een ftatez II Har Sanders koos Waddinxveen tot zijn werkterrein Ij Ons land belangrijk In waarde gestegen Öênkt U aan de FlffllTOD van het Sode Kruis oplvoensdag 15 maart a.s. I KOELKASTEN NIEUWS UIT ONZE WOONPLAATS Jaarvergadering Chr. besturenbond „SPIEGEL VAN DE WEEK” model 1961 5 ■Kranenburg ruin Jeugdig kunstenaar tekent dieren, mensen en landschappen „RUBRIEK VOOR DE VROUW" Mannen en vrouwen verschillen met elkaar uiteindelijk hemelsbreed Oranjelaan 9 Waddinxveen, Telef. 2238 £atidM eocfi'Me'd. Toekomstwensen Reis-impressies I Verschijnt elke vrijdag Vijftien tekeningen per avond u 1 4 I R I I J 12 ;s VRIJDAG 10 MAART 1961. 91 No. 819 16e JAARGANG Weekblad voor Waddinxveen Adres redaktle en administratie: l VOOR KOELING J 1 PASSAGE 133 TELEFOON 3003 WADDINXVEEN DE MAN IS TE LOGISCH. I I I De oorzaak hiervan moeten we door E.v.E. ALS. H/ Foto Sjaak Noteboom. van delagatieleden, I I f I Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk ’s woensdagsavonds inzenden Abonnementsgeld per kwartaal f 1.— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontraktprijs op aanvraag. Man en vrouw zijn voor elkaar be stemd, dat is de zin van het leven. De man zoekt zich een passende partner en de vrouw doet dat op haar beurt. Zoals dat behoort, hou den ze van elkaar. Ze leven, wer ken strijden samen en toch toch voelen ze, dat er ergens tussen hen een diepe kloof gaapt, een kloof die slechts weinigen vermogen te over bruggen. GROOTS ONTWIKKELINGS PLAN VOOR NIEUW-GUINEA. Nederland zal over dit jaar 94 miljoen gulden moeten opbrengen om het te kort op de begroting van Nederlands Nieuw-Guinea te dekken. Van dit be drag is ongeveer 3 miljoen bestemd voor de oprichting van het vrijwilli gerskorps der Papoea’s. VERKOOP STAATSBEZIT. Over de vraag of de Nederlandse staat zijn aandelen in althans de chemische bedrijven van de Staatsmijnen moet verkopen, is overleg gaande tussen de minister van financiën en die van eco nomische zaken. Zoekt U een nieuw Kostuum Kijk eerst BIJ BROUWER WERELDCONCERN NAAR ROTTERDAM. twee werken aan het Rijk en op het ogenblik heeft hij twee opdrachten uit Waddinxveen ontvangen. NOORD-WADDINXVEEN IN DE VORIGE EELW. op 6 maart 1961. Mevr. A. rille-Pille, dhr. H. K. v. d. Loo en Nelly Koster. search zullen een belangrijke uitbrei ding ondergaan, evenals de mijnbouw kundige exploratie en de luchtkarte- ring. 1. Is 1 Namen van delagatieleden, die in ’s-Gravenhage de festiviteiten hebben bijgewoond t.g.v. het 12Va jarig rege ringsjubileum van H.M. de Koningin Koperen regeringsjubileum Groots ontwikkelingsplan voor Nieuw Guinea Van staatsbezit tot bezitsvorming? Nieuwe buitenlandse vestiging Ik heb zo in de krant gelezen van de inbraak aan ’t station. Door een ruitje in te drukken en dan zo naar binnen klom, ’k Zou u haast wel kunnen zeggen wat die gozer daar ging doen. Heus niet om een vrijretourtje maar toch zeker om de poen. En wat zal die toch wel kijken als hij in de kranten leest Dat de hele gang van zaken toch een flater is geweest. Als je toch maar wil gaan roven doet dat dan maar rustig hoor ging dan niet met die tweehonderd maar duizend er van door als er duizend gulden liggen je neem er dan tweehonderd mee Moet ik zeker even zeggen hij was toch ook weer gauw tevree ’t Is en blijft toch maar wat slordig op zo’n still emplangement Zo het geld maar laten liggen Misschien wel voor een vreemde vent ’t ging toch al eens meer gebeuren dat een brandkast foetsie ging En er niets meer was te vinden van dat hele grote ding. Is er geld op de kantoren, neem het dan toch mee naar huis. Mocht het ook de moeite wezen berg het dan maar in een kluis. In een kluis daar ligt het rustig, en ook niemand die het ziet. Zo bij mij is niets te stelen want een kwartje heb ik niet. Door het gehele land wapperden de vlaggen en ’s middags brachten afge vaardigden uit elke Nederlandse ge meente hare majesteit hulde voor het Huis ten Bosch. Er werd zoals op oranjedagen gewoon, gedefileerd en er werd door mannen, vrouwen en kin deren uit Nederland en de rijksdelen overzee, een bloemrijke, in kroonmo- tief gevormde dank neergelegd op het gazon voor het bordes. Tezamen met de prins en de prinsessen Beatrix en Irene nam de koningin deze hulde in ontvangst. En in een stralend oranje zonnetje werd weer eens duidelijk, welk een unieke band er bestaat tus sen, vorstenhuis en volk van Neder land. De Christelijke Besturenbond hield vrijdagavond j.l. haar jaarvergade ring. Voor deze avond bestond ech ter maar matige belangstelling (on geveer 50 personen waren aanwe zig) en dit komt des te meer tot uitdrukking als men weet dat deze avond voor iedereen toegankelijk was. Tijdens deze bijeenkomst vertoonde de heer van de Boomgaard enkele fraaie kleurendia’s over het „D.E.L.- fonds”. Door bijdragen van de leden der Christelijke Vakbeweging en enkele fondsen kon men namelijk De grootste bovenkamer van z’n ge zellig en artistiek ingerichte woning aan de Nassaulaan is ingericht als atelier. Ezel, palet, penselen, pen nen, potten inkt, schilderstukken, sta pels tekeningen, flessen enz. vormen de stoffering en meubilering van „het atelier” zoals Har de kamer zelf noemt, maar die voor zijn doel eigen lijk toch te klein is. Niettemin laat deze jonge kunstenaar zich door de beperkte ruimte niet afschrikken. Se dert hij zich ruim tien jaar geleden volledig op het tekenen en schilderen wierp, kwamen er honderden werk stukken onder zijn handen vandaan. Dieren, mensen en de natuur hebben zijn warme belangstelling. Dat komt in al z’n pentekeningen tot uitdruk king. Paultje, Donkie en Mi esjes, die drie katten van de familie Sanders vinden we in tal van tekeningen te rug. Maar ook zijn dochtertje Jac queline en zijn echtgenote inspireer den hem. Vaak is Har Sanders te vinden in een der stallen vlak bij zijn woning die nog niet heeft moeten wijken voor de voortschrijdende Waddinxveense wo ningbouw. De koeien hier zijn goede vrienden van Han Sanders, dat be wijzen zijn schetsen. ermee moet zijn gediend en dat de staat er niet is om grote delen van het bedrijfsleven te beheersen. De Tweede Kamer was verrassend een stemmig in haar gunstig oordeel over de regeringsplannen op dit gebied, die ook een beperking van de overheids investeringen in particuliere bedrijven inhouden. De werken van Sanders zijn gevoel vol en eerlijk. Hij maakt z’n tekenin gen ter plaatse af en werkt niets thuis af, wat het werk een levendig en fris karakter geeft. Een kunstkriticus schreef drie jaar geleden in het Haag se dagblad Het Vaderland naar aan leiding van een expositie: „Har San ders boeit met zijn dieren”. Dezelfde kriticus merkte op, dat de werken van Sanders getuigen van onmisken bare kwaliteiten. 12% JARIG REGERINGS JUBILEUM VAN DE KONINGIN Maandag 6 maart 1961 werd voor Ne derland een feestdag, want twaalf en een half jaar geleden aanvaardde on ze koningin Juliana de regering. Hoe wel onze landvrouwe - zoals zij in haar dankwoord opmerkte - deze Pe riode zelf een korte tjjd achtte waar van niet zoveel ophef gemaakt had moeten worden, heeft het Nederland se volk gemeend dit jubileum met enige luister te moeten vieren. non of de bootjes op het strand van de Rivièra. zoeken in de totaal afwijkende ka rakters van mannen en vrouwen. Het verschil tussen hen is niet al leen slechts uiterlijk, maar ook in nerlijk. Laten we eerlijk zijn, al houdt een vrouw nog zoveel van haar man, toch blijft er altijd iets te wensen, hij is niet volmaakt en dat komt juist doordat hij een man is. Omgekeerd hebben mannen het zelfde in de zienswijze op hun vrou wen. Doordat wij vrouwen een typisch vrouwelijk karakter hebben, zijn er nu eenmaal dingen die wij van de Er zijn nog meer typische voorbeel den te noemen. Als een man een kuddedier wordt dan doet hij dit onbewust. Een vrouw doet het be wust en voelt zich in de mode! Wanneer een man ergens niet in slaagt, dan zoekt hij waar hij faalt. Als dit een vrouw overkomt, zoekt zij, wie haar tegenwerkt. Al die typische verschillen vallen wel op en dikwijls weten man noch vrouw hoe zij er mee aan moeten. Veel mannen zoeken het dan in de kwantiteit, gaan overdrijven, den kende het de vrouw op die manier naar de zin te maken, maar dat is het niet. Als de mannen zouden begrijpen dat zij niet MEER, maar ANDERS moeten doen om hun vrouw te behagen, dan zou er veel leed uit de wereld verdwijnen. ELLY MARTINS. man niet kunnen begrijpen, dingen die zij zeggen of doen, juist omdat zij een manlijk karakter hebben. We kunnen heel goed samenleven en werken, maar ergens houdt we derzijds het begrip op, Maar al te dikwijls ontstaan hieruit conflicten. bij het 50-jarig bestaan van de Chr. Vakbeweging in 1959 een nieuw herstellingsoord openen. Tussen Doom en Amersfoort kon men een voormalig hotel huren voor twaalf duizend gulden per jaar. Het ge bouw moest echter grondig ver anderd en verbouwd worden, wat maar liefst vierenhalve ton kostte. Gelukkig ondervond „D.E.L.” een enorme medewerking van de eige naresse van het huis, wat zij legde voor dit doel geheel belangeloos enkele duizenden guldens op tafel, terwijl tal van bedrijven een steen tje hebben bijgedragen tot de in richting van het gebouw. Dit her stellingsoord, dat speciaal bedoeld is voor mensen, die overspannen zijn of rust nodig hebben en op (Vervolg op pagina 2) De 31-jarige in Waddinxveen woonachtige kunstschilder Har Sanders zal van 17 maart tot 7 april een aantal van zijn pen tekeningen, alsmede enkele schilderstukken tentoonstellen in de zaal van de Kunststich ting Waddinxveen. Burgemees ter C. A. van der Hooft heeft zich bereid verklaard de expo sitie van deze Waddinxveense kunstenaar volgende week vrij dagavond (17 maart) om 8 uur te openen. u i«: MOi Ruim twee jaar geleden ontvluchtten de talentvoile kunstenaar en zijn echtgenote het woelige Haagse stads leven om in het dorp, waar zijn moe der in vroeger jaren had gewoond, de rust te vinden die voor zijn schep pend werk zo noodzakelijk is. Hij heeft moeten wennen in Waddinxveen, maar ook hier heeft hij nu plekjes ontdekt, die hem inspireren. Boven dien is hem gebleken, dat zelfs een tomatenplant, een struikje spruitkool en een verlepte zonnebloem aanleiding kunnen zijn pen en papier te grijpen. „Soms maak ik wel vijftien tekenin gen op een avond” vertelt Har San ders. Twee of drie blijven er tenslotte maar over, de rest verdwijnt in de vuilnisbak”. Van een echte verkoop van zijn werken kan hij nog niet spre ken „Daar moet je nog meer bekend heid voor hebben” zegt hij zelf. Niet- het verleden Met de bouw van het fabriekscomplex wil men begin volgend jaar starten. De onderhandelingen over de vesti ging zijn bijzonder snel verlopen, zegt men van Rotterdamse zijde. Het com plex komt voor het grootste deel in de nieuwe uitbreiding van het Botlek- gebied, een havencomplex, dat vóór Europoort werd aangelegd en waarin enkele grote industrieën reeds een plaats vonden. Tot de uitbreiding van het Botlekgebied is slechts kortgeleden besloten en uitvoeringsplannen ervan hadden nog geen vaste vorm. De regering is niet van plan van te voren aan te kondigen van welke be drijven zij de staatisaandelen wil af stoten. Minister Zijlstra zei met na- druk, dat als algemene principes bij het afstoten o.m. zullen worden aan gehouden, dat het algemeen belang Na een langdurige nachtelijke spoed zitting heeft het Nederlandse kabinet besloten het Duitse voorbeeld na te volgen en de Nederlandse gulden te revalueren met 5 pet. Dit wil zeggen, dat de Nederlandse gulden tegenover alle buitenlandse valuta’s - met uit zondering van de Duitse mark - vjjf procent meer waard is geworden. Op de kaart van noord-Waddinx veen, op steen getekend door J. Kuyper en in de vorige eeuw uit gegeven door Hugo Suringar te Leeuwarden, komen tal van bena mingen voor die de moeite waard zijn vast te leggen. Het is duidelijk, dat dit besluit voor Nederland vergaande gevolgen heeft. In het buitenland gekochte goederen kunnen in prijs dalen, reizen van Ne derlanders naar België, Frankrijk enz. worden vijf procent goedkoper. Het lijkt er op of de gevolgen voor Neder land alleen maar aangenaam zijn. De keerzijde van de medaille is evenwel dat de Nederlandse produkten voor het buitenland met vijf procent zullen stijgen, althans voor zover de expor terende firma’s er niet toe overgaan de prijzen in Nederlandse guldens te verlagen. De concurrentiepositie van de Nederlandse exporteurs wordt dus verzwaard, hetgeen waarschijnlijk niet geheel zonder terugslag op- onze ex- portzal blijven. Uit de reacties van het bedrijfsleven blijkt echter, dat men de toekomst vol vertrouwen tegemoet blijft zien. Als eerste verlaagde de KLM de prijzen voor luchtvervoer, al thans wanneer deze worden voldaan in Nederlandse guldens of Duitse mar ken. Het zijn de textielindustrie, die een harde strijd op de buitenlandse markten moet trachten vol te houden tegen de goedkope Japanse produkten, de scheepvaart, die eveneens met moeilijkheden te kampen heeft, en de Nederlandse landbouw, die weinig waardering voor de revaluatie kunnen opbrengen. De algemene reactie is echter bijzonder meegevallen. Het be sluit tot revaluatie van de gulden zal vermoedelijk ook bijdragen tot een vermindering van de inflatoire druk en tot een ontspanning op de arbeids markt. Het Nederlandse volk in het algemeen zal aanvankelijk weinig van de revaluatie bemerken, doch op den duur zal men de gevolgen kunnen con_ stateren door kleine prijsverlagingen, die tenslotte indirect leiden tot een verhoging van onze koopkracht. Vanaf de Waddinxveense brug in de richting Boskoop stond aan de Noordkade ten westen van de Gou we de papiermolen „Minerva”; ge volgd door de „Bijenkorf” even eens een papiermolen. Daarna een trasmolen en dan vlak tegenover elkaar opnieuw twee papiermolens. Aan de Noordeindseweg aan de an dere zijde van de plas worden nog meerdere topsteden genoemd: bij de „Put” ten noorden van de witte brug, een ophaalbrug, de naam: „Graan voor visch”, daarna noor delijk naar de richting Boskoop: „Ons genoegen”, „Moienzigt”, en „Spruitdam”, „Jagtlust”, „Canaan”, bij de Voorofsche Polder tegenover de Snij del wij kervaart en „Land voor Water” voor de Noordeindse- of Boezembrug. Dit gedeelte van noord-Waddinxveen in totaal 1179 bunders met 1450 inwoners wordt ten noorden begrensd door de Hoogeveenseweg, ten westen de limiet Togt (donderdam) en ten zuiden door de Ringdijk, aldus deze kaart uit de vorige eeuw. Een fraaie collectie reis-impressies herinnert aan zijn zwerftochten door Frankrijk en Italië, tijdens welke rei zen hij intensief werkte. Zijn schetsen ademen stuk voor stuk de typisch locale sfeer, of het nu de olijfbomen zijn, het terrasje in Avig- temin verkocht hij in Vrijwel dagelijks tuft hij met z’n „lelijk eendje” naar Den Haag om als dekorateur bij een der grote warenhuizen de boterham voor vrouw, kind en huisdieren te verdienen, ’s Avonds thuis en op de vrije zater- en zon dagen komt de tekenaar Har Sanders echter pas volledig in actie. Dan kan hij zich uitleven in het vak, waarin hij eens een bestaan hoopt te kunnen vinden. Vrij tekenen en schilderen is het grote ideaal van de 31-jarige Har Sanders. Een van de grote chemische wereld concerns heeft Rotterdam gekozen als plaats van vestiging voor een bedrqf, waarin 1 miljard zal worden gein- vesteerd en dat 120 ha groot is. Het wordt een complex chemische bedrjj- ven, waar de Imperia! Chemical In dustries petro-chemicaliën wil gaan maken. toch moet een paar als 'n onverbrekelijke eenheid door 't leven 1 Dit blijkt uit de toelichting, welke minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus en zijn staatssecretaris Bot geven op de 'begroting van Ne derlands Nieuw-Guinea voor 1961. De regering is van oordeell, dat tegen de achtergrond van de noodzaak tot versnelde ontwikkeling van het over zeese rijksdeel de rijksbijdrage in de jaren 1962 tot 1965 per jaar zal moe ten stijgen met 10 miljoen gulden, zo dat deze voor 1964 124.500.000 zal moeten bedragen, om daarna geleide lijk te kunnen afnemen. De plannen van de regering voor de jaren 1961 tot 1963 als onderdeel van -het tien jarige ontwikkelingsprogramma heb ben als tweeledige doelstélling de versnelling van de staatkundige ont- I wikkeling en de verhoging der mate- I riële welvaart van de bevolking. In J de komende drie jaar zal een zestal I I nieuwe primaire middelbare scholen I worden gesticht, voorts een hbs-op- en een uitgebreide technische I I scnool. De bestaande vliegvelden zul- I I Jen aanzienlijk worden verbeterd, ter- 1 I wijl daarnaast enige tientallen kleine 1 I meuwe vliegvelden zullen worden I I aangelegd. Ten behoeve van de aan- I I leg van nieuwe wegen is een nieuw I v“genplan in voorbereiding. Een II «roots radio-omroepplan met investe- I I ring van in totaal rond 1 miljoen gul- II dea Zai worden voltooid. Naast de in- Als de man de kunst zou verstaan, verlangens te verstaan die niet in ron de woorden kenbaar worden gemaakt, dan zouden er heel wat minder vrouwentranen vloeien. Maar de man is over het algemeen een nuchter en logisch denkend wezen, dat zich niet door het gevoel laat leiden Als Har Sanders over zijn toekomst filosofeert zegt hij: „Schilder worden, ik bedoel er helemaal van kunnen le ven. En dan lekker buiten wonen in een klein vrij huisje met veel beesten om me heen”. Zijn ogen glanzen bij die gedachte, maar toch is Sanders realist genoeg om te weten, dat deze wensen voor een kunstenaar in ons land moeilijk zijn te verwezenlijken. Het is vooral het gebrek aan vrije tijd, dat hem dwars zit. Een „baan” zal daarom voorlopig wel noodzakelijk blijven, waarbij zijn gedachten uit gaan naar een functie, bijvoorbeeld bij het onderwijs, waar hij in ieder geval wat meer tijd beschikbaar heeft om „eigen werk” te kunnen maken. LEERZAME BOTSINGEN. Deze conflicten zijn bizonder nuttig, omdat een paar dat echt van elkaar houdt en samen gelukkig wil wor den, er het een en ander uit kan leren, juist met betrekking tot die onbegrijpelijke karaktertrekjes van de partner. Begrijpen zullen ze het vermoedelijk nooit, maar wan neer ze elkaar gelukkig willen ma ken en harmonieus willen leven, zullen ze elkaar op die punten gaan ontzien. Het is wel eens aardig om enkele van die voorbeelden van verschil len aan te halen met als voorbeeld de doorsnee vrouw en de doorsnee man. Een meisje dat plotseling spontaan gekust wordt door een aardige man vindt hem afschuwelijk vrijpostig. Maar zitten ze gezellig in het ro mantisch maanlicht wat te babbelen en hij kust haar niet, dan vindt ze hem een droogstoppel. Wanneer een man tegen een vrouw zegt: „Ik bemin je en ik kan zonder jou niet leven”, dan zegt hij dat gewoonlijk slechts éénmaal. Vele vrouwen zouden dit meermalen willen horen. Maar een man be schouwt deze zin niet als een ouver ture, maar als het dacapo dat de gloed verleent aan de symfonie der liefde. spanning, gericht op elitevorming zal de onder primitieve omstandigheden in de binnenlanden levende Papoea niet worden vergeten. Het ligt in de bedoeling de komende drie jaar de laatste nog niet onder bestuur staan de gebieden onder bestuursinvloed te brengen. Agrarisch onderzoek en re-

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1