Minder werken, voor evenveel belasting DAMES «SPIEGEL VAN DE WEEK" SALON DOELEMAN FISCUS DRAAGT UW (BUITENGEWONE) LASTEN MEE De avonturen van Freddy Fox bli'k- leuk Zomerstof je WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN VRIJDAG 26 MEI 196V. PAGINA 2 Terwijl ;n Korea een staatsgreep uit brak, dn Laos mog stee<is gevochten wordt dn Kongo de verwarring en de terreur groter is dan ooit en in Chi na dagelijks meermensen sterven van de honger dan er in een maand in [Nederland geboren worden, maakt imen zich in ons land steeds druk over een zaak: de vijfdaagse werk week. Zelfs (het feit dat men een uur langer moet werken dan verwacht was, brengt de gemoederen al in be weging. De 'beslissing van de Neder landse regering dat pas op 1 januari 1962, en niet met ingang van 1 juli de 45-urige werkweek voor 'het over heidspersoneel van kracht wordt, is in ambtenarenkringen met ontstem ming ontvangen. De verschillende or ganisaties hebben (krachtig geprote steerd en onze bewindslieden hebben nog meer aan populairiteit ingeboet. Nu zijn wij Nederlanders licht ge neigd het stukje land tussen Maas tricht en Rodeschool als de wereld te zien, gelijk Busken Huet dat een eeuw geleden al eens treffend op merkte. Wij kijken, al onze buiten landse reizen ten spijt, nauwelijks verder. Ook in andere landen, bijv. in Perzië, is de laatste tijd geprote steerd tegen het beleid van de rege ring. Maar <}ie protesten betroffen toestanden, die bij ons al lang niet meer voorkomen. In een welvaarts staat is men geneigd de problemen te overschatten en ze tot ongekende proporties op te blazen. Want is het nu werkelijk een vraagstuk van de allerhoogste orde, dat onze ambtena ren nog een half jaar lang 46 in plaats van 45 uur moeten werken? Wij dachten dat dit leed wel te over zien was.. Afgezien nog van het feit, of de beslissing van de regering juist of niet juist is. EEN SNEEUWBALEFFECT. Intussen blijft het met de vrije za terdag maar een vreemde zaak. Op bij na alle grote bouwwerken in het westen van het land werd de laatste tijd zaterdags al niet meer gewerkt - een noodmaatregel om het wegvloei en van bouwvakarbeiders naar ande- ÉjÉre bedrijfstakken te voorkomen. Al ignhet rumoer diende dus eigenlijk om Hleen al 'bestaande toestand te legali- Hwseren. Net als vorig jaar, toen in de bouw werd gestaakt om een loons verhoging, die., zwart al werd gege ven. De drang naar de vrije zaterdag is niet meer in te dammen. Het vreemde daarbij is echter, dat de werktijdverkorting individueel hele maal niet zo populair dB of 'heit zou moeten zijn om elders te kunnen werken (in winkels bijvoorbeeld). We zijn nog verre van de toestand in da Verenige Staten, waar het hele maat schappelijke leven op de vrije zater dag is ingesteld en de lonen zo hoog zijn, dat men liever van zijn vrijheid geniet dan elders te gaan werken. In Nederland is de vrije zaterdag een sneeuwbal. Ieder wil het hebben om niet het gevoel te hebben achter te raken. In wezen heeft de gemiddelde Nederlander niet zoveel interesse voor de vrije zaterdag. Maar zodra zijn buurman vrij heeft, moet hij het ook 'hebben.. Ondertussen zal het vraag stuk vah de vrijetijdsbesteding, dat toch al urgent was, er zeker nog gro ter door worden. En met name in de ziekenhuizen, waar men toch al een tekort aan personeel kampt, zit men als gevolg van deze ontwikkeling met zijn handen in het haar. BELASTINGEN NIET OMLAAG De belastingen gaan per 1 juli nog niet omlaag. Dat was ongetwijfeld het belangrijkste nieuws van de afgelo pen week. Vooral de krappe situatie op de arbeidsmarkt heeft onze rege ring tot dit besluit bewogen. Inder daad is de ontwikkeling op de ar beidsmarkt thans gedaald tot een his torisch dieptepunt. Nimmer is hel aantal personen in ons land dat niet in het produktieproces is opgenomen, zo gering geweest. Een lager werk loosheidspeil is nauwelijks denkbaar. De kans is groot, dat het evenwichts- verstorende effect van het ingaan van een belastingverlaging van rond een half miljard gulden de bestaande spanningen in onze economie tot ont lading zou brengen. Dientengevolge zou een prijsstijging onitstean, die de tot dusverre gunstige resultaten van het financieel-economische beleid te niet zou kunnen doen. Ongetwijfeld theeft ook (de snelle invoering van de verkorte werkweek tot dit rege ringsbesluit bijgedragen. Weliswaar wordt in de nota van minister Zijlstra hierover niet gerept, doch kort voor het publiceren van deze nota had de minister in de Eerste Kamer nog ge wezen op de gevaren van werktijd verkorting voor de economie van ons land. Was dat al niet een zachte voor bereiding voor latere teleurstellende mededelingen betreffende een even tuele belastingverlaging? TOT EN MET MAATSCHAP PELIJK WERK. De Eerste Kamer heeft destijds het ontwerp tot wijziging van de loterij- wet verworpen. Thans heeft de rege ring een nieuw ontwerp ingediend, dat dn hoofdzaak gelijk is aan het vo rige, maar waarin nu een artikel is opgenomen dat de bepalingen over de sportprijsvragen op 31 december 1964 komen te vervallen. De regering hoopt daarmede de gramschap van de liberale eerste-kamerfraotie voldoende te hebben afgekoeld om het ontwerp de eindstreep te doen halen. Wij krij gen dus nu een herhaling van het de bat. En we zullen in 1964 opnieuw een herhaling beleven. Bijzonder at tractief is dit bepaald niet. Overigens zal de regering ook nu veei kritiek te verduren krijgen, zowel van socialis tische als van protestants-christelijke zijde. De wijzigingen van de loterij- wet steilten ook de protestants-chris telijke instellingen voor een gewe tenskwestie. Het ontwerp zegt immers, dat de opbrengst van de toto voor een deel dient te worden besteed aan de belangen van instellingen, dde werk zaam zijn ten algemene nutte. Zo zal b.v ook het maatschappelijk werk in aanmerking komen voor bijdragen uit de toto-pot. Het zijn echter de pro testantse instellingen van maatschap pelijk werk, hervormde zowel als ge reformeerde, die bezwaren koesteren tegen het aanvaarden van deze bij dragen Nu zal men natuurlijk die bij dragen' kunnen weigeren. Vermoede lijk zullen bedoelde instellingen zulks ook doen. Maar dat geeft toch een onbevredigende situatie. Als de ene wel bijdragen uit de toto-pot aan vaardt en de andere niet, ontstaat er :n de verschillende instellingen maatschappelijk werk ongelijk heid wat 'betreft de beschikbaar geld middelen en derhalve van de moge lijkheden van het werk. Een dergelij ke' situatie is uit nationaal oogpunt ongewenst. Tijdens de pinksterdagen hebben naar schatting 275.000 buitenlanders ons land bezocht. Het is gezien zulk een aantal zeker niet overdreven om van het toerisme als een voorname export te spreken. In 1951 verteerden de bui tenlanders in Nederland voor ruim 100 miljoen gulden. Het totale bedrag aan buitenlandse toeristendeviezen in 1960 overschreed reeds de 450 miljoen en als men de opbrengst van de ver koop van niet als souvenir te be schouwen goederen daarbij optelt, dan komt men op minstens 700 miljoen gnlden. Zo werd voor het inkomend toerisme in 1960 dus meer binnenge bracht dan door onze gehele uitvoer naar landen als Zwitserland (300 mil joen) of Italië (375 miljoen). Bepaalde streken in. cms land genis ten de voorkeur vam de buitenlandse toeristen, ojm. de badplaatsen, Am sterdam en Rotterdam en zuid-Lim burg. In deze plaatsen ontstaat vooral dn de zomermaanden vaak een opeen hoping van toeristen en dan doet het chronisch tekort aan hotels zich wel heel pijnlijk gevoelen. Zo goed als er een vakantiespreiding is, zo zou men ook tot een toeristenspreiding dienen te komen. Er zijn aantrekkelijke plaatsen genoeg in ons land, waar heen slechts weinig toeristen trekken. Niet omdat zij daar geen aantrekke lijke vakantie zeulden kunnen door brengen, maar ook omdat te onzent voor deze streken te weinig propa ganda wordt gemaakt. Stellig bestaat in ons land ook behoefte aan een theo retische verdieping van het toerisme. Overheid en particuliere belangen groepen zouden zich over dit vraag stuk dienen te bezinnen. Toerisme is meer dan alleen een middel van be staan. Het is een zeer gecompliceerd economisch, sociologisch en psycholo gisch verschijnsel, dat vele vragen opwerpt. In Rome wordt al toerisme aan de universiteit gedoceerd, in Bern eveneens. Zouden de economische fa culteiten van onze universiteiten en hogescholen ook niet meer aandacht aan het toerisme kunnen schenken? PARFUMERIE COSMETICS de spiegel van Uw uiterlijk I Als actief lid op vele concoursen weten wij beter als wie ook, hoe wij Uw wensen moeten vervullen. Weet u wat n permanent betekent Geen „krullenkop", doch het haar, UW haar, houdbaar maken, glad, in een, twee losse golven, een zachte welling Telefoon 2017, dinsdagsmiddags na 1 uur gesloten. in de nieuwe Passage van Waddinxveen, VAN EEN „RUSTIGE" PERMANENT TOT DE POPULAIRSTE LOTIONS I LEVENSONDERHOUD KINDEREN Het kan voorkomen, dat men voor ziet in het levensonderhoud van een kind, dat - gezien de desbetref fende bepalingen - niet (meer) voor kinderaftrek in aanmerking komt. In dat geval toont de fiscus een tegemoetkomende houding door de kosten van levensonderhoud, aan dat kind besteed, als buitengewone last te accepteren. Zodanige kosten zijn: alle uitgaven wegens kost en inwoning, zakgeld, kleding, studie etc., ja zelfs de uitgaven voor de aanschaf van bijvoorbeeld een nieu we fiets. Overigens moeten de uitgaven bin nen redelijke grenzen blijven. Op deze wijze wordt - naar de ge dachte van het draagkrachtbeginsel, bij het vaststellen van het verschul digde bedrag rekening gehouden met de persoonlijke omstandigheden van de belastingschuldige. DOOR JAC. BOOY, BELASTINGCONSULENT TE BOSKOOP Naar hekend zal zijn is het begrip „buitengewone lasten" de verzamelnaam) voor een totaliteit van bijzondere uitgaven tot een dusdanige omvang als het merendeel van financieel en naar gezin vergelijkbare belastingplichtigen niet heeft. Hebben deze buitengewone lasten een zekere omvang bereikt dan geven zij aanspraak op een belastingvermindering, te berekenen als waren zij een aftrekpost op het belastbaar inkomen. ALLE UITGAVEN VEREISTEN Deze buitengewone lasten, welke aanleiding kunnen geven tot een door de Inspecteur der Belastingen te verlenen vermindering op het loon, zijn te splitsen in de volgende soorten van uitgaven: a. kosten van levensonderhoud voor naaste verwanten en b. kosten van ziek te, invaliditeit en sterfgeval. Zoals reeds in de vorige artikelen is vermeld, krijgt u slechts ver mindering van loonbelasting, indien de totale uitgaven voldoen aan 2 vereisten, nl. het bedrag van de uitgaven moet een bepaald mini mum te boven gaan en u moet gro tere uitgaven hebben dan het me rendeel van de belastingplichtigen, die wat inkomen, vermogen en ge zin betreft, met u op gelijke voet staan. Dat minimum is gesteld op 6 pet van het jaarloon, terwijl dit vereiste percentage wordt vermin derd met Vz pet voor elk kind, waar voor recht op kinderaftrek bestaat. In deze bijdrage zullen we de kos ten van levensonderhoud nader be zien, terwijl in het volgende artikel «Je ziektekosten aan de orde komen. ONDERHOUDSKOSTEN Welke uitgaven hebben wij hier op het oog? In de eerste plaats den ken we aan de uitgaven aan bloed en aanverwanten (in de rechte li nie en in de tweede graad der zij linie). Deze verwanten zijn o.m. ouders, grootouders, broers en zus ter van u en uw echtgenote; daar naast schoonzoons, schoondochters en kleinkinderen. Bovendien is het oog gericht op de uitgaven tot voor ziening in het levensonderhoud van uw kinderen, voor wie geen kinder aftrek wordt genoten. Het zal duidelijk zijn, dat niet elke verstrekking van levensonderhoud als een buitengewone last kan worden aangemerkt. Een ongehuw de, die met zijn zuster samen woont, zal niet van deze fiscale tegemoetkoming gebruik kunnen maken, indien hij de zuster onder houdt, omdat ze de geemeenschap- pelijke huishouding verzorgt. Hier is immers sprake van een tegen prestatie Neen, het criterium is als volgt te preciseren „Voorziening in het levensonder houd" omvat al wat nodig is on een redelijk bestaan te kunnen voe ren, overeenkomstig zijn plaats ir de samenleving. De maatschappe lijke omstandigheden spreken hier dus een woordje mee. De in aan merking te nemen grootte van de uitkering hangt af, enerzijds van de behoeften van de ondersteunde, anderzijds van het vermogen - inkomen van de ondersteuner. De ondersteunde bloed- en aam wanten moeten - redelijkerwijs ge sproken - niet in staat zijn om door hen passende arbeid in hun levens onderhoud te voorzien, dan wel terecht de mogelijkheid daartoe ongebruikt laten. Indien de onder steunde persoon ook een ver mogen bezit, kan dit een beletsel zijn om de uitgaven van levens onderhoud ook fiscaal als zodanig aan te merken. Uitgaven, welke de ondersteunde in staat stellen om te sparen, komen niet voor aftrek in aanmerking. Evenmin bijdragen, welke een con sumptief karakter missen, zoals de schenking van b.v. een televisie toestel. te blijven) zou er door de zoveel wijzere mensen al vertrapt en verslagen zijn Volgens mij zullen de nakomelingen van deze arme dieren nog zeer lang te leiden hebben onder verkeerde eigenschappen. In het algemeen is het leed der dieren over de ganse wereld ont zettend groot en hiervan treft de mens de meeste schuld. De mens, die het dier een minder waardig schepsel vindt: het heeft immers geen ziel en ook geen leven na dit leven te verwachten1 S. v. d. B. Ingezonden stukken Ik had voor enkele weken een gesprek met iemand over een paar honden die een geweldig bloedbad onder schapen hadden aangericht. Zoiets is afschuwelijk ergMaar wie is hier eigenlijk de schuldige Natuurlijk is de wreedaardigheid en bloeddorstigheid van deze dieren sterk te veroordelen, vooral waar het schapen betreft: stakkerds die zo geheel zonder zelfverdediging zijn, die zich op geen enkele manier kunnen verweren. Zoek echter de grondoorzaak, bij alles wat een huisdier misdoet, al tijd en altijd weer bij de mens Ik bedoel daarmee niet de tegen woordige eigenaar. De geërfde ei genschappen spelen een zéér grote rol in het dierenleven. Het zuiver ste, het meest intelligenste honden ras kan door een baas of bazin voor vele jaren bedorven worden. Laten wij blijven bij de fout van deze honden met zijn betreurens waardige gevolgen, dan moet het wel zó zijn, dat een der ouders of voorou- der.s deze dieren verkeerd behan deld hebben. Er kunnen geslachten overheen gaan waarin zich bij geen enkele hond van dat ras die kwade eigenschappen bemerkbaar maakt. Ik vraag U: „Hoeveel bezitters van een hond hebben tact, beleid, ver stand en vooral zelfbeheersing ge noeg om de eigenschappen van hun hond in goede banen te leiden Neem het begrip „waakzaamheid". Een kenner en echte liefhebber van honden verstaat daaronder dat zijn hond alles opmerkt wat buiten zijn gewone levenskring ligt, buiten de gewoonten en werkzaamheden van zijn eigen mensen en daarvan door zijn gedrag kennis geeft; onrustig worden; ingespannen luisteren en kijken; heen en weer drentelen, janken; blaffen; springen. Zijn waakzaamheid wordt scherper naar mate het dier met zijn huis en huisgenoten vertrouwd raakt. Daar voor behoeft men hem niet des nachts in een donkere koude schuur op te sluiten. Hoeveel mensen zijn er echter niet van mening dat waakzaamheid moet wórden bijgebracht door het stelselmatig aankweken en opvoe ren van gemene valsheid, onver hoeds aanvallen en er de tanden inzetten. Honger en slaag zijn daar toe de beste methoden. Hoeveel hondentrouw en scherp zinnigheid (om maar bij honden GEZELLIGE BAK. EN BRAADAVOND BOND V. PLATTELANDSVROUWEN De leden van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen afd. Waddinxveen, kwamen vorige week donderdagavond in Lunchroom van de Water bijeen. Op het programma stond ditmaal een bak- en braadavond, die verzorgd werd door de heer Eksteen, chef-kok van het S.V.O. uit Utrecht. Nadat de presidente van de vereniging mevr. S. Ripping-van der Breggen de aan wezigen hartelijk -welkom had gehe ten, was het woord, maar vooral de daad aan de heer Eksteen, die na een korte inleiding, de dames in een oog wenk tal van heerlijke recepten voor schotelde met een handigheid die de beste huisvrouw hem niet verbeterd zou hebben. De aanwezigen leerden o.m. de juiste bereiding van jus en vlees. Vooral vlees moet men niet te vlug willen braden, aldus de heer Eksteen. Goe de jus alleen is niet voldoende, men moet voor het klaarmaken van een en ander echt de tijd nemen. Een van de eerste vereisten bij het bakken en braden is natuurlijk een schone pan, zo leerden de leden, hetgeen begrijpe lijk is. Spreker maakte ook gevulde spekschnitzel klaar, dat gecombineerd met koolraapjesi of groen kool een heerlijk gerecht vormt. Voorts werd een levergeredht bereid. Er zijn drie soorten lever, aldus spr. varkenslever, rund. en kalfslever, die men, al naar gelang de smaak in kan verwerken. De braadtijd is ongeveer 8 a 10 minu ten. Men moet er vooral zorg voor dragen dat de plakjes lever van ge lijke dikte zijn, daar het anders op sommige plaatsen vlugger gaar is. Le ver (kan beter iets te rauw, als te gaar gegeten worden, aldus de heer Ek steen. Wat 'het bereiden van gebakt betreft, hiervoor bestaan wel 60 65 manie ren. In Nederland wordt meestal de gehaktbal geconsumeerd, terwijl men bijv. in België gehakt vrijwel altijd een platte vorm heeft. Ook gehakt waarin een half ei is verwerkt smaakt voortreffelijk. In het zaaltje hing al spoedig een heerlijke geur, die door de dames behaaglijk werd opgesnoven. Bij dit snuiven alleen bleef het ech ter niet, want tussen de bedrijven door mochten de leden tal van harti ge hapjes keuren. Een en ander viel zeer in de smaak. In de pauze kon men tegen redelijke prijs een handig receptenboekje aanschaffen, waarin de bereiding van tal van heerlijke ge rechten stonden. J51. 'Het opzetten van de tent wiel eerst nog niet mee, omdat geen van drieën dat ooit eerdler had gedaan. Hij stond ook wel een beetje scheef, toen ze klaar waren. 'Desondanks wa ren ze toch trots op hun werk. Hierna gingen ze aardappelen schillen, die ze onderweg in een dorpje hadden ge kocht Hun moeders zouden er stel lig wel wat van hebben gezegd als ze hadden gezien, hoe die aardappe len werden geschild. Di'kkie smeed er zo maar 'grote stuk ken af. Freddy schilde wel, maar veel te dik en Rein deed het eerst wel goed; dat duurde hem echter te lang zodat hij spoedig het vooreeld van Freddy volgde. Rein zou, toen 't schillen klaar was, het kookstel, de primus aansteken. Zijn vader had hem dte werking 'de vorige dag uitgelegd. Hij pompte eerst wat lucht erin. Ver volgens deed hij wat spiritus in het bakje bij de 'brander en stak dit aan, waarna hij tot de ontdekking kwam, dat er n'og geen petroleum in het reservoir was. 62. Rein wiist eerst niet wat te doen. De brandende spiritus kon hij iniet uit krijgen en kon hij zomaar, terwijl de spiritus brandde, er petroleum in doen? Tenslotte waagde hij het er maar op. De lucht, die hij er in had gepompt ging er met het openen van het reservoir sissend weer uit. Maar gelukkig, er gebeurde verder niets. Voorzichtig liet Rein de petroleum er toen inlopen. Hierna pompte hij er weer flink wat lucht in. Ziezo, zei hij, nu maar wachten tot de spiritus is opgebrand. Freddy wilde vragen of het wei 'goed was om eerst de lucht er in te pompen, maar op daj ogen blik spoot er 'boven uit het apparaat een straal petroleum. Rein schrok ge weldig en sprong een eiind achteruit. Gelukkig begreep Freddy, dat het aan die lucht lag en met grote tegenwoor digheid van geest draaide hij het ludhitventiel los. INSTUIF GESLOTEN. Nu de zomer nadert, en de buiten lucht meer trekt, heeft de instuif orga nisatie besloten dm voorlopig de zo mermaanden te stoppen, en naar zij 'hopen kunnen er in september weer veel jonge mensen gezellig hun za terdagavond doorbrengen. f FEUILLETON Bea heeft het pleit gewonnen door Henk van Heeswijk 3e Hoofdstuk, nr. 4. Zwijgend had hij het hoofd gebogen en samen waren ze teruggegaan naar de anderen. En de rest van de middag en avond was Bea weer even vrolijk Uiterlijk wist ze zich altijd voortref felijk te beheersen. Maar 's avonds thuis, op haar flat, toen ze wist, dat ze alleen was, had ze in de spiegel gekeken. Dwaasheid natuuriijk, wamt een kus van uren geleden was net zo min te zien als op het eigenste ogen- Maar wel had ze twee vurige plekken op haar wangen ontdekt. Bruusk had ze zich van de spiegel afgewend. Ze leek wel gek. Wat interesserde haar die Joop de Bie? De volgende dagen waren ze weer ge woon tegen elkaar als altijd. Vrien delijk en hartelijk, soms elkaar pla gend en zelfs ook wel eens als er geen kinderen waren, stoelend. Ze vond De Bie een prettige kameraad en ze vond 'hem zelfs sympathiek, toen hij haar op een avond zijn levensgeschiedenis vertelde. Die bewuste avond bad Bea he* plan opgevat een film te gaan zien. Maar bij het loket wachtte haar een teleur stelling: uitverkocht. Andere films in teresseerde haar niet, dus besloot zs maar weer naar huis te gaan. Op straat bad ze De Bie ontmoet. Ze waren een gesprek begonnen en hij had haar uitgenodigd ergens wat te gaan drinken. Ze had geaccepteerd: het was toch een verloren avond. Dat deze conciuisie niet bepaald vleiend! was voor haar collega, besefte ze nitt eens. De Bie was erg spraakzaam ge weest. Ze zaten dn een rustige gele genheid bij het raam en keken naar het verkeer. Bea zei: Ik las vanmorgen wat in de krant over een ingenieur De Bie. Is dat familie van je? Hij 'keek haar lachend aan. Mijn vader. Ze was verbluft en zonder dat ze er erg In had gehad, taxeerde baar 'blik hem voor de eerste keer. Hij begreep haar terstond. Ik ben het zwarte schaap van de familie, de risée zo gezegd. Ik heb twee broers en twee zusters. De één is dominee, de ander lector aan een lyceum. Mijn jongste zus is getrouwd met een prof in Wa- geningen, een 'landbouwdeskundige van naam. Mijn oudste zus is met haar man naar Venezuela. Hij is ingenieur bij een petroleuirmmaatsdbappij. Ik was ook voorbestemd om ingenieur te worden. Vader was in dit opzicht een dictator. Hij besliste wat ieder zou moeten worden en daar hielp geen pardon tegen. Iedereen heeft er zich bij neergelegd. Ik aanvankelijk ook Maar ik had geen studiehoofd. Met moeite haalde ik de ULO en na een jaar sukkelen op het Gym heb ik ten slotte vaders weerstand gebroken en mocht ik naar de Kweek. Met veel protectie en zo vader heeft ontzet- ■tend veel invloed in onderwijskrin gen - haalde ik mijn akte. En daarom sta ik voor de klas. Net goed genoeg voor jouw afgestudeerde peuters. Mijn aspiraties gaan nu eenmaal niet hoger. Wat zul je er aan doen? Je weet wel, Louis Davids intertijd zong: Als je voor een dubbeltje geboren ben, bereik je nooit een kwartje. Nou, ziehier: het dubbeltje. Waarvan vier en een halve cent protectie Bea had geamuseerd geluisterd. Zo, zo dus Joop de 'Bie was van deftige kom af Vader de Bie woonde in Wasse naar op een groot buiten. Zijn zwager had een villa in Wageningen en zijn 'broer, de dominee, zat in Arnhem. De lector dn Rotterdam en het lelijke eendje in Amsterdam op een lagere school. Onderwijzer aan de tweede klas. Schoolfrik. Dieheel enkele keren, dat h9 'tliuis was, met feestjes en dergelijke, werd hij voorgesteld als „de leraar". Dat leek tenminste nog wat. Want stel je voor: Pa, (ingenieur en zoonlief school meester. Dat kon iedere sufferd wor den, die nog een klein beetje hersens had Uitspraak van zwager prof. De 'sufferd was het geworden. En hij had er vrede mee. Stelde weinig eisen aan het leven, leefde zuinig en spaar de. Dit a-l'les vertelde hij aan Bea en bij het woord sparen, 'had het meisje hem aangekeken en schalks gevraagd: Waarvoor, Joop? Er was een ernstige trek op het jon gensgezicht van De Bie gekomen en terwijl hij over de tafel zacht haar hand had gegrepen, klonk zijn ant woord: Ik hoop oog 6ens te trouwen met de vrouw, d e 'k .iefhe'o, Bea. En d'cB wil ik niet mei iege handen aan- Een beetje geërgerd had Bea haar band teruggetrokken. Op zijn. voorstel waren ze die avond toch naar een bioscoop gegaan. De film was zeer middelmatig en boeide Bea ar-ermmst. Maar Joop had ervan genoten ais een schooljongen. En daartoe was z» te vreden. Bij het afscheid had hij haar h'and zacht 'gedrukt en gezegd: „Ik kan wachten, Bea, en ik zal waditen." Natuurlijk zagen ze elkaar iedere werkdag De zomervakantie had ze doorgebracht in het buitenland. Bea was verzot op reizen en ze maakte al maanden tevoren plannen. Die waren minstens even leuk als de reis zelf. Tot en met brulin gebrand was ze die eerste schooldag weer in haar klas. Tijdens het speedkwartiertj e hadden Joop en zij samen over het plein ge lopen. Je ziet er fantastisch uit, Bea had hij gezegd. Je 'bent in staat om een man stapelgek te maken. Stom verbaasd was ze stil blijven staan en had hem met grote ogen aan gekeken. Maar beste jongen, ik doe toch niets? Loop door, zei hij zacht. De anderen kijken Maar dat is het 'm juist, nare meid, 'dat je niets doet. Deed je maar eens iets. Al was het maar iets geks. Ik kijk wel uit. Nu is het tijd voor een en natuurlijk van Waf U zelf maakt, is het eerste verdiend I

Weekblad voor Waddinxveen | 1961 | | pagina 2