Het blijft maar touwtrekken in de kwestie Nieuw-Gninea iKr 1 „SPIEGEL VAN DE WEEK” O l Prinses Beatrix werd 23 jaar Waddinxveen Grafzerken op het kerkhof te Van één cent en twee honderd twintig duizend gulden Trek altijd één lijn bij de opvoeding van uw kinderen Bel 3003 ruin „RUBRIEK VOOR DE VROUW” '8* A V Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. Adres redaktle en administratie: uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Waddinxveen, Telef. 2238 Oranjelaan 9 0 0 el rfaak meer ruimte Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprljs op aanvraag. Ambtenarenpensioenen gaan omhoog; Er komt een mammoethschool; it Het tweede T.V.-programma; -loud meer rechts Vóórhellere Boby-huidje ^^Kabtderm MM ■1 Éi llSiii 5 2 S VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 16e JAARGANG No. 814 Weekblad voor Waddinxveen dit De EEN GEVOLG. PRAAT MET ELKAAR f DE STRIJD MOE. overleden de Johanna EEN MAMMOETHSCHOOL. E. v. E. I ER KAN IETS MIS ZIJN. OORZAAK gezellige sfeer te Kerkweg 131 Waddinxveen (Vervolg op pagina 2). vliegensvlugge klantendienst verkoop service reparatie voorlichting van in- >d/ >en en, ie ie ir ie Aan het zeven verdiepingen hoge ge bouw zal een gymnastiekgebouw met acht lokalen en een zwembad worden gebouwd. Er komt ook een technische bibliotheek bij. Er worden in dit ge bouw scholen ondergebracht die hun leerlingen niet alleen uit Rotterdam aantrekken doch ook uit de wijde om geving. Er worden in ondergebracht: een school voor fijn mechanische vak- u.t.s. voor meubilerings- en houtbe- VERBETERING AMBTENAREN PENSIOENEN. N.T.S. WIL TWEEDE PROGRAMMA TOT ZICH TREKKEN. Al snel kreeg ik zekerheid. Toen Miep even naar de keuken was om een kop je koffie in te schenken, trok Karel- tje een kastdeur open en sjorde een grote doos met speelgoed er uit, die hij zo zonder meer op de grond om kan er onder elkaar over gesproken worden. Waddinxveen 30 okt. 1819 aldaar 25 mei 1900. Antoinetta der Breg- die en NG er va# DD na li sts ii- im De regering heeft bij de Tweede Ka mer een belangrijk wetsvoorstel inge diend. Het voornaamste punt hiervan is de vermindering van de beperking der pensioenen bij samenloop met een bodempensioen krachtens de a.o.w. of een pensiooen of uitkering krachtens de a.w.w., van gepensoneerde ambte naren. De laatste dag van de maand januari was voor het Nederlandse volk wel haast een even belangrijke dag ge worden als voorheen de laatste dag van augustus en op het ogenblik ook de laatste dag van april, want uitge rekend op deze laatste dag viel de verjaardag van onze kroonprinses, die nu 23 hoopt te worden. De prinses, die in Leiden weldra hoopt af te stude ren en zich dan bekwaamd zal heb- Op deze begroting zouden daartoe be langrijke bedragen uitgetrokken zijn voor de financiering van de daarmee verband houdende kosten van studio- bouw, apparatuur en exploiatie. Op een in mei te Stockholm te houden conferentie zal Nederland golflengten vragen in de banden 4 en 5 voor het uitzenden van zo’n tweede program ma. Deze maand zal de lang verbeide televisienota verschijnen en dan zal blijken, welke oplossing onze regering voorstaat en hoe of wanneer een twee de televisieprogramma, al dan niet te ■verzorgen door een afzonderlijke maat schappij, in ons land zou kunnen wor den gerealiseerd. ben voor haar toekomstige taak als landsvrouwe, neemt in ons leven en in ons hart wel een heel aparte plaats in. Ieder ziet haar immers als onze toekomstige koningin. Op deze dag vooral gingen onze gedachten meer dan anders naar Soestdijk en wensen wij onze kroonprinses en haar familie een prettige verjaardag en nog veel geluk en voorspoed onder Gods onmis bare zegen. ALTIJD RECHTS, BEHALVE Het is in onze (geregelde) samenleving nu eenmaal zo, dat er altijd uitzon deringen moeten bestaan, die de re gels dan zgn. heten te bevestigen. Zo ook op de weg. Daarom kunnen wij niet alleen volstaan met ons in het verkeer aan de regels te houden. Ook uitzonderingen zijn er om in acht ge nomen te worden. De regel „houd rechts” zou geen vol- Miep keek zorgelijk. Even stokte het gesprek, ze dacht na. Langzaam kwam het er uit. In vertrouwen vertelde ze mij, dat haar huwelijk al enige jaren niet meer zo best was. Het leek wel of Jan iets tegen haar had. De laatste tijd ging hij veel de deur uit en eer lijk gezegd, nou ja., ze zou wel eeris willen weten waarom! We hebben er heel lang openlijk over gepraat en ik heb haar verteld wat mij al zo snel opviel. Jan was volgens haar veel te streng voor de kinderen en zij voelde zich als moeder verplicht het voor die arme schapen op te nemen. Nooit had ze gedacht dat dit de oorzaak van al le ellende zou kunnen zijn, maar nu ik het zei, ja, dat moest het wel zijn, want verder was er niets moeilijks in hun leven. Philippus Verbruggen en van Tilburg, Jacobus van gen Azn. Timon de Jager, in leven predikant der Geref. kerk, alhier geb. 29-8 1864, overl. 22-2 1895. Openb. XIV 13. Antoinette Agatha Verbruggen. Hendrik Hogerbrug Elisabeth van der Star Maria Kraan Adrianus Wijnandus van Lange Maria Bremmer geb. Winters. Ds. G. van der Pot CWzn. in leven predigant der Rem. Ger. Gem. Joh. III 16. Na een poosje zag ik hoe hij op zijn horloge keek. Ik moet nog even weg, kondigde hij aan. Waar moet je heen? informeerde Miep nieuwsgierig. Oh, ik zou even bij Frans langs komen, zei hij luchtig. Hij stond op, groette mij en verdween. Ik ben voor het eten terug zei hij nog bij de deur. Zijn vrouw kreeg verder geen kusje, geen groet. In weerwil van de waren er in de loop van een uur en kele dingen die mij opvielen en aan het denken zetten. Daar was ten eer ste de bijzondere aanhankelijkheid van de kinderen aan hun moeder, ten tweede het feit, dat ze zich slechts ken; een algemene beroepsschool; de drijven; de nijverheidsschool voor de grafische vakken; een school voor de tailhandel een school voor opleiding van leerkrachten in de kinderverzor ging; een school voor opleiding van leraressen bij het nijverheidsonderwijs en een dagschool voor bakkerij- en hotelpersoneel. De fout van velen is, dat zij niet open en eerlijk over de dingen durven pra ten. Wanneer de ouders onder elkaar, wanneer de kinderen er niet bij zijn, eens ronduit hun zienswijze over de opvoeding van hun kroost ten beste geven en zjj geven en nemen wat, waardoor een compromis ontstaat, dan moeten zij elkaar beloven het zo te doen. Zij moeten ieder hun best doen zich strikt aan deze afspraak te houden. Zijn er verschillen van mening, dan kan er altijd ’s avonds intiem onder elkaar over gesproken worden en kan men zoeken naar een nieuwe vorm die beiden bevredigt. Maar voordien moet men elkaar net afvallen waar de kin deren bij zijn. Laat uw huwelijk niet- worden als dat van Jan en Miep. Praat met elkaar, praat! Vandaag nog. Elly Martins. R Nu binnenkort na hiervoor gehouden verkiezingen in Nieuw-Guinea de Pa- poearaad in functie zal komen, blijkt duidelijk, dat dit Indonesië niet aan genaam is. Een woordvoerder van het ^Indonesische ministerie van buiten landse zaken zei er het volgende over: Nu de Nederlanders niet in staat zijn zich langer te verzetten tegen de pres sie om Nieuw-Guinea terug te ge ven aan Indonesië, hebben zij hun toevlucht genomen tot de taktiek chaos te verwekken in west-Irian, zoals ook de Belgen in Kongo hebben gedaan. Ze proberen nu marionetten naar vo ren te schuiven, voordat zij zichzelf uit dit gebied ttrugtrekken. Minister Cals heeft Rotterdam toe stemming gegeven tot uitvoering van het plan tot bouw van een Manmoeth school. Het betreft hier de bouw van een enorm gebouw, dat 20 miljoen al gaan kosten en waarin niet minder dan acht scholen voor gespecialiseer de beroepsopleiding worden onderge bracht. Met een hoeraatje werd ik ontvangen door mjjn goede, oude vrienden, die ik zeker in vijf jaar niet meer gezien had. „Meid, kom d’r in. Wat gezellig, dat je gekomen bent. Tjonge wat is dat een tijd geleden dat we elkaar zagen De ontvangst was bijzonder hartelijk. Even later zat ik in de ge zellige huiskamer in een luie stoel en nam de voor mij nieuwe omgeving eens goed in mij op. De woonruimte was keurig gemeubileerd en er hing een prettige sfeer. Kareltje van negen en Marian van acht jaar oud waren gezellig bjj moeder op de bank gekro pen en je kon echt zien, dat moeder en haar kinderen één waren. Vader Jan zat in een andere leunstoel en rookte zijn pijp, terwijl hij met mij een gesprek voerde over vroeger, de tijd toen we zelf nog jong waren. De minister van binnenlandse zaken, van defensie en van financian deelden de Tweede Kamer mede, dat er nog geen overeenstemming is bereikt over het vraagstuk der waardevastheid van de overheidspensioenen. Daarover- zal nog nader overleg plaatsvinden. De regering is voornemens op den duur te komen tot algehele afschaffing van de korting op de pensioenen wegens samenloop met a.o.w. en a.w.w. De pensioenkorting wordt verminderd van 2 tot 1,4 ’/o van de a.o.w. per ambtelijk dienstjaar, zodat berekend naar volle diensttijd de beperking gesteld kan worden op maximaal 56 “/o in plaats van op 80 °/o. Bovendien zal van het bedrag van het bodempensioen nog een bedrag buiten aanmerking blijven bij de korting. De pensioenen welke voor 1 april 1960 zijn ingegaan worden ver hoogd met 2 maal 3 °/o ter compensatie van de huurverhogingen per 1 augus tus 1951 en 1 april 1960. De regering heeft het moximaal bereikbare amb tenarenpensioen thans vastgesteld op 14.861,per jaar en de maximale weduwenuitkering op 8.289,per jaar. Zo spoedig mogelijk zal de re gering soortgelijke voorstellen indie nen t.a.v. de Indonesische pensioenen. uitzonderingen bestonden. Een daar van zal iedere voetganger - en wie is dat niet - terdege in de oren moe ten knopen, om het maar eens even oneerbiedig te zeggen. Wij doelen op het voorschrift, dat een voetganger buiten de bebouwde kom op een weg waar geen voet- of fietspad is, niet rechts maar links moet lopen. U vindt dat gek? In strijd met de principes? Een dwaze uitzondering op het van kindsbeen ingehamerde: rechtshouden? Een vondst om het ons op de weg nog moeilijker te maken? Allerminst Bij de wetkamp in de Romeinse arena, bij het gladiatoren duel en bij het stierengevecht gold en geldt altijd de stelregel, dat men zich tot elke prijs moet hoeden voor een aanval in de rug. Nu is het op de weg geen steekspel (al lijkt het er soms wel op Maar een steek in de rug kan er even dodelijk zijn als in de arena. Daarom is het zo noodzakelijk, dat de voetganger die van de rijbaan gebruik moet maken - wat op zichzelf al onveiliger is dan op een voet- of fietspad - altijd het verkeer tegemoet loopt. Hij kan dan immers het ver keer zien aankomen en op elke onver wachte beweging van een naderende „tegenligger” direct en afdoende rea geren. Ieder jaar weer verongelukken er voetgangers, omdat zij zich consequent - té consequent - aan de regel „rechts houden” vasthielden, óók daar waar dat levensgevaarlijk was. De uitzon dering op de regel is er om levens van een vreselijke dood te redden. Is dat geen reden, om die uitzondering van daag nog in praktijk te brengen Verbond voor Veilig Verkeer. weinig met vader bemoeiden. Ten derde de grote vrijheid die deze kin deren zich konden veroorloven,’bij het brutale af en de goedlachsheid waar mee moeder alles aanzag, terwijl va der Jan’s ogen soms vuur schoten en ten vierde de soms opvallend koude platonische vriendelijke wijze waarop vader en moeder met elkaar omgin gen. Ik voelde, dat hier iets mis was. Vroeger waren ze stapelgek op elkaar en nu.... Heel langzaam kwamen er herinneringen bij mij boven van zo’n vijf jaar geleden, toen de kinderen nog heel klein waren. Ja, nu wist ik ■het weer, toen ergerde ik mij er al tijd aan, wanneer ik bij ze was, dat Miep, de moeder, alles maar goed vond van de kinderen, terwijl Jan ze veel strenger aanpakte. Even ging er een lichtje bij mij branden. Zou dit deze toestand tot gevolg hebben gehad Het huwelijk van Jan en Miep is een duidelijk voorbeeld, waartoe het kan komen wanneer je als ouders niet één lijn trekt bij de opvoeding van de kinderen. Goed, de een kan strenger zijn dan de ander, maar trek dan toch altijd één lijn zo lang de kinderen er bjj zijn. Later, als ze in bed liggen, Nederlandse omroepverenigingen, verenigd in de Nederlandse Televisie Stichting, willen op de minister van o.k. en w. een zekere druk uitoefenen waar het de verzorging van een twee de televisieprogramma betreft. Zij hebben een offensief geopend blijkens een bericht dat zij de wereld inzon den, waarin vermeld werd, dat de Deze reactie van Indonesië bewijst dat wij op de goede weg zijn met het zelfstandig maken van Nieuw Guinea. Deze verkiezingen en de instelling van de Nieuw-Guinearaad, waardoor de Papoea’s politiek bewust gaan worden, bevalt Djakarta niet. Tot nog toe zou een overdracht voor hen geen politie ke moeilijkheden met zich hebben meegebracht in Nieuw-Guinea. Het is namelijk heel gemakkelijk een gebied te overheersen, waar geen politiek be wustzijn heerst. Nu gaat het moeilij ker worden. Reeds geruime tijd polst de Nederlandse regering de V.N. over de mogelijkheid internationale waar nemers naar Nieuw-Guinea te sturen. Het lijkt er nu op of de algemeen secretaris van de U.N.O., Dag Ham- merskjöld, er iets voor ‘begint te voe len, althans er mogelijkheden toe ziet. Deze waarnemers zouden ter plaatse kunnen zien wat Nederland doel om Nieuw-Guinea rijp te maken voor zelfbestuur. N.T.S. bjj het opstellen van haar be groting voor 1961 rekening heeft ge houden met het op korte termijn tot stand komen van een tweede televisie programma. Uit een artikel voorkomende in Wapenheraut 1915 van de heer W. M. C. Regt, in leven onderwijzer te Al- phen aan den Rijn, werd het navol gende ontleend In 1837 is ter vervanging van de zéér oude Ned. Herv. Kerk, staande in „het Dorp”, een nieuwe’ kerk gebouwd aan „de Brug”. Op het terrein van de ou de kerk is nog steeds de algemene be graafplaats, op de eerste afdeling de zer algemene begraafplaats liggen de volgende zerken: Gerhard Alting Bösken, predikant te Waddinxveen geboren 30 november 1811 overleden 26 december 1847. Blijmoedig aan het graf te denken Is ook een vrucht, die ’t kruis ons gaf Vrouwe Sara Maria van Oosten, ge boren Langeveld, overleden te Noord- Waddinxveen 11 november 1849. N. Blok, geb. 9 april 1804 overl. 2 febr. 1868 en hare echtgenoot L. P. M. Nourisse geb. 29 dec. 1797 overl. 8 juli 1875 in leven praktiserend geneesheer te Waddinxveen van 1822-1875. Willem Bloemers geb. 14 dec. 1862 ge- st. 13 febr. 1869. Zalig is der kinderen lot Jong gestorven, vroeg bij God. J. W. Regt, Hoofdonderwijzer 1849 tot 1873 uit achting gelegd door de ge meente. Hier rusten Maria Johanna Molenaar geb. 4 april 1853 overl. 8 sept. 1878. Anthonie Nicolaas Molenaar geb. 12 april 1819 overl. 19 aug. 1879. Anna Sophia van der Poort, wed A. N. Mo lenaar geb. 8 juli 1819 overl. 13 jan. 1909. Zalig zijn de doden die in den Heer sterven. Aan onze onvergetelijke vader Gerrit Overeijnder, geb. te Waddinxveen 20 febr. 1823 overl. te Gouda 8 jan. 1882. Hier rust onze enige lieveling Tonny Molenaar geb. te Gouda 6 nov. 1879 overl. te Waddinxveen 20 april 1887. Haar moeders weelde en lieveling De vreugd en wellust van haar vader zij was de parel en de ring Die beider harte saam ontving Juweel in de echtelijke krone En wat er onder ’t onderdak van zegen en van weelde sprak Zij was er geur en glans en tone. Adriaans Gijsbertus Muller geb. Haastrecht 9 jan. 1815 overl. te Wad dinxveen 30 jan. 1890 en echtgenote Petronella Wilhelmina Spruyt geb. te maakte regel zijn als ook daarop geen keerde. „Joh, maak toch niet zo’n rommel. Vooruit, laat die doos in de kast!” commandeerde vader. Met bru tale oogjes keek Kareltje om: Het mag van mamma! was zijn kort ant woord. Jan slaakte een zucht en zakte wat dieper weg in zijn stoel, maar toen hij toevallig naar mij keek en zag, dat er een glimlachje om -mijn mond speelde, omdat ik nu veel be gon te begrijpen, voelde hij zich aan zijn prestige verplicht, dit niet op zioh te laten zitten. Hij veerde over eind en riep: Ruim die spullen op! Vooruit zeg ik je! Kareltje haalde zijn ■schouders op en ging rustig door. Op dat moment kwam Miep binnen met de koffie. Wat is er? informeerde ze kort. Kareltje nam meteen de kans waar. „Ik mag dat speelgoed niet uit de kast halen van pappa!” riep hij ver ontwaardigd. Hij moet niet zo’n rom mel maken, nu we visite hebben, ver dedigde Jan zijn optreden. Miep gaf hem een koude blik. <Dat kind moet zich toch vermaken! snibde ze. Als het aan jou lag, dan zaten ze als poppe tjes op hun stoelen. Ga je gang maar, hoor jongen! Jan zuchtte, plofte in z’n stoel en zei geen woord meer. Nu was het bij Jan en Miep zo ge worden, dat de kinderen vader zagen als een boeman en moeder als engel tje. Hun gehele aanhankelijkheid en liefde ging naar moeder, die hen overigens totaal verwende en hen daarmee geen weldaad bewees, ter wijl vader zich op die manier buiten het gezin geplaatst voelde. Hij wist, dat hij alleen stond tegenover die drie. Hij was het vechten en boeman spe len moe, liet alles over zijn kant gaan, al zag hij heel goed hoe ver keerd het met de opvoeding ging en in stilte verweet hij dit zijn vrouw en dat bracht een verschrikkelijke ver wijdering tussen hen. De fout was echter, dat het nooit werd uitgespro ken. Ieder kropte zijn gevoelens op en dit leidde tenslotte tot een bedorven huwelijk. Philippus van der Breggen Huibert Jongenburger en Gerritsen. Gerritje van der Loo geb. Leerdam. C. S. W. van der Torren-Muller en K. van der Torren Kzn. Kors van der Torren Jzn. en Cathari na Christina Metzger. In één der uithoeken van welvarend Nederland liep een meisje met een collectebusje en een hart vol liefde. Zij zocht mensen, die maandelijks voor kinderen in inrichtingen een kleine, zelf te bepalen, contributie in haar busje wilde stoppen. Ondanks koude, regen en mist werkte ze door tot het al donker was. Bi; een huis aan de grens van haar wijk werd de deur open gedaan door een man, die het kind eerst boos wilde Mi M 3 X

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1