HALLO! oooo Hoe drijf ik mijn man het huis uit Nederland maakt plannen 15 19 „SPIEGEL VAN DE WEEK” ’E maar toch de was droog >9 19 „RUBRIEK VOOR DE VROUW” Utility Uallaeh Rentebijschrijving op de spaarboekjes zal plaats hebben tot en met ZATERDAG 28 JANUARI a.s. ruin II Kranenburg ^epruin Waddinxveen, Telef. 2238 Oranjelaan 9 Bel 3003 1. ti INI ll ir\ >0 Bel Bij Brand it >N DE VEILIGE KOERS Coöp. Boerenleenbank, Waddinxveen >N 228 - Verschijnt elke vrijdag CENTRIFUGE STICHTING NUTSSPAARBANK VRIJDAG 20 JANUARI 19C1. No. 812 16e JAARGANG L Weekblad voor Waddinxveen Adres redaktle en administratie: behandeling van Onderwijs in de Kerkweg 131 Waddinxveen ZILVEREN RIJKSDAALDERS. M DAGEN 7 Ah. OF 2103 v en Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden dere christelijke middelbare scholen. Een belangrijk punt sneed de P. v.d. vliegensvlugge klantendienst verkoop service reparatie voorlichting Het Bestuur van de Ring Rotterdam van de Broederschap der Notarissen in Nederland maakt bekend dat de kantoren van zijn leden, gevestigd binnen de Kantons Rotterdam, Schiedam, Gouda en Brielle in het vervolg elke derde zaterdag in de maand voor het publiek gesloten zullen zijn. kleiner van voor KAMER KRITISEERT ONDERWIJS. RUTON AMCO PRINCIPAL - 149.- 149.50 I Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. 5 kilometer brug. Zilveren rijksdaalders. Nieuwe radiowet Geen nationale omroep. Kritiek op onderwijswet. HOUD RECHTS - MAAK RUIMTE (4x57.-) (4 x 37.25) (4 x 37.50) In vier keer zonder prijsverhoging. zijn rijstijl tonend begrip te hebben voor wat wij zo dringend nodig hebben in het verkeer: veiligheid èn vlotheid. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Nederland maakt plannen. Bij de vele projecten voor nieuwe autosnelwegen, tunnels en ongelijkvloerse kruisingen op knelpunten komt nu het plan voor de bouw van een 5 kilometer lange brug over de Oosterschelde en wel tussen Colijnsplaat en Zierikzee. In totaal zal deze brug inclusief de toe leidende wegen 60 miljoen gaan kosten. De bouw kan in drie jaar ge reed komen. Een essentieel onderdeel van het plan, waarvoor geen rijkssteun gevraagd zal worden, is het heffen van tolgelden van de gebruikers van de brug. Het ingediende brugontwerp is gebaseerd op het systeem van het plaatsen van .holle palen met een diameter van 4,25 meter. De bovenbouw is ontworpen in voorgespannen beton. De grootste I van de onderrand van de vaste brug wordt 15 meter boven NAP aange houden. Praktisch alle schepen, die de Oosterschelde bevaren, zullen onder de vaste overspanningen kunnen door varen. Dit gehele brugobject is voor de provincie Zeeland van bijzonder groot belang want dit deel van Ne derland gaat nog steeds gebukt onder moeilijke verbindingen tussen de di verse delen en de rest van het land. Een dergelijke brug zou een belangrij ke bijdrage vormen bij de ontsluiting van Zeeland voor het verkeer, dat nu nog steeds ernstig gehandicapt wordt. Hallo die vrienden van Be Fair en ook van WW Wat had toch onze Burgerpa maar weer een goed iaee. De lang verwacnte opening van ’t nieuw gekozen veld Dat zaterdag geopend is was ieder op gesteld. Ik zelver was ook uitgenood om; getuige daar te zijn in dankbaarheid nam ik dat aan want sport dat vind ik fijn En weldra na de opening kwam WW in 't veld. Ik dacht zo jongens doe je best want iedere punt die telt Toen ook Be hair verschenen was werd er met spoed gelost En spoedig waren beide teams al naar hun plaats gedrost De bal lag voor het rollen klaar een fluit! en vlug een trap Die Dr van der Linde gaf zo ging de bal dan rap van Piet naar Henk van Jan naar Cees ineens was er gejoel. Een keper viel met bal en al voorover op zijn sm....l. Dit zeg ik niet; maar aan de lijn werd al weer braaf, gejouwd. Och mensen houdt toch daar je mond heeft het u al berouwd? De bal ging al weer vliegensvlug van kop op schoen en schoen. En knal; een trap uit ’t middenveld en wat gebeurde toen? De keper kon er net niet bij en kreeg een raar gevoel Want over hem daar ging de bal. in ’t midden van het doel. Die eerste punt voor WW bleef echter niet alleen want spoedig maakte ook Be Fair de stand gelijk 1-1 Zo in een veel gespannen strijd ’t is jammer als ik zeg. Een grote fout van een der beks. gaf zo een doelpunt weg. Voor WW was met de rust het voordeel dus gelukt. Maar na de thee moest deze club door meerderheid gebukt De stand werd 3-2 voor Be Fair het spel was goed en vlug. Als ik van de Redactie mag, kom ik daarop nog terug. A. afgevaardigde C. Kleiwegt aan toen hjj vaststelde, dat de toevloed van leerlingen reeds aanzienlijk vermindert doordat het tekort aan onderwijzers vermindert. Voor de toekomst bergt dit een ernstig gevaar in zich. Natuur lijk was ook de mammoethwet weer een ontwerp waarop men de nodige kritiek hoorde en wel in het bijzon der van protestants-christelijke zjjde. Men vreest daar door deze wet een te grote invloed van de minister op het bijzonder onderwijs. Uit de behande ling van de Tweede Kamer van On derwijs, bleek duidelijk, dat er in de ze sector nog veel te wensen is en dat het met het onderwijs nog zeker niet perfect gaat. V OPGERICHT 1857 GOUDA - WADDINXVEEN - BOSKOOP - MOORDRECHT - OUDEWATER Het wordt een volle boel in ons goede Nederland. Dat kunnen we allemaal dagelijks constateren. Op de weg. In de groentenwinkel. Bij de kapper. Op het belastingkantoor. Overal is het „dringen” geblazen, of in algemeen beschaafd Neder lands gezegd: op je beurt wachten. Meer mensen, meer kindft-en, meer weggebruikers Sinds 1938 is onze bevolking met 25% toegenomen en dat heus niet alleen met wandelaars Het aantal auto’s is in die tijd verviervoudigd, om maar te zwijgen van de brom fiets, die in 1938 nog nauwelijks bestond en waarvan er nu zo’n slor dige 1,3 miljoen op onze wegen en paden rondtoeren. Nu wil het ongeluk, dat de tijden van wingewesten voorbij zijn en dat betekent dat wij voor al die mensen een plaatsje moeten vinden op vrijwel hetzelfde aantal vier kante kilometers als in 1938. Met dat al hebben wij nu reeds het (twijfelachtige) genoegen om met 352 mensen per vierkante kilometer (in 1938 nog maar 263) tot de dichtstbevolkte landen van de we reld te behoren. En de voorspel lingen van de statici ten aanzien van het te verwachten verkeer jok ken er óók niet om: in 1970 ca. 2,2 miljoen motorvoertuigen of wel een verkeersdrukte die ca. 2 x zo groot zal zijn als in 1958 of 6 x zo groot als in 1950. Wat wij bij dit alles nodig hebben, is een beetje inschikkelijkheid. Wij zullen méér dan ooit moeten leren om een plaatsje te maken voor de ander. Méér rekening te houden met die ander. Ook <xp de weg. JUIST op de weg. Aan dat ruimteprobleem op de weg kan iedereen zijn steentje bijdragen door altijd en overal zoveel rechts te houden. Onze wegen en paden zouden vandaag nog in aantal en omvang moeten toenemen om de steeds groeiende verkeersstroom de baas te blijven. Dat lukt natuurlijk niet vandaag of morgen. Maar wij weggebruikers kunnen er van daag al wél iets aan doen. Door nóg meer rechts te houden, maken wij op de weg meer ruimte. „De wegen worden er breder door”, zo als men in Zwitserland een tijdlang gepropageerd heeft. Wie dat niet al te letterlijk opvat, zal er spoedig een sport van maken om inderdaad netjes rechts te rijden. Daarmee in De vergadering was nog maar halver wege gevorderd, toen Karei al op zijn horloge keek. Tjonge, wat ging het allemaal langzaam! Hele tijden werd er over allerlei onbelangrijke bijza ken gepraat en dat kost veel tijd. Had hij nog wel gehoopt, dat het deze keer niet zo lang zou duren. Nou, dat werd een latertje vanavond. En dan nog naar huis rijden. Reken maar, dat Nel weer kwaad zou zijn. Eigenlijk was het toch idioot, dat je als volwassen man op hete kolen Maandag 16 januari 1961 werd een be langrijke dag, want op die datum werd het Nederlands muntstelsel weer ge completeerd. De oorlogsellende bracht ons zink- en papiergeld van kleine waarden, dat na de oorlog langzaam werd vervangen door ons mooie oude zilvergeld. De rijksdaalder was de laatste der Mohikanen, die op 16 jan. door zilveren vervangen werd. Er ko men 30 miljoen van die grote zilve ren schijven in omloop, waarvan er 20 miljoen op de Rijksmunt klaarlig gen. De nieuwe zilveren rijksdaalder is iets en iets lichter dan de oude de oorlog, hetgeen ongetwij feld een voordeel genoemd mag wor den. Langzaam zullen nu de papieren rijksdaalders worden ingehouden en het zal wel niet lang meer duren of we zijn weer helemaal gewend aan onze zilveren munten. Helaas is ons gezellige, vierkante nikkelen stuiver tje in de strijd gebleven. Waarom kre gen we dat niet terug? moest zitten, bang om te laat thuis te komen! Nogmaals keek hij ter sluiks op zijn polshorloge. Zijn buur man merkte het op. Heeft je vrouw gezegd dat je op tijd thuis moet zijn? fluisterde hij grinnekend. Als blikken konden doden, was de man niet meer in leven geweest. Karei was woedend, want zijn vergadergenoot had werke lijk de roos getroffen. Zachtjes lachend keek de man weer voor zich uit. Karei hoorde niets meer om zich heen. De vent had nog gelijk ook. Je bent toch wel om 10 uur thuis? had Nel ge vraagd. En zoetsappig had hij geant woord: Ik zal mijn best doen, liefje. Ik kom in elk geval dadelijk na af loop naar huis. Daar hield hij zich ook altijd aan. Nooit bleef hij napra ten, nooit liet hij zich overhalen nog ergens een glaasje te gaan drinken. Altijd spoedde hij zich dadelijk naar huis. Maar het hielp hem weinig, want wanneer het laat was geworden, volgde er altijd een onverkwikkelijke scène. Zijn vrouw scheen niet te be grijpen, dat een man onder bepaalde omstandigheden geen baas over zijn tijd is. Hij had een afschuwelijke he kel aan scènes. Het gaf je zo’n ellen dig gevoel. De hele sfeer in huis was naar de maan. En in die korte tijd dat een mens leeft, kun je het toch beter leuk en gezellig hébben met el kaar. Dan moet je maar zorgen op tijd thuis te zijn en mij niet in onge rustheid laten zitten! barstte zij dan uit. Het is allemaal je eigen schuld. Er hoeft geen ruzie te komen als jij maar zorgt op tijd te zijn! Ergens kreeg hij dan wel eens de indruk, dat Nel een dwingeland was, die alles naar haar hand wilde zetten, hem wilde dwingen haar te gehoorzamen. Na tuurlijk wilde hij zelf ook graag thuis zijn, inplaats van op zo’n dorre ver gadering te zitten. Maar zij wilde niet inzien, dat hij het niet voor zijn ple zier deed. Kwam hjj dan thuis, en het was laat geworden, dan ging het weer van dik hout zaagt men planken. Bij al die gedachten voelde Karei zich diep ellendig. Het was even over elf, toen de ver gadering werd gesloten. Hij nam nau welijks afscheid. Niemand had zo’n haast als hij. Het was of hij de ge dachten van hun grijnzende gezichten kon aflezen: Een pantoffelheld. Eentje die vies onder de plak van zijn vrouw zit. Eigenlijk vernederde het hen alle bei, Nel en hem. Zou hij haar dat nu nooit aan haar verstand kunnen bren gen? Zo snel als hij kon rende hij naar huis. Het was kwart over elf toen hij de sleutel in het slot stak. Het was stil in huis en even had hjj de hoop, dat ze misschien naar bed was gegaan, maar het bleek een ijdele hoop. Toen hij de kamer binnenkwam, zag hjj het al. Geen blik keurde zij hem waardig. Vrouwtje, ik kon er niets aan doen, begon hjj sussend. Het was de lont in het kruitvat. Wild vloog zij op. Ik maak me net zo ongerust. Ik zit hier maar alleen en ik vreet me op van de zenuwen. Je had toch beloofd om 10 uur Gebruik je verstand, riep hjj. Dacht je soms, dat De Tweede Kamer leverde nog al wat I kritiek op voor minister mr J. M. L. Th. Cals, WD en AR afgevaardigden uitten onverwachte felle kritiek op de zeer grote middelbare scholen, die soms meer dan 1000 leerlingen bevat ten. De AR had trouwens toch bijzon der veel op de minister aan te merken en wel in verband met ’t grote aantal afwijzingen van subsidies voor bijzon- die wij varen leverde onze spaarders in 1960 meer - dan f 600,000 aan rente op. Laat Uw aandeel ZZZ bijschrijven. Als U nog geen spaarder bent neem dan ook een boekje bij de oudste en grootste spaarinstelling van Gouda en omstreken. ik voor mijn plezier op die snert- vergadering zit! Met vlammende ogen keek ze hem aan. Maar je zou om tien uur thuis zijnbeet ze hem toe. In eens was zijn geduld op. Alle zor gen die hij zich al een uur lang ge maakt had braken los. Mens! schreeuwde hjj. Wat wou je dan? Wilde je soms dat ik midden in de vergadering zou zeggen: Het spijt mij heren, nu moet ik naar huis, want anders wordt mijn vrouwtje zo kwaad! Denk je, dat ik mij onsterfelijk be lachelijk wil maken! Het is niet be lachelijk als je rekening houdt met je vrouw! schreeuwde zij terug. Je bent een verwend kind. Je moet eens leren volwassen te zijn en be grip krijgen van het normale leven! Jij denkt alleen maar aan jezelf. Je bent een egoist. Je weet wel dat ik er een hekel aan heb om alleen te zitten! barstte zij nu in tranen uit. Goed, ik ben een egoist! riep hij bui ten zichzelf van woede, dan zal ik voortaan echt aan mezelf denken. Dan zal ik na afloop van de vergadering niet als een dolleman naar huis ren nen. Dan ga ik met die andere man nen nog een glaasje pakken en lekker nakletsen. Dan zie je het wel als ik midden in de nacht thuis kom. Dat doe ik niet omdat ik een egoist ben. maar omdat jij me met jouw gelamen teer en je eeuwige ruzietoon de deur uit drijft! GEEN NATIONALE OMROEP. Staatssecretaris Scholten heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de commissie die zal worden ingesteld otn de ontwerp-radiowet te herzien en aan te passen, zeer beslist niet van een zogenaamde nationale omroep zal uitgaan, maar van omroeporganisaties. Dit is duidelijke taal. Voor- en tegen standers van een nationale omroep weten nu waar ze aan toe zijn. Neder land is er nog niet rijp voor. Overigens ziet het er naar uit, dat de radiowet er voorlopig nog niet zal ko men. De technische ontwikkeling bij de radio en bij de televisie is zo snel, dat men zich kan afvragen of een radiowet op basis van een enigszins gewijzigd ontwerp van de staatssecretaris Höp- pener niet inmiddels door de feiten is achterhaald. Dit ontwerp gaat uit van twee radioprogramma’s en één tele visienet, terwijl thans reeds een derde klankradioprogramma in studie is en iedereen roept om een tweede beeld- radioprogramma. Voorts is er de be langrijke vraag, van een eventuele in passing van de televisie en van betaal de reclame in de wet. Tot nog toe is er nl. alleen sprake geweest van on betaalde reclameAndere vraag stukken zijn nog coördinatie van pro gramma’s. de positie van de Wereld omroep etc. allemaal zaken die ernstig onder de loupe genomen moeten wor den en die veel tact en beleid vragen. Hiertoe wenst de staatssecretaris een speciale commissie in het leven te roe pen die aj deze problemen bestudeert, waardoor het mogelijk zal zijn de ra- diowetgeving te herzien en aan te pas sen aan de huidige ontwikkeling. Wij menen echter, dat regeren vooruitzien betekent en dus moet men deze wet niet aanpassen aan de huidige situatie of ontwikkeling, maar dient de wet met vooruitziende geest afgestemd te zijn ook op eventuele toekomstige ont wikkelingen. Het kantoor is geopend van maandag tot en met vrijdag van <0012.30 uur en van 24 uur. Vrijdagavonds bovendien van 79 uur. Zaterdags van 912 uur. HET BESTUUR. Kerkweg 131 Telefoon 3003 Waddinxveen

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1