HoeilQkheden rondom de va„ Reuwijk ^SPIEGEL VAN DE WEEK" DOELE, 'n Goede verzorging schenkt waarborg voor vertrouwen SALON DOELEMAN De avonturen van Freddy Fox „Geef mij maar Waddinxveen 2e PINKSTERDAG van 11-4 uur WEEKBLAD VOOR WADD1NXVEEN - VRIJDAG 19 MEI 1961, PAGINA 2 Een Perzische Generaal heeft enkele dagen geleden op de luchthaven van Teheran een pak slaag gekregen van een woedende menigte die meende dat deze generaal hen bezwendeld had. Toen minister de Pous kortgeleden van een buitenlandse reis terugkeerde kon hij zonder politiebewaking Schiphol verlaten en behoefde hij ook in zijn woonplaats niet bevreesd te zijn voor molestaties van bouwvakarbeiders en rijksambtenaren. Want Nederland is nu eenmaal een rustig land, waar alle problemen achter de vergadertafel worden opgelost. Dat wil niet zeggen, da* de gemoederen in de laatste week niet verhit zijn geweest. De vijfdaagse werkweek vormde de inzet van een zware buitenparlementaire actie, die onze regering onder grote druk zette. Met de invoering van de vijfdaagse werkweek voor het bouwbedrijf en het al dan niet invoeren van de vijfdaagse week voor het overheidspersoneel heeft de regering wel een vreemde procedure gevolgd. Eerst wees de re gering het advies van de stichting van de arbeid om tot de vijfdaagse werk week over te gaan af, omdat de eco nomische toestand van ons land zulks niet toeliet. Twee weken later komt de regering echter tot de conclusie dat de invoering van de vijfdaagse werk week in het bouwbedrijf plotseling wel mogelijk is.. Het is zonneklaar dat de regering bezweken is onder de zware buitenparlementaire druk, waar aan zij was blootgesteld. En of dat het prestige van de regering ten goede zal komen LUCHTV AARTPERIKELEN. Terwijl de onderhandelingen tussen Nederlandse en Amerikaanse autori teiten over de landingsrechten van de KLM in de Verenigde Staten moeizaam verlopen, heeft de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Ban American ge zaak in studie 'genomen. De redac tie van de Waarheid was zeer veront waardigd AANSPRAKELIJKHEIDSVER. ZEKERING VOOR MOTOR RIJTUIGEN. De verplichte wettelijke aansprake lijkheidsverzekering voor motorrijtui gen in alle ons omringende landen ai een' feit, zal thans ook in Nederland worden ingevoerd. Dezer dagen is bij de Tweede Kamer'de indiening te ver wachten van dit reeds verbeide wetsontwerp. Wordt het ontwerp tot wet verheven (wat wel te verwachten is) dan wordt met boete of hechtenis bedreigt hij, die zonder verzekerd te zijn aan hét verkeer deelneemt. Bo vendien kan de rechter de rijbevoegd heid ontzeggen voor een jaar, bij re cidive zelfs voor vijf jaar. Het wetsontwerp beoogt hen, die slachtoffer worden van onverantwoor delijkheid van weggebruikers, die zich niet verzekerd hebben, te beschermen. Intussen kan hier gemakkelijk misver stand ontstaan, nl. dat dit ontwerp in feite zou neerkomen op een door het wegverkeer (betaalde ongevallenverze- kering Dit is beslist onjuist. Hel gaat hier uitsluitend om de wettelijke aan sprakelijkheid van hem, door wiens schuld een derde schade lijdt. Is geen schuld aanwezig, of is het slachtoffer van een aanrijding zelf de schuldige, dan wordt geen uitkering gedaan. De bedoeMng van deze wet is waarborgen te scheppen, dat het slachtoffer van een verkeersongeval, voorzover er van schuld sprake is van de veroorzaker van dit ongeval, de hem toekomende schadevergoeding krijgt. Onder motor rijtuig verstaat het wetsontwerp auto mobielen, motorfietsen, scooters en bromfietsen 'De te verzekeren bedra gen zullen bij Algemene Maatregelen Bestuur worden vastgesteld. nn CTiinersonische vliegtuigen, die over keraar, i. rechtstreeks kunnen worden aange sproken door de benadeelde. De ver zekeraar kan zich hierbij niet (beroe pen op nietighetidsoliausules in de po lis, zoals hett rijden zonder rijbewijs of onder invloed van sterke drank. Wel houdt de verzekeraar te allen tijde het recht de verzekerde hiervoor aan te spreken. TEKORT AAN POLITIE EN VERPLEEGSTERS. In Utrecht is de afgelopen week een 30-jarige agent na een gevecht met een dronken man die hij wilde arre steren, overleden. Deze tragische ge beurtenis stelt nog eens ten overvloe de in het licht, aan elke gevaren de politieagent blootstaat. Zeker in deze tijd, nu het personeelstekort in de po- litiesector zulke ernstige vormen heeft aangenomen, dat agenten zware kar weien vaak alleen moeten opknappen. Aanvulling van het politiecorps b'lijft derhalve een dringende noodzaak. Daartoe zullen echter de salarissen van het politiepersoneel drastisch ver hoogd moeten worden. De tragische dood van de Utrechtse politieman heeft ons er pijnlijk aan herinnerd, welke een riskant beroep de agent uit oefent. Is het dan ook niet redelijk, dat deze risicofactor in hun loon wordt verdisconteerd? Ook over het nijpend tekort aan verplegend perso neel wordt steen en heen geklaagd. Het is altijd zo dat men hieraan drin gend wil gaan doen, wanneer het ver loop zo groot is dat er een gevaarlijk vacuum is ontstaan en patiënten niet opgenomen kunnen worden. Een van de voonruaamste oorzaken is edhter dat men veel te laat begonnen is het ma teriële 'bestaan van het verplegend personeel op een behoorlijk niveau te brengen Is het geen schande dat er in ons welvarend Nederland iets 'bestaat als het „Erefowds voor oude verpleeg sters" World Airways een ooswums svf op supersonische vliegtuigen, die vijf jaar zidlen worden afgeleverd. De ze vliegtuigen zullen driemaal de ge luidssnelheid vliegen, wat neerkomt op ongeveer 3500 kilometer per uur. De vlucht van Amsterdam naar New York zou met deze vliegtuigen onge veer twee uur duren. Het besluit van de Paz*Am om financieel deel te ne men aan de bouw van supersonische vliegtuigen heeft begrijpelijkerwijs ook in Nederlandse luchtvaartkringen ongerustheid gewekt. Wel verklaarde een woordvoerder van die KLM dat net welhaast uitgesloten is dat voor 1970 dergelijke snelheidsduivels dn het luchtvaartverkeer zullen worden inge schakeld, maar het komt ons tocih voor dat de KLM zich hier wat groot wil houden en naar buiten geen uiting wil geven aan zijn ongerustheid over de plannen van de Amerikaanse maat schappij Er lis wel degelijk aanleiding voor de'KLM zich ongerust te voelen. Want indien de PanAm werkelijk het alleenvertoningsrecht van vliegtuigen van driemaal de geluidssnelheid zou krijgen, dan zou dat voor vele kleine re luchtvaartmaatschappijen een moei lijk te verdragen slag 'betekenen. Een raadselachtig vliegincddent bracht ons land de afgelopen week ook nog in het internationale nieuws. In een protest nota aan de Nederlandse regering neeft de sowjet-unie 'geprotesteerd te gen het provocerend optreden van 2 Nederlandse militaire vliegtuigen, die in de omgeving van een Russische walvisvaarder schijnaanvallen zouden hebben uitgevoerd. De Nederlandse re gering heeft deze uiterst merkwaardi- uiI n* CP0T PARFUMERIE COSMETICS ...voor Uw wens in kleur, in geur en vorm I 1 I Er wacht U (Zo'n prettige ontvangst in onze gezellige Salon, waar ons Internationaal geori ënteerd en zorgvuldig opgeleid personeel U direkt het gevoel geeft in vertrouwde handen te zijn Lancöme, Gala of London, Milopa, Indola, Nivea, 4711, in totale verzorging zijn ZIJ en WIJ zéker Uw vertrouwen waard. in de nieuwe Passage van Waddinxveen. VAN EEN GROVE PERMANENT IN BLIJVENDE VORM, TOT FLUWELEN CREME'S 11 I „Ik heb een verrassing!" kondigde vader gewichtig aan. Aller ogen wa ren op hem gericht. Ik heb ergens op de Veluwe een pracht van een zomer huisje gehuurd, eentje met acht slaapplaatsen, zodat we er met z n zevenen royaal In kunnen wonen. Al jaren lang hebben we geen echte va kantie gehad. Het was nu eens een dagje hier heen en dan een dagje daarheen, maar nu gaan we eens echt met z'n allen veertien dagen er uit. Opgewonden babbelde hij verder over de mooi© plannen die hij en moeder samen hadden gemaakt, 's Was hele maal niet zo eenvoudig geweest om nog een zomerhuisje te huren, want die dingen waren meestal in januari al verhuurd, maar ze hadden geluk gehad. Een andere familie had moeten afzeggen en zo was het toch mogelijk geworden. Zo'n vakantie in de bossen, dat zou iedereen wel leuk vinden. „En wat zeggen jullie daar nu weFvan? vroeg hij, terwijl hij triomfantelijk de kring rondkeek. Opeens praatte ieder een tegelijk en het bleek, dat engenlu niemand mee wilde, omdat ze 'alle maal al eigen plannen hadden. Vaders plan kwam in wezen jaren te laat. IN DE GROTE VACANTIE ONDANKBAARHEID Frans wilde een trektocht maken met paar vrienden. Miep, die al twin tig was, had een uitnodiging van een vriendin, die naar Limburg was ver huisd, om daar te logeren. Karei ging veel liever naar het waterkamp van de zeeverkenners en zo hadden al de ze reeds grote kinderen hun eigen plannen en wensen. Vader en moeder waren stom van verbazing en spraken van ondankbaarheid, maar zij zagen over het hoofd, dat in ieder jong ie- ven eens de dag komt, dat het ouder- lijk huis niet meer de hoofdzaak van het bestaan is, maar tot e®11 bijzaak is geworden. UIT DE GEZAGSVERHOUDING GEGROEID. Dit is niet een kwestie van het zien der dingen in een bepaald lacht, doch het is een van d'ie harde feiten, waar mede wij verstandig zullen doen re kening te houden. Het pijnlijke in deze toch zo natuurlijke gang van zaken is da* verreweg de meeste ouders niet 'kunnen of niet wUien inzien, dat het tijdstip waarop deze verschuiving be gint, veel eerder valt dan zij vermoe den. En als het hun duidelijk wordt, dan blijven zij zich zo vaak hardnek kig vastklampen aan een gezagsver houding waar het kind, dat geen kind meer is, reeds 'lang is uitgegroeid 'als uit een kledingstuk dat te klein werd. Daar waar de dagelijkse belangen sfeer en het voornaamste interesse van het kind buiten de huiselijke kring valt, daar kan het niet uitblijven, dat de band van de zijde van de kinderen losser wordt, al behoeft dit geenszins in te houden, dat zij minder van hun ouders houden. de plaats die wij moeten INNEMEN. Vooral voor de moeders is het zo heel moeilijk om opeens tevreden te moe ten zijn met de tweede plaats in het hart van onze grote jongens en meis jes Maar laten wij niet vergeten, dat wij hen onverbrekelijk aan ons kun nen binden als wij dat offer kunnen brengen, als wij 'blijk geven hen te begrijpen en hun de zozeer begeerde vrijheid schenken. Als de verhouding goed is, dan is en blijft thuis het to verwoord, het toevluchtsoord bij ver driet, ziekte, en moeilijkheden en te vens de eerste plaats, waarheen zij hun schreden richten om ons deelge noot te maken van een bepaald succes of een groot geluk. Onherroepelijk komt het moment, dat wij ophouden de gevende partij te zijn. Zonder dat wij er ons meestal nog van bewust zijn, worden wij degene, die ontvangt Laten we blijmoedig ontvangen en met te veeleisend zijn, hoeveel zelfbeheer sing en inspanning dat ook misschien mag kosten! Elly Martins. 59. Nog vlugger dan de vorige mor gen waren Freddy en Rein de morgen van het vertrek klaar. Ze waren zo vlug, dat tante verwonderd vroeg, of ze zich wel gewassen hadden en of ze werkelijk hun brood opgegeten had den. Oom lachte er om. Straks vraag je nog, of ze wel zijn opgestaan, zei hij, en of ze wel wakker zijn geworden. Verscheiden' raadgevingen en wenken kregen ze mee, toen ze op weg gingen om Dikkie af te halen. Ook deze bleek ai klaar te zijn. Zelfs zijn brood had hij al op. Bij de portie wenken en waarschuwingen van oom en tante Wit werden nog gevoegd die van Dik- kie's oom en tante, en daar gingen ze heen, de drie onderzoekers, de toe komstige helden. Alle drie droegen ze 'n grote rugzak, terwijl Freddy daar bovenop nog de tent droeg en Rein de stokken. Pannen en een fcookstel had Dikkie in de rugzak. I 60. Hetw andelen viei niet mee met die zware rugzakken. Vooral niet, om dat het steeds warm was. Er was ech ter geen een, die hierover mopperde. Alle drie waren ze veel te verlangend om maar zo gauw mogelijk de oude mijn- te bereiken. Ze liepen dan ook in een stevig tempo. Rusten deden ze haast niet. Alleen om een uur of twaalf gingen ze een uurtje zitten om een paar boterhammen op te eten. Met frisse moed gingen ze toen weer ver der. Ze waren d© hergen, die Rein had aangewezen, al een flink stuk ge naderd en 'laat in de middag merkten ze, dat het lopen veel moeilijker ging. Ee'rst dachten ze, dat het kwam, om dat misschien moe werden, maar wel dra zagen ze, dat de weg wat omhoog liep, wat het lopen bemoeilijkte. Bij het vallen van de duisternis zochten ze een geschikte plek op voor de tent. (Wordt vervolgd.) Elly Martins. na<i -RVn -mii» iiW daar toen -alzo zal Ik hoorde eens een liedje spelen wij zaten dn de tram Het orgel draaide rustig door geef mij maar Amsterdam Wij kregen daar ook een diné met dikke 'brokke ham En 'k hoorde daar waarrempel weer geef mij maar Amsterdam Toen hing mij dat de keel al uit steeds maar dat Amsterdam En pakte toen naar het station maar weer heel vlug de tram En toen ik thuis kwam had m'n vrouw een kaartje neergelegd Toen ik dat goed gelezen had leek 'mij dat heel niet slecht De opening van het Oafé, en Restaurant „Royal zo heeft Teunis Ververs enfin dat weet u al Ik nam direkt een kort besluit om dat eens te gaan zien De tijd was daarvoor vastgesteld van zeven uur tot tien Welnu wij waren prompt op tyd ik meen zo half acht En keken daar ons ogen uit zoiets was niet verwacht De Burgervader had alreeds de toegang vrij gesteld vrij toegang erkwaarai- pran «.wam -- KÜKDJUS Bent U nog niet in de Bent U nog niet in de gelegenheid geweest het interessante en inspirerende bezoek aan 3000 MEUBELFABRIEKSCOLLÉCTIES^ Wii nodigen U uit dit bezoek NU te brengen. Wn nodigen uununuswn 2e PINKSTERDAG houden wij speciaal voor U KIJKDAG van 11 tot 4 uur Levering franco door geheel Nederland Centrum n„Je- BINNENWEG KAREL DOORMANSTRAATJ^-^OW 18000 m1 verkoopruimte 3000 meubelfabriekscollecties „Wie bij van Reeuwijk niet vindt wat hij zoekt, zoekt meubelen die nog niet §emaakt worden." TTERDAM ik daar toen alzo zag 'al« ik u eens vertel De middenstand was 's middags al natuurlijk op de thee De Gouwerijders en alzo 't Oranjecomité Ik zag ook IJsclub „Nooit Gedacht zo met een iman of drie Daarnaast heit sportweekcomité zo men die altijd zie De buren van 't Oramjeplein die kwamen twee aan twee En veel genoden bij elkaar die brachten iemand mee Wie denkt u dat ik daar ook zag wel onze Redakteur zo komt 'het dat hij alles weet wat er alzo gebeurd Nu was dirt niet het grootste feest want 't heerlijkste dat kwam Toen chefkok eens een ronde deed en zo van alles nam Wij 'kregen allen een voor een een portie opgedist. Ik dacht dat het een slaatje was maar 'k had mij toch vergist Ja wat het was weet u misschien ■als u ook eens besluit Om rustig maar daarheen te gaam en ook zoiets gebruikt Gaat allen dan ook zaterdag van half vijf tot tien Dan hebt u ook een mooie tijd om alles eens te zien. U weet (och het Oranjeplein gaat rustig dan daarheen Dan zing ik vast mijn nieuwe lid „Geef mij 'maar Waddinxveen f FEUILLETON Bea heeft het pleit gewonnen door Henk van Heeswijk 2e Hoofdstuk, no. 3. Bea was niet zuinig met haar kritiek. Een nieuwe, modern ingerichte school zou geen overdaad zijn, meneer Hoo- geboom De man haaide zijn schouders op. Och we zijn hier in Elshoven niet zo veel eisend als in de stad, juffrouw van Laar Een nieuwe schoolik zou er niet 'over durven beginnen. Vergeer u niet, dat deze school eigendom is van een vrije ®choolverenigdmig en diat de heren hier erg op bun portemonnaie zitten Natuurlijk zouden we de me dewerking hebben van het gemeente bestuur en het RiSk' als we T doorzetten. Maar er is nog zoveel wo ningnood en om dan te denken nieuwe school, als de oude nog goed Ze keek naar de hoge ramen. „De kin deren krijgen hier in de klassen met Hoogeboom lachte. Maar daarbuiten des temeer. Het zijn allemaal 'kinde ren van het land, juffrouw. U hebt f zelf gezien, en waren er bij met bloede armoede of stadskleurtjes? In dat op zicht komen ze niets tekort Bea onderkende de klemtoon op het woordje dat. Ze keek de man aan en vroeg: „In welk opzicht dam wel, me neer?" Hij lachte fijntjes. Dat, juffrouw van Laar, zult u zelf spoedig 'genoeg be merken, als u het geluk ten deel valt hier benoemd te worden. Dit 'laatste zei hij op een spottende toon en Bea voelde dat terstond. Ik heb genoeg van de stad, zei ze, en daarom solliciteer ik. Hij knikte en vouwde zijn armen over elkaar, ter wijl hij tegen een der banken leunde. Ik ben in mijn jonge jaren ook in de stad geweest. Tot ik hier benioemd werd als hoofd. Hij keek grond en dacht na.'Toen richtte hu zijn blik weer op het meisje en zei op zachte toon: Blijf '"zelf, a'ls u hier komt. Blijf een persoonlijkheid, laat u niet intimideren. Door niemand en onder geen enkele omstandigheid en voorwaarde. Dan redt u het hier. Maar anders gaat u hier ten onder, zoals wu allemaal hier ten onder zijn gegaan Enfin, dat zult u zelf wel allemaal merken En denk om Sangeiaar, de voorzitter. Dat was de man, die tot u gesproken heeft. Hij is de rijkste 'boer hier in de wijde omtrek en rukdom betekent hier nog altijd macht. U kent natuurlijk de uitdrukkingen: dictator. Despoot? Tiran? We hebben hier na tuurlijk een burgemeester. En een do minéé. En dan ben ik er, 'als school hoofd. Maar in feite is Sangeiaar hier alles: staat boven de burgemeester en boven de dominee. En zelfs boven mu. Ik ben een van zijn pionnen hier. Zorg er voor, dat hij u niet klem krijgt. Dan verwerft u hier een positie. En als u dit alles afschrikt., niemand zal u kunnen beletten om een eventuele be noeming niet te aanvaarden. HOOFDSTUK 3. Bea liep naar een walletje aan de kant van de weg, deponeerde tas en koffer - rond en 'ging zitten uitblazen, ïu onderhand een kwartier ge- L misschien een kilometer af gelegd. Ze zou met Hïldehrand kunnen zeggen: Hoe warm het was en hoe ver.. Want het was toch warmer, als op de Ze had lopen gedacht had. Zo'n dikke winter- uitel aan en het was al begin april. Bovendien nog zo'n warme trui Ze veegde haar hoofd af en keek naar de verlaten weg. Bea van kaar, ga je beginnen? Hoogeboom heeft zyn best gedaan om Blsh-oven zo zwart mo gelijk af te schilderen en je was al half en half besloten een eventuele benoeming niet te aanvaarden. Maar toen je de officiële aanstelling kreeg, heb je het toch gedaan. Waarom, Bea van Laar? Waarom je rustige leven tje op je driekamerflat m Zuid prys te geven voor een onbekend bestaan op een dorpsschooltje? Waarom je mo derne eerste klas met stoelen en tafe - ties en de modernste leermiddelen ge ruild voor een gebouw, dat minstens vijftig jaar oud is en waar je alleen nog aan de onderkant van de janken kunt zien, wat de oorspronkelijke van begrepen Misschien alleen De Bie. Ze verklaarden je unaniem voor stapel. En toch ging je. Waarom Bea Ltep in je taart weet je het antwoord, Rea Het was een vlucht. Omdat ie mand een greep op je kreeg. Lang zaam, heel langzaam, maar del ijk werd die 'greep geleidelijk aan steviger. En je wilde je vryheid met verliezen. Daarom nam je de eni0e mogelijkheid te baat: vertrekken naar een anïdere school. De Bie had het inderdaad begrepen. Die laatste avond, diat ze samen de weg naar huis gingen. Na het afscheid van de school. Het was wat later geworden. Vreeland het hoofd, had er een officieel tintje aan willen geven. Er was onder de collega's wat geld opgehaald en Vree land overhandigde haar als aanden ken van de schooi een boek over pae- dagogie. Met de handtekeningen van alle collega's er in. Toen was ze toch wel even geroerd geweest, zij, de nuchtere Bea^Nu bleek pas, dat men haar waardeerde en respecteerde, zj, de juf van de eerste klas. De Broekebind ster, zoals ze wel eens spottend onder collega's werd genoemd. Een eerste klas-juf werd immers op haast g cc hooi voor vol aangezien.' ure was immers zoiets als een noodzakelijk Maagdje laatste middag, de kinderen vertrokken waren, m het ru- ry, vandoor van de baas.Vriendelijke woorden en hatelijke handdrukken. En tot slot: Als je m de stad komt, wip dan nog eens aan wil je.' Natuurlijk beloofde Bea dat. Er wa ren banden gesmeed, m die vuf en een half jaar. Dat ervoer ze nu pas. Om vijf uur Rep ze naast De Bie naar huis Zwijgend. In haar arm het .boek. De Bie droeg haar tas met haar bezit tingen, die ze altijd op school had. Bij de deur had hij gebedeld^ om een afscheidsdiner Intiem, met z'n twee- ties En ze had voor een keer toege stemd. Het was immers de laatste dag. Daarna zou er geen De Bie meer in haar leven zijn. Per <d»t van rekening kon die arme jongen het ook met hel pen, dat ze zijn gevoelens «let beant woordde. Vijf jaar had 2 met hem omgegaan op^de"school. Hij had de klas naast haar en kwam dus veel met haar in kontakt. Geleidelijk aan had ze de verandering op zijn gezicht gezien als hij naar haar keek. En eerst sinds kort had ze het zich gerealiseerd: Die jon gen houdt van je. Natuurlijk, je was collega, dus je gmg vriendschappelijk met elkaar om. En tijdens het jaarlijkse schoolreisje deed je ook wel eens een beetje gek- daar om niet? Je bent toch jong? Of is uit- gelatenheid een monopolie van sahooljeu@d? Verleden jaar, in dat 'bos bij Baarn, waarin De Bie haar handig van de rest bad verwijderd, had hy taaar zijn armen genomen en gekust Ze perplex geweest en haar eerste was hem een draai om zyn .geven Maar bijna onmiddel lijk beheerste 'ze rich. Emoties waren en doordringend afn®^fke^t nooit mee^Jo^wint anders tó het uit met onze vriendschap. Voorgoed. (Wordt vervolgd.) neiging

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2