhanden en Wat u zelf maakt, is het eerste verdiend FANFARECORPS CONCORDIA KRIJGT 1250 UIT HET ANJERFONDS. De ZONDAGSDIENST wordt waar genomen door Dr C. A. de Geus, Sta tionsstraat 6, telef. 26 76. handschoen; Volkswagen; maart :d loor de soli PIJ k lit age: NXVEI lerweg ‘n Paddestoel GD: t, schooi BEJAARDENMIDDAG. Deze wordt weer gehouden op dinsdag 10 januari a.s in het vereen, gebouw aan de Stationsstraat, aanvang 2.30 uur SPAARCIJFERS. Gedurende de maand december 1960 werd bij de Rijkspostspaarbank inge legd 52.156,67 en opgenomen 29.617,02 Aantal nieuwe boekjes is 15. moeten begeven. Laten wij daarbij re kening houden met onszelf en ande ren. Óók met dat slipspook, dat op de loer ligt om u het stuur uit handen te nemen. Verbond voor Veilig Verkeer. verdwijnen van de storm werd het ook weer warm. De passagiers volg- d enspoedig het voorbeeld van de stuurman en overal zag men hen sjouwen met jassen over de arm naar de hutten. De meesten hadden ook hun mutsen afgezet. Een dikke meneer trok zijn hand schoenen uit en veegde zich het zweet van het voorhoofd. Ik heb al verscheidene keren deze reis ge maakt, zei hij tegen Freddy, maar zo’n weertje heb ik nog nooit mee gemaakt. Eerst die storm, dan de kou en al dat ijs en nu het zo warm, dat het wel lijkt, of we in de Sahara zitten. En hoofdschuddend verwijderde de dikke reiziger zich. Freddy keek hem achterna. De Sahara, daar had hij wel eens van gehoord. Daar moest het erg warm zijn, want in die buurt woonde meester Ooievaar nu ook. weggebruikers moeten leren de aan wezigheid van slipgevaar in hun wijze van rijden in te calculeren, dus een extra voorzichtigheidsmarge te nemen. Onze dagtaak brengt mee, dat wij ons in dit jaargetijde allemaal op glad ijs We hebben daar twee kommen voor nodig, waarvan de ene met koud en de andere met goed warm water wordt gevuld. Het zieke lichaams deel wordt dan beurtelings heel even in het koude en dan weer en kele seconden in het warme water ondergedompeld. VERTELAVOND K.A.V. Op uitnodiging van de K.A.V. komt pater van Rooi a.s. woensdagavond om 8 uur in het verenigingsgebouw, Burg. Trooststraat 4. met kleurendia’s over Afrika, waarbij hij zal vertellen over „de missie en de vrouw”. Alle dames van de St. Victor parochie zijn hartelijk welkom. De oorzaak van winterhanden - en ook van wintervoeten - is meestal gelegen in een onvoldoende bloed- doorstroming. Dat is hetgeen we bij de behandeling van deze lastige kwaal voortdurend in het oog moe ten houden. Wanneer alles goed is, reageren de kleine bloedvaten vlot op temperatuurwisselingen. In kou de dienen zij nauw en in de warmte dienen ze wijd te zijn. Vaak laat deze „elasticiteit” van de bloedva ten te wensen over en zulke trage bloedvaten laat men door de sterke warmte- en koudeprikkels van de wisselbaden eens flink gymnastiek doen. voeten allerlei huismiddeltjes. Als ze onschadeljjk zijn, is er niets op tegen om ze te proberen. Er is echter geen middel dat beslist ieder een afdoende helpt: het wordt daar om een kwestie van zoeken en daar gaat soms nogal eens wat kostbare tijd mee verloren. In ieder geval is het goed om handen met een ruwe huid in te vetten. En dan niet zo maar met een beetje vaseline, want dat helpt nauwelijks. Beter is hier het gebruik van een glycerine-créme, maar het is ons liever als hij echte „winterplekken” aan de dokter een recept voor zo’n smeerseltje wordt gevraagd. LEVERTRAANZALF. Op 12 januari a.s. van 8-10 uur des avonds wordt er in de vergaderzaal van het Jeugdgebouw, Stationsstraat 16. onder auspiciën van het Neder lands Zuivelbureau een voorlichtings bijeenkomst gehouden over melk- en zuivelproducten, die onder leiding staat van mevrouw N. Eekhof-Stork, de aan het NZB verbonden kook- lerares. Deze avond maakt deel uit van een in het bijzonder voor huis vrouwen bedoelde reeks van voorlich tingsbijeenkomsten. Er worden diverse demonstraties gegeven en films ver toond. Mocht U hiervoor belangstel ling hebben dan bent U van harte welkom. Wanneer winterplekken niet alleen prikken en jeuken, maar boven dien ook opengesprongen zijn, mag er zeker wei de nodige aandacht aan worden besteed. Het kwaad neemt dan vormen aan, waarbij een energiek optreden noodzakelijk wordt. Onze beste ervaringen bjj zulke kloven hebben wij steeds ge had met levertraanzalf. Maar het beste adres is dan de huisarts. dr. ALFR. BRIEDE. Ons fanfarecorps Concordia ontving vorige week het verheugende bericht, dat het Anjerfonds Concordia een eenmalige subsidie toekende van 1250. Voor Concordia is dit vanzelf sprekend een grote meevaller, daar zij nu haar jeugdcorps helemaal van nieuwe instrumenten kan voorzien. Zo ziet men toch weer, als er zomers een collecte wordt gehouden voor het An jerfonds, de opbrengsten hiervan toch weer ten goede komen aan onze plaat selijke verenigingen. Concordia zal dan ook zeer zeker grote propaganda maken voor de collecte van a.s. zo mer, welke gehouden wordt omstreeks de verjaardag van Prins Bernhard. De plaatselijke vereniging Het Groene Kruis hield in Hotel De Unie onder voorziterschap van de heer D. B. van der Most een algemene ledenvergade ring. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de bestuursleden dr W. van den Berg en H. M. de Wilde ontslag hadden verzocht. Spr. zegde beide bestuursleden die buiten gewone verdiensten voor de afdeling hebben gehad hartelijk dank. In beide vakatures zal worden voorzien in een in januari 1961 te houden buitengewo ne ledenvergadering. Voorts kon de voorzitter mededeling doen dat bij het rijk reeds toestem ming gevraagd is voor het aantrekken van een derde wijkverpleegster. Ver moedelijk zal dit niet eerder dan in 1962 geschieden. De agenda vermeldde voorts een voor stel tot verhoging van de contributies van 5 tot 10 per lid ingaande 1 januari 1961. Het bestuur heeft dit voorstel moeten doen, omdat de fi nanciële positie van de afdeling dus danig ongezond was geworden, dat aan een verhoging niet langer viel te ontkomen. Na enige discussie gingen de leden met dit voorstel akkoord. De begroting voor 1961 werd in inkom sten en uitgaven vastgesteld met een bedrag van f 38.775 waaronder een post voor onvoorziene uitgaven van 500 en een raming van 850 we gens reserve voor uitbreiding van het wijkgebouw, waartoe eveneens plan nen bestaan. Bij deze begroting werd reeds rekening gehouden met een con tributie van 10 per lid. Het salaris van een derde wijkverpleegster werd echter, in afwachting van de resulta ten van het met het rijk gevoerde overleg, niet geraamd. De subsidie van de gemeente was aanzienlijk lager ge raamd dan in 1960. omdat van het ge meentebestuur bericht ontvangen was dat voor 1961 rekening gehouden moest worden met een lager subsidie bedrag, omdat voor de subsidiëring van de afdeling het zg. plan Matthee toegepast zal worden. Hierover werd uitvoerig door de leden gesproken, waabij in dit verband naar voren werd gebacht, dat Het Groene Kruis inder tijd van de gemeente een wijkverpleeg ster heeft overgenomen. Verschillen de leden konden zich met de handel wijze van het gemeentebestuur dan ook niet verenigen. Verder werden de aftredende bestuursleden, de heren B. F Boonstoppel en G. van Tilburg herkozen. denheid in de paddestoelenfamilie. Het gewicht van deze herfstkinderen loopt nogal uiteen. Er zijn exemplaren van enkele grammen, die sierlijk zijn en slank, maar men vindt ook zeer corpulente familieleden, die een ge wicht kunnen bereiken van meer dan 90 kilo. Evenals bij de mensen kan men ook onder de paddestoelen won derlijke snuiters aantreffen. Er zijn soorten, die de dieren tot voedsel en levensvoorwaarden dienen, maar er zijn ook insectenetende paddestoelen. De eerstgenoemde soort wordt b.v. gekweekt door de mieren en termieten. Zij verzamelen plantaardig materiaal, zoals bladeren en maken dat door kauwen geschikt voor schimmelbedden. Aangiften van 29 dec. ’60 tot 4 jan. ’61 Geboren: Caroline Sylvia, d.v. A. Al- blas en J B. Jonker, Lijsterbesstraat 32a; Hendrik Johannes, z.v. P. van Vliet en J. A. Vente, Fred. Hendrikl. 1; Pieter Hendrik, z.v. T. van Gelooven en C. T. Kool, Kleikad 11; Maria Adriana Petronella. d.v. J. L. van der Ven en L. P. M. van Vliet, St. Victorplein 6; Wouterina, d.v. C. van der Spoel en A. Huizer, Dorpsstraat 140; Overleden: de Booij, Arie, oud 77 ja- ren. niet of niet volledig kunnen opbren gen. Voor het massale onderzoek is het wijkgebouw van het Groene Kruis in de Stationsstraat beschikbaar gesteld. Het tempo is zodanig geregeld dat iedereen direct zal kunnen worden ge holpen. Jehovah’s Getuigen, Kerkweg 66. Zondag nam. 3 uur Wachttorenstudie. Donderdag nam. 7.30 uur Bedienings- school. Nam. 8.30 uur Dienstvergadering. Het is weer winterhandentijd en wanneer het euvel eenmaal is op getreden, is het nog niet zo ge makkelijk het op korte termijn weer kwijt te raken. Het beste kan men maar dadelijk met wisselbaden be ginnen, als er tijd en gelegenheid voor is liefst tweemaal daags. De aangedane lichaamsdelen moe ten niet worden blootgesteld aan een langdurige inwerking van kou de. Met winterhanden dient men steeds handschoenen te dragen wanneer men buitenkomt. Met win tervoeten drage men warme kousen en warm schoeisel. Alles wat strak zit en dus snoert is uit den boze: de bloedvoorziening zou daardoor nog eens extra worden bemoeilijkt. Aan de handen voldoen soepele ruime wanten om deze reden eigen lijk nog meer dan handschoenen. Aan de voeten mogen sokken en schoenen vooral niet te krap zitten. De huisvrouw, die winterhanden wil voorkomen, doet er goed aan in de keuken een extra handdoek op te hangen, waaraan zij haar handen nog eens goed droog kan wrijven. Maar al te vaak gaan we zo van ’t sop of de kraan via een vluchtige streek over een natte keukenhand doek naar de buitendeur om een leverancier te helpen. Met een goed droge badhanddoek kunnen we de nog vochtige handen even goed drogen voor we ze blootstellen aan de winterkoude. Wie met natte en koude voeten thuiskomt, mag beslist niet pal voor de kachel gaan staan. Goed afdro gen en warm wrijven en pas later naast (niet voor) de kachel. Handen en voeten kunnen we ook tevoren met wisselbaden „sterken”. Draai na het vullen van uw bad met heet water even de koude kraan open en steek uw ledematen dan beurtelings in warm en koud water. INSTUIF. Na de oudejaarsavondviering in huise lijke kring, staan de deuren van de instuif voortaan zaterdagsavonds van af half acht weer open. Dat alle be langstellenden; of beter, allen die van gezelligheid houden, boven de 15 jaar welkom zijn, is wel bekend. Prettig is ook dat a.s. zaterdag en voortaan vele malen The Gitar Rockets van half acht tot half negen zullen spelen. Het is „de band van Waddinxveen”, daar wil iedereen bij zijn. WERKENDE JEUGD. In 1961 heeft W.J. weer nieuwe kracht, daarom zal er voortaan elke vrijdag avond clubavond zijn in ’t CNV-huis, aan de Dorpsstraat. Ben je nog nooit op zo’n avond geweest? Laat het jaar 1961, dan het jaar zijn, waarin je één van je beste besluiten nam, sluit je aan bij „Werkende Jeugd”. Het gaat om de toekomst, want later moeten jullie jonge mensen van nu, de maat schappij vormen! Wjj verwachten je a.s vrijdag, 7.45 uur, Dorpsstraat 50a. meer i Van l tijd ii het a: gen, bij sta Naasi teres: inten ar hel ;e bro< l oude den nam hze gelie: de Heer L eeftijd va Waddin Amst Donderdag 12 januari 1961 belegt de Waddinxveense Bestuurdersbond in de zaal van Florida te Boskoop, een to neelavond. De toneelgroep „Studio” uit Amsterdam brengt het roerende stuk: „Voor negers geen toegang”. Het is een toneelspel in drie bedrijven van Robert Yale Libott, naar de roman „To late the Phalarope” van Alan Paton Nederlandse bewerking Eline Verkade. Het ftuk speelt zich af in Ventenpan (Transvaal. Unie van Zuid Afrika) in de tegenwoordige tijd. Het belooft een pracht avond te worden. Wij willen er nog op wijzen dat het bestuur van oordeel is dat kinderen beneden de zestien jaar beter deze avond niet kunnen bezoeken, niet dat er een leeftijdsgrens is vastgesteld, maar de inhoud van dit stuk kunnen zij toch niet verwerken. toe zjjn, wanneer die alle tot ontwik keling kwamen. Toch hebben die on geslachtelijke cellen een taai leven. Sommige zijn jaren onderweg en kun nen afstanden tot 350.000 kilometer afleggen. Geen wonder, dat men soms op een onmogelijke plaats een padde stoel ziet verrijzen. Niet bij alle soorten vindt men plaat jes aan de onderkant. Wjj spraken zoëven over plaatzwammen, maar er zijn ook stekelzwammen, buikzwammen en nestzwammen. Stekelzwammen hebben aan de onderkant een groot aantal stekels Buikzwammen bergen de sporen in hun binnenste en nest zwammen vertonen gelijkenis met vo gelnestjes. Er is een rijke versohei- dachten en speelde hij een rol in al haar toekomstbeelden. Helsingen was opeens bijzonder op gewekt. Levendig besprak hij met Christa de mooie lijnen van het paard, beklopte Betty en liefkoosde het beest, zodat Christa geheel van haar treurige gedachten wer afge leid. Langzaam kwam ook weer het gesprek op de boerderij. Helsingen deed zeer tactvol en legde vooral de nadruk op de opbouw van het ge heel. Christa keek daarbij of ze visi oenen zag. Aarzelend vertelde ze, dat ze de gehele inboedel had laten opslaan. Helsingen ging daar gretig op in, maar durfde niet met con crete voorstellen te komen. De stil te, die daarna een poosje tussen hen inviel, was welsprekender dan vele woorden. Beiden wisten, dat èn de boerderij en de inrichting bij elkaar hoorden. Christa verweet zichzelf dat ze niet eerder op het denkbeeld was gekomen de boerderij te laten overplaatsen. Waarschijnlijk zou haar practische broer daartegen wel bezwaren hebben geopperd, want het was haar wel duidelijk, dat dit kostbaarder was, dan het opbouwen van een nieuwe boerderij. Maar misschien zou zij dan niet zo’n ver loren en eenzaam gevoel over zich hebben. Ze vond zich los. en stuur loos van alles staan, met geen enkel perspectief waaruit ze moed en blij heid kon putten. Al die spijtgevoe- lens hielpen nu echter niet meer. Ze moest erin berusten, dat haar een geheel nieuw leven wachtte, met als enig lichtpunt, de uitnodi ging van Helsingen, om later haar tot nieuw leven gebrachte woning te mogen bezichtigen. Misschien zou ze hem dan al haar bezittingen ver kopen, ofHij liet duidelijk mer ken, dat ze een diepe indruk op hem had gemaakt. Hier kreeg ze de kans iets van de sfeer van haar eiland te behouden en RoelRoel stootte haar iedere keer van zich af Helsingen vertelde, hoe hij al jaren geleden Rozenburg had ontdekt. De mooie natuur en de unieke broed- kolonie had hem altijd bijzonder aangetrokken. „Vreemd, dat we elkaar nooit eer der ontmoet hebben,” zei hij, met spijt in zijn stem. Christa glimlachte „Dat is niet zo zonderling als het lijkt. Tijdens de weekends lieten we het natuurreservaat voor de vreem delingen en wij maakten er onze wandelingen op mooie herfstavon den of op winterdagen, als het werk op het land minder dringend werd. Het deed haar ontegenzeglijk veel goed, om met iemand, die het land nog in ongerepte staat gekend had van gedachten te wisselen. Met ver bazing hoorde zij, hoe goed hij met de ligging van de duinen en de lan derijen op de hoogte was. Uit alles bleek, dat het eiland hem ter harte ging. Desondanks verdedigde hij de industrie. „Dezelfde oppervlakte,” zei hij. „Waarop julie aan ongeveer vier of vijf personen werk gaven, geeft nu aan honderden, misschien r>ng wel eens aan duizenden «en bestaan.” „Maar onze oogsten zorgden voor voedsel voor duizenden”, troefde Christa. „Dat is het nu juist,” zei Helsingen heel voorzichtig. „Kijk, al dat koren kan in één keer met een groot schip worden aangevoerd vanuit een land waar de grond lang niet zo kostbaar is, waar duizenden hectaren braak liggen. Dit land, jouw land, is uniek door zijn ligging aan zee. Denk eens in, eeuwenlang hebben grote landen oorlog gevoerd, heel dikwijls, met als doel, een uitweg naar zee. Hier was de uitweg naar zee, maar werd niet voldoende productief gemaakt, de mogelijkheden werden niet be- ut. Temidden van een overbevolkt land, temidden van een levend en (Vervolg op pagina 3) GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: rode handschoen; zwarte poedel; slavenarmband; sleutel; huis sleutel; 1 paar zwarte schoenen; Verloren: grijze glace overschoen; sierdop van donker blauwe want; double horloge; 1 paar grijze handschoenen; 1 paar grijze glace handschoenen; zwarte re- genbroek. 29. Ook de kapitein zag de toe komst nog steeds donker in. Wel werd de zee hoe langer hoe rustiger en werd het stoten van het ijs al minder hevig, maar hoe hij ook tuurde over het ijs, nergens kon hij een plaats ontdekken, waar het schip door zou kunnen. Hij nam zelfs zijn grote kijker erbij, maar zover hij zien kon, zag hij niets dan ijs. Ik ben bang, bromde de kapitein, dat we hier nog overwinteren moe ten. Zo meteen vriezen we hier nog vast en hoe houden we dat ooit vol? We hebben hoogstens voor een week voedsel aan boord. De stuurman grinnikte. Dat invrie zen zal zo’n vaart niet lopen, denk ik. Ik begin het tenminste aardig warm te krijgen. Meteen trok hij zijn dikke jas uit en hing hem aan een spijker. 30. Het was wel wonderlijk. Met het terugkeren van de zon en het WADDINXVEENSE KUNSTKRING. Op vrijdag 6 januari, ’s avonds 8 uur zal de opening plaats hebben van de expositie van werken door Geert Bos, beeldhouwer te Rotterdam, en van Jan van Druten, kunstschilder en glazenier te Amsterdam. De tentoonstelling wordt ingeleid door de heer V. M. Oppers, kunstrecencent en Jan van Druten zal enkele van zjjn ervaringen met zigeuners in Spanje vertellen. Deze expositie duurt tot 27 jan. a.s. Nog altijd was Roel de hoofdpersoon van haar drome rijen, maar niettemin voelde ze zich gesterkt door de oprecht aangebo den vriendschap van Helsingen. Het kortte de tijd van het. waciiten en hij wist haar dermate *op te vrolij ken, dat ze helemaal niet verwon derd was toen de dokter verklaar de, dat er voor Roel absoluut geen gevaar bestond, hij hoefde zelfs niet naar een ziekenhuis, maar kon re gelrecht naar huis worden vervoerd. Christa stond bij de ziekenwagen, toen Roel naar binnen werd ge schoven. Even ontmoette hun ogen elkaar. Die van Christa wijd ge opend, alsin één grote smeekbede. Een kort ogenblik leek het alsof hij haar blik met een glimlach wilde beantwoorden. Dan sloot hij echter de ogen, als iemand, die het felle licht niet kan verdragen. In een waas zag Christa de auto ver trekken. Die ene blik van Roel had haar duidelijk gemaakt, dat hij zich niet gewonnen gaf. Als een ridder had hij zijn leven voor haar ge waagd, maar zijn nobel karakter had hem dat waarschijnlijk voor ieder ander laten doen. Verdrietig keerde ze zich af en zag dat Hel singen al die tijd had gewacht, tot ze weer voor iets anders aandacht zou hebben. Ze zag begrip, maar ook teleurstelling in zijn ogen. Ze kon het echter niet opbrengen, haar houding te veranderen. Voor de tweede keer had Roel haar tot in haar diepste wezen geschokt. Liefde en trots streden om de voorrang. Wanneer Roel zelfs in deze ogen blikken nog van geen toegeven wist hoe zou het dan ooit tussen hen tot een verzoening kunnen komen? Waarom was hij zo halsstarrig? Had ze niet duidelijk genoeg bewezen, hoe dierbaar hij haar was? Al haar trots had ze op dat moment laten varen en haar liefde moet klaar en helder in haar ogen te lezen zijn geweest. Nu weer gewoon do<n, ter wijl heel haar hart schreeuwde om een klein beetje genegenheid van Roel, dat was meer, dan ze kon op brengen. Dat ogenblik van ontzet ting, bij het zien van de gewonde Roel had al haar weerstand gebro ken. Met gebogen hoofd ging ze naar de stal om Betty te halen. Zacht wreef ze het dier over de neus en leunde gebroken tegen de deurpost aan. Ze putte wat troost uit de fluweelzachte bruine ogen van het paard. Het trouwe beest bleef aanhankelijk, zelfs nadat ze het in de steek had gelaten. Loom bracht ze de leidsels aan en wilde juist het dier naar buiten geleiden, toen Helsingen naar haar toe kwam. „Fijn, dat Roel er zo goed is afge komen,” zei hij. zuchtte Christa kleintjes. even stil tussen hen. Dan vond Christa, dat ze toch wel erg ondankbaar leek, door een gesprek over Roel te vermijden. „Kent u Roel allang vroeg ze. „Betrekkelijk,” antwoordde Helsin- gen. ;,Het eigenaardige is, dat we elkaar nooit opzoeken, maar telkens gebeuren er weer van die toevallige ontmoetingen, op de vreemdste plaatsen en met de gekste situaties ties, zodat we onwillekeurig vriend schap voor elkaar zijn gaan voelen.” „O,” zei Christa en weer bleef het stil. „Is Roel een bijzondere vriend van u?” vroeg Helsingen, met een po ging om te verbergen hoeveel waar de hij aan haar antwoord hechtte. Éven kwam er nieuw licht in Chris ta’s ogen, maar direkt daarop ver duisterde haar blik weer. „Ach nee,’ zei ze mat. „Ik ken hem nog maar ■teer kort.” Jfcigenlijk begreep ze niet, dat dit aBe waarheid was. Het leek veeleer sof ze Roel heel haar leven ge- nd had, zo vulde hij haar ge- Voor de vierde maal zal in Waddinx- veen de bevolking in de gelegenheid wonden gesteld deel te nemen aan het massale onderzoek op t.b.c. Sedert het laatste onderzoek zijn weer reeds drie jaren verstreken. Een groot aantal personen heeft zich bereid verklaard ook thans weer mede te werken aan de voorbereiding van dit massale onderzoek. In de komende dagen zullen zij op pad gaan om de benodigde gegevens op te nemen. Het onderzoek zelf vangt aan op 25 januari a.s. en zal ongeveer 10 dagen duren. De kinderen tot en met 14 jaar zul len thans niet aan het onderzoek deel nemen. Deze zullen door dte schoolarts worden onderzocht. Het is uiteraard de bedoeling dat het onderzoek zich zal uitstrekken tot vrijwel alle inwoners van onze ge meente. Degenen die reeds onder controle van het consultatiebureau staan, en bin nen één a twee maanden voor het her-controle terug moeten komen, kunnen in de plaats daarvan ook aan dit onderzoek deelnemen. De huisbe zoekers kunnen u daarover nader in lichten. De kosten aan het onderzoek verbon den bedragen 1,10 per persoon. Om financiële bezwaren mag echter nie mand wegblijven. Een hogere bijdra ge, van degenen die iets meer dan 1,10 per persoon kunnen geven zal op prijs worden gesteld. Met het meer dere kan dan worden gecompenseerd de uitgaven t.b.v hen, die de kosten wF®’.u<" .rv-f rJrd <>«11 d-rTi cC Ir 11 n n nnXleT 0166. Nauwelijks is de herfst in de echt ver bonden met de natuur, of daar ver schijnen hun eerste kinderen, de pad destoelen, die zich in enkele weken tijds met verbazingwekkende snelheid uit de grond schieten en het gehele najaarsbeeld in de natuur beheersen. Paddestoelen treft men lang niet al leen in de bossen aan, maar ook op kleigronden en in de tuinen. Men heeft zelfs eens een zeer zeldzaam exem plaar aangetroffen in een hoop oud papier. De mycologen - of beter de zwamdeskundigen - in binnen en bui tenland waren er verrukt over. Het is eigenlijk niet zo’n wonder, dat deze planten zich zo snel verbreiden en nog minder, dat ze op de ónmoge lijkste plaatsen voorkomen. Waar de paddestoelen groeien, bevindt zich een uitgebreid net van microscopische dun ne kleurloze draden van vele vierkante meters oppervlakte onder de grond. De paddestoelen zijn de vruchten van deze onderaardse planten. Wanneer we zo’n paddestoel van nor male vorm in de hand nemen, dan zien we aan de onderkant een reeks van keurig geordende plaatjes han gen van de steel tot de hoedrand. Op die plaatjes bevindt zich het kiemvlies, dat de zg- sporen produceert. Deze cellen regenen in grote hoeveelheden uit de hoed van de paddestoel naar beneden. Zij zjjn uiterst, licht en wor den door het geringste windzuchtje meegenomen. Nu hangt het maar van de plek af waar ze neer neerkomen, of er op die plaats nieuwe paddestoelen zullen groeien. De meesten komen on gelukkig terecht, anders zou vermoe- delijk de hele aarde er onder bedolven zijn. Enkele grote stuifzwamsoorten hebben namelijk de gewoonte om maar liefst 18 000 biljoen sporen te produ ceren. We zouden er ongelukkig aan Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds J. van der Haar, St. Maartensdijk. Nam. 6.30 uur Ds J. R. Cuperus. Nederlands Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur Ds J. R. Cuperus Nam. 6.30 uur Ds J. van der Haar Herv. Kring „Wet en Evangelie", Verenigingsgbouw, Stationsstraat V.m. 9.30 uur Ds E. H. Kalkman. Nam. 7 uur Jeugddienst, Ds J. Gras, Dordrecht Gereformeerde Kerk. V.m. 9.30 en nm. 5 uur Ds Homburg van Vlissingen. Remonstrantse Kerk. V.m. 10 uur Ds Mackensie, Leiden Chr. Afgesch. Gemeente. Vm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. A. P. Verloop. Woensdag 7 uur Ds. A. P. Verloop. KERKDIENSTEN. Parochie St. Victor, Zuldkade. Pastoor: H. C. A. P. van Drunen. Telefoon 24 52 Biechtgelegenheid zaterdag van 5 tot 7.30 uur. 7.30 uur Oudejaarsavondlof met preek. Missen: 's zondagc 7 uur de vroegmis: 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis. zondagsavonds 7 uur Lof. COPYRIGHT CLICHÉ DE POEt

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2