Weekblad voor üfaddinxveen Afwijzend advies van Planologische Dienst op uitbreidingsplan Groenswaard ru])|)-hosG Echtpaar ZiMeDhirg-Hol VERPLICHTE »W.A.« Ernstige bedreiging van een gezonde ontwikkeling van Waddinxveen Pater A. Vermey kreeg een feestelijk onthaal SPORTVISSERS GAAN ZELF MET MACfflNE SLOTEN REINIGEN Nfl 24 JAAR Geen enkele vrouw behoeft nu nog te lijden aan pijnlijke vermoeide benen JEANNE WILLEMSE Noedet VRIJDAG 2(1 MEI 1961. 17e JAARGANG Adres redaktle en administratie: Oranjelaan 9 Waddinxveen, Telef. 2238 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1— bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 8 ct per m.m. Kontralctprljs op aanvraag. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Dienst van Zuid-Holland heeft aan Gedeputeerde Staten S w *2- Vles Ultge,)racht inzake het al geruime tijd geleden door waa^ THaXVee*Se ?<;meenteraad aangenomen uitbreidingsplan Groens- e gisteren gehouden zitting van Gedeputeerde Staten is hl^\?r°SnSWaard, aan e orde gebracht, waarbij de bezwaren van «w h t ™erden toegel,cht en de Gemeente Waddinxveen de gelegenheid kreeg haar argumenten met betrekking tot de noodzaak van ait plan uiteen te zetten. Waddinxveen, van wie een derde afkomstig is uit Den Haag en een vierde uit Rotterdam en omgeving. Zowel voor deze forensen als de nog steeds toenemende eigen be roepsbevolking is het toch een zeer dwingende eis, reeds nu bepaalde stedebouwkundige maatregelen te nemen, die een bewoonbaarheid van deze gemeente ook in een ver re toekomst waarborgen. Zoals de situatie thans is, kan men weinig hoop koesteren op een rea lisering van het Haagse plan voor de satelietstad Wilsveen als op vangcentrum voor overtollige Ha genaars. Op het ogenblik zoeken die Hagenaars zelf hun weg in de omliggende gemeenten en dat reeds ruim honderd Haagse gezinnen zich hier vestigden betekent alleen al dat Waddinxveen in aanmerking komt om te worden gerekend tot die gemeenten, die een bepaalde overloop van b.v. Den Haag zal moeten kunnen opvangen. Indien reeds thans noodzakelijke voorzieningen niet kunnen worden getroffen, zal Waddinxveen deze taak van opvangcentrum in de 'toe komst zeker niet naar behoren kun nen vervullen. De direkteur van de Planologische Dienst voor Zuid-Holland is van mening, dat ondanks de niet onbe langrijke bevolkingstoename van Waddinxveen deze gemeente nog gedurende tal van jaren bouwgrond in de bestaande en goedgekeurde uitbreidingsplannen beschikbaar heeft om in woonruimte voor de .groeiende bevolking te voorzien. De gronden in Groenswaard, die thans voor agrarische doeleinden warden gebruikt, behaeven naar zijn mening daaraan zeker nog niet worden onttrokken ten behoeve van de woningbouw. Tegenslag Indien Gedeputeerde Staten met dit advies meegaan, betekent dit voor Waddinxveen een ernstige tegen slag. Een gezonde en natuurlijke ontwikkeling wordt op deze manier abrupt onderbroken. Nog onlangs schreven wij, dat de bouw van kerken, scholen en open bare gebouwen, met name het dorpshuis, die gelijke tred met de verdere uitbreidingen zal moeten houden, voornamelijk is ontworpen in het uitbreidingsplan Groens- waard-Zuid. Het betreft hier de plannen tot de bouw van vier kerken, vier lagere scholen, een ULO-school, een aan tal kleuterscholen, alsmede een dorpshuis. In dit verband is vooral de bouw van een RK-kerk met pastorie en bijbehorende scholen een dringende aangelegenheid ge zien de weinig centraal gelegen kerk van de Sint Victorparochie. Van kerkelijke zijde is er bij de gemeente dan ook al meerdere ma len op aangedrongen deze bouw mogelijk te maken. Bovendien zal in Groenswaard ruimte moeten worden geschapen voor de bouw van winkel- en be drijfspanden, voor zakenlieden, die door saneringen elders in de ge meente zullen moeten verhuizen. Een eventueel uitblijven van een toestemming om het plan Groens waard binnen afzienbare tijd in uitvoering te nemen betekent meer dan alleen maar het voorlopig af wijzen van een uitbreidingsplan. Een gezonde, maar vooral ook lo gische en noodzakelijke ontwikke ling van deze gemeente komt hier door in het gedrang en tal van andere plannen die elders tot uit voering moeten komen, worden dan eveneens op losse schroeven gezet. Logische schakel Door de uitbreidingen van de laat ste jaren (sedert 1945 werden in Waddinxveen bijna 1250 huizen ge bouwd) is de kern van de gemeen te voornamelijk rond de Gouwebrug komen te liggen. Groenswaard vormt de logische schakel met het „oude dorp", een niet onbelangrijk deel van de gemeente, dat in de afgelopen jaren enigszins op de achtergrond lijkt te zijn geraakt. Juist door de uitvoering van het plan Groenswaard zou ook de Dorpsstraat en omgeving veel di recter bij de ontwikkeling van de gemeente worden betrokken. Noodzakelijk is het plan alleen al voor de bouw van de openbare gebouwen, waaraan op dit ogenblik reeds een dringende behoefte be staat en die zodanig zijn geprojec teerd, dat ze zowel voor de nieuwe Oranjewijk, de Sniep en als voor de toekomstige bewoners van het plan Groenswaard zeer centraal komen te liggen. Zoals bekend be staat het voornemen Groenswaard met de Oranjewijk te verbinden via een tunnel onder de spoorlijn in het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan. Bewoonbaarheid in de toekomst Het valt niet te ontkennen, dat het industriële en agrarische Waddinx veen de laatste jaren tevens een taak heeft gekregen in de nog steeds groeiende Randstad Holland als woonplaats voor hen, die in de Haagse of Rotterdamse agglomera ties niet meer op de door hen ge wenste wijze woonruimte konden verwerven. Ongeveer driehonderd forensengezinnen vestigden zich in Hoogtepunt voor Sint Victorparochie {foto Sjaak Notebom) w!L^r°te vreugde„en dankbaarheid in het hart heeft Rooms Katholiek Vrnn^Xh'en met Pinksteren haar nieuwe parochiezoon, Pater Anthonius Vermey binnengehaald. Dankbaarheid vooral, om het feit dat n7 ?i weer een nieuw* in v,or,~ 1 .r.™ 70 jaar weer een nieuwe priester in haar midden te hebben. De feestelijke intocht ?eomlst beSon zaterdagmid. bij lu raadhuis, waar Pater V^Se^ omstreeks zes uur, in gezelschap va:; de zetreerwaarde heer pTTZ dé %£r werdnricrUnen' ,kerkbstuur «n naaste familieleden arriveer- Sd^_ni^We.?r.,ester ^gesproken door burgemeester C I. succesvol ^noemdede SÜlt De 's-Gravenhaagse Hengelaarsver eniging heeft een initiatief genomen om de door de van boeren in de wijde omgeving van Den Haag ge pachte viswaters bewoonbaar te houden voor de vissen. De toene mende vervuiling van de openbare wateren is van grote nadelige in vloed op de visstand. Doordat de laatste jaren, mede door gebrek aan arbeidskrachten de sloten in de1 polders ondanks de jaarlijkse schouw niet voldoende zijn onder houden vervuilen deze zo sterk, dat ook daar de visstand ernstig in het gedrang komt. Hoewel de waterverontreiniging een omvangrijk landelijk en zelfs inter nationaal probleem is, dat niet zo eenvoudig is op te lossen, heeft de praktijk bewezen, dat goed op diep te en op breedte gehouden sloten en weteringen in de polders reeds een belangrijke stap kunnen zijn in de richting om het oppervlakte water in Nederland weer enigszins acceptabel te maken. Weliswaar geven de Haagse sport vissers de boeren, van wie zij vis waters hebben gepacht subsidies om het schoonhouden van sloten te bevorderen, maar in de praktijk komt hier de laatste jaren weinig meer van. Thans heeft de 's-Gra- venhaagse Hengelaarsvereniging het initiatief genomen hiervoor me chanische hulpmiddelen in te scha kelen- Voor dat doel werd een zg. hekkelmachine gekocht, die voort getrokken door een tractor al rij dend langs de slootkant de reini gingswerkzaamheden kan uitvoeren Uitgerust met een soort grote hark zal deze machine de ergste plan tengroei en het ronddrijvende af val te lijf kunnen gaan. Voorzien van een speciale bak brengt de machine de sloot weer op gewenste diepte en bewerkt tevens, indien nodig, de oevers. In een uur tijds kan deze machine over een lengte van 350 tot 500 meter een sloot reinigen. Demonstratie bij Alphen Zeer recent werd deze machine in de Steekterpolder bij Alphen voor boeren en sportvissers gedemon streerd, waarbij in enkele dagen tijds een groot aantal sloten over grote afstand werden gereinigd. Voorlopig hebben de sportvissers het achtduizend gulden kostende apparaat zelf aangeschaft, maar het ligt in hun bedoeling de machine te zijner tijd over te dragen aan een loonbedrijf- of werken, die zich dan met deze werkzaamheden kan bezighouden, waarvan de kosten dan gezamenlijk door boeren en vissers worden gedragen. Mogelijkheid voor Waddinxveen Rondzierfti naar de over het alge meen sterk verwaarloosde sloten rond Waddinxveen, zou deze ma chine misschien door een samen werking tussen gemeente en be langhebbenden nuttig werk kunnen doen, temeer daar door de komst van de tuinbouw naar deze omge ving redelijk schoon water van levensbelang wordt. Vooral in de zomermaanden kan in te ondiepe en te smalle sloten een zeer ernstige vervuiling ontstaan, omdat door de warmte dan onvol doende zuurstof in het water aan wezig is om de biologische reiniging voortgang te kruinen vinden. Bij een wat breder wateroppervlak kan het water beter zuurstof opnemen en dreigt het minder snel te ver ontreinigen. succesvol noemde. Hij memoreerde o.m. de feestviering in het kader rondom het 300-jarig be staan van de parochie, de twee pa rochianen die kort geleden een ko ninklijke onderscheiding mochten ont vangen en tenslotte de bekroning van dit jubileumjaar met een nieuwe pa rochiezoon, „Moge God U roepen naar de plaats, waar Uw arbeid het meest nodig is en Uw werk in lengte van jaren blijven zeigenen, zo zeide de heer van der Hooft tot de neomist. Hierna begaf het gezelschap zich voorafgegaan dioor de band van de verkenners en gidsen en Harmonie Concordia via de Zuddkade naar de kerk, waar pater Vermey door een haag van bruidjes plechtig werd inge haald. Nadat door de parochianen een welkomstlied was gezongen, werd een kort lof gecelebreerd. Op eerste Pink sterdag droeg de jonge priester, on der grote belangstelling, zijn eerste plechtige H. Mis op, daarbij geassi steerd door pater van Dam C.P als subdiaken en pater Rafael C.P.' als diaken, beiden uit Mook, terwijl pas toor van Drunen als Presbyter assi stent optrad. Het kerkkoor van Sint Victor en een jongenskoortje zongen onder leiding van de heer W. Stijn een mis van Don L, Perosi, terwijl de heer A. Moons op het orgel bege leidde. Vele parochianen ontvingen tijdens deze plechtige H. Mis uit handen van de jonge priester de H. Communie. Tijdens de receptie, die 's middags in het r.k. verenigingsgebouw werd ge houden maakten vele parochianen van de gelegenheid gebruik om pater Vermey te fêteren. Onder de aanwe zigen merkten wij o.a. op pastoor H. C. A. P. van Drunen, het kerkbestuur met hun dames, leden van de raad van overleg en afgevaardigden van de jeugdbewegingen. De heer F. J. van de.r Kiauw overhandigde de neo mist tijdens deze receptie als voor zitter van de Raad van Overleg het parochie-cadeau: een schrijfmachine De dag werd bestoten met een dank- lof door pater Vermey opgedragen daarbij geassisteerd dioor pater Tijssen C.P. een klasgenoot van de neomist, terwijl de pastoor met de St. Vietor- staf wederom als ceremoniarus optrad. ST. VICTORPAROCHIE. De festiviteiten rondom het 300-jarig bestaan van de parochie St. Victor zullen op zondag 4 juni a.s besloten worden met een Pontificale Hoogmis die zal worden opgedragen door mgr. M. A, Janssen, 'bisschop van Rotter dam. FINANCIËLE ACTTE. De financiële actie die vanaf vorig jaar Pinksteren is gevoerd, had een mooi resultaat. Er werd door de pa rochianen van St. Victor 13.500 bij eengebracht, hetgeen betekent, dat het geheel opgezette plan kan worden uitgevoerd, zoals 'grondige behande ling van de kruiswegschlUderiagen, verfraaiing van de doopkapel de restauratie van het priesterkoor en plafond van het kerkschip en het to renuurwerk, waar men nog aan bezig Met afzonderlijke „pot? voor bezwaarden en eventuele ongedekte risico's EINDELIJK is het er toch van gekomen: allen die deelnemen aan het gemotoriseerd wegverkeer, moeten zich verzekeren tegen financiële gevolgen vaneen ongeluk, dat door hun schuld zou kunnen ontstaan. De studie 2 aan de indiening van dit wetsontwerp is voorafgegaan, heeft 24 jaar geduurd aan22TdTd^r°ChtirrkStUkwillen echte! onZiddell^ ZnTT de samenstelling van deze wet niet gemakkelijk is geweest, 2hek!Z Tv ft ëtande\d worden f degene die schade veroorzaakt heeft, omdathrii !t'r TT ht^'ondafs de oplichting, niet verzekerd is omdat hi7 nalatig is gebleven of omdat de maatschappijen hem niet meer Verzfkejen? En hoe Ml het gaan als iemand niet bij machte Zi!Lt iden' gmt T em ëestolen voertuig en indien de berijder vrijgesteld is wegens gemoedsbezwaren? passing op de jeugdige broinierijder, die er maar op los kart, zedfs al is hij nog geen 16 jaar en die nog maar al te graag gebruik maken van een bromfiets van een vriendje. Wij zien ze dagelijks op de weg. Anders staat het met de militaire wagens, de dienst auto's enz. De staat der Nederlanden behoeft niet verzekerd te zijn, omdat zij de meest kapitaalkrachtige onder de weggebruiker is. Evenwel berus ten op haar dezelfde verplichtingen als op een assurantiemaatschappij, dat wil zeggen dat zij evenmin mag trach ten er onderuit te komen, maar dient te betalten «als haar schuld vast staat. Ook zal de staat moeten bijdragen aan het waarborgfonds en wel naar verhouding van het aantal in dienst zijnde voertuigen. De verzekeraars, dus de maatschappijen of onderlinge waarborgfondsen, moeten officieel worden toegelaten en zijn verplicht een zekerheid van 200.000 te storten. Tegen een ministeriële afwijzing staat beroep open bij de Kroon. De straffen Het ontwerp bevat ook een aantal bestraffingsmagelijkheden en wel op heit niet verzekerd zijn maximaal drie maanden hechtenis of duizend gulden 'boete, met êfen bijkomende straf als intrekking van het rijbewijs voot max. 1 jaar of bij herhaling voor vijf jaar. Bovendien kan als bijkomende straf een bijdrage van 3000,— worden ge vorderd, te storten in het waarborg fonds! Deze straffen zijn niet mals en het is te hopen, dat ze zonder aan zien des persoons zullen worden op gelegd. Het komt ons voor, dat op de schouders van de politie een zwa re last komt te liggen, want zij zal het in eerste instantie toch zijn, die de schuldigen moet ontmaskeren. Van haar moet ook de benadeelde de no dige hulp ontvangen, liefst met voort varendheid, want het mag niet zo zijn dat iemand jaren moet wachten op zijn geld, gelijk bv. in Soester- berg het geval is, waar de brokken van 1956 heden ten dage nog langs de weg liggen als gevolg van juridi sche touwtrekkerij. Uiteindelijk is de vorm gevonden van een waarborgfonds, waaruit de bena deelde zijn uitkering kan ontvangen als hij tenminste waar kan maken, dat niemand anders dan hem de schade wil of kan vergoeden. De sociale strekking van de wet is: het slacht offer moet in elk geval geholpen wor den. Een afzonderlijke pot wordt ge vormd voor hen die gemoedsbezwaren hebben. Dat zijn degenen die geen enkele verzekering wensen. Het ont werp voorziet in een eigen' recht, dat de verzekering krijgt jegens de ver zekeraar. Dit wil zeggen, dat <3e be nadeelde zich rechtstreeks kan wen den tot de 'assurantiemaatschappij en niet de veroorzaker van de schade 'behoeft aan ite spTeken. Indien de schuld vaststaat, moet die maatschap pij direct betalen aan de benadeelde en «iet via haar cliënt. Geen spitsvondig heden Een verzekeraar zal zich niet kunnen beroepen op uitsluitingen en juridi sche spitsvondigheden (waaronder de beruchte kleine lettertjes dn de polis voorwaarden). Wel is het de verze keraar toegestaan de schade op de verzekerde te verhalen. Lukt dit niet, dan be'ekent dit een strop voor de maatschappij; voor alles echter moet de maatschappij het slachtoffer be talen! De verzekeraar zal het zijn, die een opgave moet indienen van de ver zekering bij het centrale register voor kentekens. Iedereen kan daar dan te recht voor informaties. Er zijn gemo toriseerde voertuigen, waarvoor geen kentekenbewijs behoeft te worden af gegeven, bv. de bromfittsen, de land bouwtrekkers en de transportwerk tuigen. Hiervoor komt t.z.t. ook een bewijs of een codeteken op het voer tuig. 50,- eigen risiko Een zeker eigen risdoo blijft een er kende clausule. Men heeft gemeend een bedrag van J 50,— voor reken-.ng te kunnen laten van de verzekerde. Dat is natuurlijk juist, niet alleen uit een oogpunt van administratieve aard. maar ook als stimulans tot voorzich tigheid. Dit laatste is vooral van toe- LAAGSTE INGESCHREVEN. Bij een door openbare werken te Zoeteirmeter gehouden aanbesteding van het bouwen van drie clubgebou wen op «het 'gemeentelijk sportpark, was van de aoht (inschrijvers, de fa. Rehorst Zn., alhier, de laagste 'oor 124.495. Raming was 108. GEEFT HET COMFORT, DAT U VERLANGT, DE STEUN DIE U NODIG HEBT EN DE ELEGANCE DIE U WENST 1 14 x STERKER DAN GEWONE NYLONS. Langdurige proefnemin gen hebben aangetoond, dat LIBELLE Supp-hose 14 x sterker is dan een gewone nylonkous. U wast en droogt haar op de wijze die U gewend bent: LIBELLE Supp-hose is bovendien sanitized: Uw voeten blijven „badfris" - de gehele dag. Speciaal geschikt voor a.s. of jongp moeders en de werkende vrouw die uren achtereen staat. Verkrijgbaar bij: Oranjelaan 30, telefoon 3004 Zomerpostzegels moesten worden bijgedrukt Aanzienlijk hogere opbrengst verwacht De verkoop van de Zomerpostzegels 1961 heeft alle verwachtingen tot dusverre overtroffen. Hoewel de PTT rekening hadgehouden met een grotere verkoop dan in 1960, bleek de voorraad ten slotte niet voldoende te zijn en moesten de zegels van alle waarden, met uitzondering van de postzegels van dertig cent, wor den bijgedrukt. De serie van vijf vogelpostzegels, met extra toeslag ten bate van landelijke en regionale instellingen, die hulp ge ven op sociaal en cultureel terrein en op het gebied van de volksgezond heid werkzaam zijn, 'geniet een bij zonder grote belangstelling. De door de Stichting uitgegeven prentbrief kaarten met de afbeeldingen van de zelfde vogels als op de postzegels (zilvermeeuw, scholekster, wulp, kluut en «kievit) waren reeds in de eerste weken van de op 24 «april gestarte Zomerzegeloctde uitverkocht. Steekproeven in verschillende delen van het land hebben aangetoond, dat de verwachting «gewetttigd is, dat de Zomerpostzegels «1961 een resultaat zullen opleveren, dat minstens vijftien procent zal liggen boven dat van 1960. Alleen al in Den Haag waren de bruto verkopen Sn de eerste vier we ken van de actie 21.000,— hoger dan vorig jaar. In de provincie Z.-Holland bedroegen de bruto verkopen in 1960 350.000. Gezien de belangrijk hogere verko pen verwacht men hier dit jaar een bruto verkoop van 392.000 te be halen. De Zomerzeg-etactie duurt nog tot 10 juni. De zegels blijven geldig tot eind 1962. Baby-huidje ^aJBABYDERM oue?3ï BROMFIETSER GEWOND. De 16-jarige bromfietser A. van der Breggen werd dezer dagen op de Plasweg (bij het linksaf slaan, aange reden door een «achterop komende personenauto, bestuurd door een Duit se arts. Nadat deze dokter eerste hulp had verleend, werd de jongen naar een der ziekenhuizen te Gouda ver voerd. Dinsdag jl. herdacht het echtpaar J. C. Zwanenburg-Hol aan de Kerkweg, het feit dat h«et 60 jaar geleden in de echt werd verbonden. De heer Zwa nenburg is een ras-echte Waddinx- vener en heeft altijd in de varkens-, kippen- en paardenhandel «gezeten, terwijl hij tegenwoordig nog veel ko nijnen verhandelt. Ondanks de 83 ja ren die hij telt, is hij nog steeds een enthousiast ibiljartheffliehber en men kan hem dan ook wekelijks in de be jaarden-sociëteit aantreffen voor een partijtje op het groene laken. De bruid, die een jaartje ouder is dan haar man, aanschouwde te Stol wijk het levenslicht en 'ging al jong in 'betrekking. Het echtpaar woonde allereerst op het Oude Dorp en ver huilde later naar de Kerkweg, waar zij momenteel nog wonen. Beiden ge nieten een goede gezondheid. Uit het huwelijk van de heer en mevrouw Zwanenburg werdien 5 kinderen ge boren, waarvan er vier nog in leven zijn. Verder zijn er vijf kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Op de receptie kwamen vele vrienden en bekenden het echtpaar feliciteren. Ook de 'burgemeester, de heer C. A. van der Hooft en diens echtgenote, wethouder S. Pilie en het bestuur van de Ouden van Dagen kwamen bruid en bruidegom op deze heuge lijke dag de hand drukken.

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 1