oooo /L Sportveld wordt zaterdag met een officiéél tintje geopend 1 DE KERKEN NODIGEN HET KEETMEISJE IN DE EUROPOORT 4 HET MENSELIJK HART LEVERT ENORME PRESTATIES foto Sjaak Noteboom A- BURGERLIJKE STAND l si ^SPORTFLITSEN UIT ONZE WOONPLAATS’ FOTO SJAAK NOTEBOOM vervolgverhaal Predikbeurten Kerkzveg 143 Bel Bij Brand et. aq 1 3C Denk aan A A® 2 Ki >8 F5 >8 F4 >8 >5 )8 75 75, 75! 45| 15 2328 2534 2111 2338 2393 2558 2562 COOP. BOERENLEENBANK WADDINXVEEN STEUNZOLEN ELASTIEKEN KOUSEN Betalen zonder geld! Jeanne Willemse voetverzorg iricj [C>J W.S.V. „W.I.K." „Medische Perikelen'’ W.Z.C. „DE GOUWE" v P.V. „DE SPERWER" Pagina 3 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 13 JANUARI 1961. door H.A.N.S. HOOFDSTUK 5, No. 18 (Wordt vervolgd) uur van GESLOTEN van MAANDAG t.e.m. DONDERDAG a.s. Aangiften van 5 tot 11 jon. 1961. HOOFDSTUK V. WIE IS DE DADER? OF 2103 (3* 295 Ij tg 0 J In verband met de overplaatsing van ons bedrijf van Zuidkade 22 naar: De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door Dr E. M. L. Hemminga, Dorpsstr. 66, tel. 2078. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. 1749 1831 2049 Programma dinsdag 17 jan. 1961: 8 uur GouweGZC meisjes 8.45 uur Gouwe IDonk II dames 9.15 uur GZC 5Gouwe 3 heren 9 30 uur Gowwe IGZC 3 heren Ondertrouwd: L. Verkade en A. F. Geers Overleden: Koren, Bart, oud 73 jr. van Vloten ev. Starreveld Marrig- je, oud 78 jaren. Remonstrantse Kerk. Geen dienst. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Ds. A. P. Verloop. Woensdag 7 uur Ds. A. P. Verloop. Jehovah’s Getuigen, Kerkweg 66. Zondag nam 3 uur Wachttorenstudie. Donderdag nam. 7.30 uur Bedienings- school. Nam. 8.30 uur Dienstvergadering. CHARLOTTE DE BOURBONSTRAAT 20 TELEFOON 2602 '1' 2 AUe betalingen met gesloten benoea vii de codjmrim 1 Geen gevair root verliej, dieted at bnnd. terwijl da bank bovendien een ded van Uw horirbonding ineft PEDICURE VOOR *6’ bezat maar weer haar. Daar mocht niemand iets van we ten. Ze begreep bijna niet, dat ze in staat was trots en principes te verloochenen, om de stem van haar hart te volgen. Hoe was dat moge lijk Wat zou ze het zichzelf niet een stuk gemakkelijker kunnen ma ken door haar liefde op Helsingen over te brengen. Van hem zou ze geen afwijzende houding hebben te vrezen Geboren: Huig, z.v. A. Tol en G. van Dijk, Acaciastraat 48; Paul Alexander, z.v. F. J. Dekker en A. A. de Ros, Prunusstraat 43; Carola, d.v. J. Verwey en A. Ver hoef, Fred. Hendriklaan 31; Jacob, z.v. A. L. Oudijk en A. N. Graveland, Noordeinde 77; Cornells Gijsbertus, z.v. J. Hofman en M. H. Nieuwkoop, Zuidkade 47 Voor sportminnend Waddinxveen gaat het zaterdag, behoudens on gunstige weersomstandigheden, ‘n zeer belangrijke dag worden. Want in het sportveldencomplex aan de Kanaaldijk nabij het Warnaar- plantsoen, wordt het gloednieuwe voetbalveld in gebruik genomen. Dat het gemeentebestuur de nood zakelijkheid van dit nieuwe veld heeft ingezien, mogen we conclu deren in de persoonlijke opening van burgemeester C. A. van der Hooft en het verzoek aan de bei de muziekkorpsen om deze ope ning muzikaal te omlijsten. Laten we hopen dat vele Waddinxveners deze gebeurtenis mee willen ma ken, temeer daar als openings wedstrijd de competitie ontmoe ting Be FairWaddinxveen (zat.) gespeeld zal worden, dat alleen garandeerd een spannende middag. Een goed rapport is een beloning waard. Verras uw zoon of dochter met een spaarkaart. Laat hem of haar meedoen met J.A.C.K. en op deze eenvoudige wijze sparen voor een iegen camera. Vraagt inlichtingen bij: nu nog Zuidkade 22, tel. 2477 zo stoer en krachtig als de vorm en lijn van het monument waren, zo geheel overeenkomstig was het opschrift. „Hier werd de dijk ge sloten. 3 juli 1950”. Hoe sober deze woorden ook waren, nog geen drie jaar later, in 1953, bij de water snood, had de dam reeds op grote 'wijze zijn enorme betekenis aan de dag gelegd. Terwijl op vele plaat sen in het land de zee zich een toegang had bevochten, kon ze het van de sterke dam niet gewonnen krijgen. Wel ontstonden er enkele grote gaten in de damwand en was de toestand enige tijd precair, maar aan alle kanten was er hulp komen opdagen en met honderden zand zakken had men de dijk gedicht. Hierdoor waren vele mensenlevens gespaard en have en goed gered. Christa herinnerde zich nog, dat Italiaanse steenzetters de dam weer in zijn glorie herstelden, nog hech ter en sterker dan voorheen. Nu werd de dam een steeds inten siever gebruikte verkeersweg. Stro men vreemdelingen, van en naar Europoort ontdekten de gemakke lijke toegangsweg. Voor reisbureaus werd een bezoek aan Europoort een geijkt programmapunt, waarbij ook de Deltawerken niet «werden ver geten. Jammer, dat ze er zelf zo weinig prijs op kon stellen, in zo’n interessante omgeving geboren te zijn. Het had haar teveel zieleleed gebracht. Ook WSV „Willen is Kunnen” hoopt haar jaarvergadering te houden op dinsdagavond 31 jan in het Geref. verenigingsgebouw, Stationsstraat. Het bestuur hoopt dat alle senioren, junioren en de ouders van onze junioren aanwe zig zijn op deze jaarvergadering Houdt U allen deze avond vrij. Hoe laat deze avond begint wordt nader bekend gemaakt in dit blad Gevonden: blauwe want; rode want; sleutel; blauwe sjaal; bank biljet; knalpijp van bromfiets. Uitslag tentoonstelling. Klasse I Oude doffers onbevlogen. Ie N. van der Zijden; 2e H. van de Willik; 3e H. J. van den Berg; 4e H. Metselaar; 5e Jac. de Beer Klasse II Oude doffers tot 400 km le en 2e N. van der Zijden; 3e O. O. Spruijt; 4e D. Degenhardt; 5e W. van de Water; 6e N. Rupke; 7e J. de Kooter; 8e H. J van den Berg; 9e H. Metselaar. Klasse III Oude doffers boven 400 km.: le J. van der Kraats, 2e O. O. Spruijt; 3e N. Rupke; 4e H. J. van den Berg; 5e N. van der Zij den; 6e Jac. de Beer. Klasse IV Oude duivinnen onbe vlogen: le Jac. van der Zijden; 2e H. Metselaar; 3e H. van der Wil lik. Klasse V Oude duivinnen tot 400 km: le en 4e Jac. van der Zijden; 2e H. Metselaar; 3e N. van der Zijden; 5e D. Heeren; 6e L. Ver hoef. Klasse XII Jonge duivinnen boven 150 km: le H. Metselaar; 2e J. de Beer; 3e P. Metselaar; 4e N. Rupke; 5e H. van Dijk; 6e J. de Beer. Late jonge doffers: le P. Metse laar; 2e H. van der Willik; 3e P. Vink. Late jonge duivinnen: le N. van der Zijden; 2e en 3e T. Twigt. Klasse VI: Oude duivinnen boven 400 km. le O. O. Spruijt; 2e N. Rupke; 3e N. van Vliet; 4e Jac. van der Zijden. Klasse VII Jonge doffers onbevlo- gen: le H. van der Willik; 2e Jac. van der Zijden; 3e H. Vermeeren; 4e Jac. de Beer. Klasse VIII Jonge doffers tot 150 km: le Jac. van der Zijden; 2e H. Metselaar; 3e H. van Dijk; 4e N. van der Zijden; 5e J. de Kooter 6e P. van Gelooven; 7e Jac. de Beer Klasse IX Jonge doffers boven 150 km: le Jac. de Beer; 2e L. Sloot jes; 3e H. Metselaar; 4e W. van de Water; 5e N. Rupke; 6e H. van der Willik; 7e Jac. van der Zijden; 8e P. Vink; 9e D. Degen hardt. Klasse X Jonge duivinnen onbe vlogen: le N. van Vliet; 2e H. van der Willik; 3e H. Metselaar. Halverwege de afsluitdam hield Christa met een ruk haar paard in, zodat het beest verschrikt dwars de weg op steigerde. Onmiddellijk sprak ze het paard kalmerend toe en leidde Betty vervolgens even naar de berm, waar ze het paard rustig liet grazen. Het grootste ge deelte van de rit, hadden de ge dachten aan Roel en Helsingen haar bezig gehouden. Ze moest erkennen dat ze nog steeds met heel haar hart naar Roel verlangde, maar dat het voor haar fierheid een te grote opgave zou zijn, als een bedelares aan zijn bed te staan. Het was veel beter, haar liefde voor hem voor goed uit haar hart te bannen. De kennismaking met Helsingen be wees haar wel, dat er nog andere jongemannen oog en oor voor haar hadden. Ze kon nu wel haar hu meur blijven bederven door haar wanhopige liefde, die zonder enig vooruitzicht of bevrediging was, maar ze kon ook verstandig rede neren en zeggen, dat de ontmoe ting met Roel een intermezzo was, dat ze zo vlug mogelijk moest ver geten. Het leven gaat verder en stelt nieuwe eisen. Helsingen leek haar een prettige kameraad, waar mee ze vele dingen gemeen had. Wanneer morgen zou blijken, dat hij serieuze plannen had voor een verdere omgang met haar, dan moest ze hem niet zonder hoop la ten. Tenslotte lag het niet in haar aard, als e eneenzaam meisje door het leven te gaan. Mark en Truus hadden hun eigen huishouding. Naarmate er kinderen zouden ko men, zou zij steeds meer een bui tenstaander worden. Als ze Helsin- gen aanmoedigde, kreeg ze er iets van haar eiland terug. Roel moest maar ondervinden, dat men door een dergelijke lichtgeraaktheid je levensgeluk opofferde. Ze had lang genoeg gewacht op een teken van nem waaruit moest blijken, dat hij berouw had over zijn houding. Zijn maandenlange stilzwijgendheid kon alleen maar een bewijs zijn, dat hij zich destijds bij de enkele lief devolle ogenblikken, die ze samen hadden beleefd, sterk had vergist. Zijn ontwijkende blik, bij hun eer ste weerzien, had haar tot in het diepst van haar gemoed vernederd. Ze moest haar liefde radicaal begra ven en het hoofd hoog dragen. Bij dit voornemen kromp ze in elkaar. Nog nooit had ze zo goed beseft! wat inwendig verdriet betekende. Ze zette evenwel de tanden op el kaar. Men zou aan haar niets ge waar worden. In alle eenzaamheid zou ze haar verloren liefde terug dringen. Sterk wilde ze lijken en daarom tegelijk een nieuwe, hechte vriendschap aanknopen met Helsin gen. Van het mooie uitzicht op het Briel- se Meer, dat links van haar goud kleurig glinsterde in de ondergaan de zon, was ze zich weinig bewust. De waterhoentjes konden te har er eer nog zoveel duikelen en krijger- Het uitzicht op zee zou haar mis-1 schien, evenals vroeger, bij haar I problemen kunnen helpen. Een blik op het wijde water gaf een gevoel, van klein zijn, maar tegelijk maak te het je geest ontvankelijker voor andere gedachten, zodat je zorgen minder drukkend leken. Weliswaar was de aanblik van het grote water vanaf de afsluitdam niet zo belem merd als vanaf de kop van Rozen burg; daarvoor sprong de kust van Oostvoorne te ver vooruit en ein digde in grote zandbanken, maar ze hoopte toch zoveel rust te vinden,' dat ze zich straks bij haar gastvrije vrienden normaal zou gedragen. Bij het monument aangekomen,® bond ze het paard vast aan de af-d heining. Traag besteeg ze de treden,® die naar het monument leidden.® Dit gedenkteken werd vijf jaren ge- leden na de oorlog door Koningin Juliana onthuld, in een tijd, dat nog“ niemand wist, welk een belangrijke rol Rozenburg in de toekomst zou gaan vervullen. Het moest de ge denkwaardige dag in herinnering houden, waarop de laatste opening in de dam werd gedicht. Op die dag werd het werkelijk de afsluitdam en had de Noordzee geen macht meer op het water, dat eertijds de Maas heette. Het monument was uiterst eenvoudig, maar zeer mas sief. Een grote vierkante blok steen stond recht en degelijk op een ron de trapsgewijze verhoging van drie treden. Zo eenvoudig, maar tegelijk Nederlands Hervormde Kerk. V.m, 9.30 uur De heer J. W. Gris- nigt, Rotterdam. Nam. 6.30 uur Ds. H. A. van Bem- mel. Leerbroek. Nederlands Hervormd Wijkgebouw. V ,m. 9 30 uur Ds H. A. van Bem- mel, Leerbroek. Nam. 6.30 uur Ds D. van der Ent- Braat, Monster Herv. Kring „Wet en Evangelie'*, Verenigingsgbouw, Stationsstraat V.m. 9.30 uur Ds. J. W. van Swig- chem, Rotterdam Nam. 7 uur Ds. F. D. Emous, Den Haag. Gereformeerde Kerk. V m. 9.30 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey. C9 groot genoeg om met elke slag een gewicht van één kilogram op te heffen. Men heeft eens berekend, dat het prestatievermogen van een gezond hart zó groot is, dat het een lift met één persoon in een uur tijds van de begane grond naar de vijfde verdieping zou kunnen bren gen. De enorme hoeveelheid arbeid, die het hart bij voortduring verricht, is alleen mogelijk doordat op elke samentrekking een ontspanning volgt. Telkens heeft de hartspier een korte rustpoos om zich te her stellen. De samentrekking van de kamer neemt een tijd van 0.3 se conden in beslag, voor dit gedeelte van de hartspier is er telkens een pauze van 0.5 seconde. Deze cijfers behoren bij een fre- kwentie van 70 slagen per minuut. Is de hartactie sneller, dan duurt de samentrekking even lang, de tij den van rust worden dan korter. Bij pasgeborenen is de hartslag steeds veel sneller: het hart van de zuigeling contraheert zich 130 malen per minuut. Kleinere dieren hebben een nog snellere „pols”. Het hart van een muis klopt bijvoorbeeld 1000 keer per minuut. De olifant daarentegen heeft een uitgesproken langzame polsslag; doorgaans is de ze niet hoger dan 25. dr. H. W. SCALONGNE. KERKDIENSTEN. Parochie St. Victor, Zuidkade. Pastoor: H. C A. P van Drunen. Telefoon 24 52 Missen: 's zondags 7 uur de vroeg mis; 8.30 uur de hoogmis; 11 uur de late mis. Door de week 7 en 8 uur. Elke eerste vrijdag van de maand 8 uur avondmis. Zaterdag- en zondagavond 7 lof. Biechtgelegenheid zaterdags 5 tot 8 uur. Klasse XI Jonge duivinnen tot 150 km: le D. Heeren; 2e H. Metse laar; 3e M. G. Kraan; 4e P van Gelooven; 5e H. van der Willik In absolute zin is het menselijk hart niet zo’n bijzonder sterke motor, want de kracht is niet groter dan 1/375 PK. Maar in relatieve zin is het hart sterker dan alles wat er tot nu toe aan motoren is gebouwd. Welke machine van een dergelijke ingewikkelde constructie loopt er een mensenleven lang zonder dat er ooit onderdelen vervangen be hoeven te worden Het hart trekt zich ritmisch samen en het ontspant zich eveneens peri odiek. Bij gezonde volwassenen gaat dit met een snelheid van onge veer zeventig slagen per minuut. Wordt de zuurstofbehoeften van het lichaam groter, zoals dat bijvoor beeld bij zware arbeid of bij sport beoefening het geval is, dan kan het tempo van de hartslag worden opgevoerd. Ditzelfde gebeurt ook bij bepaalde ziektetoestanden, waarbij de kracht van het hart verminderd is. Door een groter aantal pompslagen per tijdseenheid wordt er dan naar een voldoende prestatie gestreefd. Een gezond hart moet men in ere hou den. Het slaat 100.000 maal per dag en veertig miljoen keren per jaar. Het verplaatst in één dag 10.000 liter bloed, per jaar vier miljoen liter. Deze motor weegt slechts 300 gram. Het arbeidsvermogen is echter tje spelen door de rietbosjes, het ontging allemaal Christa’s aandacht. Zelfs het altijd haastige en wat gro ve geklepper van de wilde eenden, die met veel geruis uit het groen opstegen en boven haar hoofd weg wiekten, werd door haar niet opge merkt. Het enige, dat haar bezig hield, was de vrees, dat haar ge dachten weer een omzwaai zouden maken. Ze verlangde intens naar haar oude zelfvertrouwen en zeker heid van weleer. Nu had ze steeds weer het gevoel, dat ze in tweeën werd gespleten. Een helft bood zich zelf aan Roel aan, met de gedachten Doe met me wat je wilt, als ik maar bij je mag zijn. Haar andere helft diende aan dit slavinachtige gedoe flinke geestelijke zweepslagen uit. Hoe kon ze innerlijk ooit weer tot rust komen vroeg ze zich ver twijfeld af. Verloren: 2 dozen schuimpjes; ro de portemonnaie met inh.; doublé armband; rood beursje; kinder- armband; blauw babvwantje; gele pantoffel; ballennet; bruine tas met inh.; grijze glacé handschoen. Uitslagen: AZC IGouwe I (dames) 0-5 Boskoop IGouwe 4 1-1 GZC 4Gouwe 2 1-2 Door de 2-1 overwinning van de Gouwe II op GZC 4 heeft ook dit zevental de kampioensvlag kun nen hijsen voorwaar geen gek re sultaat als je weet dat ook nog Oudewater I en Bodegraven 1 van deze afdeling deel uitmaken. Pro ficiat en we rekenen er maar vas* op dat jullie dit in de komende zomer zullen herhalen. Door het opsommen van alle voor delen, die het eiland voorheen aan de mensen had geboden, voelde Christa weer sterker hoe verknocht ze aan het land was. Er moest nu echter een eind aan komen; zij zou voorgoed vertrekken. Hartelijk nam ze afscheid van Helsingen. Hij had haar uit haar zwaartillend gepeins gehaald en daarvoor was ze hem dankbaar. Langzaam besteeg ze het paard en liet voor de laatste keer haar blik over de omgeving dwalen. Ze had zichzelf weer veel pijn be rokkend, door nog eens terug te komen. Talmend wendde ze zich van de boerderij af en groette Hel singen nogmaals met en armzwaai. Deze stond koortsachtig na te den ken over een aanvaardbare reden, Christa weer te ontmoeten en plot seling kreeg hij een limunieus idee. Juist toen zij Betty met zachte drang in beweging bracht, vroeg hij: „Kan ik u morgen met de auto komen afhalen voor een bezoak aan Roel Christa voelde zich gloeiend heet worden. Roel had duidelijk laten merken, dat hij geen hernieuwde vriendschap met haar wenste. Toch zou het normaal zijn, als zij naar zijn toestand kwam informeren. Tenslotte was zij de oorzaak, dat hij gewond raakte. De uitnodiging van Helsingen was wel erg verleidelijk, maar mocht ze dit van hem aanne men, terwijll ze bij intuïtie aan voelde, dat hij het samenzijn met haar als hoofdzaak beschouwde Voor ze het wist, had ze toestem mend geknikt en liet daarna Betty in grote haast wegdraven. Luchtig meedeinend met de gang van het paard, keek ze niet eenmaal om. Ze voelde, dat Helsingen haar na keek en ze wilde onder geen voor behoud iets van haar innerlijke be roeringen prijs geven. Ze vond Hel singen bijzonder symphatiek en hij bovendien haar boerderij, de naam Roel verwekte al nieuwe verwachtingen bij De onlangs gehouden selectie heeft voor Eef Overdam een plaats opgeleverd in de regionale trai ning van Zuid Holland, die ge houden wordt in Schiedam, hij zal nu iedere week naar Schiedam moeten en daar moeten bewijzen dat hij zijn plaats waard is. Wij wensen hem veel sterkte en door zettingsvermogen, want dat zal hij beslist nodig hebben. 1754 1755 1765 1781 1785 1838 1848 1930 2037 2047 2196 2259 2268 2434 2484 2526 2579 2769 2776 2783 2826 2906 2929 2976. Nog niet afgehaalde prijzen kun nen bij H. Metselaar, Kleikade 3, worden afgehaald. Onze tentoonstelling behoort weer tot het verleden. En we mogen wel zeggen, een bijzonder geslaag de. Toen 's avonds de deur van Lunchroom van de Water open ging wah het al spoedig zeer druk in deze zaal. Alwaar de duiven in speciale hokken stands waren ten toongesteld, zodat het geheel zeer overzichtelijk was. Ook was er weer de speciale stand met de kampioenvliegers der vereniging uit het afgelopen jaar, vroege prijswinnaars van Nationaal Or leans, St. Vincent en Chateauroux. Dit alles in keurig met gekleurd papier afgebakende kooien. De in gezonden vogels ruim 300 stuks door de heren keurmeesters Ter- burg en de Boom beiden uit Rot terdam gekeurd, waren volgens hun mening van zeer goede kwa liteit, een bewijs dat onze leden op de goede weg zijn. Wat ook dit afgelopen vliegseizoen al naar voren bracht, daar verschillende onzer leden tot de beste in de Goudse streek behoorden. Toen 's avonds voorzitter de Beer zich tot de vele aanwezigen richtte al vorens tot de trekking onzer ver loting over te gaan. Sprak hij dan ook zijn dank uit aan allen die hadden meegewerkt deze tentoon stelling te doen slagen, in het bij zonder de firma Hoogendoorn die een prachtige prijs voor onze ver loting beschikbaar stelde. Spreker dankte ook bestuur der P.V. de Zwaluw voor hun aanwezigheid, waarna tot trekking der prachtige prijzen werd overgegaan. De on derstaande nummers geven recht op een der prijzen: 30 63 25 147 174 205 212 228 229 234 260 308 332 386 469 501 508 569 607 624 735 752 754 802 811 918 939 944 955 1102 1142 1147 1152 1215 1230 1254 1338 1395 1414 1458 1470 1476 1501 1573 1581 1656 1687 E CU ■2 I

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 5